DRUK OP HET POND Commentaren Drie astronauten gezond uit quarantaine Deurwaarders maken verkoop van schilderij van „Rubens" onmogelijk Verkeer naar kust in knoop I Het Kwartet SPRIUK Crita) Mrr WÊÊÊÊÊM Zonnig IMF GAAT AKKOORD Nederland en België wijzigen pariteit niet Meisje valt uit rijdende trein Geen besmettingsgevaar aanwezig Engelse kajuitjacht liep op het strand ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant Maandag 11 augustus 1969 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In het leven en in de kunst moet men elke dag opnieuw beginnen. COUPERUS „De zeep it op. Wilt u het schuim gebruiken DE BILT Ook het afgelopen etmaal werd het weer in ons land bepaald door een gebied met hoge barometerstanden, waar van het centrum boven Skandi- navië lag. De oostelijke wind, die aan de zuidzijde van dit hoge- drukgebied waaide, transporteer de warme lucht naar onze om geving. Vannacht daalden in deze lucht de temperaturen op enkele plaatsen tot omstreeks 12 graden. Boven Noord-Polen bevindt zich in de bovenlucht een storing die daar veel bewolking veroorzaakt. Het laat zich echter aanzien dat deze bewolking niet tot ons land zal doordringen. Het fronten systeem van een depressie, waar van het centrum ten westen van Ierland ligt trekt langzaam naar het oosten. Dit frontensysteem zal morgen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Er wordt dan ook weinig ver andering in het algemene weer beeld verwacht, BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), da lend. Strandweer Doordat het hogedrukgebied boven Scandinavië zich hand haaft kunnen de storingsgebieden uit Frankrijk ons nog niet berei ken. Ook morgen overwegend zonnig en zomers. Matige oosten wind. Temperatuur 26 tot 28 gra den, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Voorlopig over heersend goed strandweer. Zon en maan 12 augustus zon op 5.19, onder 20.10; maan op 3.58, onder 20.16; 13 aug. N.M. In Washington keurde het Internatio nale Monetaire Fonds met algemene stemmen de devaluatie van de Franse frank goed. Minister Witteveen voorzitter in Brussel Wat tlovn yvltlmurktvn? Aankowp Êhtiisv marken Prijsstop in Frankrijk Franse stuntman verongelukt LE HAVRE De Franse stunt man Jean Tomitch is gisteravond bij een poging het werldrecord dui ken met een auto te verbeteren, verongelukt. Met een snelheid van 100 kilometer per uur reed de stunt man bij Les Andelys van een 15 meter hoge kant in de SeinS. Duizenden toeschouwers zagen hoe de auto vijftig meter door de lucht vloog en in plaats van recht in het water te komen, omsloeg en door de stroom werd meegevoerd. Tomitch werd pas een uur later door kikvorsmannen op het droge gebracht. Hij had slechts voor een half uur zuurstof bij zich. PARIJS Mogelijk zullen verscheidene valuta's, zoals de Bel gische frank en de Deense kroon, alsnog worden gedevalueerd zodra blijkt dat de Europese geldmarkten paniekerig reageren op de deva luatie van de Franse frank. Vandaag waren de geldmarkten voor het eerst open na het bekend worden van de Franse maatregel. Regeringskringen in Parijs zijn nog al bezorgd over de tekenen die wijzen op speculatieve druk op het pond sterling en andere Europese munt eenheden. Ook al heeft bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland met nadruk verklaard dat de Duitse mark niet zal worden gerevalueerd (op waarderen), toch is het niet uitgeslo ten dat speculanten zullen proberen Duitse marken aan te kopen waar door nieuwe druk op het Britse pond sterling zou worden uitgeoefend. Het pond is toch al enkele punten gedaald ten opzichte van de dollar sinds de Franse devaluatie. Van grote invloed zullen de cijfers van de Britse handelsbalans zijn. Donderdag worden de resultaten van het Britse handelsverkeer in juli be kendgemaakt. Een groot tekort hier op zou de vlucht uit het pond kun nen versnellen. frank (12,5 procent). Het gaat hier om vroegere Franse koloniën. EEG Men neemt niet.aan dat de reken eenheid binnen de EEG (het mone taire systeem waarop de landbouw politiek is gebaseerd) zal worden ge devalueerd. De ministers van finan ciën en van landbouw van de zes EEG-landen spraken hierover van daag in Brussel onder leiding van mi nister Wïtteveen, die zijn collega mr. Luns verving. De Nederlandse ministerraad be sloot in zyn vergadering van zater dagmorgen de pariteit van de gulden niet te wyzige». De Belgische rege ring nam een dergelyk besluit. De Westduitse regering liet weten dat zij niet wil dat de Duitse boeren gedupeerd zouden worden door enige repercussie in de gemeenschappelijke markt na de devaluatie van de frank. MAASSLUIS De zeventienjarige mejuffrouw W.A.K. uit Maassluis is zaterdagavond tussen de spoorweg overgang aan de Vlaardingerdijk en het station Maassluis uit een rijdende trein gevallen. Vermoedelijk heeft zij, of iemand anders, toen de trein die uit de richting Rotterdam kwam het station naderde, de deur te vroeg geopend. Het meisje werd met een ernstige hersenschudding en beenwonden naar het Holy-ziekenhuis in Vlaar- dingen vervoerd. LONDEN Michael Hayes, een 21-jarige popzanger, is zondagavond op het toneel voor een volle zaal geëlektrokuteerd, toen hij met de mi crofoon in de hand een glas water wilde pakken en tegen een metalen bak stootte. Broos PRUSSTOP In Frankrijk zelf is inmiddels een ingrijpende prijsstop afgekondigd, die j tot 15 september zal duren. De maat- regel heeft betrekking op de indus- triële prijzen en op de winstmarges van de winkeliers. De Franse regering i wil hiermee voorkomen dat de export duurder wordt en de invoer goedko- I per. Veertien Afrikaanse landen in de j „frank-zone" hebben besloten tot de valuatie van de munteenheid met een even groot percentage als de Franse 1 Theetijd in de villa ,g)e gelukkige olifant" in het Italiaanse Porto Ercole, waar de Koninklijke familie met vakantie is. Beeld van Zandvoorts topdag: een met auto's volgestouwde boulevard en een strand, waar geen vierkante meter meer vrij HOUSTON De drie astro nauten van de Apollo-11, Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins, zijn vannacht om drie uur uit quarantaine ont slagen. Ze werden met het ge juich en applaus begroet, toen zij het maanlaboratorium in j Houston verlieten. De periode van afzondering begon maandag 21 juli toen Aldrin en Armstrong hun historische maan- j wandeling maakten. Op aarde terug- gekeerd, ging het drietal samen met enkele medici cn technici in quaran taine. Naderhand wenden nog zes mensen in het isolatiegebouw opge nomen omdat zij in aanraking zouden kunnen zijn gekomen met het van de maan meegebrachte materiaal. Een medische commissie in Allan- ta bepaalde gisteren in de loop van j DEN HAAG De heer A. E. D. Hartman uit Den Haag, directeur van de kunsthandel gebr. Koch in Rotterdam, zal het aan Rubens toe geschreven schildery Madonna met het kind waarvoor hy vrijdagavond op de veiling van de heer Dick Leek 50.000 gulden bood, niet kopen. Hij zag zaterdagavond van de transactie af nadat veilingmeester Leek niet in slaat bleek het schilderij te leveren. Gebleken is dat vrijdagavond te gen het eind van de veiling drie deurwaarders met schriftelijke toe stemming van de Haagse rechtbank beslag legden op het schilderij. Daartoe hadden drie leden van de familie De Visser uit Rotterdam, Sitttard en Boxtel, die menen recht matig eigenaar van het doek te zijn, verzocht. Deurwaarders De drie deurwaarders troffen het schilderij niet meer in de veiling aan. Ze overhandigden de heer Leek het bevel tot inbeslagname. De Ma donna bleek te zijn weggehaald door de heer J. de Vries uit Leimuiden. die zegt een aankoopkwitantie van het schilderij te kunnen tonen. Hij schijnt het doek in juli te hebben gekocht van de heer E. van Boven uit Oeffeit, die het had onderge bracht bij de Sitlardse kunsthandel Daniels. De heer Van Boven had het schilderij via de Haagse anti quair A. Mahn verkocht. Volgens de heer De Vries heeft de heer Hartman niet aan de veiling- voorwaarden voldaan. Hij vond het veiliger „het schilderij voorlopig er gens beschikbaar te hebben". Bevestigd De heer Van Boven heeft beves tigd dat hij de Rubens aan de heer De Vries heeft verkocht. In het bij zijn van getuigen zou hij met de fa milie De Visser zijn overeengekomen dat hij het doek zou trachten te ver kopen, waarbij werd afgesproken dat het 1500 gulden zou moeten opbren gen. De heer Van Boven zegt via de kunsthandel Daniels uit Sittard op de hoogte te zijn gebracht van het bestaan van het schilderij. Deze zou in opdracht van de familie De Visser het doek verkopen. Het kwam voor 4000 gulden terecht bij de heer Van Boven die 1500 gulden per post wissel overmaakte aan de familie De Vries. Deze zou echter het geld heb ben geweigerd. Volgens de heer Van Boven zijn er in het buitenland mensen die eventueel meer dan 50.000 gulden voor het schilderij willen betalen. (Van onze verkeersredacteur) ROTTERDAM Kilometers lange files, benauwende hitte: dat hebben honderdduizenden, die gisteren aan de zeekust nog enige verkoeling verwachtten, ervoor over moeten hebben voor zij een duik in de golven kon den nemen. Al ift de ochtend- j uren waren vrijwel alle wegen naar de kust verstopt. Op de weg RotterdamHoek van Holland ontstond zelfs vanaf Vlaar- dingen een file. die slechts tergend langzaam in de hitte voortkroop. Ook de weg van Amsterdam naar Zand- voort, raakte al spoedig vol, ook al vanwege de autoraces, die 's middags op het circuit werden gehouden. De files strekten zich dubbeldik uit van Halfweg tot bij het station Sloterdijlc. Bij Haarlem was de chaos eveneens compleet: de politie kon de drukte vrijwel niet meer aan. De Zeelandgangers raakten bij Goes in de file en moesten lange tijd wachtten voordat zij het (volle) strand op konden. Ook zaterdag was het op de weg drukker dan op normale hoogtijdagen. Op de weg ArnhemDen Haag wer den zelfs records gebroken, 's Morgens ontstond voor de Galecopperbrug bij Utrecht een dubbele file van 25 kilo meter. Deze drukte werd veroorzaakt door de terugkerende Nederlandse vakantiegangers (bouwvakkers) en de vele Duitsers uit het Roergebied, die een weekeind aan de Nederlandse kust wilden doorbrengen. Gisteravond kwam het hier maar dan aan de Haagse kant van de brug opnieuw tot files. De maximale lengte was hier 15 km. de dag dal geen besmettingsgevaar aanwezig was en dat voor allen de quarantaine kon worden opgeheven. Afgesloten De drie astronauten waren in feite sinds 25 juni afgesloten geweest van de buitenwereld. Op die dag gingen zij in semi-quarantaine ter voorbe reiding op de reis naar de maan. Uit gebreide medische onderzoeken heb ben uitgewezen dat geen ziektekie men of infecties, veroorzaakt door hun verblijft op de maan, aanwezig zijn. Bij alle proeven is gebleken dat de maanreizigers in goe.de gezondheid verkeren. Ze zullen nog een jaar lang onder medisch toezicht blijven. Dank Armstrong dankte bij zijn vertrek uit Houston alle medewerkers die de maanreis tot een succes hebben ge maakt. „Ik kan niet zeggen dat ik hier nog eens graag twee weken zou willen zilten, maar ik ben erg blij irlat wij de gelegenheid hebben gehad onze missie te voltooien" Na hun vertrek uit Houston voegden de drie astronauten zich weer bij hun gezin nen. Dokter Berry, hoofd van het me disch team van de NASA. lieert meegedeeld dat voortaan alle Ame rikaanse maanreizigers drie weken in quarantaine zullen blijven. Dit gebeurt vooral omdat steeds op an dere gebieden van de maan zal worden geland. pjEERLIJKE zomerse weken bele ven we, waarin de zon staat te stralen van de hemel en wij allen kracht mogen opdoen voor de ko mende herfst en winter. Want die zijn er straks ook. Het is alles van een aanstekelijke uitbundigheid, cn vreemd doet het aan dat de kinderen weer naar school gaan velen van hen voor het eerst. Temidden van de zomerse vakantie vreugden doet het vreemd te moede aan dat ook dat andere er is de verdrietelijkheden in het leven, de kleine maar ook de grote. Ook in de vakantietyd is daar alles wat niet minder wezenlijk is in hel mensenleven. Zij kunnen ons aan grijpen tot in de ziel, omdat zij ons bepalen bij de broosheid van het menselijk bestaan op deze aarde en bij de vergankelijkheid die het ons toegemeten lot blijft. Wij denken aan de wijze waarop, juist vanuit de vakantievreugde, een Dordts predikant uit zijn gezin cn uit zijn arbeid werd weggerukt, li* de vergankelijkheid van het bro ze leven, zoals dat in blijde vakantie- tijd te smartelijker tot ons spreken kan, zullen we alleen kunnen voort gaan als we ons toevertrouwen aan Hem die. ook in Zijn liefde tot ons, alle vergankelijkheid te boven gaat en opheft. Eigenmachtig |^E vorige Franse president was eigenmachtig in het niet over gaan tot devaluatie van zijn munt, ook toen de noodzaak daartoe aanwe zig leek. De Franse regering van dit ogenblik heeft op haar beurt eigenmachtig ge handeld door tot devaluatie te be sluiten ook zonder de deelgenoten in de Europese Economische Gemeen schap daarin zelfs maar te kennen. Formeel was zij tot haar besluit be voegd, materieel had het andere voor de hand gelegen. Vooral ook omdat de ingreep gevolgen zal heb ben in de vorm van problemen die de anderen nu op de hals geschoven kregen. Men denkt dan niet in de laatste plaats aan de landbouw, omdat thans de Franse boer een belangrijk ster ker concurrentiepositie heeft gekre gen in een situatie waarin het even wicht toch al moeilijk viel te hand haven. Wie er wèl bij varen zijn de toeris ten, Maar de gebruikelijke va kantie neigt al ten einde, al wijst het weer daar voor het ogenblik nog nauwelijks op. HOEK VAN HOLLAND Het En gelse kajuitjacht Spur is zondagnacht op het Hoekse strand gelopen. Waarschijnlijk heeft de bemanning zich vergist in de lichten en is zij langs de verkeerde kant van de Noorderpier gevaren. Aanvankelijk weigerde men 's nachts hulp van de uitgevaren red- dingvlet President Góudriaan. In de morgenuren kreeg het vastgelopen schip veel belangstelling van strand- wandelaars. Later ging schipper Grootenboer opnieuw met de vlet in zee en toen wilden de Britten wel hulp aanvaar den. Tegen de middag werd de Spur, die bij laag water helemaal droog viel, vlot getrokken. Prinses Irene heeft de in Porto Ercole vakantie houdende Ko ninklijke famlie verlaten om. zich weer bij haar man te voe gen. die al enige tijd in Parijs verblijf. Zij vertrok geheel geheel onopgemerkt en door niemand uitgeleide gedaan. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Sehn|f op de bon duideli|k hel gewenjte nummer: I 1 DAIMLER 1886 2 DURYEA 1893 3. PANHARD- IEVASSOR 1895 4. FIAT 1901 5 POPEWAVERLEY 1907 6. LANCHESTER I 895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT Postzegel is nier nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267. Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1