Weerbaar voor de schoolse school Vernieuwing 't meest met experimenten gediend Reacties Franse op devaluatie franc rustig VERDER KIJKEN DAN DE CIJFERS OP HET RAPPORT Leraren zijn ongerust over nieuwe begroting Met onderwijs meedenken Dienstweigeraars willen staken Kamervragen over opsporingsactie via televisie FIMNCIEEL WEEKOVERZICHT Prijzenbeschikking igd na gewijzig devaluatie franc LECTUUR 9 ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1969 vernieuwing tot stand te brengen. Veel meer laat de hervorming van het onderwijs als geheel te wensen. Vernieuwing in de vorm van toevoe ging van nieuwe vakken schijnt moeilijk, zo niet onmogelijk. Aldus een betoog van prof. dr. I. Gadourek (Van onze onderwüsredacteur) DEN HAAG Kijk niet alleen naar het onder wijs, maar ook naar de gezinnen. Er wordt veel betoogd over het hoge percentage zittenblijvers in de eerste klas van de lagere school, over de grote ongelijkheid in schoolkansen tussen kinde ren uit „hogere" en „lagere" millieus, over een betere aansluiting tussen kleuter- en basisonder wijs enz. De gemeenschap heeft zich deze zaken inderdaad aan te trekken maar het gezin zelf telt ook mee: de ouders kunnen meer doen aan het cultureel-pedagogisch milieu en daardoor aan de schoolprestaties. Dit is de strekking van een proefschrift van dr. J. C. C. Rupp. Maar toch ook meer aandacht voor de school als orga nisatie. zegt een ander proefschrift. De leerling is te zeer afhankelijk van de leraar, die weer afhankelijk is van leer- en examenprogramma's, vastgesteld door „het Rijk", schrijft dr. J. Roggema. De kweekschool en haar belangrijkste toeleveringsinsti tuut de ulo vormden een studie-object voor dr. P. B. Renes. De selectie van onze onderwijzers is een proces, waarvan het verloop aan de goden wordt overgelaten, zegt hij in zijn boeiende dissertatie. Het vhmo kwam aan bod in een proefschrift van dr. J. H. J. Crijns. De hbs die hij onder de loep nam, was royaler in het laten overgaan van leerlingen dan men landelijk gewoon is. Toch was het percentage geslaagden hoger dan elders. De uitgeverij Noorduijn kwam bij haar 150-jarig bestaan o.a. met een publikatie over de wetenschapsbeoefe ning bij het voortgezet onderwijs. De redacteur van de uitgave, drs. A. J. S. van Dam, trekt uit de beschouwingen van zeven medewerkers de conclusie dat het niet voldoen de is schoolvakken naar de inhoud up-to-date te maken: de jonge mens moet voorbereid worden op toekomst-denken. I Deze studies hebben niet alleen betekenis voor school mensen: in de wassende stroom van onderwijsgeschriften treft men steeds meer punten aan die van belang zijn voor de maatschappij in haar geheel. Wie mee wil denken met het onderwijs, vindt bij het begin van het nieuwe school jaar lectuur te over. Dr J. C. C. Rupp introduceert een nieuwe term: „schoolweerbaarheid". Een kind is schoolweerbaar als het zich op de lagere school weet te red den in verschillende situaties, dus ook in de grote klas. bij de onderwij zeres) waar het niet zo „in valt" enz. Het onderwijs moet veranderen, maar de ouders ook: zij kunnen hun kinderen meer schoolweerbaar ma ken. Kinderen die zich, naar het idee 'van hun ouders, moeilijk kunnen aanpassen aan de lagere school, zijn merkwaardigerwijs meestal niet de lzelfden als de kinderen die volgens de onderwijzers moeilijkheden geven. Als een moeder haar kind eigenlijk niet kan loslaten, meent zij dat het op school aanpassingsmoeilijkheden heeft, maar dit probleem van de moeder heeft op de schoolprestaties vanhet kind geen invloed. Als de onderwijzer gedragsproble- men waarneemt (erg verlegen, ner veus, aandacht vragend, brutaal) ligt 0e zaak moeilijker. Die kindëren blij ven met hun vorderingen al in de perste klas achter, hoewel ze volgens ppn intelligentietest gelijk kunnen ptaan met andere kinderen. Toch vormen gedragsmoeilijkheden hiet de kern van de kwestie; ook in andere gevallen blijven leerlingen beneden hun mogelijkheden. Dr. Rupp is dan ook aandacht gaan schenken aan èlle zwakke presteer ders. Zo komt hij ertoe de gezinnen te onderscheiden naar de mate waar in de ouders de kennisdrang van hun kinderen proberen te bevorderen en ze geïnteresseerd zijn in de school. Jen schoolweerbaar kind komt uit jeen' gezin waarin de omgang tussen ouders en kinderen is afgestemd op pet stimuleren van de verstandelijke ontwikkeling wat niet wil zeggen: aanzetten tot topprestaties. Voor het cultuur-pedagogisch pa troon is niet doorslaggevend hoeveel Ouders van hun kinderen houden, biaar de vorm van die aandacht. Het zit hem niet in (bijv.) het op schoot trekken van het kind, maar in het op schoot trekken en dan (bijv.) voorle den. Het voorlezen geeft het kind een grote voorsprong bij het zelf leren lezen op school. I In zijn dikke turf „Het verborgen talent" zegt prof. Van Heek dat het eenvoudiger zal zijn het onderwijs te Ihervormen dan het cultuurpatroon van de ouders te beïnvloeden. Dr. Rupp redeneert dat men het een poet doen en het ander niet moet palaten. (Hij werkt nu in Utrecht aan Pen programma van „gezinsbeïnvloe- fing". Schooltjes Iedere kweekschoolleraar kan zijn figen weg gaan; hij legt de wette lijke voorschriften op zijn manier uit. Men zou kunnen zeggen dat de kweekschool, net als de middelbare School, een verzameling is van binnen een school. Verschillende docenten eisen Erschillende leerdisciplines. Leraren nstgeschiedenis, geschiedenis, Ne- rlands en pedagogiek behandelen Eemaal begrippen als barok en ro- •ntiek, maar ze.doen het onafhan- lijk van elkaar. I Dit is een van de antwoorden die pr. J. Roggema kreeg toen hij voor pen studie over de schoolorganisatie Pc meningen van kweekschooldirec- leuren peilde. i De directeur zelf heeft nauwelijks been om op te staan wanneer hij onderwijskundige leiding zou willen geven. Dat wordt betreurd, maar er t'jn ook directeuren die het voor het onderwijs juist gunstig vinden dat de docenten hun eigen gang kunnen gaan. Om die autonomie van de le raar gaat het in het proefschrift van dr. Roggema voor en na. Hij spreekt van de „schoolse •ohool" Autoritaire leraren houden da leerlingen onmondig en voor die leraren zelf is het programma een onaantastbare autoriteit. Een pijnlijk punt is dat de directeuren het bij een conflict tussen leraar en leerling niet mogelijk vinden, de leraar in het openbaar af te vallen, ook als daartoe wél-aanleiding zou zijn. Blijkens een enquête vindt bijna de helft van de leerlingen hun kweekschool „schools"; 43 procent kon niet de uitspraak onderschrijven dat zij als volwassenen en zelfstandi ge mensen behandeld worden. An derzijds vindt een meerderheid van de leraren (53 procent) dat de leerlin gen onvoldoende zelfstandig zijn en dat er wel voor hen gedacht moét worden. Achttien van de 21 rijks kweekscholen hebben er sportief aan meegewerkt hun leraren te laten be oordelen op „schoolsheid" (vasthou den aan het boekje, gedetailleerd be handelen van kleine stukken stof, overhoren enz.). Leraren die men schools vindt, blijken langer op ulo-scholen les te hebben gegeven dan hun niet-schoolse collega's. Heeft het schoolse type een voor keur voor de ulo of maakt de ulo haar docenten schools? Dr. Roggema veronderstelt het laatste. Met zijn opmerkingen over de ulodril zal de auteur zich bij die tak van onderwijs niet populair maken: zijn terloops geuite kritiek glijdt over de moeilijk heden met het genre ulo-/mavo-leer- lingen te gemakkelijk heen. Bollebozen De lagere school wordt bestookt met verhandelingen over wat zij wel en niet zou moeten doen maar hoe komen we aan de mensen die al die raadgevingen in praktijk brengen? De bolleboos kan tegenwoordig heel wat anders worden dan onderwijzer. De kweekschool bevolking bestaat voor meer dan de helft uit ulo-A-abi- turiënten. De leerling die de ulo heeft ge volgd, behoorde in het algemeen tot degenen die na de lagere school niet geschikt bevonden werden voor het vhmo. Daarna zijn de sterksten van de ulo-leerlingen de B-kant uitge gaan; voor de A-leerlingen was er niet veel meer keus dan een kantoor baan of de kweekschool Zo krijgt de kweekschool degenen die een paar maal onderworpen zijn geweest aan een negatief selectiepro ces. De opvoeding van de lagere schooljeugd zal meer en meer toever trouwd moeten worden aan mensen die als semi-intellectueel en soms zelfs als niet al te snugger te boek staan. Dr. P. B. Renes spreekt hiero ver zijn verontrusting uit in zijn proefschrift over de recrutering van onderwijzers. Schetst hij een te somber beeld? De kweekschool krijgt toch ook abi turiënten van het vhmo? Ja, maar niet veel. En er zijn toch ook ulo-leerlingen die best hbs of gym hadden kunnen volgen? Jawel, maar onderwijzer geworden, blijken zij de eersten te zijn die van het basison derwijs overstappen naar het voort gezet onderwijs. Er is wel een ander punt dat tot correctie dwingt: bij de vrouwelijke kweekschoolleerlingen verloopt het selectieproces veel posi tiever. De onderwijzeres staat er ook beter op in de publieke opinie: in milieus waar de dochters gewoonlijk niet met onderwijzers in het huwelijk treden, trouwen de zonen zonder be zwaar een „aardig onderwijzeresje". Een ander treffend verschil: manne lijke kweekschoolleerlingen schatten het pTestige van een schoolhoofd zeer hoog op het absurde af, zegt dr. Renes. Dit zal voortkomen uit een zekere behoefte aan compensatie: men had eigenlijk iets anders willen worden. De vrouwelijke kweekschoolleerlingen voor wie doorgaans niets te compenseren valt, hebben een reëlere visie. Het intellectuele recruteringsveld van de kweekschool (die zich sinds kort officieel pedagogische academie mag noemen) is nu verlegd naar de havo. Dr. Renes zou de opleiding voor kleuterleidsters willen combine ren met een opleiding voor personeel dat in de aanvangsklassen van de basisschool lesgeeft; tot die opleiding zou men toegelaten kunnen worden met een mavo-diploma. 72.117 cijfers Zou het de moeite waard zijn 72.117 rapport- en exameneijfers van één school te groeperen en te analyse ren? Bij lezing van het proefschrift van dr. J. H. J. Crijns, rector van de Norbertus-scholengemeenschap in Roosendaal en redacteur van het le- rarenweekblad, kan aanvankelijk enige twijfel rijzen aan het nut van zijn grondige verkenning van een be perkt terrein. De situatie lijkt wat exclusief: het gaat alleen om de hbs-afdeling van het bisschoppelijk college in Roer mond; het is een school met louter jongens en er is een voorbereidende klas. Dr. Crijns plaatst echter zijn studie tegen de achtergrond van het algemene cijfer- en beoordelingssys teem, welks herkomst bij de Chine zen gezocht schijnt te moeten worden en die achtergrond is meer dan versiering. Als iets de zin van dit onderzoek duidelijk maakt dan is het dat die ene bepaalde school zich nu net. an ders blijkt te gedragen dan de\,ge- middelde" school, die alleen op pa pier bestaat. Door „action research" aan diverse aparte scholen kan voor komen worden dat aan dat gemiddel de de kracht van een norm wordt toegekend. Op de school in Roermond werd gedurende een aantal jaren een min der streng bevorderingsbeleid ge voerd dan in Nederland in het alge meen. Niettemin kwam men voor de dag met betere examenresultaten dan de landelijke en dat ondanks een hoge deelneming van leerlingen uit de z.g. lagere milieus. Hoe zit dat: was die school bijzonder handig in het erdoor slepen van kandidaten? Dr. Crijns maakt duidelijk dat een dergelijke invloed niet in het spel I kan zijn. Het ligt meer voor de hand de verklaring te zoeken in de bege- leiding van de leerlingen. Om extra j contacten te kunnen onderhouden met de gezinnen en de leerlingen 1 werden enkele priester-leraren van in de jubileumuitgave van uitgeverij Noorduijn. Bekijkt men dee roosters recentee wetenschappelijke ontwikke ling dan treft het bijna ge heel ontbrken van kennis die voor de algemene vorming en ook voor de latere toepassing sing juist zo ter zake is, namelijk de STEENWIJK De in het kamp Vledder verblijvende, dienstweige raars hebben aangekondigd maandag morgen om half acht in staking te zullen gaan. Als reden werd aange voerd de aanhouding van de 20-ja- rige Amsterdammer C. J. P., die een celstraf van twee dagen moet uitzit ten wegens dienstverzuim, maar dit weigert. De jongeman is naar Assen overgebracht. Hij had opdracht giste ren op het ministereie van defensie te verschijnen. Aangezien hij „moe was en enkele vrienden mee wilde ne men", arriveerde hij niet in Den Haag. Vanavond werd hij opgepakt door marechaussees in een bus die met een groep kampbewoners op weg wilde gaan naar Steenwij k. DEN HAAG Het Tweede-kam merlid mevrouw Singer-Dekker (soc) informeert bij de minister van jus titie of het juist is dat een werkgroep is ingesteld die moet onderzoeken op welke wijze de televisie het best kan worden ingeschakeld1 bij de opspo ring van daders van strafbare feiten. Zij wil weten hoeveel leden de com missie eventueel telt en wat de op dracht inhoudt. Ook verzoekt zij de minister het rapport van de commis sie eerst voor te leggen aan de Ka mer alvorens een beslissing te ne men. wetenschap van mens en maatschappij. Behalve in het beroepsonderwijs hebben de scholen de ontwikkeling van de wetenschappen in dit opzicht bijna volstrekt genegeerd. Psycholo gie, sociologie en culturele antropolo gie floreren aan de universiteiten; op school blijven ze vrijwel onbekend. iHoe zou men voor de mens- .en maatschappijwetenschappen ruimte kunnen maken in het onderwijs? De docenten van andere vakken vormen" zuilen dwars door de levensbeschou welijke zuilen heen: classici, mathe matici. historici, enz. Zij zullen niet voorstellen hun eigen vak in te krim pen. Prof. Gadourek noemt de leerling een van de laatste hard zwoegende werkers in onze verzorgingsstaat waarin het accent verschoven is van de produktie naar consumptie. Men komt met de bestaande stof al niet klaar en er kan niets bij. Moet er „van hogerhand" het mes in worden gezet? Dat zou indruisen tegen de democratische spelregels. Waarschijnlijk zou de beste oplossing zijn naast de gevestigde schooltypen andere schooltypen met nieuwe vak ken een kans te gevea Redacteur Van Dam sluit zich aan bij de ideeën van prof. dr. Fred Po lak, die naast de bestudering van het verleden in de geschiedenis onver vangbaar als middel om het heden te relativeren en van de huidige we reld tevens de toekomstkunde een plaats wil geven. Ook neemt drs. Van Dam de idee van prof. Gadourek over: de verdere ontwikkeling van het onderwijs is het meest gediend met experimenten naast het bestaande. Pogingen om alles in overleg te regelen blijven toch maar steken in vruchteloos ge praat. TON ELIAS Dit is prins Kharlid ben Saoed, zoon van wijlen koning Saoed van Saoedi Arabië, die in Nederland is om „ongeveer" 200 miljoen gulden op te eisen van de Algemene Bank Nederland. Dit bedrag zou door zijn vader op de bank zijn gezet ten behoeve van Kharlid en twee van zijn (vele harem) broers, volgens de prins „uit te betalen na zijn -overlijden". Op een persconferentie in Amsterdam zei prins Khalid, dat hij en die twee broers de enige erfgenamen zijn, die recht op het geld hebben. „Als bewijs van dank Voor alle hulp, die wij hem tijdens zijn koningschap heb ben gegeven". De mededelingen van Khalid bleven echter nogal vaag. Een woordvoerder van de Algemene Bank Nederland deelde desgevraagd mee, dat de situatie wel wat anders ligt dan de prins voorstelt. In de eerste plaats klopt het genoemde bedrag niet, maar bovendien zijn er „vele tien tallen" zonen van de overleden koning, die aanspraak op het geld maken. Het bankgeheim stond verdere mededelingen niet toe DEN HAAG In de Staatscourant van gisteren is een wijziging in de prij zenbeschikking goederen en diensten gepubliceerd. Bepaald wordt dat na devaluatie van een vreemde valute een daling van de invoerprijzen volle dig en in alle distributieschakels dient te worden doorberekend in de verkoopprijzen. De regering acht de ze wijziging in verband met de deva luatie van de Franse franc in het algemeen sociaal-economisch be lang. Dezelfde wijziging is aange bracht in de reeds afgekondigde prij- zenbeschikkingen voor walserijpro- ducten, roestvrij stalen platen en sta len buizen. Een motorboot met ongeveer veer tig passagiers is gisteren tijdens een tocht op de Nijl, een kilometer of twintig ten noorden van de Egyp tische hoofdstad, omgeslagen. Ver moedelijk twintig mensen zijn ver dronken. Zestien mensen zijn gered. Tot dusver zijn zeven lijken gebor gen. De financiële centra hebben op het verrassend besluit tot devaluatie van de Franse frank zeer rustig gereageerd. Op de valutamarkten ontstond enige deining rond het pond sterling, maar verder leeft men in af wachting van de ontwikkeling. Op de Amsterdamse beurs was de stemming beheerst en de handel gering. Ook hier wacht men op nieuwe impulsen. Sedert het vorig jaar Frankrijk ge troffen werd door een stakingsgolf, welke middels excessieve loonex plosies kon worden bedwongen, stond de Franse valuta op de nominatie om een waardevermindering te onder gaan. De koppigheid van generaal de Gaulle verhinderde dit echter, maar Pompidou heeft niet lang geaarzeld om tol devaluatie over te gaan. Het spreekt vanzelf, dat de gedach ten zijn uitgegaan naar de positie van andere valuta's. We noemen het pond sterling, dat deze week ook nog te verwerken kreeg het tegenvallend resultaat van de Britse handelsbalans over juni. Het is. dank zij officiële interventie, deze week gelukt om de druk op het pond sterling op te van gen. Van paniek was geen sprake. Toch blijft de Britse valuta een zwakke plek in het monetaire stelsel. Of het Wilson gelukken zal om de positie van zijn munt te handhaven, hangt hoofdzakelijk af'van de zelfbe heersing der Britse bevolking. Is men bereid om de binnenlandse consump tie te beperken en de export meer kansen te geven? Zal men loonacties willen uitstellen ter wille van het algemeen belang? Ook de Belgische munt kwam deze week onder druk te staan, maar de Het gaat mis met onderwijs Dr. J.H.J. Crijns: EEN SCHOOL I NCIJFERS. Een cijfermatige ana lyse van een Nederlandse h.b.s. (193 blz.). Uitg. Malmberg, 's-Hertogen- bosch; 20.-. Drs. A. J. S. van Dam e.a.: ONDER WIJS EN WETENSCHAP. De school vraagt aan de wetenschap(140 blz.) Uitgegeven bij het 150-jarig bestaan van J. Noorduijn en Zoon NV. Gorinchem; 16,50. Dr. P.B. Renes: RECRUTERING EN SELECTIE VAN LEERKRACH TEN VOOR HET LAGER ONDER WIJS IN NEDERLAND (242 blz.). Uitg. Wolters-Noordhoff, Groningen; 22,40. Dr. J. Roggema: DE SCHOOLSE SCHOOL. Een oriënterend onderzoek naar kenmerken van de school als organisatie (143 blz.). Uitg. Van Gor- cum. Assen: 18,-. Dr. J. C. C. Rupp: OPVOEDING TOT SCHOOLWEERBAARHEID. Een Utrechtse kinderpsychologische studie (246 blz.). Uitg. Wolters-Noord hoff, Groningen; ƒ26.-. lessen vrijgesteld. Hierdoor kon veel eerder corrigerend en helpend wor den ingegrepen. De cijferverdeling van de leraren zag er in Roermond heel redelijk uit, maar het rapportcijfer moet veel meer een objectieve weergave wor den van wat de leerling presteert. Met prof. De Groot pleit dr. Crijns voor objectieve toetsen en verminde ring van het aantal selectiedrempels. Terwijl de scholen steeds bezig zijn met selecteren, worden de cijfers in de hogere leerjaren toch eerder slechter dan beter. De logica daarvan is niet in te zien. Het mes erin? Hel is altijd wel "«st tvnnen do (Van onze onderwüsredacteur) ARNHEM Er zullen niet veel andere landen zijn waar een zo groot deel van de belasting gelden aan het onderwijs wordt besteed als in Nederland. Maar wij hebben nu eenmaal een kin derrijk land: dat maakt de on derwijsuitgaven hoog. Dc leraren willen met hun acties het Nederlandse volk duidelijk ma ken dat het mis gaat met het onder wijs en de vernieuwing daarvan, al dus Mrs. J. van Dijk. voorzitter van dc algemene vereniging van Ieraren. In zijn openingsrede op de jaarver gadering van de AVMO zei drs. Van Dijk dat de raad van leraren veel strijd heeft moeten voeren om het niveau van het onderwijs te handha ven. Onderwijsvernieuwing behoeft niet synoniem te zijn metniveauver laging. Onrust In verband met de grote onrust in de dorentenwereld sprak de AVMO- communicatiestoornissen tussen het departement en de leraren meer zul- len voorkomen. De minister en de staatssecretaris willen een maximum j aan inspraak mogelijk maken, maar i het belangrijkste is hoeveel geld de regering beschikbaar wil stellen voor I de extra kosten van de Mammoet- j wet. Inspraak over alleen maar zuiniger opzetten van het nieuwe werk zal niemand tevreden stellen. Wij zijn niet gerust over de komende begro ting, aldus de heer Van Dijk. Beroepsliefde Staatssecretaris Grosheide heeft in de Kamer gezegd dat de Mammoet wet niet over de ruggen van de lera ren mag worden ingevoerd, maar daarmee is het vertrouwen van de docenten nog allerminst gewonnen. Er is een eind gekomen aan het tijd vak waarin de leraren elke nieuwe taakverzwaring met de mantel der beroepsliefde bedekten. De lerarenor ganisatie heeft de stellige indruk dat hiervan misbruik werd en wordt ge maakt. We gaan een emotioneel schooljaar tegemoeg, zei drs. Van PMk. delen gekregen van 180 pet. in contan ten, zódat de koersr van 120 tot 180 pet. opliep. Opniéuw verdwijnt een fonds uit_.de. notering. De Arhröbank komt met een 7-jari ge obligatielening van ƒ40 miljoen tegeii 99V* pet. Over het doel van deze lening vermeldt het prospectus, dat de ontwikkeling van de nationale en internationale economie m de toe komst een levendige kredietvraag doet verwachten. Daaruit kan men opmaken, dat er voorlopig, naar de mening van deze grote bank, weinig kans is op een belangrijkè ontspan ning pp het gebied van de rente. Geen breuken Met ingang van 1 september a.s. wordt het noteringsstelsel op de beurs veranderd, daar men geen breuken meer zal vermelden. Straks krijgt men een effectennota bij aan- of verkoop, welke niet meer ver meldt b.v. 100 7/8 pet., maar 100 plus twee decimalen. Zo kan men obligaties vermelden met fracties van 0.05 pet., wat betreft aandelen met fracties van 0.1 pet. Dit alles betekent een vereenvoudi ging van de noteringen, een nieuwe stap in de richting van eensgevend geld 'koersen voor alle fondsen en een gemakkelijker hantering van het werk voor de computer. monetaire positie vap België kan sterk genoemd worden. Niéttemïri is België erg gericht op Frankrijk, wat betreft de handelsbetrekkingen. In Italië is deze week het disconto ver hoogd, maar de lire ytaat, monetair gezien, sterk. De Deense kroon kan een z wrakke plek genoemd worden, maar dè Duitse mark staat weer eens heel sterk. De discussie over de vraag, of er een opwaardering van de wisselkoers moet plaats hebben, ook nog na de Franse devaluatie, is nog niet geluwd. De Nederlandse gulden wordt als een harde valuta beschouwd en is deze week niet het mikpunt der in ternationale speculatie geweest. Naar het ons voorkomt, is de rust aan het internationale valutafront nog niet definitief teruggekeerd en dient men rekening te houden met nieuwe ont wikkelingen. Het is duidelijk, dat een muntont- waarding zoals Frankrijk heeft toe gepast, op zichzelf de toestand niet kan saneren. Daarnaast moeten aller lei maatregelen genomen worden om in het binnenland het evenwicht te herstellen. Zal het Popipldou geluk ken om de looneisen, die onvermijde lijk komen, binnen beperkte afmetin gen te houden? Zal de ingevoerde prijsstop niet ontaarden in een nieu we stijging van de prijzén? Amerika Belangrijk is ook, naast de ontwik keling in de andere EEG-landen, hoe de Amerikaanse economie in de ko mende periode reilt en zeilt. Hoewel Wall Street deze week een licht herstel kende, heerst er blijkbaar toch nog onzekerheid over de econo mische ontwikkeling. De Nat. City Bank, één der grootste Amerikaanse banken, gewaagde in haar maandbe richt van de gevolgen, welke de al- remmingsmaatregelen door de rege ring getroffen, op de bedrijvigheid in het land hebben. Vermindering van het verbruik, van investeringen, van de vraag naar kredieten, van de winsten komt in zicht, Als de overheid voortgaat de eco nomische activiteit af te remmen, zo als sedert vorig jaar het geval is, komen we begin volgend jaar in een recessie terecht, aldus de Nat. City Bank. De voorzitter van de raad van advieurs van president Nixon, gaf dezer dagen in een vraaggesprek toe, dat de krapgëldpolitiek van de Ame rikaanse regering op den duur tot een recessie zou kunnen leiden. Naar het ons voorkomt, is het al tijd moeilijk vooruit te bepalen de uitwerking van toegepaste ge neesmiddelen voor de economie. Men kan teveel doseren en dan komt men in een recessie terecht, te weinig, maar dan handhaven zich de inflato- re tendenzen. Hel is dus geen won der, dat de beurzen ce.n onzekere stemming hebben en niet goed weten, welke richting moet worden ingesla gen. Beier gestemd Op de Amsterdamse beurs was Kor. Hoogovens beter gestemd op gunstige prognoses voor de winstont wikkeling dit jaar. De koers kwam van 97.50 op 100.10. Unilever stond onder enige druk wegens de zwakke positie van het pond sterling. Opmer- kelijk was de flauwe stemming van Nee, voor tennisballen hebben de Heinekens Bier. welk fonds deze week meeste honden geen belangstelling. van ƒ172.50 tot 166.30 terugliep. Als er nou met vette kluiven ge- AKU en Zout wisten zich behoorlijk speeld werd maar dat was bij de te handhaven. Kabelfabrieken liepen j nationale tenniskampioenschappen terug van 288 tot 277 pet. Boeke (gisteren in Den Haag) uiteraard Huidkoper heeft een bod op de aan- i niet het geval...

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9