Woord inter communie' dooi ontwikkeling achterhaald Indonesische soldaten bestalen zendelingen STUDENTENTEKORT STUDIE VERZWAREN Advertentii ongeruste leraren Bezwaarschrift valt synode-uitspraak aan Anglicanen in India worden katholiek Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.. gebedskring Communie is beter woor Samen naar de Meer gemeenschap nodig BEROEPÏNGSWERK Kapauku's begroeven zender Puzzelboek O O 0 O O O 0 O Rahner zegt reis af Commandant greep in Nieuwe kritiek van werkgevers op minister De Block Paulus komt er rond voor uit, dat zijn geloof nog niet vol maakt is. Hij zegt het zelfs twee maal en herhaalt: „Broeders, ik voor mij acht niet, dat ik het reeds gegrepen héb, maar één ding doe ik: vergetende hetgeen achter mij ligt en mij uit strekkende naar hetgeen voor mij ligt, jaag ik naar het doel." En dat is iets wat ook wij mogen doen. We mogen vergeten wat achter ons ligt. Jezus ChristiLs neemt het verleden van ons over. Als christenen zijn we niet langer mensen met een verleden. God immers stelt ons in staat een nieuw begin te maken. De duivel echter wil niet dat wij ons verleden vergeten. De duivel probeerde, zo vertelt Luther ons, hem telkens weer de rekening over zijn verleden te presenteren. De hulpbisschop van München, Defregger, kreeg ook de rekening van het ver leden gepresenteerd. De tragiek van dat geval is echter dat hij voor dat verleden niet uit wil komen. Dat hij niet in het openbaar wil belijden mede schuldig te zijn aan moord. Let op het verschil tussen Defregger en Paulus. Paulus kwam er rond voor uit dat hij de gemeente had vervolgd, dat door hem christenen ter dood waren gebracht. Defregger probeert steeds zijn onschuld naar voren te brengen en daarom is hij zo ongeloofwaardig. Het veleden is pas weg als we er voor uit durven te komen. We lezen vandaag: Nehemia 4 15; 23. Brieven 41e niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet tn behandeling worden genomen. Ge heimhouding ts verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Op een te borduren schelle- koord met oude Deense huizen staan de volgende onderschriften: 1. Hus humlehav, 2. Laesogaart- Tangtag, 3. Stubmolle, 4. Heubarg- Ejderstedt, 5. Bryggerset, 6. Hus- mandbolig, 7. Vesterhavsorne, 8. Bijstaevnet. Wat betekenen deze? Antwoord: huis„hop" (dus voor het brouwen van eigen bier), 2. zeewierdak op een boerderij van het eiland, 3. een bepaald type molen, 4. een eigennaam (dus piet te verta len), 5. deel van een boerderij, waar vroeger bier gebrouwen werd, 6. huis van een keuterboertje, 7. Noord- zee-arend, 8. dorpssamenkomst. Vraag: Ik ben zelf vrijgesteld van betaling van BTW, dus mag ik deze niet aan mijn klanten in rekening brengen. Maar de handelaar van wie ik het materiaal betrekt, moet die aan mij BTW wel in rekening brengen of niet? Hij zelf zegt van niet Een boekhouder aan wie ik het vroeg, wist het ook niet. Antwoord: De BTW moet door de particuliere verbruiker worden be taald. Omdat vele zaken goederen leveren en diensten bewijzen aan ondernemers zowel als aan particu lieren, is de heffing zo geregeld dat de verkoper altijd BTW moet bere kenen waarna de koper deze terug krijgt als hij ondernemer is, en niet terugkrijgt als hij particulier 's. Dat u is vrijgesteld (zoals voor sommige ondernemers mogelijk is) betekent niet dat er over hetgeen u verkoopt, geen BTW moet worden betaald door de particuliere ver- ruiker, doch alleen dat u met de heffing is ingeschakeld. U wordt dan ook tot de particulieren gere kend. Uw leverancier moet dus aan u wel BTW berekenen maar u krijgt die niet van de fiscus terug, doch moet die in uw verkoopprijzen doorberekenen Vraag: Ik heb twee zilveren rijks- iaalders, één uit 1845 met de afbeel- iing van koning Willem TI, en één ait 1871 met de afbeelding van ko ning Willem III. Welke waarden hebben dezen? Antwoord: Als de rijksdaalder ;an 1845 stempelnieuw is, dus per fect, kan u de waarde op ƒ60 stel ten. Met een vlekje of krasje, doch '.onder slijtage, ƒ45. Met enige slij tage op de hoogste punten van het relief (dus nog maar weinig) ƒ30; wat meer slijtage, ƒ17,50; veel slij tage, doch alles nog leesbaar, 10. Voor de rijksdaalder van 1871 zijn de waarden rond 75 pet. van de Ixjvengenoemde te stellen. Bedoeld zijn ruil- of verkoopwaarden tussen particulieren. Verkoopprijzen in de handel zullen lager zijn, inkoopprij zen aanzienlijk hoger. Vraag: Op een steen in een kerk in de Alblasserwaard lezen we een grafschrift van iemand, die in 1693 overleden is en „waarsman" is ge weest Wat betekent dit? Antwoord: Van Dale beschrijft „waarsman" als iemand, die het vee op uiterwaarden bewaakt. Is het niet mogelijk dat het woord geschre ven is als „waersman"? Dit woord betekent wegens het Middelneder lands Handwoordenboek verkenner of verspieder, of een bepaald over- heidspersoons in West-Friesland. Het allerwaarschijnlijkst lijkt ons dat hier bedoeld is „waardsman" of „waarsman" en dit betekent volgens Van Dale lid van een dijk- of pol derbestuur. WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 O O BAARN Tot de gebedskringen in de Gereformeerde Kerken voelen vele leden zich aangetrokken. De bekende maandelijkse gebedsbrieven van het Zendingscentrum in Baarn, waartoe de overleden directeur ds. B. Richters destijds het initiatief nam, hebben de oprichting en werkzaamheid van kringen sterk gestimuleerd. Het kleine, in handig formaat uit gegeven boekje ,„Ga je mee naar de gebedskring", uitgegeven door het Zendingscentrum in Baarn, behandelt op bijzonder prettige manier een aantal opkomende vragen. Ook leden van andere kerken die in deze rich ting actief willen zijn ontvangen er een waardevolle handwijzer door. Een pikante bijzonderheid, die de schrijver, ds. A. M. Lindeboom in zijn voorwoord bij de derde druk vermeldt, is dat hij zelf aanvankelijk tegenstander van gebedskringen was. Toen destijds ds. Richters in een cir culaire de predikanten opwekte gebe dskringen te bevorderen had hij hem van zijn bezwaren op de hoogte ge bracht. In het spoedige antwoord van ds. Richters vond hij echter zijn bezwa ren zo volkomen weerlegd, dat hij besefte zich hieraan niet langer te mogen onttrekken. De medewerking aan gebedskringen leidde na enkele jaren tot het schrijven van dit veel gevraagde boekje. HOUSTON De seismografen op de maan, die tijdens de twee weken durende maannacht waren uitgescha keld, werken weer normaal. Zij zen den opnieuw gegevens naar de aarde en hebben reeds enkele kleine bevin gen doorgeseind. Vrijgemaakte synode bijeen (Van onze kerkredactie) LONDEN Het woord „intercommunie" heeft zgn tijd gehad. Het zal moeten vervangen worden door het woord „communie", zeggen theologen van de wereldraad. Maar dan zal het in de Nederlandse taal wel een andere en diepere betekenis moeten ont vangen dan het op dit ogenblik in rooms-katholiek spraakgebruik heeft. Het feit dat het woord „intercommunie" verouderd is werd ontdekt door een aantal theologen die in het kader van „Faith and Order" (Belijdenis en kerkorde) er in Canterbury een studie aan wijdden. HOOGEVEEN Gisteren is de generale synode van de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt) na haar zomerreces in Hooge- veen weer bijeengekomen. De praeses ds. J. Kok heeft in zijn openingsrede speciaal aandacht geschonken aan de herdenking van de vrijmaking in 1944. Bijna de gehele dag heeft de syno de zich beziggehouden met het be zwaarschrift van de heer A. van Schijndel en ds. H. Smit te Den Hel der tegen èen besluit van de kerke- raad van Den Helder. Toen in de classis Alkmaar-Zaan dam moeilijkheden ontstonden na het besluit van de synode van Amersfoort-West om ds. B. J. F. Schoep niet te ontvangen, reconstru eerde de kerk. van Broek op Lange- dijk de classis en vormde een classis Alkmaar-Broek op Langedijk. De kerkeraad van Den Helder heeft zich daarbij aangesloten en daartegen hadden de heren Van Schijndel en ds. Smit bezwaren. Zij meenden dat niet onder ogen was gezien of de synode van Amersfoort-West wel de bevoegdheid had tot wegzending van ds. Schoep. Onrechtmatig De synode van Amersfoort-West handelde onrechtmatig, omdat men uit de ene afvaardiging het element van de één samen met de anderen niet mag wegnemen. Toen een Noordhollandse afgevaardigde werd afgewezen werd er een einde ge maakt aan de kerkelijke vertegen woordiging van de Noordhollandse kerken op de synode. Door dit eigenmachtig ingrijpen had de synode volgens de beide ap pellanten haar kerkelijk karakter zo veranderd, dat de verhouding tussen haar en de kerken van Noord-Hol land niet meer volgens het betrokken artikel van de kerkenorde kon wor den bepaald. Discussie Commissie 5 had deze zaak voorbe reid en aan de synode een con cept-voorstel gedaan. In dat con cept-voorstel zou worden uitgespro ken dat de kerkeraad van Den Hel der terecht heeft overwogen dat de weg tot een van 's Heren wege gebo den onderhouding der classicale ver gaderingen door de classis Alk maar-Broek op Langedijk is geopend. Dit voorstel besprak de synode maar kwam nog niet tot een beslissing gisteren. In de discussie ging het vooral over de vraag of de afgevaardigden van een ressort zozeer kerkrechtelijk aan elkaar gebonden zijn dat een afvaar diging afgewezen wordt wanneer een afgevaardigde niet ontvangen wordt. Zowel de rapporteur van de com missie ds. A. Geelhoed en de voorzit ter ds. J. M. Goedhart wezen deze opvatting af. Ds. Geelhoed wees erop dat er niet één stem wordt uitge bracht namens een ressort, maar dat iedere afgevaardigde apart stemt. Hoeksteen De praeses ds. J. Kok meende dat de opvatting dat de afvaardiging niet ontvangen wordt als een afgevaar digde niet wordt geaccepteerd, de hoeksteen was van de gehele redene ring en dat men daarop in het rap port het volle licht moest laten val len. De synode is met de bespreking nog niet gereed gekomen. Vanmorgen beantwoordde de commissie nog de in de tweede ronde gemaakte opmer kingen. NED. HERV. KERK Bedankt voor 's Heer-Arendskerke: A. J. Overbeeke te Overdinkel. GEREF. KERKEN Niet beroepbaar: J. W. Broersma te Westerbork kan tot september 1970 geen beroep in overweging nemen. Deze vergadering werd gehouden eer het Centraal Comité bijeen kwam. Nu de 120 afgevaardigden die samen het „oecumenisch parlement vormen" zich achter de schermen in studiecommissie hebben teruggetrok ken, geeft dit ons even gelegenheid om aandacht te schenken aan enkele aspecten die in de verslagen nog niet aan de orde kwamen. De theologen die door Faith and Order bijeen waren gebracht kwa men tot de conclusie dat algemeen het inzicht begint door te breken dat christenen zich in een geheel nieuwe situatie bevinden door de zich steeds verder uitbreidende oecumenische sa menwerking op practisch gebied. Volgens de Amerikaan John Desch- ner uit Dallas, Texas, is het woord „intercommunie" niet meer te gebrui ken. Het gaat er al lang niet meer om dat twee of meer kerkgemeen schappen samen het avondmaal be dienen. •fig Gemeenschap Mensen uit verschillende kerken, die samen aan het werk zijn, verlan gen naar een diepere gemeenschap. Daarom gaan de theologen nu spre ken van „communie" om die volle dige avondmaalsgemeenschap aan te duiden die het uiteindelijk doel is van de oecumenische beweging. Maar de commissie die in Londen vergaderde kwam er nog niet he lemaal uit. Deze conclusies, die te vinden zijn in een rapport dat de titel draagt: „Na intercommunie", zul len nog verder onderzocht moeten worden. De afdeling voor belijdenis- en kerkordezaken gaat zich daar in 1971 mee bezig houden. Maar in ieder geval is duidelijk geworden dat „intercommunie" niet meer het laatste woord is in het oecumenisch jargon. Nog een andere arm van de We reldraad vergaderde deze maand, om zich voor te bereiden op een ontmoe ting met het Centraal comité. In Can terbury kwam ook het hoofdbestuur bijeen van de afdeling voor wereld zending en evangelisatie. Het besprak onder meer de toekomst van het Theologische Onderwijsfonds en van het Christelijk Lectuurfonds. •fig Lectuurfonds Het laatste fonds werd indertijd voor een periode van vijf jaar opge richt. De kerken werd gevraagd on geveer 5 miljoen dollar bijeen te brengen en dit geld is gebruikt voor kapitaalinvestering om de productie en verkoop van christelijke lectuur in de ontwikkelingsgebieden te stimule ren. Nederland droeg aan dat fonds anderhalf miljoen gulden bij. Het hoofdbestuur besloot dat het Theologisch Onderwijsfonds moet blijven bestaan. Dit fonds steunt se minaria en theologische hogescholen en faculteiten in de ontwikkelingslan den. Maar het Christelijk Lectuur fonds zal niet op dezelfde wijze wor den voortgezet, als het in juni van het volgend jaar zijn werkzaamheden afsluit. Volgens het verslag dat werd gepu bliceerd door de persdienst van de Wereldraad van Kerken stelt het hoofdbestuur van Wereldzending en Evangelisatie voor een speciaal bu reau in het leven te roepen om het christelijk lectuurwerk te stimuleren. Het verslag deelt echter niet mee hoe dit bureau zal functioneren en of het zal kunnen beschikken over eigen fondsen zoals tot nu toe. Dit is niet helemaal de schuld van de persdienst, want in het officiële voorstel aan het Centraal comité komt ook niet precies uit de doeken wat de leiding van Wereldzending en Evangelisatie precies voor ogen staat. Wel wordt gezegd: „Het podium staat nu klaar voor een nieuwe stap op het terrein van de samenwerking. Terwijl er altijd nauwe contacten ge staan hebben tussen het Christelijk Lectuurfonds en de actieve lectuuror- ganisaties is nu de tijd gekomen dat ze organisatorisch met elkaar verbon den worden in een Bureau voor de Ontwikkeling van Christelijke Lec tuur." Kennelijk moet dus het bureau al lerlei nationale lectuuracties van ker ken en zendingsorganisaties gaan coördineren. Doel van het nieuwe bu reau zal zijn „overal ter wereld effec tieve en goed gecoördineerde christe lijke lectuuracties te stimuleren, die de steun en medewerking ontvangen van de kerken in het gebied waar voor ze bestemd zijn." •fig Politiek Een derde orgaan, dat kort voor de bijeenkomst van het Centraal Comité vergaderde, was de commissie voor buitenlandse aangelegenheden, de po litieke arm van de Wereldraad. Deze commissie zoekt voorzichtig haar weg. In het verleden is ze wel eens heel sterk eigen wegen gegaan. Het ziet er naar uit dat onder de nieuwe leiding van de Argentijn dr. J. L. Nilius de commissie wat meer contact zoekt met haar achterban. Onder meer werd besloten dat de commissie meer overleg zal plegen 2 3 4 5 6 7 8 9 MüNSTER De bekende rooms-katholieke theoloog Karl Rah ner heeft een reis van twee maanden door de Verenigde Staten, Australië en Azië afgezegd. Een woordvoerder van de universi teit van Münster. waaraan prof. Rah ner doceert deelde mede dat de ge zondheidstoestand van de 65-jarige theoloog te wensen overlaat. Hij heeft vooral rust nodig. Vul Horizontaal in. 1. is een uitvinding van Torricelli, 2. groots, 3. ontmoedigd, 4. boom, 5. deel van een huis, 6. plan hebben. 7. winstgevend. 8. werk van Felix Tim mermans. 9. liniëren. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een plaats in Utrecht. Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: 1. Hoed - Namen. 2. antiek -ant. 3. meester - ga. 4. eend - erker. 5. regel - pils. 6. aren - kreet, 7. Ase - does -na. 8. etser - nota, 9. metro - teer. Verticaal: 1. Hamer - Aa - Em, 2. one -eerste, 3. eten - geest, 4. dis - Dender. 5. netel - k.o. - r.o.. 6. aker - prent, 7. markies - o.e., 8. Engelen - te, 9. N.T.-ar - staar. (Van onze kerkredactie) KEBO, West-Irian Niet de bewoners van het gebied van de Wisselmeren, maar Indonesische soldaten stalen tijdens de rebellie de huizen van de zendelingen van de Christian and Missionary Alliance (Cama) leeg. Dit blijkt uit een brief van zendeling Jan Schultz die afgedrukt staat in het maandblad van deze zending „De Pionier". Hij vertelt dat bijna alle dekens j verdwenen waren en dat de berg plaats waar ze een voedselvoorraad hadden genoeg voor drie maanden leeg was. Bovendien waren alle kle ren voor de kinderen die aan de kust naar school gaan weg. Hij vervolgt: „Van onze vrienden in het dorp hoorden we dat er voor de komst-der militairen niets gesto len was. Bij hun komst echter waren zij ingebroken, en hadden alles mee genomen wat hen aanstond. De kle ding die niet goed genoeg was voor hen, hadden ze uitgedeeld onder de bevolking." COMMANDANT Schultz nam onmiddellijk contact op met de legerleiding: „De comman dant van de militaire afdeling die Kebo bezet hield, betoonde zich erg behulpzaam. Hij schaamde zich ken nelijk voor wat er gebeurd was, maar had waarschijnlijk niet al zijn manschappen in bedwang kunnen houden. Door zijn bemiddeling kre gen we voor de avond de meeste van de dekens terug. Er was meer uit de huizen wegge haald. maar niet om het te stelen: „Goede vrienden uit het dorp hadden zich van de radiozender meester kun nen maken, maar die ongelukkiger wijs in de grond verborgen. Een paar uur na onze aankomst werd hij bij ons terugbezorgd, beschimmeld en doorweekt. Maar hij werkte, wonder boven wonder." TERUG „De Burkharts in Tigi vingen onze signalen op en stuurden voedsel en kleding, zodat wij nog voor de mid- Hot noor in Enropa weer max. t. n.sL gist. Amsterdam regenbui 23 1 Brussel zw. bew. 25 0 Frankfort mist 23 0 Genève onbew 24 0 Innsbruck mist 19 0 Kopenhagen regen 24 0.4 Locarno 1. bew. 29 0 Londen zw. bew. 25 4 Luxemburg h. bew. 22 1 Madrid onbew. 32 3 Majorca onbew. 29 0 München h. bew. 21 0 Nice 29 0 Parijs mist 27 0 Rome 29 0 Wenen 22 0 Zürlch mist 23 0 dag alles hadden wat nodig was." Nog groter bleek de schade te zijn bij de Indonesische goeroe Sumilat. In zijn huis was alles weg. Toch kwamen er ook later nog verschillende dingen terug. Papua's die kleren hadden aansenomen van de Indonesische soldaten kwamen die na een paar dagen weer terug bren gen. Inmiddels hebben de Nederland se vrienden van deze zending reeds 6500 bijeen gebracht om te helpen. fig Coördineren Ds. Joseph Diangienda luistert aandacht naar de vertaling in het Frai van een van de toespraken. Deze leider van de Kerk van Christus c aarde door de profeet Simon Kimbangu hoort dat zijn kerk als lid va de Wereldraad van Kerken is aangenomen. Deze kerk is een geheel autonome Kongolese kerk, die niet ontstaan i uit zendingswerk. Hoewel pas officieel geïnstitueerd in 1956, telt Üea kerk reeds een miljoen leden. Simon Kimbangu, oorspronkelijk een assistent van een zendeling, bego zijn profetisch werk in 1921. Hij bracht vele jaren door in een Belgisch gevangenis. met de ledenkerken en met nationale en regionale raden van kerken. De commissie wil informatie bij hen in winnen, maar waar mogelijk hen ook adviseren. •fig Veranderingen Bovendien zal een studie gemaakt worden van de vraag, wanneer de kerk politieke uitspraken moet doen, of politieke stappen moet onderne men. Een studiecommissie moet gaan zoeken naar criteria voor dergelijke uitspraken en acties. Bovendien wil de commissie zich Heel in het bijzonder gaan bezinnen op haar taken in de jaren zeventig. De jaren zestig hebben vele politi veranderingen gebracht. De comn sie wil nu onderzoeken wat de con quenties zijn voor de volgende riode van tien jaar. Bovendien men zich bezinnen op mogelijke v anderingen die zich in de eerste h van de volgende periode kunnen a dienen. Doel is om er achter te komen van christenen en kerken in de I mende jaren een andere politieke stelling verwacht moet worden, vo al als het gaat om veiligheid, de on hankelijkheid van staten, de vera woordelijkheden van de grote mai tèn en de mogelijkheid van nieu structuren. LONDEN In de Anglicaanse Kerk daalt het aantal theologi sche studenten onrustbarend. Een commissie, die zich met deze zaak heeft bezig gehouden, is tot de conclusie gekomen, dat de opleiding juist verzwaard moet worden. Wil het ambt kwaliteit houden, dan moet het de aanstaande dominees niet te gemakkelijk worden gemaakt, zo redeneert deze commissie DEN HAAG De Federatie van katholieke en protestants-christelijke werkgeversverbonden heeft er ern stige bezwaren tegen dat minister De Block de prijsbeschikking goederen en diensten „eenzijdig en zonder enig overleg met het bedrijfsleven" heeft aangevuld. Hij deed dat in het (overigens aanvaardbare) streven om mogelij ke kostenverlagingen als gevolg van de Franse devaluatie in de publieks prijs door te geven. De bedoelde prijzen zijn sinds 14 maart bevroren, waardoor externe kostenstijgingen niet konden worden doorberekend. De minister heeft de onhoudbaarheid hiervan erkend, maar „toont zich niet bereid de con sequenties daaruit direct te trekken", aldus de werkgeversverbonden. (Van onze kerkredactie) MADRAS In India zgn 2500 anglicanen overgegaan naar de Rooms-Katholieke Kerk. Ze volgden als trouwe schapen hun vgf priesters die zich kerkelijk dakloos zagen worden, omdat hun kerk gemeenschap zich eindelgk gaat aansluiten bg de Kerk van Zuid- India. Toen indertijd de Kerk van Zuid-India geformeerd werd, trad ook de Anglicaanse Kerk van Dornaval tot de fusie toe. Alleen het bisdom Nadyal had overwegende en meest hoogkerkelijke bezwaren en hield zich afzijdig. Het bisdom telde ongeveer 20.000 leden. Langzaam maar zeker zijn de bezwaren tegen de fusie geslonken en het hisdom staat nu op het punt zich bij de Kerk van Zuid-India aan te sluiten. Alleen vijf hoogkerkelijke priesters kunnen dat niet met hun geweten ver antwoorden. Zij willen een kerk waarin het offerkarakter van de mis nog erkend wordt en strikt de hand wordt gehouden aan de apostolische successie. Naar hun gevoel schiet de Kerk van Zuid-India tekort. Daarom wendden de vijf priesters zich met hun aanhang tot de Rooms-Katholieke Kerk. De studie duurt thans drie jaar. de priesterwijding krijgen de aanh mende predikanten dan een so leervicariaat, waarbij zij en de j meenten waar zij werken een gr mate van vrijheid hebben. De commissie wil van die twei periode een strak georganiseerde si ge maken met een voortgezette th( logische studie, compleet met peri dieke examens, wat alles met elk? nog eens drie jaar gaat duren. Zo moet het komen tot een bet< integratie van de opleiding in de ei dienst, de theologie en de daadwt kelijke christelijke actie. DEN HAAG De Raad van Leri ren heeft in een open brief aan i ouders van leerlingen van gymni sium, atheneum en HAVO-schoIen gi wezen op het onbehagen onder i leraren na een jaar praktijk met 1 Mammoetwet. De open brief is val daas in een aantal dagbladen gepubl ceerd. De oorzaak van het onbehagen zelfs wordt van een staking gespn ken ligt volgens de brief in h feit dat het ministerie van onderwi eenzijdig vaststelt op welke wijze wet moet worden uitgevoerd. De 1 nanciële en niet de onderwijskundif motieven zijn daarbij doorslaggi vend. „Er wordt door de regering ni< voldoende geld beschikbaar gestel om op verantwoorde wijze te kunne vaststellen in welke richting uw kin zich verder kan ontplooien", aldus d brief. „Wij geloven dat de belangen va uw kind niet worden gediend doo de schriele wijze, waarop de nieuw wet moet worden uitgevoerd. W achten het niet verantwoord bij ko mende teleurstellingen geen openlij ke waarschuwing te hebben laten ho ren." Een van de grieven van de lerarei die in de brief worden aangehaald, i het onvoldoende beschikbaar zij van gelegenheid en geld om extr aandacht te kunnen besteden aa kinderen die in de tweede klas zij blijven zitten en die nu onder d Mammoetwet vallen, moetwet vallen. Overigens acht de Raad van Lera ren een staking momenteel niet he juiste middel om de situatie te wijzi gen, aldus een woordvoerder van d< leraren. Een staking treft eerder d< kinderen dan degenen die ze zot! moeten treffen. De Raad van Leraren was vanmid' dag in Gouda bijeen om zich te bera den over eventueel verdere maatrege len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2