Sneller meerderjarig Johannes' visioenen in kindertekeningen Rotterdam dankt ontstaan aan Westlands edelman S DEZE WEEK TENDENS IN EUROPA: Gezegd Teken voor vrede •■jÊi jBjllB Zingen voor NCRV-radio Peter Alexande in operetteland ZATERDAG 16 AUGUSTUS 196', Onlangs moest in Amerika een man voor de rechtbank verschijnen, omdat hij zijn zoon tot dienstweigering had aangezet. „Mijn zoon heeft ook mijn toestemming nodig om te kunnen trouwen", was het argument van deze pacifistische vader, „ik weiger hem toestemming om te gaan vechten." Hier heeft men in een notedop het hele probleem van de meerderjarigheid, of liever: meerderjarig heden, want ze zijn er in verschillende soorten. Men kan „meerderjarig" zijn in strafrechtelijke zin, of in de zin van oud genoeg voor militaire dienst of om te mogen trouwen. Daarnaast bestaat er een civielrechtelijke meerderjarigheid (die overigens niet altijd samenvalt met de stemgerechtigde leeftijd), en dan is er nog de leefijd waarop men passief stemrecht krijgt of een kind mag adopteren. In een aantal Europese lan den is er een duidelijke tendens naar verlaging van de civiel rechtelijk meerderjarige leef- DE LEZER moet het ook deze week vooral van de buitenland redactie hebben, maar die hoefde dan ook geen duimen te draaien. De frank, de leren, de Russen en Chinezen zijn zeker de belang rijkste onderwerpen, al zijn onze suikerverrassingen en zelfs onze Damslapers natuurlijk veel aar diger. De Franse frank duikelt 12'/2 procent. Pond Sterling en Belgi sche frank staan onder zware druk, maar bezwijken niet De Franse landbouw doet in de EEG voor spek en bonen mee en ons Landbouwschap noemt dat de eer ste stap op een heilloze weg, want wat betekent die EEG dan nog? Noord-lerland op de rand van een burgeroorlog. Straatgevech ten tussen fanatieke protestanten en even fanatieke rooms-katho- lieken in Londonderry en Belfast. Britse troepen herstellen min of meer de orde. Troepen van de Ierse republiek trekken bij de grens samen. Er vallen vele do den. Wat van de Russisch-Chinese gevechten in het oude Toerkestan te denken? Peking beweert dat Moskou zijn oorlogsplannen klaar heeft liggen. Maar de rode woord keus is altijd nogal gekruid. In Amerika schokt de vijfvoudi ge moord in het huis van de filmster Sharon Tate. Nixon komt met zijn plan tegen de armoede. Meer politiek toezicht op de pro- duktie van strijdgassen en bacte riologische wapens. De maan mannen komen gezond uit hun af zondering en worden als helden gehuldigd door alles wat in de States héél hoog is. In Vietnam duurt de felle strijd voort. Verder in de wereld: de Veilig heidsraad behandelt het conflict IsraëlLibanon. Moskou waar schuwt Kairo tegen een openlijke oorlog. De Roemenen versterken hun onafhankelijkheid. Praag ziet met zorg de komende week tege moet, omdat de Russische inter ventie dan een jaar geleden is. De zaak van bisschop Defregger wordt niet opnieuw behandeld. In ons land de trieste moord in Asperen een man legt al spoe dig de bekentenis af dat hij zijn vrouw heeft gedood. Er woedden grote branden: wasserij in Mep- pel, groothandel in Utrecht, raffi naderij in Pernis. Twee zeelui ko men na maanden uit Chinese ge vangenschap weerom. Er is tevredenheid over de va kantiespreiding. Abi Nathan kan zijn vredesschip kopen en, zoals gezegd, we hebben nog steeds de slapers op de Dam, al gaat de stad er nu wel wat tegen doen. Het monument is weer even schoon. Co-op, de suikeroorlog beu. gooit de suiker voor een cent de kilo op de markt, een Delftenaar geeft een dubbeltje toe (maar het is allemaal natuurlijk wél koppel verkoop) en als dat zo doorgaat wordt het leven in augustus nog goedkoper dan in juli, toen het dank zij de uitverkoop al zo was meegevallen. De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij zal voor 230 miljoen gulden twee zeer grote container schepen voor Amerika bouwen. De fiscus ving het eerste halfjaar veel minder niet-kohierbelasting dan hij had geraamd, maar ande re belastingen zorgden voor rui me compensatie. „Thuis maakt mijn moeder mijn bed op. Hier doet de gemeente het" (Slaper op de Dam) tijd, of, om het juridisch te zeg gen, van de leeftijd waarop men ..handelingsbekwaam" wordt. Over het algemeen houdt handelingsbekwaamheid in, dat men het recht heeft om te trouwen, overeenkomsten aan te gaan, onroerende goede ren te bezitten of te verkopen en een testament te maken zon der toestemming van de ouders. De leeftijd die hiervoor staat is veelal dezelfde als die waarop *^en stemgerechtigd wordt. In de meeste ledenstaten van de Raad van Europa is deze leeftijd 21 (op Cyprus en Malta 18, in IJsland en Zwitserland 20). In Japan begint de meer derjarigheid met 20, in sommige landen van het oostelijk blok en in Israël daarentegen al met 18 jaar, terwijl de grens weer bij 21 jaar ligt in Australië, Brazilië, Chili, Canada en de Verenigde Staten (met uitzon dering van enkele staten, waar de vrouwen op hun 18e en de mannen op hun 21e als meer derjarig worden beschouwd). Naar het voorbeeld van IJsland, waar de handelingsbe- kwame leeftijd onlangs tot 20 werd verlaagd, overwegen nu ook Noorwegen, Zweden en De nemarken de leeftijdsgrens minstens een jaar te verschui ven, want 21 zo redeneert men is hoog voor deze tijd. „In biologisch opzichtzijn de jongeren van vandaag eerder volwassen dan die van enkele tientallen jaren geleden", aldus een uitspraak van de Zweedse minister van justitie H. Kling. „De school geeft ze een op voeding, die ze in staat stelt het hoofd te bieden aan de eisen van de moderne maatschappij. Ze nemen in hoge mate actief deel aan de discussie over be langrijke actuele vraagstukken en ze blijken over liet algemeen bizonder goed op de hoogte van sociale en economische kwesties. Al spoedig nadat ze zijn gaan werken, worden ze fi nancieel onafhankelijk. Ook in andere opzichten ma ken ze zich los van de invloed van hun ouders. Velen trouwen en krijgen kinderen op zeer jonge leeftijd. Over het alge meen lijken ze lang voor hun éénentwintigste al volledig onaf hankelijke persoonlijkheden, die graag bereid zijn op eigen benen te staan en hun eigen verantwoordelijkheid te dragen zowel op financieel als op ander gebied." Een rapport van een Britse parlementaire commissie komt tot dezelfde conclusie. Hierin wordt aanbevolen de jongeren al met 18 jaar het recht te ge ven te trouwen zonder toestem ming van de ouders, overeen komsten te sluiten, onroerende goederen te bezitten, een testa ment te maken en (met uitzon dering van de gehuwde vrouw) een onafhankelijk domicilie te kiezen. Er bestaat dus in Europa een duidelijke tendens naar verla ging van de meerderjarige leef tijd. Dit brengt echter ingewik kelde problemen met zich mee. Interne voor elk land afzonder lijk, maar ook internationale. De handelingsbekwame leef tijd valt in de verschillende landen vaak samen met die waarop men stemgerechtigd wordt en men zou dus kunnen denken, dat verlaging van de eerste ook die van de tweede met zich mee zou moeten bren gen. In sommige landen, zoals Denemarken, Cyprus en Malta, is men echter meerderjarig in civielrechtelijke zin voordat men stemrecht verkrijgt. In Oostenrijk is het net omge keerd. Hier mogen de jongeren stemmen op 20-jarige (en bin nenkort misschien al op 19-jari- ge) leeftijd, maar mondig zijn ze pas op hun éénentwintigste. Tot nu toe kwam verlaging van de meerderjarigheidsgrens meestal tot stand onder revolu tionaire regimes, die zich van de steun der jonge garde wil den verzekeren door ze ver vroegd stemrecht te geven. Dit was bijvoorbeeld het geval in Frankrijk tijdens de Revolutie, toen men de leeftijdsgrens van 25 naar 21 jaar verschoof, en later in de Oosteuropese landen onder het communisme. Het is ook heel goed mogelijk, dat sommige landen om redenen van binnenlands politieke aard niets voelen voor verlaging van de stemgerechtigde leeftijd, en zij zullen daarom misschien afwijzend staan tegenover ver vroeging van de civielrechte lijke meerderjarigheid. In internationaal opzicht zou den er problemen kunnen ontstaan door verschillen in de wetssystemen der betrokken Staten, met name bijvoorbeeld voor particulieren, die onroe rend goed bezitten in het bui tenland, of die wensen te trou wen of zich te vestigen in een ander land. Door Frangois Bernard medewerker van de Raad van Europa Een kort voorbeeld is meer waard dan een uitvoerig betoog. Neem de kwestie van het trou wen. In Schotland was het vroeger voor de wet voldoende, als een paar in aanwezigheid van getuigen de wens uitsprak met elkaar te willen trouwen. Een geboortebewijs was niet nodig, evenmin als toestemming van de ouders voor trouwlusti gen beneden de 21, zoals dit door de Engelse wet werd ver eist. De jonge paartjes, vluch tend voor het ouderlijk gezag, namen de bus of de trein tot aan de grens en hielden stil bij het eerste huis aan de Schotse kant, de smidse van Gretna Green. Daar sfbot de smid hu welijken voor het aambeeld in plaats van het altaar, een bij baantje dat hem geen windeie ren legde. Deze onregelmatige huwelijksvoltrekking 'was even zeer geldig als 'een huwelijk gesloten volgens de Engelse wet. Tegenwoordig, en in feite al de laatste dertig jaar, worden dergelijke huwelijken niet lan ger zonder meer erkend, maar toch hangt er nog steeds een waas van romantiek om Gretna Green. Dit illustreert op zijn ei gen wijze het belang van een zekere mate van eenheid in de wetgeving der Europese landen, ook voor de minder roman tische aspecten van het meer derjarig zijn. Momenteel kan vrijwel geen enkel land nog een volledig zelfstandig economisch beleid voeren. Is het dan niet onrede lijk, dat bijvoorbeeld een 19-ja- rige ondernemer rechtsgeldige overeenkomsten kan sluiten in het ene land, om vervolgens te merken, dat zijn handtekening geen waarde is in het andere? Wil men dus inderdaad verla ging van de handelingsbekwa me leeftijd, dan is een zekere mate van overeenstemming tus sen de landen onontbeerlijk. Natuurlijk blijft elke keuze al tijd enigszins willekeurig, maar toch dienen alle landen eenzelf de leeftijdsgrens voor civiel rechtelijke meerderjarigheid aan te nemen, zodat complica ties voortkomend uit onderling verschillende wetten op dit punt, niet meer mogelijk zijn. Om deze verschillen op te heffen, voor zover ze tussen de ledenstaten momenteel bestaan of in de toekomst zijn te ver wachten, heeft de Juridische Commissie van de Raad van Europa een advies opgesteld, waarin wordt aanbevolen deze kwestie in studie te nemen als onderdeel van het Intergoever- nementele Wërkprogramma van de Raad. Het Trio Digno Garcia is vanavond te horen en te zien in het AVRO-tv-programma op NedJ Drie speellieden-zangers, die pure Spaanse muziek ten gehore brengen. Voor hen geen i trische, maar de klassieke gitaren, waaruit zij niettemin voldoende geluid kunnen halen ter F leiding van hun vurige zang. De visioenen von Johannes op Patmos, weergegeven in De Openbaringen", behoren nog altijd tot de moeilijkste Bijbel passages, ook voor theologen en andere geleerden. CVK, IKOR en RKK, menen dat juist deze verwonderlijke, maar boeiende mededelingen van Johannes bijzonder sterk moeten werken op de kinderlijke fantasie en daarom schrijven zij een wedstrijd uit. Er worden twee kleurenprogram- ma's vertoond, en wel op de zon dagen 24 en 31 augustus, waarin Aart Staartjes op tekst van ds. Karei Eykman vertelt over de dro men van Johannes. Bert Bouman maakt er tekeningen bij. Een hele opgave, want de uit zendingen komen in het program ma Woord voor Woord, dat slechts enkele minuten zendtijd in beslag neemt. In de eerste uitzen ding wordt verteld wat Johannes in zijn visioenen zag en dat eindigt in een verklaring over „een wereld zoals God heeft bedoeld". Aan de kinderen wordt dan ge vraagd, dit perspectief zelf aan te vullen in eigen tekeningen. Op 31 augustus wordt verteld van Johannes' gedachten over de toekomst. Alles is min of meer gericht op het verlangen haar wereldvrede en de mogelijkheden daartoe. Daarom is de wedstrijd getiteld „Teken voor vrede" e.n daarom ook zullen de Ingezonden tekeningen drie we ken later, op 21 september, wor den getoond op het scherm. Wij staan dan aan de vooravond van de vredesweek en het is de be doeling daarbij te laten zien hoe kinderen zich vrede voorstellen. Dit programma zal een half uur duren, want de zendgemachtigden verwachten een stroom van teke ningen, waaruit toch een selectie zal moeten worden gemaakt. Ook voor volwassenen lijkt ons dit een hoogst interessant experi ment, dat zeker waard is met be langstelling te worden gevolgd, omdat het heel leerzaam kan zijn en daardoor aanwijzingen kan ge ven bij de opvoeding. Wie gewend is, de serie Woord voor Woord te volgen, begrijpt al dat het boek De Openbaringen simplistisch zal worden behandeld in de inleidende uitzendingen, en dat is ook goed, anders is het voor kinderen veel te ingewikkeld. Het is dus niet juist, uitleg en inleiding exegetisch te lijf te gaan. Elk kind, dat een tekening stuurt krijgt als beloning een door Bert Bouman getekende vouwplaat. De grondslag van de huidige wereldstad Rotterdam werd ruim 600 jaren geleden gelegd in het Westland, in het Hof van de heren van Wateringen in Wateringen. Twee oorkonden uit 1358 bevestigen dat. Heer Willem van Wateringen en zijn vrouw Janna van Tellingen schenken hun rechten aan de bewoners van de plaats, waarop nu Rotterdam is gebouwd om het hun mogelijk te maken, hun woongebied uit te breiden. Een maand later wordt de ze toezegging bevestigd door Hertog Al- brecht van Beieren, die in zijn brief zegt. dat de mensen van Rotterdam met de grond van Heer Willem mogen doen wat zij willen. Men krijgt zelfs toestemming om muren te bouwen en vesten te ronden. Toen Janne van Teilingen met Willem, van Wateringen trouwde (beiden stamden uit een aanzienlijk geslacht) kreeg Janne van haar vader, Simon van Teilingen, als huwelijksge schenk enkele van zijn lenen, namelijk Bokels- ambacht en Bleiswijk, met de rechten en tienden die er aan verbonden waren. Het Huis te Wee na. dat in Bokelsambacht lag, bleef echter ,n het bezit van de Bokels, die het weer in leen hielden van de heren van Putten. In deze greep uit Rotterdams geschiedenis komen al een aantal namen voor die nu nog een bekende klank hebben. In de eerste plaats is daar het Rode Zand, een straat in de omge ving van het gebouw van Vroom en Dreesmann aan de Hoogstraat. Van Bokelsambacht stamt de Beukelsdijk, die nu nog loopt van de Schie tot aan de Weena in de omgeving waarvan het Huis te Weena, het huis van de Bokels, heeft gestaan. Aan het eind van de dertiende eeuw wordt Rotterdam, nog niet als stad, maar als een topo grafische aanduiding van de plaats, waar twee ambachten aan elkaar grensden genoemd. Er begon zich een gehucht te vormen, dat van toen af aan snel uitbreidde en in aanzien toenam, zodat het reeds in 1340 stadsrechten verwierf. Vanaf 1340 kon Rotterdam hoewel laat gaan wedijveren met de overige steden in Hol land. In die tijd behoorde Rotterdam toe aan drie heren. De havenstad was van de Graaf van Holland, de ene helft van de binnenstad ran Ghisebrecht Bokel en de andere helft van Outgier van Cralingen. Willem van Wateringen komt pas later op het toneel, als hij in 1352 trouwt met Joncvrouwe Jeanne van Benthem van Teilingen, dochter van Simon van Teilingen en Agniese Bokel, die een nicht was van graaf Willem V. In 1353 was deze Willem van Wateringen baljuw van Rijnland en houtvester van de Haarlemmer hout. Hij was bovendien een gunsteling van graaf Willem V én in aanzien de eerste van zijn geslacht. Door zijn huwelijk met Janna van Teilingen steeg zijn aanzien nog meer. Door graaf Willem V werd hij begunstigd met het aanzienlijke leengoed Teilingen. Toen het echtpaar was overleden, lieten zij geen wettige kinderen na. In 1367 kwamen de Rotterdamse goederen „de ambachten van Bokelsdijc, Bloemendijc ende dat Roodezand" weer aan de Bokels. Bleiswijk bleef echter met Teilingen verbonden. Uit deze gegevens is duidelijk, dat het ge slacht Van Wateringen maar korte tijd de Rot terdamse goederen in bezit heeft gehad. In die korte tijd echter heeft Willem van Wateringen de grondslag gelegd voor de latere groei van de huidige ivereldstad. Kort gezegd: Rotterdam dankt het ontstaan aan een Westlands edelman. C. KEIZER li-I» -1. t> Ti&rHjjpgi ir -V» i* f: r- 'vr-r Wfont V-V. J&htiir '3»»- sf L .jwÉSiif» r i :'"r v v nwrt (frOu *lt - *{rè -1 bitten Vai< j ->> P •'«Wb* 'Th s^" I r Sesjfif-I-- --"fv--r'- -ft- De tekst van de zich in het Rotterdams Gemeentearchief bevindende oorkonden luidt: „Wij Willem van der Waterin gen, Ridder, Heer van Tylingen, Vrouwe van der Wateringen, Heer Willems wyff voorsz mae- cen cond allen luyden, dat wy geoorloft hebben, consenteren en oorlof geven der poorte van Rotterdam haer vesten te maecken, ende te delven tot haren beste oirbair in onse am- bagte, dat sy hebben sullen binnen der poorte van Rotter dam voirsz. Ende dat sal wesen behouden ons, ende onse na komelingen ons regt van alle vervalie, die binnen den am- bagte voorseyt verschijnen sul len nae der Poortregt van Rot terdam, one den derden pen ning daer off te hebben. Ende dit sal onse Schoute, die nu is, off hier namaels wesen sal, verwinnen met den Schepenen van Rotterdam voirsz die nu sijn, off hier namaels sullen wesen, ende dat beregten na der poorte regt also verre, als ons ambagt binnen der vesten van Rotterdam comt. ende om dat wij dit vaste, ende gestade gehouden willen hebben der poorte van Rotterdam voorseyt van ons, ende van onse .nako melingen, soo hebben wij desen brieff In kennisse der waerheyt open besegeit mit onsen segele. gegeven op den agsten dagh in april, in 't jaer ons Heeren duysent drie hon- dert agt en vyftlgh". Op 8 mei 1358 geeft Hertog Aibrecht van Beieren toestem ming om: „eene Veste te maec ken om hare rtede also groot, als hem duncke oorbaerlyck wesen, also verre gaende, als heur vrijheden, ende poort regt strecket, ende om Vesten te ronden, ende tot heure praffyt te maecken, wij hem heur vrij heden meere, ende geven poort regt te hebben dat rode sant, dat aen der poort gelegen la, ende Here Willem van der Wa- teringe, ende syne gesellinne, Vrouwe Jan van Teyfingen, toe behoort, also verre, als sij des overdragen sijn met Heere Wil lem, ende sijne Vrouwe voirsz in alle maniere, als heur hand vesten begrepen hebben". 'AO Verscheidene koren zijn beluisteren in het NCRV-radi programma „Veel gevraaj gewijde muziek", dat woensi om 6 uur de ether ingaat Het meisjeskoor Heldria het Ned. Hervormd Manne koor uit Scheveningen, zing met orgelbegeleiding van Haer Herzog. Onder leiding van Frits h£ velink en begeleid door organ ei Wim Hardenbol zingt het Gr^ I.J.E. koor uit Rotterdam-Zu j „Lied van eeuwig leven" „Ons eeuwig morgenrood". In het programma „Te De,^ Laudamus" op de ochtend zaterdag 23 augustus is gemej tezang te horen, uitgevoerd! de Scheveningse Prins Willel kerk. Wim de Ruiter leidde f samenzang, voor het instrunw tale gedeelte zorgden de or# nist Sander van Marion en f trompettist Theo Lannen. Dit is Peter Alexander, gids door operetteland, vt avond bij de NCRV op Ned. De operette is te zien als voorloopster van de musU maar behoudt toch het heel gen romantische, met veel kit en fleur en meeslepende n ziek. Het NCRV-programma bil een selectie uit bekende operl tes, waarvan menige melol gemeengoed is geworden in le landen. Peter Alexander, li lemaal in stijl, is in gezelschj van o.oIngeborg Hallstt Sylvia Lydi en May Strassbé NCRV en KRO sami in schoolradio NCRV en KRO hebben elkl gevonden in samenwerkl voor tal van schoolradiopi gramma's over de meest uitej lopende onderwerpen. Dat een aanwinst. De KRO deelt ons mede, l hierdoor het aantal uitzend gen belangrijk is toegenoni Van de NCRV kregen wij t geen volledig programma v| de komende winter, van KRO wel. Hieruit blijkt, dat KRO in totaal zevenentwiri verschillende series zal ti zenden. Hiervan zijn er twill gemaakt in samenwerking t de NCRV, die ze dus ook haar programma neemt Er is o.a. een serie voor g tere leerlingen over nieil psalmberijming, maar er J ook lessen over herbouwd R terdam, over gehandicapte K deren, over letterkunde, j jongste geschieden'" vele dere zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14