em! Stil blijven li] Peter Post schakelde Deen Ole Ritter uit Zieke Koel naar huis i Oef en wedstri j den in de week Verrassende start van open schaakstrijd Gimondi won Verlies Feijenoord in Hamburg: 2-1 7 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 Huib Goudriaan Opschuiven Bij de grote toegangsweg tot het strand ;s het al vol. Diepbruine mensen rij aan rij. Verderop komt er meer lucht. Merkwaardigerwijs worden de lichamen witter. Hebben de routiniers hun vaste plaatsje zo dicht mogelijk bij de auto's? Het wordt nog drukker. „Ze moe ten wel een beetje opschuiven, Piet", hoor ik iemand zeggen, die z'n Le- bensraum ;n gevaar ziet komen. Nie mand schuift op. Alleen de zee, want het wordt vloed. Maar voor het. Hoekse strand is dat niet zo belangrijk. De heer H. Nut- bey, oudste badmeester van het Ge meentezeebad, is niet alleen over tuigd van de breedte van het strand, maar ook van de reinheid, „'s Mor gens om zeven uur beginnen hier al drie papierprikkers en later rijdt de strandreiniger, die prachtig werkt." De strandreiniger een soort schoonmaak-bulldozer beweegt zich grommend en mokkend van het ene eind van het strand naar het andere, alsof hij niet kan hebben dat Jan en alleman er zijn. Badmeester Nutbey: „Er zijn ook nog een paar honderd vaten, waar de bezoekers afval in kunnen gooien. Het publiek werkt goed mee, maar er zijn natuurlijk mensen, die niet we ten dat die vaten er staan." Voldoening De badmeester heeft het naar zijn zin. Hij zegt glunderend: „Ik ben al vijftien 'aar badmeester, maar ja ren is het niet zo'n goed seizoen ge weest. Het laatste goede seizoen was '59, en '60 en '61 gingen een beetje, maar tussen "61 en dit jaar is het niks geweest. De laatste weken gaat het helemaal prima, 't Is gelukkig voor de bouw vakkers en wij zijn zeer tevreden. We hebben veel werk gehad aan het opbouwen van de plankiers en de keten voor EHBO, politie en badbe- drijf, en met zulk weer heb je dan een beetje voldoening van je werk. Het water is nu 18 graden. Olie is er helemaal niet, en we hebben wei nig last van kwallen. Het bezoek neemt steeds toe; het weer moet goed zijn, dan komen de mensen vanzelf!" Badmeesters, bereden politie-agen- ten, leden van de Rotterdamse Red dingsbrigade, EHBO'ers en horeca- mensen letten op, en zorgen voor het liggende legioen. Maar de paar den zijn cr ook nog. Een dertienjarig Vlaardings meisje, Marian Griep, gaat elke morgen met de eigenaar mee de vier paarden uit de wei ha len. Vondelingen Marian: ,,'s Morgens om half elf beginnen we. Voor 50 cent kan een ritje worden gemaakt. Als ik va kantie heb, help ik hier voor gratis ritjes. Ik doe niet liever dan met paarden omgaan!" De jonge Vlaar- dingse tilt weer een jongetje op een paarderug en vertelt: „Ik leer nu voor automonteuze op de LTS, maar in mijn vrije tijd wil ik in een mane ge gaan werken." In de politie- en EHBO-post. waar mevrouw Dekker de scepter zwaait, samen met een jonge agente, worden geen kinderen op paarden getild, maar op stoelen gezet. „Hoe heet je? Ga maar zitten; stil maar, papa of mama zal je zo wel komen halen." Politie-agente A. Bakker vangt de hele dag bezorgde vaders, soms hui lende moeders, en verdwaalde kinde- Bongers met pijn en moeite bij laatste acht Eenling op het strand: een pootje-badende Vlaardinger roept herinneringen op aan foto's uit de jaren twintig. ren op. De ouders laten naam en uiterlijk van hun zoekgeraakt kind registreren en de kindertjes, die hun ouders kwijt zijn worden ook in geschreven en mogen gaan zitten. „Daar komt weer een vondelinge tje. Hoe heet je? Weet u, meneer van de pers, de jongetjes huilen het hardst. De meisjes blijven meestal kalm; zo zie je masf, dat de mannen al vroeg kleinzerig zijn." Twee zoek Er komt een vader binnen. „Ja. die hoort bij mij." Nico (5) droogt zijn tranen en gaat mee. Vader Nolte (uit Eindhoven) is van het jaar voor het eerst een dagje naar het strand, maar is al twee keer in het vondelin gen-centrum geweest. Eerst om Roelof (2Vt) op te halen en nu voor Nico. „Ik heb kinderen die nogal van zwerven houden." Agente Bakker tegen mevrouw Dekker, die de lijst bijhoudt: „Hebt u de vondelingen al geturfd?". Me vrouw Dekker werkt al negen jaar op de Hoekse EHBO-post. Zijn er dit jaar meer gevallen van verbranding dan vorige seizoenen? „Nee, het valt erg mee. Ik heb wel wat rode ruggen gezien, dat wel." Rode ruggen. Een Vlaardinger, die ouderwets „pootje-baadt", heeft er geen last van. Hij vindt ontblote be- Foto's: Herbert Behrens nen ver genoeg gaan. „Ik ben de tweede dag hier, 't is een makkelijke reis voor ons, hè. Zwemmen? Nee, daar ben lk al te oud voor." Goedkoop dagje Een Schiedamse huisvrouw „moeder van drie kleintjes" zit wel in oadpak, en wordt nog voort durend nat ook. „Jongens, niet doen, alles wordt steeds nat", zegt ze tegen haar kroost, die uit een „kanaaltje" water op moeder hoost. Ze komt met haar drie kinderen (een van 15 maanden, een van vier jaar en een van acht) vaak naar Hoek van Holland. „Scheveningen is te ver wsg, en het is hier het fijnste strand. Als de kinderen spelen, lees ik hier een boekje. Straks ga ik kof fie drinken en eten de kinderen een ijsje of een patatje. Zo'n dag hoeft niet veel te kosten. Je betaalt voor de trein, voor patat en voor limonade. Een lunch of een diner hoeft op zo'n dagje echt niet: dat vind ik overdreven. We eten van avond thuis weer. Totale kosten van een dag naar de Hoek? Vijftien a twintig gulden." Rotterdammer J. J. Stoopen- daal, vader van twee kinderen, gaat dit jaar dagjes uit, omdat Marian tilt een kleuter op hij een vakantiehuisje van 300 per week te duur vindt. Is dag jes uitgaan duur? „Je kunt het zo duur maken, als je zelf wilt." De heer Stoopendaal bouwt samen met zijn kinderen weer ijverig verder aan een forten- systeem in zand. Hij is een van de weinigen, die in beweging zijn. Het strand is voor de luien. Zelfs de bewoners van de „dyna mische'' Rijnmond beamen dat. Liggend. een paard. ROTTERDAM Vanavond om kwart voor zeven speelt het eerste elftal van Nieuw Lekkerland een oefenwedstrijd tegen Alblasserdam. Een kwartier eerder begint in Pemis I een wedstrijd tussen DOTO en de 1 naar de 4de klas gepromoveerde club I Voorne uit Den Br iel. Morgenavond wordt in Heinenoord gespeeld de wedstrijd Heinenoord - sss. ANTWERPEN Breed gesticulerend stapte Peter Post van de fiets. „Dat is me toch wat. Ik kreeg acht ronden voor het einde een lekke band. Voel maar." Post liet de omstanders meedelen in zjjn pech. Inderdaad was er al behoorlek wat lucht uit zijn achterband ontsnapt. „Nadat het gebeurd was, kon ik mijn fiets in de bochten bijna niet meer in de baan houden, maar ik ben doorgegaan omdat ik weinig zin had opnieuw te starten", zei Post, die zich via een goede tijd van 6 minuten 8,76 seconden in de rit tegen werelduurrecord houder Ole Ritter (6.08,89) bij de laatste acht in de achtervolging had gereden De lange Amstelvener, met zijn 36 jaar veruit de oudste deelnemer op dit nummer, had op de hem zo ver trouwde piste in het Antwerpse sportpaleis zich geheel waargemaakt. Van het begin had Post gebouwd aan een voorsprong, die halverwege iets i meer dan tien meter bedroeg. Dat I Ritter tenslotte vlak na Post over de I meet ging, was te wijten aan die I lekke band. „Ik had zeker drie tot vier seconden sneller kunnen rijden", meende Post, wiens charmante echt- genote Loek volkomen in haar recht stond toen zij dinsdag ook meteen kaartjes voor woensdagavond, wan- j neer de kwartfinales worden gere den, had gekocht. Ook Bongers Post dus en ook de Nederlandse kampioen Gert Bongers bij de laatste acht. De Gelderlander, die tijdens de I training zondagochtend in zijn eentje al zes minuten rond had gereden, I kwam uit de bus met een teleurstel lende 6.10.12. Bongers had tegen titel- I houder Hugh Porter gereden en in het begin de grote fout gemaakt t« snel te vertrekken. Bongers is een realist en gaf het ha afloop van de rit ronduit toe. „Als je op dit hout met dezelfde energie als op het beton te Amsterdam vertrekt, ga je te rap. Daaraan had ik moeten denken." Bongers vertrok zo snel dat het er zelfs even naar uitzag dat Porter in gelopen zou kunnen worden. Na een kwart van de afstand immers was de Nederlandse kampioen al 35 meter op de Brit ingelopen en hij zag hem bijna in de rug. Maar Bongers ging daarna terrein verliezen. Zijn schok kende stijl stak wat pover af tegen de vloeiende vlucht van Porter, die zijn achterstand snel wegwerkte en op zijn beurt op de steeds krampach tiger draaiende Bongers begon in te lopen. Het werd voor de Nederlander bij na een dramatisch einde toen Porter met een verwoede eindsprint in de laatste ronde probeerde onze landge noot nog voor het passeren van de streep voorbij te gaan. Dat lukte net niet Porter reikte tot de as van het voorwiel van Bongers' fiets. De Ne derlandse kampioen was gered. DIEREN De grote sensatie van de eerste ronde van het tornooi om hel open schaakkampioenschap van Nederland, in Dieren, was de neder laag van de Roemeense meester Soos tegen de Nederlander Van den Berg. j De Tsjechische grootmeester Kavalek i had het lang niet gemakkelijk tegen Marcus, maar bracht door gedegen i eindspel de partij tot winst. Ook de Nederlander Cortlever stuitte op sterke tegenstand en had de grootste moeite om tegen de Deense jeugdspe- Ier Bang remise te bereiken. De Wit niet De Nederlandse stayerskampioen Piet de Wit slaagde er, evenmin als Van der Lans, in direct een plaats in de finale te veroveren. Voor De Wit was de Italiaan Domenico de Lillo een onneembare vesting. De Italiaan die van kop was ge start reed een geweldige wedstrijd. De resultaten van de partijen van de eerste ronde: groep a: Van de Lijn - Lenstra '/aVt, Schedstok - J. van den Berg 01, Kavalek - Mar cus 10. Groep B: Bang - Cortlever V», Koevermans - Klein 01. Et- i mans - Sanders VtVs. Groep C: J Klaassen - Van Oo3tcn 10. Soos - A. van den Berg 0—1, Crabbendam - Van Eybergen VsVs. Groep D: Piket - Jansen V-V», Van der Vliet - Boehm 10, Van der Weide - Van j der Heyden 10, Schouten - Henne- I berke 01. Groep F: Rosell - Vogel '/sVt, Van Dijken - Verholt 10 en Van der Spek - Hartoch VtVs. 1 REIMS De Italiaan Felice Gi mondi heeft dinsdag de eerste etappe van de wegwedstrijd Parijs Luxemburg gewonnen. De eerste rit ging over 228 kilometer van Nog- gent-sur-Mame naar Reims. Uitslag: 1 Glmondl (Iti 328 km in 5 uur 31 min 08 sec. (met tijd vergoeding: 5.30.58) 2 Zandegu (It) 5.31.32 (met tljdv 5.31.47). 3 j Van Katwijk (Ned) 4 Merokx (Bel) 5 De viaemlnck (Bel) 6 Pijnen (Ned) 7 Perln (Tra) 8 v Looy (Bel) 0 Stevens (Bel) 10 Dalla Bona (Tta) allen zt als Zandegu. 34 Hüddlnga (Ned) 8.47.03. 35 Gulmard (Fra) 5.50.29. 38 Frijters (Ned) 7.t. 42 Wagtmans (Ned) rt en vervolgens het peloton In de 11 als Gulmard. HAMBURG Feijenoord heeft dinsdagavond in Hamburg een vriendschappelijke wedstrijd tegen de bundesligaclub IHSV met 21 ver loren. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. Er waren 8.500 toeschou wers. Het was een uitermate zwakke wedstrijd. Feijenoord heeft deze ontmoeting de beste kansen op een overwinning gehad. In de 28ste minuut liepen de Rotterdammers een achterstand op na een doelpunt van Poetzschke, maar Kindvall maakte in de 40ste minuut gelijk. Kindvall en Hasil, met doelman Treytel de beste Feijenoor- ders. kregen in de tweede helft nog kansen, maar vooral de Oostenrijker, die in de eerste helft al tegen de la had geschoten, had weinig geluk. De beslissing viel zeven minuten voor tijd. toen Hoenig na een solo van twaalf meter raak schoot 21. Feijenoord speelde in de volgende opstelling: Treytel, Romeijn. Israel. Van Duivenbode. Laseroms. Hasil en Jansen. Wery. Kindvall, Van Hame- gem en Moulijn. Het Nederlandse melajesteam heeft dinsdagavond bij de strijd om het Euro pese basketbal kampioenschap voor meisjes in het Westdultse Hohen Limburg met 6046 van West-Dultsland gewonnen. Bij de rust was de stand 28—18. De Zuldslavlër Malo Damjanovic heeft dinsdag de tweede partij van de tweekamp i tegen Jan Timman gewonnen. De atand la nu gelijk: 1-1. De honderdduizenden liggen. De buiken en de ruggen moeten bruin worden. Op het vaderlandse étrand (dag-in dag-uit bekleed met ontklede Nederlanders, die er duidelijk gezond uit willen zien) geen „brandende" zon. Een zeewindje, creme, zonnebrandolie, kolossale hoeveelheden ijs en frisdranken, frites en worstjes, hoeden en petjes, maken het allemaal dragelijk. En het water is er toch ook nog? Commentaar van drie meisjes uit Vlaardingen en Maas sluis op het strand van Hoek van Holland: „Nee, je wordt er zo nat van, en je haar wordt ook zo vet. De meeste mensen gaan echt het water niet in. Vorige week ook, op zo'n hele hete dag. Lopen is dan moeilijk: het zand is te heet voor je voeten. De mensen blijven maar stil liggen." Van de Dollard tot het Zwin, van Schiermonnikoog tot Cad- zand: stil blqven liggen. De zon bakt ze bruin; de limonade- en jjsfabrikanten raken uitgeput door de nimmer ophoudende zorg voor verversingen. Zomer 1969. In Hoek van Holland, van oudsher het strand van de dag jesmensen van het Rijnmondge bied, komen 's morgens om ne gen uur de eersten opdagen. Om tien uur nadert de voorhoede van de grote stroom. Elf uur: „de Hoek" is keurig gegarneerd kilometers auto-blik. Achter 4e Belg Meuleman, die het Antwerpse sportpaleis op zijn duimp je kent, week De Lillo geen centime ter voor het op hem afstormende ge weld. De aanvallen van Piet de Wit, van Romain de Loof en van de Span jaard Julia werden steeds weer door de gemakkelijk tempo verhogende De Lillo opgevangen. Het was voor De Wit, die keer op keer in het kielzog van de Italiaan de rug kromde voor een soms ronden- lange spurt om wanhopig van te worden. Toen zijn laatste aanval, drie minuten voor tijd, ook op niets uitliep, viel De Wit terug naar de derde plaats, terwijl Julia nog een keer tevergeefs probeerde De Lillo van de kop te verdringen. De luid toegejuichte Italiaan werd winnaar voor Julia, De Wit en De Loof, die toch nog van de Belgische wielerbond geld had gekregen om een gangmaker te charteren. Die fi nanciële hulp gold voorlopig alleen voor de serie. De Loof had Bertus de Graaf in de arm genomen en dat gaf aanleiding tot een incidentje in het Nederlandse kamp. Want De Graaf stemde toe zonder chef d'equipe Jef van de Vij ver te hebben geraadpleegd. Hij werd daarvoor op de vingers getikt en moest een verklaring onderteke nen dat hij niet tegen landgenoten zou rijden. Dat deed De Graaf tenslotte nadat hij wel even had te- gengesputterd. Een van de vier gouden modellen van de Satumus- raket en het manlandingsvaar tuig LEM, waarmee de Apollo-ll-asironauten naar de maan gingen. De modellen, die Lois Gainsboro hier laat zienwor den tentoongesteld op een jaar beurs voor juweliers. Ze zullen worden aangeboden aan de astronauten als ze 13 augustus New York bezoeken. Het vierde model krijgt president Nixon. ANTWERPEN „Met de buik is het goed, maar de beentjes willen nog niet En van Lancker trok de spurt nog wel zo mooi voor mij aan", zei Gerard Koel na de serie van de sprint, die hij kansloos had verloren. De ex-Amsterdammer, die tegen woordig in Hoogerheide naast Harm Ottenbros woont was van goeden wille geweest, maar was de gevolgen i van een ingewandstoornis kennelijk j nog niet te boven. Toen Van Lancker ruim een ronde voor het einde aanzette en de kop overnam, had Koel zelfs de macht niet om aan het wiel van de Belg te blijven. Koel was met weinig hoop naar het sportpaleis gekomen en die nederlaag tegen Van Lancker demo raliseerde hem zo zeer dat hij wat later op de avond in de herkansing tegen de Fransman Charruau een halve lengte te kort kwam om zijn inschrijving voor dit kampioenschap te rechtvaardigen. Gerard Koel was in twee ritten uitgeschakeld. Een verrassing in de sprint was het goede rijden van de Japanners die liefst twee man bij de laatste acht hebben: Kudo en Madarame. De an dere kwartfinalisten zijn de Italianen Beghetto, Damiano en Gaiardoni, de Belgen Sercu, en Van Lancker en de Fransman Mourioux. Jos van der Veluten ls dinsdag ln het Belgische Wlllebroek als tweede geëindigd in een profwedstrijd over 154 kilometer. Winnaar werd de Belg Martin Vandenbos- sche in een tijd van 3 uur en 40 minuten. Harry Steevens eindigde als achtste. Cees Zoontjes als elfde. Jan SerpenU als twaalf de. Jan Harings als veertiende en Wlm Schepers als negentiende. De Russische atlete Galina Mltrotsjina heeft dinsdag In Odessa de 200 meter hor den gewonnen ln 26.9 seconden, dc snelste tijd ooit ter wereld over deze afstand gelopen. Goed nieuws uit Praag! Veelvuldig Olympisch turnkampioene Vera Caslavska-Odlozilova heeft het leven geschonken aan een dochter. Moeder en dochter „maken het weV\

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7