Advies uit de kosmos OVERWINNING VOOR INDIRA GANDHI Autorijdei liever na \s zwijgen ongeluk Huib Goudriaan Benelux doet beroep op Biafra en Nigeria Bent u in Israël geweest Snel optreden treinmachinist voorkomt ramp Giri toch president van India Protest tegen arrestatie De Italiaanse politie speurt voort Russen spoedig op de maan? LEIÜ^ COUKAIs.DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 DEN HXAG De regeringen van de Benelux-landen hebben een drin gend beroep op de regering van Ni geria en de Biafraanse leiders ge daan, het mogelijk te maken dat het Internationale Rode Kruis en andere organisaties hun hulp voor slachtof fers van de hongersnood kunnen her vatten. In een gemeenschappelijke verkla ring zeggen de drie regeringen dat zij „ernstig bezorgd zijn over de toene mende hongersnood in de door de vijandelijkheden geteisterde gebie den". Zij betreuren het ten zeerste dat nog steeds geen overeenstemming is bereikt over de hervatting van de hulpvluchten. Gezien de ernst van de noodtoestand moet snel een vergelijk tot stand komen. Dan hoeft u deze regels niet te lezen. Dan weet u hoe kostbaar het goed is, dat het Joodse volk verdedigt tegen bedreiging en haat. Maar steunt u Israël ook in zijn strijd? Hebt u al een bijdrage gestort op gironummer 23434? Nog niet? Dan zijn deze regels niet voor niets geschreven. Collectieve Israël Actie, Johannes Vermeerstraat 22, Amsterdam. Oostduitsers brengen grenspolitie op HELMSTEDT Oostduitse grenswachten hebben gisteren twee leden van de Westduitse grenspolitie opgebracht bij Helmstedt in West-Duitsland. Volgens een Westduitse woordvoer der waren de twee Westduitsers op patrouille toen zij aan de demarcatie lijn werden aangehouden door de Oostduitsers die hen wegvoerden. Vermoedelijk hebben zij de grens per ongeluk enkele meters overschre den. Zij hadden opdracht graafwerk zaamheden van de Oostduitsers in de gaten te houden. De Westduitse grenswacht heeft vrijlating van de aangehoudenen geëist ROUAAN Door snel en moedig optreden heeft Marcel Griel, een ma chinist van een diesel-forensentrein, een ramp voorkomen. Zijn trein ontspoorde in een tunnel bij Rouaan op het moment dat er van de andere kant een sneltrein richting Parijs na derde. Griel rende de trein tegemoet en dwong de machinist met lichtsig nalen te stoppen. De trein had echter zoveel vaart dat een botsing onvermijdelijk was. Het aantal gewonden bedroeg zeven tien. NEW DELHI De 75-jarige Giri is gisteren gekozen tot pre sident van India. De overwin ning van Giri, de onafhankelijke kandidaat, betekent ook een zege voor premier Indira Gandhi in haar strijd om de macht tegen de rechtervleugel van de aan het bewind zijnde Congrespartij. De stemmen moesten overigens twee keer worden geteld alvorens Giri als overwinnaar uit de bus kwam. Bij de eerste telling kreeg hij 401.345 stemmen of 47 procent. De officiële kandidaat van de Con grespartij, Reddy, kreeg er 313.548 (36 procent). Daar geen van beiden de vereiste meerderheid van 51 procent had weten te verkrijgen, was een tweede telling nodig. Giri verwierf toen 14.650 stemmen meer dan zijn tegenstander. Varahagiri Venkata Giri is een militante, in Ierland opgeleide vak bondsman en advocaat met een le- De tekening, die Rudolf Das op aanwijzingen van de auteur Ad Beers (Stefan Denaerde) maakte van het uiterlijk van een bewoner van de planeet larga, een superbeschaving met wezens die de aarde tips komen geven hoe te overleven Ad Beers in zijn boek over de eerste ontmoeting met een largaan: „Dat wezen vlak voor mij was geen mens! Een dierlijk gezicht met een trotse agressieve blik. De ogen met grote ruitvormige pupillen waren hypnotisch en zelfbewust." DEN HAAG De Stichting wetenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid is niet te spreken over de medewerking van auto rijders die bij ongelukken be trokken zijn geweest. De stichting wil weten of er ver band bestaat tussen de ernst van de verwondingen en de aanwezigheid van autogordels. Maar de helft van de aangeschreven autorijders is niet bereid, de stichting iets te vertellen. In het jaarverslag schrijft de stichting dat onderzoekingen naar het nut van ademanalyse om de bloed proef te vervangen, in volle gang zijn. Op die manier zou gemakke lijker het alcoholpercentage kunnen worden nagegaan. Voorts meldt het jaarverslag dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de (on)veiligheid van de voet gangers, vermoedelijk in Amsterdam. Nagegaan zal worden wat het ver band is tussen de prestaties bij het rij-examen en later optredende onge vallen. Er wordt een onderzoek voor bereid naar de „ongevallenhistorie" van groepen automobilisten, die sterk verschillen in de rij-examenprestatie. Om de veiligheid van de fietsers te verhogen zal worden bekeken of een visueel waarschuwingsteken aan de rechtervoorzijde van vrachtwa gens met aanhangers verbetering brengt. Jaarlijks komen twintig fietsers om het levèn na overrijding door een vrachtwagen met aanhan ger. UTRECHT f=» De drie Nederlandse vakcentrales en ook het Internatio naal verbond van vrije vakverenigin gen hebben krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van twee Cura- Caose vakbondsleiders. De vakcentrales toonden zich ernstig verontrust over de arrestaties. Ook de PSP, de Federatie van jon gerengroepen in de Partij van de Ar beid, de Nederlandse studentenraad, de Socialistische Jeugd en de over koepelende studentenorganisaties Nesbic hebben geprotesteerd. Bovendien wordt de Nederlandse regering beschuldigd medewerking te verlenen aan deze „rechtsverkrach ting", door het zenden van mariniers met de jager Limburg. De nieuwe president van India, de 75-jarige Varahagiri Vankata Giri, het vierde Indiase staatshoofd sedert de uitroeping van de onafhankelijk heid in 1947. vendig gevoel voor humor. Giri heeft een belangrijk aandeel gehad in de opbouw van de vakbeweging in zijn land. In 1937 werd hij lid van de wetge vende vergadering van Madras, in welke staat hij ook minister van ar beid is geweest. Van 1947 tot 1950 was hij hoge commissaris van India op Ceylon. Jarenlang was hij daarna gouverneur. Na het overlijden van president Hoessain in mei van dit jaar werd Giri waarnemend president van In dia. Zijn aankondiging dat hij zou deelnemen aan de presidentsverkie zingen, heeft de breuk in de Con grespartij sterk vergroot. Giri, dié een „man van links" wordt genoemd, is het vierde Indiase staatshoofd sinds de uitroeping van de onafhan kelijkheid in 1947. Affaire-Defregger In zjjn woning in Leidschen- lam drukt de heer Beers het zo lit: „Dit boek pretendeert een universele ideologie te geven die mensheid naar het einddoel san voeren, maar het is geen godsdienst, het is een doelge- ichtheid: het aangeven en for muleren van het doel en de we ien die daarheen leiden." Maar als Ad Beers de ontmoe ting heeft gefantaseerd, hoe is lij dan aan de schat van infor matie over het leven op de pla- ïeet „larga" gekomen, en waar- loor kan hij met zoveel gemak traten over „kosmische interpla- letaire contacten", de ethiek laarvan en de voortstuwing van nterplanetaire ruimteschepen? leeft hij het boek soms samen een groep van deskundigen eschreven? De auteur: „Ja, het is een alge- neen gangbare opinie dat een [roep van mensen aan het tot- tandkomen van het boek heeft ueegewerkt, maar ik kan alleen naar zeggen dat ik het alleen ieb geschreven. En wat de bron- len van mijn informatie betreft: lie geef ik niet aan de publiciteit trijs. )it Zwijgen )it punt is trouwens niet zo belang- ijk. Het boek is niet geschreven om sloofd te worden, maar om begre- en te worden. Bovendien, stelt u ich voor dat ik werkelijk een ont- loeting met wezens van een andere laneet zou hebben gehad, dan nog daarover moeten zwijgen, eest u maar wat ik daarover heb schreven op bladzijde 190." Op bladzijde 190 zeggen de buiten- irdse wezens tegen de auteur: let ras dat voor dit gesprek (met aarde dus) werd aangezocht moest oor zijn andere planeetcondities zo el mogelijk afwijken van de aarde i toch qua lichaamsgrootte en uiter- jk nog aanvaardbaar zijn voor in onvoorbereid mens. En zo is het irzoek aan larga gericht, temeer raar wij al geruime tijd de wacht elden bij deze aarde. 'r- Waarom moesten jullie persé an- rs zijn dan wij? Om een zo groot mogelijke kans scheppen dat de mensheid je niet 1 geloven. Nou dat klopt wel, geen mens I dit verhaal geloven. Maar wat is in de zin van dit gesprek?" Vrijheid bewaren De bewoners van larga antwoor- in Beers dat ze willen voorkomen II de aarde zichzelf opblaast, maar it volgens universele kosmische etten hun aanwezigheid niet dwin- fnd kenbaar mag worden gemaakt, fidat ze dan de vrijheid van de lensheid zouden aantasten. •Want stel je voor dat hij (Ad Wordt de aarde in de gaten gehouden door andere planeten, bewoond door aan de mens heid superieure rassen? En had de 45-jarige Ad Beers op de Oosterschelde een ontmoeting met vertegenwoordigers van zo'n planeet? Hij zegt: „Nee, het is niet werkelijk gebeurd, en met de teneur van de tv-uitzending Tan dinsdag dat het een echte ontmoeting zou zijn geweest, ben ik niet zo gelukkig." De directeur van Beers Zonen NV, importrice van Scania automobielen en bussen (in het dagelijks leven een nuchtere zakenman en technicus, opleiding MTS, vader van vier kinderen) heeft in zijn boek „Buitenaardse Beschaving" slechts zijn gedachten neerge- ;d over de toekomst van de mensheid. En hiervoor koos hij de vorm van een sciencefie- ion-verhaal. Beers) een rapport zou kunnen schrijven, begeleid met de onomstote lijke bewijsvoering dat de oorsprong van de informatie een vreemde super- beschaving is. Stel je voor dat hij alle oppositie de mond zou snoeren, wat denk je dat het gevolg zou zijn? - ....Het zou onvrijheid creëren, dus een discriminatie, het resultaat zou de chaos zijn." Waarheid of verdichtsel, de tjalk waarmee Beers volgens zijn boek op een drijvende vliegende schotel in de Oosterschelde voer, bestaat. De ge bruinde, bijna twee meter lange, Ad Beers is een enthousiast zeiler en zwerft nogal eens met vrouw en kin deren in zijn tjalk over de Zeeuwse wateren. Misschien kreeg hij ook op het wa ter de idee om van een science fiction roman te proberen de mensheid wak ker te schudden, ons er met de neus op te drukken dat de planeet aarde de ondergang tegemoet gaat als er niet gauw iets verandert. Want daarvan is Beers overtuigd. Daarom vertelt hij in zijn boek, dat door N. Kluwer te Deventer wordt uitgegeven, het verhaal van de vreemde ontmoeting op de Ooster schelde. Voor de keuze Stefan Denaerde (het pseudoniem, waarachter Beers zich verbergt) zeilt aldus het boek met vrouw en kinderen op de Oosterschelde als hij in de buurt van Burgsluis een onders teboven drijvend schip ontdekt, dat een vliegende schotel blijkt te zijn. Eerst treft hij echter een mensachtig wezen in het water aan, die hij van de verdrinkingsdood redt. Dan komen twee Iarganen tevoor schijn die Stefs hulp willen belonen. Hij mag kiezen tussn een stukje bui tenaards metaal, waarmee hij het contact met hun aan zijn medemen sen zal kunnen bewijzen, en twee dagen voorlichting over de superbe schaving van larga. Stef kiest het laatste en moet daarvoor twee dagen in de vliegende schotel doorbrengen. De Iarganen maken zich verstaan baar in het Engels, dat ze met be hulp van computers voor een deel hebben leren beheersen. largo's levenswijze De superbeschaving van larga blijkt gebaseerd te zijn op de grond begrippen vrijheid, rechtvaardigheid en efficiency. Hier volgt een greep uit het leven op larga. Op de planeet wonen driehonderd miljard Iarganen, die zich moeten be helpen met vijf miljoen vierkante ki lometer: een bevolkingsdichtheid van zesduizend. Maar door een economi sche verdeling van de ruimte hebben de Iarganen toch grotere landbouw- en recreatiegebieden dan op aarde. Ook het verkeer is niet zo'n slokop van ruimte als bij ons: zesbaans „roosterwegen" voor autoverkeer over korte afstanden, twaalfbaans railsystemen voor zwevende auto's en zes treinbanen vormen tezamen een verkeersbaan. Milieuverontreiniging is onbekend en zou er trouwens een misdaad zijn. Uitslagen van referenda bepalen het beleid. Er is geen privé bezit, maar goederen kunnen worden geleend of gehuurd van trusts. Er is geën re clame; planetaire consumentenorgani saties lichten het publiek voor. Er is geautomatiseerd audiovisueel onderwijs. De Iarganen hebben hete roseksueel verkeer met wie zij wil len, mits hun kinderen de opvoeding in het gezin (een soort commune) ach ter de rug hebben. Op aarde niet Ad .Beers: „Vanwege dat heterosek sueel verkeer met wie de Iarganen dat willen, beschouwen sommigen mij nu als een profeet van de vrije liefde, maar dat is beslist niet zo. In onze samenleving ben ik daar op te gen. Slechts in de verhoudingen, bij zover geëvolueerde wezens als op lar ga is dat mogelijk. Op aarde zou dat niet kunnen, en waarom niet, is in mijn boek te lezen." De heer Beers heeft zich pas na het schrijven (hij schreef het boek najaar 1967, na een groeiproces van jaren) gerealiseerd dat allerlei zaken met zoveel nadruk worden gesteld, dat het een arrogante stellingname lijkt. „Maar dat komt omdat de story, het verhaal, zo is. Ik kan hyper- besQhaafde wezens niet in termen van „zo zou het misschien kunnen" laten spreken. Overigens beschouw ik dat element nu wel als een nadeel. Dit boek het is geen ontspan ningslectuur moet worden gezien als een ethiek, als een plan om tradi tionele denkvormen open te breken Uiteraard kan iemand het wel of niet met bepaalde zaken eens zijn, maar het boek moet ook als discussiestuk worden gezien". Geen gevaar Hoe denkt Beers over de realiteit van vliegende schotels? „Het is duidelijk dat ons luchtruim van tijd tot tijd door vliegende voor werpen wordt bezocht, waarvan we de herkomst niet kennen. U moet zich verder realiseren dat de werkprincipes van de vliegende scho tel, zoals ik die beschrijf, geen flau wekul zijn. Dit boek is het produkt van iemand, die zich terdege heeft verdiept in de materie waarover hij schrijft." Over de mogelijkheid van leven op andere planeten: „We moeten langza merhand leren leven met 't bestaan van andere beschavingen en we moe ten beginnen wetten te formuleren voor communicatie met die bescha vingen". Kan er gevaar dreigen vanuit het heelal? In zijn boek laat Beers de Iarganen antwoorden: „Vanuit de ruimte hebben jullie geen gevaar te duchten. Alleen sociaal stabiele ras sen exploreren de ruimte. De ande ren vernietigen zichzelf voor die tijd of slepen zich zonder uitzicht voort van chaos tot chaos". Op de vraag of er veel stabiele rassen in de melkwegnevel zijn, ant woorden de Iarganen: „Vele! We zijn echter niet gerechtigd je ook maar de geringste informatie erover te verstrekken. De tijd om te kennen is voor jullie op de aarde nog niet aan gebroken. En wanneer breekt die tijd wel aan? Zodra het menselijk ras stabiel geworden is, m. a. w. zodra vaststaat dat het zal overleven en de super beschaving zal bereiken. Pas dan zul len wij jullie isolement opheffen en jullie opnemen in ons communica tie-systeem". Ad Beers geeft desgevraagd toe te zijn beïnvloed door de denkwereld van de rooms-katholieke geleerde Teilhard de Chardin. Beers noemt zichzelf ook katholiek, maar niet praktizerend in de traditionele bete kennis van het woord. Hij heeft in zijn boek getracht de wereldgodsdiensten en ook het christendom kosmisch te interprete ren. De Iarganen noemen Christus de eerste „omni-creatieve" mens, wat ongeveer wil zeggen dat Hij de eerste was, die geheel uit de kosmische lief de leefde. Sinds de verschijning van Christus „moet de mensheid altijd voort en zijn er slechts twee mogelijkheden, slagen of falen, hemel of hel. Er is geep „point of no return", geen weg terug meer". Ad Beers denkt, samen met illustrator Rudolf Das, de op brengst van de verkoop te ge bruiken voor vertalingen en ver spreiding van zijn boek. Want hij heeft het geschreven uit ideële overwegingen, en niet om aan te verdienen. Is hij pessimistisch of optimis tisch over de toekomst. „Ik ben pessimistisch, maar we moeten toch ook het vertrouwen hebben dat er los van ons, in de kosmos, een planning voor de mensheid bestaat." Intussen is Ad Beers begonnen met een actie voor „het over leven" van mensheid. In zijn science fiction heet deze actie: „Operation Survival Earth". Al leen maar science fiction? Een overzicht van een „woon wijk" op de planeet larga: de woonblokken zijn dusdanig stabiel, dat ondanks de zware aardbevingen, die larga vaak teisteren, de levensduur van het skelet op meer dan duizend jaar wordt gesteld. Elke wooncilinder biedt woon ruimte aan 10.000 personen, met liefst 50 m2 grondoppervlak voor ieder, plus een deel van de ge meenschappelijke, verwarmde middentuin. Het comfort voor de huisvrouw is dusdanig dat zij geen huishoudelijk werk meer heeft. v'-fc AQUILA De Italiaanse politie gaat verder met haar onderzoek te gen de hulpbisschop van München, Matthias Defregger. Zij laat zich niet beïnvloeden door het besluit van de Duitse officier van justitie om de zaak niet te heropenen. Deze zei De fregger slechts te kunnen beschuldi gen van doodslag en dat is een misdaad die volgens de Duitse wetge ving verjaard is. Defregger wordt ervan beschuldigd als kapitein van het Duitse leger op 7 juni 1944 het bevel te hebben doorge geven alle mannelijke inwoners van het gehucht Filetto dood te schieten. LONDEN De Russen zullen ver moedelijk op 6 september een be mande satelliet in een baan om de maan brengen. De vlucht zal zeven dagen duren, maar het zou niet de bedoeling zijn dat de Russen ook op de maan landen. Tot deze conclusie is de vice-presi dent van de British interplanetary society, Gatland, gekomen na een diepgaande studie van de vluchten van de jongste twee russische maansondes. |||g'

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9