Nieuwe Leidse Courant REI FAST NOG ONRUSTIG E Crita) Algra goed behandeld in wolkbreuk zet Lhinese politiecel water voor u.. als u 'n nieuwe abonné opgeeft IT I Fluitconcert in Brno Commentaar Streuvels overleden Het Kwartet Suiker weer oude prijs roepen scheppen orde in stadscentrum Noord-Ierland „Waarom liet kapitein arrestatie toe? centrum Meppel n.v. v. d. Velde Citroën y&uïui/n\ Zaterdag 16 augustus 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KINDEREN DRAGEN BOMMEN Kinderen helpen in brandend Belfast mee benzinebommenaan te dragen voor de straat terreur die in deze Noor dier se hoofdstad aan de gang is. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen zag het. Zijn reportage staat op pag. 7. Doden en vele gewonden j Wijken werden afgesloten DEN' HAAG De Suikerindustrie en de georganiseerde groot- en klein handel in levensmiddelen hebben in on derling overleg besloten een einde te maken aan de suikeroorlog. Dit houdt in dat vanaf begin volgen de week, de handel de in overleg met het ministerie van economische zaken tot stand gekomen winkelprijs van 1,17 per kilogram wederom gaat toe passen en de suikerindustrie deze prijs weer zal gaan controleren. Dit wordt door de groothandel in kruidenierswa ren gemeld. (Kennelijk valt de in cash-and-carry- bedrijven tegen lagere prijzen verkoch te buitenlandse suiker hierbuiten Red.) BELFAST Aan de moord- en brandstichting in de hoofdstad van Noord-Ierland kwam gisteravond even een einde door een per- ecte ingreep van Britse troepen, maar vannacht is er toch weer fel [evochten. Terwyl huizen en gebouwen aan de straat, die rooms-katholieken pan protestanten scheidt, als een fakkel brandden, rukten een kleine A luizend militairen het roerige stadsdeel binnen. Ze sloten alle wegen lermetisch af, legden de ene prikkeldraadversperring na de andere, (eegden de daken van huizen schoon en betrokken overal de wacht. De strijd in Noord-lerland ver plaatste zich van Londonderry naar de hoofdstad Belfast, waar eveneens i?i korte tijd een grote chaos ontstond. Sommige straten zien er uit als tijdens een échte oorlog Tegen middernacht waren er tussen ■verbitterd tegenover elkaar staande Bvolkingsgroepen nog enkele scher- mtselingen. De vechtjassen, protes- anten en rooms-katholieken gelijk, Geef mij een waslijst en ik zet die op muziek. ROSSINI ZO Uit de grote reeks ge- lieerde weekeind-verhalen in £U ANWB-directeur ir. C. A. Kuysten: Strand wordt onbereikbaar if Francois Bernard van de Raad van Europa: Jeugd wil sneller meerderjarig zijn Dr. C. Rijnsdorp: Schrijvers op sterk water Aanslag op het Vrijheidsbeeld Wenen: lessen in levenskunst Heeft uw kind vergift voor het grijpen? T* Orgelbouwer Schnitger liet grote erfenis na Rotterdam dankt ontstaan aan Westlands edelman Frans Nienhuys al in 1935 discjockey Dr. Caroline W. Nederburgh: Gehandicapte anders benaderen „Hé, babysitter! Ik laat je er uit •Is je belooft, dat je mijn ouders liet vertelt dat ib zo laat opgebleven DE BILT Weersverwachting ot zondagavond: Veel bewolking net plaatslijk enkele buien, maar later ook verspreid voorkomende pklaringen. Zwakke tot matige loordeljjkc wind en ongeveer de- elfde temperaturen als vandaag. Lagedrukgebieden geven buien n veel bewolking, waaruit plaat- elijk veel regen viel. Vanmorgen rerd in Middelburg en Edam 50 nm. en Weesp zelfs 79 mm. regen [emeten. Tijdens het weekeinde verbetert het langzaam. Morgen ïijn er al weer enkele verspreide Opklaringen te verwachten en de temperatuur zal op een niveau van ongeveer 20 graden blijven. komen van Oceaan weer iets dichterbij, [een geleidelijk weer wat aan- lam zomerweer zal betekenen, ïoruitzichten voor maandag: antal uren zon: 4 tot 11, min. p.: omstreeks normaal, max. p.: van ongeveer normaal tot 'aden boven normaal. Kans op droge periode van minstens uur: 95 procent, kans op een eel droog etmaal: 80 procent. Zon en maan hl7 augustus zon op 5.27, onder •00; maan op 10.13, onder 21.10; aug. E.K. 18 augustus zon op 5.28, onder |19o8; maan op 11.32, onder 21.22; 20 aug. E.K. Barometerstand: heden 10 uur '3,6 cm <1008 millibar), stijgend. kregen contact met elkaar door elkaar in andere woonwijken op te zoeken. Ook vielen er hier en daar schoten persoonlijk hoorde ik enkele lange roffels uit automatische wapens waarvan de herkomst onzeker was. De nacht der schande, in Ulster al de bloednacht genoemd, herhaalde zich echter niet. Pantserwagens Het ernstigst was de situatie van nacht in de rooms-katholieke wijk van Crumlin Road, waar protestantse ex tremisten al schietend langzaam op rukten, terwijl zij de huizen die zjj in handen kregen, in brand staken. Met deze militante protestanten trokken ook twee pantserwagens van de hulp politie op, die met machinepistolen de huizen beschoten. Ondanks hartstoch telijke oproepen tot de Britse militai ren om de wijk te hulp të komen, kwam er geen steun van die kant. Te gen drie uur nam dc druk geleidelijk af. Elders in Belfast kwamen de Brit ten wel in actie en wel rondom de buurt van de Falls Road, die hoofd zakelijk door katholieken wordt be woond. Zij maakten geen gebruik van hun vuurwapens, hoewel zij zelf wel onder vuur werden genomen. Toen een groep betogers de Engelsen met benzinebommen ging bekogelen, ge bruikten deze traangasgranaten Volgens de Nooröierse regering heb ben in de afgelopen 24 uur in totaal 224 burgers en politiemannen verwon dingen opgelopen, van wie 62 door ko gels. Vannacht vielen er twee doden: Een 48-jarige en een 27-jarige man, die beiden aan schotwonden bezweken. Volgens de rooms-katholieken is het tweede slachtoffer doodgeschoten door de hulppolitie. Door de activiteit van deze politie en het optreden van op de daken verschanste sluipschutters kon den de gewonden in de wijk van Crumlin Road niet naar een zieken huis worden gebracht. Zo kon geen hulp worden verleend aan een man die door een schot blind was gewor den, en aan een ander die er door een schot in de borst ernstig aan toe was. Ook de brandweer was niet in staat de talrijke branden in deze buurt te bestrijden. In het oostelijk deel van Belfast schoten mannen uit een passerende auto op de woning van de extremisti sche protestantse leider ds. Ian Pais ley. Het was niet bekend of de predi kant thuis was. In Londonderry, dat enkele dagen geleden het toneel van bloedige bot singen was, is sinds de komst van Britse militairen de rust weergekeerd. Vredesnackt? Vrijdag werden de Britse troepen In Noord-Ierland door de lucht met 600 man versterkt. De Ierse Republiek heeft intussen 2.000 reservisten van het leger opgeroepen met het oog op e endoor Dublin voorgestelde vorming van een Iers-Britse vredesmacht. En geland heeft dit denkbeeld echter al afgewezen. Ook het Ierse plan om eventueel een VN-macht in Noord- Ierland te laten optreden, heeft weinig kans van slagen. TN deze zomerweken is Noord Ier land terecht gekomen in de schel le schijnwerpers van de internatio nale publiciteit Het is wel bezig het daarnaar te ma ken. Een merkwaardig brok wereld. Hangend tussen Engeland, en Ierland. Met een godsdienstig scherp gesple ten bevolking. Met katholieken aan wie de ontwikkeling in het denken zich nog nauwelijks heeft meegedeeld. En met protestanten die niet alleen star zijn in eigen denken maar bo vendien prat op het behoud van de eigen machtspositie. Een situatie dus die al lang rijp is voor een botsing, en deze is nu in alle hevigheid uitgebarsten. De ge moederen zijn hoger dan ooit opge laaid. Om allerlei redenen een uiterst pijnlijke en bovendien ingewikkelde toestand, bovendien in feite bescha mend, en iets om later met zelf wroe ging op terug te zien. Een merkwaardig brok wereld dus. waarin onderlinge verdraagzaamheid ver te zoeken is en de elkaar bestrij dende bevolkingsgroepen nog slechts gemeen lijken te hebben dat zij bin nen dezelfde landsgrenzen wonen. Engeland en Ierland zien toe. Noord- Ierland heeft zelfbestuur, maar de regering heeft deze week toch wel om Engelse troepen moeten vragen, een hulp die schoorvoetend zal zijn verleend. Geen land steekt zich gaar ne in een wespennest. En Ierland is stellig een schrikbeeld voor de Noord- ierse protestanten; het is trouwens reeds uit zichzelf verstandig genoeg zich strikt afzijdig te houden. De uitbarsting van het conflict heeft de oplossing nog eens zo moeilijk ge maakt. Mogelijk weliswaar zal de aanwezigheid van de Engelse troepen toch nog een afkoeling bevorderen. Men moet het hopen, en het is zeker ook de bedoeling. Maar ook daarna zal van de partijen inschikkelijkheid worden gevergd. Ze leven nu een maal met elkaar op hetzelfde stukje grond. En dit laatste niet om elkaar te vuur en te zwaard te lijf te gaan. Ook dit laatste is een lesje vanuit de godsdienst. Die men overigens in an dere opzichten wel onder de knie schijnt te hebben, ginds in Noord- Ierland. Een gezellige verrassing tussen alledaagse rekla me en onverwachte be lastingaanslagen.. Ik geef opals nieuwe abonnee (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN „Ik ben dolblij en heb behoefte aan rust", ver telde gistermiddag een verwilderd uitziende Simon Algra, nadat hij om half vier bij zijn ouders thuis aan de Hollanderdijk in Leeuwar den was gearriveerd. Op Schiphol was de zeeman, die zeven maan den en vier dagen in de gevangenis in het rood-Chinese Sjanghai had doorgebracht, kort tevoren aangekomen. tenis van Mao midden tussen de ogen. De auto met Simon Algra was bij zonder onopvallend aan de Hollander- dijk aangekomen. Moeder Algra, zijn jongste broer en een oom en tante hadden op hem gewacht. Van twee „Ik heb inderdaad een beeldje van Mao Tse-toeng kapotgeschoten", zei hij. Vijf maanden lang heeft hij het tegenover zijn ondervragers in de cel ontkend. Later gaf hij toe geschoten te hebben, maar dronken te zijn ge weest. De Chinese autoriteiten geloofden dit echter ook niet en toen ze hem nog intensiever aan de tand gingen voelen, gaf hij ten slotte toe. Het ko geltje uit de windbuks raakte de beel- betaalt: per kwartaal per maand g plaats: I als beloning voor mTfn oktivifeit kies ik C^ONDERZETTEGEL/^[^KJEKSERVET^ Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Veel bekende werken INGOOIGEM De Belgische schrijver Stijn Streuvels is gis termiddag op 97-jarige leeftijd in Ingooigem (België) overleden. Frank Lateur, zoals zijn werkelijke naam luidt, werd op 3 oktober 1871 in Heule (West Vlaanderen) geboren. Na een opleiding aan een Frans pen sionaat in Avelgem, vestigde hij zich in deze plaats als bakker. In zijn vrije uren hield hij zich bezig met het schrijven van proza. Zijn eerste verhaal verscheen in 1895 onder de naam Novemberidylle. Vier jaar later kwam „Lenteleven" uit, een werk, dat hem bij het pu bliek bekend maakte. Op 34-jarige leeftijd vestigde Stijn Streuvels inmiddels getrouwd zich in de vil la Lijsternest in Ingooigem. Daar schreef hij zijn meest bekende boe ken, zoals De Vlaschaard, Prutske, en Het leven en de dood in den Ast. Streuvels kreeg drie maal de jaar lijkse staatsprijs van België. In 1962 werd zijn werk bekroond met de drie jaarlijkse prijs voor de Nederlandse letterkunde. Tijdens de huldiging in Den Haag was hij niet aanwezig. Stijn Streuvels was een neef van Guido Gezelle. (Zie elders in deze krant) uur tot half vier liep mevrouw Algra een beetje zenuwachtig door het huis en kwam af en toe naar buiten, waar ze ook een praatje maakte met ver slaggevers. „Ik heb een brok in mijn keel", zei ze. „Ik heb steeds hoop ge had. Simon Algra (21 jaar) scheen nog helemaal ontdaan van zijn avontuur in China. De arrestatie gebeurde op het schip en het is nog altijd een raadsel waarom de kapitein toestem ming tot die arrestatie heeft gegeven. Waarschijnlijk zouden de Chinezen anders het schip aan de ketting heb ben gelegd en dat zou de rederij han denvol gel hebben gekost. De kapitein was in elk geval niet aanwezig bij de komst van Algra. „Ik ben in de cel goed behandeld", zei Algra. „Er is niet gewerkt met lichteffecten of zo by het verhoren. Het eten was ook goed en af en toe werd ik gelucht." Éénmaal per week werd hij onge veer een uur lang ondervraagd. Pas in de laatste maanden werden de ver horen veelvuldiger en kwamen er soms drie of vier keer in de week een uur lang één van de politieman nen bij hem. De gesprekken werden gevoerd door middel van een Engelse tolk. Voor vervolg zie pag. 9 MEPPEL Een wolkbreuk, die bijna anderhalf uur duurde, heeft gistermiddag het centrum van Meppel onder water gezet. De riolering kon» de enorme water massa niet verwerken, waardoor een groot aantal laag gelegen straten on geveer 30 tot 50 centimeter onder water kwamen te staan. Auto's reden tot ver boven de assen door het wa ter. In sommige straten kwamen woon kamers, gangen en kelders blank te staan. Toen de regenval ophield was het water snel weer verdwenen: Loongesehil leidde tot geweldpleging GELEEN De 24-jarige G.D. uit Munstergeleen heeft gistermiddag bekend dat hij donderdagavond laat de 24-jarige Hans Hendriks uit Ge leen voor een café in Munstergeleen met een autokrick te lijf is gegaan. De Geleenenaar is zoals bekend aan zijn verwondingen overleden. Als motief voor zijn daad gaf D. die een voegersbedrijf heeft, op dat er tussen hem en het slachtoffer een verschil van mening bestond over loonuitbe taling ZOETERWOUDSEWEG 23 TELEFOON 211S6 INTEPIEUP VEPZOP^G l PAPENBURGmUjljJP 'JN3BUPG Bij openingsceremonie ivielerstrijd BRNO Een anti-Russisch incident heeft een stempel ge drukt op de openingsdag van de wereldkampioenschappen wiel rennen voor amateurs in de Tsje chische stad Brno. Toen de Rus sische vlag het stadion werd bin nengedragen, steeg luid boe-ge roep en een afkeurend fluitcon cert van de tribunes op. Er wa ren ongeveer 5000 toeschouwers. De vlaggen werden in alfabetische volgorde volgens de Franse spelling gepresenteerd. Het meeste applaus kreeg de Tsjechische vlag, die als laatste de wielerbaan werd rondge dragen. Ook de vlaggen van de Ver enigde Staten, Zweden, West-Duits- land, Joegoslavië en Roemenië kre gen een enthousiast onthaal. Minder geestdrift was er voor de Oostduitse presentatie. IJshockey De wereldkampioenschappen wiel rennen vormen het eerste grote eve nement in Tsjechoslowakije sinds de Russische invasie. Het tornooi om de wereldtitel ijshockey zou oorspronke lijk in maart in Praag worden gehou den. maar men besloot naar Stock holm uit te wijken uit vrees voor ongeregeldheden in verband met de Russische deelname. Zoals bekend heeft de overwinning van Tsjechoslowakije op Rusland tij dens het tornooi in de Zweedse hoofdstad tot anti-Russische demon straties geleid, die Tsjechoslowakije zelfs in een politieke crisis brachten. Met het oog op mogelijke anti- Russische betogingen heeft de Tsje chische organisatie van de strijd om de wielcrtitels besloten donder dag een rustdag te houden. Herdenking Intussen heeft de Tsjechoslowaak- se regering het leger opgeroepen rust en orde te handhaven tijdens de her denking van de Russische invasie op 21 augustus. In een verklaring wordt gesproken van een „ernstige si tuatie". Minister Dzur van defensie zei gisteren in zijn dagorder dat liet leger de taak heeft het socialistische stelsel tegen vijandige krachten uit binnen- en buitenland te bescher-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1