STRAND WORDT ONBEREIKBAAR Aanslag op Vrijheidsbeeld verijdeld Zonder verbindingen raken wij in tien jaar verstopt ZATERDAG 16 AUGUSTUS De afgelopen zonne-weekeinden hebben het weer eens bewezen: de Nederlandse kust kan haar dagjes mensen niet bergen. De voor Europa bijna unieke omstandigheid, dat die kust over de volle lengte een brede zoom van strandzand heeft, doet daar niets aan af. De dagtoerist moet het doen met enkele spaarzame me ters om zich te kunnen laten bruin- bakken temidden van de transistors en huilende kinderen, die in de mie renhoop vergeefs hun ouderlijke kuil zoeken. Nederlands kust lijkt de rust te hebben uitgebannen. Iedere zonnige dag opnieuw moeten hon derdduizenden constateren, dat hun balkonnetje of stadstuintje meer re creatief genoegen bieden dan Hol lands stranden, die vol zijn en slechts bereikbaar wanneer men er uren kruipen in autofiles voor over heeft Tóch: voor wie de rust zoekt, is zij er wél. Alleen: men zal zich moeite moeten getroosten. De stranden bieden ruimte genoeg om een veelvoud van de strand- gasten van nu op te vangen, maar zij zijn met de auto vrijwel niet te bereiken. Het aantal slagen is te gering en is er al een weg naar het strand, dan is er onvoldoende parkeerruimte. De Wassenaarse Slag is daar een treffend voorbeeld van: de parkeerplaats in de duinpan achter het strand biedt plaats aan slechts 500 auto's, terwijl er op topda gen ten minste 2500 zouden moeten kunnen staan. Hoe zal dat moeten als er straks, over zo'n vijftien jaar. een slordige 400.000 auto's hun weg naar zee zullen zoeken? Deskundigen zijn ervan over tuigd: als er niet tijdig maatre gelen worden getroffen, zullen chaotische toestanden ontstaan. Spookbeelden voor menige kustplaats, die zich overspoeld zal zien door dagjesmensen, aan wie nauwelijks iets wordt ver diend; hoogstens een zak patat. Dat laatste is ook de reden, waarom veel gemeenten er wei nig voor voelen dure voorzie ningen te treffen: kostbare we gen en parkeerterreinen, die maar enkele maanden van het jaar nut hebben. Al enkele jaren geleden heeft de ANWB er in een rapport op aangedrongen de kust te ontsluiten. Speciaal voor het autotoerisme. Ir. C. A. Kuysten, directeur verkeer en recreatie: „We hebben toen een schema aangegeven, volgens welk het strand gemakkelijker bereik baar wordt. Het gaat er van uit, to, BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad dat er meer toegangen moeten komen. Dit zou kunnen door twee uit het achterland komende toe gangswegen in de duinen met elkaar te verbinden en vanaf deze verbindingsweg om de ki lometer looppaden naar het strand aan te leggen (zo'n vijf in totaal). Langs de verbindingsweg moeten dan ruime parkeer plaatsen worden aangelegd. Wanneer men dit op een drietal plaatsen doet en voorts de ca paciteit van de huidige toegan gen vergroot, zal dit voldoende zijn om de over tien jaar ver wachte anderhalf miljoen dag bezoekers op te vangen". De ANWB-directeur geeft toe, dat het niet zomaar ver werkelijkt zal kunnen worden. ,.Er zijn in Zuid-Holland veel gebieden, die voor de water winning worden gebruikt en die dus ontoegankelijk zijn voor verkeer. Daarnaast 'krijgt men ook te maken met tegenstrijdi ge gemeentelijke en andere be langen. En natuurlijk is er de vraag wie een en ander moet betalen". Dat het een vrij kostbare zaak zal worden, staat vast. Wat de wegen betreft bijvoor beeld zal men brede vierstrooks banen moeten maken omdat ze een zodanige capaciteit moeten hebben, dat ze bij plotseling op komend slecht weer alle bad gasten tegelijk kunnen verwer ken. Belangrijk vindt de ANWB ook, dat er meer afslagen voor fietsers en bromfietsers komen. Dat betekent dus ook meer vanuit het achterland bereikba re rijwielpaden. Ir. Kuysten: „Om de stromen op te vangen, zal het fietspadennet beter moeten worden afgestemd op een sterke verschuiving in de richting van de bromfiets. Op het ogenblik zijn nog veel pa den alleen toegankelijk voor fietsers". Ook de provincie is ervan overtuigd dat er meer afslagen moeten komen. In een twee jaar geleden uitgegeven rapport (dat nog in studie is) wordt gesteld, dat op het kustgedeelte tussen Hoek van Holland en de grens tussen Noord- en Zuid-Holland zeker 44 slagen nodig zijn, aanzienlijk meer dan thans. Ook uit dit rapport blijkt echter, dat hier grote be dragen mee zijn gemoeid. Ir. Kuysten: „Het rijk zou. daarvoor waarschijnlijk wel moeten opdraaien. Maar bij CRM vindt men de aanleg van groenzones tussen de steden be langrijker dan ontsluiting van de stranden". Hij ziet dan ook niet, dat er op korte termijn veel zal kunnen gebeuren. Zijn advies daarom aan fervente strandgasten: stap op de fiets, dat gaat sneller en voorkomt ergernis. Optimistischer is de ANWB ten aanzien van het Deltage bied. „Wanneer de dammen er eenmaal zijn, zal er veel nieuw strand komen. Dat wordt een geweldig interessante zaak, ze ker ook voor de Rotterdammers omdat deze stranden door het nieuwe wegennet vlak baj de deur komen te liggen", aldus de heer Kuysten. „Er zal een heel nieuwe ont wikkeling komen, die echter ook problemen met zich brengt. Zo zal er ongetwijfeld een grote vraag ontstaan naar verblijfsre- creatie: tweede huisjes, bunga lows en terreinen voor stacara vans en bungalowtenten. Een ander vraagstuk is dat van het openbaar vervoer. Zal het mo gelijk blijken badgasten tot vlak bij het strand af te zet ten?" Voor het „oude gebied" is dat openbaar vervoer trouwens even belangrijk. De ANWB vindt, dat de badgast nog steeds te weinig mogelijkheden heeft om met bus, tram of trein bij het strand te komen. fiMu Ir. Kuysten: „Dat wil zeggen: vlak bij het strand. Je kan een badgast niet nog eens een paar kilometer met al zijnspullen door de duinen laten sjouwen". dabei zijn, maar omdat ze het aLgemeen belang dienen, lijkt subsidie van CRM en Econo mische Zaken mij alleszins re delijk". Dat de Nederlandse kust voor de dagtoerist moet worden ont sloten, daarvan is iedereen overtuigd. De chaotische toe standen op de weinige toevoer- wegen, de overvolle treinen naar Zandvoort en Hoek van Holland van de laatste week einden onderstrepen die nood haak. Vrij recente tellingen hebben uitgewezen, dat de groep, die Omdat de aanleg van nieuwe wegen in het „oude gebied" vrijwel onmogelijk is, ziet hij veel in nieuwe spoorlijnen: een lijn naar een punt tussen De Wassenaarse Slag en Zand voort, een naar Oostvoome via Hellevoetsluis, een naar Sche- veningen vanuit het nieuwe centraal station in Den Haag (is al gepland) en een naar een punt benoorden Wijk aan Zee. „Zulke lijnen zouden voor de spoorwegen natuurlijk niet ren- zijn weekeinde aan het strand wil doorbrengen snel groeit. Nu al trekt 2,5 procent van de be volking van Zuid-Holland er op zonnige vrije dagen naar toe. In 1980 zal dit, zo wordt geschat, 4 procent zijn. Waar zullen die straks allemaal moeten blijven, als er niet tijdig nieuwe voor zieningen worden getroffen? De capaciteit van huidige trekpleisters is al overschreden. En de wegen er naar toe zijn verstopt: het strand wordt on bereikbaar Vijfenzeventig Amerikaanse FBI-rechercheurs arresteerden in februari van dit jaar vier negers en een knappe blonde tv-omroepster. Zij verhinder den daarmee op het allerlaatste ogenblik een komplot om het New Yorkse Vrijheidsbeeld op te blazen. De samenwerking werd verhinderd doordat een New Yorkse politieman, Raymond Wood, drie maanden daarvoor de gevaarlijke taak op zich nam om het extremistische „rechtse bevrijdings front" te infiltreren. Wood achterhaalde de plannen van de groep, die zichzelf beschreef als ..pro-Castro en pro-Rood China", het Vrijheidsbeeld op te blazen, alsmede het monument voor George Washington, ge legen tussen het Capitool en het Witte Huis in Washington, en de befaamde Vrijheidsklok in Philadelphia. Tevens kwam hij te weten dat de „knappe blonde vrouw", de 22-jarige Michèle Duclos, een bekende tv-persoonlijkheid in Montreal, zich bij de groep zou voegen vanuit Ca nada. Michèle Duclos arriveerde Inderdaad in New York. Zij was een actief lid van de ..afscheidingspartij" in Canada, die vol ledige vrijheid wenst voor de Frans-Ca nadezen. Dank zij het werk van politie man Wood werd een schuilplaats met 22 staven dynamiet gevonden in een stuk onbebouwd terrein in de buitenwijken van New York. Onmiddellijk legden politie mannen een onopvallend kordon rond het weiland en toen een lichtblauwe auto met nog meer springstoffen in de buurt van het weiland stopte, klapte de val dicht. Het Vrijheidsbeeld is de meest beken de sculptuur in de Verenigde Staten. Het beeld werd het Amerikaanse volk ter ge legenheid van het eeuwfeest der Onaf hankelijkheid in 1876 aangeboden door het Franse volk. Omstreeks 1870 opperde de Franse historicus, jurist en latere se nator Edouard Laboulaye het idee. de Verenigde Staten een gedenkteken aan te bieden als getuigenis van de Frans-A merikaanse vriendschap tijdens de Vrij heidsoorlog (1770 - 1776). In 1875 kwam een Frans-Amerikaans Genootschap tot stand met Laboulaye als voorzitter en >met het doel de nodige gelden bijeen te brengen. Toen het ge nootschap in Frankrijk een oproep deed om financiële hulp, stroomde het geld binnen. Aanvankelijk waren de kosten voor het op te richten monument op 250.000 dollar geschat, maar al snel bleek dat de schatting aan de lage kant was. Opnieuw deed het Genootschap een beroep op .het Franse volk en het liet zich andermaal niet onbetuigd. In 1880 was het vereiste bedrag uitsluitend door particuliere giften bijeengebracht. De bekende Elzasser beeldhouwer Fre deric Bartholdi werd door niemand min der dan. Ferdinand de Lesseps, de bou wer van het Suezkanaal (die na de dood van Laboulaye voorzitter van hei Frans-Amerikaans Genootschap was worden) uitgenodigd het monument te bouwen. „Miss Liberty" reikt (het voetstuk mee gerekend) tot een hoogte van 93 meter. Hij ging voor het maken van een ont werp naar de Verenigde Staten. Toen hij de haven van New York binnenvoer werd hij geïnspireerd door een conceptie, die de Godin der Vrijheid zou uitbeelden, staande voor de poort van de Nieuwe Wereld. De Vrijheid zag hij in de ge daante van een vrouw, die de ketenen der tirannie verbreekt en het licht van de vrijheid over de aarde verspreidt. Zo ontstond het beeld van de „Liberty, En- lighting The World", de Maagd aan wier voet een gebroken kluister ligt, die in haar linkerhand een gedenkplaat houdt, waarop de Onafhankelijkheidsverklaring is gegrift, en in de rechterhand een bran dende toorts waarmee zij de wereld ver licht. Het Vrijheidsbeeld waarvoor Gustav Eiffel, de man van de beroemde Parijse toren, het geraamte ontwierp werd In Parijs gebouwd. Het is met voetstuk 93 meter-hoog. De breedte van „Miss Liber ty's" gezicht bedraagt drie meter en de ogen hebben een omvang van ruim 60 centimeter. De -neus is bijna één meter vijftig lang en de arm. die de fakkel torst, meer dan 12 meter. Het werd bij „stukjes en beetjesver vaardigd. Er waren 350 onderdelen waar mee men nog el gemoedelijk omsprong. Zo werd bijvoorbeeld het hoofd op de Parijse Wereldtentoonstelling van 1878 tentoongesteld. Twee jaar eerder was de arm. die de fakkel draagt, al in Philadel phia geëxposeerd ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van de Ameri kaanse onafhankelijkheid. Verpakt in 214 kisten ging „Miss Liber tyop 4 juli 1884 scheep naar Amerika. Dit bericht verwekte in de Verenigde Sta ten grote onrust, want het geld voor het voetstuk, dat de VS zouden bekostigen, was er .nog niet. De campagne van loseph Pulitzer (wiens naam nog voort leeft in de bekende prijs) in de „New York World" had succes en toen het beeld arriveerde was het bedrag voor het voetstuk bijeen. Op 28 oktober 1886 werd het Vrij heidsbeeld in tegenwoordigheid van de beeldhouwer Bartholdi door president Grave Cleveland ingewijd. In het voetstuk waarop het beeld staat (4 verdiepingen) is een lift aangebracht. De wachtende bezoekers kunnen de daar aangebrachte citaten lezen. Het zijn uitspraken van Benjamin Franklin (1706 - 1790). Thomas Jefferson (1743 - 1826). Ralph Emmerson (1808 - 1882), Abraham Lincoln (1809 - 1865), Thomas Wilson (1858 - 1923) en Franklin D. Roosevelt (1882 - 1945). Laatstgenoemde hield bij de 50e verjaar dag van „Miss Liberty" in 1936 aan de voet van het beeld een toespraak, waarin hij memoreerde: „Het was de hoop van hen. die ons het beeld schonken en te vens de hoop van de Amerikaanse natie die het ontving, dat de Godin der Vrijheid en die van de Vrede dezelfde zouden zijn;" Het bronzen Vrijheidsbeeld op Bedloe's Island in de haven van New York trekt reeds van verre de aandacht van iedere bezoeker. Op het voetstuk van dit beeld is een grote plaat bevestigd, waarop een sonnet gebeiteld staat van de Joodse dichteres Emma Lazarus, een hulde aan de vrijheid en aan de Verenigde Staten als 't toevluchtsoord van de onderdruk ten. Emma Lazarus overleed in 1887 op slechts 38-jarige leeftijd. Haar sonnet, ,.The New Colossus", werd in 1903 op het voetstuk aangebracht. De Neder landse vertaling luidt: „Houd. Oude We reld. al uw schoons, maar stuur hen, die berooid en vermoeid zijn, de verdrukten, die maar éér) bede kennen: vrij te zijn. Zend hen, die In de storm vergaan, tot mij, ik wijs de poort, waar het Licht der Vrijheid gloeit." Pas in 1924 werd het Vrijheidsbeeld tot Nationaal Monument verklaard en in 1937 werd het grondig gerestaureerd, want ..Miss Liberty" begon enkele „schoon heidsfoutjes" te krijgen. Zij barstte en scheurde. Bovendien kreeg zij een ver warmingsinstallatie in het voetstuk om haar droog te houden. De verlichting in de fakkel, van waaruit men een fan tastisch uitzicht over New York heeft, bestaat thans uit dertien 1000 watt lam pen. drie 2000 watt gloeilampen en zes 400 watt kwikdamp lampen. „Miss Liberty" is in kleinere afmetingen, ook wat dichter bij huis, te zien. In Parijs op de Pont de Gienelle is een reproduk- tie te vinden van „La Liberté éclairant Ie Monde". De thans 79-jarige „Miss Li berty" heeft de tand des tijds glansrijk doorstaan. Zij heeft al zo veel jaren het ideaal der Vrijheid hoog gehouden en degenen, die haar voor het eerst zagen nieuwe hoop gegeven en een gevoel van veiligheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13