Overbodige onrust rond dysenterie gevallen Post en Bongers opnieuw stap dichter bij finale Hygiene op camping t Hoekske uitstekend Total wil in Rotterdam raffinaderij volkomen veilig Beheerder eist rectificatie in dagblad Bij wervelstormen in Minnesota al zeventien doden Wielen omzetten heeft geen zin Riley toch uit produktie Meer pks bij Simca Tunnels aan lopende band DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Total Ne derland wil een raffinaderij bouwen in Rotterdam. Het zou de zesde oliemaatschappij zijn die ruwe olie gaat raffineren in Rotterdam (na Shell, Esso, Che vron, Gulf en BP). Voorlopig denkt Total Nederland aan een jaarcapaciteit van 3Yz miljoen ton, de geringste hoeveelheid van de zes raffinaderijen. Drs. W. H. Gros kamp, direkteur van Total Neder land, heeft de laatste maanden be sprekingen over de vestiging gevoerd met vertegenwoordigers van het ge meentelijk havenbedrijf. Ook heeft hij over vestigingsmoge lijkheden gesproken in Amsterdam en in Zeeland (Sloe-gebied). Als Total toestemming krijgt zich te vestigen, zal dat op de in aanleg zijnde Maasvlakte zijn. Andere terrei nen die groot genoeg zijn, heeft Rot terdam namelijk niet meer. Zoals bekend is het grootste deel van de Maasvlakte bestemd voor een staal bedrijf en een mammoet-scheepswerf. Total Nederland is een dochtermaat schappij van het Franse oliebedrijf Total. Over de hele wereld beschikt het concern over 25 raffinaderijen (in eigendom of participerend). Overigens krijgt iedereen die op het spreekuur van dokter Winkelman komt en van wie .hij maar vermoedt dat er iets mis is onmiddellijk medi cijnen die eventuele nieuwe gevallen van dysenterie snel zullen onder drukken^ Een fikse onweersbui onderweg in goed aan voor het uitstappen de wa- I de auto? Dan hoeft u niet bang te gen met de bumper even zachtjes zijn voor blikseminslag: in de auto tegen een lantaarnpaal te rijden. De zit u volkomen veilig. Siemens heeft ontlading volgt dan onmiddellijk, dat in Berlijn met proeven bewezen. In het hoogspanningslaboratorium heeft men bliksem nagebootst (met een spanning van twee miljoen Volt) en deze laten inslaan op een auto met twee passagiers. Ze merkten niets en ook de auto bleef onbescha digd. In theorie was dit al bekend. Een auto werkt namelijk als de bekende „kooi van Faraday"; de stroom wordt naar alle kanten verspreid en komt niet binnen. De enige mogelijkheid is, dat de auto na de inslag geladen blijft doordat de rubber banden afvoer naar de aarde tegenhouden. Daarom: wordt men door de bliksem getroffen, dan doet men er Richtlijnen voor bandenspanning Vredestein heeft, traditiegetrouw, weer haar jaarltjke boekje uitgege ven met technische gegevens over alle personenauto's. Deze betreffen met name de banden. Vooral be langrijk is, dat men er precies in vindt op welke spanning voor- en achterbanden moeten worden ge bracht. Tabellen geven deze span ning aan, zowel voor normale als radiaalbanden. Datsun 5 min De twee grootste Japanse autoreu zen, Toyota en Nissan (Datsun), zit ten elkaar vlak op de hielen. Nadat enkele maanden geleden het grootste concern, Toyota, de vijfmil joenste wagen van de band liet lo pen. bereikte men bij Nissan dit aantal deze maand. Het laatste mil joen hiervan werd in 11 maanden geproduceerd. 2 miljoen Kadetts GM's Duitse dochter heeft vorige maand de tweemiljoenste Opel Ka- dett van de band laten lopen. De verkoop is zo succesvol, dat op de komende autosalon in Frankfort geen nieuw Kadett-model wordt ge bracht. (Vau een onzer verslaggevers) KAATSHEUVEL Een beetje opgewonden, maar lang niet uit het veld geslagen, zit camping beheerder A. van Mosselveld achter zijn bureau. Voor hem ligt een protestbrief die zijn camping 't Hoekske zal rondgaan en waarop ongetwijfeld het grootste deel, zo niet alle gasten hun handtekening zullen zetten. Ze zijn het er niet mee eens dat er zo'n grote, vooral nega tieve, publiciteit is gegeven aan de enkele gevallen van dysentrie die zich op deze Brabantse cam ping drie weken geleden hebben voorgedaan. Tussen het herhaaldelijke opne men van de telefoonhoorn om ver ontruste kampeerders of familieleden van kampeerders gerust te stellen, krijgt Van Mosselveld de gelegenheid de schare journalisten die, hofodza- kelijk gealarmeerd door de wilde koppen op de voorpagina van dag blad De Stem (die overigens de in houdt niet dekken) en een onvolledig bericht van het ANP, naar 't Hoekske zijn gekomen. „Ach meneer, zegt hij, ze hebben hier alles gecontroleerd, drie keer per week. Tot de grond onder de wasbakken toe. Alle voedsel in de winkel en in de snackbar is volledig goedgekeurd en zelfs het ijs dat we zelf maken. Als de hygiënische toestanden hier niet zo goed waren dan zou het zich toch zeker niet beperkt hebben tot deze vijftien. We zitten helemaal vol, zeven ha met tenten en caravans." De heer V.an Mosselveld is bestuurslid van Orkava. Hij heeft zijn camping al helemaal uitgerust voor de nieuwe zeer strenge kam- peerwet, die nog van kracht moet worden. Er staan zeventig vrijwel nieuwe toiletten, plus nog talrijke urinoirs. Overigens zijn, aldus de heer Van Mosselveld, slechts negen kinderen in het Waalwijkse St. Nicolaas-zieken- huis opgenomen. Zeker is dat twee patiënten longontsteking hebben, een buikvliesontsteking en één een zon nesteek. Slechts vijf dus met dysente rie. Het werd het eerste ontdekt door de arts J. Winkelman uit Sprang-Ca- pelle die iedere morgen op de cam ping spreekuur houdt. Toen er enkele kinderen erg ziek waren, heeft hij ze naar het Waalwijkse ziekenhuis laten brengen. Daar bleken het gevallen van dysenterie te zijn. Onmiddellijk werd er een onder zoek ingesteld ondermeer door de provinciale dienst voor de volksge- Amsterdamse jongens kregen de kans om eens een „balletje te trappen" met één van hun voet balidolen: Ajaxied Piet Keyzer, die zijn fans hier voordoet hoe een strafschop moet worden genomen. zondheid onder leiding van dr. D. Rolingwier. De camping hoefde niet te sluiten. Toen bleek dat het om Rotterdammers ging (ook niet vreemd, tachtig procent van de kam peerders op 't Hoekske komt uit Rot terdam) werd ook de Rotterdamse GG en GD, en speciaal dr. J. Huisman ingelicht. Deze stuurde een team naar Kaatsheuvel waar de namen van alle Rotterdammers uit de administratie werden gelicht. Deze mensen kregen thuis een enquêteformulier. Uit deze naspeuringen kwam vast te staan dat de ziekte naar binnen is gebracht door een bacillendrager, vermoede lijk uit Rotterdam. Er hebben zich volgens dr. Ro- lingswier geen nieuwe gevallen* meer voorgedaan. Dr. H. Verhoeven, de geneesheer directeur van het zie kenhuis te Waalwijk, neeft meege deeld dat er nog maar een paar mensen meest kinderen in het zie kenhuis liggen. De heer Van Mosselveld laat trots de brief zien van dr. Huisman waarin hij dank brengt voor de medewer king van de heer Van Mosselveld en ook van de verklaringen van deskun digen dat op zijn camping de hygiëne niets te wensen overlaat en dat het een van de modernste bedrijven in zuid-west Nederland is. Hij heeft dan ook een brief naar dagblad De Stem gestuurd met de eis het bericht te rectificeren en op de voorpagina een aantal punten te plaatsen. Voldoet De Stem daaraan niet dan wil hij schadeloos gesteld worden. „Natuurlijk zijn er wel mensen weggegaan nu. Er komen in ieder geval geen nieuwe meer bij. En daar is helemaal geen reden voor", zegt hij. „In overleg met dokter Winkelman hebben we al voor het gebeurde steeds allerlei waarschuwingen over de omroepinstallatie bekend gemaakt. We hebben geadviseerd dat men zeker met die warmte het lichaam erg schoon moet houden, dat kinde ren op tijd naar bed moeten en niet tot twaalf uur 's avonds moeten rondlopen, we hebben gezegd dat ze goed moeten eten. Veel moeders zijn te lui om goed te koken en sturen dan de kinderen weg voor een zak patat, ijs en limonade. Die kinderen lijden dan gewoon aan ondervoeding door verkeerde voeding". Stayer Jaap Oudkerk in eindstrijd DULOTH Het noorden van de Amerikaanse staat Minnesota is gisteravond getroffen door wer velstormen, die tenminste zeventien mensen het leven hebben gekost. Minstens honderd mensen raakten gewond. Ook is een onbekend aantal mensen vermist. Zes steden zijn zwaar getroffen en in drie gebieden is zware schade aan gericht. Met afgelegen plaatsen is geen contact meer mogelijk. Het zwaarste getroffen is het dorp je Outin dat 300 inwoners telt. Minstens tien mensen zijn hier ge dood. De nationale garde biedt hulp aan da slachtoffers. Goggomobil uit de produktie Het tijdperk der scootmobielen is afgesloten nu BMW heeft besloten de produktie van het laatste merk, de Goggomobil, te staken. Het wa gentje was nog ontworpen door de Glasfabrieken, die in 1966 door BMW werden overgenomen. Het besluit is genomen omdat er vrijwel geen markt meer voor blijkt te bestaan: het welvaartswonder heeft het kleintje in autoland van de weg gedrongen, zoals al eerder gebeurde met de Heinkels en Mes- serschmitts. De Goggomobil werd voor het eerst in 1955 in Frankfort geïntrodu ceerd, Het om de 10.000 km diagonaal omzetten van de autowielen een veel gehoord advies heeft, vol gens bandendeskundigen van Uni- royal, geen enkele zin. De motive ring, dat men daarmee een gelijk matige slijtage zou kunnen be werkstelligen, gaat s=3 volgens hen alleen op wanneer men de ban den dan ook van de velgen haalt. En omdat dit betekent, dat de wielen na montage weer moeten worden uitgebalanceerd, gaat dit zoveel kosten, dat de grap tenslotte nog duurder is dan de hele besparing. De bandendeskundigen gaan zelfs nog verder: zij raden verwisseling helemaal af omdat men er de oor zaak van extra bandenslijtage (slecht sporen, stuurfouten, defecten aan de schokbrekers) moeilijker door kan achterhalen. IHoudt men de banden op een vaste plaats dan ge ven zij als men ze regelmatig controleert dikwijls een indicatie voor mankementen, die men anders wellicht nooit zou hebben ontdekt Ondanks de tegenspraak door de Rotterdamse importeur van geruch ten uit Engeland over staking van de produktie van de Riley, heeft British Leyland nu officieel aange kondigd, dat de drie huidige typen Elf Mk III, 1300 Mk II en 4/72 niet meer zullen worden gebouwd. Volgens de concern-directeur is het besluit genomen uit zakelijke over wegingen. Maseratie-motor in Citroën Citroën komt in 1970 met een nieuw topmodel met een door Mase- rati ontwikkelde motor. De nieuwe wagen zal anders zijn dan het type DS, maar de wielophanging en rij-eigenschappen blijven dezelfde. Top wordt 220 km per uur. De wa gen (met een coupé-model) krijgt voorwielaandrijving. In de buurt van Helsinki staat het eerste benzinestation ter wereld, dat geheel uit kunststof is opge bouwd. Het hele station, dat fraai van lijn is, weegt slechts 10 ton. Voordeel van de nieuwe constructie is o.m., dat het station in zeer korte tijd kan worden geplaatst. Ontwer per is de Finse architect Matö Suuronen. (Vervolg van pag 1) De 35-jarige burger en ruimtevaart- geleerde Haise kwam in 1967 bij de astronautenploeg. DOEL Het doel van de reis met de Apollo-14, volgend jaar juli, is de grote krater Censorinus aan de rand van de zee der Stilte. Shepard en Mitchell ondernemen de riskante af daling terwijl Roosa rond de maan blijft cirkelen. Shepard was op 5 mei 1961 de eer ste Amerikaan in de ruimte. Hij maakte in een capsule op een Redsto- ne-raket een ruimtesprong van een kwartier. De raket bereikte een hoog te van 186 kilometer, maar kwam niet in een parkeerbaan om de aar de. Twee iaar later kwam Shepard op non-actief wegens een oorkwaal, waaraan hij vorig jaar werd geope reerd. In mei van dit jaar kwam hij chell is een 38-jarige luitenant-ter- zee en Roosa een 35-jarige lucht machtkapitein. Nieuwe telg van Mazda Dit is de jongste telg van de Ja panse Mazda-familie: de 1200 SL Coupé. Het betreft hier een wagen van het type R 100, die in Japan normaal al in serie wordt gebouwd met een 2-schijven-Wankelmotor, doch die in Nederland voorlopig nog leverbaar is met een 1200-vier- takt-motor van 73 pk SAE. Als topsnelheid geeft de fabriek 150 km per uur op. De prijs bedraagt f8.795, waar voor de wagen is uitgerust met radi aalbanden, hoofdsteunen op beide (kuip)stoelen, houten sportstuur en toerenteller. Een aantal 1970-modellen van Simca heeft wijzigingen ondergaan. De 1501 kreeg een nieuw front en lijkt met zijn vierkante verstralers wat op de 1200 S Coupé. In hetzelfde model werd evenals in de model len 1100 en 1301 het dashboard veranderd. Men vindt er nu ronde klokken in. Bij de 1100 GLS zijn de stoelen wat breder gemaakt en voorzien van schuimrubbervullin gen. Wat de motoren betreft: bij vele modellen heeft men deze enigszins opgevoerd, zodat hogere snelheden kunnen worden bereikt. Dit effect verkreeg men door de verbran dingskamers in een nieuwe vorm te gieten, waardoor een betere turbu lentie onder de kleppen wordt be reikt. Voorts heeft de 1000 Special (met een 1118 cc motor) schijfremmen op de voorwielen gekregen. ANTWERPEN De Nederlandse achtervolgingskampioen Gert Bongers stapte uiterst tevreden van zijn fiets. Bongers had de kwart finale, tegen de Deense uurrecordhouder Ole Ritter tot een goed einde gebracht en had bovendien bereikt dat hjj zaterdagmiddag in de halve eindstrijd tegen de Belg Ferdinand Bracke zal moeten uit komen. Bongers had namelijk toen Ritter drie ronden voor het einde de ongelijke strijd staakte* en zich liet inlopen, bewust zijn tempo zo geregeld dat hij op een tijd uitkwam, die net iets beter was dan de 6.12.50 waarmee Post zich tegen de jonge Berljjner Albert Fritz van een plaats bij de laatste vier had verzekerd. Luciano op acht, de Zwitser Plattner op negen - en de Duitser Kemper op tien ronden gefietst. „Ik zat op een schema van 6 minu ten en 4 seconden en heb het toen zo geregeld dat ik op ongeveer 6.10 zou uitkomen". Bongers, die zei banger voor Porter te zijn dan voor Bracke, had zijn zin gekregen. Hij finishte in 6.11,06 en was er zeker van tegen de Belg te moeten rijden. De bonkige coureur uit Voorst was overigens verrast geweest door het opgeven van Ritter. „Dat was wel het laatste wat ik van die Deen verwachtte. Ik had mij nog wel zorgen zitten maken omdat hij een snelle finisher moet zijn." Bongers had trouwens niet in de gaten gehad dat Ritter opgaf: „Ik dacht dat hij lek reed. Maar toen er Thcodor W. Adorno, een van de toonaangevende Duitse filosofen en sociologen, is gisteren op 65-jarige leeftijd overleden. Adorno, die zich veel heeft beziggehouden met de fi losofie van de muziek, wordt beschouwd als een van de geestelijke vaders van nieuw links. niet werd afgeschoten, was het mij duidelijk." Waar gemaakt Even te voren had ook Peter Post zijn uitzending waar gemaakt door Fritz kansloos te kloppen. Post was uitgekomen op een tijd van 6.12,50 en moet nu tegen Porter rijden. Het liet de lange Amstelvener koud. „Het blijft om het even wie je in de halve finale krijgt, Porter of Bracke. Als ik de langzaamste van de twee (dat was op deze avond Bracke) had willen krijgen, had ik binnen de 5.58,71, de tijd van korter moeten rijden en dat kan ik niet", bekende Post eerlijk. „Veel belangrijker is dat ik mij nu niet heb geforceerd". Nederland zal zaterdagmiddag in ieder geval door Jaap Oudkerk in de stayersfinale zijn vertegenwoordigd. De ex-Amsterdammer reed woensdagavond een bijzonder sterke rit in de vierde serie, die hij met groot verschil winnend afsloot. Aan Oudkerks heerschappij viel niet te twijfelen. Toen de kruitdampen wa ren opgetrokken had hij de Italiaan Gerard Bongers heeft tijdens de kwartfinales van het wereldkam pioenschap wielrennen op de baan de Deen Ole Ritter verslagen. De foto toont Bongers in actie. De bemanningen van beide Apollo 's zullen in totaal 33 uur op de maan blijven en twee keer hun maanlan dingsvoertuig verlaten voor de tijd van drie uur. GEOLOGEN Tijdens een gesprek met ongeveer veertig geologen hebben Aldrin en Armstrong erop aangedrongen de vol gende maanreizigers extra bepakking mee te geven om meer maanmon- sters naar de aarde te kunnen vervoe ren. Ze zeiden zeldzame stenen te hebben gezien, die ze wegens gebrek aan plaatsruimte moesten laten lig gen. Dr. Paine, hoofd van de NASA, heeft meegedeeld dat twaalf astro nauten de eerste bemande ruimte- vlucht naar Mars zullen maken. Er gaan ook vrouwen mee. De reis, die twee jaar duurt, begint waar schijnlijk in 1981. De astronauten zouden worden verdeeld over twee identieke ruimtevaartuigen die zij aan zij naar Mars zullen vliegen. Waterrijk Nederland slaat records op het gebied van de tunnelbouw. De ene tunnel is nog niet in gebruik of de volgende staat al weer op pa pier. Dat bleek enkele weken gele den bij de opening van de Heinen- oordtunnel, toen minister Bakker aankondigde, dat waarschijnlijk nog dit jaar zal worden begonnen met de bouw van een tunnel bij Dor drecht voor het verkeer Rotter damBreda. Althans als men snel tot een akkoord met de gemeente kan komen. Dat zal dan de achtste tunnel worden. Op de daarop volgende wordt ook al gestudeerd: een tunnel bij Bui tenhuizen onder het Noordzeeka naal. Deze zal een belangrijke scha kel moeten gaan vormen in de nog te bouwen „centrale stamweg" van Brienenoordbrug dwars door de Randstad naar Alkmaar. Als nummers 3 en 4 op de priori teitenlijst staan een tunnel bij de Hembrug, eveneens onder het Noordzeekanaal en een tunnel bij de Schel]ingwoudebrug in Amsterdam. Over dit laatste project is men het echter nog niet eens. Er bestaat ook nog een mogelijkheid, dat men in plaats van een tunnel te bouwen de brug verbreedt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9