SURINAMERS GESTRAND de post heeft 'n pakje voor u.. als u 'n nieuwe abonné opgeeft Commentaren Defregger voelt zich onschuldig r0- li Is Menigte onruststokers in Belfast belaagt politie r?°_ Startverbod treft Monarch Ijs raakt uitverkocht li Het Kwartet (R'TA) Bedrijf van rampbus verkocht Auto's gebruikt als barricade „VEEL EXECUTIES Vrouw gedwongen te ..tippelen" Meer troepen uit Vietnam? Man (27) gedood die 's avonds lawaai maakte POMPIDOU NAAR VS i Jongen (18) in water geduwd Te veel bacteriën in speelvijvers I Nieuwe Leidse Coeramit Dinsdag 5 augustus 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De kunst begint eerst daar waar de nabootsing eindigt. WILDE „*t Is vandaag toch uw trouwdag?" UCt MlffP DE BILT Warm, vry zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwakke wind. In de middag aan de kust wind van zee met enige verkoeling. DE BILT Boven West- Europa is een verbinding tot stand gekomen tussen een al ge ruime tijd aanwezig zijnd 'noge- drukgebied boven Scandinavië en een luchtdrukmaximum bij de Azoren. Het komende etmaal wordt deze verbinding aan zijn westflank boven de Britse eilan den nog versterkt. Voor het weer in ons land houdt dit weinig verandering in van het heersen de weertype. Er wordt voor woensdag opnieuw op de meeste plaatsen droog en warm weer verwacht. Een zwak front, dat over Zuidoost-Engeland oost waarts trekt, neemt verder in betekenis af, maar kan boven ons land nog wel enkele wolken velden veroorzaken. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 8 tot 13; min. temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal, max. temp.: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Strandweer Het hogedrukgebied houdt stand met ook morgen fraai en zomers strandweer. In de middag een zwakke zeewind. Tempera tuur 25 tot 27 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Buienkans niet helemaal uitgesloten, maar klein, bij aanhoudend zomers weer. Barometerstand: heden 10'uur 76,2 cm (1016 millibar), constant Zon en maan 6 augustus zon op 5.09, onder 20.22; maan op 23.15, onder 16.02; 13 aug. N.M. Voltrokken (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Lucht haven Rotterdam is gisteren en vannacht het terrein geweest waarop een strijd werd uitge streden tussen de rijkslucht vaartdienst en de KLM enerzijds en de onderneming Aero Con tacts anderzijds. Dat gebeurde over de hoofden van een groep van ongeveer tweehonderd Su- rinamers die een maand in Hol land zyn geweest. Aero Con tacts heeft de strijd, voorlopig, verloren, de KLM en de rijks luchtvaartdienst zijn de win- De Surinamers. althans het grootste deel, vertrokken vannacht om half drie van Schiphol met een DC-8 van de KLM achttien uur nadat zij op de Rotterdamse luchthaven waren aangekomen om zich te melden voor vertrek. Een kleine groep is in Amsterdamse hotels ondergebracht en is vanmorgen met een lijnvlucht van de KLM naar huis gebracht. Het is niet de eerste keer dat er tussen het genoemde drietal mer ningsverschillen bestaan over het vervoer van Surinamers naar Neder land en terüg. Enige tijd geleden kwamen er ook moeilijkheden die toen via een omweg werden opgelost. Rijksluchtvaartdienst en KLM konden nu winnen omdat tussen de drie koninkrijksregeringen is beslo ten dat het vervoer tussen de rijksdelen moet gebeuren door de KLM of dc zusjes SLM of ALM (Su rinaamse en Antilliaanse luchtvaart maatschappijen). Dit zou in juni van kracht worden. Aero Contacts is ruim twee jaar actief met het organiseren van goed kope vluchten tussen Suriname (Pa ramaribo) en Rotterdam voor mensen die hun familieleden willen bezoeken. Het bedrijf rekent daarvoor ongeveer duizend gulden per retourvlucht. De vluchten worden met moderne toestellen uitgevoerd, meestal eigen dom van Britse charterondernemin gen. Er is zo veel belangstelling voor dat er iedere maand een of zelfs twee retourvluchten worden uitge voerd. Voor vervolg zie pag. 2 Kind gedood onder aanhanger KLUNDERT Gistermiddag is het zeven jaar oude jongetje A. van Maastricht in Klundert onder de wie len van een aanhangwagen gekomen en dodelijk gewond. Het kind zat met een vriendje op de aanhangwagen van een tractor. Toen deze door een diepe kuil reed viel een van de kin deren van de aanhanger, recht onder de wielen. EINDHOVEN Het Eindhovense reisbureau Arnold van Dijk, waarvan onlangs een bus in de Maas bij Di- nant verongelukte, heeft zijn touring- carbedrijf verkocht aan De Magneet. Besprekingen hierover waren al gaande voor het ongeluk. Het gaat om veertien bussen, die nu worden geëxploiteerd' door de fir ma Van de Munckhof in Horst (Lim burg), die deel uitmaakt van De Mag neet. De rampbus, die inmiddels door de Belgische gerechtelijke experts is vrijgegeven, wordt in België voor de sloop verkocht. De heer Van Dijk heeft verklaard hem „nooit meer te willen terugzien". Arnold van Dijk zet de exploitatie van het reis- en passagebureau ge woon voort. In de hal liep de temperatuur snel op. De wachtenden dodden de tijd met lez enen praten. Personeel van Aero Contacts hield de Surinamers op de hoogte door middel van stencils. BELFAST Ook vannacht was het in de Noordierse hoofd stad Belfast bijzonder onrustig. Toen een groep met knuppels ge wapende agenten in Hooker Street een menigte onruststokers probeerde uiteen te jagen werd ze van alle kanten met Molotof- cocktails belaagd. De agenten raakten daarbij zelfs omsingeld door meters hoge vlammen. Hooker Street in de rooms-katho- lieke wijk was enige uren tevoren ook al het middelpunt van relletjes en botsingen tussen demonstranten en politie. Zij slaagde er toen ternau wernood in een botsing te voorkomen tussen katholieke en protestantse be togers. Molotof-cocktails, stenen en knuppels vlogen over en weer. De brand in enkele winkels kon niet worden geblust omdat de brand weerlieden bij hun aankomst op een Souteneur veroordeeld UTRECHT De stuwadoor L.H.D. (28) is wegens souteneurschap ver oordeeld tot tien dagen hechtenis en zes maanden plaatsing in een rijkswerkinrichting. Tegen D., die meermalen is veroordeeld, was tien dagen hechtenis en negen maanden plaatsing in een inrichting geëist. De man had van december 1968 tot april als souteneur voordeel getrokken uit de ontucht van de prostituée, met wie hij vijf maanden geleden in het hu welijk trad. De vrouw werd door D. gedwongen te "tippelen". Als ze dat niet deed, kreeg ze slaag. hagel van stenen werden onthaald. Een militante protestantse leider die via een luidspreker probeerde de or de te herstellen werd eveneens met stenen en flessen bekogeld. Diverse auto's werden omverge gooid, in brand gestoken en als barri cade opgeworpen tegen de met wa terkanonnen en gepantserde wagens uitgeruste politie. Er zouden drie agenten gewond zijn geraakt. Onder de demonstran ten werden velen gewond, van wie er Maandag werd in Opmeer een con cours hippique gehouden .waaraan een keuring van paarden, varkens, wolvee .rundvee en konijnen vooraf ging. Deze foto (ach, 't isweer eens wat anders) werd genomen tijdens een rustig ogenblik voor paard en jockey twee in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Verscheidene panden werden geheel of gedeeltelijk door brand verwoest. Premier Chichester-Clark zal aan de regering in Londen nog niet om hulptroepen vragen, zo werd gisteren bekendgemaakt. Ook is tot dit mo ment in Belfast geen uitgaansverbod ingesteld. WASHINGTON Aan het einde van deze maand zal worden beslist of er meer Amerikaanse troepen oit Vietnam kunnen worden terugge trokken. President Nixon zei dit gisteren op een bijeenkomst van poli tieke leiders. Volgens hem is de mili taire situatie in Vietnam aanzienlijk verbeterd. Naar de betekenis van de sterk verminderde vijandelijke acti viteit is het onderzoek nog gaande. MÜNCHEN Matthias De fregger (53), de hulpbisschop van München, die in opspraak is gekomen door zijn oorlogsver leden, voelt zich juridisch en moreel niet schuldig aan moord. In een vraaggesprek met de Duitse televisie heeft hij een te genaanval gedaan op het week blad Der Spiegel, dat zijn aan deel in de executie van zeven tien gijzelaars in Filetto in 1944 in de openbaarheid heeft ge bracht. Der Spiegel heeft het mate riaal tegen hem „aan de rand van de wettelijkheid" verkregen, zei Defregger. „Er zijn veel executies van gijzelaars ge weest, maar men heeft mijn geval aangegrepen, om dat ik bisschop ben. Men sloeg de kapitein, de voormalige en huidige Duitse soldaat, teneinde de hulp bisschop en de kerk, in het bijzonder kardinaal Döpfner te treffen." Volgens Defregger kunnen alleen zij, die als officier in een oorlog de verantwoordelijkheid hebben gedra gen voor het leven van hun mannen, oordelen over wat hij gedaan heeft. Defregger zei, dat hij nooit gestreefd had naar het ambt, dat hij nu bekleedt. Zijn opvatting van ge hoorzaamheid aan de kerk had hem er toe gebracht, de posten te aan vaarden, die kardinaal Döpfner hem had gegeven. Ook nu had hij zich bereid verklaard af te treden, maar zijn meerderen vonden het beter, om zo'n stap nu niet te doen. Moord bekend in St. Willibrord ST. WILLIBRORD De 58-jarige M. de J. heeft gisteravond bekend dat hij op 26 juli 's avonds de 27-ja- rige Bart van Gooi met een flobert geweer heeft neergeschoten. De J. was na een visite in zijn woonwagen gekomen, waar hij wat had zitten doezelen tot hij wakker werd van lawaai, buiten veroorzaakt door Bart van Gooi, die met een stok op zijn duivenhok stond te rammen. In een woede-uitbarsting pakte De J. zijn flobertgeweer, liep naar bui ten en schoot Van Gooi pardoes neer, die aan zijn verwondingen overleed. Na het geweer in plastic te hebben verpakt en tussen de frambozenstrui- ken te hebben verstopt, nam hij een slaaptablet en ging naar bed. Nixon niet naar Moskou PARIJS President Pompidou heeft een uitnodiging van president Nixon voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten aanvaard. Dit deelde Nixons adviseur voor buiten landse politiek, Kissinger, gister avond in Parijs mee. De datum van het bezoek zal spoe dig worden bekendgemaakt. Men neemt aan dat dat begin volgend jaar zal zijn. WASHINGTON Een woordvoer der van het Witte Huis zei gisteren dat Nixon geen plannen heeft voor een bezoek aan Moskou in de naaste toekomst. FJE MERKWAARDIGE volksstem- ming in <Vest-Irlan heeft zich nu wel voltrokken. De uitslag is ge worden een keuze voor Indonesië. Het is alles volop onbevredigend. Ook daarom omdat Nederland zelf stellig niet vrijuit gaat. Ten aanzien van West-Irian heeft zich onder meer gewroken de aardrijks kundige situatie (de afstand). Het oude Indië met inbegrip van Nieuw-Guinea is altijd geweest een aangelegenheid van betrekkelijk weinigen, van wie het merendeel daar zeker ook was met het hart. Maar voor ons volk als geheel zijn het vreemde gebieden gebleven. Het be grip „verre naaste" moest nog worden geboren. We wisten ook niet genoeg. Reeds de uitzending van journalisten was als regel te duur. Het enige wat ons thans feitelijk te doen staat, is de constatering dat het besluit van de volksstemming is ge vallen in een tijd waarin de betrek kingen tussen Indonesië en Neder land gelukkig redelijk goed zijn. Te hopen is nu. dat ze zo goed zijn dat Indonesië ons niet al te vroeg ge groeide besef van verantwoorde lijkheid bewust is. Het volk van West-Irian heeft, zü het op primitie ve wijze, voor Indonesië gekozen. Daar zat iets in van een zich toever trouwen. Het ware te wensen dat In donesië tracht er iets goeds van te maken voor de mensen ginds. Het heeft steeds zijn recht geponeerd: maar het is als met een muntstuk: de keerzijde is de plicht. Ironie Zware last „Geen biechtvader en geen publiek kan de zeer zware last van mij afne men: het besef van menselijk tekort schieten. Ik zie mijzelf na deze 25 jaar 25 jaar van innerlijk conflict over deze ramp nog steeds in de zelfde verwarring zonder uitweg." Twee Tsjechoslowaakse ijshoc keyspelers, die in Chamonix waren, zijn spoorloos. De twee spelers ver lieten het hotel, terwijl hun teamge noten dineerden, aldus maakte de po litie van Chamonix maandag bekend. Een gezellige verrassing tussen alledaagse rekla me en onverwachte be lastingaanslagen.. UTRECHT De Nederlandse ijsfabrikanten kunnen als gevolg van het aanhoudende warme weer de ijsproduktie maar ternauwernood bijhouden. Op sommige plaatsen is al aan de noodrem getrokken: bepaalde ijssoorten worden niet meer geleverd. Ook frisdrankfabrikanten schijnen moeilijkhe den te krijgen. Indien het warme weer nog enkele weken langer duurt, verwacht men in ijskringen ongetwijfeld stagnaties in de ijs-distributie. Vooral dc honderden kleine ijsfabrikanten in Nederland blijken nog maar amper in staat voldoen de ijs te leveren. Van de heer Suanet, directeur van Campina, mag het gerust een weekje gaan regenen. Hij meent bovendien dat het publiek, ondanks de nu nog over stelpende vraag, het ijseten op den duur beu gaat worden. plaats: betaalt: per kwartaal per maand r mfjn oktivifeit kies ik Ik geef op als nieuwe abonnee: als beloning C^ONDERZETTTCEiy DUiEKSEFWET^ Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnu mmer 267, Leiden. QOK in de schepping treffen we telkens weer elementen aan die ons doen denken aan ironie. Trou wens, wie zyn bübcl leest, ook wan neer het over de schepping gaat, vindt deze gedachte telkens weer terug. Daar is de nijver zoekende mens. wiens zoeken zeker vanuit de schep pingsopdracht gerechtvaardigd mag heten, maar die toch juist vanuit de bijbel telkens weer met die ironie wordt gevolgd. Denk aan de maan. Zou daar leven ztfn? Een vraag die velen, ook onder de geleerden, boeide en bezighield. Men moest en zou ook dit ter plaatse onderzoeken. Welnu, de resultaten zijn inmiddels negatief gebleken. Maar dan Mars! De kans op wat wij onder leven verstaan, desnoods in bij zonder primitieve vorm ,werd voor die planeet allang niet verworpen. Men meende zelfs de aanwezigheid te heb ben bespeurd van honderden kilome ters lange kanalen, die zouden moe ten dienen om het land te bevloeien. Echter, de ironie gaat alweer mee spreken. Want ook van Mars geldt op grond van het huidige onderzoek nu wel dat het leven er ontbreekt. Het is alles steen en stof, en ook de vermeende kanalen zjjn niets dan kraterwanden. De doorvorsing van de schepping is de mens opgedragen. Maar wie vreemde gedachten koestert loopt des te spoediger de kans langs de weg van ironie te worden terugverwezen. Voorwaarde voor onderzoek van de schepping blijft wel. dat de mens ijjn plaats ook in die schepping WIERIN'&ERMEER - De achttien jarige Anne Grijze uit Kreiieroord die niet kon zwemmen, is gistermid dag verdronken in de haven Oudezeug in de gemeente Wieringermeer zwemmers hadden hem spelenderwijs geduwd.kadC in he' diepe Pogingen om de in paniek geraakte jongen te redden, hadden geen spoe dig resultaat. Toen enige baders hem tenslotte aan land hadden gebracht, werd slechts de dood geconstateerd. De politie stelt een nader onderzoek in. van^™nHT Volgens de normen van TNO mogen in zoet oppervlakte water, dat als zwemwater wordt ge bruikt, ipet meer dan 500 bacteriën per kubieke millimeter water voor komen, maar in Utrechtse speelvij- Yefs varieert het kiemgetal van 800 tot 64.000. In monsters uit zeven van de ze ventien speelvijvers krioelde het vooral van darmbacteriën. De ge meente heeft een uitgebreider onder zoek aangekondigd. Wethouder mr. A. Looien vertelde het Utrechtse Nieuwsblad, dat het onderzoek had laten instellen, dat 5j^eren, ,en fltreren van de badjes 50.000 gulden per vijver zou gaan kosten Nu kost het onderhoud van de badjes de gemeente per dag 2500 gulden. Bij werkzaamheden in een eüo in Nieuw Amsterdam is de schilder V. uit Kraggenburg onder een vallend gevaarte terechtgekomen. Hij was on slag dood. Vier andere schilders wer* den zwaar gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1