OPNIEUW AMERIKANEN (100.000?) UIT VIETNAM Commentaar Salvo straaljager doodt militair Ook Thaise eenheden misschien naar huis Weduwe van aow beroofd Dode en gewonde 11a dagenlang wachten aan grens van Iran Deze maand mededeling over aantal soldaten krokantjes Examinator bij rijproef verongelukt Vermist jongetje is verdronken Troepen in staat van alarm 0NDERZETTEGEL«ï!5W0F PLACE-MAT nu kunt u kiezen i Nieuwe Leidse G>iirant Woensdag 6 augustus 1969 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Amerikaanse militairen vertrekken van het vliegveld Tan Son Nhoet. Voor deze mensen is de oorlog voorbij. WASHINGTON De Verenigde Staten zullen opnieuw troepen uit Vietnam gaan terugtrekken. In de loop van deze maand zal worden bekendgmaakt hoeveel militairen naar huis mogen. Dit zei gisteren president Nixons woordvoer der Ronald Ziegler. Volgens geruchten in Washing ton is het de bedoeling voor het einde van dit jaar 100.000 Ame rikanen uit Vietnam te halen. Deze zouden dan moeten wor den vervangen door Zuidvietna- mese eenheden. Militaire leiders geloven dat Zuid-Vietnam hier (nog) niet toe in staat is. Er is op het ogenblik ook sprake van vervanging van andere troepen in sprsuk Kunst is geconcentreerde na tuur. BALZAC (R'TA) Her is uw dochter. Ze vraagt of U nog een reserve beeldbuis hebt lig gen voor de tv." UK! yvWmmW*^ DE BILT Het warme zomer weer boven het vasteland duurde gisteren onverminderd voort. In ons land steeg het kwik in het binnenland plaatselijk tot dertig graden. In de aanwezige lucht ontwikkelden zich hier en daar regen- of onweersbuien. Daar bij viel ongeveer vijf tot tien mm regen. Onder invloed van een hogedrukgebiecL dat van de Golf van Biskaje naar Zuid- Engeland trok draaide de wind woensdag naar noordwest. Dit hogedrukgebied verplaatst zich in het komende etmaal naar het Noordzeegebied. In verband daarmee wordt er bij ons droog weer verwacht met zonnige perioden en een zwakke tot matige noordelijke wind. De tem peraturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon 6 tot 13, min.- temp. omstreeks normaal, max.- temp. 0 tot 4 graden boven nor maal, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Strandweer Een hogedrukgebied komt langs Zuid-Engeland naderbij. Hierdoor morgen goed strand weer met zonnige perioden en een zwakke wind. Temperatuur 22 tot 24 graden, zeewater 20 gra den. Vooruitzichten: Ook de tweede helft van deze week zal zomers strandweer blijven brengen. Barometerstand: Heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibar), stijgend. Zon en maan 7 augustus zon op 5.11, onder 20.20; maan op 23.48 .onder 17.13; 13 aug. N.M. Zuid-Vietnam. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken vertelde dat de Verenigde Staten daarover besprekin gen voeren met hun bondgenoten. Thailand Hij zei dit naar aanleiding van een verklaring van de Thaise minister van buitenlandse zaken, Thanat Kho- man, dat Thailand zijn troepen graag zou terugtrekken omdat ze in eigen land nodig zijn. Behalve Amerikaanse, vechten Australische en Nieuwzeelandse troe pen aan Zuidvietnamese zijde. De Thaise, Zuidkoreaanse, Philippijnse, Zuidkoreanen zijn met ongeveer 45.000 man het sterkst vertegenwoor digd. Sedert president Johnson op 1 april 1968 de de-escalatie in Vietnam begon met de gedeeltelijke staking van de oombardementen op Noord- Vietnam, is er sprake van een ge stage vermindering van de oorlogsin spanning. Op 1 november volgde de definitieve bombardementsstop en op 8 juni maakte president Nixon be kend dat 25.000 Amerikanen voor eind augustus Zuid - Vietnam zouden hebben verlaten. Verdere terugtrekking van Ameri kanen zou afhangen van de militaire situatie en de snelheid waarmee de Zuidvietnamese strijdkrachten de ROTTERDAM Dinsdagmid dag is een 75-jarige vrouw van haar a.o.w.-geld beroofd. Het gaat om de 75-jarige mevrouw H. A. Goosens-Brands die in de Clyburghstraat 40 b in Rotter dam woont. Het is een bijzonder misselijke streek van een naar schatting 35- jarige man die er met 210 gulden van de vrouw vandoor is. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar is de dader nog niet op het spoor. De vrouw was naar het postkan toor geweest om 324 gulden AOW te halen. Daarna was zij boodschap pen gaan doen bij een schoenmaker en bij de kruidenier. Ze was net thuis toen de onbe kende belde. Hij deed zich voor als knecht van de schoenmaker en vroeg de vrouw of zij een bankbil jet van honderd gulden in de schoe nenzaak had verloren. Hij zou het namelijk gevonden hebben. Zij ging naar binnen om het te controleren. De man ging haar ach terna en de vrouw liet hem haar geld zien als bewijs dat het biljet van honderd gulden niet van haar was. Daarop vroeg hij haar een glaas je water. Toen de bejaarde vrouw uit de keuken terug kwam, was de man verdwenen, maar ook haar AOW. Later bleek dat de bewuste schoenmaker helemaal geen knecht heeft. De echte schoenmaker waar schuwde tenslotte de politie. Ver moedelijk heeft de rover mevrouw Goosens gevolgd vanaf de schoen maker en misschien wel vanaf het postkantoor zodat hij wist dat zij geld bij zich had. morgen melk en puur 200 gram van 114voor 99 niet te geloven voor die prijs! JAMIN I laak van de Amerikanen zouden kun nen overnemen. Pauze Inmiddels is er aan de fronten in Zuid-Vietnam nu al twee maanden sprake van een betrekkelijke gevechts pauze. Hoewel acties op beperkte schaal doorgaan, blijkt uit de verlies cijfers en mededelingen van de mili taire autoriteiten dat er nagenoeg niet op grote schaal is gevochten. Sommige Zuidvietnamese en Ame rikaanse militaire bevelhebbers me nen dat de Vietcong en de Noordviet- namezen zich voorbereiden op een nieuwe grote actie, maar anderen denken dat hier sprake is van een de-escalatie van de zijde van de te genstanders. VLAARDINGEN De heer F. H. M. ter Wiel uit Rijswijk, examinator van het Centraal Bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewijzen, kwam dinsdagmiddag op rijksweg 20 in een examenauto om het leven toen zijn kandidaat tegen de midden-vang rail van de weg reed. De examinator raakte bekneld en overleed ter plaatse. De kandidaat liep geen verwondin gen op. HOEK VAN HOLLAND De zes jarige Herman Netten uit Schiedam, die sinds zondagmiddag toen hij met zijn ouders op het strand in Hoek van Holland verbleef zoek was, is verdronken. Vanmorgen is het lichaam gevonden. Het jongetje was gaan zwemmen tussen een partij bazaltblokken langs de Nieuwe Waterweg, waar het ge zin een plaatsje had gezocht omdat het daar rustiger was dan op het strand. De waterruimte tussen de ba zaltblokken is een veel gebruikte en naar men meende te weten veilige zwemgelegenheid. Nooit eerder is er iemand verdronken. De jeep was doorzeefd met kogelgaten na het salvo van de Starfighter. Als door een wonder niet meer inzittenden gedood. De piloot werd direct van het ongeluk in kennis gesteld en keerde onmiddellijk terug naar zijn basis. Tijdens schietoefening (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een Amster damse onderwijzer, die aardrijks kunde studeert, is tijdens zijn vakantie in Afghanistan en Iran (Perzië) ooggetuige geweest van een schietpartij van enkele sol daten van het Iraanse leger die het vuur openden op hoofd zakelijk een groepje West- europese toeristen. Daarbij werd een 28-jarige Duitser door het hoofd geschoten. De man was op slag dood. Een andere toerist een Pakistaner liep verwon dingen aan zijn rug op. De Amsterdammer keerde gisteren terug van zijn bewogen reis. In de flat van zijn ouders aan de Haagse Meppelweg deed hij zijn relaas over deze merkwaardige gebeurtenissen. De onderwijzer wil liever onbekend blijven, maar louter uit waarschu wing aan de Iraanse autoriteiten deze zaak uit de doeken doen. Zoals wij kortgeleden meldden, zouden de toeristen vanuit Afgha nistan Perzië willen binnenkomen zonder zich tegen cholera te laten inenten. Volgens de onderwijzer wa ren alle toeristen in het bezit van het vaccinatiebewijs, waardoor er helemaal geen reden voor bestond hen gedurende enkele dagen op een strook niemandsland van vijftien kilometer breedte tussen de lands grenzen van Afghanistan en Iran vast te houden. Voor vervolg zie pag. 2 De trappen van het Na tionaal Monument op de Dam pleisterplaats van zittende en liggende jongeren werden gisteren ontruimd door de politie. Na deze ontruiming, nood zakelijk om het monument een schoonmaakbeurt te kun nen geven, was het even stil (foto boven). De rust was van korte duur. Toen de politie verdween, werd het monument onmiddellijk weer bezet. Onrust in Noord-Ierland LONDEN Gisteravond zijn de in Noord-Ierland gelegerde Britse troe pen in staat van alarm gebracht om bij verslechtering van de toestand in en om de hoofdstad Belfast direct te kunnen ingrijpen. Ook gisteravond was het weer zeer onrustig in Bel fast. Tijdens het weekeinde waren de troepen in staat van paraatheid om in geval van nood te worden gebruikt ter bescherming van vitale instellin gen. Tot nu toe zijn echter nog geen militairen ingezet. Voor de derde maal in drie dagen vergaderde het Noordierse kabinet gisteravond. Na afloop wilden de mi nisters zich niet uitlaten over eventu ele maatregelen ter handhaving van de orde. Men houdt in Belfast reke ning met de mogelijkheid dat de au toriteiten marsen en andere betogin gen die volgende week zullen worden gehouden, verbieden. Betrokkenheid OOK een Amerikaans president treft bij zijn ambtsaanvaarding niet een schone situatie aan. Hij wordt president op een bepaald mo ment in de historie, maar die histo rie was al lang gaande. Vietnam bijvoorbeeld is niet een aangelegenheid van de huidige pre sident. maar van een van zijn voor voorgangers. Wie nu vandaag tracht de politiek van de huidige president te ontleden, kan daarin elementen ontdekken die wijzen op een zich min of meer ont doen van lasten die een of meer van zijn voorgangers op zich hebben ge nomen en die ook hem bij zijn ambtsaanvaarding op de schouders werden gelegd. Vietnam behoort daartoe. Nu geldt al geruime tijd van de Amerikaanse politiek, dat dat land zich betrokken voelt bij allerlei pro blemen, waar ook ter wereld. Dat is op zichzelf niet opmerkelijk. In het algemeen reeds voelt de mens-van- vandaag zich betrokken geënga geerd, heet dat bij problemen waaraan hij vroeger, zoals dat wat populair wel werd uitgedrukt, geen boodschap meende te hebben. De mens heeft vandaag heel wat bood schappen, en zulks terecht. Zijn be trokkenheid heeft langzamerhand een universeel karakter aangeno men. Dit geldt in beginsel ons allen. Maar de omstandigheden leiden ertoe, dat er ook in de mate van betrokkenheid gradaties zijn. Welnu, het behoefde geen opzien te baren dat Amerika zijn betrokkenheid bij het wereldge beuren nogal ernstig is gaan nemen. Zó, en zo alleen, is de Amerikaanse kijk op Vietnam te verklaren, te we ten: vanuit het eigen besef van ver antwoordelijkheid. Intussen garan deerde dat besef uiteraard nog niet een juist beleid. De huidige president van Amerika wekt nu met uitspraken uit zijn mond de indruk, dat er bij hem twij fel is gegroeid of de wijze waarop zijn voorgangers gemeend hebben aan die betrokkenheid gestalte te moeten geven wel in alle opzichten de jniste is geweest. En inderdaad kan men. ook door haar tè zwaar te laten wegen, aan de betrokkenheid zelve schade doen. De nieuwe president wil geen nieu we Vietnams, en ook van het huidi ge wil hij eigenlijk wel af. Dat be hoeft nog geen ontkenning van de betrokkenheid te betekenen. Het moet alleen anders, schijnt de presi dent te bedoelen. De interessante vraagstelling wordt thans, hoe ook bij een andere vorm geving vast te houden aan het be ginsel van de betrokkenheid. Daar omtrent heeft de president in zijn jongste uitspraken nog veel in het onzekere gelaten. Het ware trouwens onbillijk, in deze van hem verlos sende woorden te verwachten. Als noodzaak voor het voortbestaan van de menselijke samenleving dringt de eis van betrokkenheid zich juist im mers eigenlijk zonder uitzondering aan ons allen op. Het komt er dan op aan, dat wij elkaar zien te vin den, en het mèt elkaar zien te vin den. De vraag naar de bijdrage hieraan van de huidige Amerikaanse presi dent wordt intussen wel een bij uit stek boeiende. Met even vage als uitbundige ontboezemingen als over „de geest van de Apollo", zoals hij met een zeker gemak heeft geslaakt, zal hij daarbij niet kunnen volstaan. Het gaat namelijk om iets dat te genwoordig soms nog verder lijkt dan de maan. Te weten: de aarde. Caravan naar Frankrijk zonder grensdocument DEN' HAAG Sinds 27 juli zijn voor de tijdelijke invoer in Frankrijk van caravans door toeristen geen grensdokumenten meer nodig. Uiter aard blijven, aldus de ANWB, voor deze voertuigen wel documenten zo als groene kaart en de gebruikelijke nationale papieren nodig. VLIELAND/DEN HAAG Door een misverstand bij de ra dioverbindingen is een lucht machtjeep met vier militairen gisteren op het schietterrein De Vliehorst op Vlieland doorzeefd met 20 mm-granaten van een Starfighter 6-loops Vulcan-ka- non, de snelste vuurmond ter we reld. De 39-jarige korporaal 1ste klasse E. J. de Haan werd zo zwaar ge wond in de onderbuik, dat hij la ter in het ziekenhuis van Leeuwar den overleed. Hij was ongehuwd. Soldaat W. F. Verwer (19) uit As sen en soldaat der eerste klasse J. C. de Jong (19) uit Voorschoten werden aan het onderbeen geraakt, terwijl de burgerhulpkrachl J. Sip- kema (37) uit Vlieland een vlees wond in het zitvlak kreeg. De Starfighter was met enkele andere toestellen van de basis Vol- kel bezig aan schietoefeningen. Nor maal wordt daarbij in duikvlucht op grote oranje schijven gericht, die op de zandplaat staan opgesteld. De piloten worden daar naar toe ge leid door dc vuurleidingsofficier op de verkeerstoren van de Vliehors, die ook radiocontact onderhoudt met de reparatiejeep. Hoe het mogelijk is, dat de Staf- fighter met zijn kanonnen over de jeep maaide in plaats van over de schijven, is nog een raadsel. Een in allerijl bijeengeroepen commissie stelt een onderzoek in. Dit zal moe ten uitmaken of de verkeersleider, de piloot of de bestuurder van de jeep een fout heeft gemaakt. Onmiddellijk na het ongeluk wer den een helikopter en een Beaver gealarmeerd om de slachtofefrs naar Leeuwarden te brengen. Volgens de luchtmachtvoorlich tingsdienst is dit het eerste ongeluk met grondpersoneel op de schietter- reinen van Vlieland en Terschelling. Men acht het niet onmogelijk, dat er doordat er met het mooie weer zeer intensief door Nederland se- en Westduitse straaljagers wordt geoefend enige nonchalance rond de veiligheidsvoorschriften zijn binnengeslopen. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schriif op dc bon duideli|k het gewenste nummer: 1 DAIMLER 1886^^ 2 DURYEA 1893 3 PANHARD- LEVASSOR 1895 i. FIAT 1901 5. POPE WAVE RLE Y 1907 6 IANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad k Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteït kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1