Praag, een jaar later, zoekt nieuwe wegen Door orkaan honderden doden DIENSTWEIGERAARS HOUDEN OPTOCHT De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Bemanning Imber kreeg penningen voor hulpverlening Biafra Ravagerecord KLM bestelt vliegtuigen Haagse rechtbank behandelt zaak Haarlemse rechter „Opstand" in jongenstehuis Van Ned. Roode Kruis Rampboot eiste 24 slachtoffers EMS boekte f 3 miljoen meer winst WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 Men vreest dat de orkaan Camille een dodencijfer van over de tweehonderd zal halen; een triest record. Het aantal gewonden bedraagt circa 2000. Het zoeken naar slachtoffers en stoffelijke resten onder ded puinhopen duurt voort. GULFPORT Gouverneur Williams van de Amerikaanse staat Mississippi heeft vanmorgen gezegd dat het aantal doden door de orkaan Camille tot vijfhonderd a duizend kan oplopen. Veel lijken liggen volgens hem nog bedolven onder tonnen puin langs de Amerikaanse kust aan de Golf van Mexico. Er zijn al 170 doden geteld. Evenals Mississippi is Louisiana tot rampgebied uitgeroe pen. SCHIPHOL De KLM. heeft defi nitief zes vliegtuigen van het type DC 10-30 besteld en optie genomen op zes toestellen van hetzelfde type. De bestelling werd gedaan in het ka der van de technische samenwerking met SAS, Swiss Air en UTA. In 1972 en 1973 zal de KLM over zes DC-10-„Wide Body"-vliegtuigen kun nen beschikken. In de loop van volgend jaar wordt de KLM-vloot nog eens uitgebreid met een DC 8-63 en een DC 8-55-f. JVaar huis van minister Udink DEN HAAG Een groot aan tal dienstweigeraars zal van avond een demonstratieve tocht houden naar het huis van minis ter Udink (minister van defen sie ad interim) in Rotterdam om daar hun eisen en grieven ken baar te maken. De dienstweigeraars zijn er verhol* gen over dat ze, als erkende gewe tensbezwaarden in veel gevallen geen, passende vervangende diensten krij gen en dat de vervangende dienst die hun wordt opgelegd uitgevoerd moet worden als waren ze in militaire dienst. In kamp Vledder, waar vele dienst weigeraars verblijven, is het al da genlang onrustig. Gisteren waren er zes in hongerstaking. Anderen maak- HAARLEM <-> De Hoge Raad heeft beslist, dat de klachten van de Haar lemse politie tegen de zestigjarige Haarlemse rechter mr. H. G. R. we gens belediging door het parket van de Haagse rechtbank aanhangig zul- ln worden gemaakt. Bij deze rechtbank is reeds de zaak in behandeling waarbij mr. R. ver dacht wordt van het feit onder in vloed van drank te zijn geweest bij een aanrijding met dodelijke afloop in februari van het vorige jaar in Haarlem. Bus van Nederlandse makelij verongelukt MOSKOU 1 Twee Australiërs en een Britse vrouw zijn om het leven gekomen toen een autobus met 42 buitenlandse toeristen tussen Minsk en Brest Litowsk in de Sowjetunie slipte en omsloeg. Er waren 27 ge wonden De bus was van Nederlandse ma kelij en werd ook door een Nederlan der bestuurd. Het gezelschap was op weg van Moskou naar Warschau. De heer A. van Emden (rechts), directeur-generaal van het Rode Kruis, overhandigt kapitein Kist (midden) van de Imber en twee van zijn officieren de erkente lijkheidspenning. ten een busje onklaar. De elek trische bedrading en de zittingen werden vernield. Een arts houdt de gezond heidstoestand van de hongerstakers nauwlettend in het oog. Mocht het zijn, dat ze als gevolg van hun actie niet meer hun werk kunnen doen, dan zal dat volgens een woordvoer der van het ministerie van defensie gemeld moeten worden aan de offi cier van justitie, omdat ze dan door omstandigheden, afhankelijk van hun wil, nalatig zijn het hun opgedragen werk te doen. In antwoord op een vraag of deze acties in kamp Vledder voor defensie aanleiding zijn het tewerkstellingsbe leid van de erkende gewetensbe zwaarden te herzien, zei de woord voerder, dat er steeds zoveel moge lijk naar gestreefd wordt de erkende gewetensbezwaarden een plaatsing te geven, die overeenkomt met hun op leiding en mogelijkheden. Defensie beschikt over ongeveer twintig objecten voor tewerkstelling. Het totaal aantal gewetensbezwaar den in ons land bedraagt 210. MAARSBERGEN Gisteravond Is een „opstandje" uitgebroken in huize Valkenheide in Maarsbergen, een instituut voor de heropvoeding van jongens. Na de melding rukte de po litie met zes auto's uit. De gemoederen waren dermate verhit, dat vijf jongens uit het huis werden overgebracht naar het poli tiebureau in Zeist. Ook in politiebu reaus van naburige gemeenten wer den jongens ter afkoeling onderge bracht. De moeilijkheden zouden zijn ver oorzaakt door het feit, dat een van de jongens naar elders overgeplaatst zou worden. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kuntu de hefe dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte .openingstijden. (Van een onzer verslaggevers^ ROTTERDAM De negen beman ningsleden van de Rotterdamse kust vaarder Imber hebben dinsdagmid dag uit handen van de heer A. van Emden, direkteur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, een speci ale erkentelijkheidspenning gekregen voor de hulp die zij de afgelopen acht maanden aan de Biafraanse be volking hebben gegeven. De heer Van Emden zei daarover aan boord: „U hebt door uw werk duizenden mensenlevens gered en wij zijn u dankbaar voor de wijze waar op u de vlag van het Rode Kruis daar hebt hoog gehouden". Volgens hem is de kritiek die er de laatste tijd op het Rode Kruis wordt geleverd, niet terecht. Men is namelijk aan door de regeringen uitgevaardigde regels ge bonden wat de hulpverlening betreft en daar kan het Rode Kruis niet on deruit. De Imber (laadvermogen 1000 ton) een schip van P. A. van Es en Co. theeft in acht maanden tijds onge veer 15.000 ton levensmiddelen (ook wel medicijnen) vervoerd van de ha ven Lagos en het eiland Fernando Poo naar havens als Calabar, Port Harcourt en Cotonou. In die havens is vaak vertraging opgetreden we gens drukte en veel regen. Kapitein J. Kist (55) uit Almelo en zijn bemanning hebben van de Nige- rianen nooit last ondervonden; ook op zee is de Imber nooit in moeilijk heden geweest. Het Rode Kruis zal geen tweede schip charteren voor de hulpverle ning aan Biafra. De voedselvoorzie ning wordt momenteel alleen ver richt door vliegtuigen, die uitsluitend overdag vliegen. THONON LES BAINS Het doden cijfer van het ongeluk met de ple zierboot, die op het Meer van Genève omsloeg is gestegen tot 24. Hieronder bevinden zich zestien vermisten. Gisteravond is bij liet invallen van de duisternis het zoeken naar hen gestaakt Kapitein Emile Richard heeft nog geen verklaring voor de ramp kun nen geven. Wel zei hij dat er direct paniek aan boord was uitgebroken toen het schip begon vol te lopen. De boot zonk snel in het zestig meter diepe meer. DEN HAAG De Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft vo rig jaar 3,2 miljoen winst geboekt, wat een geweldige stijging betekent ten opzichte van 1968 toen het winstsaldo 233.000 bedroeg. De balansen van 1967 en 1968 verschillen sterk: de balanstotalen stegen van 253.6 tot ƒ202.6 miljoen. De post onroerende goederen daalde van ƒ167.7 tot ƒ143.1 miljoen. De li quide middelen van ƒ5.1 tot 1.5 mil joen. De schulden op lange termijn daal den ook sterk: van 93,3 tot 77,2 miljoen en op korte termijn van 22.5 tot ƒ12.6 miljoen. Het exploita tie-resultaat bedroeg ƒ7.2 miljoen te gen 8.4 miljoen in 1967. De vermindering van de op de ba lans van eind 1967 voorkomende niet-geconsolldeerde deelnemingen van ƒ40 miljoen naar ƒ11 miljoen valt in hoofdzaak te verklaren uit de verkoop van Hotel Continental en de deelneming in d'Immeubles commcr- cieux, beide te Parijs. Eert aantal Kamper studenten bracht onlangs een bezoek aan Praag. V an een hunner ontvingen wij dit verslagdat ons met name in deze dagen oriënterend voorkomt „Zijn jullie bang?", vroegen we op de man af aan een paar studenten. „Nee", zeiden zij, „want toen de Russen hier bin nenvielen, rekenden ze met 2 miljoen doden aan Tsjechi sche kant, een staatsgreep en een onmiddellijke executie van Dubcek. Wij hebben ze er de gelegenheid niet toe gegeven. En erger kan het niet worden." Een jaar geleden rolden Russische tanks door de straten van de Tsje chische hoofdstad Praag om desnoods met bruut geweld de libe rale beweging in Tsjechoslowakije in bloed te smoren. Door de werkelijkheidszin van de bevolking is het niet zover gekomen. En Hadden de Russen vier internati onale conferenties, een invasie en twee bedreigingen met invasie, een poging tot een militaire staatsgreep, vele intriges en persoonlijke bedrei ging en mishandeling nodig om de Tsjechen in het „gareel" te krijgen. EEN BRUG Met groot gevoel voor humor ver telt men U de legende van de Grote Tsjech, de zogenaamde stamvader van de Tsjechen. Grote Tsjech kwam uit de wijde vlakte in dit land, keek om zich heen, vond het een mooie streek. Hij voelde zijn vermoeidheid en besloot er te blij ven. De domoor: Waarom liep hij geen tweehonderd kilometer verder? En daarmee is de situatie goed samengevat. Een klein volk, uit geo politiek gezichtspunt gedoemd om een brug te zijn tussen het oosten en het westen. En jaloers op Neder land, omdat het een betere plaats heeft gekregen op de wereldkaart. Jan Masaryk, een van de grond leggers van de republiek, wist wat het betekende om een brug te zijn. „In oorlogstijd word je opgeblazen, in vredestijd word je bevuild door de ossen die over je heen trekken". Hij had gelijk. De liberalisering wilde een vrijer economisch beleid. Communisme met een menselijk gezicht. Deskun digheid boven partijlidmaatschap. Onderscheiden tussen dogmatisch en scheppend marxisme. De Tsjechoslo- waakse eigenaard met handhaving van de band aan Rusland. De invasie en de leer van de be perkte soevereiniteit hebben hier een eind aan gemaakt. En de ver bijsterde Tsjechen in een ideolo gische crisis gestort. De filosofen bukken zich nu over de vraag: Hoe kon het zover ko men? Welke fouten zijn er ge maakt? Uit de gesprekken blijkt, dat de gewone man maar al te vaak elke politieke interesse verloren heeft. Zij weten het niet meer. Als je vraagt naar de toekomst, halen ze hun schouders op. Uitgeput als zij zijn, geven ze Husak ma-ar al te graag een kans. En leggen bloe men op het monument van Wen- ceslaus. En gaan een kaarsje bran den op het graf van Jan Palach. Of kopen een Dubcekspeldje samen met de toeristen. NEDERLAAG Zoveel wordt duidelijk uit de gesprekken, dat Rusland de werke lijke verliezer zal zijn. Een intense verachting klinkt door als men het over hen heeft. Een intellectueel verklaarde: Nu moeten wij het dog ma aanvaarden van de Sowjetunie, waar de domkoppen de overhand behalen. Karl Marx zou zich- in zijn graf omdraaien, als hij kon zien wat er in zijn naam gebeurt. Zeer tegen hun gewoonte hebben de Russen vergeten de oppositie te verdelen, nagelaten de aktie met enigerlei aannemelijke doctrine te omkleden. Ze hebben bruut geweld gebruikt. Een student van de Kareluniversi- teit legt ons uit dat hun voor wendsel om een contrarevolutie de kop in te drukken uit marxistisch oogpunt lariekoek is: onder de gege ven omstandigheden kon geen con trarevolutionaire aktiviteit ontstaan. Intussen hebben de Tsjechen nog geen nieuwe houding gevonden. De meningen in het volk zijn verdeeld. Ook onder de intelligentsia heerst verdeeldheid. Eén ding is duidelijk: Het oude Novotnyregime is voorbij en zal nooit meer spontaan aan de macht komen. Het immense stand beeld van Stalin Is verdwenen. Op de lege sokkel staat de naam van Dubcek gekalkt Rusak, russenvriend (wat gewel dig rijmt op Husak!) is een kwalijke scheldnaam geworden. Na twintig jaar communisme is Tsjechoslowakije een arm land. Voor de tweede wereldoorlog was het een enorm geïndustrialiseerd land met een hoge levensstandaard. Nu rijden prehistorische T-fords ^eid binnen het marxisme komt ook door de straten, voor de happy few. de behoefte aan een gesprek op. Dat In de winter bestaat Praag uit ko- is tevens eigenlijk een eis door de lengruis. De gebouwen zijn goor en werkelijkheid gesteld. Immers, meer slecht onderhouden. Dat is niet te dan driekwart van de Tsjechoslowa- verbergen door de enorme aantallen ken is christen. Het verzet in Praag tegen de Russische invallers was massaalmaar ge weldloos. Nu krijgt Husak een kans en koopt men een speldje van Dubcek. Bij de opkomende verscheiden- vlaggen. Russische soldaten kom je in de In ditzelfde Tsjechoslowakije zijn de aanzetten er met mannen als straten van Praag niet tegen. Tsje- Hromadka en Gardavsky, koplopers. Dreigende tanks, waarop een jaar geleden een in drukwekkend geweldloos antwoord werd gegeven. chen patrouilleren er onopvallend. Maar de Russische Mladabasis is zo dicht bij Praag, dat een tankcolonne binnen één uur in de stad kan zijn. Werkt het systeem? vroegen wij aan een filosoof van de Kareluni- versiteit. „Ja", zei hij, „want wij werken ervoor, dus denken we niet: het werkt niet". „We moeten ons niet blind blijven staren op het te kort dat er t.o.v. een ideaal altijd wel zal blijven. Jullie vraag of de mens goed of slecht is, is zinloos. Dat verschilt per situatie en kun je niet eens voor altijd afspreken". Een arbeider verdient zo'n 1800 kronen, een predikant 1000. Een Skoda kost 54000, twee jaar van te voren contant betalen. „Studeer jij ook?" „Nee, want mijn vader is geen arbeider". „Jullie in het westen werken uitsluitend om de beloning. In Tsje choslowakije verdienen een arts en een arbeider ongeveer evenveel: men werkt omdat het werk zelf zin vol is als bijdrage aan de opbouw van het land". Aldus een marxiste. DIALOOG In 1957 al kwamen in Praag christenen bijeen van beide kanten van het ijzeren gordijn. Zij richtten zich tegen de koude oorlog die toen op zijn hoogtepunt was (1956!) en tegen de bewapeningswedloop als middel om te komen tot wereldvre de. Zij legitimeerden zich door te wij zen op de politieke kant van het bijbelse kernwoord „vrede" en de taak van de kerk in de dienst aan alle mensen. Maar het was een voorhoede. Tot minstens januari 1968 waren christenen voor de staat imperialisten, de communisten voor de kerk alleen maar atheïsten. De voormannen van deze zogehe ten Praagse Vredesbeweging trach ten aan te tonen (of te geloven), dat marxisme niet per se atheïstisch hoeft te wezen en dat ze zich wel licht met de christenen kunnen vin den in de gemeenschappelijke taak: De wereld leefbaar te maken resp. ^ciale te houden. De grote groep van hun geestver wanten krijgen ze niet mee. De meeste christenen zien helemaal niets in een gesprek. De grote massa van de communisten vrezen via de dialoog „contrarevolutionaire" infil tratie. Daarom geven de Tsjechoslo- waakse communisten voorlopig de voorkeur aan in zichzelf praten. IN ZICHZELF De Tsjechoslowaken mochten hun eigen weg niet gaan. Maar ze zijn ervan overtuigd, dat Rusland tenon- der gaat mits het snel en ingrijpend Marx' richtlijnen anders opvat. Eni ge tijd geleden zei een functionaris: „Onze fout was, dat we meenden, dat Rusland het socialisme in prak tijk bracht. Het is niet eens staatskapitalisme. Hun systeem is een tsaristische bureaucratie. Als dit nog twee jaar zo doorgaat, gaan ze kapot, en wij dus met hen". Daarom vinden ze de interne dia loog veel belangrijker. Een filosoof van de Kareluniversiteit: „Het Wésten heeft gefaald, want ze heeft van 1917 niets begrepen en doet nog steeds niets om de wereld te helpen. Wij stellen zelf de vraag wel hoe augustus '68 kon gebeuren, jullie moeten je eigen fouten nagaan. En dan blijkt dat jullie door 1917 schul dig zijn aan 1968". „Waarom wordt de interne dialoog met tanks gevoerd?". „Een foute vraag. Kunt U mij uit de geschiede nis één voorbeeld geven dat tanks zó overwonnen en ontkracht zijn? Als er één groep geleden heeft, dan wa ren het wel de Russische tankbe manningen. die helemaal geen be zetters wilden zijn." „Wat kan het Westen doen voor de interne dialoog?" „Niet applau- diseren wanneer onze studenten zich daardoor niet meer terug kunnen trekken zonder gezichtsverlies. Dat schaadt het zelfgesprek. Sedert drie eeuwen is de situatie voor het Tsjechische volk niet zo goed geweest. Januari '63 is het eerste genezingssymptoom van de revolutie. De intelligentsia kan het eerst genezen zijn. Nee, ik gelóóf niet in de toekomst. De toe komst is voor ons heel reëel ons handelen. Mijn hersens, mijn zintui gen. Dat uit de pit een boom zal groeien heeft niets met geloof te maken". ZOEKEN Zowel de christenen als de com munisten in Tsjechoslowakije zoe ken nieuwe wegen. Niet omdat ze zo eensgezind zijn, maar hoogstens in het besef tegen wil en dank toch een brug te vormen tussen Oost en West. Maar het is nog maar één stap terug naar de politiestaat. Voor de poort van de Praagse burcht staan nog steeds Tsjechische soldaten. En dat terwijl er vorig jaar binnen enkele dagen meer be zetters binnenrukten dan de NAVO In West-Europa aan soldaten er op na houdt. De Tsjechen houden in gedachten wat er op het briefje stond, dat Dubcek een omstander in de hand frommelde toen Russische militairen hem wegvoerden: „De zon zal weer opgaan". Wij dienen nauwlettend toe te zien hoe rood die zon zal worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9