VELDSLAG IN IERLAND SUIKER VOOR 1 CENT PER KILO Nekkramp bij „gratis- slapers" Bernadette Devlin: Wilson moet ingrijpen Leven werd goedkoper Het Kwartet Treinbotsing Commentaar bij Hamburg: Losmake„ acht doden Grote duinbrand bij Zandvoort Stunt van Co-op Nederland SPRIliK «KT WIER Zaak-Asperen snel rond Nieuwe moord in Los Angeles herenflikken JAMIN ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Aanklacht tegen premier Trudeau I Nieuwe leidse Courant Woensdag 13 augustus 1969 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur HERDENKING De onlusten begon nen tijdens een mars van protestanten ter herdenking van de overwinning op de rooms-katholieken in 2689. /tritst' iitiliittirt'ii paraat Itarricailea ia Tonilontlerry Tra alias It' 180 tjetroatloa Bernadette Devlin LONDONDERRY Driehonderd Britse infanteristen staan pa raat aan de rand van Londonderry, de Noordierse stad waar gister avond en vannacht opnieuw een ware veldslag woedde tussen katholieken, protestanten en de politie. Zeker 180 mensen liepen verwondingen op. Ook zijn verscheidene arrestaties verricht. De toestand was vannacht zo ernstig, dat het jonge Britse Lager huislid Bernadette Devlin en een an dere leider van de beweging voor ge lijke burgerrechten, McCann, de Britse regering verzochten tussenbei- Je te komen en de grondwet op te schorten. Tevoren had Bernadette Devlin te vergeefs geprobeerd op een van de barricaden in Londonderry haar jon ge landgenoten van verdere geweld daden te weerhouden. De Noordierse premier, Chi- chester-Clark heeft zijn bezoek aan Amerika uitgesteld. Tot vanmorgen had hij overigens niet om een ingrij pen van de Britse troepen gevraagd. Herdenking De onlusten begonnen gisteren tij dens een mars van duizenden jonge protestanten door deze overwegend katholieke stad bij de jaarlijkse her denking van de nederlaag van de ka tholieke koning Jacobus II tijdens het belieg van Derry in 1689, dus 280 jaar geleden. Toen de stoet de door barricaden afgesloten wijk Bogside naderde, werden de marcherende protestanten en de politie op stenen en benzine bommen onthaald. Direct daarna be gonnen de straatgevechten. Op het hoogtepunt van de stttjd, omstreeks middernacht, werden ver scheidene- gebouwen in brand gesto ken. Tientallen meters hoge vlammen schoten omhoog. Er was geen houden meer aan. Traangas Voor het eerst sinds vele jaren ge bruikte de politie toen traangas om de oproerkraaiers uiteen te drijven. Hier voor was speciale toestemming nodig van de minister van binnenlandse za ken, Robert Porter. De katholieken trokken zich daarop voor het merendeel terug in het cen trum van Bogside, maar dat beteken de niet dat de gevechten daarmee ten einde waren. Omstreeks half twee werd het poli tiebureau in Londonderry met ben zinebommen bestookt, ook probeerde men het gerechtsgebouw in brand te steken. Voorts werden twee fabrieken en een benzinestation ernstig bescha- digd. j I Vanmorgen na het oproer, dat het van het afgelopen jaar 1 wordt genoemd, vertoonde de stad het 1 beeld van met stenen, beton en glss bezaaide straten en van verkoolde resten van barricaden. Zeker honderd politiemannen hadden verwondingen opgelopen. ZANDVOORT In de noordelijke duinen van Zandvoort heeft gisteren een grote brand gewoed. Doordat de wind steeds van richting veranderde ontstonden telkens nieuwe brand haarden. De brandweer van Zandvoort rukte met groot materieel uit doch moest al spoedig de hulp inroepen van de korpsen van Bloemendaal en Haar lem, alsmede van enige honderden I militairen uit Haarlem. Met een groot aantal vrijwilligers gelukte het tenslotte het vuur te bedwingen, juist voordat de vlammen het caravan kamp De duinrand hadden bereikt. Niet voorkomen kon worden dat on- I geveer 20 hectare beplanting door het I vuur werd vernield. Talloze vogels I en klein wild vonden in de metersho ge vlammenzee de dood. NEW YORK Het Amerikaanse weekblad Time weet te melden dat de secretaresse Mary Jo Kopechne die bij het auto-ongeluk op 18 juli verdronk, op de achterbank van de auto van senator Edward Kennedy zat en dat een ander meisje op de I voorbank zat. 1 Een agent die Kennedy moest be schermen, had gezien dat Mary Jo 's avonds om elf uur het buitenhuis had verlaten en vermoeid in de auto van desenator in slaap was gevallen. Enige tijd later verlieten Kennedy en een ander meisje het feestje en reden weg in de auto. Ze hebben kennelijk niet gemerkt dat Mary Jo tchterin lag te slapen. Kennedy en Volgens de politie moeten de onge regeldheden georganiseerd zijn ge weest. .„Dit was geen spontane uit barsting. Er zijn honderden benzine bommen gebruikt en die moeten te voren zijn klaargemaakt." Katholieke betogers hadden uit een garage grote hoeveelheden benzine gestolen. Geruchten Er gingen vannacht zelfs geruchten, dat zich onder de „oproerlingen van Bogside" jonge Franse revolutionairen bevonden. Dit gerucht werd nog ver sterkt toen de politie meedeelde, do cumenten te hebben gevonden die aanwijzingen van Franse revolutio nairen voor het voeren van straatge vechten bevatten. Voor vervolg zie pag. 5 Nog enkele beelden uit het roerige Londonderry. Terwijl jongeren hun mars maakten over de oude stads wallen, stond in andere delen van de stad de oproer-politie gereed om elk spoortje van geweldpleging tussen protestanten en katholieken te lijf te gaan. De politie had handenvol werk, niet alleen aan het uiteendrijven van demonstranten maar ook aan het vervoeren van gewonden en arrestanten. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT In de 700 filia len van Co-op Nederland gaat de suiker met ingang van mor gen slechts één cent per kilo kosten, 't Gaat voorlopig om een party van 500.000 kifcr van eer ste Nederlandse kwaliteit. De verkoopleiding is bereid hier 1 miljoen kilo van te maken, als de vraag dit noodzakelijk maakt. Met deze aktie, die Co-op enkele tonnen kost, hoopt men een einde aan de sinds drie weken woedende suikeroorlog te maken. Het publiek moet er volgens de grootste Neder landse consumentenorganisatie op at tent worden gemaakt dat het in we zen geen kunst is één artikel uit het totale levensmiddelenpakket tegen afbraakprijzen aan de markt te bren gen. „Als er gestunt moet worden", al- Mannen maken de modes en modes maken de vrouwen. DE BOISSON eüéwm'' „Ik heb hem loch aan de lijn." Strandweer Het storingsfront passeerde snel, zodat het strandweer zich vlug herstelt. Ook morgen droog en zonnig met een zwakke zuid westen wind. Temperaturen al weer iets aangenamer, in de middag 22 a 23 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Een klein hoge- drukgebied komt naderbij en brengt opnieuw zomers strand weer. Zou en maan 14 augustus zon op 5.22, onder 20.06; maan op 6.28, onder 20.40; 20 aug. E.K. DE BILT. Droog en vrij zon nig weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere middagtemperatu- ren. DE BILT Het afgelopen et maal trok een frontensysteem over ons land. Het behoorde bij een depressie waarvan het cen trum zich boven Zuid-Engeland bevond. Het overtrekken van het front ging op de meeste plaatsen met regenbuien gepaard. Op enkele stations werd tijdens het passeren- van hét front ook onweer waargenomen. De regen- hoeveeiheden die vanmorgen om zeven uur wérden afgetapt lie pen nogal uiteen. Het station dat de meeste neerslag meldde was het vliegveld Deelen, waar 13 mm werd afgetapt. In de totale lucht drukverdeling boven ons land verandert 'de komende 24 uur niet veel. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon 5 tot 12, min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp. 2 tot 6 graden boven nor maal, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 90 procent BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.8 cm (1011 millibar), stü- gend. dus Co-op, „willen wij graag de toon aangeven. De broodoorlogen, de sui- keroorlogen, de melkoorlogen enzo voorts worden veroorzaakt door prijsboksers, die niet de verant woording hebben voor een groot, mo dern en goed geoutilleerd winkelap paraat. Ze verstoren het evenwicht van de prijzen, die in nauw overleg tussen de regering, de fabrikanten cn de bonafide handel tot stand komen. Als deze oorlogen voortduren, wordt op den duur het in stand houden van eigentijdse optimaal georganiseerde supermarkten wellicht onmogelijk gemaakt." De aanbieding van Co-op Neder land geldt voorlopig voor een week. Zij is gekoppeld aan de aankoop van een fles sherry of port of vruchten sap ter waarde van drie gulden. DUITS De inkoopprijs van Nederlandse suiker van eerste kwaliteit bedraagt 1.04 per kilo. De verkoopprijs was tot. voor kort 1,17 per kilo. De sui keroorlog ontstond, toen prijsboksers een Duits produkt met 20 procent minder zoetkracht tegen 0,80 per kilo op de markt brachten. De groot winkelbedrijven verlaagden daarop de prijzen van Nederlandse suiker. Albert Heijn ging naar 0,99 per ki lo, De Gruyter naar 0,88 (bij aan koop van een pond koffie) en Co-op naar 0,79 (eveneens bij aankoop van een pond koffie). De prijzen van het totale le vensmiddelenpakket (meer dan dui zend artikelen) bij elk van de groot winkelbedrijven verschillen onder ling slechts enkele promille's. Over de hele linie genomen, ligt de winst tegenwoordig onder de één procent. Co-op Nederland zegt nog dat de „loss-leaders", zoals de sterk in prijs verlaagde artikelen van de prijsboksers worden genoemd, de marktverhoudingen aantasten. Het zijn lokmiddelen om de huisvrouw te bewegen ook het overige deel van het levensmiddelenpakket in dezelfde zaak te kopen. Over de kwaliteit daarvan wordt echter iri alle talen gezwegen. Het ziet er naar uit, dat de drie an dere grote kruideniersconcerns (Al- bert Heijn, Simon de Wit en De Gruy ter) de Co-op niet in deze stunt zal volgen. Een woordvoerder van Albert Heijn noemde het ongezond, dat de concurrentiestrijd op slechts enkele artikelen wordt uitgevochten. „Albert Heijn vecht liever op een breed ter rein". Van de zijde van De Gruyter werd meegedeeld, dat haar speciale aanbie ding (88 cent per kilo bij een pond koffie) voorshands gehandhaafd zal blijven. Ook Simon de Wit had van morgen nog geen plannen om tot te genactie over te gaan. HAMIBURG Bij Hamhurg-Har- burg op het traject Hamburg-Bremen heeft zich gisteravond een treinonge luk voorgedaan waarbij minstens acht mensen om het leven kwamen. 24 mensen werden zwaar gewond en een nog niet bekend aantal liep lichte verwondingen op. Het ongeluk ontstond toen een sneltrein op de internationale expres se-trein inreed waarvan de laatste drie wagons ingedrukt werden en omsloegen. Vele reizigers raakten be klemd en velen hadden een ze nuwschok opgelopen. Volgens de Duitse spoorwegen is het ongeluk vermoedelijk veroorzaakt door een mankement aan de seininstallatie. De expresse was op weg van München naar Kiel. Officier verwacht: (Van een onzer verslaggevers) ASPEREN Het onderzoek rond de wurgmoord op de 49-jarige me vrouw C. V.-van R. wees er ook vandaag steeds meer op dat de echt genoot H. V. de dader is. De officier van justitie mr. F. II. von Mcyenvelt, die het onderzoek leidt, verwacht binnenkort dc zaak afgerond te hebben. Hy zal vrydag, wanneer de termyn van de voorlopige hechtenis van V. is verstreken, van de rechtcr-commis- saris vorderen V. in verzekerde be waring te stellen, als zich tenminste geen nieuwe ontwikkeling voordoet. „Over het motief van de moord tasten we nog in het duister", aldus de officier. „Wij hebben wel vage vermoedens, maar daarover kan ik nog niets meedelen. Het is niet aan nemelijk. dat V. in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehan deld." Inmiddels hebben twee jongens van zeventien jaar gezegd in de bewuste nacht een onbekende man te hebben gezien in de buurt van het huis waar de moord werd gepleegd. Het twee tal, dat in het meertje De Wiel ille gaal zat te vissen, vertelde dat de man, nadat hij gezien was, snel in een roeibootje stapte, naar de andere kant roeide en haastig in een auto ervan doorging. Mr. Von Meijenvelt gelooft niet dat deze onbekende figuur iets met de moordzaak heeft te maken. LOS ANGELES Gisteren is in i Los Angeles opnieuw een moord ge pleegd, de achtste sinds zaterdag. Het slachtoffer is de 51-jarige William Lennon, vader van de Lennon-sisters, een vocaal ensemble. De moord werd gepleegd op een golfterrein en is volgens de eerste berichten gevolgd op een vechtpartij tussen Lennon en een andere man, die een geweer bij zich had. Lennon wist zich aanvankeljjk los te rukken, waarna zijn aanvaller drie keer op hem schoot. TAE zomerse weken ten spijt, nade ren we de septembermaand. En niet valt aan te nemen dat deze of gene, op zijn rug liggend ergens aan het strand, wandelend in een ver mooi land, of klimmend op een uit dagende berg, niet ook reeds zijn ge dachten laat gaan naar de dingen die komen zullen. Nu en dan weet de krant er iets van te registreren. Van christelijke par tijen die in provinciaal verband tot nauwer samengaan besluiten. Of van enig pril contact tussen wat mensen uit de VVD en uit D'66. Er zijn aanwijzingingen dat we maan den tegemoet gaan waarin het aan activiteit niet zal ontbreken. Studen ten hebben in deze zomermaanden de universiteit minder vergeten dan in andere jaren het geval placht te zijn. En ook op andere gebieden zullen op gang gekomen bewegingen voortgang hebben. De mens is een actieveling. en in onze eeuw wel in het bijzonder. In zulk een situatie schijnt nu een maal van alles te moeten worden „losgemaakt'. De gevestigde orde, eens een stabiel element in het men senleven, wordt reeds als zodanig argwanend bekeken. Iets kan beter niet „gevestigd" zijn; dan heeft het althans kans er beter van al te ko men. Nu hebben wij tegen kritiek ook op de gevestigde orde geen bezwaar. Er kunnen immers in een samenleving verhoudingen groeien die alleen al aanvaard worden omdat zc nu een maal zo zijn gegroeid. Vaak is men zelfs geneigd om aan dat gegroeide dan bovendien de beschutting te ge ven van een ethische norm. Dat is natuurlijk onjuist. Iets is niet goed alleen vanwege het feit dat het er is. Ook het gegroeide behoort kri tisch te worden bezien. Waarvoor echter wèl dient te worden gewaakt is dat, omgekeerd, het „los maken" niet het karakter gaat aan nemen van een deugd-op-zichzelf. En die kans zit er tegenwoordig ook wel in. In feite is dat, by alle schjjn van kritische zin, natuurlijk ook weer kri tiekloos handelen. Eens kyken wat er straks, in septem ber, van komen gaat. 150 gram van 108 voor 98 niet te geloven voor die prijs! VOORAL DOOR UITVERKOOP DEN HAAG Van midden juni tot midden juli zijn' de kosten van le vensonderhoud gedaald met 0.9 procent. Het prijsindexcijfer zakte van 127.1 tot 125.9. De daling is voor een belangrijk deel te danken aan de uitverkoop in kleding en schoeisel, waarvan het indexcijfer van 128.7 tot 120.8 terugliep. Voor de sector voeding kwam dit cijfer van 122.0 op 121.6, als gevolg van een prijsverlaging van groenten, suiker en eieren. Deze werd voor een deel ge compenseerd door prijsstijgingen van aardappelen, fruit, vlees, vleeswaren, vis, alcoholhoudende dranken en kaas. Ook werden prijsstijgingen geconsta teerd voor benzine en woningonderhoud. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Onder de jonge buitenlandse toeristen, die 's nachts I mogen bivakkeren in de gangen en in het trappenhuis van de studen tenflat aan de Weesperstraat, heeft zich een geval van nekkramp voor gedaan. Het gaat om een Duitse jongeman, die in het Wilhelminagasthuis is op genomen en er thans „redelijk goed" aan toe is. Twee studenten, die met hem in contact zijn geweest, zijn opgenomen voor observatie. De verdieping van de flat, waar de nekkramp werd ge constateerd, is ontsmet. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! VANCOUVER Een 17-jarige Ca- nadees, Richard Bruce Jesmer, heeft I, een aanklacht wegens mishandeling II ingediend tegen premier Trudeau. Trudeau zou hem tijdens een de- il monstratie tegen de oorlog in Viet nam, afgelopen vrijdag, een kara- te-klap in het gezicht hebben gege ven nadat Jesmer hem een smerig woord had toegevoegd. De vrederech ter wil vrijdag a.s. Jesmer en getui gen horen. Schri|f op de bon duideli||f het gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886^^ 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- LEVASSOR 1895 4 FIAT 1901 5 POPE WAVERlEY 1907 6. IANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als i Nieuwe Leid de envelop schrijft: t, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1