Den Haag rekent niet op een kabinetscrisis xonntge Winterse mode Zes Britse locs naar Nederland CEAUCESCU PAAIT DE SOWJETUNIE Oogst binnenhalen les ed NS: TWEEDE EINDHOVENS STATION Kiesinger voor „top" Europese politiek Stoomtractie voor dag terug op rails van NS 5 ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Er komt geen kabinetscrisis". Deze uitspraak j van de socialistische Eerste-Kamervoorzitter prof. Mazure wordt door politiek-Den Haag gedeeld. De begroting is opgesteld zonder dat ministers het bijltje er bij neer hebben gelegd. De geschilpun- ten tussen de vier regeringspartijen zijn het niet waard een kabi net te laten vallen. (Van onze moderedactrices) Een middag japon von Patrick de Barentzen, uitgevoerd in krokodildrukdie als tuniek op een lange pantalon gedragen kan worden. Een fantasie Prince de Gallesruit in paars en wit werd gebruikt door Forguet voor deze mantel met een grote kraag en brede ceintuur. TURIJN/MADRID Wie met Parijs wil incurreren moet een slag vóór zijn. Daarom inen de Italiaanse en Spaanse modeontwerpers tijd precies een week voordat de Parijse shows ginnen, hun collecties en worden ook de, zorg- ildig geheim gehouden, foto's een week voor- t Parijs het embargo opheft, vrijgegeven. Vandaag dus een kleine modeparade uit het nnige zuiden, waar de kleuren meestal feller dan door Parijs gekozen, waar de rokken »rter blijven en het broekpak alle collecties erheerst. De vier grootste Italiaanse ontwerpers zijn Forguet, Barentzen, Antonelli en Carosa. Ze hebben gemeen t ze de prachtigste materialen weten te kiezen. De irentzen toonde vooral mantels in een wollen stof et een leerdruk, variërend van fijn slangendessin tot t hoekige krokodil. Verder zijn er tweed weefsels et grote ruiten of andere vlakverdeling, dikwijls n-sur-ton uitgevoerd. Italië gaf de taille alle eer en g wel op de normale plaats, wat opmerkelijk is omdat Parijs het middel over het algemeen een flink eind liet zakken. Wel een bewijs dat het volgen van een mode. meer smaak dan dwang is. De voornaamste kleuren zijn: rood, zachtcrème, bruin, wit en zwart De Spaanse ontwerpers doen het allemaal wat rustig aan. Ze zeggen speciaal te werken voor de vrouw van dertig en men weet, dat een elegante vrouw altijd dertig jaar blijft! De rok bleef desondanks kort, een tien centimeter boven de knie en Berhanyer maakte ze vrijwel mini, waarbij dan of een pantalon of een wollen maillot gedragen werd. Ook hier vrolijker kleuren dan in Parijs, waaronder blauw, rood, pasteltinten voor de avond en bruin in het huis Pertegaz. Het pantalonpak overheerst vrijwel alle collecties, waarbij dan een tuniek en een driekwart mantel ge dragen werd. Het bleef allemaal heel rustig en de enige sensatie waren misschien de vloerlange mantels met ronde kragen en losse ceintuur. ■WüfJS®? Links een superkort- pakje van de Spaanse ontwerper Berhanyer, uitgevoerd in dubbelgeweven wollen gabardine heldergroen en zwart). Het jasje tvordt op een kraagloos jurkje gedragen: de lange brede sjaal in helder groen heeft, incrustaties, die aan de tijd dei- kruisridders herinneren. Rechts een tailleur, bestaande uit japon en jasje in een gladde tweed, wit-zivart-bruin. ^4'mpe/ jurkje van Carosa met licht klokkende rok rd en aangesloten taille. Opmerkelijk model van Antonelli met vierkante halslijn en asymmetrische drieknoopssluiting. De brede ceir'v.ur is van suède. „Pendelen" (2) t het (overigens zeer lezenswaardi- ht lukje over „pendelen" (het opspo- 'an zieke en zwakke plekken in 6S menselijk lichaam) haalt mejuf- v L. van Diemen enkele bijbel- en aan om dit gebruik te veroor- -aio.a. uit Deuteronomium. vind ik het heel onverstandig °di an de „letter" van de bijbel aller- erboden voor deze tijd te ontle de want daarmee is het mogelijk :e een dan ook dikwijls gebeurt!) ei alles te verbieden of te verdedi- tr name de oud-testamentische en en gedragsregels leiden heel al ijls tot grote inconsequentie. Het '«fordt wèl als Goddelijk gebod aan dien (meestal wanneer het in „ons tje" past), doch het ander niet. u iden de „oudtestamentische" ai 'enen minder inconsequent zijn, tr zouden zij ook geen haas, var- M vlees of inktvis eten en eens in de i jaar al hun schulden 'schelden (behalve schulden van inlanders); dan zouden zij hun 11 kanten niet in geld maar in natu- 'derhouden en van koningin Juli- t« yerlangen dat zij gedurende haar 'e leven Deuteronomium leest, ar n zouden zij hun weerbarstige zo- die niet naar hun ouders willen ®en, om zeep laten brengen en "1 kleren dragen die uit twee soor- j stof gemaakt zijn; dan zouden ze r. nd, die (door een ongeluk bijv.) ft nand" raakt, uit de kerk stoten an een broeder geen rente vragen. Viering bevrijding van Roemenië BOEKAREST Nicolac Ceau- cescu, president en partijleider van Roemenië, heeft gisteren Rusland lof toegezwaaid in een rede voor de nati onale vergadering. Ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de be vrijding van Roemenië sprak Ceau- cescu van de „diepe gevoelens van erkentelijkheid van het Roemeense volk voor de Sowjetunie en ide glo rierijke Russische legers. De geza menlijke strijd van de Roemeense en Russische soldaten heeft de Roe meens-Russische wapenbroederschap voor eeuwig bezegeld." Samenwerking De Roemeense partijleider zegde toe dat de politiek van zijn land al tijd geconcentreerd zal blijven op sa menwerking met de „veertien socia listische landen in de wereld". Hij roerde de invasie in Tsje- choslowakije niet aan, maar merkte wel op, sprekend over de strijd tegen het nazidom en het fascisme in de tweede wereldoorlog, dat „hoe groot de kracht der buitenlandse imperia listische legers ook is, zij de wil van een volk voor de vrijheid en de wens het eigen lot te bepalen, niet kunnen verslaan." De herdenking in Boekarest wordt bijgewoond door een Russische dele gatie, die onder leiding staat van de plaatsvervangende minister-president Wladimir Nivikow. Toen er twee gaan, ook vanuit het Nieuwe Testa ment. Gelukkig mogen we in dit ge- |an is die boer, die ons vroeger als deelte van de bijbel"steeds weer lezen l{ longen uit zijn korenveld joeg, dat liefde tot de naaste méér is dan |y helemaal fout geweest... de wet. zou ik eindeloos door kunnen Den Haag B. .T. Verhoeff. maanden gelegen een dergelijke her denking te Warschau werd gehouden, waren premier Kosygin en partijlei der Breznjev daarbij aanwezig. Pact van Warschau Ceaucescu zei ook dat zijn land op politiek en militair terrein in het ka der van het pact van Warschau zal willen blijven samenwerken met de betreffende landen. Roemenië slaagde er vorig jaar in manoeuvres van de Warschaupact- landen af te wimpelen. Men is er echter in Boekarest van overtuigd dat Roemenië te zijner tijd zal moe ten toestaan dat dergelijke manoeu vres op zijn grondgebied worden ge houden. De opmerkingen van Ceaucescu kunnen zijn bedoeld als een voor zichtige voorbereiding van het pu bliek op zulke oefeningen. Men heeft gespeculeerd dat Rusland het houden van deze manoeuvres verlangt als bewijs van Roemenië's loyaliteit na het bezoek van Nixon aan Boekarest. Ceaucescu's rede was veel gematig der van toon dan de rede die hij vorig jaar bij deze gelegenheid uitsprak. Vorig jaar veroordeelde Ceaucescu de invasie in Tsjechoslo- wakije. AMSTERDAM De Tollens-prijs 1969 is toegekend aan F. C. Terborgh, pseudoniem van de Nederlandse ex-diplomaat dr. R. Flaes. De auteur is vooral bekend geworden door zijn werken Het gezicht van Penafiel en De meester van de Leartes. Voorts schreef hij Herinneringen aan en brieven van Slauerhoff. UTRECHT De Nederland se Spoorwegen hebben zes elec- trische locomotieven gekocht van de Britse spoorwegen. De locomotieven (van het type Co-Co) hebben bij de British Railways tot oktober 1968 dienst gedaan op het gelijkstroomtra- jeckt ManchesterSheffield. Ze werden overcompleet door het wegvallen van het kolenvervoer. De Engelsen konden ze verder niet gebruiken omdat alleen op de lijnen Manchester - Sheffield en Man chester - Wath met 1500 volt ge lijkstroom werd gereden. De NS ver wacht dat de locomotieven op de Ne derlandse lijnen nog tien jaar mee kunnen. De zes-assige locomotieven werden in 1954 gebouwd. Ze hebben een maximum-snelheid van 140 km per uur. Er moet nog wel een en ander aan de machines worden verbouwd, hetgeen in totaal 900.000 gulden zal kosten. Aantrekkelijk bod Voor de NS was het Britse aanbod zeer aantrekkelijk. De Nederlandse spoorwegen hebben vooral tussen zes en tien uur 's avonds een tekort aan trekkrachten, maar het aanschaffen van nieuwe 'ocomotieven zou een aanzienlijk financieel offer kosten. De Britse locomotieven kosten „maar" 300.000 gulden per stuk. ter wijl een nieuwe loc ongeveer ander half miljoen gulden zou vergen. Ander spoonveg-nieuws is dat de NS met de gemeente Eindhoven zal onderhandelen over de aanleg van een voorstadhalte op ongeveer twee en een halve kilometer afstand van het station Eindhoven. Deze halte bij het viaduct Beulenlaan - Marco- nilaan zal vermoedelijk in 1971 worden geopend. Philips bij betrokken Wanneer het tweede Eindhovense station er komt hangt af van de beschikbaarheid van modem mate rieel. Philips zal worden betrokken bij het voorbereidend overleg omdat de nieuwe halte een belangrijke rol c">/',lon in hel woon-werkverkee** van de personeelsleden van dit be drijf. In het Philips-complex dicht bij de nieuwe halte werken 16.000 mensen. Het bedrijf kampt met parkeerpro blemen en heeft de NS al eerder ge vraagd, een „werknemerstrein" te la ten stoppen aan de Beukenlaan. De NS verwacht dat bij de nieuwe halte (aan de andere kant van de lijn ligt een grote woonwijk met 54.000 inwoners) dagelijks gemiddeld 3000 reizigers zullen in- en uitstappen. Het ligt in de bedoeling er elk half uur een trein uit de richtingen Utrecht en Eindhoven CS te laten stoppen en in de spitsuren zelfs va ker. BONN De Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft gisteravond voor de televisie ver klaard dat een Europese topconferen tie zoals president Pompidou van Frankrijk heeft voorgesteld uiter mate geschikt is om te komen tot een gemeenschappelijke Europese poli tiek. „Het is niet voldoende met energie de Europese gemeenschap te willen ontwikkelen en uitbreiden, er moet ook een gemeenschappelijke po litiek komen op het gebied van bui tenlandse zaken en defensie." Kiesinger zei dat het uitwerken van een gemeenschappelijke buiten landse en defensie-politiek in het ka der van de Navo kan gebeuren. De regeringsploeg kan de komende twee jaren dan ook de ogst binnenha len van twee jaar programmeren, soms onder de moeilijkste omstandig heden. Maar een regering heeft nu eenmaal vier jaar nodig om een goed beleifd te kunnen presenteren èn uit voeren. Er zijn wel een aantal zaken, die het parlement zwaar op de maag zul len liggen, zoals de belastingplannen van minister Witteveen. Belangrijk gaat ook het advies van de staatscom missie Cals - Donner over de grond wetswijziging worden. Voor de KVP zal de democratisering van de samenleving zwaar wegen. En tenslot te de gezondmaking van onze eco nomie: het terugdringen van de in flatie en het in de hand houden van lonen en prijzen. Stof genoeg voor een zeer levendig parlementair jaar. Maar niet genoeg om het kabinet-De Jong in gevaar te brengen. 0 Correctie Minister Witteveen zal zijn plan nen voor verlaging van de loon- en inkomstenbelasting de eerste week van september bij de Tweede Kamer indienen. Deze correctie zal per 1 januari 1970 voor tweederde worden doorgevoerd in plaats van de 900 mil joen ineens, zoals Witteveen oorspron kelijk van plan was. Deze wijziging is vooral te danken aan de druk van de ARP. Deze partij staat in principe positief tegenover de belastingverlaging. Het leek de heer Biesheuvel echter onmogelijk de verlaging in één keer door te voeren, zonder dat dit consequenties zou heb ben voor de continuïteit van de be groting. Een andere eis van de ARP die de minister inwilligde was, dat de financiering niet inflatoir mocht zijn. De verlaging wordt gefinancierd uit de inflatiekoppen. Dat zdjn midde len die de overheid heeft bespaard uit de meeropbrengsten van de belas tingen (400 miljoen gulden). De ove rige 200 a 250 miljoen kan worden verkregen door de verhoging van de motorrijtuigenbelasting per 1 januari en het permanent maken van de per 1 juli jl. verhoogde accijnzen. 0 BTW omhoog Ondanks het advies van de So ciaal- economische raad de BTW niet verder te verhogen, meent de rege ring dat daar niet aan te ontkomen is. Besloten is dan ook de BTW op duurzame verbruiksgoederen te ver hogen, waardoor de kosten van het levensonderhoud niet noemenswaar dig zouden stijgen. Bovendien zal voor gas, water en elektriciteit een nultarief worden in gevoerd, die de stijging van het in dexcijfer weer zal drukken. De rege ring hoopt zo de 200 miljoen gulden bij elkaar te brengen, die nodig is voor de verlaging van de belasting vrije voet per 1 januari 1969. Om nog meer aan de SER tegemoet te ko men, overweegt de bewindsman de verhoging te verschuiven naar 1 juli 1970. Een consequente doorvoering dus van het standpunt van minister Wit teveen, dat ide directe belastingen om laag moeten en de indirecte belastin gen omhoog. De begroting zal on danks deze belastingoperatie niet meer stijgen dan dc zes procent, die bij de kabinetsformatie is vastgesteld (dus 27,5 miljard gulden). De minis ter heeft zelfs nog enige speelruimte, ais hij ide „parkeerbelasting" volgend jaar doorvoert. 0 Verdeeld Stel dat er dit najaar een crisis moet komen, dan is het over de grond wetswijziging, die de staatscommis sie Cals-Donner voorbereidt Is deze rommissie zelf al verdeeld, tussen de liberalen en de drie christelijke rege ringspartijen heerst hierover ook gro te verdeeldheid. De VVD wenst onder geen enkel beding dat er deze kabinetsperiode aan de kieswet wordt gesleuteld. De ARP, CHU en KVP daarentegen vin den een wijziging wel goed mogelijk. Zij denken aan lijstbindingen binnen de kieskringen. De evenredige verte genwoordiging zou daardoor worden gehandhaafd, maar de WD zou gede cimeerd uit de strijd komen. De PvdA tracht van deze verdeeld heid handig gebruik te maken door de grondwetswijziging in de Kamer te brengen. De vier regeringspartijen beseffen maar al te goed, dat dit een gevaar voor het kabinet zou zijn. Daarom is afgesproken het been stijf te houden en er in de Kamer voorlo pig niet meer over te praten. En minister Beemink is helemaal niet van plan nog deze kabinetsperio de met voorstellen te komen. Theore tisch kan de grondwetswijziging wel worden afgerond. Maar zolang geen definitieve uitspraak is gedaan over de richting waarin ons staatsbestel uit gaat, zal het wel bij theorie blijven. Democratisering De KVP zal de komende twee jaar zwaar tillen aan de democratisering van de samenleving. Fractieleider drs. Schmelzer heeft het kabinet op het hart gedrukt, dat het er nu toch echt van moet komen. Hij heeft de regering herinnerd aan de motie van partijgenoot Krosse tijdens het Ver- blifa-debat, waarin met grote spoed werd aangedrongen op democratise ring van het bedrijfsleven. Met spanning kijkt de KVP dan ook uit naar de regeringsverklaring, die op dit punt duidelijk zal moeten zijn. Maar premier De Jong zal onge twijfeld meer belang hechten aan de eisen van de KVP dan aan die van de oppositie. De regeringsverklaring zal idan ook concrete voorstellen be vatten. Een voorproefje was de nota over de democratisering van het hoger on derwijs, die minister Veringa nog voor het reces bij de Kamer in diende. Afgaande op de inhoud van deze nota, zal het ook in september niet bij uitspraken blijven. 0 Inflatie De inflatie zal het kabinet-'de Jong deze rit minder „achtervolgen" dan het afgelopen jaar. Met de weten schap dat het bedrijfsleven werk gevers èn werknemers construc tief zullen meewerken aan het terug dringen van de loon- prijsspiraal en met het advies van de SER in het achterhoofd, zal het gezondmaken van onze economie geen halsbre kende zaak zijn. Al zal het, wat de lonen betreft, door de devaluatie van de Franse frank wel uitkijken geblazen zijn. Halverwege de rit kan het kabinet met vertrouwen de komende jaren tegemoet zien. Het is een team geble ven. Er zijn tussentijds geen wijzigin gen in de ploeg aangebracht, hoewel velen dat de afgelopen maanden heb ben gesuggereerd, zelfs vertegen woordigers van de regeringspartijen. Maar premier De Jong heeft dat niet nodig geacht. En terecht. Hoe wel een enkele minister zich soms niet van zijn sterkste kant heeft la ten zien, hebben allen recht op de „oogst". Alle „black outs" ten spijt. 0 Kritisch En wat de houding van de ARP betreft, deze zal ongetwijfeld kritisch zijn. En er zullen misschien ook wel weer „schoten voor de boeg" komen, wat een enkeling mogelijk in ver band zal brengen met de aanwezig heid van radicalen in de partij. Maar zeker met aan de ene kant de sterk groeiende samenwerking tussen de drie christelijke partijen en aan de an dere kant een hopeloos verdeelde op positie. zal de ARP stellig geen vreemde dingen doen. UTRECHT Twaalf jaar geleden verdween de laatste stoomlocomotief van het nationale spoorwegnet. Maar na 7 januari 1958 afscheid genomen te hebben genomen van de stoom tractie zal 14 september weer een stoomlocomotief op de rails van de NS rijden. is de bofoomde 018393. een Duits oudje dat eens de Rheingold van Nederland naar Zwitserland en weer terug trok. Een Duitse club van spoorwegfans gaat 14 september een speciale trip met deze museumloko- motief maken. De reis gaat van Düsseldorf via Emmerik naar Am- hem en Nijmegen en via Kleef en München-Gladbach weer terug naar nficcr>i''nrf. Met pop-art beschilderde para plu's: de laatste mode in tiener- land, getoond op de „teenager- beurs 1969", die op het ogenblik in Düsseldorf wordt gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5