N DE VESTING Aieuwe reus in drukkerswereld Overvallers er met 14 mille vandoor I Trudeau kreeg klap met propagandabord les ed ALS BIT TOVERSLAG Kinderen helpen met benzinebommen E&S^:"~Z Sluipschutters vuren van de daken Weer spoorweg ongeluk in W est-Duitsland Hallohoney Beschieting vliegtuig voor rechter ISlj 5 ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1969 >- got stomme verbazing van iedereen behoefden de plotseling opdoe- als bii toverslae. DUSSELDORF Een botsing waarbij drie treinen waren betrok ken heeft gisteravond aan vier perso nen het leven gekost, terwijl er 48 wei-den gewond, van wie enkele ernstig. Het was het derde treinonge luk in vier dagen tijds in West-Duitsland. De exprestrein Amsterdam-Keulen 'botste bij de Düsseldorfse voorstad Reisholz op een lokale trein. De loco motief 'en enige wagons van de ex prestrein ontspoorden en stortten van de spoordijk. De andere rijtuigen kwamen dwars op de baan te staan. Twee minuten later reed de snel trein Keulen-Düsseldorf op de ravage in. De bestuurder en drie passagiers van deze trein verloren het leven. ROTTERDAM Naar eerst thans bekend wordt, is begin deze week in de Noordzee op ongeveer drie kilo meter uit de Britse kust het lijk ge vonden van een jongeman, die bleek te zijn de Rotterdamse scholier Koos Kleiberg, achttien jaar, opvarende van het sedert een maand vermiste zeil jacht Zeejonker. BELFAST De soldaten, die gisteren met getraliede trucks Belfast binnenrukten, zagen er grimmig uit. Ze droegen jungle- groene velduniformen en met camouflagedoek bespannen helmen. 1 Op hun automatische geweren, die ze met de vinger aan de trekker voor de borst droegen, glinsterde de bajonet. Aan hun koppels hingen rookbommen en traangasgranaten, terwijl hun machinege weren op scherp stonden. Britse soldaten sjouwen met een Spaanse ruiter om daarmee een versperring op te werpen in de wijk Bogside, het deel van Lon donderry, waar de gevechten tussen katholieken en protestan ten een hoogtepunt hebben be reikt. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Zomer en Keuning met Kluwer Ffan een onzer verslaggevers) EVENTER De directie van de eversmaatschappijen N.V. A. A. Eluwer te Deventer en N.V. Ge lders Zomer en Keuning te Wa- zijn zoals wij gisteren a(een del van onze edities nog fden in bespreking over een gaande vorm van samenwerking. dg]t verwacht wordt zal dit over- n [leiden tot een fusie door mid- van een bod van Kluwer (aan- ijtilienruil) op Zomer en Keuning. 'eze verwachting wordt o.m. ge werd op het feit, dat de N.V. die de laatste jaren een wa;aculaire groei doormaakte, on- haar aandelenkapitaal aan- n |ijk he,ft vergroot. Door de fusie r^en nieuwe gigant ontstaan in eklvers- en drukkerswereld, waar nahige jaren een forse concentratie 'de gang is. I N.V. Gebroeders Zomer en ning drukkerij Vada, binderij en t Wersmaatschappij omvat een 11 iker ij-bedrijf, een binderij en vögroep uitgeverijen. Deze laat- n i werken in Nederland onder de h Zomer en Keuning (Wagenin- I, Eska (Utrecht), de Torentrans en Robijna en Cie (Wage- In het buitenland: Eskabel werpen) en Eska GmbH (Bie- en Marion. Ook zagen vele boeken het licht in dit concern. V eelom vattend De Kluwer-groep heeft vestigingen in Amsterdam, Almelo, Arnhem, Culemborg, Deventer, Eindhoven, Gorinchem, Den Haag, Haarlem, Utrecht en Zwolle. En buiten Ne derland in Antwerpen, Keulen, Lausssanne en Londen. Het werk terrein van deze N.V. is veelom vattend. Tot de groep behoren o.a. dë uitgeverijen Gouda Quint, Van Loghum Slaterus, Noorduijn, H. Stam, W. E. J. Tjeenk Willink, L. J. Veen en de drukkerijen De Lange/Van Leer (kleurenoffset), Salland (boek- en offsetdruk) en H. Tulp (boekdruk). Ook Kluwer heeft tal van uitga ven: een aantal dag-, week- en vakbladen, alsmede boeken, voorna melijk op technisch, juridisch, fi- nanciel en economisch gebied. Bij de N.V. Gebr. Zomer en Keuning werken 1.025 man en bij de N.V. Kluwer ca. 1.700. Voor het personel zal de samenwerking, zo werd meegedeeld, geen nadelige gevolgen hebben. De vakbonden zijn van de besprekingen, die al geruime tijd aan de gang zijn, op de hoogte gesteld. Het was zes uur gisteravond toen de Britse troepen de ge teisterde wijken rond Divis Street en Falls Road betraden. Hun komst, die door de volko men uit de hand gelopen situatie was versneld, kwam voor velen als een volslagen verrassing. Toen de militairen plotseling van alle kanten het slagveld be traden, lieten verschillende op roerkraaiers hele batterijen ben zinebommen uit de handen val len, en gingen als hazen op de loop. Vandalen Even tevoren was ik getuige ge weest van zulke ergerlijke vormen van vandalisme, dat ik er slechts met stomme verbazing naar kon kij ken. Hysterisch schreeuwende jon ge rooms-katholieken ondernamen aanval na aanval op een protestant se kerk en een weverij, die mis schien tweehonderd meter van el kaar lagen. Door de ramen gooiden ze benzinebommen naar binnen, met zware trucks ramden ze hekken en met lange koevoeten forceerden ze zich een weg naar de kelders om de gebouwen ook nog eens te onder mijnen. De hele straat stond weldra in lichtelaaie. Vuur en rookkolommen kolkten naar boven, er deden zich zware ontploffingen voor en het glas gerinkel was niet van de lucht. De jongelui, die werden opgehitst door Ierse Nationalisten, kregen voortdurend een regen van scherven op het hoofd. Hoewel velen van hen bloedende wonden opliepen, leek dit niemand te storen. Ze bleven althans in de strijd. Geen politie De politie liet zich nergens zien. De hele dag hadden de mannen van de Ulster-gendarmerie trouwens verstek laten gaan. Ze waren vier entwintig uur in touw geweest. Bo vendien wilden de de rocxms-katho- lieke bevolking, die fel op hen ge beten is, niet door hun aanwezigheid tergen. „Wij krijgen van alles de schuld", zei een reserve-rijkswacht nog 's morgens tegen me. „Nou beschul digen ze ons weer drie mannen en het jongetje te hebb envermoord, die vannacht door kogels zijn ge vallen. Ze hebben dat zélf gedaan. De sluipschutters, die in het wilde weg van de daken schoten, waren rooms-katholieken en Ierse Nationa listen. die politieke munt uit de wan- ordelikheden jwilden slaan. Ze heb ben ook nog eens vijftig mensen aangeschoten." Kinderen Er was gisteren een verschrikke lijke straatterreur. Groepen jonge protestanten hadden twee dubbel deksbussen gekaapt, de gevaarten in brand gestoken en wdars over de weg geplaatst. Een rooms-katholieke actiegroep had een tankwagen aan gehouden en de chauffeur eruit ge sleurd. Ze reden de auto daarna naar een woonwijk om daar een la ding benzinebommen te kunnen ma ken. Kinderen droegen flessen af en aan, terwijl de brandbare vloeistof met suiker of met andere bindmid delen werd gemengd om beter te kunnen kleven. ben en houwen weg te rijden. „Ik i ben door mijn buren bedreigd. Ze hebben gezegd dat ze me vannacht in elkaar komen slaan en alles wat i ik heb in brand zullen steken. Kijk, daar lopen ze. Die oudere en die jon- i ge man. Ze lopen de hele dag met 1 een helm op het hoofd en hebben al- i tijd een knuppel bij zich." In het al zwaar gehavende stads deel van Belfast had men zich voor nieuwe vechtpartijen gereedgemaakt. Onverdraaglijker dan ooit stonden rooms-katholieken en protestanen tegenover elkaar. De aanval werd geopend door de rooms-katholieken, die gisteren de hele dag vrjj hadden vanwege Maria Hemelvaart. Na et telijke glazen bier te hebben ge dronken, gingen de brandstichters met hun benzinebommen op pad om in de protestantse wijk de rode haan te laten kraaien. De sluipschutters hielden zich toen nog verborgen. Als de duisternis was gevallen zou den ze zich op de daken opstellen. De soldaten Zover kwam het niet. Tussen rook wolken en vlammen doken plotse ling de Britse militairen op. Het was alsof ze op oefening waren. Op be vel van hun officieren, die imet mi crofoons waren uitgerust, namen ze alle mogelijke gevechtshoudingen aan. De ene keer rukten ze in linie op, de andere keer maakten ze een gesloten front, weer een andere keer stonden ze stram in de houding stil, maar steeds hielden ze hun wapens dreigend op de menigte gericht. De intimidatietechniek van de Britse troepen werd een groot suc ces. Perplex stonden de oproer kraaiers met hun tranende ogen en hun met roet bedekte gezichten naar de soldaten te kijken. Het enige dat men nog hoorde was het ronken van de vlammen en de doffe dreunen van vallend gesteente en hout. Binnen een half uur was de front lijn gezuiverd. Niemand werd ge arresteerd. Kille stemmen maanden aan tot verspreiding en doorlopen. In de afgesloten wijk werd niemand meer toègelaten. Op de aangewezen route kon men eruit. Gisteravond laat patrouilleerden ook in andere delen van Belfast En gelse militairen door de straten. Op de hoofdwegen werden controlepos ten ingesteld. Er ontstonden grote verkeersopstoppingen, dooqrdat elke Janine Gray (27) is uit Holly wood in Londen aangekomen voor opnamen in de populaire tv-series „Sexton Blake", die in september worden uitgezonden. Na vijf jaar Hollywood (films en tv-series) ziet zij haar toekomst liggen in Engelandmede omdat haar huwelijk met een Californi- sche doctor op een mislukking is uitgelopen. In Londen werd Janine verwelkomd door een drie maanden oud beertje, Honey genaamd. voorbijkomende auto op de even tuele aanwezigheid van wapens werd onderzocht. Kerken open De kerken in Belfast bleven de he le nacht open. In sommige hielden zich vluchtelingen op, die zich in hun eigen woning onveilig voelden. In andere stonden de gelovigen te bid den voor het weerkeren van de or de en vrede in hun land. Vlucht Wat me ook niet was ontgaan, was de vlucht van een groot aantal men sen naar veiliger oorden. Hun scha mele bezittingen werd op open vrachtauto's geladen. Ze ontruimden hun nietige huizen, waarin ze mis schien hun levenlang hadden ge woond, omdat ze zich niet veilig voelden. „Deze wijk wordt voornamelijk door protestanten bewoond", zei een rooms-katholiek in Dover Street, die op het punt stond met zijn hele heb- Pantserwagens, gehelmde oproer-politie en gewapende militairen tekenen het siraatbeeld van Belfast. Bedrijfsleider op straat beroofd In Ziirich ZÜRICH De officier van justitie in Zürich heeft een aanklacht inge diend wegens moord tegen drie Ara bieren, die op 18 februari een Israë lisch passagiersvliegtuig op het vlieg veld van Zürich onder vuur namen. Een Israëlische veiligheidsfunctiona ris, die èen vierde Arabier doodschoot, zal worden aangeklaagd wegens moord „terwijl hij hij ten Rrooi was aan hevige emotie, die on der de gegeven omstandigheden ver geeflijk was". De drie Arabieren zouden tot levens lange gevangenisstraf kunnen wor den veroordeeld. De Israëliër tot maximaal tien jaar. De schietpartij kostte het leven van de 25-jarige Israëlische piloot die later overleed aan maagverwon dingen. De veiligheidsfunctionaris doodde een vierde aanvaller vanuit het vliegtuig, een Boeing-720/b die juist wegtaxiede voor de start. Plaats en tijdstip van het proces zijn nog niet vastgesteld. Waarschijn lijk zal de zaak nog dit jaar voor de rechter komen. Jordaanse vakbonden treden uit het IWV AMMAN Drie Jordaanse vak bonden hebben besloten zich terug te trekken uit het in Brussel gevestigde Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen omdat dit verbond „een vijandige houding tegenover de Arabische zaak" aanneemt. De drie vakbonden de Bond van chauffeurs, de Bond van arbeiders in de olie- en de chemische industrie en de Bond van spoorwegpersoneel zullen al hun banden met het IWV verbreken. EINDHOVEN Vier gemas kerde manneu hebben gister avond op de vrij drukke Strijp- sestraat in Eindhoven-Strijp de 40-jarige bedrijfsleider W. Klop pers overvallen en maakten zich daarna uit de voeten met een cassette waarin een bedrag van ruim 14 mille was opgeborgen. Blaiberg weer wat beter KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg maakt het sinds gisteren weer wat beter. Donderdag werd hij in het Groote Schuur-ziekenhuis opgenomen omdat zijn toestand plotseling achter uit ging. De nieren waren slecht gaan functioneren en het hart werkte slechts op een derde van zijn norma le capaciteit. Hij heeft iets van zijn krachtim herwonnen", aldus het communiqué van het ziekenhuis. Eerder op de dag hadden artsen uiting gegeven aan hun grote be zorgdheid over de toestand van Blai berg. De patient leeft sinds begin 1968 met het hart van een ander. De heer Kloppers van het cash and carry bedrijf Profimarkt wilde drie casettes inhoudende 52.000 gulden op het bijkantoor van de Boerenleen bank afgeven. De bedrijfsleider brengt regelmatig geld naar het bij kantoor van de Boerenleenbank over. De afstand tot de bank be draagt slechts 500 600 meter. Gister avond nam hij per auto, waarin ook zijn vrouw gezeten was, drie geldcas- settes mee. j Toen hij met de casettes in de hand uit de auto Wilde stappen werd hij opeens door de gemaskerde bandieten overvallen. De man viel op de grond, maar hield twee casettes stevig vast. De derde werd hem ont rukt. De overvallers, die hun aftocht met een vuurwapen dekten, spron gen in een wachtende BMW (kente ken EM-24-12) en verdwenen in de richting Zeelst. Getuigen verklaarden later dat de bedrijfsleider door vier personen, die een zwarte doek voor de mond droe gen, werd aangevallen. Vanuit de Boerenleenbank werd de politie gealarmeerd. De wegen naar de grens werden onmiddellijk daarna afgesloten. Bij verder onderzoek bleek, dat de gebruikte BMW gister morgen in Hilvarenbeek werd gesto len. In Amsterdam werd de eerste lang speelplaat van de Nederlandse colo ratuursopraan Christine Deutekom uitgebracht. Zij zingt op deze plaat aria's uit opera's van Verdi, Bellini en Donizetti en wordt begeleid door het orkest van de Italiaanse omroep (RAI) o.l.v. Carlo Franci. Fotn Christine Deutekom met haar eerste langspeler. TORONTO De veel omstreden Canadese premier Trudeau werd gis teren op een picknick van de liberale partij in Toronto belaagd door drie mannen, die propagandaborden bij zich hadden. De eerste-minister werd vluchtig geraakt door een bord met het op schrift „Imperialisten, weg uit Cana da". De man die het bo.rd hanteerde, werd door de politie en liberale par tijfunctionarissen neergeslagen en sa men met de andere twee opposanten weggevoerd. Trudeau bleek niet geschokt door het incident. De premier kwam on langs weer in het nieuws doordat een demonstrant hem had aange klaagd omdat hij van Trudeau een karateslag zou hebben gekregen. De premier zou dit hebben gedaan toen de jongeman hem tijdens een Viet- nam-demonstratie een 'smerig' woord toebeet De jongste ontwikkeling bij de pogingen om de ruimte te ver overen is het plan voor een ruimtevaartstation voor 12 per sonen, dat in 1975 gelanceerd moet worden. De bedoeling is dat het station 10 jaar gebruikt wordt voor wetenschappelijke en technische experimenten. De be manning, die moet afwisselen, wordt dan met speciale ruimtte- vaartvoertuigen aan- en afge voerd. Het station is ontworpen door McDonnell Douglas Com pany in St. Louis in de Ameri kaanse staat Missouri. et drukkersbedrijf wordt uitge- ?nhd onder de naam Vada. Men rsthikt o.m. over een koperdiep- 15 t-afdeling, een techniek, waar- if« Kluwer nog niet de beschik- heeft. lang rijk is voorts de afdeling jj, neen handelsdrukwerk. De ven- ichap heeft bovendien een binderij-afdeling en een sterk t icialiserde sector voor het ge- t naken van postverzending van tijdschriften van eigen uitge- en van derden. t bedrijf heeft een belangrijke ncipatie in de onlangs opge- N.V. Helio Repro Service te rade. waar koperdiepdrukcilin- De worden gereed gemaakt, zowel de paricipanten als voor der- N.V. Zomer en Keuning heeft eigen uitgaven, zoals Spie- Oudesr van Nu en Na terwijl bovendien nogal wat "ÜE" voor berden worden ver- vjligd, w.o. de Vara-gids, Ariadne i In formatie la verbazing las ik in uw krant ii het standpunt van de heer Kieft IV), dat de kijker en luisteraar recht heeft op programma-in- atie via de dagbladen, omdat de •t 'epen deze programma's moeten pi icieren uit eigen middelen, i- heeft iedereen die de omroep- 'age moet betalen, recht op uit- eide programma-informatie (ook l domorep) in dag-, nieuws- en bladen. De heer Kieft is hier de ïkbuis van alle omroepbazen, die 141 liefst zouden willen dat het dag en werd verboden programma's ubliceren. tegenstanders van dit omroep- el moeten zich dan wel abonne- fraaie gekleurde gidsen, want we abonnees betekenen meer en zendtijd. Of die nieuwe leden li abonnees) achter hun doelstel- staan, interesseert ze geen "dam J. B. Wittkamp

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5