NCRV zet zich af tegen de kranten Politieman wil rechter vervolgen voor smaad „Lorre kletst" in finale Nixon op tv over interne politiek Programma - informatie Nieuwe verwikkelingen rond mr. R. Bomaanslag op kardinaal VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES Lappie Loep en de Molboor Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh WOENSDAG 6 AUGUSTUS 19é» NA DE UITTOCHT HET WERKEN (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Onder het motto „Wij werken weer" zal de NOS-radio op dinsdag 12 augustus 's morgens van 9 tot 9.40 uur op Hilversum II aandacht wijden aan de pas van va kantie teruggekeerde bouwvakkers. Dit programma sluit aan bij dat over „de uittocht" op 25 juli. In „Wij werken weer" zal een team verslaggevers op bouwwerken en in schaftlokalen op allerlei plaatsen in het land de stemming van de bouw vakkers peilen. Er wordt ook gepraat met huisvrouwen die orde op zaken stellen en kinderen, die spannende vakantiegenoegens hebben beleefd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond om half S kunt u op Hilversum I de finale horen van het NOS-programma „Laat Lorre maar kletsen", de spreekwedstrijd voor papegaaien, die verleden jaar al 'begon. Dat de finale zo lang na de 5 afle veringen komt, vindt zijn oorzaak in het feit dat er meer dan 250 bandjes met papegaaienpraat werden inge zonden. Het duurde een hele tijd, eer hieruit de beste waren geselecteerd. Dit is nu gebeurd en in de finale treden aan Bartje, Jakko, Kootje, Lorre en Pipo. De jury, die als 'hoofd prijs een som van ƒ300 mag toeken nen aan de beste van deze vijf, wordt gevormd door Jules de Corte, Willem Duys en Han Rensenbrink. WASHINGTON President Nixon zal vrijdagavond (zaterdag 0.300 uur Nederlandse tijd) in een tv-uitzen- ding zijn programma op het gebied van welzijn, scholing van personeel, de verdeling van de inkomsten en de reorganisatie van bureaus ter bestrij ding van de armoede uiteenzetten. Het Witte Huis deelt mee dat de president volgende week in presiden tiële boodschappen en verklaringen in details op zijn voorstellen ingaat. Nederland morgen in ontwapeningscommissie DEN HAAG Nederland zal van af morgen zitting hebben in de ont wapeningscommissie. De uitnodiging hiertoe door Rusland en Amerika, de co-voorzitters van de commissie, is aanvaard. (Van onze radio- en tv-redactie) NCRV's bestuurslid G. A. Kieft blijft op het oorlogspad. Deze week komt hij in een hoofdarti kel in de Omroepgids nog eens op voor de oude kwestie van de programmaberichten in de dag bladen, die hem slechts ten dele zinnen „omdat zij informatie geven over werk, waarvoor de omroepen zich creatief en organi satorisch zoveel moeite getroos ten en waarvoor zij ook nog grote financiële offers moeten bren gen". Tot informatie van onze lezers diene. dat het hierbij gaat om de massale kijk- en luisterprogramma's die dagelijks in de dagbladen verschijnen en daartoe door de om roepen (die er auteursrecht op heb ben) worden beschikbaargesteld. Het gaat bepaald niet om de voorbespre kingen, berichten over en toelichtin gen alsmede commentaren op de pro gramma's: die zouden de omroepen niet graag missen in de kranten, inte gendeel, met een overvloed aan persberichten en -conferenties, plus de nodige voorvertoningen vragen zij maar al te graag flinke ruimte in de kranten. „Spoorboekje" Neen, het gaat om het zgn. "spoor boekje" dat de omroepbladen in rui mere vorm geven en waarvoor men zich op zo'n blad dient te abonneren. In die compacte, door henzelf verstrekte programma-aankondi gingen, zit de concurrentiepijn: er zouden mensen kunnen zijn, die het wel met hun krant doen en zich geen programmablad aanschaffen, Mensen, die genoegen nemen met „gram.muz." inplaats van een naar kwaliteit en inhoud met een titel genoemd platen- programma. De heer Kieft schrijft hierover: "Wij beklagen ons niet over onze moerte en onze geldelijke offers (waarvoor de omroepen kijk- en luistergeld van iedere toestelbezitter ontvangen, red.), het is onze taak. Maar het is wel opmerkelijk, dat een aantal kranten en nieuwsbladen het standpunt inneemt dat zij min of meer vrijelijk over idit werk ten ei gen bate mogen beschikken. Terwijl zij het zelf volstrekt normaal achten dat hun eigen werkzaamheden een bescherming genieten die zij de om roeporganisaties niet waardig ach ten". Tegenspraak Hij spreekt zichzelf dan een beetje tegen met de volgende opmerkingen: "Een recht van dag- en nieuwsbla den op vrijheid van publicatie van de programmagegevens is er naar onze overtuiging niet. Om toch aan een 'bestaand en niet onrechtvaardig ver langen te voldoen, verschaft de om roep sinds 1935 op basis van vrijwil ligheid de pers die gegevens in ver korte vorm, opdat deze zijn lezers exacte informatie kan geven over de programmering van uur tot uur". En dan komt de aap uit de mouw: er bestaat toekomstangst. "Maar idaar moet het naar onze mening bij blijven", gaat de heer Kieft voort, "als het gaat om toepas sing van de omroepwet die dit voorschrijft. Het is voor ons echter de vraag, of deze gegevens ook kun nen worden verstrekt aan de drie maal in de week verschijnende nieuwsbladpers". Aan het slot van zijn hoofdartikel neemt de heer Kieft het ineens weer op voor de dagbladen: Verstandig "De dagbladpers zou daardoor in een niet-aanvaardbare hoek worden gedrukt: zij géén, en de nieuwsbladen wel een meerdaags overzicht! Het is verstandig, dit nu al te laten weten". Deze bedenkingen van NCRV-zijde staan niet alleen, de kwestie van de programmapublikatie steekt alle om roepen en dit is louter een gevolg van het getalscriterium dat de zend tijd voor de omroepen bepaalt. Alle kansen op ledenvermindering worden te lijf gegaan, nu ook de omroepwet het houdt op "zoveel leden, zoveel zendtijd". HHARLEM Hoofdcommissaris van politie A. de Boer heeft de officier van justitie bij de Haarlemse arron dissementsrechtbank, mr. L. H. Feits- ma, gevraagd welke mogelijkheden er z(jn om een vervolging voor smaad in te stellen tegen de geschorste Haarlem se rechter mr. H. G. R. Deze rechter (eveneens bij de Haarlemse arrondissementsrechtbank) wordt er, zoals bekend, van verdacht bijna anderhalf jaar geleden in Haar lem, onder invloed van alcohol met zijn auto de 18-jarige stoffeerder Henk Lammers uit Hillegom te hebben dood gereden. De auto van de rechter werd in een sloot gevonden, bovenop het lijk van Henk. Mr. R., die erkende enkele glazen wodka te hebben gedronken, heeft sindsdien steeds kans gezien zijn strafzaak, die aanhangig is bij de officier van justitie mr. A. W Rosingh te Den Haag, uitgesteld te krijgen. Hij voert o.m. aan, dat het helemaal niet zeker is dat hij Henk Lammers beeft doodgereden. ,,Die jongen kan best al in die sloot gelegen hebben". Thans heeft de rechter (via een in terview in een Haarlems dagblad) twee Haarlemse politieagenten ervan be schuldigd valse verklaringen te heb ben afgelegd. Zo werden volgens hem direct na het ongeluk geen verfspatten VEERE Bij een huiszoeking in de woning van K.K. te Veere is door de rijkspolitie een kilogram marihua na in beslag genomen. Tegen K.K., die afkomstig is uit Rotterdam en nog maar kort in Veere woont, was verdenking gerezen, waarop een huiszoeking volgde. Hij is vanmorgen aan de officier van justitie in Mid delburg voorgeleid. RADIO J VttAVOM, Hilversum I. 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. N.O.S.: 19.00 Jazzpresso. 19.30 Laat Lorre maar kletsen (opn.). Morele Herbewapening: 19.50 Vakbondsstem uit Indo nesië. vraaggesprek N.O.S.: 20.00 Verslag wereldkampi oenschap wielrennen voor profs op de baan ln Antwer pen. 20.05 Stereo: Kamerorkest van de BRT met solist (In de pauze: Herdenkingsjaar E- rasmus). 21.30 Echtscheiding III: De kinderen, documentai re. 22.10 Stereo: Scan: populair programma over electronlca. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. 22.45 Verslag wereldkam pioenschap wielrennen voor profs op de baan ln Antwer pen. 22.55 Stereo: X. een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 29* m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Stereo: Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Stereo: Licht ensemble met zangsollst. 20.00 Vragen- vuur: een bekende Nederlan der beantwoordt vragen van jonge mensen. 20.00 Franse chansons. 20.40 Buitenlands weekoverzicht. 20.50 Licht Instrumentaal kwintet. 21.20 Letter-grepenliterair pro gramma. 21.50 Stereo: Metro- pole orkest. 22.30 Nieuws. 22.38 Actualiteiten. 22.55 Stereo: So praan en plano. 23.35 Hobo en plano. 23.55-24.00 Nieuws. GRA.MMOFOONPLATENPR2 GRAMMA DRAADOMROEP VAN AVOND The bass walks. Magnolia I blossom. Chanson pour I'au- vergnat. Lettre a Virglnie. Mi- lord, Le marchartd de bon- heur. Ma prière, Sarah. If I had you, Danke schön, La Java du diable, Mol j'aime le music hall, Saudades da More- na, Ay Marlcousa, Sa Jeunes- se, Paques k la Trlnlté. Senti mental journey. Solitude. Dos cruces. Malaguna. Quiereme mucho, Rita de Panama. Me lo dljo Adela. Maria Christina. Where or when. Imbote. Mlsterioso, Evidence, Tahiti, Wat's new. Bag's groove. On the scene, Stompln' at the Sa voy, Oh. lady be good! BELGIE Kanalen Nederlands: 2 en 10. 18.00-18.40 Wereldkampi oenschappen wielrennen op de baan te Antwerpen. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Klein, klein kleutertje. 19.20 Tlp-top: Jeugdtelevisie. 19.55 Weerbe richt. 20.00 Nieuws. 20.25 A- lexandra: portret van de Jonge Duitse zangeres Alexandra. 21.05 Spel zonder grenzen: een reeks internationale spelpro- gramma's. 22.20 Wereldkampi oenschappen wielrennen op de baan te Antwerpen. Samen vattende reportage. 23.00 Nieuws. Nederland I: N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame. N.O.S.: 19.07 Scala: Informatief programma. STER: 19.56 Re clame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. N.O.S.: 20.20 Kleur: De Zie eeuw: Spe len in de toekomst, documen tair programma. 20.45 Kleur: De muis op de maan (The mouse on the moon), speel film. (Rijkskeuring: alle leef tijden). 22.05 Uitzending Stich ting Socutera. 22.20 Samenvat tend verslag van de wereld kampioenschappen wielrennen op de baan voor profs te Ant werpen 23.00-23.05 Journaal. Nederland If. N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. NCRV: 19.03 Breng eens een zonnetje, liedjes uit vroe ger jaren voor oudere kij kers. 19.28 Kleur: YAO. TV-feuilleton. STER: 19.56 Re clame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20 20 Spaans balletprogramma. 20.50 Bureau Bristol. TV.feuilleton 21.40 Actualiteitenrubriek. 22.05 Avondslultlng. N.O.S.: 22.10-22.15 Journaal. Hilversum I. 402 m, KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badlnerie: klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws: 7.32 Actualitlten: 7.50 Overweging). 8.00 Nieuws. 8.11 Vakantie-jeugdprogramma. 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantletlps. 8.15 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw: 9.35 Waterstanden). N.O.S.: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd pro gramma (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten). 14.00 stereo: The Kllima Ha- waiians Show. 14.20 Stereo: Lichte electronlsche orgelmu- zieek (gr.) 14.30 Stereo: MoT"°r- ne kamermuziek (opn.). 15.00 zendingsdag in Driebergen, re portage. N.O.S.: 15.30 Neder landse volksverhalen en volksgebruiken. 16.00 Nieuws. 16.02 Meer of minder, over mensen en dingen die mlr'1 op de voorgrond treden. 17.30 Toeristische informatie uit binnen- en buitenland. NCRV: 17.45 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: Fanfare-orkest, koorzang en man doli ne-or kest Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: lichte grammofoonmu ziek. (8.30-8.33 Dc groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste reo: Concertante muziek uit de 18e eeuw (gr.) 9.40 Liedjes (gr.) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00-11.02 Nieuws. 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursbe richten). 12.30 Modern platte land. 12.35 Toppers van toen (gr.) 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.30 Stereo: 't Muzi kantenuur: I. Rotterdams Philharmonisch Koperensem ble: n. Omroep Dubbelkwar- tet: lil. Cello en piano: IV Pianorecital. 14.30 't Is histo risch: over geschiedenis en archeologie. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nieuws. 18.02 Cultu reel programma in woord en muziek. 17.00 Lichte grammo foonmuziek voor de tieners. 17.30 voor de jeugd. Pl.m. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Licht Instrumentaal program ma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). N.O.S.: 12 00 Nieuws. 12.03 Mi cronotities. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 Mu ziek van één tot twee. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-In: gezellig aanplaten. 15.00 Nieuws. 15.03 Pop- en countrymuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Hltoaradc. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Verzoekplatenpro- gramma. TELEVISIE MORGEN Nederland I. NOS: 16.00-17.05 Gedeeltelijk kleur: Vakantie- progr. v. d. jeugd. van zijn auto op de bromfiets aange troffen, doch na vijf maanden wel. Ook acht hij het niet onmogelijk, dat goed woord voor vinden", zo verklaar de hij. Hoofdcommissaris De "Boer acht deze uitlatingen van de verdachte rechter absurd. ,,Ik kan er geen enkel ,,die jongelui" (waarmee hij doelde op de politiemannen, die beide boven de 40 zijn) een band hebben verwis seld. De auto had nl. een gladde band, die volgens mr. R. aanvankelijk in de kofferbak had gelegen. SAO PAULO Gisteren is een dynamietbom ontploft in de ambtswoning van kardinaal Rossi, de rooms-katholieke aartsbisschop van Sao Paulo. Er vielen geen gewonden. Een deel van de muur van het huis ging aan splinters. Dit is de meest gewaagde aanslag in een serie terroristische daden, die Sao Paulo en Rio de Janeiro dit jaar (geteisterd hebben. Mogelijk was het een wraakneming. De kardinaal heeft vorige week op de Braziliaanse bis schoppenconferentie het terrorisme veroordeeld. In Fortaleza is de priester Geraldo Vieira Bonfim tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij had in een preek kritiek uitgeoefend op de Bra ziliaanse regering. Ongecompliceerde, oubollige gezelligheid mag iets zijn waarvoor moderne progressieven geen goed 7Voord over hebben, het blijkt steeds weer, dat v>ele honderd duizenden kijkers er totaul anders over denken. Daar om was in het voorbije winterseizoen KRO's boertig programma „Mik" een geweldige bron van amusement met een beste kijkdichtheid. Alle liefhebbers zullen er zich in vermeien, dat zij morgenavond og Nedeen reeks successen uit „Mik" te horen en te zien krijgen. Voor die fans deze foto met Lubbert en DHka voorop. Ned. 7.07 8.20 8.45 10.20 Ned. 7.03 7.28 8.20 8.50 9.40 10.05 I NOS uur Scala. uur serie De 21ste eeuw. Spelen om de toekomst. uur speelfilm (alle leeftijden) „De muis op de maan". uur reportages kampioenschappen wielrennen in Antwerpen. uur 2000 bejaarden zingen in „Bi-eng eens een zonnetje". uur feilleton Yao. uur de Spaanse danser Antoni(>. uur aflevering Bureau Bristol „Oog om oog". uur actualiteiten. j i uur Vakantie-overpeinzing dóór wika 'li: A. G. van Ginkel. Hilversum I NOS 8.05 uur stereoplaten: Avondconcert. 9.30 uur documentaire Echtscheiding, deel III. 10.10 uur Scan, populair programma over electronica. 10.55 uur actueel magazine Iks. Hilversum II VARA 8.00 uur Vragenvuur. 8.20 uur Franse chansons. 9.20 uur Letter-grepen. 9.50 uur Metropoleorkest speelt. 10.55 uur liederenprogranjma door de sopraan Kaja Borris. POLITIEVERHAAL N. A. M. WIJCHGEL 35 „Kunt u mij naar waarheid verzekeren dat u van Kët begin van de avond tot u weer terug in Amsterdam was alle drie bij elkaar bent gebleven?" probeerde hij opnieuw. „We zijn gedrieën naar Den Haag gegaan en gedrieën weer thuis gekomen. Is dat de clou waar het om gaat?" informeerde Van Hoogstraten. „Dat is nog steeds mijn vragen omzeilen. Ik vroeg of u van het begin tot het eind alle drie samen bent geweest" zei Timmermans heel wat kalmer dan hij zich inwendig voelde. „Dat ligt toch voor de hand. Natuurlijk waren we bij elkaar," zei Van Hoogstraten en Daan Liefkens echo-de er ,.ja natuurlijk", achteraan. Timmermans vroeg zich af of ze waarheid spraken of logen terwille van Wim Oldenhoeve. „Heeft u gedurende die avond nog kennissen ontmoet?" vroeg hij, meer omdat hij het nog niet wilde opgeven dan dat hij iets van de vraag verwachtte. Maar toen hij de snelle blik zag die zij wisselden vatte hij weer moed. Liefkens zweeg, maar Van Hoogstraten zei haastig: „Nee, niemand." „Wat zou u ervan zeggen als ik u vertelde dat er wel iemand is die u gezien heeft?" waagde Timmermans een gooi. „Misschien heeft meneer Liefkens een beter memorie in Hoogstraten in de rede gevallen. „Dat dat mogelijk is, waarom niet? Maar daarom hoeven wij hem nog niet gezien te hebben, niet waar?" „Natuurlijk. Maar hoe weet u dan dat die iemand een hij en geen zij was?" „Hé...? Dat wist ik niet. Ik zei „hem" bij wijze van spre ken," antwoordde Van Hoogstraten, naar het Timmermans voorkwam minder zelfverzekerd dan tevoren. „Waarom groette u hem dan? Dat is toch een bewijs dat je iemand ziet," opperde Timmermans op goed geluk nog :r. veronderstelling. iemand ziet," opperde Timmermans op goed geluk nog 'n veronderstelling. „Als hij dat gezegd heeft zal het wel zo zijn, ik herinner het mij niet." „Misschien heeft meneer Liefkeens een beter memori in dit geval?" Daan Liefkens aarzelde. Hij scheen minder snel de nodige leugens te kunnen bedenken dan Van Hoogstraten. Zijn blik zocht die van zijn vriend. „U begon zonet met een zin. Als u die nu eens voltooide," probeerde Timmermans hem op gang te brengen. „Deed ik dat? Wat zei ik dan...? O ja, misschien...ik zal hetzelfde hebben willen zeggen wat meneer Van Hoogstraten zei," besloot hij tam. „En bent u ook vergeten wie u gezien en gegroet heeft?" vroeg Timmermans geprikkeld. „Zo is het, inspecteur," stemde Liefkens toe. Timmermans stond op. „Als u toch niet van plan bent mijn vragen naar waarheid te beantwoorden kan ik beter weggaan," zei hij met nau welijks bedwongen woede. „Nu bent u toch onbillijk, inspecteur. Wij hebben al uw vragen naar ons beste weten beantwoord", verzekerde Van Hoogstraten hem! „Toch waar", vroeg Timmermans spottend. „Gelukkig zijn er nog wel andere wegen om inlichtingen ie verkrijgen. Goedemiddag, heren." „Goedemiddag, inspecteur", zei Van Hoogstraten. Liefkens liep zwijgend met hem mee om hem uit te laten. „U had u niet moeten laten verleiden om ook te liegen, meneer Liefkens", deed Timmermans een laatste poging toen ze boven aan de trap stonden. Hij sprak voor dovemansoren. „Goedemiddag, inspecteur. U redt zich zeker wel .alleen verder?" zei Daan Liefkens en keerde daarop naar de kamer terug. Aarzelend zette Timmermans zijn voet op de bovenste trede. De kamerdeur werd achter Liefkens gesloten toen hij de tweede trede nam. Timmermans bleef stilstaan. De nei ging om eveneens terug te keren en te luisteren was groot, maar de kans om als luistervink aangetroffen te worden weerhield hem. Uiterst langzaam nam hij nogmaals een trede en bleef weifelend opnieuw stilstaan om te luisteren. De stemmen in de kamer werden hoorbaar. Blijkbaar had den ze daarbinnen een woordenwisseling. Timmermans spande zich in om iets te verstaan en plotseling drong een zin tot hem door. (Wordt vervolgd) 1287: Zoals altijd was het gezellig druk in het gere nommeerde „Wapen van Rijkhuyzen". Ook smidje Verholen stond er en ge noot van een frisse versna pering. „Nee maar, kijk nóu 's!" riep hij blij ver rast uit,, toen er een kaal hoofdige vreemdeling bin nentrad. De vreemdeling van zijn kant toonde zich óók zeer verheugd de smid weer te zien en lachte: .,Ha! Eindelijk heb ik die sakkerlootse Verholen dan te pakken! Ik ben al bij je thuis geweest, makker, maar je was er niet." .,En als de smid niet thuus is, dan mot je maar gélijk in het café gaan kieken," ginnegapte een geestige boer op de achtergrond. De aanwezigen giechelden evenen toen sprak Gozewijn geheimzinnig: „Ik heb belangrijk nieuws, Verholen. Kan ik je even onder vier ogen spre ken daarginds? Apart aan een tafeltje?" Hij haalde zijn familiekroniek uit zijn aktetas en vervolgde: „Ik heb toch zoiets onbegrijpelijks en geheim zinnigs beleefd met mijn kroniek. Ik heb er enkele aantekeningen in gevon den, die ik óf vroeger over het hoofd heb gezien. OfZE STONDEN ER VROEGER HELEMAAL NIET IN! De vraag dus: hoe kómen ze er in? Maar nu eerst even wat anders. Kijk 'es naar dit sakkerlootse papier! Het is een officiël bewijs van de Rijksdienst voor het Notariële Archief, dat IK GOZEWIJN VAN UYLEN nog steeds eigenaar ben van de ruim drie honderd buijder bosgrond, waarop ééns de Uylenborgh heeft gestaan!" De boekhandelaar lachte even bij deze prettige gedachte doch vervolgde toen ietwat teleurgesteld: „Eilaas niemand weet waar de juiste plek precies 74. Terwijl Manus, met zweetdruppeltjes op zijn voorhoofd, het felle kruisverhoor had te doorstaan, stopte Sokkebreier voor het clubhuis. Enkele tellen later waren hij en Lappie binnen. Alle leden keken verbaasd op, toen het tweetal de zaal betrad. Jonas en Weetal, beiden op het podium, keken slaperig op. „Lappie riep Jonas en holde op zijn vriendje toe. „Waar ben je al die tijd geweest „Hij heeft goed werk gedaan, Jonas", nam Sokkebreier het woord, „ik zou hem maar bedanken als ik U was". Dóar stond Jonas van te kijken. Weetal, die intussen naderbij gekomen was, stak verstrooid zijn hand uit en stelde zich voor. „Aangenaam zei Sokkebreier, „Ik ben eigenaar van een oliemaatschappij en ik heb misschien wel interesse voor Uw uitvinding". De verstrooide Weetal hoorde het niet eens. Hij keek Lappie aan en controleerde schijnbaar of er niets aan zijn kleine vriendje miste. „Laten we met zijn vieren naar mijn kantoor gaan", stelde Sokkebreier voor, „dan kunnen we het zake lijke regelenen hij liep naar de deur. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9