V er keer s- en vervoersplan voor Leidse agglomeratie VLEET Onderzoek naar woonbehoeften in Leiden Waterskiën met bromfiets winkeljuffrouw Aanvullende kredieten zijn in in Leiden Ondersoek begint in september en gaat vier jaar duren Agenda voor Leidse raad Parkeermeters op Levendaal en Hogeivoerd Ook onder oud-Leidenaars Bejaarden Adviescommissie huisvesting bezorger te Noordwijk Binnen bezorger te Noordwijk aan Zee Saneringsgebied De Camp wordt gein ventariseerd Burgerlijke stand van Leiderdorp Visserij nieuws bij de Viswedstrijd voor Z'woudse bejaarden Invalide aangereden NIEUWE LEIDSE C0URAN1 4 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 196S LEIDEN B. en W. hebben de raad toestemming gevraagd een ver- keers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie te laten maken, waarvan de kosten op f 257.000,zyn geraamd. Zij motiveren dit onder neer aldus: De grote snelle wyzigingen die zich nu in het verkeers- en vervoerspatroon voltrekken, en de zeer hoge investeringen die voor de noodzakelijke werken ten behoeve van het verkeer en vervoer moeten worden gedaan, nopen tot een zo zorgvuldig mogelijke analyse van alle voorkomende in de toekomst te verwachten verkeersstromen. Indien dit niet gebeurt, dan moet het bepaald niet uitgesloten worden geacht, dat als gevolg van het nemen van incidentele beslissingen onnodig hoge uit gaven worden gedaan. Daarnaast kan het ontbreken van voldoende inzicht in de toekomstige behoefte van het verkeer en vervoer leiden tot onjuiste beslissingen op andere terreinen, b.v. ten aanzien van de aard, de plaats en de om vang van nieuwe bebouwingen, die later verkeers voorzieningen ernstig kunnen belemmeren of verhinderen. Openbaar vervoer Daarby komt nog, dat in de „Be schikking bijdragen voor voorzie ningen ten behoeve van het weg verkeer en het openbare vervoer in en om de steden" is bepaald, dat de te subsidiëren openbare werken in het algemeen moeten passen in een op deskundig onderzoek berustend verkeers- en vervoersplan, dat is opgemaakt in het kader van een gemeentelijk of intergemeentelijk structuurplan dan wel een gemeente lijk bestemmingsplan. Verder is een aanvulling van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening in voorbereiding om bij het opstel len van gemeentelijke structuur- en bestemmingsplannen daarin tevens verkeers- en vervoersplannen te incorporeren. Tenslotte merken B. en W. in dit verband op, dat Gedeputeerde Staten hebben bericht het noodzakelijk te achten, dat voor de Leidse agglome ratie een intergemeentelijk verkeers- onderzoek wordt ingesteld, omdat ook in dit gebied talloze vraagstuk ken om een op onderzoek gefun deerde oplossing vragen. Deze en andere overwegingen hebben B. en W. tot de overtuiging gebracht, dat het van het grootste belang is om zo spoedig mogelijk tot het opstel len van een verkeers- en vervoers plan voor de Leidse agglomeratie over te gaan. Daarmede zal onge veer een periode van vier jaren zijn gemoeid- Dertig jaar Een zodanig plan, dat o.m. een prognose aangeeft van de toekom stige verkeers- en vervoersrelaties voor een periode van twintig a der tig jaren, omvat in hoofdlijnen de volgende onderdelen: a. het toekomstige wegen- en stra tennet, met inbegrip van de voor zieningen ten behoeve van het openbare vervoer, voorzover deze LEIDEN Tengevolge van de vestiging van een consumentenmarkt aan het Lcvendaal en het toenemen van het aantal langparkeerders op de Hogcwoerd en het Levendaal doen zich in die omgeving onge wenste verkeerssituaties voor. B. en W. achten het raadzaam hierin ver betering te brengen door op het ge deelte van de Hogewoerd, gelegen tussen de Rijnstraat en de Kraai- erstraat, en op het Levendaal ter hoogte van de consumentenmarkt kort-parkeren in te voeren. Om in deze excentrisch gelegen omgeving een eenvoudige en effec tieve controle mogelijk te maken, menen zij de voorkeur te moeten geven aan het plaatsen van parkeer meters boven het instellen van een zg. blauwe zone. Met de aankoop en het plaatsen van 30 parkeermeters, waarvan 15 voor de Hogewoerd en 15 voor het Levendaal, is een bedrag van f 12.000 gemoeid. B. en W. merken hierbij nog op, dat de directie van de Consu mentenmarkt „Leiden" N.V. zich be reid heeft verklaard een bijdrage van f3500 beschikbaar te stellen ln de kosten. Brood- en banketbakkerij T. DEN DULK, Voorstraat 116, Katwijk aan Zee. Telefoon 01718—2514. Gevraagd deel uitmaken van het wegen- en stratennet, en de voorzieningen ten behoeve van fietsers en bromfietsers, waarbij ook aan gegeven zijn de dwarsprofielen en de kruispuntoplossingen; b. de toekomstige vaste banen met de daarby behorende voorzienin gen ten behoeve van het open bare vervoer, voorzover deze geen deel uitmaken van het wegen- en stratennet; c. de toekomstige lijnennetten met halteplaatsen voor de verschil de middelen van het openbare vervoer, alsmede de frequentie, de gemiddelde snelheid en hun onderlinge aansluiting; d. de toekomstige parkeervoorzie ningen, waaronder begrepen die, welke nodig zijn voor een doel matige aansluiting van het par ticuliere vervoer op het open bare vervoer; e. de toekomstige laad-, los- en overlaadgelegenheid ten behoeve van het goederenvervoer; f. het toekomstige taxibestand en (eventuele) toekomstige taxi standplaatsen; g. de toekomstige voorzieningen ten behoeve van voetgangers; h. de capaciteit en de bezetting van de opgesomde voorzieningen in de daarvoor in aanmerking ko mende periode en fasen van uit voering. Adviseur Het verkeers- en vervoersplan zal door de Dienst van Gemeentewerken kunnen worden vervaardigd. De dienst zal daarbij worden bijgestaan door het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey n.v., te Amers foort. De keuze van de adviseur is o.m- bepaald op grond van de om standigheid, dat door genoemd bu reau bij het verkeersonderzoek de zgn. methode 't Hart wordt toege past, voor welke methode omrin gende steden, alsmede de provincie, eveneens hebben gekozen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend om vergelijkingen te trekken met an dere verkeers- en vervoersplannen en deze waar nodig op elkaar aan te sluiten. Bovendien kan het uit wisselen van ervaringen van groot nut zijn. Zes genieenten In een aan de raad voorgelegd rapport wordt uiteengezet, dat het noodzakelijk is het in te stellen ver keersonderzoek te doen uitstrekken over een aaneengesloten gebied; de gemeenten Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude zijn daarbij ten nauw ste betrokken. In verband daarmee is inmiddels een eerste bespreking gevoerd met afgevaardigden uit ge noemde gemeenten inzake de deel neming aan de verkeers- en ver- voersstudie. Goede samenwerking zal o.m. kunnen worden verwezenlijkt door de instelling van een zgn. stuur groep en een werkgroep, waarin be stuurders, resp. technici van de deel nemende gemeenten en vertegen woordigers van de verkeersdiensten van de Rijkswaterstaat en de Pro vinciale Planologische Dienst zitting hebben. De taak van deze groepen zal voornamelijk bestaan uit het be geleiden van de verkeersdeskundi- gen bij het samenstellen van het plan. Met betrekking tot het tijdstip van aanvang van het verkeersonder zoek delen B. en W. mee, dat het van het grootste belang is, dat daar mee in september kan worden be gonnen. Het najaar is namelijk bij uitstek geschikt voor het houden van een verkeersonderzoek in de agglomeratie. LEIDEN Als de raad akkoord gaat met een voorste! van B. en W., dan zal de NV voorheen Nederlandse Stichting voor Statistiek in op dracht van de gemeente Leiden en het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten een onderzoek gaan instellen naar de woonwensen, vooral met het oog op de doorstroming, en naar de huisvesting van bejaarde Leide- naars. De resultaten van het onderzoek zullen ook worden gebruikt bij het realiseren van de Merenwijk. In Leiden zelf zal een representa tieve steekproef worden gehouden, die 1200 woningen omvat. Daarnaast zullen tweehonderd in Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter woude wonende gezinshoofden wor den geënqueteerd, die de laatste ja ren Leiden hebben verlaten. De kosten van het onderzoek wor den op f 75.000 geraamd, waarvan f30.000 ten laste komt van de ge meente Leiden. Het onderzoek ten aanzien van de huisvesting van de bejaarden zal ten dele samenvallen met bovenstaand onderzoek. Op de bij de behandeling van de gemeentebegroting-1969 gestelde vragen van mevrouw Kerling en de heren Van Aken en Den Dubbelden inzake de huisvesting van bejaarden, antwoorden B. en W. nu ondermeer, dat Leiden in 1970 4400 zelfstandige bejaardenwoningen zal moeten heb ben en in 1980 ingeveer 5700. In Lei den zijn er momenteel slechts 306 LEIDEN B. cn W. stellen de raad voor de studiecommissie inzake huisvestingsvraagstukken op te hef fen en in de plaats daarvan een commissie van advies inzake het huisvestingsvraagstuk in te stellen. Hierin zullen zowel raadsleden als met-raadsleden zitting krijgen. De op te heffen studiecommissie is eind 1964 ingesteld. Noordwijk Binnen - Noordwijk aan Zee De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor zo spoedig mogelijk een en een Voor scholier leuke bijverdienste. Nadere inlichtingen afdeling inspectie Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37 Leiden, telefoon 01710-31441. speciaal voor bejaarden gebouwde woningen. Nieuwbouw kan in meer beperkte mate een oplossing geven zodat wordt nagegaan welke moge lijkheden in de bestaande bouw lig gen. LEIDEN B. en W. willen de heer H. D. van Weizen voor een ho norarium van ruim f 10.000 (waarvan 80 pet subsidiabel is) een inventa risatie laten maken van het sane ringsgebied De Camp. De heer Van Weizen zal tevens worden gemach tigd aankooponderhandelingen te doen. Foto: krotten in de Agnietenstraat achter de Haarlemmerstraat. LFIDEN Maandag 18 augustus ver gadert de gemeenteraad. De vergadering begint om 2 uur en wordt zo nodig des avonds voortgezet. De agenda vermeldt onder meer: Benoeming van vijf leden van .het be stuur van de Stichting Burgerijfonds van Lelden; schoolzaken; slopen van een hou ten hulpschool van de gemeente aan de Storm Buyslngstraat; aanvullend krediet voor de bouw van het jeugdbuitencen- trum aan de Vlletweg; aankopen van de panden Oude Rijn 49a, 51-51a en 53; aankopen van twee percelen tuingrond aan de Hoge Morsweg; tussentijds ont binden van pachtovereenkomsten met de vennootschap onder firma „Firma D en A Verboon", voor gronden in het Mors- kwartier; tussentijds ontbinden van de pachtovereenkomst met de vennootschap onder firma „Firma Jac Ulttenbogaard en Zonen" voor de hoeve Kweeklust aan de Lage Morsweg 101; beschikkaar stel len van gelden voor de uitbetaling van de schadeloosstelling en bijkomende kos ten in verband met de onteigening van het perceel Levendaal 26-26a, hoek Kore- vaarstraat; uitbetaling van de schadeloos stelling en bijkomende kosten in verband met de onteigening van het in het ont eigeningsplan voor de noord-zuidverbln- ding gelegen perceel Hooigracht 105-105a; maken van een inventarisatie van de in het saneringsgebied ,,De Camp" aanwe zige onroerende goederen; verlenen van een bijdrage aan de Stichting Sint Eli sabeth Gasthuishof in de meerdere kosten van restauratie van het Elisabethshof aan de Oude Vest; verlenen van een subsidie in de kosten van restauratie van de pan den Hooigracht 81 (Frangois Houttijn- hof), Hogewoerd 34. Rapenburg 24 en Steenschuur 11; beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten behoeve van het bouwrijp maken van terreinen in „Lelden-Zuldwest"; nemen van een voor- bereldingsbesluit op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, voor het gebied, begrensd door het Rapenburg, de Vliet, de Witte Singel; het Galgewater en het Kort Rapenburg- beschikbaar stel len van gelden voor het ombouwen van de met steenkool gestookte centrale ver- warmlngstnstallatie van het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan het Steenschuur 21. teneinde deze geschikt te maken voor het stoken met aardgas; idem voor de Stadshulpwerf aan de Oude He rengracht; instellen van een onderzoek naar de woonbehoeften: opheffen van de studiecommissie Inzake huisvestingsvraag stukken en tot het vaststellen van een verordening, regelende de instelling, als mede de werkkring en de samenstelling van de adviescommissie Inzake het huis vestingsvraagstuk (Verordening op de Adviescommissie inzake het huisvestings vraagstuk); vervaardigen van een ver keers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie; beschikbaar stellen van gel den voor de aankoop en het plaatsen van 30 parkeermeters op het Levendaal en de Hogewoerd. alsmede voor het on derhoud van de in de stad geplaatste en nog te plaatsen parkeermeters; be schikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de arbeidstherapiewerkplaats op het terrein van de psychiatrische In richtingen „Endegeest". Interpellatie Waardgracht LEIDEN Het PSP-raadslid H. Amptmeijer heeft via B. en W. bij de gemeenteraad een verzoek om inter pellatie ingediend betreffende de Waardgracht en omgeving. Hij vraagt of B. en W. de eisen van het wijkcomité gerechtvaardigd vinden en of zij deze willen inwilligen. LEIDERDORP Geboren: Edwin Willem Marie, zoon van Karei Gijsbertus Josephus van Dooren en Gemma Yvonne Eugenie Marree, Snipstraat 26. Ondertrouwd Anthonius Johan nes Vreeburg, 24 jaar, Pinksterbloem 26 en Elsje Smit, 22 jaar, Leiden. Dathuw: 12 augustus toekomstig adres: Pinksterbloem 26 te Leider dorp; Jan Cornelis van der Wolf, 23 jaar, Stolsenau, (Duitsland) en Yvon ne Smidts, 20 jaar, Meeuwenlaan 37. Dathuw: 22 september, toekomstig adres: Stolzenau; Peter Jan Plesman, 25 jaar, Acacialaan 29 en Barbara Helene Obst, 25 jaar, te Bielefeld, Duitsland. Toekomstig adres: Acacialaan 29; Cornelis Jan Adam Seldenrijk, 40 jaar, te Leusden, en Johanna Margaretha Kolderman, 26 jaar, Splinterlaan 175. Dathuw: 27 aug: toekomstig adres: van Diepenheim Scheltuslaan 10, Leusden. Gehuwd: Heimen Marinus Heme- rik, 22 jaar, te Leiden en Irene Prins. 19 jaar. Toekomstig adres: Meloenstraat Leiden; Jacobus Selier, 35 jaar, Brandstraat 25 en Cornelia Adriana van Velzen, 28 jaar, Tuinstraat 24. Hoog en laag _water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 7 augustus, hoogwater om 10.12 en 22.54 uur, laag water 'om 5.50 en 18.21 uur. Restauraties in Leiden LEIDEN De gemeente wil 10 pet. subsidiëren van de restauratie kosten van Hooigracht 81 (Studen tenhuisvesting. f 65.392), Hogewoerd 34 (idem, f 11.191), Rapenburg 24 (Sanctus Augustinus, f 68.488,33) en Steenschuur 11 (Chr. Geref. Kerk, f30.012). De tussen haakjes ge plaatste bedragen geven de totale restauratiekosten aan, waarvan de gemeente dus 10 pet. betaalt. T J LEIDEN Steeds weer blykt, dat aanvankelijk geraamde stichtings- kosten voor scholen en dergelyke aan de lage kant zijn geweest. Als de aannemer en andere betrokkenen met hun definitieve rekening komen het gebouw is dan meestal al geruime tijd in gebruik worden B. en W, genoodzaakt de raad een aanvullend krediet te vragen. Voor dc raadsvergadering van 18 augustus zitten ook weer verschei dene van dergelijke kredietover- schrijdiingen tussen de agendastuk ken. Een eenvoudig optelsommetje leert, dat bij elkaar maar liefst voor een bedrag van ƒ662.317 dus een dikke half miljoen méér nodig is dan bij het begin van de bouw was berekend. Het betreft hier de school Sumatra- s+raat 201, de school Vijf-Meilaan 2, de chr. kleuterschool Herenstraat 64. het jeugdbuitencentrum aan de Vldetweg, het arbeidstherapiegebouw Endegeest en de R.-K. blo-school Lammenschansweg 6. In genoemd bedrag is nog niet be grepen de ƒ65.108 die de gemeente extra moet subsidiëren in de res tauratiekosten van het Elisabeths hof en het Hof van Zessen, welke kosten 651.082 hoger zijn dan was geraamd. KOUDEKERK Henno en Kees Batelaan hebben een ivel heel aparte methode uitgedacht om samen met hun vrienden van het water te genieten. Benodigd heden: twee bromfietsenenige meters touw en een plank van 30 x 60 centimeter. De plank gaat bij wijze van ivatershi in het wateréén van de jongens neemt er op plaats en de anderen rennen intussen met hun bromfietsen i nde versnelling weg om op de brom mers te springen zodra de plank voldoende vaart heeft. Resultaat van deze voorbereidingen is, dat de jon gens op een originele manier kunnen waterskiën. Als een volleerd waterskiër springt de num-op-de-plank over het water. J. Tijsma uit Apeldoorn, die hier met vakantie was, maakte er deze foto van. IJMUIDEN ln de Noord bleef de koolvis de toon aangeven. In dit gebied was vrijwel niets anders te vangen. In de buurt van de route- boeien leverde de tongvisscrij niet veel op- Een trekje van 25 kilo plus een paar andere manden vis werd al als een succes van betekenis be schouwd. Onder de Nederlandse kust was weer niet veel te beleven. De kleinere eenheden moesten te vreden zijn met uiterst geringe hoe veelheden wijting en kleine gul. Platvis was hier bijna niet te ach terhalen. In de omgeving van 55 NB was de schelvis op overduidelijke wijze troef. De kleinere soorten wa ren in de meerderheid. Wat er was- Aan de IJmuidense markt ver schenen acht vaartuigen. Zij zorg den voor een aanvoer van 3316 kis ten vis, waarvan 560 kisten schel vis, H50 kisten wytimg, 140 kisten gul en kabeljauw, 120 kisten kleine gul, 1650 kisten koolvis, 640 kisten makreel, 15 kisten schol, 3 kisten schar, 1 kist tarbot, 27 kisten diver sen, 95 stuks stijve kabeljauw en 500 kilo tong. Verder waren er 225 kleine kisten schelvis, 84 kleine kis ten wijting, 62 kleine kisten haring en 407 kleine kisten makreel. De tong was bijzonder schaars. Dat was aan de prijzen best te mer ken. De eentjes deden op de eerste afslag bijna acht gulden per kilo. Op de laatste ronde moest f 7.45 worden betaald. De kleimmiddel was met een notering van f 6-85 tot f6.46 ook best in trek. De slips mocht er met een hoogste bod van f 6.29 ook best zijn. De grootmididel was met een koers van f 5-34 tot f 4.72 door elkaar genomen een gulden duurder dan op de voorgaande dag. De heil bot tekende voor een toip van acht gulden. De schelvis was weer goed koop- De braad slaagde er niet in zich boven het minimum te verhef fen. De grote soort zakte na een in zet van veertig gulden weg naar f 26. De gul hield ditmaal de katten- centrale uit de buurt. De kleine exemplaren bereikten een redelijk gemiddelde van ruim dertig gulden. De grote en middel gul waren op de eerste ronde onder de vijftig gulden niet te koop. Voor de dichte wijting was weer geen succes weggelegd. Het gros van de aanvoer werd een prooi van de vismeelindustrie. Bij de schol ging de meeste belangstel ling uit naar de grotere soorten. Hiervoor noteerde men een hoogste bod van vijftig gulden. De schar moest met een ondergeschikte rol genoegen nemen- In het gunstigste geval liep de notering op tot twin tig gulden. De poontjes zaten met een koers van f 16 tot f 10.50 even eens in de verkeerde hoek. Voor de haring kon een goede interesse wor den genoteerd. De betere kwaliteit ging met een hoogste bod van f 56 strijken. De makreel begon op f 40 goed, maar was later ook voor f 14 te koop. Van de koolvis verdwenen alleen enkele partijtjes van de kleine zwarte soort naar de vismeelindu strie. De grotere exemplaren veran derden ondanks de nog altijd tro pische temperatuur vlot van eige naar- De grote witte koolvis kreeg met een top van f 140 de meeste aan dacht. Eenzelfde hoogste bod was gereserveerd voor de grote kabel jauw. Aanvaring Hei blijkt dat de motorkotter IJM 6 „Adriana", die in de nacht vai 24 op 25 juni van dit jaar op 13 mij ten westen van Heligoland is ver gaan, niet door een aanvaring maai door een lek in de machinekamei is vergaan. Dit zegt de minister vai Verkeer en Waterstaat in antwoorc op schriftelijke vragen van he Eerste Kamerlid, de heer van Wijk De bemanning bestond ten tijde vai de ramp uit drie koppen. Geen vai de bemanmingsleden was gediplo meerd. Het scheepje viel niet ondei dé voorschriften van de Wet op di Zeeviswaartdiploma's. Veiligheid. De veiligheid op zee van de Brit se verre visserij zal worden ver hoogd. Aanleiding tot dit besluit vormt 'het zinken in de IJslandse wateren, twee jaar geleden, van drie Britse treilers- Hierbij vielen 5£ slachtoffers te betreuren. Sindsdier heeft een moederschip in het ge vaarlijke gebied geopereerd orr schepen in nood bij te staan. Di1 vaartuig zal nu tot permanente hulipbasis worden ingericht. Verdei werd een, lijst met 83 aanibevelinger voor de veiligheid samengesteld, Een deel van de kosten zal vooi re'keninig van de regering komen. ZOETERWOUDE Op zaterdag 9 augustus houdt de visvereniging „Vrouwenweg" de jaarlijkse vis wedstrijd ten bate van de uitgaans dag van de bejaarden op dinsdag 12 augustus. De eerste prijs in de viswedstrij-c is een roeiboot ter waarde van f 440 de tweede prijs een complete hengel- uitrusting, de derde een werphengel Bovendien zijn er nog "tientallen prijzen voor minder succesvolle deelnemers- Deelnemers kunnen ziel aanmelden bij de heer J. Hulsbos Vrouwenweg 45, tel. 01715-226. AI.PHEN Gisteravond om streeks 8 uur had een autobotsing plaatg, waarvan de heer C. Ver boom uit wijk Hoorn, een bekende invalide plaatsgenoot, slachtoffer werd. De heer D. v. d. Veen Meer- stadt reed met een personenauto op de Prinses Marijkestraat, richting Foreestlaan. Uit de Stuyvesantlaan kwam een personenauto, bestuurd door de heer Koelewiin. Tussen deze auto's ontstond op de kruising een botsing. De wagen van eerstge noemde is hierbij over de kop ge slagen en botste tegen het wagentje van de heer Verboom, die daar juist reed. Hij liep hoofdwonden en ver moedelijk een gebroken been op en werd overgebracht naar het Diaco- nessenh'uis te Leiden. De heer v. d. V. M. klaagde over pijn in de rug en zijn verloofde, die bij hem in de auto zat, over hoofdpijn. De invalide- waeen werd vrijwel geheel ver nield. de auto's kregen flinke schade- De heer K. kwam met de schrik vrij. Rï.TNSBURG Vanavond lioudt de heer J Vink uit Rotterdam ®p,i jn dp bovenzaal achter woonhuis Katwijkcrweg 15.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4