Onbekende Deen Mortensen wereldkampioen amateurs UVS na rust gemakkelijk langs tegenstander AFC Punt voor Velox Keetie Haage door pech achtervolgd ederlandse zwemmers lden zwaar teleur Italiaanse toneeltjes Schepers eerste Nederland velde West-Duitsland Regen gooide roet in eten competitie KNAL' Dappere Popke Oosterhof niet verder dan vierde plaats hj opening sportcomplex van VTL: LFC geveld door DWV ZOMERRIT SWIFT Audrey McElmury-Pfelger wk dames MAANDAG 21 AUGUSTUS 1W TARENTE Dertien politie agenten zijn gewond en twaalf protesterende burgers gearresteerd bij demonstraties tegen de wijze, waarop de Italiaanse voetbalbond recht spreekt. Oorzaak was een omkoopaffaire, waaraan de twee de divisieclub CasertavA zich zou hebben schuldig gemaakt. In eer- ste instantie werd bewezen ver- klaard, dat een bestuurslid van die club een speler van de tegenpartij had omgekocht. Ten gevolge daar- van zou Tarente de plaats van Ca- sertana in de tweede divisie inne- j men. De vereniging ging echter in beroep en werd hangende het ver- dere onderzoek in de tweede klas- se gehandhaafd. Tijdens de onge- regeldheden, die 24 uur duurden, moesten vooral de etalageruiten het ontgelden. De politie voerde vele charges uit en gebruikte i traangas om de rust enigszins te I herstellen. De Limburger YVim Schepers heeft in de eindsprint de Profronde ran Ossendrecht gewonnen. Scheper* was de snelste van een kopgroep van dertien renners, die een voor sprong had van vijfhonderd meter op de rest van het veld. Schepers reed de 120 kilometer in 2 uur 4* minuten en 6 seconden. De uitslag: 1 Schepers (Meerssen) 120 km in 2.48.06, 2 Jeminez (Spanje), 2 Brands (België), 4 Jansen (West- zaan), 5 Rossiers (België), 6 Van Katwijk (Oploo), 7 v. d. Hors* (Haarlem), 8 de Groot (Utrecht). 9 Wagtmans (St. Willebrord), 10 Zoet (Waarde). Opmerkelijk is, dat de Nederland se formatie niet is uitgenodigd voor het jeugdkampioenschap dat op han den is. De Westduitse jeugd aal hieraan wel deelnemen. Scoreverloop: Habraken 1-0, Trel- le 1-1, Habraken 2-1, Trelle 2-2, Ha- braken 3-2, Willy van Gemert 4-2. Trudo van Gemert 5-2 rust Klein 5-3, Trelle 5-4 GRONINGEN Met uitzondering van de heren hoofdklasse wedstrijd in Groningen zijn alle ontmoetingen voor de clubcompetitie van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die dit weekeinde zouden worden gehouden, in verband met de slech te weersomstandigheden afgelast. Overigens was het peil in Gronin gen waar AV Rotterdam met 24.329 punten zegevierde, niet al te hoog. Edward de Noorlander (AVR) sprong 1,95 hoog, de Amsterdammer Fred Linssen (AAC) bleef vijf centimeter bij de Rotterdamse tienkamper ach ter. Rein v. d. Heuvel (AVR) won de 400 meter in 48.2 sec, waarmee hij Sjouke tel (GVAV) 0.6 sec voorbleef. Tel en Van der Heuvel ontmoetten elkaar ook op de 200 meter. Op dit nummer werd voor beiden 22.3 sec afgedrukt maar Tel werd eerste ge plaatst. Voornaamste uitslagen: ver: 1. Mellard (Metro) 6,79 m; hinkstap: 1. Mellaard 13,80 m: speer: 1. Slaman (AAC) 61.36 m, 2. v. d. Heijden (AAC) 61,14; 110 m horden: 1. Del- lensen (AAC) 14.8; 400 m horden: 2. Dellensen 55.6. Eindstand: 1. AVR 24.329 pnt; 2. AAC 23.964 3. CIKO '66 23.185. De voetbal elftallen van Finland en Noorwegen hebben in Helsinki gelijk gespeeld: 22. Finland nam binnen twaalf minuten een voor* sprong van 20 maar moest die voor rust door twee treffers van Iversen weer prijsgeven. LEIDSE COURANT BRNO Leif Mortensen, een 23-jarige machine-bankwerker uit Kopenhagen kan alles, alleen sprinten niet. Hy weet dat, In Brno, op de laatste dag van de wereldkampioenschappen wielrennen, heeft hy net als vorig jaar by de Olympische Spelen in Mexico, een eenzame vlucht moeten maken om te kunnen winnen. In Mexico lukte het niet, daar ging Vianelli hem kort voor de finish nog voorbij. In Brno slaagde hy wel. Het is een bewijs van zyn enorme klasse. Ieder uit het kopgroepje Jean Pierre Monseré en Staf van Roosbroeck (respectievelijk tweede en derde), Popke Oosterhof (vierde), German Martin Saez en Josef Grands Sanches, Peter Smith, Emanuele Bergamo, Rudolf Labus en Nikolaj Dmitroek, kende de kwaliteiten van Mortensen. Desondanks slaagde hy. De strijd om de tweede plaats. Jean Pierre Monseré voor Staf van Roosbroeck en Popke Ooster hof. Wat velen via het zwakke optreden van de Neder- herenzwemmers gedurende de afgelopen maanden al vreesden, dit weekeinde in de Westduitse plaats Würzburg werkelijkheid ge- Tijdens het eerste toernooi om de Europese beker voor landen- heeft de Nederlandse ploeg geen kans gezien zich te handhaven in A-groep van acht landen. Op bijna alle nummers werden prestaties die op lager niveau lagen dan bij de onlangs gehouden natio- kampioenschappen. rugsiagzwemmer Bob gaf blijk van enig inter- peil met twee derde plaat- terwijl de uitblinker van de jeugdtitelstrijd, Roger van bij de senioren slecht mee- en ver boven zijn tijden van 'enen bleef. sA> de rug- en vrije slag-nummers -( moesten de Nederlandse verte- -inwoordigers meestal genoegen ne- m met de laatste plaats. Met na- de tijd op de 4 x 200 meter vrije estafette (8.30,0) tegen vorig ir 8.06,3 was tekenend, ioals verwacht hebben de Oost- itsers het toernooi gedomineerd. liefst zeven eerste plaatsen ze- ierde de ploeg onbedreigd, voor wat teruggevallen Rusland en de irke Westduitsers, die een riskant »t gedeelte van hun nationale op lieten neerkomen op de schou- van de in Californië geharde ireldrecordhouder Hans Fassnacht. De Mannheimer won vier maal: de 200 en 400 meter wisselslag, de laat ste in Europese recordtijd, en de 200 en 400 meter vrije slag, waarop hij onlangs het wereldrecord ver beterde. Hij imponeerde voorts nog in de estafettes. De Oostduitsers had den in Roland Matthes opnieuw hun grootste troef. Na een kalme zege op de 100 meter rugslag (60,- sec), ging hij in de estafette voluit en bracht zijn eigen wereldrecord met 0,2 se conden omlaag tot 57,8. Op de schoolslagnummers was de Rus Pan- kin onweerstaanbaar. Zijn landge noot Ilitsjev nam als gewoonlijk de sprint voor zijn rekening, doch maakte verrassend geen deel uit van de ploeg, die het Europese re cord op de 4 x 200 meter vrije slag maar liefst vier seconden scherper stelde (7.54,5). Met Groot Brittannië, dat zevende werd, is Nederland nu ingedeeld in de B-groep van de Europese zwem- naties. Een kleine twintig kilometer voor het einde koos hij een van de be klimmingen in het parkoers als uit gangspunt voor zijn aanval. Maar de sprong leek te kort. Hij was 6000 meter verder bijna weer achter haald, maar de laatste honderd me ter konden de achtervolgers, die el kaar net zo wantrouwden als zij Leif Mortensen vreesden, in hun verdeeldheid niets meer goed ma ken. Bij de dertiende en laatste klim in het op het parkoers liggende dorpje Kohoutovice, vergrootte de sterke Deen zijn voorsprong weer. Alleen Popke Oosterhof, die zich op zwaar terrein ook tot de groten mag rekenen zag zijn achterstand op de Deen niet groeien. Integen deel, de Drent kwam dichterbij. Maar na de klimmende kilometers kwam de langzame afdaling naar de finish en daar voegden, nadat Oos terhof rond vijf kilometers had ge jaagd op Mortensen, Monseré en Dmitroek zich bij de Nederlander. Voor Oosterhof was het toen niet interessant meer- Hij is in de sprint kansloos tegen de snelle Belg. De snelheid van de achtervolgende groep zakte terug. Achter Mortensen hervonden de jagers elkaar weer. De strijd om het goud was besüist. Slechts zilver en brons waren nog te verdelen. De moed en de kwali teit van Mortensen waren negen man te veel geweest. Groot kampioen Het wereldkampioenschap heeft daanmee een groot kampioen gekre gen. Geen toevalswinnaar. Een ren ner bovendien die in het tamelijk vlak verlopen kampioenschap her haaldelijk in de slag is geweest. Een kampioen bovendien die nog een onvervalste, honderd procent, amateur is. Mortensen heeft een vrouiw en een zoon, een volledige werkkring en kan alleen 's avonds trainen. Vijf dagen in de week doet Mortensen zijn werk op een scheeps werf en na ieder van die werkda gen van acht en een half uur be gint hy 's middags om vier uur te trainen. Dagelijks nog eens vier uur extra werk voor hij naar huis gaat. Een amateur, die onmiddellijk na zijn wereldkampioenschap zei: „Mijn succes dank ik in de eerstt plaats aan mijn vrouw, die mij alle gele genheid laat om een sport le be oefenen. Ik ben hier, net als vorig jaar in Mexico, bang geweest dat er weer een Vianelli zou komen, dat ik weer op de laatste kilometers zou worden gegrepen. Mortensen kan niet, zoals zo veel van de andere West- en Oosteuro- pese amateurs een groot aantal be langrijke internationale wedstrijden 4 21 LEIDEN Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het sport- 3lmplex aan de Voorschoterweg speelde UVS gistermiddag een oefen- 7edstryd tegen de kampioen van het district West I, AFC. De aftrap 1 in deze wedstrijd werd verricht door drs. J. P. v. d. Reide, voorzitter in de Leidse Sportstichting. De Leidenaren, die voor rust de wind in 2 1 rug hadden, wisten hieruit geen voordeel te halen, maar na rust 6 vamen de gastheren er beter in' en werd AFC met een 31 nederlaag "aar Amsterdam teruggestuurd. [De. door de regen geplaagde, janiserende vereniging VTL kan :h nog op een geslaagde middag rug zien. Waren er helaas niet eer daai 600 toeschouwers, het el, dat vertoond werd, was best n natte jas waard. Een in de eer speelperiode fel aanvallend AFC een goed verdedigend UVS. Er elen een handvol kapitale ver- dedigmgsfouten. maar deze leverden geen schade op voor UVS. UVS kon vlak voor rust een kleine voor sprong in ontvangst nemen en wel Leo Holl brengt hier de stand op 20. De verdedigers van AFC snellen wel terug, maar kunnen er niets meer aan doen. uit handen van de achterspeler Lomnee. Een dieptepass van R. de Groot werd door hem van richting ver anderd en doelman Kuikens was kansloos. !\ieuive krachten Na rust verscheen zowe'l UVS als AFC met nieuwe krachten op het veld. Bij AFC was deelman Kuikens vervangen door Van der Valk. mid den vel'dspeler Van der Bor maakte plaats voor Leloux. Bij UVS werd A Koren vervangen door Ger Loge man. UVS, dat vrijwel altijd tegen wind in beter speelt, dan met wind mee, kreeg nu meer vat op het spel van AFC en vloeiende combinaties aflopen. Hem ontbreekt daartoe de tijd. Hij heeft zijn werk nooit aan zijn sport ondergeschikt willen ma ken en heeft er tot gisteren nooit serieus over gedacht professional te worden. Hij hoopt dit jaar gelegen heid te krijgen de Ronde van de Toekomst te rijden, waardoor hij in een belangrijke etaippenwedstrijd zijn krachten zal kunnen meten met een groot deel van de mannen, die hij op het Jan Asaryk-autocircuit bij Brno zo indrukwekkend versloeg- De 171 amateurs, die 's morgen om tien uur aan de start kwamen, althans de sttrken onder hen, wa ren bang voor elkaar. De vroege slag die ieder vreesde, bleef uit. Men bekeek elkaar, hield een re delijk hoog tempo aan, dat ervare- nen geen pijn deed en snel het kaf van het koren scheidde! Uit elkaar Alleen op de zware beklimming van Kohoutovice liep htt veld voort durend uit elkaar, maar dn de ge- makkelijker stukken vonden de renners elkaar weer in het peloton, dat de eerste negen van de dertien ronden met een gemiddelde snel heid ven rond de 39 kilometer vol tooide en niemand een serieuze ont snapping toestond. Een zeer vroege aanval van de Belg Hooybergs en de Pool Soucek werd snel geneutra- iseerd. Oliva Sanchez genoot kort van een 'kleine voorsprong en hal verwege de ruim 181 kilometers, die moesten worden afgelegd, kreeg ook een viertal met de Polen Szarkows- kd en Czechowski de Engelsman Bailey en Fedar den Hertog geen lang leven. Een ronde later probeerde Joop Zoetemelk het, hij kreeg Bruyere, Soriini en Delpine aan zijn wiel. De Nederlanders, die voortdurend voor in het slinkende peloton reden, wa ren actief, maar aller aandacht richtte zich in de eerste plaats op Den Hertog en Zoetemelk. Pas in de negende ronde werd het ernst in een groepje met Braven- hoer, Bergamo. Danguilaume, Pe- scheL FabnL Bilsland en later ook nog_ Mortensen, Den Hertog, Mon seré en José Grande Sanchez. De bewegingsvrijheid was beperkt, men was te bang voor elkaar om te dur ven doorgaan en 'kort daarna kregen ook Oliva Sanchez en Smith een aantal jagers, bij wie Leif Morten sen aan hun wiel. Maar de slag was ontbrand en juist op dat moment zaten de sterkst geachte Nederlan ders achter in het veld. In de tiende ronde van bijna veer tien kilometer kwam het peloton nog een keer in één geheel bij de hin dernissen aan, maar daarna ver brokkelde het veld en alleen Popke Oosterhof was erbij op het moment dat de beslissende slag viel. Met nog twee volle ronden te rij den had het eerste peloton een ach terstand van 46 seconden opgelopen en het tweede gedeelte lag al bijna twee minuten achttr. Het eerste tiental was weg en bleef weg. Het verschil groeide, ieder van het tien tal had er belang bij dat niemand van de anderen nog zou kunnen bij komen- Zeker de Belgen en de Span jaarden. die ieder met twee man waren vertegenwoordigd- Desondanks liep Leif Mortensen in de voorlaatste omloop weg. De paar honderd meter die hij klim mend had veroverd, schrompelden op het gemakkelijker stuk van het parkoers ineen. Maar alle moeilijk heden kwamen nog een keer terug en juist in die zwaarste kilometers toonde Leif Morttnsen zich de groot ste van de 171 amateurs die 's mor gens waren gestart. In de laatste ronde van veertien kilometer ver grootte hij zijn voorsprong op de andere negen renners van tien se conden tot bijna een minuut. De troostprijs, het zilver was voor Jean Pierre Monseré, die voor de wedstrijd alle steun kreeg toegezegd van Staf van Roosbroeck, twee van de grootste mannen uit de laatste Olympia's tour door Nederland. Hun samenwerking in de laatste paar honderd meter beroofde Popke Oosterhof, die maar alleen was. van een plaats op het erepodium. Van Roosbroeck trek de sprint aan. Oos terhof zat aan zijn wiel. Monseré kwam gemakkelijk over Oosterhof heen en sloot voor hem de weg af. voor hy ook Van Roosbroeck pas seerde. Een wat bittere troostprijs voor de bijna 21-jarige Jean Pierre Monseré. De uitslag: 1. en wereldkampioen Leif Mortense (Den.) 181.2 kilome ter in 4 uur 38 minuten 3 seconden; 2. Monseré (Bel.) op 59 seconden; 3. Van Roosbroeck (Bel.); 4. Ooster hof (Ned.); 5. Bergamo (Ita.); 6. Di- mitrov (Rus.); 7. Saez (Spa.); 8. Smith (GBr); allen z.t. als Monseré; 9. Sanchez (Spa.) op 1 min. 9 sec.; 10. Hlabus (Tsj.) op 1 min- 41 stc. LEIDEN De oefenwedstrijd, die LFC op het programma had staan tegen DWV uit Amsterdam, ook een tweede klasser, werd met 30 verloren. Reeds in de eerste helft keek men tegen een achterstand aan. Een afstandschot van J. Stam verraste doelman Van Beeken vol komen- In de tweede helft, toen er veel invallers waren bij LFC wegens blessures, ging het nog harder berg-, afwaarts. Reeds in de 4e minuut vergrootte DWV de voorsprong door T. Hagens. LFC liet ook wel wat zien, maar doelman De Jong van DWV liet zich niet verschalken. DWV zou de voorsprong nog ver groten, ondanks het terugvechtende LFC. Weer was het Hagen-s. die voor een treffer zorgde. Verder zou den de verdedigers het niet laten komen. Al met al een verdiende 30 zege voor de Amsterdammers. LEIDEN De Leidse Wielerver eniging „SWIFT" heeft weer één van zijn zomerritten verreden. Deze rit, die niet langer was dan 38 km, kreeg nog een spannend eind. Een kop groep, die reeds snel was ontstaan en bestond uit L. de Jong, A. Ravens- bergen en C. v. d. Huist had twee minuten voorsprong op het peleton. Daar de eerstgenoemde in het ge heel geen sprinter is, zou de sprint gaan tussen A. Ravensbergen en C. v. d. Hulst. De sprint werd gewonnen door Ravensbergen met op de tweede plaats v. d. Huist terwijl De Jong derde werd. Martin Versluis kwam op 2 minuten als vierde binnen. By dc nieuwelingen werd P. Ak kerboom eerste met S. Strijk als tweede terwyl H. van der Voort derde werd. Op het Zwolse PEC na, dat niet tussen de lijnen kwam, is er in de BRNO Een verschrikkelijker wereldkampioenschap op de weg voor dames is er nog nooit geweest. Het voor de dames afschuwelijk zware parkoers vroeg zyn slachtoffers en de regen die na ruim een uur voor zichtig begon en later in stromen omlaag kwam veroorzaakte talrijke valpartijen. Uit die slag is een groot wereldkampioene gekomen, de 26-jarige slanke Amerikaanse Audrey Mc Elmury-Pfelger die alleen met ruim een minuut voorsprong aankwam op de groep waarin de Engelse Bernadette Swinnerton de tweede plaats greep voor Nina Trofi- mova uit Rusland en de Belgische Nicole van den Broek. tweede divisie geen enkele club meer die de volle winst binnen haal de. Na de monsterscore van vorige week, stelde Hermes DVS teleur, en kreeg in Eindhoven, met 2—1-klop. Limburgia herstelde zich prachtig door in de Limburgse derby Roda JC duidelijk te kloppen (3—0). EDO be haalde het tweede gelijke spel. Het kwam met VW de cijfers 00 over een. Velox dat nog niet binnen de lijnen kwam, speelde in Utrecht ge lijk tegen Baronie dat zodoende zijn tweede gelijke-spel behaalde. Hee renveen klopte SC Drente gedeci deerd met 41. De 20 overwinning van ZFC op AGOVV is verder op vallend. Wageningen verloor teleur stellend met 1—0 bij RBC. De Amerikaanse Audrey Mc. Elrnory gaat als eerste over de meet in Brno by de W.K. voor dames. De zes Nederlandse meisjes hebben hebben hun aandeel in het barre ge vecht gehad maar het complete zes tal werd door tegenslag en pech kansloos voor de ereplaatsen. De kleine Hennie Hondeveld was ten slotte de hoogstgeplaatste als der tiende maar zij moest de laatste drie en een halve kilometer op een volle dig lekke achterband rijden. Het noodlot trof niet alleen Hennie Hon develd genadeloos die na de voor haar dramatische slotfase ook vo rig jaar in Imola werd zij door pech in de laatste kilometers uitgeschakeld hartverscheurend huilde. Ook de vorige wereldkampioene Keetie Hage werd in kansrijke positie terugge worpen. Hennie Hondeveld en Keetie Hage maakten deel uit van de groep gleden op het doel van v. d. Valk af. Alleen de af ronder van het ge heel ontbrak op het appèl. Zo kreeg in de 14e minuut na een 1-2 combi natie met R. van Zijp Leo Holl een prachtige kans. maar zyn schot ging een decimeter naast. Even later zou hij echter wel geluk hebben. Ger Logeman dreef de bal van liet middenveld op naar het doei van AFC en gaf toen op maat af aan Holl. Nu faalde deze niet en deed 20 noteren voor UVS. AFC werd nu door het duidelijk supereur spelend UVS overklast en moest met man en macht verdedigen om de schade beperkt te houden. In de 30e minuut kreeg Teske de bal op rechts. Hij trok hem voor. precies op het hoofd van R. van Zijp, die maar voor het inknikken liad en het trio was vol. UVS freeweelde naar het eind signaal en liet AFC een beetje ko men. Zo kon het gebeuren, dat Le loux nog een tegendoelpunt kon maken, al was het dan uit een hoek schop, genomen door Gehring. De laatste was duidelijk de man met de meeste pech. Hij schoot tot twee maad toe tegen hët houtwerk van UVS. van zestien die in de derde ronde de finitief afscheid van de zwakkeren nam. Eefje Helder was na enkele kilometers al weggevallen door een lekke band. Bella Hage. Nelleke van Dijk en Truus Smulders die in de be klimmingen net niet meekonden met het veld dat gewoonlijk door Keetie Hage en Audrey Mcelmury werd aangevoerd, hadden geen succes met hun achtervolging door valpartijen. Bella Hage en Truus Smulders stap ten af, Nelleke van Dijk vocht net als Eefje Helder tot het bittere einde. Voor Keetie Hage nam de strijd hal verwege een beslissende wending. Zij was alleen en ongrijpbaar weg gesprongen tot een lekke band haar stopte. Op de rescrveflcts zette Keetie door en nadat zy de derde ronde had vol tooid wilde zy by de Nederlandse post weer van fiets verwisselen. Door verschil in de breedte van de naven tussen het Nederlandse en het Tsje chische materiaal moest zy echter te lang wachten, verloor de aansluiting met het peloton, sprong weer op de Tsjechische reservefiets en stapte enkele kilometers verder weer af om op haar eigen fiets te kunnen door gaan. Alles by elkaar had zy daar door een achterstand van dertig se conden opgelopen. Geen onoverkome- ïyke hindernis voor de yzersterke Zeeuwse, maar toen zy weer bijna bij was, slipte zij na een afdaling in een van de gevaarlyke bochten en sloeg tegen het spekgladde asfalt. Dat was te veel zelfs voor Keetie Hage. In de tot dertien vrouwen ge slonken kopgroep was Nederland nog slechts door Hennie Hondeveld ver tegenwoordigd. Meer toevallig dan op zettelijk testte Audrey Mcelmury in de voorlaatste ronde de kwaliteit van haar concurrenten. In eigen ritme klimmend reed zij haar concurrentes uit de wielen maar werd ook door een val weer achterhaald. In de laatste ronde reed zij opnieuw met speels gemak weg van iedereen en werd ruim een kwartier later gehul digd als de eerste Amerikaanse we reldkampioene.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13