In Hortobagy het Hongarije van leeft nog vroeger Miljoen dollar voor Noordieren ROMANTIEK OP DE PUSTA AKU maakt 51 pet meer winst Geen eigen risico in ziekenfonds IVANGSTVAN DE DAG Camille nog steeds niet uitgeraasd Fokker: (nog) geen order van Argentinië Winst NMB steeg eerste halfjaar Guyana verwerpt Nederlandse nota Bernadette Devlin in New York Twee vissers nog zoek Winst KZO steeg met 14 procent Renault 6 nog geen 6 mille VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 (Van onze verslaggever Dick Ringlever) BOEDAPEST Hongarije en de pusta: twee namen, die bij elkaar horen. Wie Hongarije zag en niet op de pusta was, beeft het land niet gezien, zegt de Hongaar. Zijn pusta is zijn trots en met lede ogen ziet hij er dan ook elk jaar een stukje van afbrokkelen door opdringende indus trie en landbouw. Maar genoeg is er nog over om de toerist een indruk te geven van hoe het land heel vroeger was: bij Hortobagy, een naam, die Hongarije wereldbekendheid heeft gegeven, zo'n 200 km van Boedapest bij Debrecen, niet ver van de Roemeense grens. Herder op zyn paard in de pusta Het lijkt het einde van de wereld: eindeloze met stoppels be- groeide vlakten, die zich tot de horizonten uitstrekken. Een droge Stoffige streek, waar de temperaturen 's zomers oplopen tot 40 gra- Öen en 's winters dalen tot 30 graden onder nul. 100.000 hectaren bezitten de Honga- •n er nog van en Hortobagy is het itrum. Een klein dorp aan de irlijn, 'dat leeft van de paarden. laatste herinnering aan de la's van vroeger, al zijn ook hier csikos, de ruwe in dierenhuiden •klede herders, verdwenen. Ze zijn er nog wel, maar in moder- e gedaante. Hun kleding is een fol- oristïsch kostuum geworden en de utten van weleer zijn nu 'de eenge- inswoninkjes in het dorp. En van de wilde paarden zijn er K>g geen 200 meer over. Samen met e even grote kudde buffels en wat chapen vormen zij nog de enige be- olking van de pusta. En een handvol sikos hoedt ze, voor een belangrijk eel ook ter wille van het toerisme. Want veel andere middelen van «staan zijn er voor hen niet, sinds forige eeuw de loop van de rivier de 'isza werd geregeld, en de pusta nog erder uitdroogde. Sfeer Maar al leven ze dan voor de toe- ist en tonen zij voor de camera's ewillig hun staaltjes dressuurkunst, al zijn die paarden allang zo wild —Vuet meer, voor de toerist blijft een «zoek aan de pusta een attractie. Hij kan er uren op stoffige onge tande wegen rijden zonder een döis tegen te komen, zonder een ca- 1st je ook met verkoelende dranken Vten de uitdrogende hitte. Êj ondergaat er de sfeer van ver- land in een totale stilte, die niets gebroken wordt. En 's ids kan hij op het terras van de sarda van het dorp, bij de beroemde itte ,brug op negen poten' over het jtgedroogde riviertje Hortobagy, de veelkleurig zien ondergaan achter -je lineaalrechte horizon. Dat is het bijzondere van Hortoba- y van vandaag: zijn sfeer, zijn onge- iepte landelijkheid, zijn rust, die nog liet wordt verstoord door het toe- istenlegioen; 's avonds alleen door et voorbijklepperen van de sjezen, bijna iedere inwoner van het aardendorp bezit. Handicaps De pusta, het Balatonmeer en et te vergeten Boedapest, een an de mooiste steden van Europa, et zijn de toeristische toppers van ongarije. Ibusz prijst ze ook graag n terecht in de folders aan. Toch: ze ijn door nog maar weinigen uit het resten ontdekt. De stroom groeit rel, maar langzaam. De schuld daarvan moet worden ezocht bij de staat, die voor de toe- nog zoveel belemmeringen :hapt, dat velen een vakantie in ongarije voorlopig maar uitstellen. Zo hanteert men nog steeds het isympathieke systeem, volgens welk e toerist verplicht is een minimum edrag van vijf dollar (voor kam- eerders vier dollar) per dag in Hon- arije te besteden. Dat zal voor de Heen reizende vakantieganger niet 'n bezwaar zijn, maar voor gezin- en wordt het toch wel een vrij dure zaak omdat ook de kinderen dit be drag moeten opmaken (tenzij zij op de passen van de ouders zijn in geschreven). Dit geld moet men van te voren betalen en slechts op vertoon van de daarmee verkregen forintenorder krijgt men voor 11 gulden het visum (binnen vijf dagen bij de ambassade en binnen enkele weken bij een reisbureau). Wachten Bij de Hongaarse grens kan men eveneens een visum kopen, maar daarop moet men bij Ide chaotische grensstations soms uren wachten. Bo vendien loopt men daar de kans zon der- opgaaf van redenen te worden teruggestuurd door de grensconsul als het beroep in de pas hem niet aanstaat (de politie selecteert nog vrij streng). Wil men tijdens het verblijf in Hongarije dit visum laten verlengen, dan kan dit bij de Ibusz-kantoren. Maar ook dit is een gecompliceerde zaak. Om te beginnen moet men na weer betaald te hebben, een kwartier j wachten totdat alle formulieren zijn ingevuld, dan moet men naar het postkantoor om er een postzegel van 6 gulden op te laten plakken en tenslotte wordt men naar de vreem delingenpolitie verwezen, die er na een half uur wachten een keurig stempel opzet. Verblijft men in een dorp, waar geen Ibusz-kantoor is, dan moet men eerst ook nog eens kilometers rijden. Op de vraag aan een Ibusz-dame aan de balie, waarom dit allemaal nodig is, antwoordt zij zuchtend: „Dat mogen wij de politie helaas niet vragen". En even later, schamper: „Hongarije loopt met zijn toerisme twee jaar achter; kijk naar Roemenië en Bulgarije daar hebben ze dit alles al afgeschaft". Achterdocht Een en anlier maakt wél duidelijk, dat de staat haar westerse gasten nog steeds met een zekere achterdocht binnenlaat. En: dat de enige reden waarom men ze toelaat, het verlan gen naar westerse valuta is. Dat blijkt ook uit de manier, waarop Hongarije zijn souvenirs aan de man brengt. De betere krijgt men uitslui tend in de Konsum-tourist-winkels van de staat en men is er verplicht in westerse valuta te betalen Even gecompliceerd zijn de grensformaliteiten, waardoor men in het hoogseizoen soms uren in de hitte moet wachten, voordat de man in de wachttoren tenslotte het bevrijdende telefoontje van de politie krijgt, dat de slagboom omhoog mag. Oorzaak daarvan zijn de papieren en de vaak zeer grondige controle van de douane. De Ibusz-organisatie is zich van deze handicaps bewust, maar kan er niets aan doen. De politie heeft het zo bepaald en daaraan kan niemand iets veranderen. Dan tóch nog maar niet naar Hongarije met vakantie? Wie erg ARNHEM De Algemene Kunst zijde Unie heeft in de eerste helft van dit jaar een netto winst gemaakt van 100.2 miljoen. Dat is ten op zichte van de eerste helft van vorig jaar een stijging met niet minder dan 51.1 procent. De omzet steeg met 22.4 procent tot 1921,2 miljoen. Zowel de winst- als de omzetcijfers omvatten de AKU en de met haar geconsolideerde deelne mingen. Uitgedrukt per gewoon aandeel van nominaal ƒ20 was de nettowinst in het eerste halfjaar 9.28 (vorig jaar 6.61). (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Fokker ontkent ten stelligste een gerucht uit Buenos Aires, dat de Argentijnse staatslucht vaartmaatschappij AeroLineas Argen- tinas twaalf Fokker Fellowships (to taalbedrag 120 miljoen gulden) zou hebben besteld. Volgens dit bericht zou Fokker daarmee de concurrentie met de Ja panners, die met hun turboprop NAMC YS-11 (ook 65 zitplaatsen) eveneens dongen naar de order, heb ben gewonnen. Onder meer omdat de Fellowhip 200 km per uur sneller is en beter vanaf „ongeprepareerde" vliegvelden kan opereren. Fokker ontkent niet dat er onder handelingen gaande zijn. „We hebben met de Argentijnen altijd goede con tacten gehad. Onder meer hebben wij acht „Troopships" (een militaire versie van de Friendship) aan hen verkocht, die thans op de binnen landse lijnen worden gebruikt". Het is niet uitgesloten dat de ge ruchten in Buenos Aires zijn geventi leerd om de Japanse concurrentie tot nog lagere prijzen te dwingen. zwaar tilt aan deze voor wester lingen belachelijk aandoende voorschriften, kan beter nog even wachten. Wie over papie ren, controles, stempels en ge weren aan de grens wil heen stappen, zal echter ontdekken, dat achter die slagbomen een Vertoon op de pusta voor de toeristencamera's Grote stijging in export naar W est-Duitsland DEN HAAG De Nederlandse ex port naar West Duitsland is in het afgelopen halfjaar toegenomen met 27 procent. Dit is een record. Van januari tot en met juni wer den Nederlandse goederen ter waarde van bijna vijf miljard gulden een miljard meer dan in 1968 op de Duitse markt gebracht. (Het nadelig saldo aan Nederlandse zijde van de handelsballans met Duitsland liep in de afgelopen zes maanden terug tot minder dan 20 miljoen gulden. De Nederlandse af name van Duitse produkten steeg met 19 procent. heel andere wereld ligt, dan grensbewakers zouden doen ge loven. AMSTERDAM De geconsoli deerde winst bij de Nederlandsche Middenstandsbank steeg in het afge lopen halfjaar met 1.6 miljoen gulden of 17 procent ten opzichte van het eerste halfjaar van 1968. De stijging van de totale winst be droeg 18.8 miljoen gulden of 28 pro cent. De interestwinst was 11.6 mil joen gulden (28 procent) hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. De algemene kosten stegen met 12.4 miljoen gulden (28 procent) De voortgaand groei van het NMB-concern komt tot uiting in de verdere stijging van de balanstotaal tot 4.6 miljard gulden, een toeneming van 18 procent in vergelijking met eind juni 1968. Het aantal vestigingen steeg tot 273. Voor het tweede halfjaar wordt eveneens een gunstige ontwikkeling van de bedrijfsresultaten verwacht. Commissie adviseert minister: e beroemde witte „brug op negen poten" over het riviertje de Hortobagy, onderwerp van menig Hongaars volkslied. Hoewel nog niet te vergelijken met onze wegenwacht, heeft men in Hongarije langs de grote wegen hier en daar mobiele service-stations geplaatst, die in geval van nood snel kunnen helpen. AMSTERDAM De meer derheid van een studiecommissie uit de ziekenfondsraad heeft mi nister Rolvink geadviseerd geen eigen risico in de ziekenfonds verzekering in te voeren. De commissie, die moest nagaan of de eigen verantwoordelijkheid beter in deze verzekering tot gelding kan komen, is in meerderheid eveneens tegen het afschaffen van verstrekkin gen of het invoeren van een terug- betalingssysteem. Enkele leden voe len er wel voor, het ziekenvervoer per taxi door de verzekerden zelf te laten betalen. Ook invoering van een eigen risico in de vorm van bijbetaling achteraf vinden de meeste leden van de com missie „een vreemd element" in de ziekenfondsverzekering, die juist alle financiële belemmeringen behoort weg te nemen. Enkele leden vinden nieuwe bijbe talingen onontkoombaar, omdat de GEORGETOWN De regering van Guyana heeft de Nederlandse no ta, waarin de verwachting werd uit gesproken dat Guyana op korte ter mijn de status quo in het betwiste gebied in Suriname zal herstellen, verworpen. Zeven uur lang hebben de minis ter-president Burnham, de ambassa deur van Guyana in Londen, sir Lio nel Luckhoo, en Kendall, de Guya nese consul-generaal in Paramaribo, hiervoor beraadslaagd. Burnham verklaarde zich in het parlement bereid met Nederland een verdrag te sluiten over afbakening van de grens tussen Guyana en Suri name. Hij zei dat de Guyanese mili tairen in het omstreden gebied zullen blijven om grensschendingen te voor komen. sterk stijgende kosten de sociale las ten tot onaanvaardbare hoogte drei gen op te voeren. Enige andere leden willen invoering van nieuwe vormen van bijbetaling omdat het huidige systeem verzeker den noch instellingen stimuleert tot zuinig gebruik van de mogelijkheden van verzorging. Eerder is het tegendeel het geval, aldus deze leden, die een beperkte proefneming aanbevelen door het in voeren van bijbetalingen op bijv. fysische therapie en poliklinische spe cialistische hulp. Voor de problematiek van de sterke kostenstijging en de „onbewezen uit latingen" omtrent over-consumptie dringt de commissie aan op effectieve kostenbewaking en zo mogelijk op een verantwoord onderzoek naar het voorkomen van overconsumptie. In de slotgrachten van kasteel Dê Haar in Haarzuilens is gisteren een visioedstrijd gehouden tussen pers en parlement. Op de foto mr. Berk houwer (lib.) met zijn eerste vangst^ De wedstrijd werd tenslotte door de pers met geringe voorsprong gewon nen. NEW YORK Bernadette Devlin, het jongste Britse La gerhuislid en een van de leiders van de katholieke burgerrech tenbeweging in Noord-Ierland, wil in New York een miljoen dollar inzamelen om hen wier woningen bij de jongste onlus ten zijn verbrand aan een nieuw huis te helpen. Zij vergeleek de positie van de ka tholieken in Noord-Ierland met die van de Tsjechoslowaken, in die zin dat de Russische houding jegens de Tsjechen dezelfde is als die van de Noordierse unionistische regering je gens de katholieken. „Zij geloven dat wanneer de proble men niet met het waterkanon kun nen worden opgelost, het machinege weer helpt." Zij meende dat de ont wikkeling in Noord-Ierland tot een SCHEVENINGEN Nog steeds is geen spoor gevonden van de twee mannen die te water raakten toen gisteren hun bootje, de Tholen-38 (Cornelis), kapseisde. Het zijn de he ren M. D. Deurloo en M. van Zetten, beiden uit Tholen. Schipper A. J. Schot uit Tholen en matroos K. van Bedzen uit Co- lijnsplaat konden worden gered. Op het moment dat het schip kapseisde bevond zich één man op de brug en drie in de machinekamer, vertelde schipper Schot na zijn red ding. Een van deze laatsten heeft nog kans gezien te ontsnappen. Men neemt a<an dat de vermisten zich nog in de machinekamer van het gezon ken schip bevinden. Een van de opvarenden van de gisteren op de Noordzee gekapseisde kotter Tholen 38 Cornelis, matroos Klaas van Bedzen, bij het verlaten van het Deense schip, dat hem en schipper Schot redde. complete burgeroorlog zal leiden. Het Noordierse volk, zo zei ze bij haar aankomst in New York staande voor een batterij microfoons waardoor ze nauwelijks zichtbaar was wil in eerste instantie dat de reserve-politie, de „B-specials", wordt opgedoekt en dat de unionisti sche regering aftreedt. Gestreefd wordt naar uiteindelijke hereniging met Ierland. Voor een bepaalde pe riode is rechtstreeks Engels bestuur aanvaardbaar en dienen de Britse troepen, „die de burgerbevolking te gen de politie beschermen", in Noord- Ierland te blijven, aldus Bernadette Devlin. ARNHEM De winst van Ko« ninklijke Zout-Organon (welk con-f cern, zoals bekend, met AKU zal fuseren) is in de eerste helft van dit jaar met 14 procent gestegen tot 58.8 miljoen in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1968. De omzet steeg met 20.9 procent tot ƒ1099.9 miljoen. Per aandeel KZO van 20 nominaal bedroeg de netto winst 5.42 (v.j. 4.99). Al dertig doden in Virginia WASHINGTON De orkaan Camille heeft gisteren de Ame rikaanse staat Virginia geteis terd. Zeker dertig doden zijn ge vallen, terwijl nog 32 mensen worden vermist. De rivieren in het zuiden en wes ten van Virginia zijn aangezwollen tot ziedende stromen, die overal bui ten hun oevers treden. Hele bergdor pen zijn weggevaagd en vele bruggen door het woedende water meege sleurd. Militairen en burgers zijn gisteren de gehele dag bezig geweest met het opwerpen van dammen met zandzak ken. In het rampgebied van Mississippi en Louisiana zijn al 270 lijken gebor gen. De nationale gardisten, die bij duizenden zijn ingezet, hebben naast de opruimingswerkzaamheden de handen vol aan het voorkomen van plunderingen en diefstallen. Volgens het Rode Kruis kan het getroffen gebied nog maandenlang noodgebied blijven. De opvolger van Camille, de „Deb bie", heeft ook gisteren alle pogingen om hem met chemische middelen tot rust te brengen weerstaan. Wel heeft hij zijn koers veranderd en zet hij nu met steeds grotere snelheid zijn weg voort in de richting van Bermuda. Hij zou vandaag het eiland aan de noordelijke kant voorbijtrekken. AMSTERDAM De gisteren voor Nederland geïntroduceerde Renault 6 (in Frankrijk reed hij al geruime tijd) gaat minder dan 6000 gulden kosten. De prijs van de R 6L wordt 5800 en die van de R 6 TL (met gescheiden zittingen en geheel ver stelbare rugleuning) 5920. In de ze prijzen zijn BTW en Tectyl ML- behandeling inbegrepen. Naast dit nieuws maakte de heer J. M. Fiaux, exportdirecteur voor Europa en Amerika, bekend- dat door de devaluatie van de frank en kele modellen in prijs zijn verlaagd, ofschoon eerder was gezegd, dat een prijsdaling niet waarschijnlijk was. De prijs van de R 4 Export wordt 4995 in plaats van 5107, die van de R 8 5555 (was 5700), die van de R 10 5995 (was 6294), die van de R 8 S 6275 (was 6496) en die van de R 16 GLS 8995 (was 9105). De prijzen van de basismo dellen R 4 en R 16 zijn niet ver laagd. Volgens de heer Fiaux zou den zij zonder devaluatie zijn ver hoogd. De prijsverlaging betekent, dat zij die vanaf 11 augustus een Renault hebben gekocht, het te veel betaalde zullen terugkrijgen. not weer in Europa weer max. t. n.sL gist. Amsterdam zw. bew. 18 2 Brussel zw. bew. 17 3 Frankfort 1. bew. 19 o.l Genêve h, bew 23 0' Innsbruck zw. bew. 17 14 Kopenhagen 1. bew. 20 13 Locarno zw. bew. 26 1 Londen regen 19 5 I Luxemburg zw. bew. 16 Madrid 1. bew. 36 n Majorca h. bew. 28 0 Milnchen 1. bew. 19 q 1. bew. 28 0 zw. b„w. 21 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9