Positieve ontwikkeling naar waakzaamheid nodig Alhambra in Granada: oase in Spaanse hitte Australische boer zou brand hebben gesticht Gebr. Petterson werden weer wereldkampioen ISRAËLISCHE POLITIE RONDOM MOSKEE Financieel weekoverzicht Balkon stort in tijdens huldiging van Bert Boom Orkaan hield huis op begraafplaats Schilders mogen 11 procent meer rekenen Oostduitse eisen aan westelijke mogendheden MOORSE PALEIZEN IN SIERRA NEVADA OMWEG ALTIJD WAARD Betere spreiding dan vorige jaren Fietsroutes van ANWB ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1969 BRNO Het Zweedse wielerteam, bestaande uit de broers Goesta, Stu- re, Tomas en Erik Pettersson, is vrij dag in Brno wereldkampioen in de ploegentijdrit op de weg geworden. Nederland werd vijfde. De uitslag van de ploegentijdrit op de weg is: 1. en wereldkampioen: Zweden, 96.8 kilometer in 2 uur, 1 minuut 17,3 seconden (gem 47.926 km/U), 2. Denemarken 2.03.02,0; 3. Zwitserland 2.07.02,0 3. Zwitserland 2.07.59,0; 4. Polen 2.08.07,0 5. Neder land (Bejamins, Den Hertog. Ooster hof en Zoetemelk) 208.35.0; 6. Rusland 2.09.56.0 7. Noorwegen 2.10.25,0; 8. Westduitsland 2.10.25,0; 9. Frankrijk 2.11.18,1; 10. Engeland 2.11.18,9. De Zweedse wielrijders, die gisteren bij de wereld- bij de 100 km: de broers Erik, Goest, Sture en Thomas kampioenschappen in Brno beslag legden op de titel Petterson. AMSTERDAM Ondanks de abiele internationale politieke oestand hebben de effecten- leurzen zich deze week in gun- tige zin kunnen ontwikkelen. Vall Street was rustig, Amster- am werd gestimuleerd door [unstige kwartaalcijfers van ommige internationale concerns. In het bijzonder kwam AKU litnemend voor de dag met een raai gestegen winst en de beurs ratte weer voorzichtig enige rioed wat betreft de toekomst. Toch blijft de situatie voorlopig ot waakzaamheid manen: de de- latiemaatregelen werken door, erwijl de monetaire verhoudin gen nog ongezond lijken te zijn. Het Is overigens duidelijk, dat na en forse daling een technisch herstel er koersen kan Intreden. Het is als en bal die terugkaatst. In ieder ge- ral werd de baisse deze week tot ekking gestimuleerd door de gunsti- kwartaalcijfers van AKU, Kon. lout, Philips en KLM. De cijfers van fnilever waren teleurstellend, maar laarop was eigenlijk al gerekend. De winst van AKU schoot in het erste halfjaar met meer dan vijftig irocent omhoog, welk resultaat bij- pnder fraai is te noemen. In het erste kwartaal was er een stijging an 44 pet., in het tweede van ruim 8 pet., zodat de opgaande lijn doorge- rokken werd. De omzetten stegen el minder, over het eerste halfjaar iet bijna 22'/2 procent, terwijl de finst met 51 procent toenam. De fusie-partner Kon. Zout-Orga- )on kende niet zulk een spectaculaire (ntwikkeling, maar ook hier was do {tijgende lijn te constateren. Zout «ad een winsttoename van 14 procent n het eerste halfjaar, hetgeen be- jaald niet onbevredigend mag wor- en genoemd. Het is geen wonder, dat de koers an AKU deze week door aankoopor- ers omhoog gedreven werd. Een ijging tot ƒ123.50 (v.w. ƒ115.20) ferd genoteerd, maar dit hoge ni veau werd niet behouden en werd eruggebracht tot f 121,50. De koers an Kon. Zoud-Organon kwam van 137,30 op 146,20, gisteren 145,40. Meer kleuren-tv [Philips* Gloeilampen kwam ook met ivartaalcijfers, die een winst lieten en. welke 16 procent hoger was dan Ij. Over het eerste halfjaar is de winststijging ook zestien procent, ter- fijl de omzetstijging groter is ge feest dan de prognose. De winstmarge is het tweede kwar- «al enigszins gedaald en wel van 10 tot 10.3 pet. Wij achten een en nder toch wel bevredigend in eze tijd. Met name de TV-sector is anzienlijk gunstiger gelopen dan erwacht werd. De verkoop van leuren-tv werd gestimuleerd door e maanvlucht, zodat de productie ij de vraag achterop raakte. Toch heeft de koers van Philips eze week weinig gedaan. Hier was het bezit van de zaak, het einde van et vermaak", want men had op de eurs al gerekend op een gunstige wartaalstaat. Daarbij zouden wij illen noemen de onzekerheid inzake e Franse markt en de daling van de Noordvietnamezen officiële gast van Denemarken KOPENHAGEN Een regerings- lelegatie van Noord-Vietnam, die 15 eptember in Kopenhagen aankomt 'oor een zesdaags bezoek, zal als of- iciële gast van de regering worden •ehandeld. Dit heeft het Deense mi- listerie van buitenlandse zaken vrij- ag bekend gemaakt. De Noordviet- lamezen brengen ook een bezoek aan Sweden, Noorwegen en Finland. i winstmarge, hetgeen wijst op een sterke stijging van de kosten. Als we overigens denken aan de lauwe wijze, waarop de mooie cijfers van Kon. Olie ter beurze ontvangen werden, dan wordt het duidelijk, dat in deze tijd de druk der deflatie op het koerspeil gevoeld wordt. Men kan eigenlijk geen „hoge sprongen" verwachten in een periode, waarin wij met tal van onzekerheden leven. Unilever Ook Unilever kwam met nieuwe cijfers en volgens de verwachting waren die ongunstiger dan in de over eenkomstige periode van vorig jaar. De omzet steeg met 11 procent, maar de nettowinst daalde met 13 procent, als toelichting merkte het bestuur der Unilever op, dat mét name in de sec tor der wasmiddelen de winsttoena me door introductie van nieuwe soor ten lager was, maar men voegde eraan toe, dat men reeds in het twee de halfjaar een verbetering verwacht en zeker in 1970. Over het eerste halfjaar is de winst met twaalf procent gedaald, maar, zoals wij reeds opmerkten, onver wachts kwam deze daling voor de beurs niet. Reeds eerder heeft de koers van Unilever onder druk gestaan, o.a. door de zwakke positie van het pond sterling. De koers van de cert. Unilever kon zich deze week vrij behoorlijk handhaven en kwam gisteren zelfs iets hoger uit dan v.w. slot. Ter beurze merkte men ruilingen op van aandelen Philips in cert. Uni lever, omdat men opmerkzaam was gemaakt op de veel lagere koers/ winstverhouding bij laatstgenoemd concern dan bij het Eindhovens be drijf. Echter dient men ook andere fac toren in aanmerking te nemen. b.v. de bedrijfsontwikkeling bij Philips en die bij Unilever en de verbondenheid van de margarinetrust met het ster- linggebied. In de lokale afdelingen was het overwegend rustig, maar hier en daar kwam er toch een koersherstel tot stand. Zo steeg Gist-Brocades van 102.40 tot 109, in de verzekerings sector heerste ook een betere stem ming en kwam Nat. Nederlanden van ƒ85,90 op ƒ90. Bergoss verbeterde van 488 tot 496 pet. Fusie uitgevers In de wereld der uitgevers kwam het nieuws van een mogelijke fusie tussen Kluwer en Zomer en Keu rling voor de dag. In het bericht hierover is sprake van een „ver gaande vorm van samenwerking" tussen deze beide prachtige bedrij ven, welke is ingegeven door het zoe ken naar een concentratie van marktpositie. Als het hier tot een fusie komt en daarop is alle kans dan komt er een machtige groep in de wereld van de uitgeverij tot stand. Er werken circa 2700 man bij beide bedrijven en het aantal bladen, tijdschriften en boeken, dat op de markt gebracht wordt, is legio. Kluwer wordt 'op de beurs geno teerd en de koers van dit fonds ver beterde van 231 tot 235.50, dus cir ca 18 punten. Rijn-Schelde kreeg een opdracht voor de bouw van vijf snelle contai nerschepen van een Amerikaanse re derij te zamen met de Duitse werf AG Weser. De contractprijs voor de 5 schepen bedraagt meer dan S 160 mil joen, waarvan ruim een kwart mil jard gulden voor de Rijn-Schel- de-groep. Voor buitenstaanders is het niet te beoordelen, of deze opdracht, behalve eervol, ook erg winstgevend zal zijn. Er worden tegenwoordig veel opdrachten aanvaard, die weinig of geen winst opleveren, maar wel werkgelegenheid. De koers van aand. Rijn-Schelde verbeterde van 1151/» tot 128 pet. Overtekend De lening 8 pet. zevenjarige obl. Amrobank is sterk overtekend. Er zijn nu 8 pet. 10-jarige pandbrieven van in het binnenland werkende hy potheekbanken op de markt versche nen. Welk een hypotheekrente moe ten deze banken wel maken om der gelijke gelden winstgevend uit te zet- j ten! De Ned. Middenstandsbank meldde een gunstig eerste halfjaar met een winststijging van 17 procent. Men verwacht voor de tweede helft ook een gunstig verloop, maar de kosten stijgen voortdurend en de rentemar ge dreigt te worden verlaagd door de al maar stijgende rente op toever trouwde gelden. De koers van dit bankaandeel verbeterde van 101 tot ƒ105. ENTER Tijdens de huldigingc van wereldkampioen stayer Bert Boom in zijn woonplaats Enter is vrijdagavond een balkon, waarop toeschouwers stonden, naar beneden geklapt. In totaal zeven mensen, al len vrouwen, liepen verwondingen op. Drie van hen werden in een zie kenhuis in Almelo opgenomen. Een vrouw kreeg zeer ernstig hoofdletsel. Het ongeval gebeurde tegen acht uur, juist op hetm oment dat wiel renner Bert Boom zou worden toe gesproken. Voor zijn woning aan de Van Uiterstraat in Enter waren heel veel belangstellenden toegestroomd om de huldiging van de wereldkam pioen bij te wonen. Vandaag organiseer^ de zwemclub De Gouwe in het zwembad „De Sniep" te Waddinxveen een nationaal waterpolotornooi voor zeventallen uit de reserve derde klasse. De wedstrij den beginnen om 4 uur en zijn inge deeld in drie poules. In poule A spe len: Rotterdam 4 (Rotterdam), ZIOS 2 (Den Haag), RET 1 (Rotterdam) en de Gouwe 3. Poule B HVGB 2 (Haar lem), SVH 2 (Rotterdam) en UZSC 2 (Utrecht). In poule C: B.Z en PC 2 (Bodegraven), PSV 3 (Eindhoven) en ZPA 2 (Almelo). JERUZALEM Ook gisteren was het zeer onrustig in Jeruzalem na de brand (in de El Aksa-moskee) van donderdag. Wel kon de man die de brand vermoedelijk heeft gesticht worden aangehouden. Het is Michael William Rohen, een Australische boer die vier maan den geleden naar Israël kwam. bische jongeren gisteren opnieuw de monstreerden. Eenheden De twee parachutisten-eenheden hebben zich gevoegd bij Israëlische veiligheidstroepen en grenspolitie, die al eerder strategische posities in de stad hadden bezet. Op de oude stadsmuren en bij de toegangspoor ten W£rren wachtposten opgesteld voor het geval zich nieuwe ongere geldheden zouden voordoen wanneer de Joden zouden gaan bidden bij de klaagmuur. De troepen moesten gisteren de or de herstellen door over de hoofden te vuren van ongeveer 200 tot 300 ar restanten, die hen bekogelden met De 28-jarige Rohen is in de buurt van Jeruzalem gearresteerd, dank zij een duidelijk signalement dat de po litie van de bewakers van de moskee had gekregen. De ambassadeur van Australië in Israël heeft gisteren een gesprek met zijn landgenoot gehad. De commissa ris van politie wilde niet zeggen of de man een bekentenis heeft afge legd. Er zijn bijzondere maatregelen getroffen om hem te beschermen. Met rode baretten uitgeruste zwaarbewapende Israëlische para chutisten hebben intussen posities in genomen in de oude stad, waar Ara- PASS CHRISTIAN Bij het aan tal slachtoffers dat de orkaan Camil- le in Mississippi heeft geëist blijken ook enkele tientallen lijken te zijn geteld, die op een begraafplaats wer den losgewoeld. Bij het zoeken naar slachtoffers in Pass Christian aan de golfkust, ne gentig kilometer van New Orleans bleken er zoveel lijken te zijn dat men na 150 maar ophield met tellen. Later bleek dat het gebalsemde lij ken van de begraafplaats waren. Nog steeds wordt van de golfkust tot de bergen van Virginia naar slachtoffers gezocht. In de bergen zijn minstens 46 mensen verdronken door het omlaag stromende regenwa ter. DEN HAAG De uurtarieven voor schilderswerkzaamheden mogen thans elf procent hoger liggen dan op 1 oktober van het vorige jaar, zo blijkt uit een afkondiging in de Staatscourant. Deze toestemming betekent een ontheffing van de prijzenbeschikking goederen en diensten 1969, die niet toestaat na 1 oktober gestegen loon kosten in de prijzen door te bereke nen. Bij het loonintensieve schil dersbedrijf zou dat tot ernstige beta lingsmoeilijkheden hebben geleid, zo is overwogen. In de tariefverhoging is de btw begrepen. stenen, waardoor een Israëlisch® offi» cier een hoofdwond opliep. Minister van defensie Dayan heeft zich belast met het handhaven van de veiligheid. Ook was hij aanwezig om orders te geven aan compag* niescommandanten. Er zijn geen ex» tra voorzorgsmaatregelen genomen voor de staking die vandaag in de Arabische gebieden zou worden ge houden. De Israëlische opperrabijn Oenter- man heeft de mohammedaanse ge meenschap zijn leedwezen betuigd met de schade die bij de moskee-brand is aangericht. Hij wees tegelijkertijd beschuldigingen van de hand volgens welke Joden verant woordelijk voor de brand zouden zijn. West-Duitsland heeft zich bereid verklaard een bijdrage te leveren tot het herstel van de schade. Minister van buitenlandse zaken Willy Brandt sprak van een „verlies voor de gehela culturele wereld". BERLIJN De Oostduitse rege ring heeft, van de drie Westelijke mogendheden geëist dat zij zich na drukkelijk verzetten tegen elke po ging tot het betrekken van West-Ber- IIjn bij de militarisering en bewape ning van West-Duitsland, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. De Westduitse regering wordt beschuldigd van pogingen tot „misbruik van West-Berlijn voor mi litaire doeleinden, met miskenning van de gedemilitariseerde status van de stad en onder schending van het Oostduitse luchtruim". In een nota wordt het gedwongen transport van deserteurs van het Westduitse leger uit West-Berlijn naar West-Duitsland veroordeeld. De Spanjaarden koesteren het als een parel; de toerist ervaart het als een paradijs, dat midden in de hitte van de Spaanse bergen als een koele oase ver lichting brengt: Granada's Alhambra. Voor wie Zuid- Spanje als vakantiedoel kiest (en dat zijn er ook in het najaar zeer velen) een „must", zelfs voor de va- katieganger, die bouwwerken links pleegt te laten lig gen en zijn vertier zoek aan de kust. Op zo'n 140 km boven Malap^ aan de voet van de besneeuwde Sierra Nevada (wintersportge bied) is het per auto desnoods in een dag te doen, al zou men er eigenlijk twee dagen voor moe ten uittrekken. Want het Alham bra alleen al vergt, wanneer men een klein beetje de sfeer wil ondergaan, waarin Moorse vorsten leefden, een volle dag. Het is een indrukwekkend complex van bouwwerken en wanneer men dan ook nog wil geqieten van de paradijse lijke tuinen met hun lineaal- rechte cypressenrijen, sub tropische bloemen en kla terende waterpartijen, dan komt men nog bijna tijd te kort. Vroeg op dus, ook al omdat het Alhabra 's morgens op zijn mooist is. Koel Wat de toerist het eerst op valt als hij afdaalt naar Gra nada. is de koele atmosfeer; thans vergeleken met de dro ge hitte van het omringende landschap. De Moorse konin gen, die zich hier zo'n twaalf eeuwen terug vestigden, moe ten zich op de groene heuvels met hun overvloed aan water als in een paradijs hebben gevoeld. De leeuwenhof in het Alcazar, waar eens de sul tans vertier zochten. En vast staat wel, dat ze het node hebben verlaten. Historici vertellen, dat de doorse koning, Boabdil, die in 1492 door Filips van Aragon als laatste Moorse heerser van het Iberisch schiereiland werd verdreven. op zijn vluchtweg naar de kust nog eenmaal omdraaide en. toen hij Granada zag, bittere tra nen plengde. Op dit punt Suspiro del Moro waar men een prachtig uitzicht heeft op Granada en waar nu een kleine gedenksteen staat, moet zijn moeder toen gezegd hebben: „ge moet niet huilen als een vrouw om wat ge als man niet kon verdedigen". Fonteinen Het mooiste deel van het Alhambra is het Alcazar, het woonverblijf van de Moorse vorsten: een complex gebou wen, met tal van patio's met fonteinen, versieringen (ara besken zoals men ze nergens elders ziet) en tientallen ver trekken met kostbare marme ren vloeren. De hele hofhou ding was er in ondergebracht en het moet destijds een zeer luxueus paleis zijn geweest, waar de vorsten zich niet hebben verveeld. Centrum ervan is de leen* wenhof, waaromheen de ver trekken van de sultan en diens vrouwen waren gegroe peerd: een rechthoek in het midden waarvan een door twaalf leeuwen gedragen fon tein constant water omhoog spuit. Een bezienswaardigheid op zich, vooral ook vanwege de stalactietachtige dakconstruc ties van de pergola's. Als was het kantwerk zo fijn zijn de versieringen er in aange bracht. Even bijzonder is de Gene- ralife. het zomerverblijf van de koningen. Ook daar ver trekken met veel marmer, tuinen met klaterend water en een overweldigend uitzicht op het Albaicin, de oude Moorse wijk met zijn witte huisjes en nauwe straatjes, door het riviertje de Darro gescheiden van het Alham bra. Men hoort er als het ware de Moorse gewaden ruisen, men ziet de gesluierde vrou wen in het prieel en de sla vinnen. die gedienstig vaten olie torsen. Uitgekeken raakt men er eigenlijk nooit. Niet in het Alcazar, niet in het paleis van Het Alhambra, paleizen oprijzend uit het groen van de heuvels. Karei V, dat deze er later liet bijbouwen, niet in het alcaza- ba, het fort van waaruit de paleizen moesten worden ver dedigd. Het Ahambra is een van de mooist bewaard geble ken cultuurmonumenten uit de Moorse tijd; niet zomaar een verzameling bouwwerken, maar een wereld Zigeuners Natuurlijk is het in de loop der jaren een toeristisch pro ject van de eerste orde ge worden. Granada ziet er zelfs een belangrijk deel van zijn inkomsten uit komen. Maar het is ongetwijfeld veel inte ressanter dan een andere toe ristische trekker: de zigeu ners. Deze mensen, die overdag in holen in de berg Sacra- monte leven, komen 's avonds naar de voet van het Alham- Curiosa langs de weg De toeristisch journalist Koos Smedes heeft een (mini) gidsje ge schreven, dat voor velen, die met een dag vrijaf niet goed raad weten, als een welkome ideeënbus kan dienen. Curiosa langs de weg, zoals de titel luidt (uitgave Allert de Lange, Amsterdam; 2,75) geeft namelijk een aantal aardige tips over bezienswaardigheden, die men in VVV-folders vergeefs *oekt. Voor een groot gedeelte zijn het de activiteiten van een geselecteerd groepje Nederlanders, die hun hobby hun beroep hebben gemaakt en de toerist daarvan laten mee genieten. Zoals Zwaantje Hans in Schonebeek, die tapijten van zand maakt of Hendrik Boering in Hoogeveen, die een verzameling draaiorgels heeft aangelegd. Onderhou dend om te lezen en daarna in het dashboardkastje bij de hand te houden. Uitzicht uit het paleis op het Albaicin, de oude Moorse wijk van Granada. bra om er in de kamers van de huisjes aan het water mu ziek voor de toeristen te ma ken. Voor vijf gulden mag men een half uur luisteren en kijken naar de dansen, krijgt men een glaasje wijn, maar moet men ook weer snel ver trekken, want de volgende groep, die door runners bij eengeraapt is, staat al weer te wachten. Voor de zigeuners zijn zul ke avonden een goudmijntje, voor de toerist een teleurstel ling. In Granada kan men be ter bij de Moren blijven. De vakantiespreiding is dit jaar duidelijker merkbaar dan vorige jaren, aldus blijkt uit informaties, die de Stich ting Recreatie van toe ristische instellingen en be drijven heeft gekregen. Er is komen vast te staan, dat zo wel in de eerste twee weken van juli (de metaal-vakantie) als in de laatste twee weken (de Duitse vakantie-invasie uit Rijnland-Westf alen) de vakantiecentra goed bezet waren. Van een opeenhoping van de vakantiedrukte uitsluitend in de periode van de bouwva- kantie (de eerste twee weken van augustus) was geen spra ke, ook al was deze periode hier en daar extra druk. Evenmin leverde de vakantie- drukte op de reisdagen tij dens de weekeinden noe menswaardige moeilijkheden op. Op de verkeerscentrale van de Rijkspolitie in Driebergen heeft men een duidelijke spreiding van het verkeer over de weekeinden 28/29 ju ni, 12'13 juli en 26/27 juli ge constateerd. Zelfs was er in tegenstelling tot alle ver- Voor degenen, die voor hun recreatie nog op de fiets wil len stappen: de ANWB heeft twee nieuwe fietsroutes uit gegeven. De ene leidt door het Gooi, de andere door de omgeving van Haarzuilens (nog vrij onbekend). Een der de route de Waterlandrou te is voor fietsers zowel als voor bromfietsers. Deze route laat iets zien van het gebied direct ten noorden van Amsterdam. Voor leden kosten de routes 65 cent, voor niet-leden een gulden. wachtingen geen sprake van ernstige piekuren. De ervaringen van het Na tionaal Bureau voor Toerisme wijzen ook in deze richting. Uit steekproeven ontstond het volgende beeld: in het week einde 28/29 juni was de stroomverdeling redelijk; 12/13 juli redelijk tot goed en 26/27 juli goed. Hieruit valt af te leiden, dat een geleidelijke topbezetting werd bereikt. Het drukste weekeinde Is dat van 9 augustus geweest toen de bouwvakkers terug keerden. Dit kwam vooral door het uitzonderlijk warme weer, dat vele Duitse weck- endgangers naar de kust trok. Datzelfde weer veroorzaak te twee weken daarvoor op de kampeerterreinen nogal moei lijkheden: veel kampeerders bleven een paar dagen langer staan, zodat toen eenmaal de bouwvak-caravaan aankwam, alle terreinen vol raakten. De Stichting Recreatie constateert tenslotte, dat de vraag naar pensionaccomoda- tie kleiner is geweest dan vo rige jaren. De vraag naar bungalows, appartementen en vakantiehuisjes steeg echter. Experimenteel kamperen De Nederlandse Heide maatschappij heeft op het landgoed Gerner bij Dalfsen een experimenteel kampeer- centrum geopend, dat tot doel heeft kampeerders ruimte en rust te bieden. Op het 12 ha grote terrein is plaats voor 200 caravans en tenten, wat in de praktijk neerkomt op 80 vierkante meter per stand plaats. Uit de ervaringen, die men met dit terrein opdoet, wil men lering trekken t.a.v. aan leg, inrichting en exploitatie van dergelijke centra ln de toekomst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9