NASSER: HEILIGE OORLOG Commentaar Enorme schade aan Franse Riviera door bosbranden Het Kwartet SPREUK HET WEER FILMSTER BEATRIX dood gebracht Botsing Nederlandse bussen op Autobahn Man probeert vrouw (22) te wurgen Toeristen op de vlucht Rust aan grens met Guyana VVOG landskampioen amateur-voetbal ONDERZETTEGEL^rfW OF PLACE-MAT™i™, DEVLIN OP PAD Vijftien mensen in Irak ter Nieuwe Leidse Courant Maandag 25 augustus 1969 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Wie is de Australiër Rohan en wat is de sekte waarvan hjj beweert lid te zjjn? Een onzer redacteuren beschrijft de religieuze achtergrond van de brandstichting in de Al-Aksamoskee te Jeruzalem, die een lont in het kruitvat van het Nabije Oosten kan betekenen. Zie pagina 7. Een bevel is nooit een ver zoek, maar een verzoek wel vaak een bevel. WEISS „Ze wilde hem eerst uitproberen, voordat ze hem kocht". De BILT Nog steeds hand haaft zich boven het Zeegebied tussen Ierland en de Azoren de kern van een krachtig hogedruk- gebied. Nabij IJsland bevindt zich een lagedrukgebied. In de westelijke tot noordwes telijke stroming, die hier het ge volg van is, hield de aanvoer van koude en onstabiele lucht ook het afgelopen weekeinde aan. Plaat selijk vielen er flinke hoeveel heden neerslag. In de stroming trekken ook frontale storingen mee. Een ervan naderde over de Britse eilanden langzaam West-Europa en strekte zich vanmorgen uit van de Noord zee via Oost-Engeland naar Nor- mandië, waar plaatselijk regen en motregen viel. Deze storing trekt het komende etmaal verder Europa binnen. Na het passeren van deze sto ring zal de wind ruimen naar noordwest, zodat er in het alge mene weerbeeld maar weinig verandering komt Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp: nul tot vier graden onder normaal; max. temp: een tot vijf graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent Strandweer Zwakke fronten geven ook mor gen nog matig strandweer met een regenkansje. Matige zuidwes ten wind. Geleidelijk iets zachter, in de middag 18 tot 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nog niet hele maal bestendig, maar een lang zame verbetering met een iets aangenamere temperatuur is te verwachten. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar), sty- gend. Zon en maan 26 augustus zon op 5.41, onder 19.41; maan op 19.36, onder 3.47; 27 aug. V.M. Crisis in Nabije Oosten verscherpt Australiër bekent brandstichting Brand VAL de brand in de moskee te Je ruzalem, kennelyk het werk van een verward brein, de werking heb- Prinses Beatrix was ook aanwe zig tijdens de vlootschouw van de visserij op de Waddenzee. Zij als verwoed filmster liet zich van het kleurrijk schouw- ben van de vlam in de pan? Te zeggen dat de gemoederen hoog zyn opgelaaid zou stellig een misken ning heten van de toestand zoals de ze reeds was. De spanning stond al lang op scherp, en men moet er niet aan denken hoe de situatie van het ogenblik zou zijn indien de dader een Israëliër ware OBERHAUSEN Twee bus sen van het Amsterdamse reis bureau La Beto zijn gister middag op de Autobahn onder het Duitse Oberhausen met el kaar in botsing gekomen. Van de 96 inzittenden raakte een jongen ernstig gewond. Tien anderen liepen lichte ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde tijdens een zware regenbui, die het uitzicht sterk belemmerde. Voor de eerste autobus reed een Duitse personenauto die plotseling afremde. De chauffeur van de Nederlandse autobus moest daar door uitwijken en eveneens sterk af remmen. De achter hem rijdende col lega zag geen kans meer de bus te ontwijken en reed er bovenop. De 95 overgebleven passagiers wer den met Duitse autobussen naar de grens gebracht en daar door andere bussen van het reisbureau overgeno men. BAGDAD Vanmorgen vroeg zijn vijftien Irakezen, die voor Israël heb ben gespioneerd, in Bagdad terechtge steld. Zes politiemannen en militairen werden door een vuurpeloton doodge schoten en negen burgers werden op gehangen, aldus radio-Bagdad. Allen zijn vorige week door het Iraakse revolutionaire hof veroor deeld. Ze stonden achter gesloten deu ren terecht. Radio-Bagdad gaf van morgen geen bijzonderheden over de zittingen. Er werd slechts bekendge maakt dat de mannen hadden gespio neerd voor de Amerikaanse inlichtin gendienst en voor Israël. Het was de vierde keer dit jaar dat in Irak mensen wegens spionage wer den veroordeeld en geëxecuteerd. Op gebleken. Nu weerklinkt opnieuw de roep om een heilige oorlog. Gelukkig echter kan ook in zulk een oorlog de factor van de berekening niet meer ont breken. En indien het al de ten dele door hen zelf opgezweepte gevoelens hunner onderdanen zyn die er om vragen, de Arabische leiders zelf zullen beseffen dat een oorlog, ook een heilige, méér vereist dan de krygslust hunner vol ken. Voor een oorlog komt vandaag nog iets meer kyken. Vandaar dat de Arabische leiders op dit ogenblik de voorkeur schynen te geven aan een Arabische topconfe rentie. Die kan een demonstratief ka rakter krijgen. Ook ljjkt niet uitge sloten, dat ze profiteren kan van een mildere houding by velen in de we reld voor de Arabische problematiek. Laatstelyk heeft men daarvan ook in een uitspraak van de Wereldraad van Kerken iets kunnen terugvinden. De brand heeft ons allen helaas weer een eind teruggebracht op de weg der verzoening. Voor zover de dader uit haar kringen lykt voort te komen zal de christenheid zich hebben te scha men. Er zou trouwens van haar ge loofsovertuiging een ander vuur kun nen uitgaan dan de heilloze vlam die nu daar in Jeruzalem werd ontstoken. CANNES De bosbranden die vanaf vrijdag aan de Franse Rivièra bij Cannes en Nice hebben gewoed, zijn vannacht groten deels geblust. Bijna 4100 hectare bos is verwoest. Het zal volgens deskundigen ongeveer twintig jaar duren voor de schade is hersteld. De politie neemt met grote zekerheid aan dat de branden bij Mar seille zijn aangestoken. De bosbranden braken vrijdagavond ten noordoosten van Cannes uit. Aangewakkerd door een felle mistral verspreidde het vuur zich al snel over een front van veertig kilometer. Duizenden toeristen en bewoners van een flatgebouw aan de rand van Can nes moesten worden geëvacueerd. Zondagmorgen werden vliegtuigen ingezet, omdat de mistral zaterdag avond niet was gaan liggen, zoals werd verwacht. De branden woedden voort in de richting van Villeneu- ve-Loubet naar het zuidwesten. Brandweerlieden, militairen, politie en vrijwilligers werden regelmatig afgelost. Het verkeer op een groot aantal wegen was gestremd. De bosbranden werden de ergste sinds dertien jaar genoemd. Over slachtoffers is niets bekend. Wel zijn veel huizen verwoest. De schade wordt geschat op tientallen miljoe nen francs. Californië Ook in Californië (VS) woedden een aantal grote bosbranden, die door een felle wind werden aangewak kerd. Ruim 1800 mensen moesten worden geëvacueerd. Zondag stond 20.000 hectare bos en hei in brand. Het vuur werd ook hier uit vliegtui gen bestreden. Door overstromingen in West- Bengalen zijn dertien mensen om gekomen en meer dan 300.000 an deren dakloos geworden. In de aan grenzende staat Bihar zijn 522 dor pen door het water geteisterd, waar door 500.000 mensen dakloos zyn geworden. BREDA Een onbekende man heeft zaterdagavond tegenover het gemeentelijke sportcentrum gepro beerd een 22-jarige Bredase om het leven te brengen. Doordat een auto mobilist, die haar gegil hoorde di- rekt maatregelen nam, sloeg de aan valler op de vlucht. De vrouw werd op de onverlichte Lovensdijkstraat plotseling van haar fiets gerukt en in de struiken ge sleurd. Daar probeerde de aanval ler haar te wurgen. De politie ge looft niet dat er sprake is van een poging tot aanrading. Het meisje wist uit de greep van de man los te komen, waarop een vechtpartij ontstond. Daarbij werd zü met een van haar eigen schoenen bewerkt. Later vond de politie in de struiken een hamer en een mes je, die de dader vermoedelijk is kwijtgeraakt. By zijn vlucht ver gat hij ook zijn fiets. HARDERWIJK WOG uit Harder wijk is zaterdag landskampioen van het KNVB-amateurvoetbal geworden, door thuis met 10 te winnen van M'd- delburg. Met deze score kwam de ba lans tussen de zaterdag-amateurkam pioen VVOG en de zondag-amateur kampioen Middelburg in evenwicht na de score in Middelburg. De wedstrijd in Harderwijk werd za terdag verlengd, maar ook toen viel er geen beslissing. Die werd geforceerd door middel van het nemen van straf schoppen. Daarbij toonde VVOG zich royaal de betere ploeg. Het is de eerste keer dat de zondag en de zaterdag-kampioen om de natio nale amateurtitel hebben gestreden. VVOG mag nu tegen de Westduitse kampioen Julich uitkomen om een door de KNVB beschikbaar gestelde beker. Mogelijk dat ook de Engelse amateur kampioen aan dit Europa Cup-tornooi- in-de-dop gaat meedoen. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Bernadette Devlin op kruistocht in de VS: het jongste Britse parle mentslid heeft wel haar charme mee, want overal waar zij getuigt van de Noordierse „wandaden"ontmoet zij uitzonderlijk veel bijval, zoals hier voor het BOAC-kantoor in New York, waar zij o.m. opriep de BOAC en alle Britse goederen en diensten te boycotten. Inmiddels heeft de Noordierse regering spoorslags drie parlementsleden naar Amerika ge stuurd om zoveel mogelijk Berna- dettes woorden te ontzenuwen. GEORGETOWN De toestand in het grensgebied tussen Suriname en Guyana is rustig. Dit is gisteravond meegedeeld door een officiële bron in Georgetown. De Surinaamse agent Margo van Dans, die door de Guyanese strijd krachten werd gevangen gemaakt, is naar Suriname uitgewezen. Dr. Cheddi Jagan, de leider van de oppositie in Guyana, heeft ver klaard dat de Wereldraad van Ker ken een commissie naar Guyana zou moeten zenden om een onderzoek in te stellen naar racisme in zijn land. 27 januari werden veertien Irakezen, onder wie negen Joden, terechtgesteld. Hun lijken werden daarna tentoonge steld, wat tot grote protesten aanlei ding gaf. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Spionnen voor Israël JERUZALEM De brand in de Al-Aksamoskee in Jeruzalem, die de Australiër Michael Rohan blijkt te hebben aangestoken, heeft de politieke crisis in het Nabije Oosten duidelijk verscherpt: De Arabische leiders hebben opgeroepen tot een heilige oorlog tegen Israël. Vandaag kwamen de Arabische ministers van buitenlandse zaken in Kaïro hijeen om maatregelen tegen Israël te bespreken. Ook Tunesië, dat de bijeenkomsten van de Arabische liga een jaar heeft geboycot, is daar present. Opdracht van God De Australiër Michael Rohan heeft inmiddels bekend de brand in de Al Aksamoskee te hebben aangestoken. Tijdens zijn verhoor zei hij „van God opdracht te hebben gekregen de moskee te vernietigen". Hij behoort tot de sekte Kerk van God. Rohan was donderdag na het beta len van de normale toegangsprijs de moskee binnen gegaan. Daar heeft hij benzine tegen een der muren ge gooid en die in brand gestoken. Al twee weken eerder had hij pogingen gedaan de moskee te verwoesten, maar deze waren niet geslaagd. De Australische ambassadeur in Tel Aviv, William Landale. zei na een bezoek van tien minuten aan Ro han dat de verdachte normaal lijkt. „Maar ik ben geen psychiater." Roemenië Egypte heeft intussen besloten de diplomatieke betrekking met Roeme nië te verbreken omdat dit land de betrekkingen met Israël tot ambassa deursniveau heeft opgetrokken. Dit wordt beschouwd als een „bestendi ging van de zionistische agressie en een aanmoediging van het Israëlische expansionisme". Syrië volgde het voorbeeld van Egypte. Eerder hebben Irak en Soe dan hun diplomatieke vertegen woordigingen uit Boekarest terugge trokken. Jemen heeft gedreigd dit ook te zullen doen. Zowel aan de Jordaanse grens als bij het Suezkanaal is het dit week einde weer tot schietpartijen geko men, waarbij aan beide zijden enkele doden zijn gevallen. Jordanië zal om een bijeen komst van de Veiligheidsraad vragen en de Raad verzoeken sancties tegen Israël uit te vaar digen, omdat dit land geen ge hoor geeft aan de resolutie waar bij de status van Jeruzalem ver anderd moet worden. President Nasser heeft zaterdag in een boodschap aan de opperbevel hebber van de Egyptische strijd krachten de oplossing van de crisis in het Nabije Oosten door middel van geweld verdedigd. „Wij zullen in Je ruzalem terugkeren en Jeruzalem zal van ons zijn. Onze soldaten zullen in de Al-Aksamoskee terugkeren. De komende strijd zal niet alleen een bevrijdingsoorlog zijn, maar ook een zuiveringsoorlog. Onze militairen zul len soldaten van God zijn. Wij heb ben alle deuren voor de vrede geo pend, maar onze vijand en Gods vij and heeft deze toegeslagen", aldus Nasser. Heilige oorlog Koning Feisal van Saoedi-Arabië, officieel beschermer van de Moham medaanse heilige plaatsen, heeft een oproep tot alle Islamieten ter wereld gericht een heilige oorlog voor de „bevrijding van alle plaatsen te be ginnen. Ik herhaal mijn oproep van vorig jaar onze krachten te mobilise ren. Het Zionisme zet zijn agressie voort", aldus de koning. De Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban noemde de ze oproep een „misdaad op internati onale schaal". Naar zijn mening wil len de Arabieren slechts politiek voordeel uit de brand trekken. Eban beloofde dat Is.raël al het mogelijke zal doen de moskee in haar oude luister te herstellen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant verklaarde zeer bewogen te zijn door de tra gische brand die de Al Aksamoskee heeft verwoest. „In overeenstemming met hetgeen u mij heeft gevraagd, heb ik de boodschap van 24 Islami tische landen in de vorm van een document in de algemene vergade ring laten verspreiden", aldus Thant, die was verzocht een onpartijdig on derzoek in te stellen naar de oorzaak van de brand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1