P O O c O O c O O c Synoodkreters verlenen aan vijf willen prioriteit onderwerpen Kansen voor demokratischi kerk gunstiger dan ooit Kralings experiment met „ouderling-nieuwe-stijl,, Vaticaan laakt campagne tegen Defregger In Brazilië bijten studenten spits af Een woord voor vandaag Amsterdamse jeugd brengt zwaar geschut in stelling Kerken zwijgen over blokkade van Cuba VN waarschuwt Zuid-Afrika Jongerenrapporten over onrust Gymnastiekzalen voor opleiding kleuterleidsters? Pentagon zwicht onder druk van Senaatscommissie Resoluties Baptisten uit heel Europa in Wenen OPDRACHT FUNCTIONEEL BEPAALD Cursus gericht huisbezoek Werelddiakonaat in plaats van kerkbouw 0 BEROEPINGSWEE WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 Wat betekent geloven in Christus? Op die vraag geeft Paulus on« in Philippenzen 3 10 een antwoord. Het heeft niets te maken met vroomheid. Gister enzagen we dat het in de eerste plaats te maken heeft met het leren kennen van Christus als een historische figuur, die nu leeft. Het tweede is dat het te maken heeft met het leren kennen van de kracht van Zijn op standing. De Christus die wij ontmoeten loopt niet door het stof van Palestina. Hij is onttrokken aan het stofwaarover God waar schuwend sprak toen Hij zei: ,J$tof zijt gij en tot stof zult ge wederkeren. Dat was de vloek, de straf over de zonde. Dat is het lot van de mens die met de rug naar God gekeerd blijft leven. Maar Christus heeft ons de zegen gebracht. Door de opstandings kracht is Hij uitgetild boven het stof. En aan die kracht kun nen wij reeds nu deel hebben. En daarom zijn de wonderen de wereld nog niet uit. De wet ten van het stof gelden in deze wereld nog altijd. Maar Gods kracht kan ons boven het stof, en dus ook boven die wetten uittillen. Met die opstandingskracht mag u in het leven reke nen. We lezen vandaag: Romeinen 15 22 - 33. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Meer dan ooit is de gereformeerde jeugd geïn teresseerd in het werk van de generale synode, die 25 augustus in Lunteren gaat vergaderen. Meer dan ooit is vooral de stadsjeugd geïnteresseerd. En hoe groter de stad, hoe groter de interesse ljjkt het wel. Vooral de jeugd van Amsterdam en Rotterdam leeft ten minste mee. Dat is op zichzelf niets nieuws. De gereformeerde jeugd interesseerde zich ook eengeneratie geleden heel sterk voor de synodale vergaderin gen. Maar toch is er een verschil. Een generatie geleden luisterde de jeugd aandachtig. Al wat de synode uitsprak was waard om met jeugdig elan verdedigd te worden. Nu praat de jeugd vurig. Al wat de synode uitspreekt is waard om kritisch te gengesproken te worden. Toch is er in onze tijd ook weer verschil tussen jeugd en jeugd. Het ziet ernaar uit dat op deze synode vooral de Amsterdamse jeugd een pressiegroep wordt. Want terwijl de Rotterdamse jeugd volstaat met eigen opmerkingen, heeft de Amsterdamse zwaar geschut in stelling geworpen. ft Veel namen CARDENAS (Cuba) Ds. Hector Mendez, een Cubaan die vorig jaar tijdens de assemblee van de Wereld raad van Kerken te Uppsala deel uit maakte van de jongerengroep, heeft de andere jongeren die in Uppsala waren een brief geschreven. Hij toont daarin zijn teleurstelling over het feit, dat het pleidooi van Uppsala voor opheffing van de eco nomische blokkade tegen Cuba geen enkele weerklank heeft gevonden. Ds. Mendez vraagt de jongeren, hun kerken en de publieke opinie te beïnvloeden zodat „de flagrante in breuk op de rechten van de mens, waaraan het Noordamerikaanse im perialisme zich tegenover Cuba nog steeds schuldig maakt" aan de kaak gesteld wordt. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft isteren bepaald, dat Zuid-Afrika voor vier oktober zijn bestuur over Zuidwest-Afrika moet beëindi gen. Als dat dan niet gebeurd is, komt „de raad onverwijld bijeen om doeltreffende maatregelen te nemen wtfarin het handvest van de VN voorziet". Men verwacht dat Zuid-Afrika desalniettemin de resolutie naast zich neer zal leggen. Het handvest voorziet o.a. in eco nomische sancties en zelfs zo nodig militaire interventie. „Op schandalen beluste sensatiezucht" ROME Het Vaticaan heeft voor het eerst openlijk gerea geerd in de zaak-Defregger. In een hoofdartikel in de „Osser- vafore Romano" wordt de pers campagne tegen Defregger fel veroordeeld. Het blad schrijft over ..op schanda len beluste sensatiezucht", die niet wordt ingegeven door godsdienstige motieven. De perscampagne geeft de zaak een symbolische betekenis, die er boven uit stijgt. Dit kan een gevoel van vrije en christelijke grootmoedigheid in de weg staan. Dit draagt niet bij tot het scheppen van een klimaat, dat onmisbaar is voor een rustige vaststelling van de omstandigheden en de verantwoordelijkheid. Over de zaak zelf schrijft het blad, dat het recht zijn loop moet hebben, maar dat deze zaak elementen bevat, die aan de beoordeling van de bur gerlijke rechter ontsnappen, omdat zij het geweten raken. Nieuw mens Het fundamentele probleem is, of Defregger, wat zijn verleden ook ge weest moge zijn, nu geestelijk en ze- (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM In Brazilië vormen de studenten de enige groep, die werkelijk openlijk protesteert tegen bestaande mis standen. Zij verdedigen vaak de zaak der arbeiders en boeren, ook als die zelf niet deelnemen aan het protest. Dit wordt gesteld in een rapport, dat lutherse jongeren in Brazilië heb- -ben opgesteld over de onrustbewe gingen in hun land. Volgend jaar juli wordt in Sao Le- opoldo (Brazilië) een luthers we- reldjeugdcongres gehouden, onmid dellijk voorafgaand aan de assemblee van de Lutherse Wereldfederatie in Porto Alegre. Een van de onderwer pen van gesprek voor de jongeren is de onrustbeweging. Ter voorbereiding hebben groepen jongeren in vele landen zich gebogen over. een vragenlijst en een rapport I Beroep op regering DEN HAAG De bond van be sturen van protestants-christelijke opleidingsscholen voor kleuterleid sters en de vereniging van besturen yan katholieke kweekscholen hebben in een gezamenlijk schrijven een dringend beroep gedaan op de staats secretaris van onderwijs en weten schappen de scholen het recht te geven eigen gymnastieklokalen te laten bouwen. Van de dertien protestants-chris telijke opleidingsscholen voor kleu terleidsters beschikken er slechts driö over een eigen lokaal voor het bewegingsonderwijs. Dit getal is ook representatief voor de katholieke kweekscholen voor kleuterleidsters. De beide besturen achten het ver- koek niet meer dan billijk omdat aan allé Scholen Van voortgezet onder lijs. de bouW Van een gymnastiek- I1iSL,i. opgesteld over de onrust in hun land. Een theologisch student in Japan zal deze rapporten tot een eindrapport verwerken. De eerste van deze rap porten zijn nu binnen. Als enige reële oplossing der pro blemen ziet men in Brazilië de soci alisatie: landhervormingen en parti cipatie van de arbeiders winsten der fabriek. De Rooms-Katholieke Kerk neemt aan de onrustbeweging deel door bis schoppen, priesters en leken. Maar de kerk als instituut zegt vaak het te gendeel van wat de geestelijken zeg gen. De prediking der kerken is onze- ker en draagt de diverse acties niet. INDIA In India ziet men als diepere ach- tergrond van de onrust de econo mische situatie en de inmenging van de politieke partijen in studenten aangelegenheden. De jeugd van India bevindt zich buiten de invloedssfeer van elke godsdienst. De godsdienst verdwijnt langzaam uit hun leven. Toch gelooft men, dat de kerk in de huidige situatie een grote rol heeft te spelen. NOORWEGEN In Noorwegen hielden de studen tendemonstraties eerst verband met onderdelen van dè buitenlandse poli tiek. Sinds 1963 zijn het naast pro testen tegen de oorlog in Vietnam vooral punten van de binnenlandse politiek, die de aandacht opeisen. De ze protesten tegen het nationale poli tieke systeem hebben overigens vaak direct te maken met internationale problemen. Het weer in Europa delijk „een nieuw mens" geworden is. Defregger heeft de „tragische episode uit zijn militaire verleden" nooit verborgen gehouden voor zijn directe superieuren. Zij meenden, dat deze al lang goed was gemaakt door een lange en lofwaardige staat van dienst als priester, aldus het blad. Tevens is bekend geworden, dat kardinaal Döpfner waarschijnlijk nog deze week naar Rome komt op uitno diging van de paus. Men meent, dat de paus het liefst zou willen, dat de kwestie opgelost zou worden doordat Defregger vrijwillig zijn ontslag als hulpbisschop zou aanvragen. WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Laird, heeft er gisteren na een incident eindelijk in toegestemd, dat leden van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen inzage krijgen in een geheim document over „de verdedi ging van Thailand". Senator Church was woedend weg gelopen van een hearing achter ge sloten deuren, nadat een ambtenaar van het Pentagon had geweigerd de commissie de kopieën te tonen van wat het ministerie van defensie een „eventualiteitsplan" noemde. Leden van de commissie spraken de vrees uit dat de in 1965 getekende overeenkomst niet zomaar een werk document was maar een buiten de bepalingen van de ZOAVO vallende geheime defensieverplichting, die Amerika in een nieuw Vietnam kon verwikkelen. DEN HAAG -Als bijdrage uit ontwikkelingsgelden stelt Nederland 1.225.000 ter beschikking voor de bouw van een gezondheidscentrum met verpleegstersopleiding te Sema- rang. Een desbetreffende overeen komst werd gisteren te Djakarta de gesloten. Het project heeft betrek- king op een nieuw centrum met een I opleiding voor ruim 50 verpleegsters. Zojuist heeft de Amsterdamse groep het boekje „Synoodkreet Vragen met voorrang" uitgegeven. Het is al lang geen vurig geschrift van jongeren meer. De eerste auteur is de rector-magnificus van de Vrije universiteit prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. En dan volgen op een rijtje: ds. E. Pijlman, dr. H. M. de Lange, prof. dr. H. Linnemann, drs. C. H. Koetsier, J. J. ter Laak, ds. N. A. Schuman, drs J. Feddema, dr. A M. Hugo, ds. A. Kla- mer, prof. dr. F. C. Stam, ds A. J. R. Brussaard, Ad. C. W. Voorbij, J. M. Theunis, C. G. van Zweden, ds. C. M. Boerma en dr. G. N. Lammens. Al deze namen maken duidelijk dat „Synoodkreet" al lang niet meer een actie is van wat jonge studenten en middelbare scholieren, die in bussen klimmen om de zittingen van de sy node bij te wonen en dan lekker hard te debatteren in een hal of in de open lucht voor de vergaderzaal. Synoodkreet is een pressiegroep ge worden, zoals we die kennen uit de Amerikaanse politiek. "Vragen met voorrang" is de titel. Wat zijn de vragen die de gerefor meerde synode volgens deze Amster damse jongeren met voorrang moet behandelen? Niet de vraag of gere formeerde predikanten de belijde nisformulieren moeten onderschrij ven, noch of ze in een historische, sprekende slang moeten geloven, noch of een herstel van de breuk uit 1944 die dit jaar door de vrijgemaak- te-gereformeerden wel herdacht wordt een geloofseis is. ft Vijf problemen Volgens dit boekje moeten vijf pro blemen de voorrang hebben op de synode. Nummer één staat de ontwik kelingssamenwerking. Nummer twee is de vrede in de wereld, nummer drie is de rassenverhouding, nummer vier de homofilie en nummer vijf zijn de gastarbeiders die op het ogen blik in Nederland te werk gesteld zijn. De jongeren die de redactie ge voerd hebben geven het eerlijk toe: „Dit is een doe boekje". „Ook de kerk moet in sociale en politieke ter men gaan denken." Daarom moet de kerk een stem hebben in deze we reld. Maar niet de synode is die stem en kan in onze tijd die stem zijn, wordt in het laatste hoofdstuk gezegd: De problemen zijn zo groot gewor den, dat het weinig zin heeft dat één kerk zich erover uitspreekt. Boven dien is de tijd van herderlijke brie ven voorbij. En in de derde plaats zijn de gemeenten niet evenwichtig vertegenwoordigd op een synode. ft Liever congres „Gezien al deze overwegingen gelo ven we," zo wordt vervolgd, „eerder in het effect van bijvoorbeeld een tweejaarlijks congres op instignatie van de Nederlandse Raad van Ker ken of in de regelmatige organisatie van een kerkedag, met een diepgaan de uitwerking van een tevoren vast gesteld thema". Bovendien, zo wordt ook gezegd, moet rekening gehouden worden met het feit dat de kernvraagstukken waar veel gemeenteleden mee worstelen helemaal de kernvragen van onze tijd niet meer zijn: „Er blijkt een diepe kloof te gapen tussen de plaats waar we als leden vsn de kerk staan, en de plaats waar we behoorden te staan". Niet alleen de synode loopt achter, maar ook een groot gedeelte van de kernleden, me nen de synoodkreters. In het slot van dit boekje richten de synoodkreters zich nog tot de mensen die het niet begrepen hebben op veranderingen: „We willen deze mensen bij voorbaat vragen te ko men met deugdelijke argumenten, en (bijvoorbeeld) niet met uit hun ver band gerukte teksten." Het probleem is dat er tegenwoordig niet veel mensen in de Gereformeerde kerken meer zijn die helemaal geen veran deringen wensen. Alleen willen velen heel andere veranderingen dan deze jongeren. hebben. Waarom moet de synode eerst spreken over ontwikkelingssa menwerking en pas daarna over zen ding, waarom eerst over oorlog en vrede en dan pas over evangelisatie werk, waarom eerst over rassenver houdingen en dan pas over werelddi- akonaat, waarom eerst over homofilie en dan pas over de geestelijke ver zorging van bijvoorbeeld de militai ren, waarom eerst over gastarbeiders en dan pas over het pastoraat (en de zending) onder buitenlandse studen ten? ft Op agenda Dit is geen poging om de vragen van deze groep jongeren te bagatel liseren. Maar toch geeft dit boekje zo sterk het irriterende gevoel dat de synoodkreters vergeten dan ook an dere mensen (ook jongeren) in de kerk met andere vragen worstelen Ik zie dan ook niet dat de synode een heleboel problemen opzij zal zet ten om deze vragen voorrang te ver lenen. Wel zou de synode ar wijs aan doen zich ernstig te bezinnen op de vraag welke problemen prioriteit moeten krijgen in haar besprekingen. De onderwerpen die in dit geschrift genoemd worden staan al op de agenda van de synode. En juist daar- g-\ 1 om is dit boekje een waardevolle bij- Uok voorrang drage. 't Zou nog niet zo dwaas zijn als de svnode dit boekie als een offi- Daardoor doet dit boekje ook tel kens weer denken aan de geschriften van de „verontrusten." Ook daar tref je dat vastbijten in een aantal punten, misschien geen vijf, maar toch zeker wel vier: Kuitert, de evo lutieleer, het Schriftgezag en de bin ding van de belijdenis. En zij willen ook voorrang voor hun vragen. Wat de Amsterdamse synoodkre ters niet duidelijk hebben gemaakt is waarom hun vragen voorrang moeten als de synode dit boekje als een offi ciële bezinningsbijdrage aanvaardde en zo alle synodeleden opdroeg het te lezen. Want over de (belangrijke) on derwerpen waartoe de synoodkreters zich beperken geven zij een brok uit muntende voorlichting. Synoodkreet - vragen met voor rang is een Anthos-boek uitgege ven gezamenlijk door In den To ren en Bosch en Keuning te Baarn. - Het boekje „Synoodkreet Vragen met voorrang" geeft aai het eind van ieder onderwerj een lijstje van verlangens, worden „suggesties aan de gere formeerde synode" genoemd. Hf is niet mogelijk ze alle te citeren omdat dat te veel ruimte zi* vergen. Hier zijn echter enkel) suggesties: Ontwikkelingshulp De synode spreke duidelijk ui1 dat haar als maatstaf voor bijdrage aan de ontwikkelingssj menwerking voor ogen staat, nié 'een redelijk percentage', maa 'datgene wat nodig is.' 'De synode overwege met grootste ernst of haar bijdrage, niet een allerhoogste prioriteit o haar agenda moet krijgen. Oorlog en vrede: De voorstellen en suggesth zijn zo wijdlopig en vaag dat w niet in staat waren ze in enkel woorden zinvol samen te vatta Apartheid: De synode moet niet alleen besluiten van de Gereformeerd Oecumenische Synode ratificerei maar concrete uitsprakén doen-i de geest van het door de GO verworpen minderheidsrappoi over apartheid in Zuid-Afrika. De synode concretisere haa standpunt door daadwerkelijk steun aan het Christelijk Instj tuut in Zuid-Afrika. I Homofilie: Bestudering van dit probleeij is noodzakelijk. Ze zal echter pa zinvol kunnen zijn als de homo fiel zelf de gelegenheid krijj aan het woord te komen en al er in ruime schaal gebruik ge maakt wordt van deskundigheit Gastarbeiders: De kerken dienen een werk groep in het leven te roepen oi het hele probleem grondig .t bestuderen," bovendien moet persoon beschikbaar gesteld woi den om te werken met en onde de buitenlandse arbeiders. D. Kickert-Groeneveld overleden HILVERSUM Op 70-jarige leef- tijd is overleden mevrouw D. Kic kert-Groeneveld. Van 1923 tot 1928 was zij doopsgezind predikante in Rotterdam. De crematie vond giste ren in stilte plaats. (Van onze kerkredactie) WENEN In aanwezigheid van vele gasten uit de oecumene, onder wie voor het eerst vertegenwoordigers van de Rooms-Katho lieke en de Russisch-Orthodoxe Kerk, is het vijfjaarlijks congres van de Europese Baptisten Federatie geopend. Veertig procent van de 2500 congresgangers komt uit Oost-Euro pa. Een van de belangrijkste doelén van dit congres is de ontmoe ting tussen Oost en West. Mede daarom was Wenen als conferentie plaats gekozen. In zijn openingstoespraak zei dr. Rudolf Thaut uit Hamburg, de presi dent van de Europese Baptisten Fe deratie, dat de baptisten altijd een lastig element in de maatschappij zijn geweest, omdat ze God meer gehoorzamen wilden dan de mensen. Zij hadden zich steeds moeite gege ven. om verschillende meningen en politieke opvattingen, zoals ze te ty peren zijn met de namen van de twee baptisten Martin Luther King en Billy Graham, te zien als verschil lende kanten van het ene evangelie, dat gericht is op het heil en de gene zing van de mens en de menselijke samenleving. De kansen voor een demokratisch ingerichte kerk, zoals de baptisten die kennen, zijn volgens Thaut nu gunstiger dan ooit te voren. „Daarom moeten wij nieuwe wegen zoeken, om de opdracht, die ons vanuit het evangelie gegeven is. konkreet te ma ken." De baptisten moeten dankzij hun houding van non-conformiSme in ge hoorzaamheid jegens God tot de voorhoede worden van de ene kerk van Jezus Christus. Vice-president dr. William Tolbert van Liberia, die de Baptisten We reldfederatie leidt, hield een korte toespraak, waarin hij de baptisten opriep zich te keren tegen elke vorm van discriminatie. Oost-Europa Uit Oost-Europa zijn ongeveer dui zend baptisten naar Wenen gekomen. Verreweg het grootste deel van hen (ruim zeshonderd) komt uit Tsje- choslowakije. Onder hen zijn 62 le den van een baptistenkerkkoor uit Bratislava. De Joegoslavische groep is 150 man sterk. Ook uit Roemenië is een grote groep. Kleinere groepen zijn uit Oost-Duitsland, Polen en Rusland ge- j komen Er zijn maar drie Europese landen, j die niet in Wenen vertegenwoordigd zijn: Albanië (waar voorzover bekend geen baptisten zijn), Bulgarije en Griekenland. In de twee laatste lan- I den is het aantal baptisten minimaal. Welis het- handjevol baptistèn" België vertegenwoordigd. De groo groep komt-Uit West-Duitsland (8 Het vorige Europese baptistenc gres werd m 1964 in Amsterdam houden. De aanwezigheid van Mal Luther King trok toen duizenden." langstellenden. Een van de redenen, waarom Wenen werd gekozen, is dat hond jaar geleden, in 1869, in Wenen eerste Oostenrijkse baptistengemé te gesticht werd. weeT max.L n.«L gist. Amsterdam h.bew. 28 18 Brussel h.bew. 24 7 Frankfort regenbul 26 3 Genève iw bew. 17 1 Innsbruck zw.bew. 25 3 Kopenhagen onbew. 22 0 Locarno zw.bew. 23 7' Londen motregen 22 5 Luxemburg mist 20 20 Madrid l.bew. 34 0 Majorca l.bew. 35 0 München regenbui 24 0.1 Nice l.bew. 26 0 Parijs zw.bew 26 18 Rome onbew. 29 0 Wenen zw.bew. 25 0 Zürlch zw.bew. 28 1 ROTTERDAM In een van de wijken van de hervormde ge meente Kralingen is men begin dit jaar overgestapt op de „ou- derling-nieuwe-stijl", wiens op dracht niet langer geografisch, maar functioneel bepaald is. De aanloopperiode van een half jaar geeft wijkpredikant ds. J. D. Hoekstra veel voldoening. Men vond dat het ouderlingschap, op de gebruikelijke wijze beoefend, gebrekkig functioneerde. De bezwa ren waren primair gericht tegen het onbegrensde van de taak, waardoor Iemand die ouderling werd. nooit precies wist wat hij zich op de hals had gehaald. Dit leidde soms tot gro te teleurstellingen. Daarnaast was er kritiek op het in de praktijk gegroeide systeem, dat iedere ouderling de zorg had voor een ..geografisch" bepaald stukje van de wijkgemeente een of twee stra ten met naar leeftijd, functie, be langstelling en ontwikkeling zeer verschillende bewoners. Opdrachten Bij een overleg over de taken voor de ouderlingen binnen de wijk kwamen de volgende opdrachten uit de bus: bezinning op de eredienst (in clusief de prediking, de dooppraktijk en de viering van het avondmaal), gemeente-vormingswerk (het krin gen-werk). de begeleiding van de ge doopte kinderen, katechese en jeugd werk, werk ten behoeve van werken de jongeren, studentenwerk, zorg voor de jonge gezinnen, zorg voor de bejaarden, zorg voor de nieuw ingeko- menen. de oecumene, de zending, de administratie en de coördinatie van de taken. Zo heeft thans iedere ouderling een bepaalde opdracht. Ds. Hoekstra heeft op gezette tijden korte bespre kingen met hen. Daaruit vloeien konkrete plannen voort, die dan in de wijkkerkeraad kort worden toegelicht en vast gesteld. Het werk richt zich dus niet meer op de bewoners van de geografisch bepaalde stukken van de wijk. maar op de verschillende „lagen" gemeen teleden en hun gezinnen. Sommige ouderlingen hebben voor hun konkrete opdracht al medewer kers en medewerksters uit de ge meente aangetrokken. De gemeenteleden zullen bij het begin van het winterwerk door mid del van een folder op de hoogte wor den gesteld van de ouderling-nieu- we-stijl en de nieuwe opzet van het gemeentewerk. Ds. Hoekstra kon bij deze nieuwe opzet dankbaar gebruik maken van de mogelijkheden, die SMRA biedt Dat is de landelijke stichting mecha nische registratie en administratie te Delft ten dienste van de Nederlandse Hea-vormde Kerk. De ouderlingen voor de bejaarden, de jonge gezinnen, de werkende jongeren beschikken over kompleet adressenmateriaal. Alleen kon de SMRA niet de na men en adressen van de studenten in de wijk verschaffen, want student geldt niet als beroep. Hierbij zullen de administraties van de economische hogeschool en de medische faculteit moeten helpen. Ds. Hoekstra zou het toejuichen, als het eens tot een uitwisseling van ROTTERDAM Onze reportage over de snelst groeiende kerkelijke gemeente in de Verenigde Staten (in 1961 nog maar 17 leden; in 1968 al leen al 1.600 nieuwe leden) in onze krant van 22 juli trok de aandacht van vele lezers. Zij wilden nadere in formatie over de cursus tot gericht huisbezoek, die in deze gemeente de basis was voor het succes. Men kan daartoe contact opnemen met ds. James Kennedy. Coral Ridge Presbyterian Church. 1901 NE Fif tieth Street. Fort Lauderdale. Florida- 33300, Verenigde Staten. ervaringen kon komen tussen alle wijk gemeenten, die experimenteren met het ouderlingschap. ..We kunnen meer van elkaar leren, dan we soms zelf weten," aldus ds. Hoekstra, BREMEN De evangelische kerk in de Bremer nieuwbouwwijk Huchling ziet af van de bouw van een kerk. die ruim drie ton zou hebben moeten kosten. De gemeenteleden bestemden dit geld voor het werelddiakoruat en zullen gebruik blijven maken van hun huidige houten noodkerk. Een andere gemeente in Bremen heeft om dezelfde reden een plan tot aanschaf van luidklokken laten varen. 2 3 4 6 7 8 10 11 12 13 Vul horizontaal in: 1. greppel. 2 de richting naar omlaag, 3. breinai 4. scheidingslijn, 5. kubieke meter hoog bouwwerk, 7. oude vlakteml 8. treurspel. 9 .jaargetijde, 10. blad kroon, 11. platvis. 12. vis, 13. verfst Bij de juiste oplossing leest men de cirkeltjes de namen van drie, vieren in Frankrijk. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. robot, 2. bron. 3. leven, 4. sti 5. ons, 6. K„ 7. A„ 8. pro, 9. geselJ peper, 11. speer, 12. kolen. BOVB KARSPEL. Geref. Kerken Beroepen te Aalten (vac. P. C. der Wel). W. Haverkamp Aalsmeer. Oud-Geref. Gem. In Ned. Bedankt voor Salford (Ontal (Old Reformed Church), M. A. Mie te Krimpen aan den IJsseL

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2