ICHAOS IN HART PRAAG Veiligheidsraad behandelt verzoek Ierland (nog) niet Uit de Haagse hof geplukt Stenen voor barricade Machteloos vertoon Leuk verhaal Dublin sceptisch tegenover afspraken Reservepolitie uitgeschakeld alles goed 9 Politie in gevecht met jeugd Wenceslasplein geheel belegerd Waterkanon in actie heM Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen [ge PRAAG Gisteravond is er in de Tsjechoslo waakse hoofdstad hevig geschoten. Ambulances reden af en aan om de slachtoffers naar ziekenhuizen te vervoeren. x>b Er waren vanmorgen twee doden en tientallen gewonden te betreuren. jebi Vandaag is het precies een jaar geleden dat de legers van de Warschaupact-landen (met uit zondering van Roemenië) Tsje- choslowakije binnenvielen om vietfaan de liberale regeringspolitiek van Dubcek, Smrkovsky en Cer- nik een einde te maken. Al we ken van tevoren is via illegale pamfletten aangekondigd dat deze „eerste verjaardag van de der schande" een stil pro test diende te zijn tegen huidige machthebbers als Husak, Strou- ;al en Indra. De moeilijkheden ontstonden op het Wenceslasplein, bij het inmiddels 1 wereldbekend ruiterstandbeeld van Tsjechoslowakjjes eerste nationale held. Het traangas en de gummi- yknuppels van dinsdag ten spijt, dron- Jgen enkele honderden jongeren door 'de politiebezetting heen en verklaar den de nationale schrijn tot hun do mein. Het duurde niet lang of ze waren s-door wapenstokken weggeknuppeld, iiu terwijl er opnieuw traangasgranaten vielen, die gedeeltelijk werden af ore geschoten uit pantservoertuigen. te slri mai .1 haa Doorbraak Om half tien gisteravond for ceerde het inmiddels sterk aange groeide demonstrantenleger een nieu we doorbraak. Ditmaal slaagden de ^jongeren erin het standbeeld van ko ning Wenceslas ongeveer dertig mi- je nuten bezet te houden. Daarna wer den ze weggejaagd door een ware [strijdmacht van militairen, politie- iannen en militiemensen, die inder- laast waren aangevoerd. De gevechten bereikten een hoog tepunt in de zijstraten van het Wen ceslasplein. De ordebewakers, militai ren, politiemannen en militiemensen kwamen in het nauw en moesten ge bruik maken van hun vuurwapens. Hun opdracht was boven de hoofden van de menigte uit te schieten. Van waterkanonnen werd eveneens gebruik gemaakt. De soldaten staken bajonet op het geweer en zetten hiermee de vluchtelingen achterna. De laatsten probeerden tevergeefs een barricade op te werpen, maar dit lukte niet al te best. Waterkanonnen spoten de barricadebouwers drijfnat. De eerste schoten vielen^ toen de zaak uit de hand dreigde te lopen. Woedende jongeren gooiden op dat moment een regen van stenen glas en straatvuil naar de politie, die wel verplicht was op verschillende plaatsen te retireren. Alle gezagsdra- Iglgers, die waren ingezet, droegen au- itE Louis B. Russel in Detroit, VS na de dood van dokter Blaiberg de langst levende man na een hart transplantatie tijdens een diner met zijn vrouio Thelma, zoon David 1 en dochter Helen. Russel wiens goede humeur door de dood van Blaiberg niet is aangetast, verwachtte met het nieuwe hart wel 118 jaar te worden. tomatische vuurwapens. Ze hadden zware stormhelmen op het hoofd en droegen traangasgranaten, waarmee een giftige nevel in de straten werd gelegd. Afschuwelijk Tegen middernacht herstelde de j rust zich weer. Er waren toen tien- tallen gewonden en waarschijnlijk honderden arrestanten. De laatsten l -"erden op een afschuwelijke manier .n elkaar geslagen. Vanmorgen om vier uur heb ik m'n laatste rit door de Tsjechoslowaakse hoofdstad gemaakt. Hoewel de bin nenstad bepaald afgegrendeld heette te zijn, hielp een bevelvoerend kapi tein van een controlepost me door een cordon van zwaargewapende mi litairen heen. Hierdoor kreeg ik alles te zien van het machtsvertoon, dat partyleider Husak heeft ingesteld, terwijl ik te gelijkertijd een beeld kreeg van de vernielingen, welke zijn aangericht door naar schatting 20.000 jongeren, die precies een jaar na de Russische inval alsnog tegen deze schanddaad wilden protesteren. Terwijl het ogen en slijmvliezen prikkelende traangas nog in de stra ten hing, werd ik zeker vijf keer gestopt voor het controleren van m'n papieren. En herhaaldelijk sprongen behelmde en met machinepistolen ge wapende militairen en militiemannen voor m'n wagen, omdat ze meenden dat ik de doortocht belemmerde van zich naar alle kanten bewegende co lonnes trucks en pantservoertuigen. Voor zover ik dat beoordelen kon, vielen de vernielingen nogal mee. Hoewel de straten bezaaid lagen met puin van tegels, stenen en glas. en hoewel hier en daar nog smeulende resten waren te zien van in brand gestoken bouwmaterialen en straat- vuil, was het vooral in aktie zijnde mannen van de gemeentelijke reini gingsdienst bepaald niet moeilijk het stadsdeel tegen het krieken van de 1 dag weer wat normaler te doen zijn. Ook de inderhaast opgeworpen barri cades betekenden in feite niet veel. Er waren veel vuilnisemmers ge bruikt en voor de rest wat uitgerukte verkeerszuilen en palen. Pantserwagens Veel indrukwekkender was het aantal militairen, politiemannen en militiemensen dat in het centrum van Praag op de been was gebracht. Naar schatting waren het er enkele duizenden terwijl hun trucks en pantserwagens hele straten vulden, j Op het Wenceslasplein. dat ik over de volle lengte mocht passeren, had ik even de indruk in een belegerde veste te zijn. Overal, tot kriskras over de trambanen toe, stonden mili taire voertuigen geparkeerd, terwijl de handhavers van het gezag en de orde nog mett de gummistok in de hand of het machinepistool onder de arm bij tientallen tegelijk op de straathoeken stonden. Bij het ruiterstandbeeld van de vorst, wiens naam het plein draagt, zaten zeker vijftig militiemensen tegen de puien van huizen. Ze hadden hun helmen voor het eerst na vele uren afgezet, terwijl hun wapens onder de opgetrokken knieën lagen. Het inspannende knuppelen, schieten en rennen had hen kennelijk vermoeid gemaakt Ze waren ingedommeld of stonden op het punt zich aan de ver leiding ervan over te geven. Zo was dan het beeld vannacht in Praag, waar de communistische lei ders alles in het werk stellen om de Russische bezetters niet te provoce ren. en waar de opgekropte volkswoede over de nationale onte ring het kookpunt heeft bereikt. Symboliek Het blijft vooralsnog de vraag wat er vandaag verder zal gebeuren. De zinvolle symboliek blijft zelfs bij een machteloos volk bestaan, hoeveel ge wonden en doden er al moeten wor den geteld. Het lag in de bedoeling In de nacht van woensdag op donderdag is de strijd tussen demonstranten en politie in Praag steeds feller geworden. Terwijl de traangasgranaten in de lucht exploderen, slepen jonge Tsjechen materiaal aan voor een barricade. deze 21ste augustus tot een nationale rouwdag te maken door een algeme ne boycot van het openbare leven. Als dit inderdaad gebeurt, zullen het opnieuw jongeren zijn die de spits moeten afbijten. BERGHEM De 26-jarige mejuf frouw Th. M. Drok uit Berghem is gisteren bij een verkeersongeluk in haar woonplaats omgekomen. Zij werd op haar bromfiets gegrepen door een vrachtwagen waaraan zij geen voorrang verleende. Een verbeten machteloze demonstratie, gisteren op het Wenceslas plein in de Tsjechische hoofdstad: de menigte kon niets anders doen dan door dit geweldloos vertoon de dag van de invasie te „herdenken". Maar het werd een verboden manifestatie, de huidige machthebbers zijn niet zo tolerant meer Het is echt een beetje saai alle maal de laatste tijd, dus raapte ik al mijn energie bij elkaar om een vro lijk verhaal te vinden. De moord en doodslag, opstand en oorlog, de on gelukken en de stikkiesrokerij ma ken het nieuws toch al zo triest. Ik stortte mij in het ge zelschapsleven. waar iedereen bruin verbrand rondliep. Maar. hoe ik ook probeerde de verhalen hielden op bij de goede bedden van het hotel, de verschalkte forellen en Spaanse olijfolie. Eén was naar Engeland geweest, doch toonde met zielig gezicht een gebroken arm op het Britse parket behaald. Het was allemaal niks... Dus wisselde ik van toneel om nieuwe menden te ontmoeten en ja hoor, daar kwam een goede oude bekende op me af: ..Ik heb toch een verhaal zeg...." Blij spitste ik de oren. Nu zou het komen Helaas, helaas, was het maar nooit gekomen. De geschiedenis was het trieste familiedrama van een ont wricht huwelijk, waar je alleen maar oei en ach... op kon zeggen. Volkomen ontmoedigd ging ik huiswaarts. Dan daar maar aan de arbeid. Bedacht me, dat ik nog za ken met iemand te regelen had. Bel de op en toen ik de opgewekte stem aan de lijn hoorde, wist ik het opeens. Daar zou het verhaal zitten. Het is namelijk een artistiek huishouden, waar altijd wel wat geks aan de hand is. „Of ze wat te vertellen had?" „Even denken hoor. er gebeurt zo veel. O, zeg. daar komt mijn man binnen, ik vraag het hem even. Bel je dadelijk terug...." Ongelooflijk, maar tien minuten later ging de telefoon. Dezelfde stem. maar nu zeven graden onder nul.. „Nou moet ik je wat vertellen Piet komt net thuis... die fijne op- dracht, weet je wel, nou die gaat niet door. We hadden er zo vast opgerekend, maar een neefje van een vriendje van de baas, die heeft 't in de wacht gesleept.... We zijn er helemaal van onderste boven...." Na veel bemoedigdende woorden miinerzijds en veel geklaag harer zijds hingen we op. Om het leuke verhaal durfde ik niet eens meer te vragen Zo zwoegde ik voort De dag werd avond en de avond neigde naar twaalven. Even nog eruit... brieven posten en een blokje om.... Lege straten.... Weer voor het huis.. Vergeefse greep in het tasje., sleutel vergeten! Niemand thuis en bij de buren alles zo donker.... Opeens de lichtstraal in de herse nen. Dit werd de nacht van het avontuur.... Hoe brengt men in Den Haag een nacht dakloos door? Ons statig trap- penmomument op Plein 1813 wordt te fel verlicht; de treden van de Hoge Raad zo onder het oog van Vrouwe Justitia leken ook niet geschikt. Tot drie kan men in nachtclubs terecht, maar ik zou er een te vreemde vogel in de bijt zijn.... Ik overwoog alle mogelijkheden van klimpartijen, maar driehoog via een regenpijp durfde ik toch niet Wiegend tussen een immens ple zier. omdat nu toch het gekke ver haal zou komen en angstige span ning welke tellende deze nacht zou brengen, stond ik voor mijn hn'sdeur. Een eindie verderop parkeerde °en auto. Een meneer stapte uit Liep regelrecht op me af... o nee- hij liep op de flatdeur af... haalde een sleutel intussen uit zijn zak He» was de buurman, die even hoffelijk groette en toen alsof dat de ge woonste zaak van de were'd was de deur opende... Het was volkomen duidelijk. een leuk verhaal was me niet gesund.... NEW YORK De Veilig heidsraad heeft gisteren een be slissing over het Ierse verzoek om een VN-vredesmacht naar Noord-Ierland te sturen ver daagd zonder de kwestie formeel op de agenda te plaatsen. Enge land had zich tevoren krachtig tegen plaatsing op de agenda verzet. De Ierse minister van buitenlandse zaken, Hillery, deed (in een ongebrui kelijke toespraak als niet-lid van de raad) een dringend beroep op de le den van de Veiligheidsraad troepen te sturen. Hij noemde de aanwezig heid van Britse soldaten in Uister een beletsel, geen hulp. Geschillen tussen Ieren kunnen slechts door Ieren uit de weg worden geruimd, zonder inmenging van onze naaste buur, zei hij. De Britse af gevaardigde Lord Caradon baseerde zijn bezwaren op het Handvest van de VN, volgens hetwelk de volkeren organisatie niet gemachtigd is zich in de binnenlandse aangelegenheden van een land te mengen. De Rus Za- charof stond achter het Ierse ver zoek. Een Britse woordvoerder zei na af loop van de bijeenkomst niet te ver wachten dat de raad de kwestie op nieuw aan de orde zal stellen. Afspraken BELFAST De Noordierse pre mier Chichester-Clark schijnt een breuk in zijn unionistische partij te hebben verhinderd na een uiteenzet ting over de overeenkomst met pre mier Wilson. Eerder was gevreesd dat de militante rechtervleugel van deze partij zich tegen het akkoord zou verzetten, met name in verband met de uitschakeling van de beruchte reserve-politie. die bijna geheel uit protestanten bestaat. Dc Noordierse minister van ont wikkeling. Brian Faulkner, zei gister avond dat de reservepolitie uit de proh' '«hipden zal worden verwij derd, maar dat zij niet wordt ont bonden of ontwapend. Intussen is Bernadette Devlin, voorvechtster van gelijke burger rechten voor katholieken, onver wacht van de barricaden in Bo-side verdwenen. Via de republiek Ierland zou zij naar New York zijn gevlogen om geld te verzamelen voor de rooms-katholieke slachtoffers van de recente onlusten. LISSABON Portugal heeft ont kend dat het Amerika 200 min. dollar heeft gevraagd voor het gebruik van de basis Lajes op de Azoren en ook dat het militaire hulp van Amerika ontvangt. Het ministerie van buiten landse zaken sprak daarmee een be richt uit een wekblad tegen. DARIEN CONN In de New- j yorkse voorstad Darien is woensdag- i avond een reizigerstrein op een stilstaande trein gereden. Er vielen zeker drie doden en 34 gewonden. De meeste gewonden zijn er ernstig aan toe. In Dublin, dc hoofdstad van de Ierse republiek staat men intussen sceptisch tegenover dc afspraken die de premiers van Groot-Brittanië en Noord-Ierland hebben gemaakt om de normale gang van zaken ie herstellen. Men noemt het akkoord niet meer dan een urgentieverklaring en een poging van de Britse regering om tijd te winnen in een explosieve situatie. Men ziet er geen aanpak in van de moeilijkheden om de zaken perma nent te regelen. In Ierse kringen staat men zeer cynisch tegenover de beloften aan gaande gelijke behandeling van de r.k. minderheid in Ulster. De gebrui kelijke commentaar is: „Wij hebben al dit gepraat over burgerrechten al eerder gehoord, maar wanneer ge beurt er wat?". Volle eefitif/eïie (5) Het is bijzonder jammer dat de heer P. Kruis zo slecht geïnformeerd is over de Pinkstergemeenten. Dat er over en kele punten verschil van inzicht bestaat is beslist waar. Maar het is beslist niet Gods wil dat een mens ziek zal zijn. „Ik wil dat het het u wel ga", zegt Hij. Dat Hij zijn kinderen beproeft en kastijdt, daarvan is toch wel de bedoeling dat we in diepe afhankelijkheid van Hem gaan leven en sterk worden in Jezus Christus om de satan te kunnen weerstaan. „Wederstaat hem in het geloof en hij zal van u vlieden", zegt Paulus. Dat God met wonderen en te kenen Zijn woord bevestigt is een feit dat ieder nuchter mens kan constate ren. Omdat dit vooral in de Pinksterge meenten voorkomt en ik iemand ont moette. die zelf blind was geweest, ging ik dat eens nader onderzoeken. Als lid van de Gereformeerde Kerk stond ik zeer sceptisch tegenover deze dingen, maar het grote geheim dat ik ontdekte was: de wedergeboorte en de vervulling met de Heilige Geest. De avonddiensten in het Capitol in Den Haag worden meestal bezocht door 450 a 500 mensen en blufwoorden heb ik er nog nooit gehoord. Wel het machtige evangelie van Jezus Christus, die redt. verlost en geneest. En er gaat geen dienst voorbij of er komen zondaars tot bekering. Er zijn ongeveer 500.000 Pinkster- mensen in Nederland, waarvan velen officieel echter nog geregistreerd staan als lid van een kerk, waardoor de statistieken een verkeerd beeld ge ven. Pynacker h. Dijkshoorn DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 Vandaag precies een jaar geleden kwam een einde aan de droom van honderdduizenden in Tsjechoslowakije: Russische tanks rolden het land binnen om aan de lonkende vrijheid een einde te maken. Opgekropte woede van de bevolking komt dezer dagen tot uitbarsting in roerig Praag. De politie kreeg de opdracht a»le demonstranten uiteen te drijven en een efficiënt middel daartoe was wel het laten aanrukken van een waterkanon, die hier op het W enceslasplein in Praag zijn spuitende kracht ten toon spreidt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5