WEEKAGENDA Gastarbeiders kopen geiten Albert de Klerk concerteerde Restaurants Groenoordhal feestelijk geopend een BEZORGER fe Leimuiden Kerkeraad Pniël achter interpellatie Vertrouwenscrisis Feike Asma bespeelde Noordwijks orgel LEIMUIDEN Dank aan Noordwijk, dank aan Katwijk Oi Opening schooljaar in Leiderdorp Ernstig ongeluk in Sassenheim Restauratie oude raadhuis Warmond Inbraak in SJC- kantine Veemarkt Leiden Commentaar Streekmuziekschool ..Rijnakkoord" fcUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG M AUGUSTUS 1M» Actie scholieren in Leiden LEIDEN De Scholieren Actie- >ep Leiden (SAL) maakt met in- ng van aanstaande vrijdag een id aan haar zomervakantie. Dan idt de eerste vergadering plaats het kantoor van de ALSV, Witte Jgel 25. In een lijvig informatie- lletin. „SAL actueel I" geheten, men de plannen voor het ko- tnd jaar uiteen. )e SAL zal zich op twee manieren delen: In studieclubjes en in ka- -groepjes. In de eerste wordt de iblematiek van het onderwijs nt voor punt aan de orde gesteld; de laatste, ingedeeld naar school, rden de acties gevoerd en de spe- ieke problemen van elke school iproken. jen van de eerste acties die de L in de komende weken gaat voe- i is de „Twickel-mee"-actie. De L wil op de actie van de leraren, willen gaan staken, inhaken, om- het om dezelfde doelstellingen it Daarnaast wil de SAL de na- ik leggen op het aspect van de ictie van het onderwijs in de hui- ;e maatschappij. De SAL stelt zich niet zonder meer achter de lera- i, maar stelt ook eisen voor de rlingen. )e SAL heeft contact opgenomen t o.m. de organisatie van Kri- :he Leraren (Oskamp) en zoekt ïstverwanten in de omgeving van iden. Ook deze groep stelt zich gszins kritisch op tegenover de ickel-actie. Op de St. Ag- -Scholengemeenschap wil men i forum houden, waarbij de icussie aan deze verschillen en a-eenkomsten wordt gewijd. Iet contactadres van de SAL is naalweg 36. ;enda raad Rijnsburg tIJNSBURG Woensdag 20 au- ;tus vergadert de gemeenteraad, enda: 'aststelling verplaatsingskosten ordening; wijziging verordenin- 1951; aankoop grond en opstal- gelegen aan de Vliet N.Z.; aan- n grond transacties met Rijnland rekking hebbend op grond gele- langs het Oegstgeesterkanaal aan overeenkomst tot pacht jinding met de heer Joh. Krom- Ev^ertsenstraat 14; beschik- arstelling aanvullend krediet voor tauratie van de Koningin Julia- chool; verlenen subsidie t.b.v. rillon-comité; vaststelling be- wde kom ingevolge de Boswet; uitstelling voor betaling van ren- ;n aflossing hypothecaire geldle- g, aan te gaan door de woning- iwver. „Spinoza" voor de bouw 74 premie verhuurwoningen in „Frederiksoord"; idem aan te n door de stichting „Avondzon" r de bouw van 36 bejaardenwo- gen. LEIDEN Voor de opening van de „horeca-af deling" van de Groenoordhal bestond gistermid dag ook van de zijde van het publiek flinke belangstelling. Er waren kennelijk heel wat om wonenden en kinderen, die deze gelegenheid aangrepen om de hal nu eens van dichterbij en vam binnen te zien. De eer van de feitelijke openingsdaad viel toe aan de vrouw van wethouder Harmsen, die erg blij zei te zijn dit te mogen doen. Zij onthulde een luchtfoto van de hal. De heer 1. Milikan voerde hfi.er- rm het woord in het royale en degelijk ingerichte café-restau rant annex snelbuffet. Behalve de Stadsgehoorzaal its nu ook de Groenoordhal aam zijn „horeca- zorgen" toevertrouwd maar deze zorgen worden weer voor een deel verlicht door zijn dochter en schoonzoon, de heer De Haas. Hij bedankte iedereen, die aan de snelle realisering van de hal heeft meegewerkt en bood opzichter D. Schouten een sigarendoos met inscriptie aam. „De levertijd was gisteren". Mevrouw Harmsen ont ving van hem een hors d' oeuvre- stel. Onder de vrolijke klanken van het muziekkorps De Burcht gaven ten slotte de toeleveringsbedrijven acte. de. presence in de hal door langs het balkon te trekken, ter wijl de vele genodigden vanuit de aan dit balkon gelegen bar van hun natje en droogje werden voorzien. Zelfs een met paarden bespannen brouwerswagen ont brak niet op het appèl. Foto: Terwijl mevrouw Milikan breed glimlachend toekijkt, drukt •haar man mevrouw HArmsen de hand. Foto N. van der Horst ■De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor begin september Leuke bijverdienste voor scholier. Mere inlichtingen afdeling inspectie Nieuwe Leidse Courant. Bteenstraal 37, Leiden. Telefoon 01710—31441 van Tol, Kastanjelaan 6, Leimuiden. Zaterdag 16 augustus >ek Telderskade-Hoflaan, 3 uur: kin- rtrcus. Zondag 17 augustus oek Telderskade-Hoflaan, 3 uur: kin- rtrcus. MAANDAG 18 AUGUSTUS huls, 2 en 7.30 uur: gemeente svergadering. >ek Telderskade-Hoflaan. 4.30 uur: kln- ircus. DINSDAG 19 AUGUSTUS adhuls, 7 tot 8 u« Spreekuur Bouw- Is Ned. Gemeenten. eestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Emigratiecentrale. Ilegezaal Statlonweg 12. 7.30 uur: in- tatle-avond over Leidse electrlci- centrale. iek Telderskade-Hoflaan. 4.30 uur: kin- ircus. lTWIJK AAN ZEE Nieuwe 8 uur: orgelconcert Jan Welmers. WOENSDAG 20 AUGUSTUS iwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: ekuur soc. raadsvrouw. 01 de Valk, Rljnsburgersingei, 8 Esperanto-vereniglng Pacen, de heer Itoo uit Japan over leven en ge iten Japanse volk, met films en dia's. DONDERDAG 21 AUGUSTUS hoorzaal. 14 tot 22 uur: meubelshow UJnders VRIJDAG 22 AUGUSTUS hoorzaal. 14 tot 22 uur: meubelshow UJnders. ZATERDAG 23 AUGUSTUS hoorzaal, 9 tot 17 uur: meubelshow UJnders. DIENST APOTHEKEN >end voor spoedeisende gevallen: heek Herdingh en Blanken, Hoge- rd 171, tel 20502 en Apotheek Zuid Brahmslaan 20. tel 21522. zaterdag-, zondag-, avond- en nacht- st van apotheek R. van Breest Smal- urg te LEIDERDORP wordt waarge en door apotheek Herdingh en Blan- zaterdag-, zondag-, avond- en nacht- van Apotheek VOORSCHOTEN waargenomen door apotheek -West. OEGSTGEESTSE Apotheek is de ge- week geopend. DOKTERSDIENST zaterdagmorgen 10 uur de eigen arts raadplegen. Daarna, tot zondag de dokterstelefoon bellen^ 5 maal Films J4ERA Barbarella. 18 jr., dag. 2.30, 9-15 uur; nachtvoórstelling. Onggrem- Wften, 18 Jr., vr en zat 23.30 uur. DO Zoek een plaats om te sterven, dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Dcor sissl. de louiance van een ws. a.i.. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Ex Sexyrella, 18 Jr.. dag. 2.30. 7 en uur; nachtvoórstelling. Call-girls van enhagen. vr en zat 23.30 uur. UDio Samen uit, samen thuis, a.-l. 2 30. 7 en 915 uur. '1ANON Sound of music, a.l., dag. 18 uur Behandeling na ongevallen 1 Poliklinische bahandellng na onge in wordt van dinsdag 12 uur. Cs mld- tot woensdag 12 uur waargenomen het Dlaconessenhuls. Vrijdag 12 uur ^terdag 12 uur door het St. Ellzabeth- enhuls (Hooigracht). Op andere Magen en op zondagen door het Aca- Isch Ziekenhuis. Gemeenschap Zuid-West Wpvcrlenlngs- en Informatiedienst Lelden-Zuid-West, secretariaat Jac- Urlusplantsoen 83; voor hulpverle- Bezoekuren Ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten ln klasse la lb en 2e dagelijks 10.3011.30, 14.30—16 en 19—20 UUT. Voor patiënten ln klasse 3 maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15—19 dinsdag 13—14 zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t/m vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—16.30 uur. zondag 15.30-17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30—11.30, 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp. 12 jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Ellsabethzlekenhuls Lelden derde klas dagelijks van 2 tot 3 uur en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht, kraamafdeltng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht; tweede klas dagelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek Lelden dagelijks van half twee tot ^haif drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dags 11 tot 12 en 2 tot 3. Dlaconessenhuls, dagelijks eerste kl. 11 tot 12, 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.: tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; derde kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; kinderafdeling dagelijks van 2.15—3 en 8.307 15 uur. ALPHEN Rijnoord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot 6 met bovendien op dinsdag en don derdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. NOORDWIJK Sole Milo klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en des avonds van 7 tot 8. zaalpatiënten zon. dgs. van 1 tot 3, dinsdag van 1 tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zater dags van 1 tot half 3. KATWIJK Zeehospitium, longkliniek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8. tbc-afde- Hng dagelijks van half 3 tot half 5. Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbcéafdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.t ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg op werkdagen van 10 tot S u.. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 uur. zon dag van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg), op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags gesloten, ten. Museum molen De Valk Dagelijks open van 10 tot 5 u., zondag van 1 tot 5 uur. maandag gesloten. WASSENAAR Kustzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstelling van schilderijen van Paul Arntzenlus, tot en met 20 aug.. maand, t.e.m. zat. van 10 tot 17 u., dlnsd. av. 8 tot 10 uur. Mobiel Kantoor ANWB Alarmnummers Brandweer 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. Doktersdlenst: 5 maal 2 (zat. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. LEIDEN De wjjkkerkeraad van de Hervormde Wykgemeente Pniël waaronder ook het Waardgrachtge- bied valt, heeft in de vergadering van 15 augustus, onder leiding van de wykpastor dr. P. L. Schoonheim, het verzoek van het Waardgracht- Ingezonden In vele landen waar Duitse vakan tiegangers verblijven, worden „va kantiediensten" verzorgd. Uitgaande van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKiD) hebben ook in Katwijk en Noordwijk diensten plaats in de Duitse taal voor de al daar verblijvende badgasten. Dat deze diensten mogelijk zijn, hebben we te danken aan de plaatselijke kerkgemeente, vooral aan de ouderlingen, de organisten, de kosters en andere behulpzame mensen. De meeste Duitse badgasten zijn niet alleen dankbaar, maar voe len zich ook beschaamd over zoveel genegenheid, waarmee de mensen in Noordwijk en Katwijk hen tege- moettreden. Immers, wij Duitse gasten weten heel goed dat voor ve len in die gemeenien de verschrik king van het verleden nog niet is overwonnen; maar wij danken God dat een nieuwe tijd is aangebroken, dat de mensen proberen elkaar te begrijpen en elkaar te vergeven. Als Christenen hebben wij de plicht er toe bij te dragen dat mensen van verschillende afkomst en met een verschillende taal elkaar zonder haatgevoelens, afgunst en twist die nen, „een ieder met de gave die hij van God heeft ontvangen" (I Petrus 4:10). Als voorganger van de Evange lische Kerk in Duitsland zou ik de mensen in Katwijk en Noordwijk namens de Duitse kerkgangers en in het bijzonder namens de gast-predit- kant van Noordwijk, de superinten- ent H. Baumann, heel hartelijk wil len dankzeggen. God zegene U. Ds. Franz Wattjes, Voorstr. 126, Kat wijk aan Zee. Begrafenis J. Amoldus KATWIJK AAN ZEE Op „Dui noord" had gistermiddag de begrafe nis plaats van de heer Johannes Ar- noldus, die 79 jaar is geworden. In de bouwwereld was hij een bekende figuur. Jarenlang dreef hij een stu- cadoorsbedrijf waarin vele Katwij- kers werk vonden. Zijn zoons zetten dit bedrijf nu voort. Van 1920 tot 1930 was de overlede ne ook eigenaar van de zuivelzaak De Landbouwer in de Voorstraat Hij was jarenlang bestuurslid van de chr. lts, en was voorts een actief lid van de Katwijkse Mid denstandsvereniging. [jen-Deurdienst in Katwijk KATWIJK AAN DEN RIJN In de gymnastiekzaal van de Otto Ba ron van W'assenaer van Cat- wijckschool aan de Narcisstraat wordt morgenochtend om half elf een open-deurdienst gehouden. In deze dienst zal spreken ds. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpredikant van het Marine Vliegkamp Valken burg. De dienst staat in het teken van de aanvang van het nieuwe school jaar, waarom dan ook leerlingen van deze school medewerking verlenen aan de dienst. Na afloop is er in het Protestants Militair Tehuis gelegenheid ds. Ter Haar Romeny vragen te stellen, ter wijl dan tegelijk onder gebruik van een kopje koffie nog wat kan wor den nagepraat. Tijdens de dienst is er gelegenheid kinderen tot zeven jaar in het tehuis bezig te houden. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag 17 augustus, hoog water om 5.31 en 17.51 uur, laag water om 1.36 en 13.45 uur; maandag 18 augustus, hoog water om 6.03 en 18.25 uur, laag water om 2.06 en 14.19 uur. comité om ondersteuning van de in terpellatie-aanvrage besproken. De kerkeraad spreekt uit dat alles ge daan moet worden om een einde te maken aan de onmogelijke woon situatie in de omgeving van de Waardgracht. Alle in aanmerking komende instanties en personen zou den volgens de wykkerkeraad geza menlijk met de gemeentelijke auto riteiten de opheffing van deze nood toestand als plan nummer één moe ten stellen en ten uitvoer brengen. De wijkkerkeraad van Pniël ver wacht dat de interpellatie hiertoe zal leiden. LEIDERDORP De besturen van de Chr. scholen voor kleuter- ba sisonderwijs en MAVO te Leider dorp hebben alle leden van het personeel en van de besturen van hun scholen uitgenodigd voor een bijeenkomst bij het begin van het nieuwe schooljaar. Deze samen komst, die door ds. A. Geense zal worden geleid, wordt gehouden in de Scheppingskerk aan de Van Poel geestlaan op maandagavond 18 au gustus 8 uur. Ieder is welkom. Met name denken de besturen aan de ouders der leerlingen en aan hen, die in Leiderdorp of elders aan' an dere dan deze scholen zijn verbon den. SASSENHEIM Gistermiddag werd de 19-jarige bromfietser J. G. M. uit Warmond ernstig gewond toen hij op de Hoofdstraat bij de Warmonderdam onvoorzichtig overstak. Hij werd gegrepen door een auto. In zorgwekkende toestand is hij naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiden gebracht. Op de Parklaan botste gisteravond een vrachtwagen tegen een busje van een Leids schoonmaakbedrijf, dat hierdoor omsloeg. De bestuurder ervan bleef ongedeerd maar twee in zittende dames werden zodanig ge wond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Vanmorgen werd ons bericht dat de heer Stijnmau is overleden. WARMOND F- bestaan plan nen tot algehele restauratie van het oude raadhuis. De bedoeling is dat op de eerste verdieping een burger zaal wordt gemaakt, die tevens dienst kan doen als raadszaal en waarin ook de huwelijken kunnen worden voltrokken en exposities ge houden. De begane grond zal wor den gebruikt voor noodbestuurs- posten en een instructieruimte voor de brandweer. Het voornemen is op het dak een Westminster carillon aan te brengen bestaande uit vier klokken. Op het raadhuisplein komt een sierbestrating. NOORDWIJK Inbrekers hebben op ergerlijke wijze huisgehouden in de kantine van de Noordwijkse voet balvereniging SJC. Men verschafte zich toegang door het stukslaan van een ruit van de toegangsdeur. Een maal binnen, trapte men ook andere deuren in en werden de handvatten afgerukt. Een zware teakhouten deur naar de kleedkamer trachtten de inbrekers te forceren met behulp van een schroevendraaier, waarbij deze deur zwaar werd beschadigd. Geld was in de kantine niet aanwe zig. Slechts enkele flesjes chocomel werden leeggedronken, terwijl ook een aantal koeken ter plaatse wer den geconsumeerd. De schade, die de inbrekers aan het pand hebben toegebracht, wordt geraamd op een paar duizend gul den. In het bijzonder voor de groep SJC-leden, die in hun vrije tijd het gebouw tot stand hebben gebracht, zijn de vernielingen aan de kantine een ontmoedigende zaak. Samsom gaat varen ALPHEN Van 25 tot en met 30 augustus vaart Samsom met een boot langs de plaatsen Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Boskoop, Koudekerk aan den Rijn en Oude- Wetering. Het bedrijf wil op deze manier de inwoners van deze ge meenten kennis latten maken met de activiteiten van de onderneming. Zo demonstreren vele medewer kers van het bedrijf het beroep dat zij uitoefenen en het werk dat zij doen. Ook is er een expositie van een groot assortiment artikelen die Samsom produceert en levert aan de overheid, het onderwijs en on dernemingen en instellingen. Bo vendien kunnen jonge mensen zich aan boord van de boot oriënteren over de plaatsings- en toekomstmo gelijkheden bij Samsom. LEIDEN De aanvoeren op de veemarkt waren op alle afdelingen bevredigend. Twee echter sprongen er uit de band, nl. het wolvee en de geiten. Geiten zijn er voorzover de cijfers uit het verleden bekend zijn, nog nooit zo veel geweest. Het wol vee was voor de tijd van het jaar erg laag, te wijten aan de devaluatie van de franc. Op alle schapenmark- ten werd een gereserveerde houding aangenomen, zeker wat betreft de aanvoer. Men wacht af en houdt de schapen dus in de weide. Wat de overige diersoorten aan gaat, viel over de aantallen niet te klagen. Veel boeren hebben moeite hun melkvee voldoende te voeden; als het tropische weer nog lang aan houdt, zullen velen tot verkoop moeten overgaan. Van grasgroei is geen sprake meer. Gisteren werden er ook al meer melkkoeien aange boden en zoals te verwachten viel, was de handel rustig. De prijzen bleven nog wel op peil. De vare koeien werden iels lager genoteerd. Dankzij het feit, dat er enkele min der waren, was de prijsverlaging nog te overzien. Het jongvee, dat de vorige week iets goedkoper leek, is op de meeste markten en ook te Leiden prijshoudend verkocht. De aanvoer was echter gering. Slachtvee: De aanvoer van runde ren was weer iets groter dan ver leden week, maar aangezien de consumptie klein is, kan eenleek wel uitmaken, dat het een hele toer is de oude prijzen binnen te halen. De export (Frankrijk) ligt moeilijk; het is jammer, dat het publiek even min rundvlees vraagt Ondertussen is het voor de weiders, die duur, o.i. te duur hebben ingekocht, een grote tegenvaller. De vette kalveren werden goed verkocht. De export naar Frankrijk is in deze sector niet zo groot en de buitenlandse consumenten zijn schijnbaar genegen voor dit artikel een goede prijs te betalen. Schapen: Hier zijn de gevolgen van de goedkopere frank het duide lijkst geweest. Minder aanvoer en moeilijk te handhaven prijzen. De vette schapen werden nogal vlot verkocht, de lammeren deden het moeizaam. Op deze afdeling zal men zich moeten aanpassen aan de nieuw geschapen toestand. Duurt dit te lang, dan worden de schapen te vet en brengen dan ook weer minder op. Varkens - slachtvarkens - beurs: Deze week werden veel varkens vastgehouden met het oog op de onzekere toestand. Maandag jL was de notering bij een kleine aanvoer 0,09 per kg lager. Ook hier afwach ten. Biggen en lichte varkens: Giste ren een goede aanvoer, vooral van biggen. De handel verliep rustig, toch bleven de prijzen op het oude peil. Geiten: Een voor Leidse begrip pen ongekend groot aantal. Hier spelen de buitenlandse gastarbeiders een grote rol. De meeste dieren wer den aan hen verkocht. Handel goed. Het gemeentebestuur van Leiden strooit zich zand in de ogen als het meent dat er ten aanzien van de verhouding bestuur-burgerij geen vuiltje aan de lucht is. En de gemeenteraad en de gemeentelijke diensten moeten zich vooral niet wijs maken dat zij het in de ogen van de burgerij zo voor treffelijk doen. Er is veel misverstand, vervreemding, wantrouwen, onbegrip, waar dat. vandaan komt is een tweede. De jaarlijkse begrotingskrant van de ge meentelijke voorlichtingsdienst (werd ze maar meer geraadpleegd!) niet in staat deze afstand te niet te doen. Velen lopen rond met onbehagen. Er wordt „daari maar wat gedaan zonder rekening te houden met de werkelijke problemen, noden en be hoeften, zo redeneemt men in het wilde weg. Onder dat „daar" verstaat men dan de overheid, dat logge, weerbarstige, onbenaderlijke lichaam dat regeert bij de gratie van zijn eigen normen en voorschriften en dat het contact met het leven van zijn „onderdanen" heeft verloren. Ook na een een hearing zoals deze week over de Waardgracht is gehou den, gaan er toch nog mensen naar hun lekkende, tochtige en vochtige hui zen terug in de overtuiging dat het vergeefse moeite is geweest. Ze ge loven er niet meer aan en voelen zich de verschoppeling die altijd te vin den zullen zijn in de hoeken waar de slagen vallen. De out-casts van de welvaartsstaat. Als wij de uitholling van het begrip democratie willen stuiten, zal het be stuur van de gemeente aan deze vertrouwenscrisis, die zich in bepaalde groepen van de burgerij de laatste tijd steeds duidelijker openbaart, niet kunnen voorbijleven. Een van de middelen om de kloof tussen bestuur en burgerij te over bruggen is de vorming van buurtcontacten. Zoals het gemeentebestuur bereid schijnt te zijn, het Waardgracht-comité bij eventuele besprekingen representatief te achten voor het saneringsgebied tussen Herengracht en Zijlsingel, zo kunnen ook in andere delen van de stad burgerij-comité's worden gevormd die een wisselwerking op gang kunnen brengen. Het komt ons voor dat op deze wijze het gemeentebestuur de gelegenheid krijgt dui delijker kennis te nemen van wat er onder de mensen leeft. Als deze we tenschap van incidentele acties afhankelijk moet zyn, zal zij altijd tekort schieten. Ze komt dan te laat om het zo noodzakelijke vertrouwen te her stellen, laat staan ongeschonden te behouden. Anderzijds zal bevolking in de plaatselijke overheid haar medestander zien, want het is een leugen dat er bij de overheid geen aandacht zou zijn voor de menselijke kanten van de vraagstukken en dat bij de ambtenaren de oprechte wil om te hel pen en de mensen te verstaan zou ontbreken. Het is ons bekend dat menig ambtenaar persoonlijk gebukt gaat onder de nood waartegenover hy da gelijks in de uitoefening van zijn functie wordt gesteld. Zulke contacten kunnen ook de infiltratie van op onrust beluste agitato ren verijdelen. Het is ook donderdagavond gebleken: wil men de handen op elkaar hebben, dan moeten er lui zijn die onder het uitstoten van kreten de feiten verdraaien. Zij liegen er op los om munt te slaan uit hun politieke hartstochten. En de slachtoffers van de woningellende hebben op dat mo ment helaas niet door dat zij opnieuw een speelbal worden. In het Waardgracht-comité hebben wij volledig vertrouwen, mits het geleid wordt door verstandige lieden, die bijv. de bewoners niet op de mouw spelden dat de Leidse gemeentebegroting dit jaar een tekort van 53 miljoen gulden vertoonde als het 3,8 miljoen is. Dat scheelt namelijk nogal wat. Van zulke comité's mogen er wat ons betreft nog dit jaar tien in Lei den bijkomen. Zij kunnen een corrigerende, stimulerende, ordenende in vloed uitoefenen en het vertrouwen in de functionering van onze democra tische instellingen een nieuw fundament geven. Het gemeentebestuur zal initiatieven in deze richting met actieve be langstelling moeten honoreren. De elf voetballende jongens van Noord en de bewoners van de Mahlerstraat die een speelterreintje voor hun kin deren wilden hebben ervaren dat dit wel zal lukken. De Groot NOORDWIJK Het vierde (laagste) orgelconcert in de Oude Kerk van Noordwijk-Binnen werd door Feike Asma verzorgd en door vele belangstellenden bijgewoond. De organist maakte een dankbaar, effect vol gebruik van de mogelijkheden, die het schone orgel rijk is. Hij speelde beheerst en ook onderhoudend, hoewel ik niet alles, noch naar kwaliteit noch naar interpretatie, even hoog schatte. Het programma stelde geen hoge eisen en de uitvoeringen spraken ook de ongeoefende toehoorders ze ker aan. Asma verstaat de kunst, niet over de hoofden van zijn pu bliek heen te spelen. Een eenvoudige, wat uitgerekte melodiebewerking over de melodie van psalm 77 (van hemzelf) diende ter inleiding. Waarschijnlijk was hierna een Sinfonia van Bach geen oorspronkelijk orgelstuk. De naam en de vorm zijn namelijk uit de Ita liaanse opera afkomstig en later werden suite-inleidingen (o.a. van Bach) ook zo genoemd. Nog later gingen deze stukkon ee v geheel zelf standig leven leiden, maar steeds in orkestbezetting. Asma overtuigde mij sterker met twee koraalvoorspelen: „Ach Gott, erhör' mein Seufzen" (van Johann Ludwig Krebs, 17301780, Bachs leerling) en „Was Gott tut, das ist wohlgetan" (van Joh. Peter Kellner, 17051772, Bachs vriend). Het laatst genoemde voorspel is helder en innigimelodieus, op het zoete af. Mendelssohns preludium en fuga (no 1) in c-klein, zeer knap geschre ven, laadde de organist met warm romantisch gevoel, zonder echter de vorm te verwaarlozen. Het hoogst te waarderen vond ik zijn vertolkingen van Louis Vierne (Parijs, 18701937): een nieuw, d.w.z. impressionistisch klinkende „Arabesque", een luchtig, speels, verrukkelijk mooi „allegro vivace" en het bekende „Carillon de West- minster". In dit werk is Asma ge specialiseerd en hij kan, dank zij technische bedrevenheid en het juis te begrip voor deze voorname Fran se stijl, zyn toehoorders mee laten genieten. Hy gaf ten slotte een zeer goede verklanking van Cornelis de Wolfs Passacaglia, koraal en fuga over „Wie maar de goede God laat zor- LEIDEN Het programma, dat de bekende organist Albert de Klerk gisteravond de bezoekers van de Pieterskerk voorspeelde tijdens het derde concert in de kcrkconcerten- reeks van K. en O., vermeldde werken van Gaspard Corette, Bach, D. Scarlatti, Marcel Dupré, Milhaud en Franck. Het geacheveerde, stijlgetrouwe, bijna terughoudende spel van De Klerk staat borg voor een correcte, interessante en uitstekend gere gistreerde verklanking van de meest uiteenlopende stukken in een wille keurige volgorde uitgevoerd. De Messe du VlIIe ton van Gaspard Co rette deed het uitstekend in een discrete registratie, doch Bachs bijna romantische Praeludium en fuga in Bes boeide ons meer. Milhauds Pastorale is nauwelijks meer dan een aangenaam sfeerstukje en de twee hier uitgevoerde delen van de Kruisweg van Marcel Dupré maak ten een veel oorspronkelijker in druk. De sonates van Domenoco Scarlat ti behoren tot de kleinoden der kla vierliteratuur, maar sommige doen het op het orgel ook heel goed, mits licht geregistreerd. Aan die voor waarde was stellig voldaan, vooral bij de tweede. Francks bekende Pièce héroïque besloot dit recital, dat eerder tot bewondering voor groot vakmanschap dan tot enthousiasme aanleiding gaf. Dr. J. van der Veen gen". Vooral in de passacaglia (15 variaties op de eerste twee melodie- regels) toont de componist zijn speelse fantasie. De fuga is niet compleet. Dit derde deel loopt in hel rijk uitgedoste koraal uit, waarna drie opeenvolgende nadrukkelijke kwartsprongen blijkbaar het vaste geloof symboliseren. De uitvoering maakte veel indruk. JOH. VAN WOLFSWINKEL LEIDERDORP De nieuwe Streekmuziekschool is per 1 au gustus opgericht. De lessen Alge mene Muzikale Vorming worden, vanaf de laatste week van augustus, bij voldoende deelneming gegeven in Hoogmade, Woubrugge, Koudekerk, Hazerswoude-Dorp en Hazerswou- de-Rijndijk. Ook zij die een instru ment willen gaan bespelen kunnen zich als leerling laten inschrijven. De directeur van de school houdt extra speekuren in bovengenoemde plaatsen. De streekmuziekschool „Rijnak koord" stelt zich ten doel 't bevorde ren van de amateuristische muziek beoefening door het geven van alge mene muzikale vorming en instru mentaal onderwijs aan kinderen en volwassenen, in groepsverband of individueel. De muziekschool is een door het rijk erkende instelling voor muziek onderwijs. Voor inlichtingen wende men zich tot de administratie van de Streekmuziekschool „Rijnakkoord" Hoofdstraat 103, Leiderdorp, telefoon (01710) 34200, of de contactpersonen in de woonplaats: mevr. C. v. d. Werf-v. d. Bosch, Zuidsingel 4, Ha- zerswoude, tel. (01728) 135; mevr. F. M. M. Peeters-van Leeuwenberg. Potgieterslaan 12, Hazerswoude tel. (01714) 2991; J. J. v. d. Putten, Groe- nestein 3, Hazerswoude, (01714) 2577; mevr. G. W. Jansen-van Ooyen, Van Dorthstraat 30, Woubrugge tel. (01729) 288; J. L. M. Bisschop, Van Poelgeestlaan 60, Hoogmade; C. v. d. Molen, Prinses Wilhelminastraat 2B Koudekerk, tel. (1714) 2580. Spreekuur dependances: Ha zerswoude-Dorp, 3de maandag van augustus 7-7.45 uur, Herv. Ver. Ge bouw; Hazerswoude-Rijndijk, 3de maandag van augustus 8-8.45 uur Gemeentehuis; Woubrugge, 3dé dinsdag van augustus 7-7.45 uur, Het oude Raedhuys; Hoogmade, 34e dinsdag van augustus 8-8.45 uur. Rest v/d Ploeg, Koudekerk, 3de don derdag van augustus 7-7.45 uur. Openb. Lagere School. Afscheid W. van Kossem LEIDEN In verband met de benoeming van de heer W. van Rossem, voorheen chirurg in het St. Elisabeth Ziekenhuis, tot ge neesheer-directeur van het St. Eli sabeths Huis te Etten-Leur, zal op zaterdag 23 augustus a.s. van 16 tot 17.30 uur in de hal van het Zie kenhuis een afscheidsreceptie wor den gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3