Wim Rouw stond 9 de Praagse politie Alleen verwarring wordt steeds duidelijker Mobilisatiesysteem moet verbeterd, zegt Navo-bevelliebber Werkende j ongeren zijn vergeten groep Jaar cel voor ouders die hun kinderen verwaarloosden Schoenfabriek gaat dicht DREES OVER POLITIEKE CONCENTRATIE: Daders overval Uddel gevat? NPD mag aan verkiezingen deelnemen 13 VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 NIEUW-LEKKERLAND, donderdag 21 augustus „In de gang van het arrestantenlokaal stonden ze klaar met Jgummiknuppels en later bleek dat iedereen was geslagen. De Tsjechen werden bij het binnenlopen, als ze slaag kregen, balstu rig, maar om de hoek van de gang stond weer een haag politie agenten gereed om klappen uit te delen. Toen ze mij arresteerden waren ze wel ruw, maar toen ik I sei dat ik een Nederlands toerist was, en mijn paspoort liet zien, werden ze vrij correct/® Wim Rouw (25) uit Nieuw-Lekkerland werd in Praag ge- I arresteerd omdat hij foto's maakte op het Wenceslasplein. Na ne- I gen uur in een arrestantenlokaal te hebben gestaan, mocht hij naar sijn hotel. De politie had hem gezegd dat hij het land heter kon werlaten. Woensdagmorgen om elf uur stapte hij op de trein naar Nederland. Huib Goudriaan Wim werd omstreeks zes uur •dagavond op het Wenceslas- in opgepakt. Zijn verhaal: „Ik id vanaf twee uur 's middags ito's van demonstranten ge- akt. Op de trappen van het monu ment stonden toen zo'n stuk of les jampotten met bloemen, met geveer 150 mensen eromheen. wilden nog meer bloemen leerleggen maar dat mocht niet. !en paar jongens, met ieder een iloem in de hand, werden door politie weggeknuppeld. Ook het publiek werd ongeveer der tig meter teruggedrongen. Charge un drie uur kwam er weer een us met politiemannen. Ze werden Itgefloten. Er kwamen steeds meer ensen en om vier uur werd een large uitgevoerd. De mensen begocn- >n toen „zwijnen" en „Gestapo" te epen. Ik denk dat het half zes was toen werd geschoten. Een Engelse toe- st riep: „Ze hebben iemand neer schoten!" Onmiddellijk werd hij larresteerd. Even later werd ik steeds aakte ik foto's van onder mijn jasje op de schouder getikt door iemand e er uitzag als een Italiaans toerist, ater zag ik hem op het politiebu- iau; hij was vermoedelijk van de iheime politie. Na zijn aanwijzing pakten agenten op. In het arrestantenlokaal erd iedereen geslagen, maar de een eer dan de ander. Iemand, die de itionale kleuren van Tsjechoslowa- jè opgespeld had op een zwarte ind, kreeg een klap. Een meisje dat een speldje droeg et de tekst „Dag van de schande" erd niet geslagen. Een jongen, die in sigarettenpeuk in een politie-au- had gegooid werd wel flink onder inden genomen. Sehweijk Er was bij de arrestanten ook een an, een Tsjech, van tegen de zestig e Schweijk (naar de beroemde Tsje- lische romanfiguur van het lijdelijk irzet) werd genoemd. De man had n agent van de geheime politie islagen, omdat die een toerist had itrapt, die fotografeerde. Hij was daarna opgepakt en zou ilgens de andere Tsjechen wel twee ar krijgen, ook omdat hij onder het ivotny-regiem al een strafregister id. Het was in het arrestantenlokaal erigens geen trieste boel. Er werd lachen en ze probeerden elkaar op te fleuren. Maar leuk was het niet. We stonden met z'n veertigen in een klein kamertje en kregen niets te eten. Het grootste probleem was het gebrek aan frisse lucht Er was een klein raampje, maar er kwam feite lijk alleen frisse lucht binnen als de deur open ging. Er waren maar zes stoelen: voor dat meisje, die oudere man en een paar jongens die lelijk waren toege takeld." „Een kantoor" Wim Rouw werd 's nachts naar een plaats gebracht, dat hij als „een kan toor" omschrijft. „Ik werd hier door enkele heren op een bijna slijmerige manier verhoord. Ze vroegen of ik meer had gefotografeerd en of ik eens wilde laten zien hoe ik een rol letje in mijn toestel deed. Ik vond het vreemd dat ze steeds deden alsof ze niet van de politie waren. Ze vroegen ook telkens hoe de politie me had behandeld. Ik had een visum tot 30 augustus, maar het werd daar verkort tot 20 augustus. Het motief werd niet opge geven; waarschijnlijk omdat ik foto's van de demonstranten had gemaakt. Misschien wisten ze ook dat ik vorig jaar op de 21ste in Praag was, foto's maakte, en die later aan Nederlandse kranten heb verkocht. Mijn paspoort en camera hielden ze achter, en kon ik 's morgens om acht uur komen ophalen. De rolletjes zouden ze eerst ontwikkelen en later opsturen naar Nieuw-Lekkerland." Omstreeks drie uur liep Wim terug naar zijn hotel, en 's morgens haalde hij zijn spullen op. Hem werd gezegd het land te verlaten. Zou hij dat niet doen, dan liep hij de kans krachtda dig over de grens te worden gezet. „H usak" Wim vertelt de indruk te heb ben veel Tsjechen hadden dat ook gezegd dat de politie rel letjes uitlokte door overbodig hard optreden. „Ik vond het op vallend dat de arrestanten zo veel kritiek hadden op president Swoboda. Hij werd een landver rader genoemd." Ook partij-secretaris Hu sak moest het ontgelden. De Tsje chen noemen hem honend „Hu- sak-Rusak", dat wil zeggen: „Husak-Russenvriend". Beschouwen de demonstranten zich nog als communisten, bij voorbeeld als reform-communis ten in de geest van Dubcek? Wim: „Nee, wel als socialisten, maar van het communisme moe ten de mensen niets meer heb ben. Communisme staat daar gelijk met Stalinisme." De liefde is eruit geslagen. Met gummi knuppels, traangas en tanks. De Tsjechische politie moest met traangasgranaten de menigte ver spreiden. Maar evenzovele malen kwamen de demonstranten terug. BREDA f== De Bredase rechtbank heeft gisteren de 21-jarige havenar beider H. H. en zijn evenoude vrouw A. V. uit Bergen op Zoom wgens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door verwaarlozing van hun twee kleine kinderen voroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk en ter beschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. Tegen het echtpaar dat de kinde ren (1 1/2 en 2 1/2 jaar) wekenlang had laten verhongeren en uitdrogen, zodat ze aan de voetjes ernstig wer den gewond, was een jaar gevange nisstraf geëist waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Een grote groep Nederlandse artiesten is gisteren van Schiphol naar Amerika vertrokken. Op de foto brengen Bueno de Mesquita en- Helen Sheperd een toast uit op het welslagen van de reis. WIM ROUW: land uitgezet. (Van een onzer redacteuren) BREDA Generaal Andrew J. Goodpaster, de geallieerde Navo-opperbevelhebber in Euro pa, heeft gisteren in Breda ge zegd, dat er nieuwe nadruk moet komen te liggen op verbetering van ons mobilisatiesysteem. „Het is noodzakelijk, dat bij een mo bilisatie niet binnen maanden, maar binnen weken resultaten worden geboekt", aldus de ge neraal. Dit betekent, dat de reserve-strijd krachten goed getraind en uitgerust moeten zijn. Organisaties, die maar een betrekkelijke waarde hebben, maar desondanks onze toch al be perkte middelen verbruiken, kunnen beter verdwijnen. Kader-eenheden, die gebrek aan mankracht en uit rusting hebben zijn nu eenmaal niet in staat in redelijke tijd operationeel te zijn en hebben dus in noodgeval len weinig waarde". De generaal zei dit op een congres ter gelegenheid van de 22ste verjaar dag van de Navo van de Confédera- tion Interalliée des officiers de réser ve in de Koninklijke Militaire Acade mie. Een tweede uitspraak van hem was, dat er op het ogenblik geen en kele militaire reden is, die een reduc tie van de parate troepen zou kunnen rechtvaardigen. „Bij een conflict gaat het immers juist om strijdkrachten, die het hoofd kunnen bieden aan on verhoedse aanvallen, of aanvallen, die komen na een korte waarschu wingstermijn. Deze moeten hoogste prioritiet hebben", aldus de gene raal. „Ze zijn al aan hun limiet en mogen niet verder gereduceerd worden". Hij ontkende, dat troepen in de eerste lijn een slechts beperkte waar de hebben omdat zij een te dunne linie vormen. „De vijand zal niet al leen naar die eerste troepen kijken, maar ook terdege rekening houden met wat zich achter het front be vindt". PUBLIEK Sprekend over de rol van dc bur ger, zei dc generasd in de confedera- WAALWIJK De Schoenfabriek De Kort-Wingels in Waalwijk zal binnenkort haar poorten sluiten. Vooral liquiditeitsmoeilijkheden heb ben de directie hiertoe gedwongen. Bij het onderbrengen van het personeel worden geen moeilijkheden verwacht. In 1.968 werd al een begin gemaakt met het geleidelijk afvloei en. Daarmee daalde het aantal werk nemers van 150 enkele jaren geleden tot thans 34. De bedrijfsvereniging en de vakbonden zijn in de sluiting gekend. tie van reserve--officieren (een mil joen leden) een uitstekend middel te zien om het publiek bereidheid bij te brengen het militaire apparaat in stand te houden. Reserve-kapitein Sj. de Jong, die de generaal namens het congres ant woordde, zei, dat deze taak een uit daging voor de reservisten is omdat het een zo moeilijke is. „Het valt niet mee de publieke opinie te interesse ren voor een duur ding, dat lelijk is om te zien en dat ongebruikt verslijt", zei hij. Op het congresVaren reservisten van alle Navo-laaden vertegenwoor digd, behalve dé Grieken. Premier Papadopoulos (tevens minister van defensie) had wel een telegram gestuurd met zijn beste wensen. i i lij (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Men (de voorstanders van een progressie ve concentratie) is er op uitge trokken om de Nederlandse kie zer een weg te wijzen, waarlangs hij een bepaald, duidelijk doel zou kunnen bereiken. Helaas lijkt de weg, nationaal, interna tionaal en plaatselijk naar een doolhof te kunnen leiden. Het enige dat tot nog toe duidelijk is geworden, is de toenemende verwarring." Aldus geeft dr. W. Drees in Vrij Nederland zijn verwachtingen weer, die hij heeft over de Werkgroep Pro gressief Akkoord, waarin de PvdA, PPR en (nog) de PSP samen spreken over de vorming van een linkse con centratie. De socialistische oud-pre mier verkeert duidelijk in mi- APELDOORN De Apeldoornse politie heeft twee mannen opgesloten die vermoedelijk de overval in Uddel (in de nacht van maandag op dinsdag) hebben gepleegd. Zij pro beerden toen mevrouw Holdijk te be roven, maar de vrouw slaagde erin met hulp van haar zoon de mannen te verdrijven. Aangehouden zijn de 38-jarige G. A. B. en de 31-jarige J. C. de H. uit Rotterdam, twee bij de politie slecht bekend staande mannen. Bovendien werd aangehouden de 36-jarige H. van A. uit Elspeet, die verdacht wordt van medeplichtigheid. De Amerikaanse astronaut James Lovell, die gistermiddag tijdens zijn I bezoek aan ons land een van de eregasten was op een ontvangst in de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Zijn belevenissen werden met grote belangstelling aangehoord door de aanwezigen, onder wie prins Claus, die hier met de astronaut bij een maanglobe staat. neurstemming over wat eens „een aantrekkelijk idee" was. Volgens hem is het onmogelijk een volledig regeringsprogram op te stel len. Dat zou een lange waslijst met wensen worden, die niet eens door alle deelnemende gesprekspartners zou worden geaccepteerd. Nieuwer Links De PSP, die opheffing van de Navo hoog in haar vaandel heeft staan, zal nooit met een PvdA in zee gaan, die zich nog steeds duidelijk voor het westelijk bondgenootschap uitspreekt. De verwachtingen kunnen ook niet hooggespannen zijn, nu D'66 niet meedoet en de christen-radicalen in de confessionele partijen niet uit hun partijen zullen treden. Intussen gaat de PvdA voort alsof er nog een kans is op de vorming van een progressieve concentratie, die een regeringsmeerderheid zou kunnen vormen. Zo overlegt de op één na grootste partij met partijen, die niet meer dan 2,3 en 1 procent van de kiezers vertegenwoordigen. Zou de Werkgroep PAK er wel in slagen een program op te stellen, dan zullen de partijcongressen dit zonder wijziging moeten aanvaarden. Dat lijkt dr. Drees onwaarschijnlijk. „Is politiek niet een te ernstige zaak om dit zinloze spel voort te zetten?" constateert hij dan ook. ..Lelijk Rood" Hij doet terloops een aanval op Nieuw Links. Binnen deze groepering gaat een aktiegroep werken, dr. Drees noemt ze Nieuwer Links, die contact zoekt met groepen buiten de PvdA, zoals de Socialistische Jeugd, Sjaloom, Werkgroep 2000, linkse stu denten en de organisatie van kri tische leraren. Op deze manier hoopt men een brug te slaan tussen parle mentaire en buitenparlementaire op positie. Het zal de PvdA nog onduidelijker maken, als deze groep zowel binnen als buiten de partij gaat ageren, vooral als de SJ, „vermaard door haar kwaadaardige kinderspelen op de Dam", daaraan gaat deelnemen. „Er zou naast het boekje „Mooi rood is niet Ielijk" plaats zijn voor een ander boekje, getiteld „Lelijk Rood is niet mooi", aldus dr. Drees. DR. W. DREES BONN De uiterst rechtse Natio nal Demokratische Partei Deutsch- land (NPD) mag deelnemen aan de parlementsverkiezingen die op 28 ber in de Bondsrepubliek worden ge worden gehouden. De Westduitse verkiezingscommis sie heeft de eis verworpen van de „actie voor democratische vooruit gang" om de NPD van de verkiezin gen uit te sluiten, omdat deze partij anti-democratisch en neo-nazistisch zou zijn. De commissie heeft laten weten dat de NPD voldoet aan alle voorwaar den die nodig zijn om aan de verkie zingen te kunnen deelnemen. Raad gaat actie voeren UTRECHT De 450.000 wer kende jongeren tussen de 14 en de 18 jaar vormen een vergeten groep. De wijze, waarop de stu denten de aandacht hebben ge vraagd voor hun problematiek van medezeggenschap en demo cratisering van het hoger onder wijs, heeft sneller tot resultaten geleid, ondanks verwerping van hun optreden door het parle ment. De heer H. Groeneveld jr. zei dit gisteren bij de installatie van de 21 leden tellende raad van werkende jongeren, waarvan hij voorzitter is. De werkende jongeren bezetten niet, vernielen niet, zij komen niet in opstand tegen het gezag, eisen geen loonsverhogingen, maar slechts het recht om als volwaardige mensen in de maatschappij te kunnen staan. De heer Groeneveld herinnerde aan een SER-rapport van vorig jaar, waarin wordt gepleit voor verbreding van de basisopleiding, omdat door de automatisering de jongeren van nu minstens twee- tot driemaal van beroep zullen moeten veranderen. Hij acht de tijd gekomen dat voor jonge ren bij hun intrede in de arbeidswe- reld wettelijk een aantal mini mum-voorwaarden moet worden ge steld. Hij vond het een onomstotelijk recht dat de werkende jongeren vooral in de leeftijd van 14 tot 18 jaar begeleiding, vorming en onder- wijs moeten hebben. Het kweken van een grote onderlaag van ongeschool den in 1969 is onaanvaardbaar. Om ten aanzien van deze hele pro blematiek vanuit de werkende jonge ren zelf verantwoord en gecoördi neerd actie te voeren, hebben dc or ganisaties van werkende jongeren van de drie vakcentrales de stoot ge geven tot de oprichting van deze raad. Jongeren uit alle bedrijfstak ken zijn erin vertegenwoordigd. De raad heeft intussen 1 november uitgeroepen tot de dag van de wer kende jongeren. Zo spoedig mogelijk zal worden begonnen met de voorbe reidingen van een nationale actie op die dag. Voorzitter Groeneveld re kent vóór die datum op „tal van con frontaties met regering en parle ment". Drs. Barkman nieuwe ambassadeur Athene DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. C. D. Bakman, chef van de directie Eu ropa van het ministerie van buiten landse zaken, tot ambassadeur in Griekenland. Mr. R. B. Baron van Lynden heeft deze post reeds enige tijd geleden verlaten. De heer Barkman heeft Nederland in 1963 en 1964 als tijdelijk zaakge- lastigee in Djakarta vertegenwoor digd. Hij is 49 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13