FRANSE FRANC GOEDKOPER voor u.. alsirn nieuwe abonné opgeeft Commentaren Vijf tijdbommen ontploft in Italiaanse treinen Devaluatie was I f dringend nodig Mislukte overval op bankfiliaal Nixon zet aanval in op de armoede y&iawm if Het Kwartet Belangrijkste dispariteit weggenomen Zeer warm Spoorverkeer ernstig vertraagt Minimum-jaarinkomen in VS Onderzoek zaak Kennedy begint op 3 september Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 9 augustus 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00--19.00 uur Krant L#,. PARIJS 0e Franse franc is met ingang van maandag (maar in de praktijk reeds gisteravond) 12,5 procent Jen opzichte van de dollar in waarde verminderd, l Men kan alles met kinderen doen als men slechts met ze wil spelen. BISMARCK Deze week in ZO een grote reeks in teressante artikelen van uiteenlopen de aard. Prof. Kei Wakaizoemï uit Kioto over de Japanse studentenrevolte Prof. dr. K. J. Popma: Continué materiestroom een heidens gege ven -&■ Dr. C. Rijnsdorp: Wijze hoofd deksels: wanhopige mensen Mevrouw SypkensVan Andel vertelt over de Mazdaznanleer -{F Gelukkige mensen Expo's en tekorten Sterilisatie een nieuw middel? Kerkbijl begraven Kankerpaviljoen: grootse roman uit Sowjetunie Verwarming zonder brandstof if- „Scheltema" hangt nog altijd op Amelands duinen. ling, trekt i dit per- llllE Ook zondag zal het opnieuw ïog zeer warm kunnen worden net temperaturen in de buurt van 30 graden. Boven Engeland West-Frankrijk nadert een twak oceaanfront met aan de 'oorzijde verspreide onweers- )uien. Hierdoor zal van het zui len uit zondagmiddag of -avond e kans op een onweersbui gro- er worden. Na het frontje dat wellicht ons and gaat passeren, wordt het ijdelijk minder warm, maar Ugustus zal ook na zondag toch len zomers karakter houden. De epressies blijven van weinig >etekenis en de hogedrukgebie- en boven het vasteland houden en stabiel karakter. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 6 tot 12. Min. temp.: 1 tot 5 graden loven normaal. Max. temp.: 3 of meer graden loven normaal. Kans op een droge periode van ninstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et- naal 80 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), dalend. Zon en maan 30 augustus zon op 5.15, onder 30.14; maan op 1.34, onder 19.34; 73 aug. N.M. 11 augustus zon op 5.17, onder *0.12; maan op 2.43, onder 19.58; }3 aug. N.M. Deze ingrijpende beslissing, die generaal de Gaulle tot het. laatst van zijn bewind uit de weg is gegaan, werd gistermiddag geno men en gisteravond om acht uUr voor de Franse televisie bekend gemaakt. Het besluit kwam in heel de wereld als een volslagen verrassing, hoewel het in prin cipe reeds op 16 juli genomen werd. „Vanaf dat ogenblik tot vanavond waren slechts acht personen in Frankrijk ervan op de hoogte," zei de Franse minister van financiën, Vale- ry Giscard d'Estaing. „Dit keer heb ben wij de speculanten geen enkele kans gegeven. Wij waren in staat on ze beslissing volkomen geheim te houden. De bekendmaking werd gedaan door premier Jacques Chaban Del- mas, die verklaarde dat de maatregel noodzakelijk was omdat de franc op de buitenlandse markten een deel van zijn waarde verloren had. Onvermijdelijk Ook president George Pompidou ,J legde een verklaring af. Hij zei: „Ik in heb ingezien, dat een wijziging in de pariteit van de franc onvermijdelijk was. Het enige alternatief zou zijn een drastische deflatie, hetgeen een massale werkloosheid zou hebben veroorzaakt." De president kondigde aan, dat de devaluatie krachtig en rigoureus zal worden doorgevoerd en door diverse andere maatregelen zal worden gevolgd. Zo zal het parle ment spoedig een plan worden voor gelegd ter bestrijding v^n de inflatie. „Het gezonde verstand", aldus Pompidou, „maakte het raadzaam de franc aan te passen aan de koers, waarop hij in buitenlandse han delstransacties gewaardeerd wordt. Sedert ik in juni president geworden ben, beschouwde ik dit vraagstuk als het belangrijkste en dringendste van alle vraagstukken, waarvoor wij staan. Geen navolging Als gevolg van de rigoureuze deva luatie is de hele westelijke financiële wereld plotseling bijzonder actief ge worden. Uit de reacties blijkt, dat wellicht geen enkel land (ook Neder land niet) de Franse maatregel geheel of gedeeltelijk zal volgen. Voor vervolg zie pag 7 AMSTERDAM Een ongeveer 35-jarige man heeft gistermiddag om kwart voor twee tevergeefs gepoogd het bijkantoor van de Raiffcisenbank aan de Insulindeweg (Amster dam-oost) te beroven. Hij kwam, gekleed in een legerjack en gewapend met een pistool, binnen. Terwijl de man een lap voor zijn gezicht trok riep hij: „geld, geld". De twee aanwezige bankemployees zaten evenwel achter kogelvrij glas en lie ten zich niet van hun stuk brengen. Eén van hen gooide de toe gangsdeur naar de kluis dicht. Toen de overvaller merkte dat hij weinig kans van slagen had ging hij op de vlucht, achtervolgd door één der be dienden. Deze zag hem op een fiets springen en via de Molukkenstraat in de richting van het Javaplein ver dwijnen. Hij is niet door de politie achter haald. De Franse franc zal met ongeveer 12 procent devalueren. Dit be tekent dat de franc zoveel ver liest als de foto laat zien. Na een bijeenkomst van de Franse ministerraad op het Ely see, verlaat Valery Giscard d'Estaing, minister van finan ciën, het gebouw. INTERIEUR VERZOPGING MEUBEL TOONKAME PS 11111= WASHINGTON President Nixon is de strijd tegen de ar moede begonnen. Hij heeft vrijdagavond in een rede voor radio en televisie voorgesteld het huidige stelsel van sociale steunverlening te vervangen door een nieuw stelsel. Belang rijkste maatregel is het toeken nen van een „federaal basissala ris" voor de armen. Dit houdt in dat een gezin een minimum jaarinkomen van 1600 dollar (bijna 6000 gulden zal worden gegarandeerd. Wanneer het congres het plan goedkeurt kan het eind 1971 of be gin 1972 in werking treden. De nieuwe bepalingen verlangen van een ondersteunde dat hij passend werk aanvaardt, of dat hij zich aan om scholing onderwerpt. Het program voorziet tevens in toe lagen voor de zogenaamde „werken de armen". Hiermee worden dege nen bedoeld, die met hun arbeidsin komsten de minimumgrens van 1600 dollar niet bereiken. Kolossaal fiasco De president zei dat het huidige systeem van sociale welzijnszorg een kolossaal fiasco is, zowel van de no den van de armen als van de dras tisch groeiende last op de belasting betaler uit gezien. Hij schatte de kosten van zijn nieuwe „gezinsbijstandsprogram", waarin onder meer wordt voorzien in kinderverzorgingstehuizen voor werkende moeders en beroepsoplei dingen voor ongeschoolden, geduren de het eerste jaar op ongeveer vier miljard dollar (14,6 miljard gulden). Deze kosten komen bij het bedrag dat naar schatting thans aan sociale welzijnszorg wordt uitgegeven: 4,2 miljard dollar. Het nieuwe plan zal, zo zei presi dent Nixon, in het begin meer finan ciële offers vragen dan het huidige stelsel, maar op de lange duur wor den deze minder doordat zoveel mo gelijk ondersteunden aan een werk kring worden geholpen, waarna zij zich financieel moeten kunnen redden. Vo ROME Tenminste zeven passagiers zyn vanmorgen ge wond door een reeks geheimzin nige bomaanslagen op zes trei nen in de driehoek Rome, Mi laan en Venetië. Het betrof hier aan boord geplaatste tijdbom- Een bom ontplofte in een trein, die het station van Alviano tussen Viter- bo en Orvieto (115 km ten noorden van Rome) naderde. Twee passagiers werden daarbij gewond. Andere ex plosies deden zich voor in een trein, die juist in het station van Pescara aan de Adriatische Zee tot stilstand was gekomen, bij Pescina in de trein, die onderweg was van Rome naar Pescara (geen gewonden omdat de bommen in lege compartimenten ont ploften), in Mira waar een bom ex plodeerde in een eerste klasse com-, partiment van de trein Tries-Rome. Hierbij werd een passagier gewond en in een personentrein van Rome naar Lecce op het ogenblik, dat hij het station van Caserta uitreed. In deze trein ontploften twee bommen, waardoor vier passagiers werden ge wond. Een bom explodeerde in een toilet, de andere in een eerste klasse compartiment. De explosies deden zich voor tus sen middernacht en zonsopgang. Een zesde bdm werd nog tijdig ontdekt en onschadelijk gemaakt. Dit gebeurde even voor middernacht in een trein, die juist uit Triest het station van Milaan was binnengereden. Een vrou welijke passagier, die een tweede klasse compartiment verliet, zag een houten doosje bij de deur staan. Ze opende het en vond een horloge, dat met draden aan een dynamietlading was verbonden. Een spoorwegman wierp de doos direct op een niet gebruikt zijspoor en waarschuwde de politie. Deskun digen maakten de draden los en ont dekten, dat het helse tuig een kwar tier later had moeten ontploffen: te middernacht als de trein onderweg zou zijn naar Domodossola cn de Zwitserse grens. De politie, die direct een groot scheeps onderzoek begon, heeft nog geen enkele verklaring voor het ge beurde. Alle treinen worden na de aanslagen minitieus onderzocht, wat vandaag tot grote stagnaties heeft ge leid. Ook het vakantieverkeer onder vindt vertragingen. rvolg zie pagina 7 VENLO Onbekenden hebben gisteren ingebroken in de ambts woning van Venlo's burgemeester mr. dr. L. de Gou. Zij namen drie antieke gouden zakhorloges ter waarde van 6000 gulden, een antieke spaarpot met klein geld, enkele kostbare zilveren gedenkpenningen en een aktentas me bescheiden mee. Tot nu toe ontbreekt nog elk spoor van de daders. BOSTON Het onderzoek in de zaak-Kcnnedy zal op 3 september be ginnen. Districtsprocureur Dinnis zei dat Kennedy niet zal worden opge roepen om te getuigen. Volgens rech ter Boyle, die aanvankelijk gewei gerd had een onderzoek in te stel len, zal alleen de pers bij het onder zoek worden toegelaten. Publiek wordt geweerd. Dinnis sprak in zijn verklaring niet over een eventuelee lijkschouwing. Een van zijn assistenten tracht druk uit te oefenen op het gerechtshof in Pennsylvania tot opgraving van het lijk van de 28-jarige secretaresse Ma ry Jo Kopechne, die 'bij het ongeluk om het leven kwam. Het lij'k is be graven in Plymouth in Pennsylvania. De ouders van Mary Jo Kopechne hebben verklaard een lijkschouwing te zullen beletten. Deze verklaring valt echter niet onder de wet in Pennsylvania, omdat het echtpaar in Massachusetts woont. Een neef van Edward Kennedy, Joe Gargan. heeft ontkend dat de senator heeft.geprobeerd hem over te halen de schuld van het auto-ongeluk op zich te nemen. Dit bericht was in de Washinton Post door de ru briekschrijver Jack Anderson gelan ceerd. Deze wist ook te melden dat Kennedy en de verongelukte secreta resse wilden gaan zwemmen. Hij zegt deze berichten van betrouwbare vrienden van Kennedy te hebben vernomen. me en onverwachte be lastingaanslagen.. Ik geef op als nieuwe abonnee: VEN ALS aan de mens tekent zich ook aan een krant de ontwik keling af van de tijd. Dat ligt voor de hand. De krant is er om de lezer te dienen. Te dienen van voorlichting en van informatie. Beide moeten worden verstrekt. Ook de in formatie. De lezer zo zeggen we dat tegenwoordig wil die infor matie zich zien „aangereikt". Aan wie (zoals de hoofdredacteur van deze krant) in de gelegenheid is ge weest gedurende een groot aantal jaren dit proces te volgen en daarin ook een functie te vervullen, doet die ontwikkeling zich duidelijk en onmis kenbaar voor. Men spreekt in dit verband wel van veranderingen in „leesgewoonten". De leesgewoonten zyn er, maar de ver anderingen daarin eveneens. Wie con tact tracht te onderhouden met een omvangrijke lezerskring als die van onze krant bespeurt daar iets van. Wat dan bijvoorbeeld blijkt is de be hoefte aan een veelzijdige maar te gelijk verantwoord gebrachte infor matie. Vroeger deed het begrip „nieuws" opgeld; tegenwoordig spreekt men van „informatie". Men behoeft daar zeker geen achteruit gang in te zien. De mens van vandaag is zich de mogelijkheid van in ruime mate ge ïnformeerd te zijn bewust geworden. Krant, maar ook radio en televisie, staan tot zijn beschikking, en eenmaal verschafte informatie vraagt niet zelden om uitbreiding en verdieping daarvan. Die informatie moet. zo leert de er varing, naar veler wens tegelijk een ruime zyn. Misschien mag het zó worden gesteld, dat de reeds ver strekte informatie heeft mogen bij dragen tot een toenemende volwas senwording. Maar dat leidt er weer toe dat de mens van vandaag uit de breed verstrekte informatie voor zich zelf een keuze wenst te doen. Blij kens de ervaring wordt elke andere benadering van de lezer meer en meer ondervonden als een vorm van „be voogding", cn als zodanig ook afge wezen. Wie zich nu van harte toelegt op de vervaardiging van een christelijke krant kan voor deze ontwikkelingen niet blind blijven. Tegelijk echter is hü zich de geschakeerdheid bewust die zeker ook in een brede lezerskring als de onze is aan te treffen. Een christelijk dagblad is een prach tig ding, maar een zekere verschei denheid in denken en gevoelen onder wie voor de lezing van zulk een dag blad in aanmerking komen maakt de vervaardiging ervan niet gemakke lijker. Belangrijker echter dan deze persoon lijke ontboezeming moet zijn de we tenschap die tevens gerust het deel mag zijn van allen die voor de lezing (en dus voor dc instandhou ding) van een christelijke krant in aanmerking komen dat het voort bestaan van zulk een krant alleen op de basis van een door allen te be trachten onderlinge inschikkelijkheid mogelijk is. Een christelijke krant is in deze tijd alleen nog bestaanbaar als ze iets beeft van een ontmoetingspunt van velen die ook by een misschien verschillend gestalte geven daaraan dc christelijke levensovertuiging in zich voelen en weten. Is die verscheidenheid onder Christe nen er trouwens niet alle tijden door geweest? Geweest is er echter even- zeer en bovendien van kracht ge bleven de apostolische aanmaning tot wederzijdse aanvaarding. Om het maar heel duidelijk te zeggen: ook in een tijd als de onze, van ver anderende leesgewoonten en zich wij zigende behoeften is alleen door in achtneming van een apostolisch woord als dit een christelijke krant bestaan baar. Bestaanbaar als een gelukkig nog altijd waardevol bezit, waarop men stellig zuinig mag zijn. Franc plaats: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning v mf[n oktiviteit kies ik ^ONDERZETTEGEL^□HDEKSERWET^ Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. QP een belangrijk punt is het Frankrijk van vandaag niet langer het Frankrijk van De Gaulle gebleken. De franc is namelijk als nog gedevalueerd. Zoals bekend had, thans nog slechts enkele maanden geleden, De Gaulle devaluatie van de hand gewezen. Hy liet er zich hooghartig cn met ver achting over uit. Een De Gaulle de valueerde niet. Hij is er toen om geprezen, cn men heeft er nieuwe aanwijzingen in ge zien, dat hy toch „een vent" was. In feite kon die volhardendheid niet vér reiken. De situatie in Frankrijk liet het niet toe. Zijn opvolger wordt minder gehin derd door overwegingen van pres tige. Iljj heeft ook meer oog voor de werkelijkheid. En hy heeft nu de stap genomen die De Gaulle nog heeft geweigerd. De noodzaak daar van was hem trouwens opgelegd. SEVILLA Twaalf mensen kwa men om het leven en 22 werden gewond toen een Spaanse autobus met 39 vakantiegangers in botsing kwam met een vrachtwagen. Het on geluk gebeurde bij het plaatsje Ecija, tachtig kilometer van Scvilla. Alle vakantiegangers waren afkomstig uit Andalusië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1