Britten blijven definitief de baas in Noord-Ierland Medische centra in drie steden Uit ae Haagse hof geplukt I'Jxlri'itiis!fit buitenspel Hesultnai ran nverlet/ TOEZICHT OP POLITIE CNV moet duidelijk worden In hoger beroep eis drie jaar in zaak-gifmengster In 1970 eerste paal Bijlmermeer Leiden en Utrecht volgen Vredesschip Abi Nathan naar VS Minister antwoordt Kamerlid: Leidse promoties in kleding naar keuze Vreemdeling Treinverkeer bij Bodegraven gestremd Theater rekende te veel: 10.000 gulden boete alles goed/ en( mier Utrecht beproeft zijn moderne eet fabriek 5 WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 LONDEN Engeland heeft zjjn greep op Noord-Ierland na de recente onlusten duidelijk verstevigd. Premier Wilson zei gister avond dat de Britse legercommandant in Noord-Ierland voortaan verantwoordelijk is voor de algehele veiligheid in het gebied. Gewone politie en reserve-politie (fel gehaat bij de katholieken) komen onder Brits toezicht. De maatregelen werden bekendge maakt na het gesprek tussen Wilson en de Noordierse premier Chi- chester-Clark. Wilson sprak over be paalde hervormingen, die aan de wensen van het genootschap voor burgerrechten tegemoetkomen. Hij gaf geen nadere omschrijving. Wilson zei dat Engelse burger-ver tegenwoordigers in Belfast de Noord ierse regering hun mening zullen geven over bepaalde problemen. La ter zal minister Callaghan van Bin nenlandse zaken naar Ulster gaan om verdere stappen te nemen. Chichester-Clark toonde zich zeer tevreden met de resultaten van het gesprek. Hij zei dat de Britse troepen nu de voornaamste macht vormen in zijn land. ONTEVREDEN De verklaring van Wilson wordt gezien als een tegemoetkoming aan de verdrukte katholieken. De voorzit ter van het genootschap voor burger rechten, Frank Gogarty, was niette min „totaal ontevreden". „Deze rege ring heeft moreel niet het recht aan de macht te blijven." Waarnemers menen dat de echte verliezers de extremisten aan beide kanten zijn: de strijdbare protestan ten, die de sterke rechtervleugel van de regering vormen, en de republi keinen die deel uitmaken van het Ierse republikeinse leger. Bernadette Devlin zei: „Deze maat regel geeft ons wat hoop, maar de strijd is nog niet gestreden." Dominee Ian Paisley: „Wilson heeft met een pennestreek de laatste de fensielinie van de loyalisten van Ulster vernietigd. Dit is het begin van een geleidelijke bezetting van het land, district voor district. Mijn boodschap aan de speciale politie is: laat niemand jullie de wapens afne men. Intussen is vanmiddag om half vier (Ned.tijd) de Veiligheidsraad bijeen gekomen om de situatie in Noord-Ierland te bespreken. De Ierse regering in Dublin had om een spoedzitting gevraagd. In Noord-Ierland is het vrij rustig. Felle woordentwisten zijn in de plaats gekomen van bloedige gevech ten. Britse troepen haalden gisteren prikkeldraadversperringen weg, zodat verkeer in de verwoeste staten weer j' mogelijk werd. Sociale werkers in Belfast schatten dat 5000 mensen dakloos zijn geworden en dat de to tale schade in de miljoenen ponden sterling loopt. AFSTAND In Dublin heeft de regering van de Ierse republiek bij monde van pre- j mier Jack Lynch afstand genomen van de activiteiten van het verboden republikeinse leger (IRA). Hij doelde daarbij vooral op de uitlatingen van de IRA dat men volledig uitgeruste troepen naar Noord-Ierland heeft gestuurd. De grens tussen beide lan den wordt streng bewaakt, onder an dere met behulp van helikopters. Druiven- schoon De bloemen- en fruitshow Porno- flora '69 is gisteren in Naaldwijk op charmante wijze ingeluid door de kroning van de Nederlandse druiven- prinses Ellen Bouwmeester (links) door haar Britse collega Mary Carole Reeves (miss Battle of Flowers) van het eiland New Yersey Voorzitter St.-Joseph: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van werknemers in de bouwnijverheid Sint Joseph, de heer L. Brouwer, is teleurgesteld over de mening van CNV-voorzitter J. Lanser, dat zijn vakcentrale gereserveerd staat tegen over uitbreiding van de bestaande samenwerking met het NVV en het NKV en dat de bij het CNV aange sloten bonden evenmin staan te dringen om deze samenwerking ver der te institutionaliseren. In het blad „Op de Steiger" schrijft de heer Brouwer dat het „langzamer hand de hoogste tijd wordt dat dui delijk wordt hoever het CNV en de daarbij aangesloten bonden willen gaan met de uitbreiding van het sa mengaan en samendoen". Er is haast met de verdergaande bundeling van krachten van de ge organiseerde werknemers, er is nu lang genoeg over deze belangrijke zaak gepraat, aldus de voorzitter van „Sint Joseph", naar wiens mening ..het te ver zou gaan als het CNV door een remmende en vertragende houding zou uitmaken hoever het sa mengaan en samendoen zou mogen gaan". DEN BOSCH De waarnemend advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch, mr. Bruigom, heeft gisteren tegen de 48-jarige wegen bouwarbeider G.V. uit Amsterdam drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist wegens het feit dat hij in de jaren 1959 - 1960 samen met de Schijndelse gifmengster Riet H. waar hij een verhouding mee had, twee maal gepoogd zou hebben zijn vrouw door vergiftiging van het leven te beroven door haar koffie te geven waaraan vergif was toegevoegd. De verdachte was door de recht bank in Maastricht tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek veroor- j deeld, nadat ook de officier drie jaar had geëist. De man, die bij de politie en de rechtercommissaris een bekentenis j had afgelegd, doch die voor de recht- I bank had ingetrokken, bleef ook hier ontkennen iets met de poging tot moord te maken te hebben gehad. Mr. Bruigom achtte de door de rechtbank opgelegde straf te mild. Hij vond dat niet het medepleging j van poging tot doodslag maar van i poging tot moord was bewezen. (Van een ozer verslaggevers) AMSTERDAM De hoofdstad denkt volgend jaar in de Bijlmer meer op een terrein van 60 ha met de bouw van zijn Academisch Medisch Centrum te kunnen beginnen. De re alisering van het totale miljoenen project, dat o.m. een academisch zie kenhuis ten dienste van de faculteit der geneeskunde van de Amster damse Universiteit met 1000 bedden en alle instituten van deze faculteit zal omvatten zal alleen al wat het ziekenhuis betreft ongeveer negen k tien jaar gaan vergen. Onder een Academisch Medisch Centrum wordt verstaan een centrum voor biologische wetenschappen en een ziekenhuis. Tevens is het een op leidingsinstituut voor studenten, voor vele categorieën van specialisten en van paramedisch personeel, alsook een centrum voor wetenschap. In 1972 en 1974 zal met de bouw i van soortgelijke kostbare centra ten j dienste van de universiteiten van Leiden en Utrecht (of omgekeerd) worden begonnen. De plannen voor deze drie centra worden gecoördi neerd uitgewerkt. Dat Amsterdam het eerste kan starten komt omdat daar de al- j lerslechtste accommodatie is: het tach tig jaar oude Wilhelmina Gasthuis en I het Binnengasthuis dat nog uejaar- der is, voldoen in de verste verte niet meer aan de moderne behoefte. Akkoord Op regeringsniveau is thans over- j eenstemming bereikt over de finan- j ciering van de kale ziekenhuisbouw. i Vier jaar na de eerste paal, dat zou 1 dus in 1974 zijn. zou het Amster- j damse Academische Medische Cen- trum zijn eerste patiënten kunnen ontvangen. Qua omvang worden de drie centra gelijk: minister Veringa heeft zowel voor Amsterdam, Utrecht als Leiden dezelfde oppervlakte voor de zieken huizen 120.000 vierkante meter verbindend verklaard. Al jarenlang is men in de 1 hoofdstad bezig met het uitwerken der ambitieuze plannen alle niet kli- nische wetenschappelijke instituten i samen met het Academisch Zieken- huis tot één centrum te bundelen. De- ze multidisciplinaire aanpak heeft al tot twee werkconferenties geleid. i Dc eerste conferentie van twee jaar SYDNEY Chirurgen hebben uit het voorhoofd van de 48^-jarige Henry Hughes een bout en een vleugelmoer verwijderd. De man klaagde over aanhoudende hoofdpijn. Röntgenfoto's toonden de aanwezigheid van de bout j en de vleugelmoer aan. Ze waren tussen zijn linkeroog en neus diep in het voorhoofd gedrongen. De Austra- j liër was twee weken geleden bij een verkeersongeluk betrokken. geleden ging over functie en orga nisatie, die van verleden jaar bestu deerde de technologische aanpak, ter wijl de derde, z.g. Augustusconfe- rentie, die vandaag begon en drie da gen zal duren de globale opzet van het centrum tot hoofdthema heeft. Prioriteit bij de verwezenlijking van de plannen hebben voor Amster dam de afdelingen polikliniek, psy chiatrie en kindergeneeskunde. Het bouwterrein ligt in de zuidwestelijke Bijlmermeer. Met Ouderkerk a.d. Amstel, Weesp en Abcoude kan op èen werkgebied van 100.000 inwoners worden gerekend. Bij het bepalen van de forse om vang van het terrein is overwogen, dat directorium, docenten, andere medewerkers en studenten een groot deel van de dag in de centrum ge meenschap moet leven en werken. Dat vereist de nodige accommodaties: o.m. een restaurant, pauzerecreatie, studiegelegenheden, winkeltjes voor dagelijkse behoeften, crèches en der gelijke. Is ook dit Amsterdamse acade mische medische centrum voltooid de VU beschikt er al over een dan zullen Gemeentelijke en Vrije uni versiteit straks minstens eenderde van het Amsterdamse ziekenhuisbed- denarsenaal gaan beheren. Hel vredesschip van Abi Nathan is gisteren Amsterdam uitgevaren op weg naar Amerika, waar de radio- en zendinstallatie wordt aangebracht. Er was veel belangstelling en water kanonnen zorgden voor een feeste lijke omlijsting. Het schip wordt door kapitein C. van Oosterhout met vijf bemanningsleden naar New York gevaren. Voor Abi Nathan begint in de Ver enigde Staten een nieuwe actie om geld bijeen te krijgen voor de uit rusting van het schip en om een in ternationale bemanning te vinden. Het vergt dan nog wél enige tijd voor de Peace als radioschip in de Middellandse Zee ligt, buiten de ter ritoriale wateren van Egypte en Is raël. Op de foto brengt ds. Van Boeyen „goede vaart" uit op het schip, met j instemming van (van links naar rechts) Imam Ah Akmal van de moskee in Den Haag, mgr. J. B. Möller, bisschop van Groningen en Abi Nathan. Ook rabbijn A. Soeten- dorp en ds. G. Prast waren aanwe- (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Curatoren van de Leidse universiteit hebben minister Veringa meegedeeld dat in het komend academisch jaar verzoeken om bij promo ties andere dan de traditionele kleding te dragen ingewilligd zullen worden. Minister Veringa wil de beslissing die het senaats- bestuur hierover zal nemen zo nodig doorgeven aan de andere instellingen van wetenschappe lijk onderwijs. Mejuffrouw Barendregt (soc.) heeft de minister geattendeerd op een voorval dat zich onlangs bij een pro motie in Leiden voordeed: de promo vendus kreeg te horen dat als hij niet in rok, maar in een gewoon pak zou verschijnen, de rector magnificus zou weigeren de vergadering te ope nen. Veringa kreeg de vraag voorge legd of die weigering berust op regle menten of op wat in Leiden gebrui kelijk wordt geacht en of hij zijn invloed wilde aanwenden om te be reiken dat ieder kan promoveren in de kleding van zijn voorkeur. De minister heeft nu geantwoord dat volgens een mededeling van cu ratoren de traditie van het dragen van bepaalde kostuums bij examens niet meer bestaat. Bij promoties is het echter nog steeds gebruikelijk dat de opponerende hoogleraren in toga verschijnen, de overige oppo nenten in jacquet en de promovendus en zijn paranimphen in rok. Voor vrouwelijke promovendi bestaat geen bepaalde traditie, maar zij plegen te verschijnen in kleding die in over- IIOOE Aai BUj-,- Hoe rustig vliedt het leven der geruste Hagenaars.... We flaneren op onze promenades, al zijn dat niet veel meer dan verzakte straten: we wandelen in onze allee, het vorste lijk voorhout; we rusten op bankjes in de parken; we werpen een hen geltje uit in de vijvers en vangen soms nog een grondig visje ook. Voor hotels rijden soms bussen aan en laden toeristen uit. In kud des verdwijnen ze door de draaideu ren naar de gedekte tafels. Na ver zadiging gaan ze naar Madurodam of het Vredespaleis, ze nemen wat dia's die van betere kwaliteit kant en klaar gekocht kunnen worden. En dat alles is omrankt door onze bloemenpracht in de honderden rijk beladen bakken, die binnenstad en pleinen omzomen. Zelfs rond en in de stations blijft die waardige kalmte behouden, 's Morgens op het spitsuur zijn op sta tion H.S. twee loketten open. Wat deert een lange rij? Een trein naar Amsterdam of Rotterdam verletten kost minder tijd dan een gemiste stadsbus. Er is dan ook geen geren in de gangen en op de trappen, maar wel een genoegelijk gedrentel langs lec- tuurstalletjes en, alweer, bloemenki osk. Natuurlijk gebeurt er ook wel wat in Den Haag. 'Het brandt er nog al; er klinkt wel eens een pistoolschot; er klappen auto's op elkaar. Dan loeien er sirenes... Auto's wijken aarzelend opzij om ruim baan te maken. Een lome voet ganger blijft misschien even staan en oogt de witte of rode wagen na. Maar nooit zal er een sliert achter de alarmwagen aan racen, om bij het sensationele evenement te zijn. Zelfs het Binnenhof dommelt nu er geen parlementair gedruis is en de politieke strijd alleen op papier gevoerd wordt. Het is goed toeven In Den Haag. Je heb er geen tweede huis in stille dreven nodig. En nog frappanter, wie het tegenstelde zoekt behoeft niet naar Parijs, want binnen het uur kan de Hagenaar zich in de hipste wereld storten. Sneller dan de T.T.M. ons van Voorburgse Vliet naar Noordzeestrand brengt, zit men in Amsterdam, dat wervelt en gonst van vreemd gerucht. Nu de conduc teurs van de trams verdwijnen mist men het smeuig Mokums, maar al 's werelds talen hoort men er verder. Alles beweegt er en masse. Drom men in haastig gedrang in de stra ten en sloom rekkend of kerend de monumentliggers. Een gigantisch ballet der tegenstrijdigheden. De alledaagse burger heeft er geen deel aan. Die laadt en losl de vrachtauto's, zit ergens in hemdsmouwen op kantoor of staat in overall achter een machine, die luiert op een terrasje of drentelt in de Kalverstraat. De toeristen varen door de grachten, omdat men daar nauwelijks langs kan lopen. Of het moest over de autodaken heen gaan. De Hagenaar loopt er verdwaald rond. Vreemdeling op buurmans grond. eenstemming is met het plechtige ka rakter van de promotie. Een en ander is niet reglementair voorgeschreven, maar de rector heeft zich in het bedoelde geval niet ge rechtigd geacht op eigen ge^ag af te wijken van de traditie die sinds jaar en dag bestaat. Maar het komende senaatsbestuur heeft meegedeeld geen bezwaar te hebben tegen afwij king van de traditie. Deze ontwikke ling komt tegemoet zowel aan de wensen van degenen die de traditie wil len loslaten als aan de wensen van degenen die haar willen handhaven. BODEGRAVEN Bij Bodegraven is vanmorgen omstreeks zeven uur een zogenaamde sprocitrcin, die ge bruik wordt bij het vernietigen van onkruid, uit de rails gelopen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op het enkelsporige baanvak tussen Utrecht en Leiden verloopt het trein verkeer nu met hindernissen. De treinen rijden van Utrecht tot Woer den en van Leiden tot Bodegraven en omgekeerd. Tussen Woerden en Bode graven worden de passagiers met bussen vervoerd. De oorzaak van de ontsporing is niet bekend. Het ongeluk gebeurde tijdens rangeermanoeuvres. AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter heeft de maatschappij Tuschinski NV veroordeeld tot twee keer een boete van 10.000 gulden, waarvan telkens 5000 voorwaardelijk wegens het berekenen van te hoge prijzen in het Roxy- en Nögge- rath-theater. Volgens de prijzen- beschikking goederen en diensten mogen geen hogere prijzen worden berekend dan op 1 oktober 1968. De maatschappij berekende 36 tot 77 cent te veel per plaats. De officier van justitie had bere- kend dat het bedrijf een onrechtma- tige winst zou hebben behaald van I 219.000 gulden als men was doorge- j gaan met het berekenen van te hoge I prijzen. De militante "Noordierse ds. Ian Paisley was een van de velen die gifiteren het stoffelijk overschot van David Linton, die tijdens de recente ongeregeldheden in Crumlin Road in Belfast om het leven kwam, naar dde laatste rustplaats brachten. Hamirpis (26) Op de vraag van de heer A. Her mans hoe het mogelijk was om in de ark van Noach (afmetingen 300 el lang, 50 el breed en 30 el hoog) zo'n 250.000 dieren onder te brengen, kan ik kort antwoorden: bij God zijn alle dingen mogelijk. Woerden B. Lindhout Ifluanreis (27) De heer A. Hermans nam mij kwalijk dat ik hem dom vind en mijzelf wijs. Ik vind mijzelf heus niet wijs, maar het domme vind ik hierin gelegen dat de heer Hermans zich veel wijzer acht dan God en Zijn Woord. Hij kan de dieren in de ark wél plaatsen, want in Zijn Woord staat: wat bij de mensen onmogelijk is, is mogelijk bij God. Het wonder van de vermenigvuldi ging van de broden en vissen kunnen we met ons verstand toch ook niet verklaren? Evenmin het feit dat God Zijn enige zoon gaf om zondaren zalig te maken. Ik ben in elk,geval zo „wijs" dat ik alles van Genesis 1 tot Openbaring 22 geloof en aanvaard als Gods Woord, vaaraan geen tittel of jota mag wor den af- of toegedaan. Bodegraven Joh. Bocrefijn Maanreis (28) De maanreis is niet zo zondig en verschrikkelijk als velen 1blijkens de ingezonden stukken in uw blad menen. Kosmisch gezien behoort de maan bij de aarde. De afstand is zeer klein in vergelijking met die tot de sterren (vele miljarden kilometers). Als de maan in stand L.K. onze baan om de zon kruist, wordt dat punt door ons allen op ruimteschip Aarde bereikt in ca. 4Va uur... Wat is afstand, wat is 't heelal? We zullen het nooit weten. Rotterdam A. B. Ouwerkerk Maanreis (29) Enkele inzenders meenden het „goed" of „fout" van de maanreis af hankelijk te moeten stellen van de vraag of dergelijke ondernemingen wel „uit het geloof" (wélk geloof pre cies?) en „tot Gpds eer" geschieden. Dat is zo concluderen zij dan niet het geval en „dus" fout. Misschien kan een simpele vraag het belachelijke van deze redenering aantonen. Als een (laten we zeggen: j ongelovige) slootgraver een sloot graaft (dus niet uit „het" geloof en niet „tot Gods eer", maar gewoon, om- j dat hij of een boer of een waterschap het nuttig vindt dat die sloot gegraven wordt), zondigt hij dan? Den Haag H. van Vuuren 9? i UTRECHT De leiding van het Utrechtse congres- en verga dercentrum in het splinter- I nieuwe Beatrixgebouw van de nieuwe jaarbeurs, dat op 2 ja nuari in gebruik wordt geno men, neemt geen enke' risico. Alle installaties en de outil lage zullen tevoren worden beproefd. j Vandaar dat zij enkele verenigingen heeft uitgenodigd om tussen 1 ok- 1 tober en eind december gratis in het gebouw te komen vergaderen. Zes of zeven van dergelijke proef- manifestaties staan op het pro gramma. Steeds met voldoende tus senruimten, om de eventuele on volkomenheden na elke manifesta- i tie te kunnen verbeteren. I Los daarvan zullen eind november nog enkele grote gezelschappen worden uitgenodigd om gratis te komen eten in een van de zeven restaurants. Net als het congres- en vergadercentrum wil men ook de hypermoderne „eetfabriek" van de nieuwe jaarbeurs fde grootste van Nederland) beproeven. Proefkonijnen Dc deelnemers zullen wel weten dat ze als proefkonijnen fungeren, maar daar staat tegenover dat ze niets behoeven te betalen. Vandaar dat er bijvoorbeeld verenigingen in Utrecht kunnen gaan eongresseren, die vanwege de slecht gevulde kas onder normale omstandigheden nooit aan zo'n outillage zouden durven denken. Op deze wijze gaat de leiding van het vergadercentrum de grote zaal (1-100 zitplaatsen) beproeven, maar ook de dertig andere vergader ruimten voor 15 tot 300 personen. Een balletvoorstelling, eveneens gratis, staat ook op het programma. Geluidsproeven zullen worden geno men, de toneelmeester, de ge luidstechnicus en andere technici gaan hun installaties proberen, de vijf informatrices zullen hun werk doen en ook de 25 personeelsleden, I van portiers tot en met ouvreuses, zullen druk voor hun klanten in de weer zijn. Er wordt slechts één tegen prestatie verlangd: eerlijke, onge zouten kritiek. Daaruit trekt men zijn conclusies, zodat bij het begin van het eerste grote officiële congres, dat van de Stichting Bouwresearch op 8 januari, alles 1 tot in de puntjes klopt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5