Tot 7% rente! 4% 4y2% 5% 6% 7% AMRO BANK KLACHT OVER EN WEER AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: Trudy Groenman weer terug in titelstrijd Bronzen plakken voor de doven AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Deftige dameshoed is verdwenen Jeugd beheerst ook de lioedenmode Amerikanen staan voor Ton Sijbrands won opnieuw SSC wint van Sparta '25 Verlies Nivo Sparta in oefenwedstrijd Goed voor 270 km LEGER IN ACTIE IN ZAMBIA 7 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 rente op een AMRO renteboek je of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. •fa Israël—Libanon voor de Veiligheidsraad p Moskou waarschu/uit Nasser: geen oorlog NEW YORK De Veiligheidsraad vergadert vanavond op ver zoek van Libanon en Israël, die elkaar beschuldigen van agressie. Vannacht zijn volgens Israël weer twee grensdorpen vanaf Libanees gebied beschoten. Twee dagen geleden bestrafte Israël dergelijke acties met een luchtaanval op bases van Arabische verzetsorgani saties op Libanese grond. 'Se Omdat degene, die ik van de trein ging halen, wat men ten plattelande noemt „een stief kwartiertje" te laat arriveerde, verpoosde ik me op het perron van H.S. Na wat rond ge drenteld te hebben kwam ik in de voederhal terecht, een ietwat mistroostige vernieuwing van ons oudste station. Zoiets als de misluk te make-up-blos van een te oude vrouw. De rimpels en de vaalheid schemeren toch door. Maar er is wel wat te beleven. Rijen loketjes met deegwaren, die er nu wel niet zo appetijtelijk uitzien, 1 maar toch altijd getrokken worden. Een grote bak met gele frisdrank waarop een plastic oranje-appel danst. Een mechaniekje dat wafel bakjes met een krul softijs vult, mits men een kwartje in een gleuf stopt. Maar het mooiste is misschien de koffiemachine, die zoet of zwart naar smaak regelt. Natuurlijk ook al weer na offering van het kwartje. De bezoekers van de hal wisselden aldoor. De dikke man, die zes cro- quetten achter elkaar verstouwde verdween richting Leiden; een moe moedertje sleurde haar twee kinde ren opgelucht van de dansende bal weg richting Rotterdam. Zelf vloog ik om de tien minuten naar de perronrand om me strate gisch op te stellen. Toen ik voor de derde maal terugkwam bij de rui ven drong het tot me door, dat al leen twéé jongetjes, één van twee en één van drie turven hoog er nog steeds waren. Eerst had ik ze bij de loketjes gezien, zorgvuldig rijtje voor rijtje op de inhoud controlerend. Toen bij de ijsbergjes, die grote klandizie hadden. Nu stonden ze bij het kof fieapparaat. De oudste bleek deskundig te zijn en legde uit welke mogelijkheden er allemaal waren. Grote mensen Een ogenblik later zaten ze te smiespelen op een bank. De oudste betoogde nadrukkelijk, de jongste knikte eens vaag, wees toen op de •ijsbron. Maar de oudste schudde heftig het hoofd. Zei toen: „Flauw hoor, ken je elke dag krijgen...." Toen de kleine niet direct rea geerde, betoogde de kennelijke be heerder van de kas: „We zijn nou uit. Op reis..." De oudste organiseerde. Zette de kleine bij het koffiereservoir en liep zelf naar het hoge tafeltje, waar hij nauwelijks op kon kijken. Uit zijn zak kwam een zakdoek, die zorgvul dig zij het enigszins vuil, werd uit gespreid. Met meestergebaar wenkte hij het kameraadje. „Oppassen hier..." Zelf ging hij naar het apparaat, tuurde nog eens met de vinger bij wijzend naar de handleiding der knoppen. De kleine schuifelde stie kem wat dichterbij, aarzelend tus sen de opgelegde oppasplicht en het veel spannender avontuur der be kervulling. Maar de oudste had het in de ga ten. „La' me nou, als ik in de war raak hebben we niks..." Toen liet hij het kwartje glijden, de knoppen klikken. Pakte het bekertje- Droeg het naar het tafeltje, tilde het op de zakdoek. Eerbiedig stonden ze er naar te kijken. Nipten zwijgend om beurten klei ne slokjes- Eindelijk was de beker leeg. „Veeg je mond af", commandeer de de oudste en de zakdoek, half doordrenkt met koffie, ging hard handig over de snuitjes. Toen speel de de grootste de slotacte: „Nou naar huis, nou weet je hoe grote mensen uitgaan...." Hand in hand liepen ze de trap af, rustig en bedaard in volle waardigheid. Via zege op Ankie de Jong (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Terwijl de verkoop van wat we plegen te noemen „dameshoeden" terug loopt, begint de vrouwelijke jeugd de hoed of liever het hoofddeksel te ontdekken. Dat was gisteren duidelijk te zien het Congrescentrum, waar K en S, firmanaam van de Nederlandse loedengrossier die minstens 1200 za ten in ons land bevoorraadt, voor letaillisten een immense hoedenpara- had georganiseerd. In een show werden de modellen jetoond. op lange tafels lagen de ver- toopexemplaren daarna bij duizen- jersey sjaal aan bontniuts of hippe vilthoed is het laatste snufje in de hoedenmode. LONDEN De eerste dag van de atletiekwedstrijd tussen de dames- en Ver. Staten, die in het Londense White City stadion wordt gehouden, hebben de Amerikaanse heren een ruime voorsprong opgebouwd: 6842. Bij de dames leidt Engeland met 37 —25. De beste prestatie kwam op naam van de wereldrecordhouder op de 110 m horden, Willy Davenport (US), die zijn specialiteit won in 13,4 sec. Zijn landgenoot Leon Coleman bezette in 14,1 sec. de tweede plaats. Bij de dames viel Doris Brown op, die de 1500 meter in 4 min 18,6 sec op haar naam bracht. PARAMARIBO In het damtor- nooi. dat in Paramaribo wordt ge houden. heeft Ton Sijbrands de lei ding behouden. Hij versloeg dinsdag in de derde ronde Sheoratan. In de totaalstand heeft Sijbrands nu zes punten uit drie partijen. Tweede is Ramcharan met vijf punten. Ivens is na zijn zege op Redan zesde met twee punten. geïncrusteerde lijnen of figuren heb ben, doordat verschillende kleuren nerts (al dan niet geverfd) verwerkt zijn. Zijn cocktailhoeden waren welis waar strak van vorm, een stijve ba ret of glad kapje, maar geheel gebor duurd met pailletten. Ze zijn be stemd voor Amerika, hoewel we niet kunnen inzien dat de Nederlandse vrouw zo'n hoed niet zou willen dra gen. Ze zijn stijlvol. Ook Peter Voorn laat chinchilla kapjes zien, maar dan alleen echt natuurlijk en vergezeld van een mid- delbrede lange sjaal. Inplaats van de maraboe-wuivenrte- mutsen, toonde hij echt struisveer, ge zet op een strak gepailletteerde band. En ten slotte voor haar die nog niet aan een hoed willen beginnen toch iets op het hoofd... een liaarstuk- 1970. Hierin werkt hij voort op zijn i je of een pruik, van echt haar of idee om nertshoeden te maken, die I nylon! den gereed voor de grage klanten. Snel zullen ze wel in de etalages komen. De leuke petten van leer of vistram, de jersey ocelotbedrukte ba retten, de astronautenmutsen, de slappe herenhoeden, de gebreide of grof gehaakte mutsen en de bonthoe- den, van nerts en chinchilla, echt of in imitatie. De deftige (en dure) dameshoed is verdwenen. Alleen de nertshoeden en voor de enkeling de chinchilla blijven als statussymbool. Een sym bool, dat vele gradaties kent, want een hoedje uit volle nerts of uit nerts stukjes verschilt aanmerkelijk in prijs. DUURSTE Chinchilla is het duurste van alles, I een grijs wat grauwig bont, waarvan de grootste attractie is. dat de haartjes als minuscule veertjes wap- i peren. Maar voor een tientje tot twintig j gulden kan ook een keus gedaan wor- j den. En met nog een tientje erbij kan heel wat bereikt worden. Vrijwel alle hoofddeksels bedekken j de oren. Of het nu een maraboemuts, j of een nogal op het achterhoofd ge- dragen baret is of een slappe heren- i hoed. die weliswaar boven op het j hoofd staat maar een jerseysjaal om j de bol gedrapeerd heeft, die bij de j oren door een gleufje gehaald wordt om dan lekker om de hals te kunnen worden geslagen. Naast zeer prak- i tisch is dat nog heel flatterend ook. j Zelfs de cocktailhoedjes zijn sober. I Bijzonder mooi waren de kleine kap- J jes bezet met stijve lintjes, die opzij en achter in een ovale lijn afhingen. Een ontwerp, geïnspireerd op de hoofdtooi der farao's. PETER VOORN Ook in de hoedenmode is er een haute couture en waarschijnlijk is Peter Voorn wel Nederlands grootste hoedenkunstenaar. Met enkele model len toonde hij als primeur aan de hoedenmensen zijn collectie winter SCHEVENINGEN Een beetje onwennig nog heeft Trudy Groenman de draad van het succes bij de natio nale kampioenschappen, die zij twee jaar geleden na drie titels op een rij liet liggen, weer opgenomen. Nu ten nis geen hoofdbezigheid meer is voor het Groningse meisje, maar een ple zierige afwisseling voor het werk op kantoor, staat zij er aanzienlijk fris ser tegenover dan toe zij afscheid Maar toch had Trudy bij haar eerste optreden bij de „nationale" wat moeilijkheidjes. Gewend aan hard spel door de oe fenwedstrijden tegen mannelijke clubgenoten, vergiste Trudy zich n.l. herhaaldelijk op de plotselinge uitschieters van de forehand Van haar tegenstandster Ankie de Jong. Zodra er echter werkelijke moeilijk heden dreigden, nam Trudy met suc ces de dropshot te baat. Astrid Suurbeek. de kampioene van 1967 en Marijke Schaar, de hui dige titelhoudster wonnen zonder probleem van resp mevr. Laan en mevr. Geenjaar. Trouwens geen van de geplaatste spelers stond een set af. De geplaatste heren streefden ve lerlei doeleinden na bij hun eerste optreden tijdens deze nationale. Jan Hordijk, die te verstaan heeft gekre gen fikse resultaten te moeten boe ken om in de bondsgunst te blijven, vonniste de arme Hans Adema van Scheltcma met krachttennis van het meest grove soort (62 60 60). Jan Hajer draaide zich bij de ser vice in de meest vreemde bochten om de spankracht van zijn nieuwe racket te proberen (6—1 6—3 75 tegen Bob Leopold), Soeters, Schneider en Fleu- ry hielden zich zo rustig mogelijk. Jan Coebergh en Peter Scholtz daar entegen moesten vechten. De een met succes, de ander tevergeefs. Coebergh werd anderhalve set lang buiten de lijnen gedrukt door de gemakkelijk Oraivi eindigde op vierde plaats PRAAG De Dordtse volleybal club Orawi is op de vierde en laatste plaats geëindigd in het internationale tomooi voor volleybal-heren, dat te Jablonec in Noord-Bohemen is ge houden. Orawi versloeg vandaag Dukla Ko- lin met 21. Einduitslag van het tornooi: 1. Dukla Liberec 2 punten, 2. Jiskra Ja blonec eveneens met 2 punten, 3. Du kla Kolin met 1 en 4. Orawi, even eens met 1 punt. spelende Peter Blaas. Toen de Hage naar echter te kort begon te komen, werkte Coebergh de achterstand weg en won in vier sets. Peter Scholtz was de eerste van de geplaatste spe lers (hij was achtste), die voortijdig werd gewipt. Dat gebeurde door de met een stalen racket toegeruste Paul van Min. Uitslagen De uitslagen van de partijen, die zijn gespeeld op de tweede dag van de natio nale tenniskampioenschappen, luiden: Da mes enkelspel: Tweede ronde: Marijke Schaar Henniette Laan 60 6—2; Els Veentjer Joke Groen 6—1 6—4: Ada Bakker Yvonne Wagenvoord 6—0 6—4; Trudy Groenman Ankie de Jong 6—1 6—2; Judith Salome Doreen Falkenburg 6—2 6—2; Astrid Suurbeek mevr. Geen- jaar 6—1 6—4; Tlne Zwaan Roelien Noorman 6—1 6—3. Heren enkelspel tweede ronde: Jan Ha jer Bob Leopold 6—1 6—3 7—5; Frans de Kort Lucassen 6—2 16—6 6—3; Paul van Min Peter Scholtz 12—10 9—7 4—6 4—6 64; Richard Kasten Jaap Arends 5—7 61 6—3 5—7 8—6; Jan Coebergh Peter Blaas 6—8 7—5 6—1 6—1; Nlek Fleury Bing Sle 6—3 6—4 6—1; Evert Schneider Rob Kuypers 6—2 6—0 6—3; Lex Constandse Fried Schmltz 7—5 8—6 1—6 6—1; Fred Hemmes Martens 6—2 6—2 6—4; Eddy Knol Hans Haks 6—1 6—1 4—6 6—2; Jan Hordijk Hans Adema van Scheltema 6—2 6—0 6—0; Ron van Gelder Frans Boelens 6—2 7—5 6—3; Peter Soeters Loek Sanders 6—2 6—1 6—1: Piet Veen tjer Dogger 6—1 4—6 6—0 6—0. Zondagamateurs waren sterker RODEN Het noordelijk zondag amateur elftal heeft dinsdagavond in Roden een oefenwedstrijd tegen de noordelijke zaterdag amateurs met 51 gewonnen. Het was de eerste selectiewedstrijd voor de vorming van het nat. amateurelftal. Van avond wordt er in Oost gespeeld. Bij de rust stonden de zondagvoet ballers, die technisch beter waren en ook als ploeg een grotere eenheid vormden al met 4-0 voor, door doel punten van Oldenburger (Emmen), Darwinkel (Spel. Assen) met twee, en Virczynski (Spel. Assen). I-la de hervatting maakte Abma (5|ieek) er 5-0 van, waarna Hoekstra (ifarkemase Boys) de enige treffer van de zaterdagvoetballers op zijn naam bracht. „Als de Libanese autoriteiten niet met hen afrekenen zullen wij het doen. De recente agressie vanaf Liba nees gebied, de beschietingen en het leggen van mijnen door saboteurs moefen werkelijk op rekening van dat land worden geschreven", zei j gisteren de Israëlische premier me- I vrouw Golda Meir. Crisis Jordanië De kwestie van de guerrilla-activi- teiten tegen Israël vanaf vreemd ge- j bied heeft geleid tot het aftreden van 1 de regering in Jordanië. SSC-SPARTA '25 1-0. In een uitstekende voetbalwedstrijd heeft SSC dankzij een doelpunt dat Den Rooyen in de 38ste minuut uit aange ven van Paulides scoorde gewonnen van de 1ste klasser Sparta '25 uit Beek en Donk. De gastploeg begon sterk, maar keeper Treffers blonk uit en nadat SSC de strijd meer in evenwicht had kunnen brengen, kregen de beide verdedigingen handen vol werk. Zo ook na rust toen het hoge tempo van de eerste helft bewaard bleef. Sparta had wel iets meer initiatief en wat meer lijn in de aanvallen, maar met Treffers aan het hoofd hield SSC stand. SPAKENBURG-VRC 0-4. Het Veenendaalse VRC, dit jaar promo verend naar de 2de klas en de eerste competitie-tegenstander van Heer- jansdam in 2C heeft in Spakenburg verrast met een uitstekende partij voetbal. De van de zondagclub Veen- endaal overgekomen vleugelspelers Derksen en Sukkel bleken zeer snel en begaafd met een hard schot. Het met twee invallers spelende Spakenburg kreeg zondermeer een lesje in aanvalskracht. VRC stond reeds binnen 25 minuten met 3-0 voor door twee treffers van Derksen en een van Aalbers. Een daverend afstandsschot van Sukkel bracht VRC na rust op 0-4. Premier Al-Rifai, diende zijn ontslag in omdat hij een krachtige houding wilde tegen de guerrilla-orga nisaties die vanaf Jordaans gebied opereren. Koning Hoessein, die streeft naar een betere verhouding met de verzetsbewegingen, aanvaarde het ontslag van Al Rifai en droeg de ex-premier Al-Tal-Hoeni op een nieuw kabinet te vormen. Al-Tal-Hoeni werd in maart door de nu afgetreden Rifai opgevolgd. Al-Tal-Hoeni neemt een meer ver zoenend standpunt in in in de kwestie van de verzetsbewegingen. Moskou waarschuwt De Sowjetunie heeft Egypte ernstig gewaarschuwd, het conflict met Israël niet tot een openlUke oorlog te laten uitgroeien. Volgens diplomaten In Londen gaan de Russen zeer zorgvuldig te werk bfj de wapenleveranties aan Egypte. Wapens die onmisbaar zijn voor een aanvalsoorlog zouden niet geleverd worden. Volgens het Egyptische blad Al Achram koopt Israël in het geheim vliegtuigen van Zweden. Generaal Thunberg in Stockholm en de Saab- fabriek ontkennen dat NIVO SPARTA—SPARTA '30 1—3. Een nog als los zand aan elkaar hangend voetbalelftal van Nivo heeft ondanks een wat gavere tech niek verdiend verloren van de af- delings le klasser Sparta uit Andel. In deze 2 x 35 minuten durende wedstrijd scoorde Smits 01, maar al snel liét D. v. d. Veken 11 aan tekenen. In de tweede helft moest keeper Blanken van Nivo, dat o.a. Jansen nog miste, nog tweemaal naar het net. Eerst werd hij door zijn eigen aanvoerder gepasseerd en later nog een keer door Smits. De zwemclub ZIAN heeft het Por* tugese Deportiva Nautica uit Portui galete in wedstrijden voor dames en heren verslagen met 37 tegen 23 pun ten. Deze visser is zo goed als zeker wereldkampioen-1969. Het is Jackie Stewart, die hier vist in de River Spey (midden-Schotland) waar voornamelijk op grote zalm wordt gejaagd. Jackie, die dit seizoen reeds vier Grand Prix met zijn Ford-Matra heeft ge wonnen, zegt dat vissen de beste manier is om de race-spanningen af te reageren. Zijn visuitrusting doet derhalve aan perfectie voor j zijn race-uitrusting niet onder BELGRADO (AP) Op dc spelen voor de doven die te Belgrado wor den gehouden is gisteren op de 400 meter wisselslag voor heren de derde plaats bezet door de Nederlander Hendrikus Petersen, die de afstand aflegde in 5 min. 47,7 sec. en daarmee een bronzen medaille veroverde. Op de 400 meter estafette vrije slag voor dames eindigde de Nederlandse ploeg eveneens op de derde plaats (na de V.S. en Canada) en kreeg voor haar prestatie (4 min. 58 sec.) ook een bronzen medaille. Dit is de splinternieuwe Mer cedes Benz C-ll sportwagen: een tweezitter met een 230 Pk-motor, die goed is voor 270 kilometer per uur. De auto, die eind deze maand op de autosalon in Frank furt zal worden getoond, heeft opslaande deuren en weg draaiende koplichten. De prijs is nog niet bekend, maar waar schijnlijk zullen er niet meer dan vijftig worden gebouwd: LUSAKA Eenheden van leger, luchtmacht en politie van Zambia zijn Ingezet om de vitale I installaties van het land te bescher men. President Kaoenda van Zambia zei dat de toestand ernstig is. De maatre gel is genomen nadat gisteren bekend werd dat de kopermijnen zullen wor den genationaliseerd. President Kaoenda maakte de maatregel bekend tijdens een verga dering van de aan de macht zijnde Verenigde nationale onafhankelijk heidspartij. Dit is een ogenblik van nationaal gevaar, waarschuwde hy. Zambia is eigenlyk in oorlog met de machtige westerse belangen in Zuid-Afrika, Engeland en de Verenigde Staten. De strijd voor onze economische onaf hankelijkheid zal uitgevochten moe ten worden in de dorpen en de ste den van het land door volledige een heid. (De mijnmaatschappijen waar het om gaat, verdienen 100 miljoen dollar per iaar in Zambia.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7