FORMAAT krant van Notarissen geven voorlichting over huurkoopcontract i Grotere persvrijheid in Griekenland Zo zijn onze manieren... Plezier op het feest De moord aan de Ves tad reef CAROLINA YES DONDERDAG 21 AUGUSTUS 196» (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Broeder schap der Notarissen zal in het vervolg iedere maandagmiddag van 2 tot 4 uur het secretariaat aan de Jan van Nassaustraat 96 te Den Haag openstellen om iedereen die daarom vraagt alle mogelijke voorlichting te geven over het afsluiten van een huur koopcontract voor een huis. Er is een voorstel van het dagelijks bestuur om aan alle notarissen een circulaire te doen uitgaan, waarin wordt gewezen op het kwalijke van de zogenaamde zwendelcontracten, die, nadat ze eenmaal zijn afgesloten, later nog eens notarieel worden ver leden. Volgens de wet kan de notaris die zo'n contract onder ogen krijgt, hier aan niets meer doen. Wel zal hij de koper kunnen wijzen op de soms ver schrikkelijke gevolgen, die zo'n con tract kan hebben. Gisteren hadden enkele bestuurs leden van de broederschap een ge sprek met de minister van justitie over het probleem van de zwendel contracten, die vooral in grote aan tallen in Den Haag worden afgesloten. In andere delen van het land, bij voorbeeld in Amsterdam, is dit aantal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Werkver band huisvestingsnood heeft de laatste tijd nogal wat zwendel- huurkoopcontracten onder ogen gekregen. Een daarvan geeft een duidelijk beeld van zo'n contract. Een weduwe heeft een maan delijks inkomen van f374. Zij kocht op huurkoopbasis een or« vrije Qtagewoning in de Hons- holredijkstraat voor f20.000. Als eerste aanbetaling moest zij f 5.000 betalen. Maandelijks moet .zij aan rente en aflossing f 250 neertellen van haar scha mel ihkomentje. De f5.000 aan betaling had zij in haar bezit, maar het is ondoènlijk gebleken maandelijks f250 te betalen van haar f374. De rente van de le ning bedraagt 9,5 procent. De verkoper behoudt echter het eigendom over het pand. Als de weduwe normaal doorbetaalt zal haar het pand pas op 1 juni 1974 in eigendom kunnen wor den overgedragen. Mocht de we duwe in gebreke blijven, dan kan van haar een boete worden verlangd van 50 procent van de koopsom, d.w.z. f 10.000. Deze hele zaak wordt nog schandaliger als men weet, dat de verkoper kort voordat hij het huis, bestaande uit drie etages, kocht voor het hele pand f 24.000 neertelde. Een van deze drie etages leverde dus precies 250 procent winst op relatief zeer gering. Een kwalijke zaak is, dat, als elders in het land zich dergelijke praktijken voordoen, hierin vaak een Haagse makelaar de hand blijkt te hebben, zo werd gister middag duidelijk op een persconferen tie op het kantoor van de broeder schap. Met nadruk werd gesteld, dat een notaris weinig tegen dergelijk prak tijken kan doen. Als eenmaal een handtekening is gezet onder een voor lopig contract, heeft de handtekening kracht van wet gekregen. Een notaris is verplicht een definitieve akte te laten passeren, maar hij zal ervoor moeten zorgen, dat de koper op de gevolgen wordt gewezen, vooral als beide partijen nadere overeenkomsten in de akte opgenomen willen hebben. Kwalijk De broederschap zegt, dat het kwa lijke van zo'n huurkoopcontract voor al zit in de pry's van het gekochte huis, de verlengde rente, de staat waarin het gekochte huis verkeert, de termijnen waarin de koopstom moeten worden betaald en de in het contract opgenomen boetebepalingen. De broederschap zegt, dat er ook goede huurkoopcontracten worden afgesloten, bijvoorbeeld, als een ge meentebestuur een huis verkoopt aan een ambtenaar, die financieel niet in staat is een hypotheek te sluiten. Sluiten een koper en een verkoper een voorlopig contract, dan heeft de notaris daarmee nog niets te maken. Dat men een dergelijk contract later bij een notaris laat passeren, is vol gens de broederschap een wens ge weest va nde gemeentebesturen, die deze wens inmiddels al hebben laten varen. Een notaris kan een contract alleen weigeren, als daarin bepalingen zijn opgenomen die indruisen tegen de openbare orde of de goede zeden. Waar de grens ligt omtrent het begrip goede zeden, moet de Hoge Raad zeggen. Een notaris kan nooit voor komen, dat een voorlopig contract wordt getekend. „Dat is ieders ver antwoordelijkheid," zo werd gesteld. Plezier in de sport wagen van pappa Lord Snowdon foto rechts). David (8) en Lady Sa rah A rmstrong-J on es (6) hebben er alle re den toe. Vandaag im mers is moeder jarig. Prinses Margaret van Engeland viert haar 39ste verjaardag. En op zo'n feestelijke dag kan er wel een autoritje met de kinderen af. Het plezier bleef niet beperkt tot de sportwa gen. Prinses Margaret en Lord Snowdon wa ren ook best te vinden voor een spelletje tafel voetbal (foto onder). Al deze vrolijke taferelen speelden zich af in de tuin van Kensington Palacewaar vandaag het Happy Birthday" voor de jarige prinses Margaret werd gezon gen. Dat er vaak wordt geklaagd over het onbegrijpelijke van de zogenaam de kleine lettertjes, is volgens de broederschap niet de schuld van de notarissen, maar van de wet. Ieder een die zich door een notariële akte benadeeld voelt, is gerechtigd de inhoud ter beoordeling aan de rechter voor te leggen. De broederschap kon meedelen, dat de minister van justitie overweegt op welke manier een halt aan de zwcn- delpraktykcn kan worden toegeroe pen. In afwachting daarvan willen de notarissen iedereen die met een huur koopcontract te maken krijgt, zoveel mogelijk voorlichten. Mochten de maandagmiddagen te weinig zijn, ge zien de grote toeloop, dan is het altijd mogelijk het aantal uren waarop het kantoor openstaat, uit te breiden naar andere dagen van de week. Wetsontwerp ingediend VANAVOND TE ZIEN ATHENE In de Griekse hoofdstad is een wetsontwerp gepubliceerd dat beoogt de pers vrijheid in het land te vergroten. Het ontwerp voorziet echter in strenge controlemaatregelen op die vrijheid en in zware straffen op artikelen die bijvoorbeeld in druisen tegen het beleid van de regering. iHet wetsontwerp is ter inzage ge legd voor journalisten en vertegen woordigers van vakbonden. Zij krij gen tot 15 september de tijd om kri tiek te uiten of aanbevelingen te doen. Zoals bekend had het kolonelsre giem toen het in 1967 aan de macht kwam de persvrijheid aan banden gelegd. Vorige maand maakte pre- Hüversum 1402 m. NCRV 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei- mentaire (school-tv, herh.) Hilversum n. 298 m. AVRO: 19.30 Geschiedenis van de 7.00 Nieuws en ochtendgym- NEDERLAND XXie eeuw. (24) 19.55 Medede lingen. 20.00 Nieuws. 20 25 Don Giovanni, opera van Mozart, opgevoerd tijdens het Festival van Alx-en-Provence. ca. 23.25 Nieuws. 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. VPRO: 19.07 Portret van filmacteur Clark Gable, (opn). STER: 19.56 Reclame. NOS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re- mofoonmuzlek. 19.15 Muziek van het Leger des Hells (gr.). 19.30 Kerkorgelconcert 20.00 Raket: gevarieerd gramma. king. 22.30 Nieuws. 22.40 Mede- cumentaire. J21.20 De Tijdgeest, nastiek. 7.20 stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muziek. <8.30-8.33 De groente man.) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Stereo: Berlioz in woord en muziek. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. (11.00-11.02 Nieuws.) 11.30 Kerkorgelcon cert. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 BUk op de wereld: over ontwikkelingshulp. 12.30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Stereo: Lichte grammofoonmu ziek. 12.50 Recht en slecht. delingen. 22.45 Tsjecho-Slowa- kije een Jaar na de bezetting. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour- ..Van Wilson tot Nlxon". naai. 18.25 Stereo: Dis-Sonan- tjes. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 film. NOS: 22.20 Journaal. NOT/NOS: 22.25 - 22.55 Voor lichtingsprogramma geschiede nis voor de serie „Bronnen van onze geschiedenis" en Nederland II: 18.50 Kerk veraf en dichtbij. 19.45 kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Central Committee In Canter- Reclame. NOS: 19.00 Journaal. Hilversum L 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende praatje. 13.00 Nieuws. VARA. Woord. 7.15 Badinerie: se- 13.11 Actualiteiten. 13.20 Ste- mi-klassleke muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantietlps. 1.45 Voor de huisvrouw. (9.00-9 10 15.10 Stereo: Licht vocaal Gymnastiek voor de ensemble (gr.). 15.20 Radiora- huisvrouw.) 9.35 Waterstanden, ma: mlnl-magazlne. 15.50 Spe- 19.03 Scala: informatief pro gramma. KRO: 19.30 Kleur: De Flintstones, tekenfilm. STER: 19.56 Reclame. NOS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Kleur: Bonanza, dedelingen. 12.00 Gevarieerd Mededelingen. bury: verslag van de jaar lijkse zitting van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken. 19.53 Bespreking van pas verschenen theologische en aanverwante literatuur. AVRO: 20.05 Programma rond .21'.10 Brandpunt. 13 00 J»aden maar...) 14.00 JDe de zangeres Elaine Delman. 20.30 Stereo: Radio kameror- - - kest en solist. 22.00 Berichten del,a Casa van toen en feiten van nu. Journaal. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojour naal. 22.55 Stereo: kamermu- ziek vanaf de 17e eeuw tot nalen 2 en 10: 18,55 Zandman- aarde: len met taal. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Voor thulszltten- den. 16.45 Omroeporkest en so- Nleuws. listen. 17.40 Informatie: achter- gronden en commentaar, 17.55 21.35 Kleur: Liederen gezongen door de NOS: 22.10 Lisa 22.15 BELGIë Nederlands programma, ka- dienstweigeraar. hoorspel. TROS: 15.00 Licht gevarieerd platenprogramma. 18.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Nieuws over underground en west- coast music. 16.30 Filmkroniek. 17.00 Sportkompas. 17.45 Actua liteiten. NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang. 18.19 Stereo: Elec- troniseh orgelspel (opn.). Hilversum III. 240 m en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nieuws.) NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Felix Meur- ders. VPRO: 12.00 Nieuws. mier Papadopoelos echter bekend dat hij bij wijze van proef een wet zou opstellen om de persvrijheid te ver groten. De volgende voorwaarden zijn in het wetsontwerp opgenomen: de re gering kan onmiddellijk elk artikel in beslag nemen dat indn£st~tegen de christelijkheid,dat- beledigend is voor de koning of zijn familie, dat inlichtingen verschaft over de verde diging van het land en dat hët volk oproept tot strijd tegen het regiem. Alle uitgevers en journalisten moe ten bij het ministerie geregistreerd staan. Ned. 1 VPRO 7.07 uur portret van de filmacteur Clark Gable. 8.20 uur documentaire over Tsjechoslowakije. 9.20 uur herhaling film „De tijdgeest". Ned. 2 KRO 7.30 uur De Flintstones. 8.20 uur Bonanza. 9.10 uur Brandpunt. 9.35 uur Lisa della Casa vertelt en zingt. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 8.00 uur Raket, amusementsprogramma. 10.20 -uur avondoverdenking. 10.45 uur herdenkingsprogramma Tsjechoslowakije. Hilversum II AVRO 8.05 uur programma rondom de zangeres Elaine Delmar. 8.30 uur Radiokamerorkest in werken van Mozart. 10.00 uur rubriek Zo goed als nieuws. 10.55 uur kamermuziek van de 17e eeuw tot heden. -• POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL 48 „Bedankt.... tot straks," groette Verster en verdween naar buiten. Het was een prachtige avond en hij wandelde op zijn gemak door de rustige dorpsstraat, nagestaard door de inwo ners die op een bank in hun voortuintje zaten, waarvan velen hem een vriendelijk ,,'n avond' wensten. Haast onbe wust groette hij terug, zijn gedachten bij de zaak die hij onderhanden had. Binnen tien minuten had hij de bewuste weg bereikt en sloeg linksaf, zijn blik op de huizenrij aan zijn rechterkant gericht. Vijf gelijk gevormde gebouwtjes, alle met een verdieping en een rood pannendak. Alleen de kleur van het schilderwerk was verschillend. Toen Verster het vierde huisje passeerde zag hij een man bezig een kippenren van nieuw gaas te voorzien. De man keek op toen hij het geluid van voetstappen hoorde. Verster groette en hield zij schreden in, in de hoop een gesprek te kunnen aanknopen. ,,'n Avond", antwoordde de man. „Een mooie avond om buitenshuis wat knutselwerk te verrichten," zei Verster glimlachend. „Zo is t". stemde de ander toe en keek toen korzelig naar het gaas dat onder zijn handen telkens weer oprolde. „Wacht, laat mij u even helpen", bood Verster aan en haastte zich over het tuinpad naar hem toe. Met vereende krachten ontrolden zij het en plaatsten het rond de palen van de ren. Nadat de einden met een paar spijkers bevestigd waren knikte de man voldaan en bedankte Verster glimla chend voor de moeite. „O, geen dank, ik heb de tijd. Ik wilde alleen maar lemanfl de groeten overbrengen die hier naast u moet wonen, een zekere Geertje Geurtsema", antwoordde Verster. „Geertje Geurtsema?" herhaalde de ander. „Ben u famflle van haar?" vroeg hij toen aarzelend. „Nee, dat niet, ik ken haar niet eens. Weet u misschien of zij thuis is?" „U heeft vergeefse moeite gedaan meneer. Geurtje Is dit voorjaar overleden." „En haar zoon? Zij had toch een zoon, nietwaar?" „Die woont hier ook niet meer. Hij heeft het huisje verr kocht en is vertrokken, waarheen weet ik niet." „Maar misschien kent u wel iemand die mij aan zijn adres kan helpen" De man antwoordde niet dadelijk. Hij streek met zijn hand door zijn grijze haren en keek peinzend voor zich uit Verster kreeg de indruk dat hij bij zichzelf overlegde wat hij moest doen. „Nou, nee, ik zou niet weten wie", zei hij uiteindelijk. „Zij gingen in de laatste tijd feitelijk met niemand meer om." „En de nieuwe bewoner hiernaast, zou ik daar enige kans hebben?" „Nee, meneer. Dat weet ik toevallig omdat hij hier ge weest is om naar Henri te vragen. Hij had hem nog graag over een en ander willen spreken." „Jammer, maar niets aan te doen. Dan zal ik u maar niet langer ophouden. Goedenavond." „Goedenavond, meneer en nog wel bedankt." Teleurgesteld keerde Verster naar zijn logement terug. Hij was geen steek wijzer geworden. In een koppig volhouden vestigde hij nu zijn hoop op de dochter van Boekels en hoewel hij nog niet wist hoe hij het moest aanleggen, stond een ding voor hem vast: hij zou zorgen dat hij haar morgen op een of andere manier te spreken kreeg. De deur van de gelagkamer van „Het witte paard" stond wijd open toen hij deze bereikte en de rook in het vertrek hing er dicht als een grijze wolk. Bijna alle tafeltjes waren door kaartspelende mannen bezet. Burgers, rood en transpirerend, sjouwde met dranken om zijn dorstige gasten te bedienen. Zijn vrouw stond bij de tapkast glazen te spoelen en ze weer te vullen. Verster, die aan het andere eind van de gelagkamer nog een vrij tafeltje ontdekte baande zich met enkele „pardons" een weg door de drukte. Zijn „Goedenavond' werd met een veelvoudig gemompelde groet beantwoord. Hij passeerde de tapkast en mevrouw Burgers groette glimlachend. „U treft het niet, het is klaverjéisavond", zei ze ver ontschuldigend. „Als u liever alleen zit, kunt u wel van het kamertje hierachter gebruik maken." „Als dat niet hinderlijk is, dan wel graag", antwoordde Verster opgelucht. Zij opende een deur die zich naast de tapkast bevond en maakte een uitnodigend gebaar. (Wordt vervolgd) .^.W MTUW,. 12.03 16.00 Top.30. (13.00 Nieuws.) TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Geva rieerd platenprogramma voor automobilisten. Lappie Loep en het geheim van de degenstok Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1300: „Dat is mijn auto niet!" riep de heer van Uylen onthutst uit. „Dat klopt, grinnikte Loetje. „Het is de mijne. En de kist goud is nu ook van mij, dank zij het geladen vuurwapen van deze domme diender. Waar zo'n knalijzer al niet han dig voor is, hè? Schiet dus gauw op, jongens, en zet de kist op zijn plaats, want ik heb haast". Bedremmeld voldeden de twee goudsjou wers aan Loetje's bevel en deze vervolgde: „En nu braaf aan de kant van de weg gaan staan met de handjes omhoog. En denk erom: één verkeerde bewe ging is al genoeg om pief paf poef te zeggen!" Toen stapte de verdorven schurk in en stoof er vandoor, een goudschat meevoerend van ongekende waarde„Héla! Je mot je goede daad nog verricht'n!" bulderde Eelco, die de wegstuivende wagen dapper ach terna rende. „Dat vergeet ik heus niet!" riep Loetje Saloe ten antwoord. „Hier hebben jullie ieder een goudstuk! Da's beter dan niks!" En schamper lachend wierp de schelm twee goudstukken uit de kabine van de wegstuivende vrachtwagen„Nou smelt mien de zondagse gummiknupp'l!" mompelde Eelco, die schoorvoetend naar de glimmende muntstukken liep, die lagen te blinken in de herfstige zon. „Dat ha'k nou echt niet van die welp'nleider ver wacht Hoe erg de arme Gozewijn van Uylen er trouwens aan toe was, is op dat plaatje duidelijk te zien. In volslagen wanhoop beuket hij de onschul dige bosgrond met zijn vuisten, tranen met tuiten huilend In de graskant zaten Lappie en Jonas met verbaasde ukken te kijken naar het vergeelde stuk perkament. „Wat n vreemd geval is dit", mompelde Jonas," en wat voor teemde tekeningetjes zijn dat allemaal. Wat zou dat te etekenen hebben?" Lappie draaide het perkament om en „Je zou haast zeggen, dat het een kaart is, Jonas" lompelde hij, „misschien wijst het een plaats aan, waar to begraven ligt". „Een schat?" vroeg Jonas begerig. Lap- haalde de schouders op: „Misschien, en misschien ook hoe kan ik dat weten. Kjjk, waar die Nstaat is de bovenkant van de kaart; die N betekent Noord, het noor den. Alle bovenkanten van kaarten moet men naar het noorden laten wijzen, dan kan je altijd zien hoe je moet gaan„Laten we dit thuis vérder bekijken, Lappie", onderbrak Jonas de verhandeling, „ik heb honger." Lappie vond het helemaal geen gek idee, want ook zijn maag knor de vervaarlijk. En zo zat even later het tweetal aan tafel, bezig met een broodmaaltijd. Maar of ze rustig zaten, terwijl de vreemde kaart op hen lag te wachten...nou ja. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7