Bij Swaneveld verknippen ze wp Gemengde opvoeding in België nog vaak taboe „KONINGIN DER AARDE" FALEN HIER DUS WAAROM LUCHT IN? IK BEN GEVANGENE VAN MIJN „LEZERS" Hefwerktuigen van reiliger materialen De moord aan de Vestadreef dialoog ZATERDAG ?3 AUGUSTUS 1969 f Mevrouw S. Helsloot- verslindt letters -van der Zwaag Alle deuren van het bureau Swaneveld dot gevestigd is in de oagse Oranjestraat zijn beduimeld met zwarte vingers, tien- Men afdrukken van verse drukinkt. Nagenoeg alles wat dage- ks van de Nederlandse drukpersen rolt, glijdt hier dag in dag f door de handen. Onder de aandachtige ogen van twaalf zers passeert de produktie van de vaderlandse pers. Alle euws dat journalisten bijeen hebben gegaard wordt gesor- lerd en geknipt naar wens van de klant, die binnen de kortst ogelijke tijd op zijn of haar bureau net die kolommen uit de font vindt, waarnaar de interesse uitgoot. De knipsels kunnen recensies voor kunstenaars, adver- nties voor zakenlieden, tips tor concerns, dat kan controle In op publiciteit en voorlich- Dg. Een auteursrechtenbureau pmt zo op het spoor dat een neelvereniging ergens een uit ering geeft zonder auteurs- chten te betalen. Een publicre- ionsburflau controleert via de lipseldtensten wat er van de orlichtende artikelen en fo- s werd gepubliceerd en in ilke bladen. De twee grote ipseldiensten in ons land, Vaz az in Amsterdam en Swane- Id in Den Haag, leveren het. II Swaneveld is geabonneerd op 'aalfhonderd Nederlandse g-, week-, maandbladen en dschriften. Dat komt hierop i er dat iedere „lezer" van het reau gemiddeld honderd bla- (jj n verwerkt. al Soms weigert de directie van |U n blad een abonnement voor g mmerciële doeleinden. Dan vl emt een van de personeelsle- l0 ii een abonnement en is het jbleem de wereld uit. Perso- e( elsleden, hier aangeduid met mBers", binden hun baas aan rnden en voeten. Zonder hun tters-eten was hij nergens, recteur L. Swaneveld: „Ik rtpde gevangene van mijn „le- Geef de voorkeur aan a Jouwen, zij lezen secuurder rJn mannen, liefst vrouwen on- jjr mannelijke leiding". iijElke morgen om acht uur •pt mevrouw S. Helsloot-van 'y Zwaag het bureau binnen, ji negen jaar lang. Ze begint oin haar lessenaar meteen de rtendbladen te lezen. Ra- 9pdsnel vliegen haar ogen over pagina's, rap hanteert zij het Ie potlood, streept kolommen maakt aantekeningen, ver- ldt codenummers. Zij leest onderwerp en is daarmee top-lezer. „Ik vlieg er met blik overheen en pik tref- len op. Je staat constant Van letters eten loop je zwarte vingers op ier hoogspanning". Over welke eigenschappen een goede lezer moet beschik ken? „Nauwkeurigheid, een goed geheugen. Je moet ook niet lui zijn, want de dagelijkse portie letters moet „verorberd" worden. We werken namelijk vijf dagen maar er verschijnen zes dagen kranten. De maandag is dus, net als voor de huisvrouw, een topdag om het opgestapelde werk van het weekend weer „bij" te krijgen". „Als je met dit werk begint en je sluit 's avonds je ogen, dan zie je de letters nog voor je dansen. Dat slijt, maar eerst na een flinke tijd. Eén goede lezer is pas ingewerkt na negen maanden een jaar. Je moet wel interesse hebben, van huisuit nieuwsgierig zijn. Ik heb hbs-opleiding, had voor mijn huwelijk een leuke admi nistratieve baan. Dit lezerschap is goed te combineren met het huishouden. Ik lees namelijk tot één uur. Langer is trouwens nauwelijks vol te houden. De meesten hier werken halve da gen. Het is een fijne baan, het boeit me bijzonder". 's Avonds lekker lui lezen is er voor mevrouw Helsloot niet meer bij. „Boeken verslind ik, dat is wel jammer, want mijn leestempo ligt uiteraard heel hoog. „Het boeiendste van deze Oplettende ogen vliegen over de dagelijkse productie van de va derlandse pers. baan vind ik dat je er geeste lijk fit bij blijft. Je bent haar fijn op de hoogte van het nieuws en een ander kan je dan niet veel meer vertellen. Alleen de onderwerpen die je interes seren, blijven je bij, de rest vergeet je weer en dat is maar goed ook. Op verjaardagen bij voorbeeld? Ja, vind ik veel gesprekken prietpraat en kof- fieleut, ik doe wel mee om niet uit de toon te vallen, het staat zo eigenwijs als je alles beter weet". Hebt u geen last van bran dende ogen zo tegen één uur? Dat blijkt wel mee te vallen, op een hoofdpijndag leest me vrouw Helsloot gewoon door, alleen het tempo is wat langza mer. Als "ontspanning doet ze aan sport en autorijden is een hobby. Mevrouw Helsloot heeft een fabuleus geheugen: alle klanten die op de knipseldienst zijn ge abonneerd, heeft ze „in 't hoofd zitten", en bij het lezen van de bladen gaat er een lichtje bran den als het nieuws voor iemand van belang zou kunnen zijn. De geruchten omtrent devalu atie van de Franse franc waren voor een aantal afnemers be langrijk, de tachtigduizendste inwoner ergens, was een tip voor een concern: misschien moet de vestiging worden uit gebreid. Gemeentelijke, provin ciale en rijksdiensten zijn veel zijdig geïnteresseerd in nieuws. Wie niet trouwens? Wanneer de morgen vordert, stapelen de gelezen bladen zich op. Ze verdwijnen enkele ver diepingen hoger onder de hane- balken van het pand, waar de snij- en sorteerafdeling is ge huisvest. Handige vingers gaan met scheermessen de bladen te lijf. Van de knipsels worden fo tokopieën gemaakt, veelal op de helft van de ware grootte, op verzoek op ware grootte. Hier wel achtergrondmuziek, in te genstelling tot de leeskamer waar doodse stilte heerst en zelfs de rinkel van de telefoon de „lezers" uit hun concentratie haalt. Elke avond verlaten vele honderden enveloppen het knipselbureau. De vuilnisman vindt op zijn weg om en nabij vijftien volgestampte plastic zakken. „Doe mij een plezier", zegt de heer Swaneveld met gouden schaartje als dasspeld (on derscheiding van de Fibep, een soort internationale federatie van knipseldiensten) „en vertel uw lezers dat mijn dienst er niet is voor hobbyisten. Als iemand geïnteresseerd is in pak weg politiehonden dan loont het niet de moeite zo'n opdrachtje te aanvaarden. Mijn grootste klant? Krijgt honderd duizend knipsels per jaar!" Hij was oorspronkelijk graanfactor. ging tijdens ziekte boeken vertalen, kwam in con tact met auteurs. Een knipsel- dienst in Berlijn vroeg hem eens een knipsel te vertalen. „Ik dacht dat kan ik ook en ging zelf aan de gang, eerste klant de Haagsche Onderwij zers Zangvereniging, de tweede Theo van der Pas, de pianist. Ik dacht erg origineel te zijn, maar er bestond in die dagen al het Nederlands Christelijke Persbureau onder leiding van dr. Van der Vaart Smit Ik ben naar hem toegestapt en kocht de knipseldienst van het bu reau, laadde alles op een bak fiets". In de loop der jaren kocht hij nog wat knipseldiensten op. Hij levert nu ook documentatie in de vorm van teksten van radio- en t.v.-uitzendingen. Wie het kunstje van hem wil afkijken, waarschuwt hij bij voorbaat: de beginner moet een klein mil joen riskeren, op zijn minst duizend abonnees aangeworven hebben, en zeker acht gerouti neerde lezers in dienst hebben. Anders kan hij het verknippen van de „Koningin der Aarde" wel laten. Onder de hanebalken worden duizenden „knipsels" uit de kran ten en tijdschriften gesneden (want het scheermesje werkt sneller dan de schaar). Lekker astronautje leien met deze pret- lepel; spijkerbroeken i tricotshirtjes kun- >n er tegen. Ook de peeltuinapparatuur, e tegenwoordig vaak in kunststof is ver- ardlgd. kan een ootje hebben. Dank chemicaliën die aan Cstoffen zijn toe- igd. wordt het idprodukt beschermt 9en aantasting door ultra-violette stra- o van de zon. Deze „absorbeer- ks" worden uitge reid gebruikt voor de 'oduktie van land- ouwartikelen, tuin meubelen, bootrom pen. autoruiten, tuin bouwkassen en vlieg- tuigverf. Kunststoffen kunnen nu de zon in zonder ongewenste veranderingen te on dergaan. Het zal de vakantievierende kin deren waarschijnlijk een zorg zijn. De ontwerpers van deze speeitoestanden zijn er verrukt van, speeltuinleiders kun nen dankbaar zijn voor het weinige onderhoud en de veiligheid van het moderne materi aal en moeders zullen blij constateren dat de zitvlakken van de jon gensbroeken minder slijten op een kunst stofglijbaan. Schommels kunnen de vorm krijgen van vurige paarden en het is mogelijk dat wip- zittingen worden be vestigd aan de einden van verende plastic roeden. Het kind kan nu ook solo wippen - of dat het samenspel bevordert is een an dere zaak. Kunststoffen roes ten en splinteren niet - nu maar hopen dat er voldoende speel ruimten zijn waer kin deren zich veilig kun nen uitlevenl Wat weten wij eigenlijk weinig van onze zuiderbu ren! Dat bedachten we met enige verbazing bij het le zen van deze zinnen: „Op het ogenblik is de meerder heid van de scholen niet ge mengd. Het is gewoon uit gesloten dat daaraan op korte termijn grondige ver anderingen worden aange bracht. Daarom is het be langrijk de opvoeding inza ke gemengde relaties en het gemengde samenzijn in geen geval afhankelijk te maken van gemengd onderwijs. Overigens is het ook uitge sloten dat de school deze opvoeding eenzijdig zou kunnen verzekeren." U voelt het al, de Belgische schrijver Guido Roscam pleit voor co-educatie en het ge mengde samenzijn van jongens en meisjes in hun ontmoetin gen. Dat alles onder het motto: intensiteit van communicatie kan het mens-zijn optimaal bevorderen. Wij hier in het Noorden ken nen gelukkig al van oudsher de gemengde scholen. Dat een be langrijk deel van het sexuele onderricht in België werd ver zorgd tijdens godsdienstlessen doet ons vragend de wenkbrau wen optrekken, evenals de me dedeling dat „ouders in die ma te onder druk zijn gezet door de te zware eisen, dat zij mach teloos zwijgen en angstig pieke ren, of uiteindelijk radeloos naar de school, een priester of een dokter lopen..." Terecht merkt Roscam op, dat krampachtige scheiding van jongens en meisjes alleriei spanningen veroorzaakt. Ge brek aan woorden bij de sexue le opvoeding van de jonge mens kan er wel eens op duiden dat bij de ouders de sexualiteii niet zinvol is geïntegreerd in hun man-vrouwrelatie. De problemen rijzen, nu de emancipatie van de vrouw versnelt. Mannen hebben de neiging vrouwen zeer speciaal dienstbaar te maken aan hun leven. De emancipatiebeweging van de vrouw Is gewoon een poging om iets recht te trekken. Roscam noemt het een van de meest fundamentele en recht vaardige stromingen, en door zijn boekje tracht hij een be zinning te geven over de wijze waarop jongens en meisjes el kaar kunnen en moeten ont moeten. Wie zich op de borst klopt met „Bij ons is het toch maar heel wat beter wat sexuele voorlichting en co-educatie be treft", bedenke, dat ook in ons land veel krampachtige toestan den bestaan. Het vermijden en zelfs verbieden van klasse-a vonden voor tieners ls zo'n voorbeeld. Daarom toch een aardig boekje voor Nederlandse ouders en opvoeders. In het ge neratieconflict ontwikkelt zich een stuk spel, met een drama tische spanning, waarin verschillende persoonlijkheden zich met elkaar meten en waar in jongeren zichzelf ontdekken en zichzelf worden". Gemengde ontmoetingen voor tieners, door Guido Roscam kwam uit in de reeks Wegwij zers voor het gezin. Uitgave De Koepel, Brussel-Roosendaal; 88 blz. 3.95. J. de V. POLITIEVERHAAL N. A. M. WIJCHGEL 50 „En u heeft niemand zien komen of gaan?" „Nee, hij zat er vanmorgen in. Hij kan er wel gisteren avond laat ingestopt zijn. Is er iets bijzonders mee aan do hand, meneer?" „Alleen dat de afzender vergeten heeft zijn naam te noe men," antwoordde Verster met een spottend lachje. „Maar het is niet zo belangrijk. Zou ik nog even van de telefoon gebruik kunnen maken?" „Natuurlijk. Dan kan ik Intussen in de keuken alles voor uw ontbijt klaar maken. Hoe wilt u uw el hebben, hard. of zacht gekookt of gebakken?' „Mijn ei...? O, gewoon maar, het doet er niet toe." Burgers, die voelde dat hij gemist kon worden haastte zich naar de keuken en sloot hoorbaar de deur achter zich, terwijl Verster al bezig was zich met het bureau in Utrecht in verbinding te stelten. Timmermans was er nog niet, zoals hij trouwens wel verwachht had. Hij liet de boodschap achter dat deze hem, zodra hij arriveerde, op moest bellen. Daarna waarschuwde hij de waard dat hij klaar was om te ontbijten. Nog geen vijf minuten later stond alles voor hem gereed. Hij at machinaal, teveel vervuld van zijn gedachten aan het ontvangen briefje en de mogelijke gevolgen ervan, om aan iets anders te kunnen denken. Hij was bezig zich een laatste boterham te smeren toen Timmermans belde. Verster trok de gelagkamerdeur achter zich dicht toen hij zich naar de telefoon haastte. „Hallo, met Verster. Ben jij het Hans?" „Ja, ik moest je opbellen is me gezegd. Heb je nieuws?" „Ja, en het is zelfs mogelijk dat het Iets belangrijks is. Ik wou graag dat jij dat naging", antwoordde Verster en vertel de hem toen op gedempte toon over het briefje dat hij ontvangen had en het adres dat het vermeldde. „Jij gaat vandaag immers toch weer naar Amsterdam. Zie dat je gewaar wordt of hij zich inderdaad op dat adres bevindt en laat me dat dan dadelijk weten", besloot hij. „Dat wil ik natuurlijk met genoegen doen, maar hoe zou Je erover denken om hierbij Koert in te schakelen? Ik heb zo'n idee dat je dan misschien sneller resultaat zult boeken", antwoordde Timmermans. „Koert Terwindt...?" Verster zei de naam op peinzend vragende toon. De gedachte overviel hem. maar het idee leek hem niet gek. Koert Terwindt was rechercheur bij de politie te Amsterdam geweest en had bekend gestaan als een scherpzinnig speurder. Op zekere dag erfde hij een aardig kapitaaltje, vroeg ontslag en richtte een detectivebureau op dat in korte tijd al een zekere vermaardheid verwierf. Zo nu en dan werd door de politie van zijn hulp gebruik gemaakt omdat hij behalve scherpzinnig, ook volhardend en uiterst betrouwbaar was, een goede kijk op de mensen had en niet losliet voordat hij zijn doel bereikt had. „En...?" vroeg Timmermans die ongeduldig begon te wor den. „Ja, dat zou misschien wel geschikt zijn. Is de baas er al?" „Dat veronderstel ik wel." „Goed. Vraag hem dan uit mijn naam om toestemming en vertel hem alles wat je weet. Hij zal het wel goed vinden en dan moet hij Koert maar inlichten. Dat lijkt mij beter dan dal ik het van hieruit doe. Zeg hem dat hij mij hier kan bereiken en dat ik graag zo gauw mogelijk wil weten of de man zich op dat bewuste adres bevindt. Zodra ik met zekerheid weet dat hij daar is, of er tenminste geweest is. kom ik bij hem. Ik wou nu nog even naar die garage in Maastricht, maar ik zal zorgen voor... laten we zeggen kwart over elf hier terug te zijn. Het adres dat ik je noemde heb je al genoteerd, hè?" (WORDT VERVOLGD) ,3uimtevaart op zichzelf, daar heb ik niets op tegen", is het oordeel van mevrouw E. R. H. te 's-G. „Maar de middelen, waarmee ze ruimtevaart bedrij ven, daar gaat het om. Ik vind dat ze eerst orde op zaken moe ten stellen hier op aarde, voor dat ze aan de ruimtevaart be ginnen. Ik vrees, dat we dan nooit aan ruimtevaart toeko men... We gaan toch ook niet in een ander gezin werken als ons eigen gezin nog niet op orde is?" „Ook economisch gezien is ruimtevaart niet te verdedigen. Er zijn veel kosten en geen ba ten. Niemand zal ooit enig voordeel van de ruimtevaart hebben. Wanneer we aan de eis van God willen gehoorzamen, onze naaste lief te hebben en God boven alles, dan kunnen we niet aan ruimtevaart doen. Dan moeten we eerst zorgen dat iedereen voldoende voedsel, kleren en woonruimte heeft." „Er zijn twee kanten aan ruimtevaart", concludeert me vrouw van B.E. te dH. „Ik zou niet weten wat de beste is, dat moet nog blijken. Ten eerste wordt er ontzaglijk verdiend door de betrokken fabrieken en dus door hun medewerkers. Resultaat: minder werke loosheid. Ten tweede: als al het geld aan de vrede besteed zou worden, zou dat natuurlijk ge weldig zijn. Ook de honger zou ermee bestreden kunnen wor den. Maar als je om je heen ziet, kunnen mensen in hun fa milie nog geen vrede bewaren, t Is moeilijk, ik zou het niet weten." (Vraag: kun je vrede met geld kopen? red.) Mevrouw M. V. te dH. heeft veel respect voor de prestaties van de astronauten, voor de wetenschap en de techniek, zo nauw met de ruimtevaart ver weven. „Wij weten van en uit de publicaties dat de maan on herbergzaam is, dat zuurstof ontbreekt, terwijl van Mars be kend is dat er geen stikstof is en Jupiter bedekt moet zijn met bevroren gaswolken. Hieruit volgt, dat God alleen de aarde voor Zijn schepping bestemd heeft. Hoe lof- en prijzenswaar dig alle onderzoekingen mogen zijn, toch ben ik ervan over- r~ Ditmaal twee spellen waarin fraai werd ge boden, maar die zich kenmerken door een verschillend'verloop Zowel 6 4» als 4 0? zijn gezien de bieding onverliesbaar, maar 6 kon niet worden gemaakt omdat Noord de juiste opening vond, waardoor direct twee slagen konden worden opgenomen. Men zie de kaartverdeling B <7 HVB8764 O V 3 «f» 985 954 zelfsprekend hadden West en Oost moeten eindigen In 6 4». dat onverliesbaar Is. ook als troef vier keer op één hand zit. In de praktijk zal de keus tussen en niet gemakkelijk blijken, maar West hed moe ten bedenken minder dan «^.te missen, waardoor in 4» wel eens een introever kon worden gemaakt, wat ook gebeurde. Fraaier nog is het tweede spel, dat Zuid. die toch een bijzonder sterke kaart heeft, met 1 opende. West beoordeelde zijn kaart sterk genoeg voor 3 9 en na 4 van Oost lanceerde hij zelfs 4 een contract dat kon worden gemaakt omdat West alle problemen attent oploste. B 8 2 <7 753 O B 10975 «f 98 Na passen ven Zuid liet West 1 A horen. Toen al wee het Oost duidelijk dat een be hoorlijk elndcontract kon worden gehaald. Via een nauwkeurige bieding kreeg West 6 «f» te spelen, dat uiteraard down ging toen Noord de goede uitkomst B vond. Van- V 10 7 6 5 7 A 10 9 8 6 4 2 O 3 4» 4» H 4 <7 V O 842 4» AHB7632 Noord kwam met O uit voor de aas en Zuid speelde de heer terug. West troefde in en vervolgde met V die bleef (Zuid moet wel). Nogmaals 4» bracht Zuid aan slag, die V speelde. Weer troefde West, die nu weer met terugkwam om Oost te laten Introeven. Dat lukte (de zaten drie—drie), waarna A en -H volgde, een hoog (met de tien) getroefd en het contract was onverliesbaar West speelt troef aae en troef terug. De bizarre kaartverdeling was voordelig voor West en ook over de verdeling van de troeven mocht hij niet klagen. Dan 4 te maken la een prestatie. tuigd dat de mens de andere planeten niet bewoonbaar kan maken", aldus deze lezeres. „Het wa9 een belevenis om de maan te bewonderen. Toch, on dersteboven ben tk er niet van", zegt mevrouw C. van Z. te A. Ze vraagt zich af of de astronauten iets hebben gevon den dat tot heil van de mens kan zijn, er is al zoveel ontdekt dat de mens ten goede kwam. De aarde is doorzocht, de oer wouden, de diepte der zeeën, het luchtruim, nu wachten wij met spanning af wat hiervan de oogst zal zijn." Mevr. G. v. d. H. te B. rijmt: „De maanreis is voor mij een zaak van groot waardij nu weet ik het de maan is dor en droog. Daar is de reis te kostbaar voor Ik ga maar niet zo hoog. Heel droogjes schrijft de heer J. C. van A te L. „Mij kwam in gedachten het navolgende, dat ik vroeger eens las: „Piet heeft met veel moeite de Mont Blanc beklommen. En wat heeft hij daarna gedaan?... Hij is er weer afgegaan!'1 Voor uw weerwoord staan onze kolommen open! Doe 't wel meteen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17