ZUIVERINGEN VERWACHT Israël verlangt slechts veiligheid Kassier moest niets van computer hebben ons Israël: Aan zal zege zijn Praag Vakbonden trekken aan liet langste eind STER VAN STROUGAL SIJGT SNEL Dr. Vondeling en mr. Van der Stoel: Troepenmacht weer teruggetrokken ISRAËL LX U Geen toga's bij de Twentse hogeschool VOOR TONNEN GEFRAUDEERD ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1969 Nu Praag ogenschijnlijk tot rust is gekomenworden nieuwe grote zuiveringen verwacht; ook in de hoogste top. De sterren van de Stalinisten Strougal en Indra stijgen snel. Stadsbeeld in Praag rustig Honderden in gevangenissen Schaker Par liman in arrest SCHIPHOL Israël wil geen groter Israël, maar een veiliger Israël, en is bereid over welk punt dan ook rond de tafel te gaan zitten met de Arabieren. Dit is de indruk die dr. ir. A. Vondeling en mr. M. van der Stoel hebben gekregen van de Israëlische doelstellingen bij hun bezoek aan dat land. Op uitnodiging van de socia listische partij in Israël brachten de voorzitter van de Partij van de Ar beid, dr. Vondeling en de voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van deze partij, mr. Van der Stoel, de afgelopen week door in Israël. Ze spraken met premier Golda Meir en vice-premier Allon en met leden van het partijbestuur van de socialistische partij. Ook spraken zij met de minister van buitenlandse zaken Aba Eban, en bezochten zij de mensen van de vak beweging. Tevens stelden zij zich op de hoogte van de situatie in de vluchtelingenkampen. Geen grote oorlog Dr. Vondeling zei gistermiddag bij zijn terugkeer op Schiphol nogal on der de indruk te zijn gekomen van de wijze waarop de bevolking poli tiek meeleeft. „Wij kregen de indruk in een sterk democratisch land te zijn gekomen, met een enthousiaste bevolking, waar men volkomen vrij is alles te doen." Over de permanente oorlogsdrei ging zei mr. Van der Stoel: „Uit alles valt op te maken dat men somber is gestemd over de kans op vredeson derhandelingen met de Arabieren binnen afzienbare tijd. Anderzijds is het risico dat de oorlog volledig wordt hervat niet erg groot." Hij noemde daarvoor als factoren: „In de eerste plaats laten de training van de Arabieren en de bekwaam heid met wapens om te gaan, die zij doorgaans ontvangen van de Oost- blok-landen, veel te wensen over. In de tweede plaats doen zowel de Ver enigde Staten als de Sowjetunie hun uiterste best het conflict zo spoedig mogelijk tot een oplossing te bren gen. Beide landen zijn bij een her vatting van de oorlog niet gebaat", aldus mr. Van der Stoel. Niet eenzijdig Het was hem opgevallen dat Israël geen oorlog wil om haar territorium uit te breiden, maar slechts een veili ge positie wil innemen ten opzichte van haar Arabische buurlanden. Zo wel mr. Van der Stoel als dr. Vonde ling zijn overtuigd van de goede wil van Israël, van de wens zo spoedig mogelijk met de Arabieren te onder handelen zonder dat voorwaarden vooraf worden gesteld. „Jonge rechtzoekenden" hebben gisteren op de burgemeesters- stoel in de Amsterdamse raad zaal een oproep geplaatst voor vervolging van burgemeester Samkalden, hoofdcomissaris De Jong, hoofdinspecteur Westerling van het bureau Warmoesstraat en andere politiemannen wegens hun aandeel in de arrestatie van 138 Damslapers op 13 augustus. De oproep is gericht aan de „rechterlijke macht buiten Am sterdam". (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Zoals gisteren eigenlijk al was te voorzien, is de rust en de orde in de Tsjechoslo waakse hoofdstad volledig hersteld. Sinds donderdagavond hebben zich nergens incidenten van enige omvang voorgedaan. De buiten alle proporties staande troepenmacht het was de grootste die ik ooit in het centrum van een stad heb gezien heeft zich zo goed als geheel teruggetrokken. Men ziet nog enkele colonnes militaire trucks bij het gebouw staan van radio Praag, en ook de Russische ambassade was nog door soldaten en politieman nen bewaakt. In de straten van het hart van Praag loopt nog een enkele patrouille rond. Ze bestaan uit met automa tische wapens uitgeruste leden van de politie en de volksmilitie, maar de stormhelmen hebben ze afgezet. De café's en de restaurants in de bin nenstad hebben weer normale ope nings- en sluitingstijden. De Tsjechoslowaakse kranten zijn met artikelen verschenen, die bij de Praagse burgerij slechts op hoonge lach zijn gestuit. Alleen al bij het lezen cïer koppen wordt men zich er pijnlijk van bewust dat alle publici- teitsorganen gebreideld zijn door een strenge censuur. Gezegd wordt namelijk, dat het op de 20ste en 21ste augustus overal rustig was in het land. Slechts in Praag had een handjevol vandalen gepoogd de orde te verstoren. Het waren oproerkraaiers met een vergif tigde mentaliteit, die zouden zijn op gestookt door anti-socialistische ele menten en imperialisten, die uit het buitenland zouden zijn geïnfiltreerd. PROPAGANDA Op het televisiescherm zijn enkele hakkelende en weinig ontwikkelde burgers verschenen ze werden door het propaganda-apparaat voor hun diensten betaald die ver klaarden dat er in Praag heel weinig Dat beide heren over de problema tiek van het Nabije Oosten niet een zijdig willen worden voorgelicht mag blijken uit hun uitlating dat zij, wan neer de gelegenheid zich voordoet, graag bereid zijn ook met Arabische geestverwanten over deze aangele genheid te spreken. (Vervolg van pag l) Het presidium van het centrale co mité van de communistische partij van Tsjechoslowakije noemt de onge regeldheden van de laatste dagen het werk van „misdadige anti-socia- listische en contra-revolutionaire ele menten, voorbereid door buitenlandse propaganda". De meerderheid van de bevolking, aldus een communiqué, uitte haar af keuring over vernielingen en was het volledig eens met de energieke tegen- i maatregelen. Volgens het presidium j was dat gebleken uit honderden brie- ven en resoluties van fabrieken en partijorganisaties. Als de contra-revolutionairen zich opnieuw te buiten gaan. zal nog krachtiger worden opgetreden. In het grootste deel van Tsjechoslowakije j gaat het normale leven gewoon door, aldus het partij presidium. De „tune" die de Tsjechoslowaakse radionieuwsdienst vroeger gebruikte is ook weer terug. Deze „tune" luidde gedurende vele jaren na de commu- j nistische machtsovername in 1948 het j avondbulletin van de nieuwsdienst in. Zij werd na de invasie van vorig jaar echter vervangen door een i gongslag. Het Tsjechoslowaakse blad J Rude Pravo schreef gisteren dat het I j nieuws nu „volgens de in 1948 begon- I nen socialistische revolutionaire tra ditie wordt gebracht". Er zijn meer tekenen die wijzen op een terugkeer naar de situatie van enkele jaren geleden. Een hoogoven van een staalfabriek vlakbij Praag draagt weer de naam van de uit de Tweede Wereldoorlog bekende Russische maarschalk Konief. Na de invasie van vorig jaar was de naam Konief van de hoogoven verwijderd. Moskou is uiteraard zeer tevreden I over deze gang van zaken. De Praw- da, het blad van de Russische com- munistische partij, schreef gisteren dat Praag „de juiste orde met krach- i tige hand invoert". Ook het feit dat generaal Yepisjef i uit Tsjechoslowakije naar Moskou is teruggekeerd wordt uitgelegd als een J bewijs dat Moskou instemt met het i huidige regime in Praag. De Amerikaanse regering heeft gisteren tegen de uitwijzing van de correspondent van de New York Ti mes uit Praag geprotesteerd. Zij noemt dit een regelrechte schending van de principes van vrijheid van meningsuiting. Een vergeldingsactie zal evenwel niet worden onderno men. Gelooft u in het belang van Israël? Niet voor het Joodse volk alleen maar voor de hele wereld? Wilt u iets doen opdat Israël kan groeien en bloeien ondanks bedreiging, haal en terreur? Geef dan uw bijdrage ook dit jaar aan de Collectieve Israël Actie Johannes Vermeerstraat 22, Amsterdam. Het gironummer 23434 wanordelijkheden waren geweest, en dat de relletjes die ze hadden gezien het werk waren van vreemdelingen. Als bewijs voerden ze aan, dat ze veel te veel wagens met buitenlandse nummerborden door het centrum van de stad hadden zien rijden. Dat klop te ergens niet. want het toeristensei zoen was allang voorbij. Duidelijk was te zien dat deze nieuwbakken televisiesterren een van te voren ge prepareerde tekst voorlazen, die ach ter het oog van de camera hing. Hoeveel mensen er in Praag, Bmo en Bielzen gearresteerd zijn, valt niet bij benadering te zeggen. De Tsje- choslowaken nemen echter aan dat er vele honderden achter de tralies zit ten. Als ze ooit een proces krijgen, wacht hen een zware straf. De arti kelen 103 en 104 van het burgerlijk wetboek stellen een maximum ge vangenisstraf van 15 jaar op beledi gingen de staat en de vrienden-naties aangedaan. ,j ZUIVERINGEN Naar verluidt zou de schaakgroot meester Pachman gistermiddag in hechtenis genomen zijn. Hij zou in buitenlandse bladen artikelen geschreven hebben, die de woede van partijleider Husak en de zijnen heb ben opgewekt. Ook wordt beweerd dat hij een van de schrijvers Ls van de illegale pamfletten, waarin de burgerij opgeroepen werd op de - eerste verjaardag van de Russische invasie tegen het huidige regime en het huidige beleid te demonstreren. Ook al door het wegdrukken van het nieuws over de ongeregeldheden in de Praagse kranten is in ieder j geval duidelijk geworden dat partij- leider Husak en president Svoboda I de Sowjetoverheersers hebben willen bewijzen dat ze de binnenlandse situ- I atie totaal in de hand kunnen hou den. I Of dit de positie van de tegen- j woordige politieke bewindvoerders redden kan, blijft vooralsnog een j vraag. De geruchten over nieuwe zuiver ingen blijven aanhouden. Na Dubcek, Smrkovsky, Cisar, Sik en Kriegel zouden binnenkort Husak, Svoboda en Cemik om maar enkele namen te noemen het veld moeten rui- men. De sterren van de Stalinisten Strougal en Indra rijzen snel. Vooral het presidiumlid Strougal die thans de rechterhand van Husak is, en die sinds kort hoofd van de Tsjechische volksmilitie is. wordt als de man aangemerkt, die in staat zou zijn de wensen van Moskou te realiseren. De voornaamste hiervan is dat Tsje choslowakije weer volledig gaat mee- marcheren in de pas van de Oostblok landen. Gekleed in het truitje en de spijkerbroek, die zij ook tijdens gevechten in Londonderry droeg, kwam Bfitannië's jongste parlementslid Bernadette Devlin, gisteren in New York aan. Ze wil daar en elders in de VS een miljoen dollar inzamelen voor de Ierse katholieken. JERUZALEM Negentig procent van de Israëlische bevolking denkt dat in een eventueel volgend militair conflict met de Arabische landen Israël opnieuw zal overwinnen. Dit is het resultaat van een opi nie-onderzoek. Slechts 1.6 pet van de bevolking denkt dat Israël verliest en 7.9 pet heeft geen mening. Zelfs is 26.3 pet overtuigd, dat een Israëlische overwinning grote» zou zijn dan die van de Zesdaagse oorlog. Maar bijna de helft van Israëls be volking meent dat de strijd aanmer kelijk harder zal zijn. Dat denkt ook Israëls minister van defensie, Mosje Dayan, die in een gesprek met een Canadees-joodse de legatie in Tel Aviv opmerkte dat een nieuwe strijd met de Arabische lan den kort maar zeer zwaar zal zijn. Hij was overtuigd dat het Israëlische leger dan wel alle sinds 1967 gecontroleerde Arabische gebie den zal kunnen houden, „zelfs als al le Arabische landen tegelijk aanval len en zelfs als de Arabieren al hun uit Rusland afkomstig nieuw ma terieel inzetten". Dat de Russen onbeperkt oor logstuig aan de Arabische landen en dan in het bijzonder Egypte leveren, ontkende Dayan. „De Arabieren kun nen uitkiezen. Maar de Russen geven alleen wat en hoeveel zij kwijt wil len. Dat is volgens de Arabieren niet genoeg. Voor Israël is het voldoende om het bij goed gebruik te vefflieti- Gunstige regeling voor ontslagenen gen". Naar Israëlische mening is Rusland echter geenszins van plan Israël van de kaart te laten vegen. Dat de com munistische wereld op advies van de Arabische zijde Ruslandetaoinetao Rusland de Arabische zijde heeft ge kozen, dient alleen, zei Dayan, om invloed en militaire bases in het Na bije Oosten te krijgen. Daarom ook zijn bij het Egyptische leger vier- tot vijfduizend Sowjetrussische ad viseurs gestationeerd en bij de Egyp tische marine en bij de luchtmacht ongeveer duizend. Maar, merkte Dayan op, „wij zijn niet jaloers op Egypte dat het die adviezen krijgt. Als morgen onze Amerikaanse vrienden ons net zo van militair materieel willen voorzien als de Russen Egypte, zullen wij dat graag aanvaarden. Als Amerikaanse adviseurs ter beschikking van Israël worden gesteld, dan accepteren wij dat ook. Maar de opleiding moet dan wel in de Verenigde Staten worden gegeven." Wij zijn niet gebrand op een we reldmacht aan de Israëlische kant van de grens." Ook militair heeft Israël geen hulp nodig. Israël houdt een groot grond gebied onder gezag met zijn leger op normale sterkte. Dayan bracht de Canadees-joodse commissie onder het oog, dat de Ara bische guerrillagroepen „niet meer zijn dan de steken van een mug op de rug van een olifant: hinderlijk, ergerlijk, maar ongevaarlijk'.'. UTRECHT De directie van Werkspoor-Utrecht heeft onder druk van de vakbonden erin toegestemd dat een zeer gunstige regeling wordt ENSCHEDE Jacquet en toga zullen ontbreken bij de opening van het academische jaar van de Technische Hogeschool Twente. De traditionele luister waarmee deze gebeurtenissen in de academische wereld plegen te worden gegeven zal er bij de Twentse TH niet by zijn. Dat geschiedt met als achtergrond de rede van de rector magnificus, die dit Jaar als centraal onderwerp zal hebben: „De herstructurering en democratise ring van het hoger onderwijs". EINDHOVEN De 42-jarige F. T. M. T., beheerder van het bijkantoor van de Eindhovense Nutsspaarbank in Strijp, heeft bekend voor enkele tonnen te hebben gefraudeerd. Er wordt vier ton vermist, maar dat bedrag kan nog veel hoger worden. T, die volgend jaar 25 jaar in dienst van de bank zou zijn geweest en al vijftien jaar beheerder van het bijkantoor is,, heeft gezegd het ont vreemde geld in zijn huishouden te hebben opgemaakt. De man is ge trouwd en heeft drie kinderen. Er is in het huis niets teruggevonden. De man leidde een rustig leven zonder uitspattingen. De fraude moet op zeer geraffi neerde wijze zijn uitgevoerd, maar het is nog niet duidelijk van welke praktijken T. zich precies heeft be diend. Wel staat vast. dat hij minstens een vijfdubbele boekhouding heeft gevoerd en allerlei vervalsingen heeft gepleegd. Per computer De ontdekking ls bij een min of meer toevallige controle aan het licht gekomen. Een jaar geleden werden alle bijkantoren van de Nutsspaarbank aangesloten op een centraal computersysteem. Vanaf dat moment kon de fraude elke dag ontdekt worden. T. heeft zich dan ook tot op het laatste moment ver zet tegen de aansluiting. Hij argu menteerde zijir verzet met de woor den: „Hét komt de eer van de be heerder te na. Vertrouwen jullie ons soms niet". Ook na de aansluiting op het sys teem is hij waarschijnlijk met de fraude doorgegaan. Hij kon zich geen dag vakantie of ziekteverlof permitteren, omdat hij dan zeker te gen de lamp zou lopen. De beheerder heeft zijn praktij ken verscheidene jaren uitgevoerd. •Hij zal maandag voor de officier van justitie worden geleid. De spaarders zullen geen enkel verlies lijden, want de bank is vol ledig tegen fraude verzekerd. getroffen voor de 180 personeelsleden die van de afdeling staalconstructie moeten worden overgeplaatst en voor de negentig mensen die moeten wor den ontslagen. Aanvankelijk wilde de directie slechts de „sociale blauwdruk" toe passen, een minimumregeling die geldt voor het gehele, 28 onderne mingen tellende, VMF-concem. De vakbonden stelden zich echter op het standpunt dat voor Werkspoor-Utrecht minstens een zelf de regeling moest worden getroffen als die welke onlangs is overeengeko men voor Werkspoor-Amsterdam, waar de komende twee jaar duizend werknemers moeten afvloeien, en voor Kromhout-Amsterdam (140 werknemers). De regelingen voor de Amsterdamse bedrijven wijken in gunstige zin af van de „sociale blauwdruk" die door de bonden als niet meer dan een „raam-overeenkomst" wordt beschouwd. Brief Bij de onderhandelingen brachten de vakbonden een brief ter tafel van de raad van bestuur van de VMF, waarin deze voorstelde, de in Amsterdam getroffen regelingen voortaan toe te passen in alle VMF-ondernemingen waar mensen moeten worden ontslagen of overge plaatst. De onderhandelingen moesten gisteren verscheidene keren worden geschorst. Uiteindelijk was de direc tie bereid de gunstiger regeling over te nemen. Een van de belangrijkste punten is, dat de uitkeringen voor verschillende groepen werknemers en met name voor de bovenzestigjarigen een waardevast karakter krijgen. In Boston ontstond gisteren een gigantische verkeersopstopping nadat drie locomotieven achter elkaar op hol waren geslagen, de remise uitreden, een hek ver brijzelden en belandden op de grootste verkeersweg naar de stad. Het drietal stopte keurig voor de middenbermafscheiding zodat slechts één rijbaan werd versperd. Maar dat gebeurde dan ook wel grondig

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7