OP RAND BURGEROORLOG SLAPEN OP DE DAM WORDT VERBODEN Ouders kregen spijt: ruil baby ongedaan gemaakt Commentaar Nieuwe gevechten aan Chinese grens Het Kwartet Onlusten breiden zich uit riflikÈ SPRfUK CmrT) Schietpartijen in acht Noordierse steden Damjeugd attractie voor toeristen Prijzenbeschikking vlees en vleeswaren Kiesinger op 27 augustus voor rechter Raffinaderij van Chevron ligt stil Zeelieden morgen terug uit China 17 CHU en ARP in Kockengen onverdraagzaam Wanneer komt belastingplan in de Kamer c Nieuwe leidse Courant Donderdag 14 augustus 1969 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen i Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er is maar één moraal, zoals er maar één meetkunde is. VOLTAIRE ,Jullie kunnen wel ophouden met er over te praten: ik heb tante Jean ne al gehaald." DE BILT Zonnige perioden en voornamelijk in het zuidoos ten van het land een lokale on weersbui. Meest zwakke wind en weinig verandering in tempera tuur. DE BILT Boven het vaste land is het weer iets minder bestendig geworden door de aanwezigheid van enkele sto ringen. Deze trekken van Spanje over Frankrijk naar Duitsland en veroorzaken daarbij in hun omgeving plaatselijk enkele re- Egen- of onweersbuien. In Zuid- Frankrijk en ook in het Alpen gebied viel daarbij in de nacht Evan woensdag op donderdag hier en daar ongeveer 20 mm neer slag. In het komende etmaal blijven dergelijke storingen het weer in West-Europa bepalen. Ook in ons land is er kans op een lokale onweersbui. Overigens zal het weer een zonnig karakter hebben met weinig wind. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 10, min. (temp.: omstreeks normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Strandweer Een zwak hogedrukgebied M geeft ook morgen rustig en zon- ^nig strandweer. Zwakke zeewind. J Temperatuur 22 a 23 graden, zee water 20 graden. Vooruitzichent: Voorlopig zo- I, mers, tegen het weekeinde een [kleine buienkans. i BAROMETERSTAND: heden 410 uur: 75.8 cm (1011 millibar), constant. Zon en maan T 15 augustus zon op 5.23, onder 20.04; maan op 7.42, onder 20.50; aug. E.K. oomboterkoekjes 150 gram van 109 voor 95 let te geloven voor die prijs! JAMIN Michael Collins, Edwin Aldrin en Neil Amstrong (in de donkere auto) ondergingen gisteren in New York de ticker-tape parade (zie pagina 9). AMSTERDAM Het gemeen tebestuur van Amsterdam is van plan een eind te maken aan liet overnachten van jonge mensen op en rond de Dam. Er is een nieuw artikel in de Algemene politiever ordening in voorbereiding, waarin wordt bepaald dat overnachten op de openbare weg binnen de be bouwde kom van de gemeente verboden is en strafbaar kan wor den gesteld. Er bestaat wel een artikel dat land loperij verbiedt, maar hiermee wor den mensen zonder vaste woon- en verblijfplaats bedoeld, wat niet van toepassing kan worden gebracht op de jongelui die op de Dam overnach ten. Met de invoering van het nieuwe artikel zal worden onderzocht hoe de toeristen, die uit binnen- en bui tenland komen, aan goedkoop nacht- logies kunnen worden geholpen. Hoewel er steeds meer klachten kwamen van omwonenden kon de-po litie tot nu toe niet ingrijpen, omdat de jongelui geen enkel artikel van de algemene politieverordening overtra- Mevrouw Shirley Thome en haar echtgenoot Arthur. Links de heer en mevrouw Butler met Jacqueline Thome. den. Bij de actie van gisteren viel de nadruk op overtreding van de opium wet, opsporing van minderjarigen en controle op geld en papieren van bui tenlanders. Inmiddels verzocht het bestuur van de Industriële Club te Amsterdam in een brief aan burgemeester Samkal- den om maatregelen tegen de jon geren. Een woordvoerder van de In dustriële Club: „De Dam begint on bewoonbaar te worden". Bezoekers van de Industriële Club, gevestigd aan de Dam, zouden de toegang worden bemoeilijkt door de jongelui. Bij het monument is het gister avond rumoerig geweest. Op het bordes van het monument werden enkele malen kisten en ander materiaal in brand gestoken. Er wer den rondedansen uitgevoerd met van kranten en andere materialen ver vaardigde fakkels. Er waren zeker een vierhonderd jongelui op het mo nument, gadegeslagen door vele nieuwsgierigen. PARIJS De wegens spionage ge arresteerde 40-jarige Franse functio naris bij de Navo, Francis Roussilhe, is gisteren in Parijs officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hij werd op 4 augustus in Brussel gearresteerd omdat hij ervan werd verdacht voor een inlichtingendienst van een „mid deneuropees land" te hebben gewerkt en daarvoor aanzienlijke bedragen te hebben ontvangen. LONDONDERRY De hevige onlusten in de Noordierse stad Londonderry hebben zich vannacht snel uitgebreid tot andere steden in het land en Ulster op de rand van een burgeroorlog gebracht. De felle twisten tussen rooms-katholieken en protestanten hebben de Britse provincie in de zwaarste crisis gestort sinds de deling van Ierland, nu byna vijftig jaar geleden. De politie maakte bij de straatge vechten in Londonderry vannacht voor ho4 eerst gebruik van vuur wapens toen rooms-katholieke op standelingen van het dak van een depot een regen van benzinebommen op de mannen liet neerkomen. Dat gebeurde in de „oproerwijk" Bogside. Bij de schietpartij zouden een dode en een zwaar gewonde zijn gevallen. Bij hun vlucht staken de opstande lingen de eerste verdieping van het gebouw in brand. De opstandelingen, goed georgani seerd en zelfs uitgerust met vestzak zenders, „veroverden" enkele straten op de politie, die herhaaldelijk met traangas de menigte uiteen joeg. In een van de straten van Bogside woedde een enorme brand die on geveer vijftien huizen in de as legde. De brandweer werd belet in te grij pen. Tegelijkertijd lieten de opstan delingen brandende auto's op de po litie inrijden. Ook bezetten zij een politiebureau. Pas tegen v(jf uur vanmorgen, na 48 uur van vrywel onafgebroken strijd, kwam het tot een stilzwijgende „wapenstilstandsovereenkomst". Jon ge rooms-katholieken bleven de bar ricaden bemannen, maar aan het gooien van stenen en benzinebommen kwam een eind. BELFAST Schietpartijen en brandstichting sloegen vannacht naar minstens acht andere Noordierse steden over. Schoten vielen in de hoofdstad Bel fast en in Dungiven. In Belfast wer den politiebureaus met benzinebom men bestookt. Aan de rand van de wijk Crumlin, het „Bogside" van. Belfast, hebben de katholieken ver scheidene barricaden opgeworpen. In Dungiven verslechterde de si tuatie gisteravond snel. De belegerde politie opende het vuur, waarbij een AMSTERDAM Het nationaal monument op de Dam is gistermid dag om vier uur na een tweedaagse schoonmaakbeurt weer vrijgegeven. Onmiddellijk werd het in bezit geno men door de tientallen jongeren, die de afgelopen weken op de Dam bi vakkeerden en er de nacht doorbren gen. De internationale Damjeugd is dui delijk een nieuwe toeristische attrac tie in de hoofdstad geworden. Hon derden vakantiegangers komen kij ken. Sommigen van de jongeren lieten hen op kartonnen borden weten, dat zij alles accepteerden, van traveller- cheques tot guldens en van melk tot sigaretten en inderdaad waren er toeristen, die hen wat toestopten. Een van de jongelui nadat de dranghekken waren verwijderd: „Zo, ons bed is weer verschoond. Thuis doet moeder het, hier de gemeente". DEN HAAG De ministers van ekonomische zaken, sociale zaken en volksgezondheid en van landbouw en visserij hebben vandaag in de Staats courant de prijzenbeschikking vlees, vleeswaren en vleesconserven 1969 afgekondigd. Hierdoor is het moge lijk geworden dat verhogingen van de inkoopprijs kunnen worden doorberekend in de verkoopprijs. Als de inkoopprijzen echter zyn, of wor den verlaagd, dan is men verplicht dat in de verkoopprijzen tot uitdruk king te brengen. betoger aan een been getroffen werd. Met molotof-cocktails is brand ge sticht in het gerechtsgebouw. Militante protestanten en aanzien lijk grotere groepen rooms-katholie ken zorgden overal voor een orgie van geweld, elkaar en de politie van achter barricaden met allerlei pro jectielen bestokend. Er zijn nog geen Britse troepen ingezet om de rust in Ulster te her stellen. Maar politieofficieren vrezen dat de situatie hen volledig uit de hand zal lopen als dit niet snel ge beurt. (zie ook elders deze krant) BONN Bondskanselier Kiesinger is gedagvaard op 27 augustus, midden in de verkiezingscampagne, als getui ge voor de rechter te verschijnen. Hij zal worden gehoord over zijn Na zi-verleden tijdens de behandeling van de zaak-Beate Klarsfeld in hoger beroep. Deze vrouw werd vorig jaar no vember tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat ze Kiesinger tij dens een CDU-congres in West-Ber- lijn een klap in het gezicht had gege ven. Ze verklaarde dit gedaan te hebben om Kiesinger in het openbaar van Nazi-activiteiten te kunnen beschuldigen. Op de dag van het in cident werd ze veroordeeld, maar hangende het hoger beroep, op vrije voeten gesteld. In april probeerden haar verdedi gers Kiesinger voor de rechter te krijgen. De zaak werd toen voor on bepaalde tijd uitgesteld. De Chevron-raffinaderij in Rotter dam-Pernis ligt stil nadat daar woensdagmiddag een ernstige brand had gewoed. De diercte schade be draagt een half miljoen. Iedere dag dat het bedrijf stil ligt (minstens een week) kost 2,7 miljoen gulden. Drie brandweerkorpsen, van Che vron, de> gemeente Rotterdam en van Shell, slaagden er in binnen het uur het vuur te blussen. Op de foto spui ten brandweerlieden schuin in de buizentrench waar het vuur woedt. Meer over deze spectaculaire brand, die herinneringen opriep aan de Shell-ramp, op pagina 5. SCHIPHOL De zeelieden A. Re vier uit Rotterdam en S. Algra uit Leeuwarden, die kort na elkaar in januari en februari in Sjanghai door de Chinese justitie werden gearres teerd, worden vrijdagochtend op Schiphol terugverwacht. De beide jongelieden zijn een half jaar vastge houden en enkele dagen geleden vrij gelaten. Zij voeren op resp. de Woensdrecht van Ph. van Ommeren en de Amstelstad van de Rederij Am sterdam. China/Rusland TN de communistische wereld be- twisten twee machtigen elkaar de suprematie. Het is een heftige strijd, ook voorzo ver deze zich beperkt tot polemieken in de algemene publiciteit. Zowel in China als in Rusland draagt overi gens de publiciteit al een eigen ka rakter. Wat bij ons journalisten zijn. zijn daar ambtenaren, en een hoofd artikel daar is te vergelijken met een regeringsnota hier. Vandaar dat, wanneer Chinese en Russische kranten tegen elkaar uit varen, het in feite de regeringen zijn die dat doen. En ze doen het met een onmiskenbare hevigheid. Binnen de communistische wereld meent Rusland de oudste rechten te hebben van de eerste staat waarin het communisme gestalte heeft ge kregen. Maar naar de argwanende Chinese kyk is het allang niet zuiver meer in de communistische leer. De felheid van Chinese kant is de felheid van de consequente orthodoxe gelovige, naar wiens mening de Rus alleen maar water in de wijn heeft gedaan. Voor de verwezenlijking van het communisme ziet de Chinees in het Russische gedrag dan ook levens grote gevaren. Er zit in de gespannen verhouding dus een huiveringwekkende dwang matigheid. Vooral de Chinees is een gedrevene, en de Rus weet dat. De Rus weet méér. Hy weet ook, dat de Chinees vorderingen maakt met de ontwikkeling van de atoomkracht, bovendien op een wijze die straks een duidelijke gevarensituatie kan oproe pen. Om dit alles is de conflictstoestand een ernstige. Temeer omdat de felle kijk van de regeerders zich aan de ge- regeerden aan wie vrijheid tot eigen informatie ontbreekt heeft meegedeeld. De kijk die beide volken op elkaar hebben Is geen beste. Nu en dan uit het conflict zich in schermutselingen aan de grens. Die grens is enorm lang 7200 kilome ter. Er z(jn dus mogelijkheden te over. Wat de houding van de westelijke wereld jegens deze conflictssituatie betreft, z\j is de begrijpelijke van de onthouding. Amerika heeft zich al ge haast te verzekeren dat het zowel met Rusland als met China goede betrek kingen wenst. Men kan zich afvragen of het destyds niet ook beter in een lidmaatschap voor China van de Ver enigde Naties had kunnen bewilligen: een andere politiek had ook overigens niet een andere situatie gegarandeerd. Maar dat China en Rusland naar een verheviging van het onderlinge con flict toegroeien, blijkt wel. Zal het iets inhouden van de weder zijdse opheffing van twee voor de mens gevaarlijke machten, als waar van de bybel spreekt? HONG KONG De gevech ten tussen Russische en Chinese troepen zijn vanmorgen in alle hevigheid voortgezet. Volgens Peking trekken zich nog steeds Russische troepen bij de grens samen en beschieten zij Chinese grenswachten. Gisteren zijn verscheidene Chi nezen om het leven gekomen. Twee officieren werden gevangen geno men. Peking verwijt het Kremlin de acties vooraf te hebben beraamd, terwijl het steeds liet voorkomen alsof het de toestand aan de grens wilde normaliseren. Dat niet meer doden zijn gevallen, was volgens radio-Peking te danken aan Chinese zelfbeheersing. China verwijt de Russen dat zij zich al jaren aan grensoverschrij dingen schuldig maken. Twee jaar geleden hebben Russische bulldo zers wegen die door Chinese pa trouilles werden gebruikt, vernield. De Russische regering heeft op haar beurt bij China geprotesteerd. Gezegd werd dat de Chinezen de sommatie om Russisch gebied te verlaten, hebben genegeerd. Gisteren werd gevochten in het district Semipalatinsk in de Sowjes- republiek Kazakstan. Volgens de Russen scheppen de Chinezen daar al sinds mei welbewust een ge spannen sfeer. DÉ CHINEES-RUSSISCHE GRENS Samipolotinsk PETERBOROUGH Het touwtrekken om de twee-ja rige Jacqueline Thome, het dochtertje van een vuil niswagenchauffeur, is giste ren tot een einde gekomen toen ambtenaren van de af deling sociale zaken van de Britse gemeente Peterbo rough het kind weer bij zijn ouders terugbrachten. Drie maanden geleden hadden zij het kind aan buurvrouw Butler gegeven in ruil voor een radiogram mofoon, die het echtpaar di rect voor 25 gulden te gelde maakte. Al gauw kreeg de moeder, die in verwachting is van haar derde kind, spijt van de transactie en kocht voor 85 gulden een ?ndere grammofoon in de hoop haar dochtertje daarmee te kunnen terugkopen. Mevrouw Butler, die zeer gehecht is aan het meisje, weigerde echter. „Je gram mofoon kan je nu wel hou den", riep ze kwaad. De ge meente moest er tenslotte bijkomen om het geschil te beslechten. Mevrouw Butler huilend: „mijn man en ik zullen blij ven proberen Jacqueline langs officiële weg te adop teren. Haar ouders verande ren steeds van gedachten en ik geloof niet, dat zij weten wat zij willen". Het echt paar Butler heeft geen kin deren. Kernwapens De autonome Chinese provincie Sinkiang wordt beschouwd als het kernwapenarsenaal van communis tisch China. Hier hebben de Chine zen al acht kernwapenproeven ge nomen. In Sinkiang staan ook ver scheidene fabrieken voor de bewer king van plutonium, met name bij het meer Lop Nor. De grens van deze meest weste- Oalhi v SOW JET UNIE "hovosibiw ljjke provincie van China met de Sowjetunie is langer en minder be schermd dan die van de andere Chinese provincies. Intussen heeft China nogmaals een aanval gericht op de in juni ge houden communistische wereldcon ferentie in Moskou. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, sprak niet over de anti- imperialistische strijd maar wei over de vriendschappelijke betrek kingen tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten, aldus het Pe- kingse Volksdagblad. Arjos in brief: DEN HAAG Het dagelyks bestuur van de ARJOS heeft in een brief aan het verbond van verenigingen van AR-gemcente- en provinciebestuur ders kritiek geleverd op het besluit van de vier leden van de protestants- christelyke fractie (AR en CH) in Kockengen tegen het openen van het zwembad op zondag te stemmen. Vol gens het ARJOS-hestuur worden de CHU cn de ARP door een dergelykc beslissing in het daglicht van de on verdraagzaamheid geplaatst. „Een christelijke politiek bewijst zich in dienstbetoon tot de naaste. Dat brengt een houding mee, die zich zeker niet manifesteert in het sluiten van zwembaden voor men sen die de aangevoerde bezwaren niet delen", aldus de brief. Het ARJOS-bestuur vraagt de AR- gempente- en provinciebestuurders in hun orgaan een diskussie rond dit vraagstuk te openen. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, wil nog voordat zijn vakantie om is van minister Wit- teveen van Financiën weten, waarom deze zijn belastingplannen niet vóór de vakanties bij de Kamer heeft inge diend. Drs. Den Uyl herinnert de minister aan zijn belofte op 6 februari. De heer Wltteveen kondigde toen aan, zijn wetsontwerpen over verlaging van de inkomstenbelasting nog voor de zo mervakantie te zullen indienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1