PRAAG: TWEE DODEN BIJ BETOGINGEN voor li.. als u 'n nieuwe bonné pgeeft Commentaar Kabinet eist van Guyana: trek militairen terug KLM: weer meer winst Het Kwartet Bloemen voor Mireille LINK VAN BRUGGEN In andere plaatsen tamelijk rustig STAD IN STALEN GREEP Rouw Mail breekt uit protest weg op Koninkrijksregering verontrust Diplomatieke, economische betrekkingen met Cuba Maan veertig meter verder van de aarde bitterkoekjes JAMIN SPttÊm rNc uiiicuAi mcun\A/ T 1? T A TT groenoordhal leiden fUtiOCdWj!/m7sept. DE HUISHOUDSHOW J_i ill X JL) xV A vJ willdlm de zwijgerlaan PAG I n /iQIBI Leidse Cowan! Donderdag 21 augustus 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Gistermiddag is de jonge Franse zangeres Mireille Matthieu in Nederland aangekomen: zij zal hier onderscheiden worden met de diamanten jonge-sterring. We zien haar hier bij hei verlaten van haar vliegtuig op Zestien- hoven. Een fikse bos Nederland se bloemen vormden een kleurig welkom, 's Avonds zong zij met groot succes in De Doelen. AMSTERDAM De KLM heeft in net eerste kwartaal van het boe- tóngsjaar (april tot en met juni) een winst gemaakt van 21,3 miljoen gul den. In dezelfde periode van het vo- '?e jaar was de winst 19,2 min. iclusief 6,8 min. boekwinst op 'erkochte vliegtuigen). De produktie steeg met 19 procent, ie bedrijfskosten stegen met 13 pro- :ent. Het vervoer in tonkilometers tam toe met. 18 procent. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen reisde van Belfast naar Praag. Hij was er getuige van onlusten aan de vooravond van de verjaardag van de Russische invasie in Tsjechoslowakije. De toestand in het hart van Praag was vandaag zeer gespannen. Jongeren op barricaden Geteeld van politie en leger Ouiaenden in routrkletling Gistermiddag op het Wenceslas- plein in Praag: woedende beto gers contra politie, maar de laatste kreeg assistentie van pantservoertuigen en daar is niet veel tegen te beginnen PRAAG Bij de wilde onlusten gisteravond in het centrum van Praag zijn twee doden en tientallen gewonden gevallen. „Misdadige elementen hebben op weerloze burgers geschoten," heette het in een verklaring van het gemeentebestuur, die van morgen door luidsprekers werd omgeroepen. „De daden van agressie en vandalisme waren het werk van buiten de maatschappij staande misdadige elementen, die niet geaarzeld hebben zich van vuur wapens te bedienen tegen politie mannen, die probeerden de orde te handhaven." Er zijn 320 per sonen aangehouden. Vandaag precies een jaar na dat troepen van het Warschaupakt Tsjechoslowakije binnenvielen werden nieuwe massale betogingen verwacht. Vanmorgen gingen dui zenden mensen uit stil protest tegen de invasie te voet naar hun werk. Velen droegen rouwkleding. Er werden geen inkopen gedaan. De openbare vermakelijkheden waren gesloten. Gistermiddag was het al onrustig in .de binnenstad. Politie slaagde er niet in, groepen jongeren van het Wenceslasplein te verdringen. Om half zes bii het uitgaan van kanto ren ontstond een explosieve sfeer. Waterkanonnen werden ingezet om de mensen te verspreiden. De schel dende bevolking riep „Gestapo", :en gezellige verrassing ussen alledaagse rekla ne en onverwachle be astingaanslagen.. Ik geef op als nieuwe abonnee: Gestapo", toen men met geweld de zijstraten werd binnengedreven. BARRICADES Later op de avond werd het rus tiger. De regering doorbrak de stil te over de gebeurtenissen van de laatste dagen en gaf een verklaring uit dat er „slechts kleine ordever storingen" waren geweest. Dat was het sein voor duizenden demonstranten om wéér de straat op te gaan. In de zijstraten van het Wenceslasplein werden barricades opgeworpen om politie- en leger voertuigen de doortocht te beletten. Met gummiknuppels, waterkanon nen en traangasgranaten werd de menigte teruggedrongen. Maar de woedende demonstranten kwamen steeds weer terug, terwijl de roep om Dubcek steeds luider werd. Boven de hoofden van de me nigte werden waarschuwingsschoten gelost. Pas na middernacht luwden de onlusten. Militairen en politie be heersten vanmorgen het chaotische straatbeeld in Praag. Zij stonden klaar om een nieuwe golf van ge weld op te vangen. RUSTIG In Bratislawa was het rustig, evenals in Brno, waar voor het eerst tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen applaus weerklonk voor de Russische en Oostduitse deelne mers. Aan de grens bij Waidhaus (Beie ren) werd drie Amerikanen, twee Britten en een groep Westduitsers de toegang tot Tsjeohoslowakije ont zegd. Ook de voorzitter van de Zweedse wielerbond mocht het land niet binnen. HELLENDOORN Een slepend conflict over de eigendom van een toegangsweg tot het Hellendoornse Sportpark tussen de gemeente en een bij de ingang wonende familie Smal- brugge heeft de heer Smalbrugge naar de schop doen grijpen. Hij heeft de toegangsweg tot het sportpark op gebroken. Al jaren strijdt de heer Smalbrugge voor wat hij meent dat zijn recht is. Hij schreef in de loop der jaren al honderden klaagbrieven, tot aan de minister toe, maar overal werden zijn bezwaren voor kennisgeving aange nomen. Bij evenementen in het park wordt de toegang tot de woning van de heer Smalbrugge vaak geblokkeerd door voertuigen. De politie heeft de schop van de heer Smalbrugge in beslag ge nomen. Inmiddels blijft hij protest brieven schrijven, waarin hij aankon digt met opbreken door te zullen gaan als men op zijn bezwaren niet ingaat. J^E veelheid aan informatie op aller lei gebied waarover wij allen zijn komen te beschikken en die nog da gelijks wordt aangevuld en zich uit breidt heeft ons in een situatie ge bracht waarin het ons mogelijk is mede te leven met mensen en met volken wie het leed niet wordt ge spaard. Vandaag is dat wel heel in het bij zonder het volk van Tsjechoslowa kije. dat zulk een veelbewogen en smartelijk jaar achter zich heeft en waarvan, nadat de historie reeds zo somber was, de toekomst bij uitstek donker lijkt. Een jaar geleden wij allen herinne ren het ons met machteloos verdriet rukten er de Russische bezetters binnen, nadat het volk even van de vrijheid had geproefd. Dat binnen rukken van de vreemde troepen werd het begin van een situatie waarin een wanhopig volk het uiterste deed om zijn levensbehoefte aan vrijheid en menselijke zelfontplooiing waar te maken. Het is ook vandaag dat we weten, wat helaas reeds te vermoeden viel, hoe het een worsteling is geweest te gen machten waartegen ook het fel ste verzet van een klein maar dapper volk niet kon zijn opgewassen. En het is nu uitgelopen op een dieptepunt waarin diegenen die de drang naar vrijheid leken te belichamen wrange beschuldigingen ondergaan van wie zich zelf voor de vreemde machten geheel hebben vernederd. De geschiedenis gaat voort, en de mensheid leeft voort. En mèt die bei de blijven de behoeften voortbestaan die voor de mens wezenlijk blijven, ook wanneer ze die mens voor lan gere tijd worden ontnomen en ont houden. De mensen in Tsjechoslowakije zullen zich vandaag opnieuw vertwijfeld af vragen of dit dan niet voor hen geldt. Wij begrijpen hun wanhoop. Maar het bestendigen van die behoeften zal ook daar de hoop op verwezenlijking ervan, mocht het zijn binnen toch niet al te lange tijd. levend houden. Zij weten juist ook vandaag de deernis van vele miljoenen overal ter wereld op zich gericht. Hun leed is ook het onze. plaats: betaalt: per kwartaal per maand Mijn naam ols belonTng voor mijn akfivitelt kies Hc 1 ONDERZETTEGEL/ D^EKSEFWET^ Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. STADSGEHOORZAAL BREESTRAAT LEIDEN Donderdag van 2-10 n.m. Vrijdag van 9 -10 n.m. Zaterdag 9 v.m.-5 n,m. Zie adv. in dit blad van maandag j.l. Wereldraad tot FS LONDEN Gisteravond laat heeft het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken een oproep gericht tot de regering van de Verenigde Staten. Het parlement van de We reldraad wil dat Amerika zijn diplo matieke betrekkingen met Cuba herstelt en de economische boycot te gen het eiland opheft. De raad richtte tegelijkertijd ook een oproep tot de Zuidamerikaanse regeringen. Ook deze worden ver zocht weer diplomatieke en econa- mische betrekkingen met Cuba aan te knopen. Op deze wijze kunnen de economische moeilijkheden van hel Cubaanse volk verminderd worden. De oproep werd met grote meer derheid door de 120 leden van het Centraal Comité aanvaard. Twee Amerikanen stemden tegen. WASHINGTON Een we tenschappelijk laboratorium in Texas is er dinsdag in geslaagd een laserstraal te laten terugkaatsen van de maan door middel van de reflector die Armstrong op 20 juli heeft geïnstalleerd. Gebleken is dat de afstand van de aarde tot de maan veertig meter meer is dan men aan vankelijk dacht. De afstand is nu tot op vier meter nauwkeurig bepaald. In de toekomst hoopt men het op 15 centimeter te doen. De eerste proeven met de laserstra len mislukten, waarschijnlijk door atmosferische storingen. DEN HAAG De Konink rijksregering heeft van Guyana geëist dat het zijn militairen uit de post Tigri op korte termijn terugtrekt. Voorts heeft de regering de ambas sadeur van Guyana in Londen, sir Lionel Luckloo, meegedeeld dat zij ernstig verontrust is over de bezet ting door Guynese militairen van de grenspost, gelegen in het betwiste ge bied tussen Suriname en Guyana. Zij noemt de handelwijze van Guy ana in strijd met de wens die van beide kanten is uitgesproken, dat het bestaande geschil langs vreedzame weg moeten worden opgelost. In ver band hiermee heeft Suriname reeds geruime tijd een de-escalatie van het conflict proberen te bevorderen, al dus de mededeling van de Konink rijksregering. Op een persconferentie heeft de premier van Suriname, May, gisteren in Paramaribo meegedeeld, dat het juiste aantal Guanese militairen dat zich in Tigri bevindt niet bekend is. Hij nam aan dat er in totaal onge veer tachtig man zijn geland. Ook zei hij dat geen troepen van de defensiepolitie uit het betwiste ge bied waren teruggehaald na het inci dent. „Integendeel, de bewapening is zelfs opgevoerd". De vertegenwoordiger van de Guy anese regering, Kendall, heeft pre mier May verzekerd dat hij alles in het werk zal stellen om de zaak weer in het reine te brengen. Guyana: praten Kendall is inmiddels voor overleg teruggeroepen Georgetown, de hoofdstad van Guyana. Volgens het ministerie van defensie daar mag het incident niet eens een botsing wor den genoemd. Het was een politione le operatie van militairen met het doel personen te verwijderen die het gebied van Guyana klandestien wa ren binnengekomen .en de immigratie- wetten overtraden. Guyana blijft tot besprekingen met Nederland en Suriname bereid, hoe wel er „historisch bewijs" is dat het omstreden gebied tot Guyana be hoort, aldus het ministerie in George town. Bevestigd werd dat de Guyanese militairen de Surinaamse vlag die in het omstreden gebied wapperde, heb ben vervangen door een Guyanese. In de gelijkluidende nota's die naar Den Haag en Paramaribo zijn gezonden, staat volgens het ministe rie dat de regering van Guyana het incident ernstig opneemt en van bei de regeringen de garantie heeft ge vraagd dat haar gebied „niet op nieuw zal worden geschonden". Venezuela: protest Venezuela heeft Guyana beschul digd van een oorlogszuchtige en pro vocatieve houding door zijn troepen aan de gemeenschappelijke grens te versterken. Guyana doet dit, zo wordt gezegd, onder het mom van voorkoming van een Venezolaanse in- 210 gram van 90 voor 80 niet te geloven voor die prijs! vasie in een omstreden gebied ten westen van de rivier de Essequibo (150.000 vierkante kilometer groot). De minister van buitenlandse za ken, Calvani, zei op een persconfe rentie dat Venezuela genoodzaakt is haar vreedzame houding te laten va ren door de voortdurende pogingen van Guyana om Venezuela het oor logspad op te drijven. De minister veroordeelde ook het Guyanese optreden in het conflict met Suriname en beschuldigt pre mier Forbes Burnham van Guyana van de vorming van „een raciale re gering in het hart van Latijns Ame rika, waar wij altijd het beginsel van raciale integratie hebben gehuldigd". Toegeven aan iemand, die ongelijk heeft, is tweemaal gelijk hebben. PETIT-SENN „Geef iets voor <le collecte, voor dat je alles versnoept". Strandweer Depressie boven het midden van de Noordzee geeft ook mor gen nog koele lucht met enkele buien. Frisse wind tussen west en noordwest. Temperatuur 18 a 19 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk slecht tot matig strandweer, tegen het weekeinde geleidelijk weer sta bieler. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur: 75,2 cm (1003 millibar), dalend. IJCY -''littlËÉiÉt - J:;y 'Immmm DE BILT Koel weer met nu en dan buien. Matige tot krach tige wind tussen west en noord west. DE BILT Aan de zuidflank van een lagedrukgebied dat zich over de Noordzee en Skandinavië uitstrekt, werd het afgelopen etmaal onstabiele lucht naar ons land getransporteerd. De aanvoer van onstabiele lucht werd nog versterkt door een hogedrukgebied waarvan het centrum zich in het zeegebied ten noorden van de Azoren be vond. In ons land kwamen veel buien voor waarvan sommige van onweer vergezeld gingen. Zo werd vanmorgen in het zuid-westen van ons land op meerdere plaatsen 25 millimeter regen getapt. In het algemene weerbeeld komt de eerste 24 uur. nog niet veel verandering. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal, max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Zon en maan 22 augustus zon op 5.35, onder I 19.50; maan op 17.06, onder 23.26; 27 aug. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1