pBrand verlamt Chevron- raffinaderij voor week Rogers heeft al eigen stijl DEVIEZEN TERUG NAAR FRANKRIJK Uit de Haagse hof geplukt Gewonde en half miljoen schade Zeer snelle blusactie ,en slimme onderhandelaar Ten onrechte rijbewijs afgegeven Malerij in Boreulo uitgebrand Weer onrust bij grens Guyana Na 24 uur weer tot leven gekomen Baby gestikt in wieg *9 «k Transistor voor Hettv Berger en Peter Knegjens Laden telefooncellen leverden rijke buit DONDERDAG U AUGUSTUS 1969 l Een ouwe-getrouwe Ahrens Fox van de Rotterdamse brand weer dendert het terrein van Chevron-raffinaderij op. Achter de distilleerkolommen kolken zwarte rookwolken on heilspellend omhoog. (door John Roderick) De Amerikaanse minister van mitenlandse zaken, William [J ïogers, heeft in de zeven maan den die hij aan het bewind is, ;en eigen stijl ontwikkeld. Zijn I jRnaaste medewerkers, die hem op zijn reis door de Aziatische lan den aan het werk hebben ge- c den, noemen hem een ver- nieuwer, een slimme onder- lri handelaar en een typische -gaA/nerikaan. it [>s< Zijn stijl, zijn gemakkelijke om- angsvormen, zijn afkeer van diplo- ïatieke plechtstatigheden hebben lanvankelijk de buitenlandse taatslieden met wie hij in contact r- iwam verbijsterd, daarna ontwapend n tenslotte gerustgesteld. Zijn bescheidenheid heeft grote in- r*flruk gemaakt in de Aziatische lan den die hij onlangs samen met presi- pent Nixon bezocht. Hij heeft humor v n glimlacht snel. Hij treedt op zoals '[een ander in de regering-Nixon en An eker als geen enkele vroegere mi- Ms lister van buitenlandse zaken heeft J [edaan. rui Rogers is openhartig in zijn oordeel V >ver zichzelf. „Ik denk dat ik ons 3e standpunt het best kan verkopen ioor aan de oppervlakte redelijk te Ai 'jn. maar daaronder standvastig". MACHTIG „Er is niemand in de wereld die liet weet dat we machtig zijn. We ijn heel sterk op economisch, mili- air en technologisch gebied. We heb- Nfcen twee mannen op de maan ge- of j bracht, dat behoeven we de andere rie anden niet te vertellen". ..Het is zaak onze maeht met wijsheid te gebruiken op een manier iq1 lie de mensen niet tegen ons in het ga ïarnas jaagt. We moeten hen ervan ihrf,vcrtu'8:en we alles wat we zeg- "ten ook menen. Wat dit laatste be reft, hebben we in het verleden veel 'outen gemaakt" zegt Rogers. - Rogers, die onder Eisenhower mi- lister van justitie was en daarvoor idvocaat, vindt zijn juridische oplei- cing van grote betekenis in de diplo- h' natie. ..Je bent erin getraind de kloof ussen mensen die elkaar haatten te b-erkleinen. Men moet zo te werk ARNHEM De 56-jarige landbou wer J.A.H. uit Ommen, die in novem- ottver bij Hardenberg met zijn auto een :ot dodelijk ongeluk veroorzaakte, hoor- lal de voor het Arnhemse gerechtshof ol Bisteren twee weken voorwaardelijk, te ontzegging van de rijbevoegdheid ni voor vijf jaar en 750 gulden boete ji)tegen zich eisen. De rechtbank had •oneerder een zwaardere straf uitgespro ken (een maand onvoorwaardelijk en 'en jaar ontzegging). Reden van de milde houding van de procureur- generaal was het feit, dat de landbouwer anderhalf jaar ge leden ten onrechte een rijbewijs had gekregen. Dat bleek uit een na het ongeluk ingesteld medisch onder zoek. waarbij hij onbekwaam werd verklaard tot het besturen van auto's. Hierdoor komen de verantwoor delijkheden buiten verdachte te lig gen, aldus de procureur- generaal. De raadsman vond, dat nu ook Reen sprake meer kon zijn van grove ichuld. Uitspraak over twee weken. gaan dat deze mensen elkaar leren begrijpen. Dan lost men veel geschil len op." Op de kritiek dat hij weinig leest antwoordt Rogers: „Ik lees niet alles. Ik kan in één oogopslag zien wat be langrijk is en wat niet. Ik heb het vermogen ontwikkeld om snel inlich tingen tot me te nemen en lang te onthouden". INVLOED Ook weet Rogers dat beweerd wordt dat Nixons speciale assistent Kissinger, de president bij het nemen van beslissingen op buitenlands ge bied meer beïnvloed dan hij. De me dewerkers van de minister herinne ren eraan dat dit ook werd gezegd toen Bundy adviseur van Johnson was. Natuurlijk zijn mannen als K'ssin- ger en Bundy. met hun grote erva ring op het gebied van de buiten landse betrekkingen, in staat de president abstracte beginselen over de buitenlandse politiek te presente ren. Maar in welke mate zij de presi dent beïnvloeden, is niet na te gaan. Rogers kan in ieder geval snel beslissingen nemen, aldus zijn mede werkers. Voorbeelden zijn het neerschieten door Noord-Korea van een spionagetoestel en de voorstellen tot het hervatten van de bombarde menten op Noord-Vietnam als ant woord op het communistische of fensief tegen Saigon. Dit waren crises waarin de voorzichtheid van Rogers de doorslag gaf. ADVISEUR Rogers zelf zeat: ..Ik ben de ad viseur van de president voor de bui tenlandse oolitiek Maar men moet niet vergeten dat hij (Nixon) het bui tenlands beleid bepaalt. Nixon heeft op dit gebied een grote ervaring. Hij luistert naar me. maar hij neemt tenslotte zelf de beslissing. Bij verscheidene belangrijke kwesties heeft hij overeenkomstig mijn advies gehandeld". Een Amerikaanse functionaris, die onder enkele ministers van buiten landse zaken heeft gewerkt, merkt op: ..Rogers houdt de aandacht sterk gericht op de toekomst. Hij heeft geen geduld voor het verleden. Hij is zeer bekwaam in de diplomatie van mens tot mens. Tot nu toe heeft hij echter nog niet over grote verdragen onderhandeld. Een assistent van Rogers herinnert nog aan een uitspraak van Dean Rusk dat men voor het ministerschap van buitenlandse zaken ijswater in zijn bloedvaten moet hebben. En dat heeft Rogers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Huize hoge vlammen en dikke vette rook wolken markeerden woensdag middag tussen drie en vier uur de Chevronraffinaderij in Rot terdam-Pernis. Bij laswerk^aam- heden was brand uitgebroken in een zogenaamde buizentrench, een loopgraaf met buizen die met talrijke petroleumproduk- ten zijn gevuld. De schade bedraagt direct een half miljoen. De raffinaderij zal tenminste een week stillig gen en dat betekent nog zo'n 2,7 miljoen gulden schade. „MaaT". zegt raffinaderij-directeur ir. W. James „waarschijnlijk zullen we dat verlies wel kunnen inhalen". De 31-jarige Joegoslavische gast- werker Tomaic Pavao werd licht ge wond. Hij is nu voor vakantie naar zijn vaderland. Pavao is lasser bij Wescon, een be drijf dat voor Chevron allerlei tech nische opdrachten uitvoert. De raffi naderij is onlangs namelijk uitge breid en er moesten nog allerlei nieuwe delen aan het bestaande bui zennet en de bestaande pompkamer worden aangesloten. LASSEN Pavao was bezig een las te maken aan een buis met benzine. Hij deed dat met vergunning en onder toezicht van de brandwacht. Het tweetal werkte in de trench die ligt tussen het pomphuis hart van de raffina derij waar alle vloeistoffen binnen komen en ook worden weggepompt) en een tankpark. Hij werkte niet met een lasvlam, maar met een ander systeem waarbij ook warmte wordt gebruikt. Vermoedelijk is tijdens het werk benzine uit een van de vijftien pijp leidingen op een warm onderdeel gekomen. Er ontstond op dat ogen blik brand. Er was geen explosie. Beide mannen vluchtten voor het vuur. De brandwacht heeft nog ge- dat de brand vlak voor de pompka mer woedde, had men ook het pom pen stopgezet. De pompkamer, (on misbaar hart voor een raffinaderij), zelf is niet beschadigd. Behalve Tomaic Pavao. die tweede graads verwondingen aan zijn hals kreeg, werd niemand gewond. De ambulances die vanuit Rotterdam naar Chevron waren gestuurd, kon den weer leeg vertrekken. Omdat het vuur de aan- en afvoerleidingen van het pomphuis heeft vernield, ligt de hele raffinaderij stil. Pas ais alles is afgekoeld kan men nagaan welke buizen zijn vernield en welke moeten worden vervangen. Dan zal pas kun nen worden bepaald over hoeveel da gen Chevron weer draait. VOORRAAD Afnemers hoeven niet bang te zijn, Chevron heeft van al haar produkten grote hoeveelheden in voorraad en bovendien kunnen, volgens de heer James, andere raffinaderijen van de Chevrongroep bijspringen. Ook Sn het Europoortgebied heeft Chevron een grote opslagcapaciteit. Toch vond de heer James het hele grote pech. De raffinaderij was in juni pas op een veel grotere capaciteit gekomen. De schade wordt gedekt door een eigen verzekering bij de Chevron-groep. Uitbreiding van de brand is zeker voorkomen door doeltreffend optre den van de drie brandweerkorpsen die onder leiding van ir. M. v. d. Lippe van Chevron hebben geope reerd. Men had op de raffinaderij groot alarm gegeven. Het was vol gens de heer James de grootste brand die Chevron (voormalig Caltex) ooit gehad heeft in Pernis. Het ongeluk gebeurde net toen er van werkploegen werd gewisseld. In totaal werken bij Chevron 462 mensen. De raffinaderij heeft een capaciteit van 12.5 miljoen ton ruwe olie per jaar, voor juni was dat nog maar rijf miljoen ton. Er was grote belangstel ling buiten de hekken omdat men, vooral in Hoogvliet en Pernis dacht aan een herhaling van de Shell-ramp. In het begin zag het er dan ook angstwekkend uit. Zwarte rook achter witte tanks. Af en toe kwamen de vlammen nog boven de tanks uit. Achter af bleek de brand mee te val len. Slechts een afstand van twintig meter van de buizen loopgraaf was volledig ver woest. probcerd te blussen. Onmiddellijk kwam de eigen Chevronbrandwecr met drie wagens in actie vrijwel on middellijk geassisteerd door de Rot terdamse gemeentelijke brandweer en, op verzoek van Chevron, ook de brandweer van het nabijgelegen Shell-complex. Eerst bracht men van twee kanten het vuur dat zich door de loopgraaf had uitgebreid, met water terug tot een geringere oppervlakte van onge veer twintig meter lengte. Tenslotte werd met een grote hoeveelheid schuim het vuur geblust. Omdat er een zuidelijke wind stond liep een tank met benzine op enkele meters afstand gevaar. Men onderkende dit tijdig. De brandweer heeft daarop de tank gekoeld en een waterscherm gelegd tussen brand en tank. De blussing was precies om kwart voor vier vol tooid. Een half uur daarna werd het sein veilig gegeven. EXPLOSIES Tijdens de brand waren diverse explosies te horen en steekvlammen te zien. Het waren ontploffende lei dingen die nog gevuld waren met talrijke brandbare produkten. Uiter aard had het personeel onmiddellijk na het brandalarm allerlei afsluiters dicht gedraaid. Toen bovendien bleek BORCULO Een felle brand heeft gisteravond in Boreulo het ma- lerijbedrijf van de Verenigde Land bouwcoöperaties De Achterhoek in de as gelegd. De schade wordt op een miljoen geschat. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het warm lopen van een machine in de drogerij. Het hele bedrijf, waarin grote hoe veelheden graan en meelprodukten lagen opgeslagen, is verloren gegaan, evenals het gehele machinepark. Een nabijgelegen graansilo kon door snel optreden van de brandweer behou den blijven. De werkzaamheden van het bedrijf worden voorlopig voortgezet in de nevenvestiging in Eibergen. In het bedrijf werken 35 man. PARAMARIBO Guyana's ge volmachtigd minister in Suriname Rudy Kendall, is uit Georgetown, waar hij verbleef, naar Suriname ver trokken met instructies van zijn rege ring naar aanleiding van berichten, dat Surinaamse troepen het betwiste grensgebied bij Coeroenie zouden zijn binnengedrongen. Dit wordt gemeld door het Suri naamse blad De Ware Tijd. Zij zou den er ook een vliegveld hebben aan- PARIJS De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, heeft gisteravond in een tv-uit- zending meegedeeld, dat sedert i de devaluatie van de frank de viezen tot een bedrag van 40 miljoen dollar naar Frankrijk De Guyana Graphic bericht, dat een politiepatrouille, die vorige week donderdag uit het gebied in George town terugkeerde heeft gemeld, dat de twee militaire voorposten eikaars positie scherp in het oog houden, maar dat het niet waarschijnlijk was, dat het tot een botsing zou komen. ZÜRICH Een 11-jarige jongen, die eigenlijk al verdronken was en wiens hart stilstond, is na een behan deling van 24 uur weer bij bewust zijn gekomen. De jongen was in een zwembad bij Zürich verdronken. De badmeester poogde onmiddellijk zijn levensgeesten weer op te wekken. Daarna werd bij het vervoer naar het ziekenhuis 20 minuten lang mond-op-mond beademing toege past, echter zonder succes. Pas na diverse injecties begon het hart weer te kloppen. De behandeling werd zo lang voortgezet tot de jongen weer tot bewustzijn kwam. APELDOORN' Doordat de bekle ding van de wieg op hem was geval len, is gisteren de vier maanden oude baby Marco Koenhen in de wieg gestikt. Toen de moeder bij het kind kwam kijken, zag zij het levenloos in de wieg liggen. In paniek rende zij naar buiten en hield een politieauto aan Deze bracht het kindje naar het ziekenhuis, waar men slechts de dood kon constateren. •- OOOR £)EN HAAG keert tot de orde van de dag terug. De uitverkoop etalages zijn uitgestoft; de kinder tjes weer naar school; de middelba re scholieren zitten boeken te kaf ten: de moeders zijn druk in de weer om de vakantiewas in de kast. de vlooien uit het kleed en het huis houden in het gareel te krijgen. De vaders trekken op vaste tijd met het volle broodtrommeltje naar de arbeid en keren plichtsgetrouw op een even vast uur weer terug bij de gedekte tafel thuis. Het is even wennen voor wie een ministerie belt. De laatste weken waren nogal verwarrend. Men kreeg gemeenlijk de vervanger van de vervanger aan de lijn. Dat eiste dan veel uitleg, maar daar de ver vanger van de vervanger eens op de stoel van de vervanger en tenslotte op de zetel van degene, die de ver vanger verving wil zitten, doet hij zijn best een ieder ter wille te zijn. Dat geeft direct een prettig con tact. Wie dezer dagen over dezelfde zaak dezelfde man belt hoort hem echter zeggen, dat hij al wat in por tefeuille is heeft overgedragen aan degene, die hij verving. Deze heer vervolgens met wat overschakelen aan dc haak gekre gen moet echter naar waarheid ge- tuisen de vervanger van X te zijn geweest en zijn tijdelijke compe tentie met de dossiers te hebben moeten overdragen. Haagse zomer Dan komt men opeens terecht bij de man, die men weken geleden even iets had willen vragen. De stem is gereserveerd. Aha, wilde men over die zaak iets weten? Of men dan zo vriendelijk wil ziin over enige dagen nog eens te bellen? „Ja maar.Men legt uit. dat de kwestie al een poosje rolt en nu toch wel graag.... Er is alle begrip voor, maar men moet anderzijds begrip op brengen voor de positie van de gevraagde. Deze moet even informeren wat zijn vervanger er aan gedaan heeft.... Dan gaat intern de telefoon. De vervanger moet even informeren bij zijn vervanger, waarbij weer pijn lijk geaccentueerd wordt, wat we ken geleden een beetje gecamou fleerd Werd, namelijk dat des ver vangers vakantie de vrije weken van de te vervangene enigszins over lapte. Of de vervanger dan maar snel zich oriënteren wil? Hij belt zijn vervanger, die cor rect en vol ijver zijn beleid In deze verslaat. De telefoon ratelt nu in omgekeerde richting en eindelijk Is de man in de beste stoel weer helemaal bij. Met waardering kan hij getuigen, dat het allemaal keurig behandeld is. Blijft voor de vervanger en de vervangende vervanger de vraag wie van hen tweeën nu in het brein van de hoogste zal worden opgete kend als een uitstekende kracht. Over nog een goede week is ieder een eigenlijk de vakantie al verge ten en het werk door vervangers, wie dan ook, in die tussentijd ge daan. Dat is de tragiek van een Haagse zomer.... De kring van losse NOS-medewer- kers heeft woensdagmiddag in Sche- veningen de Gouden Transistor'' uitgereikt aan Hetty Berger en Peter C. Knegjens. Ze kregen de onderscheiding voor het interview in het KRO-program- ma „Op slag van zondag" op 14 juli tijdens de 24-uurs motorrace in Oss. De jury achtte dit intervieio de meest persoonlijke en curieuze crea tie van het afgelopen radio-seizoen. Op de foto de beide onderscheidenen met het gouden kleinood. zijn teruggevloeid. Volgens hem is de devaluatie op weg naar welslagen. Hij voorspelde, dat de prijzen gedu rende de rest van dit jaar met min der dan een procent zullen stijgen. Voor volgend jaar rekent hij op twee procent. Communistische en niet-communis- tische vakbondsleiders hebben inmid dels gewaarschuwd, dat de arbeiders niet zullen toestaan, dat een golf van prijsverhogingen de loonsverhogin gen van vorig jaar teniet doet. Ook aan Gaullistische zijde wordt kritiek geuit. De voormalige minister van staat van De Gaulle, Jeanneney, schreef in een artikel in de conserva tieve Le Monde, dat de devaluatie van Pompidou is gebaseerd op „fou tieve analyses" van de economische toestand. Daardoor zal, volgens hem, de handelsbalans eerder slechter dan beter worden. J O (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN In intieme kring is gistermiddag in restaurant het Verre Oosten de gouden transis tor uitgereikt aan Hetty Berger en Peter Knegjens voor hun bijdrage in het KRO-radioprogramma „Opslag van zondag" dat op 14 juni tijdens de 24 uurs motorrace in Oss werd uitge zonden. De onderscheiding is ingesteld op initiatief van de losse medewerkers van het NOS radioprogramma „Een sprong in het duister". Juryvoorzitter Hans Zoet onder streepte, dat het medium radio steeds meer kracht sublimeert in het direct registreren en verbaliseren van fei ten en gebeurtenissen die op datzelf de moment plaats vinden. „De presta tie van Hetty Berger en Peter Kneg jens is de meest persoonlijke en cu rieuze creatie in dit kader". Hetty Berger is jarenlang actrice geweest bij de Rene Sleeswijk-revue. Bij de Nederlandse Comedie vertolk te zij een rol in de Spaanse Braban der van Bredero. Luisteraars kennen haar zachte, onbevangen stem uit Klaasvaak. het radioprentenboek, de wigwam en de hoorspelkern van de NRU, Peter Knegjens is een oude „rot" in het radiovak. Op 14-jarige leeftijd was hij de jongst gebrevet teerde zweefvlieger in ons land. Tom Schreurs heeft hem opgeleid als sportverslaggever. 8500 aan dubbelt jes en kwartjes AMSTERDAM In nauwe sa menwerking met de telefoon dienst heeft de Amsterdamse re cherche de hand kunnen leggen op drie mannen, die de afgelopen maanden ongeveer 120 geldladen van telefooncellen in het dis trict Amsterdam hebben open gebroken. Zij maakten daarbij 8500 gulden aan kwartjes en dubbeltjes buit. De aangerich te schade beloopt 60.000 gulden. Nog 30 cellen zijn door de scha de gesloten. De daders werden aangehouden dank zij een electrische bewaking van de cellen, waardoor bij de tele foondienst onmiddellijk kon worden geconstateerd, dat aan de geldbua van een bepaalde cel werd ge knoeid. Het waarschuwingssysteem werd aangebracht nadat in mei de eerste diefstal werd geconstateerd. De mannen liepen tegen de lamp toen zij de geldla van een cel aan het Aalsmeerplein openbraken. De tele foondienst waarschuwde onmiddel lijk de politie, die bij aankomst nog juist een auto zag wegrijden. Even verder werd de wagen klemgereden. De twee inzittenden, de 20- jarige monteur D. v. d. B. en de 21- jarige monteur H. M. P. werden gearres* teerd. De mannen, die inbrekerswerk* tuigen bij zich hadden, bekenden. Hun verhoor leidde ten slotte lol de arrestatie van de 27- jarige lassetf H. P. De recherche acht het niet uitgesfo* ten, dat nog een vierde man deel van de bende uitmaakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5