Vijfvoudige moord in huis van regisseur Polanski Auto hotst op trein: vader en zoon dood Moskou wil rust bij herdenking invasie Jonge vrouw en gasten gedood D '66 wil (nog) geen officieel gesprek met VVD Nigeria verwerpt plan Rode Kruis Roemenië wil defensie zelf verzorgen Kennedy ontkent bewering krant Mulder heeft genoeg orders Springstof lekt uit vrachtauto Kind verdronk onder de ogen van zijn ouders Vleestransport gedupeerd door devaluatie 6 MAANDAG 11 AUGUSTUS 1969 <J59i ev In en bij dit luxueuze buitenhuis op een heuvel in Bel Air vol trok zich het drama, waarbij vijf personen het leven lieten. Roman Polanski, de filmproducent van Poolse afkomst die vorig jaar met Sharon Tate trouwde, vloog onmiddellijk na het bekend wor den van de moorden van Londen naar Los Angeles. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hoewel het hoofd bestuur van D '66 het kontakt dat zijn leden met leden van andere partijen hebben toegejuicht, niet van plan op korte termijn met de hoofdbesturen van die partijen te gaan praten over samenwerking. Dat is de officiële reactie van D '66 op het voorstel van enkele leden van D '66 en het Liberaal De- mokratisch Centrum, een groepe ring in de WD, een formeel ge sprek tussen de WD en D '66 te beginnen. Reeds eerder gaf mevrouw Haya van Someren Downer, voorzitter van de WD, te kennen, dat de liberalen voorlopig weinig heil zien in een gesprek met D '66. WEINIG VERTROUWEN Het gesprek tussen leden van D '66 en het LDC heeft weer eens bewezen, dat de tegenstelling pro- gressief-conservatief dwars door de politieke partyen loopt. Leden van D '66 voeren immers tegelij kertijd gesprekken met socialisten binnen het PAK-overleg). De bedoeling van D '66 blijft blijkbaar het losweken van be paalde groepen uit WD en PvdA. De voorzitter van D '66, de heer Beekmans, gaf dit weekeinde toe. dat hij weinig vertrouwen heeft in de WD. Volgens hem is het onmogelijk dat het Liberaal Demo cratisch Centrum erin zal slagen deze partij uit de conservatieve hoek te halen. LAGOS Nigeria heeft zaterdag het voorstel van het internationale comité van het Rode Kruis inzake het ver zenden van hulpgoederen naar Biafra verworpen. Volgens de Nigeriaanse minister van voorlichting Enahoro bevatte het voorstel van het Rode Kruis-comité geen nieuws. Het voorstel beoogde hulpvluchten naar Biafra van Coto- nou en Santa Isabel, na inspectie op neutraal gebied. Minister Enahoro zei dat inspectie van de vliegtuigen in Lagos niet meer dan twintig tot dertig minuten zou vergen. LOS ANGELES De politie zocht vandaag naar een nieuwe verdachte in de opzienbarende moord op de filmster Sharon Tate en vier andere personen. De lijken werden vrijdagavond ge vonden in het luxueuze buitenhuis van de beroemde Poolse filmregisseur Roman Polanski op de heuvels van Bel Air in Holywoodl. Zijn tweede vrouw Sharon Tate (26 jaar oud) was doodgestoken, evenals haar voorma lige verloofde, de 35-jarige kapper Jay Sebring, en Abigail Folger, de 26-jarige erfgename van een koffie- fortuin. Twee anderen bleken te zijn dood geschoten: de 27-jarige Voytek Fry- kowski (een vriend van Polanski) en dé 18-jarige Steven Parent Geen rituele moord Volgens de politie zyn er geen aan wijzingen gevonden die op een zeden misdrijf of een rituele moord zouden duiden. Er zyn ook geen sporen van alcohol of verdovende middelen. De toestand waarin de politie de lijken vond, was overigens wel ge schikt om allerlei geruchten te laten ontstaan. Het lijk van Sharon Tate, die acht maanden zwanger was, hing aan een nylon koord dat over een balk was geworpen. Aan de andere kant van het koord was haar vroegere verloofde gebonden; hij had een zwar te kap over het hoofd. De twee gasten Frykowski en Abigail Folger lagen dood op het grasveld voor het huis. Steven Parent was doodgeschoten in een auto toen hij het hek bij de woning wilde uit rijden. Op de voordeur was het woord „pig" (varken) geschreven. Alle tele foon- en elektriciteitskabels waren doorgesneden. De huisbediende William Garretson werd na de ontdekking van de moord slapend gevonden in het gastenver blijf. Hij werd gearresteerd onder be schuldiging van moord niet omdat men hem direct verdacht, maar om hem langdurig te kunnen ondervra gen. Men dacht dat hij na een onder zoek met de „leugendetector" wel weer vrij zou komen. De politie zocht vandaag een ver dachte die wellicht in een rode Fer rari sportauto, eigendom van Polanski, was gevlucht. De auto werd later ge vonden in een plaatselijke garage, waar hij gerepareerd werd. Polanski is inmiddels in Caiifornië teruggekeerd. Hij had op Sicilië een filmprijs in ontvangst genomen en was in Londen toen zijn vrouw werd vermoord. In Los Angeles zei hij een rituele moord uit te sluiten en Gar retson onschuldig te achten. BOEKAREST Roemenië heeft zaterdag trouw beloofd aan het Warschau-pact, maar tegelijkertijd duidelijk gemaakt dat het zijn eigen verdediging wil verzorgen. Minister van defensie Ion Ionita zei op het partijcongres dat de Roe meense defensie-industrie steeds meer bijdraagt tot de bevoorrading van de Roemeense strijdkrachten, zo dat Roemenië hopelijk niet langer af hankelijk zal zijn van Sowjet- russische wapenleveranties. Deze zijn de laatste vier of vijf jaar steeds minder geworden en nu bijna opge houden. De Roemenen hebben nu zelfs ge brek aan onderdelen voor hun Migstraaljagers en hun tanks. Ver moed wordt dat de Russen hun onge noegen met de onafhankelijke poli tiek van het land willen tonen. Ionita herinnerde Rusland en zijn orthodoxe bondgenoten er voorts aan dat Roemenië geen vreemde troepen op zijn bodem zal dulden zonder toestemming van de leiding van het land. EDGARTOWN Senator Edward Kennedy heeft zaterdag gezegd dat de bewering dat hij aan zijn neef Joseph Gargan zou hebben gevraagd de schuld voor het auto-ongeluk en de dood van de secretaresse Mary Jo Kopechne op zich te nemen, onjuist is. De bewering is gedaan dool de ru briekschrijvers Drew Pearson en Jack Anderson in de Washington Post. Zij schreven dat Kennedy dat verzoek had gedaan maar zich de volgende dag had bedacht. Ik zou geen commentaar op dit artikel wil len geven dan dat het onwaar is. Het is vals", aldus senator Kennedy. ATHENE In de ontvangsthal van het hoofdkantoor van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Air ways is zaterdagmiddag een bom ont ploft. Negen personen, onder wie twee Amerikaanse toeristen en een Brit, werden licht gewond. De Griekse verzetsbeweging beweert verantwoordelijk te zijn voor deze bomaanslag. HARMELEN Vanmorgen is op een overweg in Harmeien een personenauto uit Kockengen tegen een trein gebotst. De beide inzittenden van de auto, de heer J. Blom en zijn zoon, waren op slag dood. De overweg was met automatische knipperlichten beveiligd. Over de oor zaak van het ongeluk is nog niets be kend. Door de klap raakte het treinstel, dat van Rotterdam naar Amsterdam onderweg was, ernstig defect. Beide sporen waren enige tijd versperd. HARDERWIJK Een auto-onge luk op de rijksweg 28 onder Harder wijk eiste zaterdagmorgen een dode en twee gewonden. Het ongeluk ontstond toen de door de 52-jarige juffrouw A. J. Blom uit Haarlem bestuurde wagen een op de weg gevallen spatbord van een voor haar rijdende auto wilde ontwijken. Zij gaf een ruk aan het stuur waar door de wagen in een slip geraakte en over de kop sloeg. Mejuffrouw Blom werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Haar mede-pas sagier, de 80-jarige moeder van me juffrouw Blom en mejuffrouw Man- demaker, beiden uit Haarlem, raak ten gewond. MAASTRICHT Gistermorgen is in Maastricht een sportwagen, bestuurd door een AFCENT-militair, tegen een personenauto gebotst. De 26-jarige mevrouw W. J. Limbeek uit Margraten, een van de inzittenden van de personenwagen, werd daarbij gedood. BLADEL Zaterdagavond is in Bladel de 16-jarige Maria van Hoof uit Reusel om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereed te- In Bergen op Zoom Inbraak verijdeld bij juwelier BERGEN OP ZOOM Dank zij een tip heeft de politie zondagmorgen vroeg een inbraak kunnen voorko men bij de juwelier Van Mil aan de Wouwsestraat. Twee mannen, G. v. d. S. uit Roosendaal en J. T. uit Kapel- le-Biezelingen, werden aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De 19-jarige huisbediende William Garretson, die een verhoor in ver band met de moorden ondergaat. Sharon Tate Nog een moord In een woning in Hollywood is zondagavond het stoffelijk over schot gevonden van twee oudere mensen, een man en een vrouw die kennelijk met messteken om het leven zijn gebracht. De moordpartij vertoonde sporen van overeenkomst met die in het huis van Roman Polanski, enkele kilometers verderop. Het hoofd van de vermoorde man was bedekt met een laken, dat van de vrouw met een nachtgewaad. Van een van de vijf slachtoffers in de woning van de Polanski's was het hoofd be dekt met een kap. BOSKOOP In het jaarverslag over 1968 van Mulder's fabriek van rollend materieel n.v. Boskoop valt o.m. te lezen dat het bedrijf het ge hele jaar 1969 voldoende van orders zal zijn voorzien. De directie heeft vertrouwen dat, mede gezien de gang van zaken bij de dochterondernemin gen, een zekere verbetering tot de reële mogelijkheden behoort. Wat het jaar 1968 betreft konden de gestegen kosten niet volledig wor den gedekt. De resultaten van de dochterondernemingen in Engeland waren zodanig dat het in voorgaande jaren gereserveerde bedrag groten deels kon worden teruggeboekt. De vestiging in Duitsland werkte voor het eerst zonder verlies. Mulder (Canada) Limited boekte weer goede resultaten. De omzet van het bedrijf te Boskoop bedroeg 12.104.000 (v.j. 12.143.000), waarvan 36 pet. (38 pet.) werd geëxporteerd. Het bedrijf ver schaft werk aan omstreeks 230 werk nemers. De op 20 augustus te hou den aandeelhoudersvergadering wordt voorgesteld het dividend over 1968 te bepalen op 7 pet. en ƒ59.000 aan de algemene reserve toe te voe gen. Troepen naar Tsjechoslowakije? PRAAG President Svoboda van Tsjechoslowakije en de leider van de communistische partij, Husak, zijn gisteravond in Praag teruggekeerd na een, wat wordt genoemd, korte vakantie aan de Krim. Zij hebben hier geconfereerd met de Russische partijleider Brezjnef en president Podgorny. Tijdens de besprekingen waren de „broederlijke" banden tussen de twee partijen versterkt, zo heette het in de Russische verklaring die na afloop j werd uitgegeven. Er werd echter niet gerept over „eenstemmigheid van j standpunten", wat in het verleden j geduid zou hebben op onenigheid tus- sen de twee partijen. Waarnemers geloven dat de Russi- j sche leiders van het Praagse regiem hebben geëist dat zij veiligheidsmaat- I regelen nemen om een anti-Russis- sche actie te voorkomen bij de her denking van de Sowjet-invasie van I een jaar geleden (op 20 en 21 augustus). Intussen weet het Britse blad Ob server tc melden dat colonnes Russi sche tanks vanuit Polen, Oost- Duitsland en het westelijke deel van de Oekraine in de richting van Tsje choslowakije rijden. Er zouden al Russische troepenversterkingen zijn aangekomen. Tankeenheden uit de Sowjetunie hergroeperen zich in de omgeving van Bohemen en Moravië, dichtbij de grens tussen Tsjechoslo wakije en West-Duitsland. Het blad van de Tsjechoslowaakse KOPENHAGEN De Deense kustvaarder Tholstrup uit Kopen hagen heeft gisteravond vijf op varenden van de Belgische boot Liliane 705, die voor de Engelse Oostkust was vergaan, in veiligheid gebracht. De kustvaarder was op weg naar Rotterdam. communistische partij, Rude Pravo heeft „de arbeiders bij de publiciteits media" opgeroepen de boodschap pen die tegen het huidige bewind van Husak zijn gericht. te onder scheppen. „Inlichtingen en rapporten die de consolidatie van de politieke en economische toestand in Tsjecho slowakije schaden, kunnen niet meer worden getolereerd". gen een andere wagen botste. VALENCE Zes personen, onder wie vijf Nederlanders, zijn zaterdag morgen gewond geraakt bij een au to-ongeluk in de omgeving van de Franse stad Valence. Volgens het Franse persbureau AFP zijn de Ne derlanders afkomstig uit Zwolle en dragen vier van hen de volgende na men: Bestuurder M. Knarren (22), B. Huikink (22), B. Bosch (19) en G. Bouvhius (20). De Nederlanders zouden met hun wagen aan de linkerkant van de weg zijn geraakt en kwamen vervolgens in botsing met een vrachtwagen en een personenwagen. IHAARLEM Gisteravond is de anderhalfjarige Susanne Freund uit Essen om het leven gekomen bij een ongeluk, dat met de auto van haar grootouders gebeurde. De wagen van het echtpaar Klinken, eveneens uit Essen, raakte op de westelijke rand weg van Haarlem in een scherpe bocht tegen de vangrail, waarbij het dak van de wagen werd open gescheurd. De heer Klinken liep zo danig letsel op, dat een been moest worden geamputeerd. ROTTERDAM Politie, brand weer, geneeskundige dienst, douane en een chemisch expert zijn zondag middag gealarmeerd voor een stil staande vrachtwagen met vaten, waaruit een giftige, brandbare en onder bepaalde omstandigheden ex plosieve stof, lekte. De auto stond aan de Spangensekade in Rotterdam. Een wandelaar ontdekte het ge vaar. De lading was bestemd voor een munitiefabriek in Oostenrijk. Van de zijde van het korps ge vaarlijke stoffen in Den Haag verna men wij, dat de inhoud van de va ten, dinitrotolueen, niet voorkomt op de lijst van hoogexplosieve spring stoffen die slechts met bijzondere voorzorgen mogen worden vervoerd. Dinitrotolueen is nauw verwant aan trinitrotolueen, de springstof die onder de naam TNT of trotyl zo be kend is geworden als lading van vliegtuigbommen en andere projec tielen tijdens de oorlog. Dinitroto lueen is een der grondstoffen voor de bereiding van trotyl. De brandweer heeft de twee lek kende vaten naar een afgesloten ter rein bij de Waalhaven gebracht. Ver der heeft de brandweer de straat schoongespoten. Het weer in Europa BARENDRECHT Ter hoog te van de afrit naar Barendrecht botste gisteravond op de rijks weg RotterdamDordrecht deze auto door nog onbekende oor zaak op een tegenligger. Na e^-st enkele malen over de kop te zijn gebuiteld kwam het wa gentje in deze toestand tot stil stand. De bestuurder de 55-ja- rige schipper H. G. Oudshoorn uit Rotterdam kwam om het lev. Zijn vrouw is ernstig gewond naar het Sint-Clara-ziekenhuis gebracht. Als gevolg van het ongeluk ontstond op de drukke rijksweg een kettingbotsing waarbij vier andere auto's be trokken raakten. Het verkeer ondervond ruim twee uur ver traging. weer max.t. gist. n.sl. Brussel onbew. 29 0 Amsterdam onbew. 28 0 Frankfort onbew. 29 0 Genève zw. bew. 28 0 Innsbruck 1. bew. 27 0 Kopenhagen onbew. 21 0 Locarno 28 0 Londen zw. bew. 29 0.1 Luxemburg onbew. 30 0 Madrid onbew. 34 0 Majorca onbew. 30 0 MUnchen onbew. Nice geh. bew. 28 Parijs onbew. 30 0 Rome zw. bew. 28 Wenen 1. bew. 23 0 Zürlch h. bew. 26 0 BERGEN In een grindgat bij de Middenpeelweg onder Horst-America is zaterdagmiddag de 9-jarige J. Melis uit Miérlo-Hout onder de ogen van zijn ouders verdronken. Ook in een baggergat tussen Piasmolen en Mook heeft zich een verdrinkingsgeval voorgedaan. Hier was het een 18-jarige jongeman, Paul van Hezik uit Voorburg, die ver dronk. BLOEMENDAAL Aan het Lan- gevelderslag tussen Noordwijk aan Zee en Zandvoort verdronk gister middag een 22-jarige jongeman uit Amsterdam.-De man werd om één uur vermist. Zeven uur later spoelde zijn stoffelijk overschot aan. LEEUWARDEN In het IJssel- meer bij Tacozijl is gistermiddag de 9-jarige Wilfried Kramer uit Sondel verdronken. De jongen was met nog twee vriendjes aan het spelen in het ondiepe gedeelte langs de oever. Zij waagden zich te dicht bij een uitwa teringsgeul van het oude gemaal en raakten er alle drie in. Geen van hen kon zwemmen. Twee jongens werden gered, Wilfred verdronk. MOUSCRON Verscheidene Deen se en Nederlandse koelwagens met vlees worden door de Franse douane aan de grensovergangen Mouscron- Tourcoing en Menen-Halluin tegen gehouden. De wagens mogen Frankrijk niet in wegens de devaluatie van de Franse frank. Zij moeten wachten totdat de ministers van landbouw van de zes EEG-landen in Brussel de „reken eenheid" van „groen Europa" hebben herzien. Het Franse devaluatiebesluit werd niet tijdig genoeg bekend bij de Doua ne om de Deense en Nederlandse ver voerders nog te waarschuwen. Dezen vrezen nu dat de lading door de warmte zal bederven. Een prinses maakt een diepe bui ging voor een vorstin: hoffelijk en gracieus gebaar bij de oe- groeting van de Britse koningin Elizabeth in het Noorse Molde. De prinses is Sonja. Intussen verwelkomt koning Olav prinses Anne, die haar moeder vergezelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6