dik maken voor Biek Ongeanimeerde stemming ondanks goede berichten Andere bedrijven kunst bij Werkspoor keken af Financieel weekoverzicht Plagiaat nekslag Utrechts bedrijf? 9 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 Géraldine Wohl gebruikt dikwijls haar duim, voor het bekende optimistische „zó- gebaar", langs de weg om te liften èn figuurlijk: eraan zuigend als bron voor haar fantasie. Als Dick Trom (foto onder) heeft ze de laatste tijd nogal geleden onder de warmte, goor yhet optreden moet ze zich namelijk, door broek en ^buis" op te vullen, de om vang van Dick aanmeten. Maar na het optreden blijkt achter Dick (foto rechts op de pagina) een intelligente en veelzijdige jonge vrouw schuil te gaan. ,,'t Is een bijzonder kind en dat is ie!"' Vader Trom heeft het de laatste tijd nogal eens uitgeroepen. Want Dick leeft nog steeds: op de planken met Géraldine Wohl in de rol van de legendarische kwajongen. Het Haagse Jeugdtoneel speelt dit seizoen voor het vijf tiende jaar „Dick Trom". De directeur van het gezelschap, Martin Vinjee: '„'t Is een topper voor de jeugd gebleven." Géraldine heeft het in deze vakantieweken (dan hebhen de kinderen tijd voor toneel) wel gemerkt. Géraldine: „Ik speel graag voor kinderen. Ze zijn spontaner, maar ook kri tischer dan volwassenen." Naast liet applaus, geeft de po pulaire dorpsjongen haar ook de nodige problemen. Géral dine moet zich, alvorens Dick te kunnen zijn, dik maken. En dat valt niet mee als het warm is. Huib Goudriaan Géraldine Wohl (22) kreeg de rol „Dick Trom" nadat ze een keer was ingevallen. Ze deed het niet onverdienstelijk: toen de Dick van vorig jaar ermee ophield, werd Géraldine opvolg ster. Ondertussen is. ze weinig toe gekomen aan wat ze als haar „eigenlijke werk" beschouwt. Want achter Dick blijkt een veel zijdige jonge vrouw schuil te gaan, die het zingen en schrijven van liedjes (tekst zowel als de muziek) haar liefste bezigheid noemt. „Ik ben met de muziek groot gebracht: gitaar, piano, fluit maar het is bij de gitaar geble ven. Grootvader van vaders kant was cellist en componist, en grootmoeder van vaders kant opera-zangeres; grootmoeder van moeders kant was pianiste. Mijn beide zusjes bezochten het conservatorium." Op de voet volgen Géraldines interesse ging bovendien uit naar het toneel. Na de MMS werd ze leeriinge van de Haagse Academie voor Podiumvorming. Op de acade mie leerde ze alle facetten van het theater kennen. Tot het zingen van haar liedjes kwam Géraldine door het liften. Ze ontdekte en anderen vonden dat ook een goeie stem te hebben, toen ze een lift kreeg van iemand die te rugkwam uit Israël, en ze in de auto Israëlische liedjes beigon mee te zin gen. In contact gebracht met Evan Dur- lacher, die een geluidsstudio bezit in Amsterdam, kwam Géraldine via hem bij de TROS als assistente program maleider. „Ik heb een half jaar mee gedraaid en alles op de voet ge volgd." Ze greep ook de kans scriptgirl te worden hij de produktie van de film „Pastorale in de regen", en volgde weer alles op de voet. „Toen ik op de academie zat, heb ik ook een aantal weken de lessen gevolgd van de Het koersherstel, dat zich vo rige week op de effectenbeurs manifesteerde, werd niet voort gezet en maakte plaats voor een ongeanimeerde stemming, waar bij verliezen overheersten. Gun stige berichten, zoals de reis van president Nixon naar Azië en Roemenië, of een beste kwartaal- staat van de Kon. Shell, maakten geen indruk. Een nieuwe fusie, ditmaal van Holec met Smit- Nijmegen, werd aangekondigd, maar kon de gemoederen niet verlevendigen. De omwisselings verhouding AKU-Zout Organon heeft geleid tot koersverlies voor eerstgenoemd fonds. De economische groei van de lan den der Organisatie voor Econo mische Ontwikkeling en Samenwer king (OESO), dus voornamelijk de Westeuropese wereld, zal in de ko mende periode van juli tot volgend jaar juli verminderen, gelet op de thans bestaande overhitting in verschillende industrielanden, aldus het economisch overzicht van dc zij de der OESO-organisatie. Een daling der produktie wordt venvacht, waar bij men denkt, dat de in diverse lan den genomen maatregelen voor herstel van het economisch even wicht in de komende maanden een steeds zwaardere druk zullen uitoefe nen. •De deflatie-politiek, welke ter af remming van de overhitting wordt bedreven, zal tot gevolg hebben, dat de economische bedrijvigheid enigszins vermindert. Aldus de ver wachting, welke haar afspiegeling vindt in de ontwikkeling der beur zen. Opmeritelijk is het, dat we nu weer beginnen te horen van bedrijfsslui tingen, zoals in Utrecht van Werkspoor en van Indola, welk con cern is opgenomen in Hazemeyer. Het zijn tekenen aan de wand, die herinnering wekken aan hetgeen nog niet zo lang geleden plaats vond. Ge wijzigde structurele verhoudingen, kostenstijgingen, sterke buitenlandse concurrentie zijn de redenen, welke voor bedrijfssluiting of inkrimping worden aangevoerd. Het is geen wonder, dat op de fi nanciële centra, onder aanvoering van Wall Street, een gereserveerde resp, aarzelende stemming de over hand heeft gekregen. Opvallend is het, da't goede berichten zo weinig uitwerking momenteel hebben, een duidelijk bewijs van de druk. waar onder de beurs functioneert. Wij den ken aan de mooie kwartaalstaat van de Kon. Shell, waaruit bleek, dat de winst in het tweede kwartaal tien procent omhoog ging. Over het eerste halfjaar gerekend, zelfs met twaalf procent, ongetwijfeld een fraai resul taat, dat in een hausse-periode op de beurs uitbundig gevierd zou worden. Op basis van de huidige koers is de koers/winstverhouding bij Konink lijke slechts 10, bepaald een gunstig getal. Maar Koninklijke kon deze week amper zijn koers handhaven hetgeen symptomatisch voor de gesteldheid der markt is. De andere internationale waarden gingen' omlaag, waarbij AKU wel de kroon spande met een verlies van 27 punten. Dit koersverlies werd veroor zaakt door de omwisselingsver houding van aand. Zout in aand. AKU. Deze is nog wat gunstiger voor de gedupeerde Zout-aandeelhouders geworden en wel vijf aandelen Zout tegen zes aand. AKU. De besturen hebben medegedeeld, dat met allerlei factoren als beurskoers, winst per aandeel en intrinsieke waarde reke ning is gehouden. Het fusieberieht komt begin september a.s. Men kan lang en breed spreken over de vraag, of de AKU-aandeel- houders er minder van worden, of dat de Zout-Organon-deelhebbers een belang krijgen, dat wel meer winstgevend, maar ook meer riskant is te noemen. Het is wel zeker, dat de desbetreffende besturen tot de slotsom zijn gekomen, dat de aan deelhouders Zout-Organon tot aan bieding van hun stukken dienen te worden bewogen en dat het genoemd aanbod daartoe strekken kan. Beleggingsfondsen Het zit er wel in. dat het opgaan van Zout-Organon in de grotere AKU. welker naam gewijzigd zal worden, aanleiding zal zijn voor som mige specifieke aandeelhouders Zout om een deel van hun nieuwe stukken af te stoten, waarbij wij denken aan beleggingsfondsen vooral. Er kan dus in de komende periode nog wel eens wat beweging in de koers van AKU komen. Toch menen wij, dat de nieu we combinatie voor de toekomst een sterke positie gaat innemen, welke bepaald de belangen der aandeelhou ders ten goede zal komen. Van belang is voor het ogen-blik, hoe de besturen van de fuserende concerns het samengaan motiveren aan hun aandeelhouders. AKU liep terug van 12 tot 114,60, Zout-Or ganon kwam van 128.70 op 136.70. Kon. Hoogovens daalde van 103 tot 97.50, Unilver van 105.20 tot 101. Ons luchtvaartfonds zwakte ook enigszins af en wel van 209 tot ƒ199. Dc fusie tussen Holec en Smit-Nij- megen heeft de beurs niet erg ver wonderd. want men wist, dat de ren tabiliteit in de zware electrotech- nische industrie niet al te best was en de buitenlandse concurrentie zeer zwaar. In deze bedrijfstak hebben zich de vorige jaren al meer fusies voorgedaan, waarbij wij herinneren aan Heemaf, Hazemeyer en Smit Slikkerveer (Holec), aan de andere kant E.M.F. Dordt en Smit Nijmegen. Het gevolg van het fusieberieht was, dat de aand. Holec van 134Vï tot 125 daalden, daar Holec een bod op de aand. Smit zal uitbrengen. Onder invloed van het enorm bier- verbruik in deze mooie zomerweken, steeg Heineken deze week van 169 tot 172.50. Lucas Bols moest in deze warme dagen een stapje terug en wel van 182 tot 176, een verlies van 30 punten. Ver. Mach. Fabrieken gingen onder invloed van de berichten over Werkspoor-Utrecht achteruit en wel van 103 tot 97Vt pet. Rente De prolongatiekoers is in ons land verhoogd tot 7 pet.; hetgeen betekent, dat belening op effecten een rente gaat doen van circa 9 procent. Geen wonder, dat men ter beurze zegt, dat het geld niet meer te betalen is en dat in een tijd, dat er met geld gesmeten wordt. Als men trouwens let op de rente, welke voor kort geld door gemeenten e.d. betaald wordt, dan beseft men. welk een uitzonder lijke tijd we beleven, ook op het ge bied van rente. NTS-regiecursus in Hilversum." De 'belangstelling voor regie bij film en tv heeft te maken met haar grote ambitie: de regie. Géraldine zou met een eigen theater eigen stukken willen regisseren. Bij voorbeeld op de manier, waarop toneelgroep Stu dio in Amsterdam het doet. „Het pu bliek direct erbij betrekken is ook mijn streven." Regie is een veelomvattend iets. Vandaar dat ze zich gelukkig prijst ook graag te tekenen. Schrijven, te kenen. zingen, muziek... Leidt dat niet tot verbrokkeling? „Nee, het houdt allemaal nauw verband met elkaar. Bij het schrijven van een liedje hoor ik al schrijvende de melo die. En bij het schrijven -van een verhaal, krijg ik soms weer éen idee om te tekenen." Géraldine schrijft niet alleen liedjes. Ze had in een schoolkrant eens suc ces met sprookjes, en ze is verhaal tjes blijven schrijven. Toneelstukken Foto's: Herbert Behrens staan op stapel; een bundel korte verhalen wacht op een uitgever. „Verhalen met een komische inslag. Veel van mijn liedjes horen ook bij het cabaret thuis, en ik krijg al gauw het stempel van grappenma ker opgedrukt." Ze heeft trouwens een „cabaretje" gehad en is clown geweest bij een goochelaar-confe rencier. Ideeën voor liedjes en verhalen heeft Géraldine vaak opgedaan als liftster. „Liften is een van mijn hob- by's; je ontmoet zoveel verschillende mensen en je leert veel van de gesprekken." Ze luistert graag en goed. En als ze zelf aan het woord is, komen de grappen, en praat ze met haar hele gezicht. „Tot nu toe begeleid ik me zelf met de gitaar als ik zing. Maar ik mis dan m'n handen als uitdruk- kingsmogelijkhcid, en moet het dus van mijn mimiek hebben." Daarom streeft ze naar begeleiding vamaieiu- gitarist. Problematiek Een platenmaatschappij is en thousiast over haar stem. „Maar ze durven mijn genre liedjes niet aan. En ik ben weer niet enthousiast over de liedjes, die de platenmaatschappij me voorstelt te zingen." Haar eigen werk. Het eerste cou plet van „Ik had je willen vragen": Ik had je willen zeggen; neem me met je mee, maar ik had alleen maar tranen en jouw ogen zeiden nee. Ik had je willen zeggen; kom weer bij me terug, maar ik had geen woorden over en de tijd ging veel te vlug. daarom heb ik stil -gekeken hoe je -ging." Ze zegt: „Veel van wat ik schrijf hoort in het cabaret-genre thuis, maar ik hou meer van het weemoedi ge, het blues-achtige, zoals dit. Bij het schrijven van liedjes in deze stijl maak ik gebruik van de problematiek van anderen. Als mensen me hun problemen vertellen, werkt dat op mij in, en dat gebruik ik. Maar ik laat veel weg, en voeg er weer veel aan toe om een sprekender portret te krijgen." Ze gebruikt dan haar fantasie: Géraldine heeft een lange duim, die ze ook nog opsteekt om te liften of haar optimisme te tonen. „Ik wil het leven positief benaderen. Als ik iets fout heb gedaan, probeer ik ervan te le ren." f Origineel Ze kent geen actrices, die ze wil navolgen. „Ik wil origineel zijn, an ders dan anderen zijn. En door me zelf te zijn ben ik al anders dan anderen. Zo uitgedrukt komt het misschien wat arrogant over, maar zo is het niet bedoeld." Ze laat me het sprookje lezen, waarmee ze op school een eerste prijs won. Het begin: „Er was eens een konijn, dat leefde naast een veld vol wortels, zodat het de hele dag niets anders behoefde te doen, dan eten en slapen. Zo kwam het dat het zichzelf beschouwde als het beste ko nijn, ja zelfs het beste dier van de wereld." Een aanval op arrogantie, op zelf genoegzaamheid? Later, even voor haar optre den als Dick Trom inmiddels als zodanig vermomd richt Géraldine (die nooit een blad voor de mond neemt) een be paald kritische opmerking aan mijn-adres. „Ik schrijf het interview nu maar niet meer, Dick", zeg ik. Géraldine: „Geeft niet hoor, ik vond', het toch wel gezellig. Maar stuur je me de krant nog toe, waar het niet in staat?" 't Is een bijzonder kind, en dat isze, (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Dat Werkspoor- Utrecht zjjn produktgroep staal constructies volgend jaar moet beëindigen wordt mede veroor zaakt door een vorm van be- drjjfsplagiaat door buitenlandse ondernemingen. Dit is gisteravond gebleken tijdens een persconferentie over de moeilijk heden bij Werkspoor. Directeur ir. E. E. van Rhede van der Kloot deelde mee, dat de bouw van stalen bruggen een Werkspoor-specialiteit is, die uitermate moeilijk kan worden beschermd, bijvoorbeeld door oc trooien. De ervaring heeft geleerd, aldus de directeur, dat men in andere landen „de kunst afkeek", zodra Werkspoor één brug gebouwd had. Een andere oorzaak is, dat Rijkswaterstaat (één van de belang rijkste opdrachtgevers van de staal constructie-afdeling van Werkspoor) steeds meer overgaat tot deaanleg van betonnen bruggen of tunnels in plaats van stalen bruggen. Werkspoor heeft allerlei andere mogelijkheden bekeken, zoals de pro duktie van parkeergarages, in dustriële gebouwen en het onderne men van englneeringsactiviteiten op het gebied van bruggenbouw en an dere zware staalconstructies in bin nen- en buitenland, maar gistermid dag moest definitief worden besloten de produktgroep staalconstructies in de loop van volgend jaar te beeeindi- gen. Voortzetting van deze afdeling zou aanzienlijke verliezen veroorza ken. NOG MEER? j Intussen dreigt Werkspoor-Utrecht in nóg grotere moeilijkheden te ko- I men als niet spoedig een belangrijke order voor rollend materieel van de Nederlandse Spoorwegen afkomt. „Als die order niet 'doorgaat hangt het bestaan van heel Werkspoor-U trecht aan een zijden draad", zo ver klaarde de heer J. Meynikman, I bestuurder van de NW-metaalbe- drijfsbond, op een andere persconfe- I rentie. Op de afdeling rollend materieel werkt de helft van het 2.200 man tellend personeel van Werkspoor-U trecht, de enige Nederlandse wagon- fabriek, die voor haar afzet uitslui tend van de binnenlandse markt af hankelijk is. omdat landen als Duitsland en Frankrijk hun eigen producenten bepaalde steun geven waardoor deze fabrieken soms zelfs I beneden de kostprijs kunnen aanbie den. Ook NS maken daarvan wel eens gebruik. Zo loopt er momenteel een order van tien treinstellen bij Talbot in Aken. Ir. Van Rhede van der Kloot verklaarde later op de avond dat NS in september een beslissing zuilen nemen, die eigenlijk al in mei Ir. E. E. van Rhede van der Kloot had moeten worden genomen om bij Werkspoor een aansluitende produk tie te verkrijgen. Het „gat" kan thans echter worden opgevuld door een or der van 70 speciale vuilniswagens voor Amsterdam. Ir. van Rhede zei „niet aan te nemen, dat NS zonder blikken of blozen tegen dumpprijzen in het buitenland zullen kopen". PERSONEEL Zoals bekend moeten ca. 170 van het 270 man tellende personeel van de afdeling staalconstructie elders (dwz buiten de Werkspoorbedrijven) werk vinden. Hoewel hij daarnaar herhaaldelijk werd gevraagd weiger de ir. Van Rhede een overzicht te geven van de leeftijdsopbouw van dit personeel, omdat „alle sociale facetten nog met de vakbonden en de onder nemingsraad moeten worden bespro ken". Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, lid van de raad van bestuur van VMF (waar van Werkspoor deel uitmaakt), zei dat de leiding haar morele verant woordelijkheid jegens de werknemers (met name de ouderen) beseft, maar dat „een onderneming nu eenmaal een zakelijke zaak is, die kapot kan gaan als je liefdadigheid op te grote schaal gaat plegen". De ondernemingsraad van Werkspoor heeft bekend gemaakt met klem te zullen blijven proteste ren tegen de sluiting. Wollen gebreide mutsjes, truien en maillots zullen in de komende winter de laatste mode zijn. Wie moed heeft zet maar vast een werkje op de pennen! t Die gebreide spullen zijn niet voorbehouden voor sportievelingen. Ook wie zich, zoals deze mannequin, hult in een verfijnd pak van petit-gris kan er een wollen muts bij dragen. Maar het allermerkwaardigste is wel de korte broek, die door Madame Gres voor dit geheel werd ontworpen. GRATIS VLIEGREIS 1000 GULDEN GOUDEN TIENTJES SPAAR MEE! SPAAR DOORIER ZIJN NOG DUIZENDEN PRIJZEN TE VERGEVEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9