Prinsje stal de show VOORLOPIG NIET vvJ°°pt <f- MEER TROEPEN we VS NAAR HUIS Russische spion ingeruild Auto tegen boom: drie doden TE VEEL LOOD IN UITLAATGASSEN Uit de Haagse hof geplukt Kardinaal beschuldigt protestanten i snel 1 Dode door slip bij Botlekbrug Haagse ambtenaren krijgen ƒ140 duurtetoeslag Zuidafrikaans blad: Duitsland betaalde hoge prijs ZWARTE CHARME Minister Bakker waakt voor geluidshinder Gevaar voor volksgezondheid VOLG DIE WAGEN... door deze krant veel weten: I Cgeeti "X lange stukken I Man zwaar gewond bij vechtpartij Faillissement Neberu opnieuw behandeld Beeldhouwer op Veersemeer vermist Man dood door schot uit eigen geweer ■IpjibooR t .".3 -"'TV - A oord-Ierland 5 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 SAN VLEMENTE President Nixon heeft een beslissing over een verdere vermindering van de Amerikaanse militaire sterkte in Zuid-Vietnam uitgesteld in verband met de deze maand toegenomen activiteit van de tegenstander. Rond 7 september, wanneer de pre sident in het Witte Huis zal zijn teruggekeerd, worden nadere mede delingen verwacht. Perschef Ronald Ziegler zei zater dag dat Nixon nadere informatie over de omvang van de militaire ac tiviteit van de Vietcong en Noord-Vietnam wil afwachten. Hij zei dat de recente communistische aanvallen worden bedoeld, die een einde aan een niet-officiële ge vechtspauze hebben gemaakt. De Verenigde Staten zijn thans be zig de eerste groepen van een totaal 1 aantal van 25.000 man uit de oorlog terug te trekken. Verwacht was dat i Nixon voor het einde van augustus j tot een tweede besnoeiing van maxi- j maal 50.000 man zou besluiten. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken verklaarde giste ren dat Nixons besluit geen „beslis sende wijziging" van cïe Vietnampoli- tiek betekent. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat de president met zijn beslissing druk op de com munistische onderhandelaars in Pa rijs wil uitoefenen. In Amerikaanse militaire kringen in Zuid-Vietnam is het besluit met voldoening ontvangen. Sommige offi cieren venvachten een offensief van de tegenstander op 2 september (her denking einde Japanse bezetting). BREDA De Vrije Universiteit te Amsterdam is voor 100.000 eigenares 1 geworden van de bibliotheek van het grootseminarium te Hoeven van het bisdom Breda. i Deze bibliotheek, die door de con- I centratie van de rooms-katholieke theo. logische opleidingen overcompleet is i geworden, bevat 25.000 boeken en ge schriften. waaronder veel polemische werken van oude r.k. kerkvaders. De bibliotheek zal worden ondergebracht in het nieuwe bibliotheekgebouw van de VU. ROTTERDAM De 31-jarige los- werkman S. Tulp uit Rotterdam is za terdagavond nabij de Botlekbrug om het leven gekomen toen zijn personen auto in een slip raakte en tegen een vanuit tegenovergestelde richting ko mende tankwagen botste. De heer Tulp was op slag dood. Zijn auto werd totaal vernield. DEN HAAG B en W. van )en Haag willen alle gemeente ambtenaren van 21 jaar en ouder ien duurtetoeslag geven van 140. De jongeren krijgen één procent van het jaarsalaris. Deze uitkering-ineens gaat de ge- neente 1.600.000 kosten. B. en W. vinden het beter een bedrag uit te keren dan een uitkering (minimum 110 en een maximum ƒ260), zoals rijkspersoneel krijgt. BERLIJN/PRETORIA De 1 Russische spion Loginof, die I twee jaar geleden in Zuid-Afrika werd gearresteerd, is aan West- Duitsland uitgeleverd. Hij is in geruild voor tien Westduitse, niet met name genoemde agenten, die door Oost-Duitsland werden vastgehouden. I De ruil zou behandeld zijn door I Oost- en Westduitse advocaten. Het is niet duidelijk welk voordeel Zuid- Afrika uit deze driehoeksruil zou kun nen trekken. Volgens een Zuidafri kaans blad is de uitwisseling een on derdeel van een uiterst geheime de fensietransactie tussen Zuid-Afrika en een aantal Westerse mogendheden, waaruit Zuid-Afrika aanzienlijke mi litaire voordelen zou verkrijgen. Zuid-Afrika zal militaire uitrusting en leveringen van vitaal belang ont vangen, aldus de Sunday Times te Johannesburg. „Het gaat om een in- Het niet-blanke bevolkingsdeel van de Verenigde Staten hanteert in zijn strijd o??i de gelijkheid niet uit sluitend politieke instrumenten: in Madison Sqtiare Garden in New York werd zaterdagavond de 24- jarige Gloria Smith gekozen tot Miss Zwart Afrika, een charmant aspect in de raciale evolutie en misschien meer aanvaardbaar voor degenen, die niet zoveel van integratie moeten hebben Luchthaven Rotterdam VLAARDINGEN Voor de uitbrei ding van een luchtvaartterrein zoals aan de orde zou komen bij de aanleg van een tweede baan voor Zestienho ven, is mijn goedkeuring nodig. Ik zal die niet geven, indien de geluidshin der in woongebieden op ontoelaatbare wijze zou toenemen. Minister Bakker heeft dit schriftelijk medegedeeld aan de groep Vlaardingen van de Christelijk-Historische Jonge ren Organisatie. De Vlaardingse CHJO had de mi nister verzocht om maatregelen waar door de „bulderbaan" zal worden ver legd; althans de baan zo te doen pro jecteren. dat de medische centra hier van geen hinder zullen ondervinden. Verder deelde minister Bakker mee, dat een interdepartementale commis sie richtlijnen heeft ontvangen, die ten doel hebben conflictsituaties tussen ge luidsbelasting en bebouwing zoveel mo gelijk te voorkomen. De heer M. J. Dorleijn. secretaris van de afdeling Vlaardingen van de CHJO. wacht nog steeds op het antwoord van de brief, die op 31 mei werd gezonden aan burgemeester en wethouders van "Rotterdam. Dit college werd een brief van dezelfde inhoud gezonden. gewikkeld geheim wapen dat een be- langrijke rol moet vervullen in de verdediging van de vrije wereld. Door i deze transactie is Zuid-Afrika betrok - j ken bij de strategische plannen van de Westerse mogendheden om de toe nemende dreiging van de Russische opmars in de strategiisch belangrijke I Indische Oceaan in te dammen. Deze I ontwikkeling volgt op een radicale wijziging in de inzichten over het i strategisch belang van Zuid-Afrika in de defensie van de vrije wereld." Deze overeenkomst zou een onder deel zijn van het besluit van de Wes terse militaire leiders om een Ameri- kaaanse atoomduikboot met polaris- raketten in de Indische Oceaan te sta tioneren. Loginof, die als een veteraan werd beschouwd, heeft in een groot aantal landen voor het Kremlin gespioneerd. De Rus werd in 1967, toen hij met een vals Canadees paspoort reisde onder de naam Edmund Trinka, in Zuid- Afrika gearresteerd. Doordat hij veel reisde kreeg hij belangrijke inlichtin gen over het Russische spionagewerk in de wereld, wat hem veel waard maakte voor de Westerse inlichtingen diensten. Dat de Russen bereid waren een zo DEN HAAG De Haagse keuringsdienst voor waren maakt zich ernstig zorgen over het loodgehalte in de uitlaatgas sen van de auto's. De volksge zondheid kan door het sterk toe nemende verkeer in gevaar komen. Als men veertig liter benzine tankt zit er twintig gram lood in en dit me taal komt later in fijn verdeelde toe- itand in de atmosfeer terecht. Op die manier verspreidt het autoverkeer per jaar 800.000 kilo lood. De keuringsdienst wijst op het als •ntiklopmiddel aan benzine toegevoeg de tetra-ethyllood dat bij verbranding overgaat in loodoxyden en loodhaloge- niden, die worden ingeademd. Een an der deel komt dichtbij de autowegen terecht, waardoor de daar groeiende Planten een hoog loodgehalte vertonen. Tetra-ethyllood dient dan ook vervan gen te worden door een onschuldig antiklopmiddel. In het jaarverslag over 1968 zegt de keuringsdienst verder dat uit onder zoekingen is gebleken dat vooral jonge kinderen extra gevoelig zijn voor lood. Zij lopen bovendien de kans loodver- bindingen als van kleurkrijt en afge schilferde verf in de mond te krijgen. De dienst onderzoekt jaarlijks vele monsters kleurkrijt en kinderspeelgoed op lood. Zo werden vorig jaar bijna honderd doosjes kleurkrijt en 54 stuks speelgoed afgekeurd. Indien „doe-het-zelvers" verf met loodhoudende pigmenten op speelgoed aanbrengen wordt ook hierdoor de ge zondheid van de kinderen in gevaar gebracht. De keuringsdienst voor wa ren juicht het dan ook toe dat op de verpakking van doe-het-zelf-verven met giftige bestanddelen de waarschu- wing wordt gedrukt, dat de inhoud i niet geschikt is voor kinderspeelgoed. De aanwezigheid van lood in alle I cosmetica is al verboden, zo wordt nog opgemerkt in het verslag van de dienst. Goed nieuws voor de sportieve automobilist: deze tweepersoons VW-Porsche, het eerste produkt van deze combinatie, zal men binnenkort kunnen bewonderen op de internationale autotentoon stelling in Frankfurt. De wagen is uitgerust met een 80 of 110 pk motor en is tegen de prijs van tussen de 7000 en 16.000 gulden verkrijgbaar. een droomprijs voor een droomauto meenten omvat met in totaal meer dap een miljoen inwoners. Ruim zestig gepavoiseerde Noordzeekotters, mossel- en gar- nalenschepen, hebben zaterdag luister bijgezet aan de vloot- schouw ter gelegenheid van de (tiende) Harlinger Visserijdagen op de Waddenzee. De schepen voeren langs het voor anker lig gende koninklijke jacht Piet Hein. vanwaar prins Claus het défilé afnam. Geheel buiten ver wachting bleken ook prinses Beatrix en prins Willem-Alexan der aan boord te zijn, de laatste moest de vlootschouw echter be kijken vanachter een touwgaas dat voor zijn veiligheid op het dek was aangebracht. Voor de kou had hij een poncho omgesla gen gekregen (foto links). Rechts de Piet Hein, het middelpunt van het visserijfeest. WEERT De 20-jarige P. P. werd j gisteravond bij een caféruzie in Weert door een zekere G. H. met een steek wapen zodanig mishandeld dat hij in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Ondanks onmiddellijk operatief in grijpen is zijn toestand nog zorgwek kend. De politie heeft H. in hechtenis genomen. hoge prijs voor één spion te betalen is een bewijs voor de vrees dat Logi nof nog meer geheimen zou verraden, menen Westerse inlichtingendiensten. De Zuidafrikaanse minister van de- fensiie, Botha, heeft ontkend dat de uitwisseling van Loginof leveringen van Westerse landen aan Zuid-Afrika zou inhouden. HEERLEN Vlak na de uitspraak van het faillissement van de Nederland se spaar- en beleggingsunie Neberu in j Heerlen heeft de raadsman van de aan- I vrager, het loodgietersbedrijf Van Dos- selaar, de Maastrichtse rechtbank om vernietiging ervan gevraagd. Het ver zoek werd ondersteund door de raads- mai* van de Neberu-directeur Heijboer. Al op 4 september zal het request wor den behandeld. Mr. l'Ortye. de raadsman van het loodgietersbedrijf (dat een vordering van 80.000 gulden heeft) zei zaterdag, dat de faillissementsaanvrage alleen was ingediend als een soort pressiemid del tot betaling. Hij had gehoopt, dat er een gesprek door tot stand zou ko men met de heer Heijboer. De voort varendheid. waarmee de rechtbank de zaak in behandeling heeft genomen had beide partijen totaal verrast. Van de zijde van andere krediteuren is geen bezwaar gemaakt tegen vernie tiging van de uitspraak. De raadsman van Neberu deelde mee, dat de bankafdeling van Neberu een aflopende zaak is. Het bedrijf wil zich vooral op het bouwen van huizen gaan toeleggen. De spaarders zijn hoofdza kelijk zij. die via Neberu een huis bouwen of lieten bouwen. De honderd man personeel hebben deze maand nor maal hun salaris gekregen, eenmanszaak. Het werd bekend door Neberu werd in 1966 opgericht als de agressieve reclame en hoge spaar- rente. VEERE De rijkspolitie te water zoekt nog steeds op het Veersemeer naar het stoffelijk overschot van de zestigjarige Veerse beeldhouwer Phi lip ten Klooster. Gistermiddag trof de bemanning van een Brits jacht het motorzeil- jachtje van de beeldhouwer drijvend aan. De motor draaide nog. Vlakbij zag men het drijvende lichaam van een man naar de diepte verdwijnen. HALFWEG De 71-jarige heer Lieftinck uit Halfweg is gistermiddag om het leven gekomen door een onge luk met een jachtgeweei. De heer Lieftinck. die bekend stond als een verwoed jager, was in zijn schuurtje bezig met het schoonmaken van zijn geweer. Plotseling ging een schot af, dat hem dodelijk trof. NIJEVEEX Drie van de vijf in zittenden van een personenauto zijn gistermiddag omgekomen toen hun auto door nog onopgehelderde oor zaak in Nijeveen legen een boom reed. Een andere passagier raakte zwaar gewond. De slachtoffers zijn F. Kuitert (70) uit Laren (Gld.), zijn vrouw J. Kui- tert-Klomphaar (67) en E. Wassink (43) uit Lochem. Mevrouw Wassink (40) werd in een ziekenhuis opgeno men. Haar achtjarig dochtertje werd licht gewond. THORN C. J. Schreynder (64) uit Utrecht en mevrouw E. J. de Leeuw (61) uit De Bilt verongelukten zaterdagmiddag bij het Limburgse Thorn toen de auto waarin zij zaten, werd gegrepen door een vrachtwa gen. BOLS WARD De 31-jarige Amsterdammer J. F. Henning kwam vj* 'TV T/ A;.-* Twee dagen na zijn vijfenzestigste verjaardag was de afscheidsreceptie. Met redevoeringen; met cadeaus. Ze schudden honderden handen en ga ven de bijbehorende glimlachjes weg. Reden toen terug naar hun hoogbekamerde deftige huis en zei den: „Oef." Het was nu allemaal achter de rug. Het leven van de prachtige car rière en het drukke gezin. De kinderen allemaal getrouwd; geen agenda meer met recepties en vergaderingen. Een maand later waren ze ver huisd. Zaten op de boerderij in Friesland, het lang gekoesterde ide aal. In Den Haag werden ze niet zo erg gemist. Het komen en gaan van mensen is daar even natuurlijk als eb en vloed. Alleen de beste keniis- sen deelden elkaar terloops mede wat ze zo hoorden. De een had een kort briefje gehad bij een verjaar dag. Ze hadden het druk daar in Friesland. Hielden nu kippen en dab bleek een hele naloop te zijn. De ander meldde vernomen te hebben, dat hij geschreven had, voor een reünie van de oude club geen kans te zien. Hij had bij het knippen van de heg spit opgelopen. Temend bezocht ze en kwam wat teleurgesteld terug. Ze hadden nau welijks tijd voor hem gehad. Vier kleinkinderen hadden ze te logeren en iedereen was aan het bonen af halen gezet, omdat de oogst van de moestuin zo overweldigend was, dat ze aan het wecken was gegaan. „WAcht maar tot de winter komt," zeiden de kennissen, „en de verveling..." Maar in de kersttijd kwamen er Rust alleen kaarten met snelle krabbels erop. „Beste wensen. We hebben het druk; zijn de vliering aan het ver bouwen..." Het volgend jaar kwamen er geen kaarten meer en nog een jaar later was men zelfs vergeten dat zij ooit in Den Haag geweest waren. Tot ik op een dag naast haar in de tram terecht kwam. Hoe het in Friesland was? „Daar wonen we niet meer... We zitten nu in Buitenveldert. Op een flatje. Drie kamers. Heerlijk..." Het leek me zo ongelooflijk. Drie kamers na een leven in een huis met twaalf; na de boerderij met moestuin en wie weet wat nog En dan „Heerlijk...." Ze legde uit: „Ik dacht, dat we een druk leven gehad hadden. Hier in Den Haag. Het was tenminste al tijd aanpakken. Maar daar... In de zomer moesten we om zes uur op. Voor de tuin en de kippen. Je houdt nu eenmaal kippen als je buiten woont. Voor de kleinkinderen had den we een pony gekocht en we hadden een hond voor de veiligheid en twee katen voor de muizen. Kon den geen dag van huis. In de zomer altijd logees en in de winter de kou. Altijd was er iets. Hekken die gere pareerd moesten worden en de sloot die schoongemaakt diende te zijn voor de schouw. Zomers de inmaak en 's winters niemand om het alle maal op te eten..." Ze zuchtte nog bij de herinnering; „Nu eindelijk rust..." zaterdag op rijksweg 43 bij Bolsward om het leven, toen zijn auto in een slip raakte en frontaal op een tegen ligger botste. Drie inzittenden uit de ze auto werden ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. MAARSBERGEN Op dc VVijker- weg in Maarsbcrgen is zaterdag de 28-jarige H. Baas uit Alblasserdam met zijn auto tegen een boom gere den en ter plaatse overleden. De heer Baas. die in het revalidatiecentrum De Hoogstraat verpleegd werd, kwam met zijn auto in de berm en raakte de macht over het stuur kwijt HALSTEREN De 41-jarige M. M. Breure uit Dinteloord is zondag morgen omstreeks twee uur om het leven gekomen toen hij met zijn per sonenauto in een slip raakte en tegen een aan de linker zijde van de weg staande boom botste. Het ongeluk ge beurde op de Steenbergseweg te Hal steren. TIEL Op rijksweg 15 ter hoogte van Kerk Avezaath bij Tiel heeft zondagavond omstreeks 23.00 uur een ernstig verkeersongeluk plaatsgehad, waarbij de 27-jarige G. v. d. K. uit Utrecht om het leven is gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre van de door v. d. K. bestuurde personenauto kwam deze in botsing met een vrachtwa gen. Twee andere inzittenden van de personenauto zijn zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. BELFAST Kardinaal William Conway, dc roomskatholleke primaat voor geheel Ierland, heeft zaterdag in een verklaring gezegd dat de moei lijkheden in Belfast begonnen, toen gewapende benden twee weerloze rooms-katholieke wijken aanvielen en huizen systematisch in brand sta ken. Op de verklaring van de kardinaal volgde een snelle reactie van da Noordierse premier Chicester Clark, (Hij zei: „ik geloof niet dat de belan gen van de gemeenschap het best zijn gediend door een üftwiaaelin^ van beschuldigingen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5