BIJ ALBERT DE KLERK MET LEIDSE VERHALEN EN WESPEN nitt WEEKAGENDA Leiden heeft een orgelklimaat Commentaar a Fpoorstromingsregeling nderwerp van gesprek Door liefde voor de muziek kun je onvolmaaktheid van het instrument camoufleren JWAARDGRACHT k VOORLOPIG NIET IN BRANDPUNT RAAD VOORSCHOTEN Benoemingen aan Leidse universiteit Delftse hoteliers en pensionhouders bedanken voor WV Netam zit ruim in de opdrachten 969 IIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 AUGUSTUS 196? HAARLEM Aan Haarlems lommerrijke zuidgrens, recht tegen over treurende wilgen op het Heemsteedse, resideert stadsorganist, componist en leraar Albert de Klerk. Het huis aan de Crayenester- laan gaat goeddeels schuil achter opschietende bossoges, die De Klerk met intens plezier vervullen, omdat ze al dichter en ondoor dringbaarder worden. Zo wordt een doelmatig beschermd milieu gevormd, want de weinige stonden, dat deze muziekmaker thuis is wil hij ook werkelijk vrij zijn. Met schroom maakte ik de vorige week een afspraak, een poging die welwillend werd gehonoreerd. Ik kon dan meteen op de koffie komen. Het is een drank, die behalve het notenschrift en zijn gezin (in willekeurige volgorde), zijn Flentrop-huisorgel, pijp, werkkamer en tuin sterk favoriet is bij Albert de Klerk. Omtrent het middaguur heb ik daarop een aanslag gedaan op de beperkte vrije tijd van deze vriendelijke, innemende en onderhouden de persoonlijkheid. Enkele uren heb ik hem, tot mijn latere spijt en schaamte, van de lunch afgehouden. Maar het waren uren welgevuld met Leidse verhalen, partituren, herinneringen en wespen. Ons gesprek begon impressionistisch op het tuinterras in de nabijheid van een zomerse idylledie be paald werd door een fraaie, artis tieke tuinarchitectuur. Het Haar- lems-Heemsteedse niemandsland was het groene water van een lome singel en slechts omdat de wespen in alle perfiditeit hiertoe samenspanden, ontsnapte ons de sfeer van een après midi. Een debussyaanse faun had zich hier overal schuil kunnen houden. „Vreselijk, die wespen; narigheid van een toarme zomerOp uitnodiging van mijn gastheer lieten we de hele idylle voor wat zij was en vluchtten. De ballingschap op de werkkamer boven was leerzaam en aange naam. Albert de Klerk is (in 1917) als Haarlemmer geboren, maar aan zijn Vlaamse ouders h HILVERSUM De Brand puntreportage over de Waard- gracht en de omgeving, alsmede over de hearing van 14 augustus j.l. zal voorlopig niet worden uit gezonden. De uitzending van vanavond zal gewijd zijn aan de vluchtelingenkampen in het Australische gedeelte van Nieuw-Guinea voor de bewoners van het aangrenzende West- Irian. Wanneer de Waardgracht-af- faire, die ook in de eerstvolgen de uitzending op woensdag 10 september waarschijnlijk niet aan bod komt. wel zal worden behandeld, is nog niet bekend. Voorlopig wordt eerst aan bui tenlandse onderwerpen voor rang verleend, zo deelde de pers dienst van de KRO ons vanmor gen mee. Contante wisselkoersen 1.62%, Mon- eal 3.35V»3 36%, Parijs 65.3I«/«—6Stf6V>, vssel 7.18'/i—7.19'/.. Frankfort 90.97—91.02, k ockholm 69.94%—69.99%. Zürich 84.14— i ,19. Milaan 57.75Vt—57.80Vi, Kopenhagen ,05*/.48 10'/., Oslo 50 65—50.70. Wenen .02—14.03, Lissabon 12.71'/.—12.72'/.. P. jdei is Dinsdag 26 augustus Stadhuis 7 tot 8 uur; spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr Emigratlecentrale. KATWIJK AAN ZEE Nieuwe Kerk. 8 uur: orgelconcert Albert de Klerk, Haar lem. Woensdag 27 augustus Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur. spreekuur soc. raadsvrouw. Gymlokaal chr. school. Stadhouders laan, 8 uur: afscheid A de Vries Donderdag 28 augustus LHJgebouw. Levendaal 101, 8 uur: fo rumavond „Jeugd en open Jeugdwerk". VrJ|dag 29 augustus Pieterskerk, 8.15 uur: orgelconcert Wim van Beek. Zaterdag 30 augustus Groenoordhal: Leidato. 1-5 en 7-10.30 Zondag 31 augustus Groenoordhal: Leidato. 1-5 en 7-10.30 DIENST APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136. Apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotseek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Ocgstgeestse Apotheek ls op zondag 24 augustus gesloten van 8 tot 24 uur. DOKTERSDIENST Tot zaterdagmorgen 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna, tot zondag 24 uur, de dokterstelefoon bellen, 5 maal 2. Films CAMERA Repulsion. 18 jr.. dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; nachtvoorstelling. Penthou se, 18 jr., vr en zat 23.30 uur. LIDO Je leeft maar twee keer. 14 jr., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR Wie het laatst lacht. a.l.. dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. REX Graf Porno. 18 jr., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; nachtvoorstelllng. Meisjes langs de weg, 18 Jr.. vr en zat 23.30 uur. STUDIO Samen uit. samen thuis, a.l., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. bre VOORSCHOTEN De medede- ng van B .en VV. over de recente ie.' aterstoring tijdens de warme peri- ie, werd met gemengde gevoelens j* oor de raad aanvaard. Geprezen erd de burgerzin, waar door na de armkreet van het waterbedrijf ie- tr zich strikt heeft gehouden aan drastisch beperkende maatrege- n. De heer De Klerk Wolters wilde jj'eI imens KVP en Prot. Christ, graag ,ev( 'heldering over de tijd die nodig is !sCf O de grote ringleiding Den vr)( aag-Leiden gereed te hebben. Me- |lt0! rouw Stoker (PvdA) sloot zich c aarbij aan en wenste opheldering vor de „aanjager" die niet gewerkt •u hebben. Wethouder Kamminga (WD) eelde mee dat de eerste pijp is ge- w( gd. Het werk wordt uitgevoerd °°r gemeente Den Haag en zal in ;rjy et voorjaar ingebruik kunnen wor- 'CJ en genomen. Blij was de raad met de spoedige eropening van het station. Prot Christ Groep en KVP lieten weten dat de kostenverdeling in het nadeel van Voorschoten is uitgevallen. Mr. Engel (VVD) dacht daar heel anders over en kreeg steun van dr. Kam minga, die als wethouder voorreken de dat de totaal kosten ongeveer fl miljoen zijn en Voorschoten maar f 236.184 betaalt, wat bijna f 150.000 beneden eerdere ramingen is. Het verzoek van B. en W. om f46.000 te voteren voor de „Doorstromingsregeling", omdat door het intrekken van rijksbijdrage an ders de gemaakte afspraken niet na gekomen kunnen worden, werd met algemene stemmen aangenomen. Burgemeester De Kool stelde dat de doorstromingsregeling juist op gang gekomen was door het gereed komen van een groot project in Noord-Hofland. Bovendien wordt de burgemeester volgende maand ont vangen door de minister, zodat er nog steeds hoop en vertrouwen over blijft op een rijksbijdrage. Dit jaar zijn met 91 woningen in totaal 138 gezinnen geholpen. Behandeling na ongevallen De poliklinische bahandellng na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur. ('s mid dags tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuis. vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Ellzabeth- ziekenhuls (Hooigracht). Op andere werkdagen en op zondagen door het Aca demisch Ziekenhuis. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenings- en Informatiedienst voor Lelden-Zuld-West, secretariaat Jac ques Urlusplantsoen 83' voor hulpverle ning: telef. 24101 bU geen gehoor telef. 20460; voor Informatie: telef. 33921. Bezoekuren Ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten ln klasse la lb en 2e dagelijks 10.30—11.30, 14.30—16 en 19—20 uur. Voor patiënten In klasse 3 maandag, dinsdag 13—14 zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t/m vrijdag 18.4519.30 uur, zaterdag 15.30—16.30 uur zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30—11.30, 14—16.30 en 10—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en Kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp. 12 jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Ellsabethzlekenhuls Lelden derde klas dagelijks van 2 tot 3 uur en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht, kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht; tweede klas dagelijks van half 12 tot 12. 2 tot 3 en dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dags 11 tot 12 en 2 tot 3. Diaconessenhuis, dagelijks eerste kl. 11 tot 12, 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; derde kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; kinderafdeling dagelijks van 2.15—3 en 8.30—7 15 uur. ALPHEN RIJ noord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8, op zondag van tot 6 met bovendien op dinsdag en don derdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. NOORDWIJK Sole Mllo klasse-pa- tlënten dagelijks van 3 tot half 5 en des avonds van 7 tot 8. zaalpatiënten zon dgs. van l tot 3, dinsdag van 1 tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zater dags van 1 tot half 3. Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 uur. zon dag van l tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg), op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags gesloten ten. Museum molen De Valk Dagelijks open van 10 tot 5 u.. zondag van 1 tot 5 uur. maandag gesloten. Tentoonstellingen Lakenhal, tot 31 augustus: Penningpara de. dagel. v. 10—17 u., zond. 13—17 u. Heempark Oegstgeesterweg (Kikkerpol der): Flora van eigen bodem, dagelijks van 8—5 uur: van mei tot en met oktober op zat. en zon. 2—5 uur. Galerie Van vi'st Botermarkt 3, 5 juli tot 28 augustus zomerexposltle schil derljen. grafiek, mozaïeken en plastieken van Grans de Haas, Iyd de Jonge van Zwljnsbergen en Gerrlt Polder, dinsdag t.m. zaterdag van 9 tot 6 uur 's avonds ns telef afspraak. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3: schilderijen en pastels van Frits Klein, van 30 aug. tot 26 sept., dinsd t e.m. zat. 9 tot 6 uur, 's avonds na tel. afspraak Mobiel Kantoor ANWB Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lam mermarkt bij molen De Valk. Alarmnummers Brandweer 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. Doktersdlenst: 6 maal 2 (zat. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. dankt hij het joyeuze zuiderlijke, zijn Frans getinte esprit, een ge acheveerde levensstijl. Waar kon hij beter gedijen dan in Haarlem, de stad met zoveel oude Vlaamse relaties, die eens Bavo naar het Kennemerland brachten? Mèt Bomans en tal van andere kunstenaars is De Klerk trots op zijn vaderstad, waar hij na 16 jaar al op het organistenbankje zat van de St. Jozefkerk, in de vorige eeuw Haarlems kathedrale kerk. Zijn leermeester en voor ganger Hendrik Andriessen zorg de voor de benoeming. Niet lang daarna De Klerk werkte op het conservatorium met spelend gemak naar het „cum laude" toe bleven kerkgangers na de zondagse hoogmis al zitten om hem Bach, Franck of een andere Franse componist te horen spelen. Tussen offertorium en Sanctus kon men hem toen al in stijgende bewondering horen improviseren. Dirt vertelde De Klerk me die middag niet, maar ik weet dat. Gehoorzaal OAARLEM is niet het minst door zijn Orgelweken, met het feno menale Christian Miiller-orgel in de Oude St. Baaf als middelpunt, bevoorrecht met orgelcultuur. „In Leiden moet dat óók kunnen. Het klimaat is daar zodanig, dat activiteiten rond het orgel met succes bekroond kunnen worden", is de mening van Albert de Klerk, die Leiden een prachtige stad vindt en blij is met de banden die hij ermee heeft. „Toen ik een paar jaar geleden het nieuwe orgel van de Stadsgehoor zaal inwijdde met een jeugdcon- cert zat de zaal stampvol jongeren. Ik Improviseerde in verschillende stijlen en de jeugd moest die her kennen. Er waren veel goeie op lossingen bij. Zoiets spitst de kin deren om te luisteren. Ook op de middagconcerten in Haarlem be staat de helft van het publiek uit jongens en meisjes van 15 tot 25 jaar. Dat was 10 jaar geleden nog ondenkbaar. Die stadsconcerten elke week vragen elke keer overi gens weer wat anders. Dat vraagt wat werkMaar je krijgt daar door wèl een reuzenrepertoire". Het Fentrop-orgel in de Stads gehoorzaal, waartoe hij het ge meentebestuur heeft geadviseerd, vindt hij als instrument volkomen geslaagd: „Als je er maar niet alles op wilt spelen. Dat is nu juist de moeilijkheid. Ook op een cembalo kun je geen Bach, Stra- winsky of Vivaldi spelen". De intonatie bevredigt hem heel erg; maakt de indruk van een rijk barokorgel. Koren, die barok muziek uitvoeren hebben hier een instrument in de rug dat beantwoordt aan de stijl". Albert de Klerk vindt het niettemin jammer, dat het orgel te weinig wordt benut voor recitals. „Het staat er maar als achtergrond bij köorconcerten. Ook in de winter maanden zou het door organisten van naam bespeeld moeten wor den". Onding? VONDER enige moeite zaten we toen in de Pieterskerk met het orgel, dat enige tijd geleden door de heer Feike Asma een „on ding" is genoemd. De Klerk trok bij het vernemen van deze me ning de wenkbrauwen op. „Ik heb er altijd met het grootste genoegen op gespeeld. Dat dit or gel vandaag liever dan morgen gerestaureerd moet worden, is een andere kwestie. Maar je hoort door alles heen wat een prachtig materiaal het heeft. Het is alleen technisch onvolmaakt. Maar door, ik zou zeggen, je liefde voor de muziek kun je dit toch camoufle ren. Daar hoort geen mens wat van. Je moet met enige vakkennis werken en daardoor de indruk geven, dat het een volmaakt in strument is. En de akoestische ruimte doet zoveel goed. hè? Dat is een mantel der liefde die daar veel bedekt. Asma was misschien niet te spreken over het techni sche gedeelte van het instrument. Anders moet-ie zo'n concert niet aanvaarden als-ie op zo'n naar orgel moet spelen. Je moet nooit tegen je zin musiceren-. De Klerk herinnerde zich ook het orgel van de Hooglandse kerk; een juweel, vindt hij. „Ik heb er helaas al jaren niet meer op ge speeld, maar ik heb er een heel goede indruk van. Dan heb je verder nog de Marekerk. Een fijn orgel, een zalig frontje ook en een heerlijke akoestische ruimte'. Ook in het orgel van de Waalse kerk aan de Breestraat zit volgens De Klerk muziek. Het orgel van de Hartebrugkerk is in zijn soort een mooi orgel, „een beetje Cavaillé Coll-achtig uit de tijd van de Mozes- en Aaronkerk in Amsterdam. De akoestiek is hier, zoals in alle waterstaatker- ken, uitstekend. Het is een typisch Frans orgel voor moderne Franse werken". Pelgrim ALBERT DE KLERK speelt veel in Duitsland op historische or gels, vooral die, waarmee Bach eenmaal te maken heeft gehad. Zoals archeologen diep spitten in de grond, zo puurt De Klerk uit de bronnen van een rijke orgel historie. Het zijn muzikale pel grimages naar de oorsprong van de werken van de grote Thomas cantor. Begerig, consciëntieus zoekt hij naar de oorspronkelijke zuivere schoonheid zonder valse compromissenDit werk leverde hem veel grammofoonopnamen op. In 10 jaar tijd maakte hij 43 lang speelplaten en in 196? ontving hij een Edison voor zijn spel op kleine orgels. Dat Bach bij de meeste organisten voorop staat, spreekt bij De Klerk voor zich. „Het gaat alle maal naar Bach toe; hij vervol maakte zijn voorgangers. Na hem kwam er een teruggang. „Ook de oude Spanjaarden en Italianen hebben De Klerks voorkeur; ze zetten een hele orgelcultuur op. In deze eeuw zyn de modernen weer op de typisch echte orgel stijl gericht, zodat De Klerk weer hoopt en vertrouwt op de orgel- toekomst. Op 26 augustus geeft hij weer een concert in de Nieuwe Kerk te Katwijk. Bij het opkomend knorren der ma gen vertelde Albert de Klerk me nog (desgevraagd), dat hij de Swingle Singers heel goede vak lieden vindt, maar dat het jam mer is, dat zij voor hun werk Bach gekozen hebben. Door deze grap breng je Bach niet nader tot het publiek. Deze groep zou zelf mu ziek moeten creëren waarmee ze niet tegen Bach aanschoppen". Toen ik weer op de Crayenes- terlaan stond had de muur van royale heesters huize De Klerk weer ingekapseld. „Aan de registrering kun je de artiest herkennen", was me ver zekerd. „Er zit in de kerkorgels nog veel suikergoed, dat het in grote ruimtes niet doet, hooguit tot vermaak van een organist of orgelbouwer". Men zal Albert de Klerk in zijn kunst steeds ervaren als een knap en zorgvuldig werkend klank schilder, die alleen neemt wat briljant is, een peilend mysticus, die zich alleen laat vangen door schoonheid zonder jasje aan. TON PIETERS Eendenborden dank zij Jannemarie LEIDEN Jannemarie Duijzend, twaalf jaar oud, Va- leriusstraat 80 in Leiden ZvAd- West, komt. de eer toe van een Leidse primeur: verkeersbor den met (overstekende) eend jes erop. Deze buitenmodel waarschuwingsborden komen maandag ter weerszijden van de Vijf Meilaan nabij de De- bussystraat en de Obrecht- straat. „Zou u een bord willen plaatsen voor overstekende eendjes, want er worden bij ons vóór zoveel eendjes over reden. Er is er zelfs een met maar een pootje", schreef Jan nemarie enkele weken geleden aan de burgemeester. Ze vermeldde nog dat de eendjes vanuit de sloot langs de Vijf Meilaan de drukke weg oversteken om bij de flats waar zij woont, het brood dat de mensen op het grasveld wer pen te komen opeten. Ze ein digde haar brief met: „Ik hoop dat u het begrijpt". En dat bleek ook zo. Via de afdeling Algemene Zaken liet de burgemeester onderzoeken of er aanleiding voor was. Bij Gemeentewerken bleek de heer J. Regeer van de afd. Wegbebakening in staat waar schuwingsborden met eenden te vervaardigen. Zo zijn ze er gekomen, die eerste Leidse eenden-over- steekborden. Dank zij Janne marie. LEIDEN Dr. Y. Tanaka is aan de universiteit benoemd tot weten- schappelijk hoofdambtenaar A ii tijdelijke dienst bij de werkgroep kosmische straling; mevr. drs. R. Horstink tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de conflict-psychologie; mej. dr. C. J. Venverloo tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in vaste dienst bij de botanic; drs. J. Kalisvaart tot wetenschappelijk medewerker in vaste dienst bij de sociologie; mevr. dr. Z. Vranova tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdeliike dienst bij de anaesthesiologie; drs. H. L. W. Angenent tot wetenschappelijk medewerker le klasse in vaste dienst bij de Faculteit der Rechtsgeleerd heid (criminologie); drs. J. L. Mijn heer tot wetenschappelijk medewer ker in tijdelijke dienst bij de mathe matische statistiek; drs. E. Wisse tot wetenschappelijk medewerker le klasse in vaste dienst bij de electro- nenmicroscopie; drs. B. M. Knoefel tot wetemschapueliik medewerker in tijdelijke dienst bij de sociologie. De erkende hotel- en pensionhouders in Delft willen met ingang van 1 jan. 1970 en bloc bedanken voor het lid maatschap van de VW. Zij hebben dat vandaag laten weten aan de voorzitter de heer H. B. Vos. De grief van de hoteil- en pensionhouders is dat de VW ook toeristen verwijst naar par ticuliere logeeradressen, ondanks het feit dat hun bedrijven soms nog ka mers open hebben. Buurt 1, maandag: Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Ham broeklaan, Koollaan geheel, Celebesstr., Decimastr., Sieboldstr., Floresstr., Bloemstr.. Formosastr., Driftstr., Lom- bokstr., Javastr., Medusastr., Parkstr., Koolpark, Atjehstr. (van Koollaan tot Su- matrastr.), Ambonstr., Madoerastr.. Bor- neostr. Buurt 2, dinsdag: Jacques Ur lusplantsoen, Aaltje Noordewlerlaan, Cor nells Schuytlaan, Diepenbrocklaan, Joh. Verhulststr. Rich Holstr., Obrechtstr., Churchilllaan, Willem Pljperstr., Peter van Anrooystr., Joh. Wagenaarlaan, Vale- riusstr., v. Blankenburgstr., Julius Röntgenstr., Mozartstr., Bernard Sweersstr., Sweellncklaan, Eduard van Belnhmstr., Brücknerstr., Debussystr., Ravelstr., Chopinstr., Moesorgsklstr., Caesar Frankstr., Verdlstr. Buurt 3, maandag: Lage Rijndijk, Voorstr., Sumatrastr., Atjehstr. (van Su- matrastr. tot Soembastr.), Soembastr., Ba- llstr., Tlmorstr.. Rlngkade, Bonalrestr., Arubastr., Surinamestr.. Antillenstr., Cu- racaostr.. Sint Maarte'nstr., Sint Eustatl- usstr., Sabastr., Bankastr., Bllitonstr.. Koolhof. Buurt 4, vrijdag: Haagweg (geheel), Rijndijk, Dljkhoflaan, Valkenburgseweg, Haagweg (tien hulzen), Kllkspaanweg, Da Costastr., de Genestetstr.. Nlcolaas Beetsstr.. Potgleterlaan, Tollensstr., Schlmmelstr., Oltmanstr., Hasebroekstr., Borgerstr.. de Lennepstr., ten Katestr., Toussalntkade, staringkade. Buurt 5, donderdag: Paramaribostr., Co- rantljnstr., Willem de Zwijgerlaan geheel. Abr. Crljnsscnstr., Stuyvesanthof, van Rlebeeckhof, Jan Pieterszoon Coenhof, Pleter Bothstr., Albertlne Agnesstr., Charlotte d e Bourbonhof. Juliana van Stolberghof, Anna van Burenhof, Mar- nlxstr. (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstuinen), Zwarte Pad. Buurt 6, vrijdag: Kneppelhoutstr., Mul- tatullstr.. Fred, van Eedenlaan, Lodewljk van Deyselstr., Albert Verweystr., Jc- ques Perkstr., Herman Gorterstr., Louis Couperusstr., Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meerhof, Akkerhof, Weidehof. Telderskade, Mulderstr., Gerrlt Kasteinstr., Segaarstr.. van Dlemelstr., Rooseveltstr. (geheel). Buurt 7, donderdag: Herensingel (van Medusastr. tot Jullanastr.). Jullanastr., Jullanakade, Sophlastr., Anna Paulow- nastr., Alexaqderstr., Prlnsenstr., Oran- jestr, Lusthoflaan, Dlllenburgertr., Nas- saustr., Mecklenburgerstr., Os- en Paar- denlaan. Bernhardkade. Marljkestr., Mar- grletstr., irenestr.. Beatrlxstr., Bernhard- straat. Buurt 8, dinsdag: Schubertlaan, Mah- lerstr.. Hëndelstr., Belthovenlaan. Vlval- distr., Bochstr., Corelllstr., Tosca'ntnllaan, Berliozpad, Rossinlstr.. Llsztpad. Mendels- Sohnkade, Wagnerplein, Brahmslaan, Tsjatkowskikade, Sibeliusstr., Bartokstr., Kennedylaan. Max Regerlaan Jozef Haydnlaan Apollolaan Smétanastr., Pa- ganlnlstr., Scarlattlstr Grlegstr Donizet- tilaan ROTTERDAM De N.V. Neder- lansche tank-, apparaten- en machine fabriek Netam onder meer actief op het gebied van de containerbouw en de fabricage van containerchassis is voor de tweede helft van dit jaar ruim van werk voorzien. Het bedrijf heeft zelfs orders moe ten afwijzen, zo is op de aandeelhou dersvergadering meegedeeld. De opdrachten komen in de contai nersector niet gelijkmatig binnen. Het eerste halfjaar hadden we meer kun nen maken, nu is er een stroom van orders losgekomen, aldus Netam-di- recteur ing. B. A. van Rijn. Aandeelhouders keurden de jaarstuk ken over 1968 goed en stelden het dividend vast op zeven pet. (vorig jaar negen pet.). A/fET de gemeenteraadsverkieziiv- gen in het vooruitzicht begint er in Leiden enige beweging te komen in de plaatselijke afdelingen. Het is nog een zwak geritsel maar als straks het nieuwe seizoen volop is begonnen zal de wind wel gaan toenemen. Men hoeft geen politie ke weerprofeet te zijn om nog geen herfststormen te verwachten. In eerste instantie zal het in de ver schillende kampen een zoeken worden naar gemeenschappelijke uitgangspunten en doeleinden, want akkoorden kunnen de toe komstige positie in de gemeente raad bepalen. De bezinning op de programma's die straks de kiezers gepresenteerd zullen worden, is begonnen. Ze zal alle facetten van bestuur en beleid omvatten. Deze week heeft het bestuur van de afdeling Leiden van de P.v.d.A. een verklaring uitgegeven waarin het zijn teleurstelling uitsprak over de wijze waarop de gemeenteraad de saneringskwestie had behandeld. De raad had veel kritischer moeten zijn, B. en W. meer tegenspel moe ten bieden. Men kan deze reactie al te gemak kelijk uitleggen als een politiek zetje, dat pacifisten, radicalen en communisten de wind uit de zeilen moet nemen. Sommigen hebben inderdaad de pretentie dat de be langen van de bewoners in de te sa neren buurten alleen bij deze groe peringen veilig zijn. De anderen, zeggen ze, hudlen mee met de wol ven in het bos- Politieke ja-knik kers. En nu wil de P-v.d.A. laten weten dat zy er ook nog is. Even als groepen die nog niet in de raad zijn vertegenwoordigd. Toch geloven wij dat er meer zit achter deze reactie van het afde- Lingsbestu r. Voor ons is zij vooral een symptoom van een stuk onbe hagen over de wijze waarop de gemeenteraad functioneert en (uiteraard) in dit bes tuur scollege met name de eigen fractie. De af deling is niet helemaal gelukkig mei de opstelling van de socialis tische fractie in de raad. Het be stuur lijkt die opstelling meer ge matigd dan doelmatig te vinden. Zonder een tegenstelling te wil len suggereren kan men uit de re cente reactie van het bestuur de conclusie trekken dat er tussen bestuur en fractie, leden en raads leden, kiezers en gekozene1", een zekere spanning bestaat. Het is niet onmogelijk dat deze zioh naarmate de verkiezingen naderen meer zal openbaren. In dit stadium wordt de fractie nog opgewekt zich bij de eerste de beste gelegenheid te revancheren, 'in een volgend sta dium zal zij ter verantwoording worden geroepen en op de ontleed- tafel worden gelegd. De diagnose zal de zwakke plekken aanwijzen. En die worden verwijderd. Als er één periode is waarin van de partij-afdelingen en kiesvereni gingen mag worden verwacht dat zij zich bij het politieke gebeuren betrokken weten, dan is het wel de komende tijd. De besturen zul len de leden moeten activeren in hun belangstelling voor de poli tieke zaak en voor de vraagstuk ken die deze stad in de volgende vier jaren zal moeten aanpakken. Wie van het programma van deze vier jaren ook maar iets weet. zal moeten beamen dat alleen een sterk bestuur in staat zal zijn daar van iets terecht te brengen. De taak van de afdelingsbesturen moet niet worden onderschat. Zij zijn niet de organisatoren van ge zellige onderonsjes maar het or gaan dat de verbinding tussen kie zers en gekozenen tot stand moet brengen en open moet houden en dat ook in staat mag worden ge acht met name het gemeentebeleid kritisch te waarderen. In dit verband zou de vraag kun- ken worden opgeworpen ot het verstandig is een bestuurslid ook lid van de raadsfractie te laten zyn. Een andere vraag is of bestuursle den van de afdelingen niet méér de raadsvergaderingen moeten bijwo nen. Om iets te kunnen beoordelen moet men geïnformeerd zijn. De raadsvergadering is de informatie bron bij uitstek om te weten hoe de stad wordt bestuurd en hoe hei beleid zich ontwikkelt. Maar met het instellen van de avondverga deringen is de belangstelling op de publieke tribune nauwelijks toe genomen. Omgekeerd zouden raadsleden op geen ledenvergadering (zoveel zijn er niet) mogen ontbreken. Zij moe ten daar zijn om de leden de ge wenste inlichtingen te geven. Over wogen zou kunnen worden in elke ledenvergadering als een van de agendapunten de gemeentepolitiek aan de orde te stellen. Dat trekt de kiezer dichterbij. Besturen die de polsslag van het plaatselijke gebeuren regelmatig controleren en daarvan, als feiten en situaties daarom vragen, ook openlijk blijk geven, zullen hun wervingskracht versterken. Dat de besturen van de confessionele po litieke partijen zich hebben gebo gen over de Parkeernota van het gemeentebestuur en dat zij op de deze week gehouden hearing in een aantal concrete punten hun mening daarover hebben uitge sproken, is bijzonder hoopgevend. Met zo'n opstelling bewijzen zij dat de actuele zaken in de stad voor wier wel en wee zy mede verantwoordelijk zyn, hun ter har te gaan. Wie déarvan blyk geeft is geschikt de weg naar de gemeenteraad op te gaan. Het is dan alleen nog te ho pen dat hij daartoe bereid is- Ook dat is een knelpunt! Vergroting van de wervingskracht is al nodig om straks de open plaatsen op ver antwoorde wijze te kunnen bezet ten. Ook Leiden krijgt volgend jaar een andere gemeenteraad. Iemand voorspelde ons deze week: voor ten minste 70 procent anders. We zyn er nogal van geschrokken, want dat zegt nog helemaal niets van de kwaliteit. De verantwoordelijkheid voor alle deelnemers aan de komende com- pagne is groot en zwaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3