PENSIOEN WAARDEVAST EN GOEDKOPER Commentaar Jager Limburg naar Curasao IRA dreigt met actie Orkaan verwoest stadjes aan kust van Mississippi Praag bang voor, betogingen OM: 21 DODEN Het Kwartet Niveau 70 procent van loon Laatste saluut Al 100 doden door Camille Genade Overval op bejaarden mislukt ONDERZETTEGElKJÖïW OF PIACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 1? augustus 1969 - 51 sta jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Terwijl een Engelse soldaat stram in de houding staat bij de versperring brengt zijn strijd- makker een saluut naar de be grafenisstoet van Gerald McAuly die hier door Falls Road in Bel fast gaat. De jongen is een van de slachtoffers van de recente ongeregeldheden. Niets maakt zo oud als de ijver om jong te schijnen. SIRIUS „We halen kleren op voor de arme kinderen in Afrika." j-j-j'jvj-'-j'j-j';*: DE BILT es Vrij veel bewol king met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DE BILT Tussen de Azoren en Ierland ligt de kern van een hogedrukgebied, dat boven Zuid-Zweden in verbinding staat noordflank van het hogedruk- boven Noord-Ierland. Langs de noordfalnk van het hogedruk gebied op de Oceaan trok een frontensysteem behorend bij een depressie ten zuiden van IJsland over Engeland naar het oosten. Dit frontensysteem, vergezeld van regen bereikte vannacht Nederland. Daarbij viel in het zuidwesten van het land plaat selijk 5 tot 10 mm regen. In het komende etmaal verplaatst de depressie zich tussen IJsland en Schotland naar het oosten. Samenhangend hiermee zal mor gen met een overwegend matige zuidwestelijke wind iets koelere lucht waarin plaatselijk enkele buien voorkomen, via de Britse eilanden naar onze omgeving worden getransporteerd. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 8, min.- temp.: omstreeks normaal, max.- temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Strandweer De luchtdruk blijft nog vrij hoog. Tijdelijk veel bewolking, morgen wat meer opklaringen. Zwakke tot matige zeewind. Temperatuur 21 a 22 graden, zee water 20 graden. Vooruitzichten: Overwegend droog, nu en dan zon en een aan gename temperatuur. Barometerstand: Heden 10 uur 76.2 cm (1016 cm) constant. Zon en maan 20 augustus zon op 5.32, onder 19.54; maan op 14.21, onder 22.00; E.K. (Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het waardevast pensioen voor iedere werknemer in Nederland is mogelijk, wanneer de regering bereid is een daartoe strekkend wetsontwerp in te dienen. Het CNV heeft een in zyn visie program al aangekondigd plan uitge werkt. Aangetoond wordt dat invoe ring van een opslagstelsel voor alle pensioenen in het bedrijfsleven waarbij alle Nederlandse werknemers een waardevast pensioen krijgen op een niveau van 70 procent van het laatst genoten salaris of 70 procent van het gemiddelde inkomen over de periode die voor de werknemers fi nancieel het gunstigst was veelal goedkoper uitvalt dan de tegenwoor dige regelingen die in uitkering dik wijls nog tekort schieten. Bij onmiddellijke volledige invoe ring van een pensioenomslagstelsel bedraagt de premie voor de laagst be taalden vijf procent van de totale vér diensten en maximaal 12 procent voor de hoogst betaalden. Zou men tot een geleidelijke invoe ring besluiten dan betekent dit een premie voor de laagst betaalden van ca. 3 procent en voor de hoogst be taalden van 8 procent. Het voordeel van een geleidelijke invoering is, dat beter rekening kan worden gehouden met reeds verworven rechten via de bedrijfs- en ondernemingspensioen fondsen. In de beginperiode zou dan een gecombineerd systeem moeten gel den van omslagstelsel en uitkeringen uit genoemde fondsen. Onmiddellijke volledige invoering is echter ook mogëlijk, waarbij de uitkeringen van fondsen bovenop dé Tegen Bl itse troepen BELFAST Het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA) heeft de Britse militairen in Londonderry en Belfast gewaarschuwd dat zij zich in een >,zeer gevaarlijke situatie be vinden". Uit een verklaring blijkt dat men al versiheidene volledig uitgeruste eenheden naar Noord- Ierland heft gestuurd en alle leden in staat van alarm heeft gebracht. De verklaring is ondertekend door de stafchef van het leger, Cathal Goulding. Het leger beschikt ver moedelijk over 500 actiev leden en 1500 aanhangers, die geheime wa- penvoorraden zou hebben aange legd. Zich voorstellend als „de voorlo pige regering van de Ierse repu bliek" heeft de verboden organisa tie de regeringen van Engeland enl Noord-Ierland een oorlogsverklaring overhandigd. Afschriften zijn ge stuurd aan de regering in Dublin, alle minister van buitenlandse za ken en Oe Thant. Inmiddels is bekend gemaakt dat de Britse gevechtstroepen in Ulster zullen worden verdubbeld. Het aan tal Britse militairen zal daarmee op 8.000 komen. Op pagina 7 de indrukken van Link van Bruggen over de toestand in Noord-Ierland. nieuwe waardevaste pensioenen ko men. Pionierswerk Het CNV heeft het nieuwe plan tot zover uitgewerkt en is op dit mo ment nog bezig aan verdergaande berekeningen. Het christelijk vak verbond, waar met name de betrok ken bestuurder, de heer L. de Graaf met dit werk is belast, verricht hier pionierswerk. Hoe de beide andere vakcentrales NKV en NVV over het wettelijk verplicht pensioensysteem via een omslagstelsel dat tot een waardevast pensioen op een niveau van 70 procent van het laatst geno ten salaris leidt, denken, is nog niet bekend, maar in vakbondskringen veronderstelt men dat ook daar het plan positief zal worden gewaar deerd, omdat naar het oordeel van de heer De Graaf het welvaarts- vaste pensioen alleen langs deze weg is te bereiken. Hier en daar zal het voor vakbonds bestuurders die hun leven lang voor de bedrijfspensioenfondsen gewerkt hebben een hard gelag zijn, maar het werkelijke belang van de werkne mers ligt naar het oordeel van het CNV bij de invoering van een om slagstelsel. Premies betaald aan de bedrijfs- of ondernemingspensioen fondsen blijven ook bij invoering van een wettelijk pensioensysteem aan de betrokken werknemers ten goede komen. Prioriteit Een goede pensioenvoorziening heeft bij de vakbeweging op het ogen blik de hoogste prioriteit, omdat het huidige systeem geen enkele garantie biedt op billijke en aanvaardbare pensioenuitkeringen in de toekomst. Voor vervolg zie pag. 5 TVU de bevrijding weer zo lang achter ons ligt, zijn wij ons niet steeds bewust dat er nog altijd drie ernstige oorlogsdelinquenten bij ons gevangen zitten. We worden bij dit feit bepaald op een ogenblik als thans, nu de minister van justitie blijkbaar de fracties heeft gepolst over de wenselijkheid van vrijlating. De bewindsman wil daarbij een strikt juridische weg volgen, waarbij het motief van de gratie als zodanig op de achtergrond raakt. Wij kunnen voor deze benadering van de kwestie wel begrip opbrengen, al zal het re sultaat de vrijlating hetzelfde zijn. De zaak zelf houdt ons volk verdeeld. Ook wij zijn lang van oordeel ge weest dat jegens deze lieden het be toon van gratie niet in aanmerking kwam. Gratie veronderstelt bij de gene die haar wordt verleend besef van zonde en schuld. Beide zonde en schuld waren bij deze drie in zulk een mate aanwezig, dat wij de mogelijkheid niet uitgesloten wilden achten dat zij deswege voor gratie verlening niet in aanmerking meen den te mogen en zelfs wilden komen. Wanneer wij niettemin geneigd raken tot bewilliging in vrijlating ook van dit drietal, dan stellig ook uit de over weging dat gratie een eigen groot heid heeft, te verlenen vanuit een zekere souvereiniteit die daarom ook los mag staan van al te beperkende gevoelens. Dan kan genade worden tot een ho gere vorm van recht. Waarbij ook gedacht mag worden dat onze rechtspleging jegens het ver schijnsel van de oorlogsdelinquenten elementen van een schijnbare wille keur heeft vertoond. Dat behoeft haar niet te worden verweten; dat hebben veeleer zij zichzelven te ver wijten die haar voor zulk een schier onmenselijke opgave plaatsten. Echter is het gevolg wel een zekere rechts ongelijkheid geweest. Misschien kan de erkenning van dit laatste ook diegenen in vrijlating doen bewilligen voor wie de gedachte aan gratleverlening-zonder-meer nog te moeilijk valt te verwerken. GULFPORT (Mississippi) De kuststrook van Mississippi is getroffen door de zwaarste orkaan, die ooit boven het vaste land van de Verenigde Staten heeft gewoed. Door de orkaan Camille, die inmiddels tot be daren is gekomen, verloren zeker 100 personen het leven. Maar de ramp is zo groot, dat men vreest dat het dodencijfer tot 200 zal stijgen. Het zoeken naar de slachtoffers onder de puinhopen duurt voort. Drie stadjes, Boothville, Triumph en Venice zijn volkomen verwoest. Het aantal daklozen is niet meer te tellen. Van alle kanten tracht men hulp te bieden. Maar het reddings werk is moeilijk door de ravages. De plaatsen Gulgport en Biloxi hebben geen electriciteit en drink water en zijn van de buitenwereld af gesloten. Voor beide steden met sa men 75.000 inwoners geldt een uit gaansverbod in de avond en nacht om diefstallen tussen de ruïnes te voorkomen. daar snelheden van 120 kilomèter per uur. Later trok de orkaan door het noorden van Mississippi, waar hij ge leidelijk zwakker werd. Langs de Golf van Mexico hebben tientallen branden gewoed. Dorpen langs de kusten van Alabama en Louisiana zijn nog verstoken van wa ter en elektriciteit. Camille bereikte in andere delen van de VS windsnelheden van drie honderd kilometer per uur, die de Baai van St. Louis geselden en de stranden vernielden. De stad stond gisteren nog onder noodrecht. Delen van Gulfport en Biloxi zijn verpletterd. De straten van Gulfport, een stad van 30.000 inwoners, liggen bezaaid met ontwortelde bomen. Branden waren voor de brandweer lieden onbereikbaar omdat de stra ten onder water staan. Op het meer van Genève bij Evian-les-Bains is gisteren een plezierboot omgeslagen. Het vaartuig, een verbouwde sleep boot. zonk op een afstand van ongeveer 70 meter van de oever. Op de foto het scheepje na het lichten. In Uddel PRAAG De Tsjechoslo- waakse regering stelt alles in het werk om anti-Russische de monstraties ter gelegenheid van de herdenking van de Russische inval van een jaar geleden te voorkomen. President Svoboda en partijleider Hoesak zouden vandaag in radio- en televisietoespraken een dringend be roep op de bevolking doen, zich van betogingen te onthouden. Ook de Tsjechische ambassades dragen hun steentje bij. De ambassa de in Londen heeft de in Engeland verblijvende Tsjechoslowaken opge roepen niet deel te nemen aan bijeen komsten en demonstraties. Zij be moeilijken de betrekkingen tussen Tsjechoslowakije en de Sowjetunie. De secretaris van de Tsjechische communistische partij, Bilak, is giste ren teruggekeerd in Praag na bespre kingen te hebben gevoerd met zijn Russische collega Katoesjef. Tass zei over het gesprek alleen dat „het ver stevigen van de banden van de twee partijen" aan de orde was geweest. Tijdens het overleg heerste er een hartelijke, vriendschappelijke sfeer, aldus Tass. Diplomatieke kringen in Tsjechoslo wakije verwachten dat eventuele moeilijkheden bij de herdenking van de inval kunnen leiden tot een nieu we politieke zuiveringsactie in het land. De huidige leiders zouden „op jacht zijn" naar verantwoordelijke personen. Wellicht ligt hier ook de verkla ring voor een uitzending van radio- Praag van gisteravond, waarbij „an ti-socialistische krachten" recht streeks in verband worden gebracht met namen van Dubcek en Smrkofsky. UDDEL Dankzij het moedige optreden van de 60-jarige Grietje Holdijk zijn twee overvallers er van nacht niet in geslaagd geld mee te nemen uit de woning van dc 69-jari- ge Hendrikus Holdijk aan de Ouden dijk in Uddel (gemeente Apeldoorn). De bij haar dove broer inwonende Grietje werd rond half twee wakker door gefluister. Op haar vraag wie daar was, werd het gordijn van haar bedstee opengerukt door een man die haar bedreigde met een pistool en om geld vroeg. Hij was in gezelschap van een andere man. Grietje slaagde erin door steeds harder te gaan pra ten, haar 25-jarige zoon Gerrit wak ker te maken. Er ontstond een vechtpartij waar bij de beide mannen op hardhandige wijze de deur werden uitgezet. De overvallers zetten het op een lopen en lieten hun auto (een grote Citroën) staan. De politie weet niet of de auto is gestolen. EVIAN-LES-BAINS Min stens 21 mensen, onder wie veertien meisjes, zijn gisteren verdronken toen het pleziervaar tuig waarop zij zich bevonden op het Meer van Genève omsloeg. De oorzaak van de ramp is nog volslagen duister: het was giste ren helder weer en het meer was bijzonder rustig. Twintig kinderen, afkomstig uit een vakantiekolonie, maakten giste ren met nog drieëndertig volwasse nen een tochtje over het Meer van Genève met de La Fraidieux, een verbouwde sleepboot. Ooggetuigen zeiden dat het water met grote kracht door een gat in de boot naar binnen drong, vlak voordat het bootje zou aanleggen. De kapitein probeerde de koers van het schip nog te veranderen, maar dat lukte niet. Het pleziervaartuig sloeg om en zonk in enkele ogenblik ken op zeventig meter van de oever, ter hoogte van de badplaats Tho- non-les-Bains. Een Franse douanebeambte, dn het ongeluk eveneens zag gebeuren, ver klaarde dat alle kinderen door eeh grote golf naar één kant waren ge rend. Politie, kikvorsmannen en kam peerders begonnen direct een grootscheepse reddingsactie. Ruim dertig mensen konden worden gered. Drie kinderen en zes volwassenen moesten in een ziekenhuis worden behandeld voor verwondingen of shock. Bij het invallen van de duisternis waren acht lijken geborgen. De boot hoorde toe aan Emile Ri chard, wiens dochter de Fraidieux tijdens het ongeluk bestuurde. De Franse minister van verkeer, Ray mond Mondon. heeft het red dingswerk gadegeslagen. Donderdag van 2-10 n.m. Vrijdag van 9 v.m. -10 n.m. Zaterdag 9 v.m.-5 n.m. Zie adv. in dit blad van maandag J.l. Niets te maken met groeiende spanning (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Volgende maand vertrekt de jager Lim burg van de Koninklijke Marine naar Curasao voor een oefening, die drie maanden zal duren. Het schip moet voor de jaarwisseling weer in Europa terug zijn. De marine-voorlichtingsdienst ont kende vanmorgen, dat het schip naar de Antillen wordt gestuurd in ver band met de groeiende spanningen in dat gebied. De marine heeft altijd twee oor logsschepen in de West gehad. Twee jaar geleden besloot men voortaan maar één schip op Curasao te sta tioneren. Gebleken is dat de marine in Europa over te weinig oefengele genheid beschikt. Daarom zullen voortaan incidenteel jagers naar het eiland worden gezonden voor een be perkte oefening. Momenteel doet de jager Amster dam in de West dienst Dit schip zal binnenkort worden vervangen door de Rotterdam, die negen maanden in de West zal blijven. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inz.nd.n un Bur.au vin drt Mid 'P Ik geef op als nieuweabonnee: per kwartaal par maand als beloning voor mijn akliviteit kies ik 1 ONDERZ ET-TEGEL- O 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1