Tsjechische jeugd vlucht voor bruut machtsvertoon VS bezuinigen drie miljard J Brand in moskee Op militaire uitgaven NIXON OP VAKANTIE Niet schelden op Russen Protesten tegen arrestatie vakbondsleiders Wintercharme VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1949 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen PRAAG De hoofdstad van Tsjechoslowakije maakte gister avond een sinistere indruk. Een troepenmacht van duizenden en nog eens duizenden militairen, politiemannen en militiemensen vulden de straten van de binnenstad, waar de hele dag door traangasgranaten afgeschoten waren en waar zo nu en dan het droge geknetter van machinepistolen was gehoord. Toen ik vannacht een laatste j rit langs de randen van de ves- j ting maakte, was het overal rus tig. Het indrukwekkende machtsvertoon had de ontelbare horen van demonstranten de schrik in de benen gejaagd. Ze waren in geen velden of wegen meer te zien. Ook vanmorgen bleef het rustig. Van gistermiddag twaalf uur af, toen ter herdenking van de schande een jaar geleden op 21 augustus 1968 rukten de legers van de Warschaupactlanden Tsjechoslowa kije binnen om een einde te maken aan het verlichte beleid van Dubcek en de zijnen van gistermiddag twaalf uur af dus, hadden er in Praag chaotische toestanden geheerst. Duizenden woedende jongeren had- den de voor het ruiterstandbeeld van koning Wenceslas op wacht staande gezagsdragers zo lang gesard, tot het, evenals de dag ervoor, traangasbom- men begon te regenen en de ene De luchtverkeersleiders hebben met hun (korte) stiptheidsactie geweldige successen geboekt: niet alleen een drastische verhoging van hun salaris, maar ook een drastische verlaging van hun pensioengerechtigde leeftijd (van naar 55 jaar). Hieruit is weer eens gebleken dat men bij deze regering alleen wat be reikt met pressiemiddelen. Zo hebben de ongehuwde werkende vrouwen al acht jaar lang getracht door middel van het schrijven van brieven aan Kamerleden en ministers, het houden van demonstraties enz. een verla ging te bewerkstelligen van de pen sioengerechtigde leeftijd in de AOW voor deze groep. Deze vrouwen vormen geen pressie- groep, want deze zaak heeft „slechts een gering politiek aspect". Als die vTouwen echter eens herrie zouden gaan schoppen in de Tweede Kamer of het ministerie van sociale zaken zouden bezetten, dan zouden Kamerle den en ministers ongetwijfeld direct actief worden, want daardoor zouden ze hun gezicht in het buitenland ver liezen en dat is natuurlijk wèl belan- rijk... Deze hele zaak is een schande voor Nederland. Pjjnacker MeJ. J. de Graaf Volle evangelie (6) Wie als trouwe kerkganger een en kele maal een bezoek brengt aan de zgn. Volle evangelie-prediking of een Pinkstergemeente, kan begrijpen dat daar het meest voorkomende gebed is ..Here, zend het Goddelijk vuur in de harten der dominees'". Immers is het zo, dat naar hun in zicht het Goddelijk vuur bestaat in het teweeeg brengen van zekere ge moedsgesteldheid, die vooral veroor zaakt wordt door het veelvuldig zin gen van opwekkingliederen en koren, gepaard gaande met handgeklap en hallelujahgeroep. Vervolgens dan, in deze wat opge wonden sfeer, het afleggen van getui genissen over eigen geloofservaringen of gebedsgenezing, of ook wel spreken in tongen, meestal door de aanwezigen onderstreept met eveneens handgeklap en hallelujah-geroep. Verder het be nadrukken van de volwassen-doop door onderdompeling, die vooraf zou gaan aan het gedoopt worden met de Heilige Geest. De preek, of liever een soort medi tatie, verraadt tenslotte wel heel dui delijk, dat het de meest voorgangers ontbreekt aan een diepgaande kennis en een studie van de Heilige schrift, zodat het niet veel boven een gemid delde zondagsschoolvertelling uitgaat. Men mag het dan met de gevolgde methode en de door hen getrokken conclusies niet eens zijn, vast staat wel dat vooral gevoelsmensen in dit kli maat groeiien en bloeiien voor wat hun geestelijk leven betreft. Toch zijn er vele bedenkingen. Eén daarvan zie ik in de kwestie van de gebedsgenezing. Vele ongeneeslijk zie ken raken door het uitblijven van ge- neeing soms in diepe geestelijke de pressie, waarover dan maar heel ge makkelijk en ongevoelig wordt heen gelopen. Niettemin wordt met name voor buitenkerkelijken en geestelijk onverschilligen zegen ervaren, wat niet wegneemt dat zij die gewend zijn In wat rustiger omgeving een leerzame en goed gefundeerde prediking te be luisteren, zich in deze kringen bepaald niet thuis zullen voelen. Den Haag A. van Die charge na de andere werd uitge voerd. Gezuiverd Het hart van de stad, het VVen- cesiasplein, was weldra schoonge veegd. Het bleef daa-r niet bij, want voor de avond gevallen was, hadden de uit alle hoeken komende militai ren, politiemannen en militiemensen de wijken eromheen eveneens van onruststokers gezuiverd. Het aanvankelijk weinig gevaar lijke kat en muis-spel ontaardde zo nu en dan in gewelddaden van beide kanten. Door de op verscheidene plaatsen opgeworpen barricades heen kwamen dan de ambulancewagens aanrijden om de gewonden af te voeren. Hoe veel dit er gisteren waren kon ik nergens gewaar worden. De tanks, de gevreesde tanks, die een jaar geleden het verzet tegen de Russische invasie braken, arriveer den pas gisteravond. Er was overi gens wel enig verschil met de toestand op 21 augustus 1968. Toen denderden Russische tanks door de Praagse straten, gisteravond ging het weliswaar om dezelfde tanks, maar ze waren bemand door Tsjechoslowa- ken. Angst In de stad, die beheerst werd door de angst, het gerucht en de dreiging van tomeloos geweld, kon men zich als waarnemer afvragen wat voor zin het op dat moment nog had tanks naar strategische punten te dirigeren. Hoewel er in de binnenstad nog aan de lopende band traangasgranaten werden afgeschoten, was de ver bui ten alle proporties staande troepen macht, die in Praag op de been was gebracht, de situatie volkomen meester. Ik kon me dan ook niet aan de indruk onttrekken dat het inzetten van tanks onderdeel was van de inti midatietechniek van partijleider Husak. Iedereen, die wel eens zware tanks door de st.raten van een in opstand zijnde stad heeft zien rollen, het geschut en de mitrailleurs drei gend op de gevels van huizen gericht, weet hoeveel vrees de verschijning van deze stalen monsters kan inboe zemen. Volgens ingewijden tallen kon ik ze helaas niet, omdat ze nogal verspreid in de binnenstad stonden bevonden zich tot diep in de nacht zo'n dertig tanks in de Praagse straten. Zeker twintig stonden nog op de westelijke oever van de Moldau. Ook deze waren in staat van paraat heid gebracht om onmiddellijk de bruggen over te kunnen trekken. Journalisten Het toch al zo kleine internationale korps van journalisten in Praag schrompelt met de dag verder ineen. Gistermiddag zijn nog eens vijf persmensen over de grens gezet: drie Oostenrijkers, een Westduitse en een Amerikaan. Elke nog achtergebleven buiten landse journalist er zijn er mis schien nog maar vijftien over is erop voorbereid door de geheime po litie te worden aangehouden en de aanzegging te krijgen onmiddellijk het land te verlaten. Het gebouw van het partijpresi dium aan de Moldau was misschien de zwaarst bewaakte vesting in Praag. Er stonden letterlijk duizen den zwaargewapende gezagdragers opgesteld. Husak en de zijnen bevon den zich in de conferentiekamer en lieten zich van minuut tot minuut van de situatie in de binnenstad op de hoogte stellen. Het ging er gistermiddag op lijken dat deze eerste gedenkdag van de Inval van de legers van de Warschau pactlanden precies een jaar geleden met meer gewelddaden gepaard zou gaan dan bij de Invasie zelf. Door verdwaalde kogels werden toen ook de nodige personen gedood en gewond, maar het verzet was passief met de wapenen van de geest oefende men meer kracht uit dan met de wa penen van de hand. Verbitterd Betekende dit dat de Tsiechoslowa- ken harder en verbitterder zijn ge- DEN HAAG Het a.r. lid van de Tweede Kamer mr. W. Aantjes heeft staatssecretaris Grapperhaus vragen gesteld over het sturen van aanma ningen aan mensen die huispersoneel in dienst hebben. Zij werden ge maand de verschuldigde belasting binnen vijf dagen te betalen. De heer Aantjes vraagt de staatsse cretaris of deze het niet heel begrij pelijk acht dat vele werkgevers van huispersoneel eigener beweging niet bedacht zijn op het betalen van de belasting en premies over het eerste halfjaar. worden door het terugdraaien van de klok, en het communistische keurslijf, dat ze weer zijn gaan voe len? Of zou de oorzaak slechts gele gen liggen in het feit, dat men de eigen troepen en het eigen politieap paraat meer tegenwicht durfde te ge ven dan het door tanks ondersteunde 1 Russische legerapparaat? Niemand weet het precies, tenzij men aanneemt dat het wanhopige en bij voorbaat verloren gevecht om de i vrijheid de Tsjechen en ook de Slo- j waken verbitterd en daarom agres- siever heeft gemaakt. Het optreden van de politie, van de militairen en van de militiemensen kon, vergeleken althans met Belfast deze maand en Parijs (mei vorig jaar) bepaald niet hard worden ge noemd. Tot werkelijke straatgevechten kwam het niet, daar de duizenden jongeren, die op vele punten stonden te joelen en te schreeuwen de be naming Gestapo was wel het meest gebruikte scheldwoord al op de loop gingen, als er hoog in de lucht traangasgranaten kwamen aansuizen. Iedereen huilde tranen met tuiten, de van gasmaskers verstoken aanvallers beslist niet op de laatste plaats. Er heerste gisteren ook diepe rouw over de doden die gevallen zijn. Met verbijstering nam de burgerij in de loop van de dag kennis van het nieuws, dat twee mensen het leven gelaten hebben in de veldslag, die op en rond het Wenceslasplein had ge woed, en over de vele gewonden die moesten worden geteld. Op deze historische 21ste augustus, die door de inval van de Russen een jaar geleden ook wel de dag der schande was genoemd, was de mach teloze woede der Tsjechen en Slowa- ken groter dan ooit. Men vroeg zich af of er bij de gevechten van woensdag niet nog veel meer doden gevallen zijn. Onderdrukt De weer in het zadel kruipende orthodoxe communisten hebben tenslotte geen behoefte aan nieuwe nationale helden. Ze hebben er alleen maar belang bij dat alle berichten over opstootjes en over burgers die gearresteerd werden het aantal ar restanten is niet bekend gemaakt, maar het moeten er meer dan hon derden zijn of met gummiknup pels het ziekenhuis in werden gesla gen, zoveel mogelijk onderdrukt wor den. Ondanks het feit dat Praag weer in de rode kluisters is geslagen, en on danks de omstandigheid dat de lente van het vorig jaar door een grimmige winter in plaats van een weldadige zomer is gevolgd is het moreel van al die naar vrijheid hunkerende Tsjechoslowaken nog lang niet ge broken. Wie gisteren die lege trams en win» kels zag. die geslaagde boycot van het openbare leven, al de dreigemen ten van de autoriteiten ten spijt, kon slechts diepe bewondering voelen voor al die naamlozen, die met verbe ten gezichten over de stoffige trot toirs sjokten, alleen uit stil protest tegen het onrecht, dat hun door de andere Oosbloklanden wordt aan gedaan. Als buitenstaander kan men zich de vraag stellen, wat de zin is van al die anti- Russische acties, als men van tevoren weet dat de Sowjetle- gers Tsjechoslowakije in een mentale wurggreep zullen blijven houden. Maar als je dan weer op de wijnberg bij het graf van Jan Palach staat, de student, die zich in januari van dit jaar in brand stak, omdat hij onder de rode, geestelijke terreur niet ver der kon leven, voel je de diepe tra giek van het geknechte volk, dat slechts in wanhoopsdaad uiting kan geven aan zijn nationaal zelfbewust zijn en zijn gevoelens van zelfres pect. Jan Palach Voor de onder kostbare bloemen bedekte steen, waarop het portret van Jan Palach nog net zichtbaar is. waren weer honderden brandende vetpotjes geplaatst. Vrouwen, man nen en kinderen huilden zacht. De daar begraven student symboliseerde voor hen de met bajonetten onder drukte vrijheidsdrang. De 21ste augustus was voor hen als een le vende nationale rouwdag. Cubaanse diplomaten moeten VS verlaten WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft twee Cubaanse diplomaten bij de Verenigde Naties uitgewezen. Het zijn Bonet, derde se cretaris van de Cubaanse missie bij de VN, en Hidalgo-Gato, eerste secre taris van de Cubaanse delegatie. Ze worden ervan beschuldigd ge probeerd te hebben Cubaanse vluch telingen aan te werven voor het krij gen van inlichtingen over de Ameri kaanse militaire installatie bij de VN. Later verklaarde de woordvoerder van het Witte Huis dat de persoon lijke en fysieke veiligheid van de president niet in het geding waren geweest. De Amerikaanse president Nixon brengt een korte vakantie door in het Californische Clemente. Op de foto de president in een golfwagentje ondenoeg van de helikopter naar zijn verblijfplaats. WASHINGTON De Ameri kaanse regering gaat onder druk van het Congres drie miljard dollar op de militaire uitgaven in het begrotingsjaar 1969-1970 besnoeien. Onder meer zal het aantal militairen met 100.000 worden verminderd en het aantal burgerpersoneelsleden met 50.000 man. De genomen maatregelen, die mi nister van defensie Laird gisteren op een persconferentie bekendmaakte, zijn: Het leger zal "de kosten van oplei ding, onderhoud en operaties die niet voor Zuidoost-Azië zijn. met onge veer 500 miljoen dollar verminderen. Honderd schepen, waaronder de New Jersey, zullen worden opgelegd. Van deze schepen is 68 procent 25 jaar of ouder. De luchtmacht zal de niet in ver band met Zuidoost-Azië staande op leiding verminderen met 300.000 vlieg uren. Den Haag heeft meer paleisjes dan de koninklijke. Misschien dat een niet-Hagenaar het gewoon „winkels" noemt, maar dat is fout. Hoogstens spreekt men van „zaken". Winkel is veel te gewoon. In een winkel zouden er toonban ken zijn, met hoogstens een krukje ervoor als een klant eens lang moet wachten. In deze zaken staan sier lijke schrijfbureautjes, waarachter een welverzorgde dame, hetzij jong of ouder, zich met onduidelijke ad ministratieve werkzaamheden bezig houdt. Welwillend, zij het node, on derbreekt zij deze om de binnenko mende klant naar zijn of haar wensen te vragen. Moet de klant wachten, dan staat er een elegant canapeetje. Haast is een woord, dat in deze omgeving niet past. Op zo'n canapeetje zat ik dan, wachtend tot van mijn aankoop het mooie pakje gemaakt was, iets wat achter de schermen gebeurde, want zo iets rommeligs als papier en vloeitjes en alles wat er bij te pas komt, hoort niet in de openbaarheid. Toen kwamen de dames binnen. Eén in het beroemde Chanelpak; de ander in een regenmantel, die in prijs waarschijnlijk een aardig tie- nerbontjasje evenaarde. De mantel viel open en daaronder glansde een simpel jurkje van pure zijde. Het was één combinatie van achteloze chic. Meteen was ik onbehoorlijk nieuwsgierig. Wat kwamen ze ko pen? De winkel was één glanzende twinkelende uitstalling van ■costbaar porselein en kristal. Er was al een verkoopster bij. een grijzende waardige dame, die je je zo als chfitelaine in een oud slot kon voorstellen. „Juffrouw...," zei de regenjas, „Juffrouw... ik wil een glas heb ben..." Het glas De dame knikte begrijpend: „Juist ja, mevrouw, een glas De vraag klonk bescheiden door. Elk drankje heeft nu eenmaal zijn eigen glas. „Een glas... ik zal het u uitleg gen. Ik ben gewoon naast mijn bed een glas melk te zetten. Dat glas wil ik nu uitzoeken Onmiddellijk stelde ik mezelf voor met een glas melk naast mijn bed. Hoe vaak zou ik dat tegen de grond zwaaien bij een verschrikt wakker worden? de verkoopster leefde zich totaal anders in de situatie in. (Heel ernstig overwoog zij: „Een tumbler, mevrouw Een goedkeurend knikje was de beloning. Rijen tumblers, waar ik zo op een afstand geen verschil tussen zag, werden kritisch bekeken. Zeer kri tisch... Toen werd besloten. Dat glas moest het zijn. De verkoopster verdween om in de geheimzinnige pakruiipte aan de slag te gaan. De dames drentelden wachtend rond. De koopster bezag nog eens de vitrine met modellen, zei toen met een zorgelijk gezicht tegen haar be geleidster: „Geloof je heus, dat dit glas in mijn interieur past?" De vriendin stelde haar gerust: „Beslist Even was het stil. De verkoopster kwam met het pakje, er werd be taald, zorgvuldig werd uitgeleide ge daan. De deur was al open, toen het nog eens klonk: „Past dit glas nou echt in mijn interieur?" De vriendin had haar de deur al uitgeloodst voor het antwoord kwam. De verkoopster knikte het stel nog eens vriendelijk na door de ruit. Ze zuchtte zelfs niet toen ze weer achter haar schrijfbureautje ging zitten... Verscheidene bases zullen worden gesloten. Het Amerikaanse Congres heeft herhaalde malen op bezuiniging bij Defensie aangedrongen, zij het niet in die mate waarin zij thans wordt doorgevoerd. Minister Laird liet er geen twijfel over bestaan, dat „onze militaire houding in de wereld er on vermijdelijk door verzwakt wordt". Groter De Russische militaire kracht wordt steeds groter, aldus Laird. Hij vond het belangrijk dat het Ameri kaanse publiek op de hoogte werd gesteld van de verhoogde Russische activiteit op strategisch, offensief en defensief gebied. Bekend is dat de Russische marine 125 schepen op zee heeft, onder meer in de Middellandse Zee, de Caribische Zee en de In dische Oceaan. Hi,i verzekerde dat de sterkte van de Amerikaanse troepen voor de Na- vo in Europa niet betrokken is bij de besnoeiingen. Wel zijn de Na- vo-bondgenoten ermee akkoord ge gaan dat het onderhoudspersoneel I wordt verminderd. De totale defensiebegroting be draagt na de bezuiniging 77 miljard 1 dollar. Prof. Dittricli: UTRECHT Onze machteloosheid ten aanzien van Tsjechoslowakije mag niet worden afgereageerd in een emotionele opwelling, in het sohelden op de Russen, het communisme enz. Het zou goedkoop zijn om uitlaat te zoeken in boze resoluties, boycotac ties en protestbijeenkomsten. Dit zei gisteren de in Tsjechoslo wakije geboren prof. dr. Z. R. Dit- trich, die even tevoren deel had geno men aan een „stille tocht" door de Utrechtse binnenstad. Het is nu duidelijk, aldus prof. Dittrich, dat men in Tsjechoslowakije is geraakt in een vicieuze cirkel van geweld. De onderdrukking roept het verzet op, het verzet wordt beant woord door een hardere onderdruk king. Het regime-Husak dat het ver trouwen en de steun van de brede massa mist, heeft geen autoriteit om de bevolking tot rust en bezinning te brengen. WILLEMSTAD Vakbondsleider Wilson Godett is gisteren in hon gerstaking gegaan uit protest tegen zijn gevangenneming (onder meer op verdenking van opruiing). De tweede gevangen gezette vak bondsman op Curagao, E. Ong-A- Kwie, heeft beroep aangetekend tegen zijn gevangenneming. De christelijke vakbond op het eiland heeft in een circulaire zijn leden verzocht hun emoties te bedwingen en geen acties te ondernemen die het belang van het volk kunnen schaden. Intussen heeft het Tweede Kamer lid mr. Van Lier (soc.) vragen aan minister Bakker gesteld over de re denen van arrestatie van dit tweetal. Beeld van het Wenceslasplein een jaar na de opstand: een enorme menigte, politie, soldaten en pantser wagens (Vervolg van pag l) De Jordaanse minister van buiten landse zaken, Rifai, heeft de Veilig heidsraad gevraagd om krachtige maatregelen tegen de Israëlische au toriteiten, na de brand in de moskee. De Islamitische raad heeft intussen meegedeeld dat verscheidene uitgan gen van de moskee zullen worden afgesloten en dat rond het verwoeste gebouw gewapende Arabieren zullen worden opgesteld. De raad besloot boodschappen te sturen naar de VN en alle Arabische landen. Gisteravond bracht ook de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, een bezoek aan de moskee. Zij gaf namens haar regering uiting aan, haar leedwezen over de brand. Ze zei dat het kabinet tijdens een spoedzit ting had besloten alle architecten cn bouwspecialisten op te roepen om de schade volledig tc herstellen. Arabische autoriteiten en Islami tische leiders verwierpen deze aan bieding echter. Ze zullen de mensen niet erkennen en ook niet met hen samenwerken. Zij eisten daarentegen dat de VN een internationale com missie samenstelt die samen met de leden van de Arabische landen moet zorgen dat de moskee wordt her bouwd. De voorzitter van de Islamitische I raad zei dat een fonds zal worden opgericht voor het herstel van de moskee. „Joden zullen echter aan het fonds geen bijdrage kunnen leveren". Het Israëlische Hoge Gerechtshof heeft een speciale commissie van Israëlische professoren, Arabische notabelen en rechtsgeleerden in gesteld om een onderzoek in te stel len naar de oorzaak van de brand. Herfstexpressie van Christian Dior: een broekpak, bestaande uit een pakje van roestkleurige zijde-jersey met een hoedje van dezelfde stof en een stola van vissebont. Rozen I Nn "vinnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om nzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. Neem vaker een bloemetje meel

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7