VS WILLEN VREDE BRENGEN Commentaar Godsdienst - oproer in Belfast: veel gewonden MAN IN HUIS GEWURGD In Biafra sterven weer 1000 kinderen per dag Het Kwartet Roemeense rondedans Doden door onweer Jeugd bezet zwembad Publiek vergeeft Edward Kennedy Britse troepen naar Noord-Ierland nooit uit bezette gebieden" ONDERZETTEGEL ("^SStStOF PLACE-MAT nu kunt u kiezen RITA j HET WEER Nieuwe Leidse Courant Maandag 4 augustus 1969—51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Iu vele toonaarden heeft de Roemeense president Ceausescu zjjn genegenheid jegens het Amerikaanse volk laten blijken in de ruim 24 uur dat president Nixon Roemenië bezocht. Nixon roemde op zyn beurt de Ame- rikaanse-Roemeense vriendschap. iV/.voii voltlaan terug/ van tieniluag/se reis Roemenie toont vriendschap voor Amerika Gesprek van anderhalf nar met Wilson Na de reis Tijdens zijn bezoek aan Roe menië kreeg president Nixon ook nog iets van de folklore van het land te zien. Hier neemt hij samen met zijn Roemeense ambtgenoot Ceatisescu deel aan een dans van een in klederdracht gestoken dansgroep. Op terugreis naar de V-er. Staten heeft president Nixon in Londen een korte bespi-eking gevoerd met premier Wilson. Op de foto in specteren zij op het vliegveld Mildenhall de erewacht. Bliksem sloeg in ROTTERDAM Het warme weer en het daarop volgende noodweer heeft zaterdag verscheidene levens geëist. Hulp kwam alleen nog op tijd voor zeven Belgische sportvissers, die in twee bootjes op de Ooster- schelde in moeilijkheden waren ge raakt. Zij werden, nadat zij noodsei nen hadden gegeven, opgepikt door kapitein Otte uit Bruinisse, die met zijn toeristenboot op weg naar Zie- rikzee was en bijdraaide. Een ande re grote boot, die eerder was gepas seerd, was doorgevaren en had geen acht geslagen op de noodseinen. O Tijdens het onweer is zaterdag de 33-;arige Ambonnees J. Latuma- hina uit Vlissirigen ,die langs het ka naal Veere-Vlissingen zat te vissen, door de bliksem getroffen en gedood. In het Betuwse Huissen werd het 13-jarig dochtertje van de fami lie Mafakgoed toen zy van het zwem bad naar huis fietste gedood door de bliksem. In Terwolde werd de 42-jarige landbouwer H. J. Roeterd dodelijk door de bliksem getroffen. Uit het water aan de Amersfoort- se Scheltstraat is gisteren het stoffe lijk overschot gehaald van de 2-ja- rige Rene Marcus uit Amersfoort. Hij was verdronken. In de Braakman is zaterdagmid dag de 30-jarige J. B. Pijkke uit Schoondijke tijdens het zwemmen verdronken. De 27-jarige I. Groenia uit Dirks- horn verdronk zaterdag in de St. Maartenszee toen hij verrast werd door sterke stromingen. WASHINGTON President Nixon van de Verenigde Staten toonde zich zeer voldaan toen hij gisteravond laat in Washington terugkeerde van zijn tiendaagse reis naar zes Aziatische landen en Roemenië. „Wij hebben geprobeerd de wereld duidelijk te maken dat de VS overal vrede willen brengen", aldus Nixon. Bij zijn aankomst op het vliegveld verklaarde hij, dat de geest waarin de Amerikanen op de maan zijn ge land, de geschillen tussen de regerin gen ver te boven gaat en de weg naar vrede kan wijzen. „In Roemenië en ook in de andere landen waar ik ben geweest stonden duizenden mensen langs de weg met foto's van de Amerikaanse astronau ten. Op de een of andere wijze wer den de volkeren dichterbij elkaar ge bracht toen die twee Amerikanen op de maan stapten". Nixon was ervan overtuigd dat de ontvangsten die hem in de zeven lan den waren bereid niet hem golden, maar de Verenigde Staten," want we hebben vele vrienden in de hele we reld." Over zijn bezoek aan Roemenië zei het Amerikaanse staatshoofd dat daar AMSTERDAM De 59-jarige AmsteVftimmer D. J. M. is vermoe delijk door wurging om het leven ge bracht. Hij werd zaterdagavond le venloos in zijn woning in Buitenvel- dert gevonden. De man, die al zes jaar gescheiden van zijn vrouw leefde, is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor het laatst gezien. Met zijn zuster keerde hij terug van een verjaardagsfeestje bij familie in Haarlem. Hij bracht zijn zuster, die eveneens in Amster dam woont, in zijn auto naar huis. Zaterdagavond zou de heer De Haas bij haar gaan eten. Toen hjj niet kwam opdagen, stuurde zij haar zoon naar hem toe, die zijn oom le venloos in zijn woning aantrof. Het slachtoffer lag in pyama achterover in bed. De politie heeft tot nu toe nogfc geen enkel aanknopingspunt kunnen vinden. Er zijn geen sporen van ge weld of inbraak gevonden. De huis deur was niet op slot. Geen van de buren van de heer De Haas, die pas enkele maanden in dit huis woonde, heeft iets onrechtmatigs gehoord. (Van onze correspondent) VRIEZENVEEN Ongeveer hon derd jonge Vriezenveners hebben gisteren uit protest tegen de zon dagssluiting het plaatselijk zwembad bezet. Zij drongen het bad aan de achterzijde binnen en doken het wa ter in. Slechts met grote moeite kon burgemeester H. W .K. Ridder Huys- sen van Kattendijke de jongeren be wegen het bad weer te verlaten. De openstelling van het bad op zondag is :n Vriezenveen al lange tijd een strijdpunt. In de raad is er zo veel verzet tegen, dat tot nu toe nie mand op warme zondagen een duik in het koele water kon nemen. Twee jaar geleden vroeg de KVP-fractie voor het laatst om openstelling, maar voor het voorstel werd geen meer derheid gevonden. De Vriezenveners overwogen daar op een handtekeningen-actie, maar nog voordat deze werd gehouden besloot de jeugd het bad eenvoudig weg maar te bezetten. ondanks de politieke verschillen, hon derdduizenden mensen hun genegen heid en vriendschap voor het Ameri kaanse volk hadden getoond. Dit was voor hem de meest ontroerende erva ring tijdens zijn reis. De boodschap, aldus Nixon, is heel eenvoudig: „Verschillende filosofieën behoeven de wereld niet te verdelen. In Boekarest hebben wij op ontroe rende wijze gezien dat hetgeen de mensen in deze wereld verenigt veel sterker is dan wat hen verdeelt." WILSON Na zijn vertrek uil Roemenië maakte Nixon nog een tussenlanding in Londen, waar hij anderhalf uur met premier Wilson sprak. Nixon gaf hem een overzicht van diens gesprek ken in Azië en Roemenië. Wilson zei na afloop dat hij door het onderhoud met Nixon veel meer vertrouwen had gekregen in een eer zame vrede in Vietnam. Het bezoek aan Roemenië heeft volgens hem grote betekenis wegens de geestdrift die de Roemenen hebben getoond. Voordat Nixon in het vliegtuig stapte merkte hij nog op: „Ik denk niet dat ik voorlopig opnieuw op reis ga, wanneer ik de komende maanden tenminste niet van gedachten ver ander". En wat betreft een eventueel ge sprek met de Russische leiders zei Nixon: „Als we dat zouden kunnen regelen, hoop ik dat wij een topconfe rentie op de maan kunnen houden". (Op pagina 5 staat een uitgebreid verslag over Nixons bezoek aan Roemenië). NEW YORK Het Amerikaanse publiek is vergevingsgezind ten aan zien van senator Edward Kennedy over het auto-ongeluk waarbij hij onlangs betrokken is geweest. Tegelijk echter staat een groot aantal mensen sceptisch tegenover Kennedy's verklaring van het onge luk en zijn gedrag daarna, al dus blijkt uit een opinie-onderzoek dat in het tijdschrift Time is gepubli ceerd. Van de ondervraagden vindt 68 procent het oneerlijk om kritiek te hebben op de manier waarop Kenne- I dy na het ongeluk heeft gereageerd "omdat iedereen hetzelfde had kun nen overkomen". Velen menen echter dat Kennedy niet de waarheid heeft verteld, een meerderheid vindt dat hij niet voldoende heeft verklaard wat hij op de feestavond of met het verdronken meisje heeft gedaan. Veertig procent dacht dat Kennedy in een crisis in een paniek is geraakt en daarmee heeft getoond dat hem geen hoge post, zoals president, kan worden toevertrouwd, vijftien pro cent Ls er niet zeker van en 45 pro cent is het met die opvatting niet eens. BELFAST De hoofdstad van Noord-Ierland, Belfast, was gisteravond en vannacht weer een slagveld. Ondanks de waar schuwing van de regering dat het Britse leger zou worden in geschakeld ontstonden er weer ongeregeldheden van ernstige aard. In een voornamelijk door rooms- katholieken bewoonde wijk moest de politie in actie komen om bar ricades te verwijderen en samen scholingen uiteen te jagen. Maar de tegenstand van de fanatiekelin gen op straat was groot. Men be stookte de politie met benzine bommen. Een politieman raakte in brand. Zes politiemannen werden door stenen getroffen en moesten in het ziekenhuis worden behan deld. De onlusten bleven vannacht niet beperkt tot de rooms-katholieke wijk. In een ander deel van de stad trokken protestantse jongelui door de straten, auto's en winkelrui ten vernielend. Zaterdagavond was Belfast reeds een slagveld. De ernstigste onlusten sedert 35 jaar ontstonden. Ongeveer honderd winkels zijn geplunderd. Meer dan honderd vechtende bur gers en politie-agenten zijn gewond. Oproer Prinses Irene, die morgen haar 30ste verjaardag hoopt te vieren. De gevechten begonnen toen en kele duizenden jongeren een woon- blok wilden bestormen, waarin al leen rooms-katholieken wonen. Zij zouden uit het huizenblok bestookt zijn met flessen, stenen en planken. Het gevolg van dit ernstige in cident was een complete oproer en een felle strijd tussen de rooms- katholieke en protestantse christe nen. De situatie was zo ernstig, dat burgemeester Cairas een be roep deed op de bevolking om in „Godsnaam zijn verstand te ge bruiken". Het mocht niet helpen. Gisteravond en vannacht was het weef mis. Gisteren kwam het kabinet van Noord-Ierland in een spoedzitting bijeen. Men besloot tot het nemen van de krachtigste maatregelen. Dit kan betekenen, dat men de hulp vraagt van Britse troepen. Er zijn reeds veel Britse militairen in het land om centrales en pijpleidingen te bewaken. TEL AVIV De arbeiderspartij van Israël, de grootste politieke par tij van het land, heeft voorgesteld in haar verkiezingsprogramma op te ne men dat Israël nooit buitenlandse troepen ten westen van de Jordaan zal toelaten en ook de strook van Ga za en de Golanheuvels nooit zal ont ruimen. DE Amerikaanse president heelt zijn wereldomvattende reis vol bracht. We mogen dan aan reizende wereldgroten gewend raken, déze excursie was bijzonder belangrijk. Dit laatste vooral omdat Roemenië in het programma was opgenomen. De ontvangst daar is opvallend har telijk geweest. Weer een bewijs hoe de hunkering naar vrijheid en open heid in een mensenhart blijft leven. Want de president der Verenigde Staten was daar de vertegenwoordi ger van een geheel ander regeersy- steem dan men er aan den lijve en in de geest ondervindt. De politieke gevolgen van dit bezoek moeten onvermijdelijk beperkt he ten. Wanneer de westelijke wereld iets wil doen jegens de landen die in de communistische belangensfeer lig gen, zullen zij minder in die landen moeten zijn dan wel in het centrum van die belangensfeer. En dat is Moskou. Er zat daarom aan dit bezoek zelfs enig risico. Het risico namelijk dat Rusland zich miskend kon achten en een koelere houding kon gaan aan nemen. Koeler jegens Amerika. Maar ook koeler jegens de landen in zijn belangensfeer. Praag heeft iets der gelijks al moeten ervaren. En hoe. De voorlopige reacties uit Moskou zijn dan ook kil. Men heeft daar het bezoek van de hoge Amerikaan aan Roemenië gedoogd. Waarom? Het- antwoord op die vraag kan interes sant zijn. Maar de formulering er van zou wel eens dienen te gaan in de richting, dat aan het Roemeense volk een ijdele vreugde is toege staan. En een ijdele vreugde loopt als regel op een teleurstelling uit. De teleurstelling zou dan deze zijn. dat het Roemeense volk zich bewust wordt hoezeer ook die Amerikaan, die men zo gretig en gul heeft toe gejuicht, aan de situatie waarin zij verkeren bitter weinig kan veran deren. Misschien denkt men in hel Kremlin wel, dat het niet ondienstig is zo dat Roemeense volk dit nog eens indachtig wordt. Maar toch werkt de tijd. En toch biyft ook ginds werken de hang naar openheid, naar afnemen van ver starring en naar slechting van klo ven. In dat geheel kan de reis van de Amerikaan vanuit wiens land zo juist de ruimtevaart was volbracht toch ook wel een eigen functie hebben. Want elk regcersysteem, ook het systeem dat het hebben moet van druk en bevoogding, is uiteinde- Hik een rcgeersyslccm over mensen. Het is bovendien een systeem dat, het een wellicht trager dan het an der, de invloeden moet ondergaan van de ontwikkelingen in de tijd. Wanneer nu het Roemeense volk zijn bezoeker uit het verre land zo op merkelijk heeft toegejuicht, heeft het daarmee willeen doen horen dat het niet buiten die ontwikkelingen wenst te staan, maar daaraan zijn deel wenst te hebben. Het gejuich was een roep. En het weerklinken ervan zal toch ook in het Kremlin waar men trouwens zijn eigen zorgen heeft van wereld formaat te denken moeten geven. Een bezoek van de hoge Amerikaan aan de hoofdstad van het commu nisme, aan Moskou zelf, ligt nu voor de hand. Geen wonder dat er al van wordt gerept. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Schri|f op de bon duidelijk het 1 DAIMLER 1886^ 2 DURYEA 1893 3 PANHARD- LEVASSOR 1895 A FIAT 1901 5 POPEWAVERIEY 1907 6 LANCHESTER 1895 Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand st raat- plaats: - als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEL, nr 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. GENèVE/OWERRI Er sterven in Biafra per dag weer duizend kinde ren. Dat is de conclusie van een rap port van de vertegenwoordiger van het Rode Kruis in Biafra. Karl Hein- rich Jaggi, dat zaterdag in Genève werd gepubliceerd. Midden juli stierven in de veertig Rode-Kruiscentra dagelijks vijftig kinderen. Een week later waren dat er honderd. De toestand wordt van dag tot c-aP erger, schrijft Jaggi in zijn rapport. Als men daarbij de andere hon gersnoodcentra. de dorpen en de vluchtelingenkampen rekent, dan ko men deze cijfers enkele malen zo hoog te l'ggen Na de opschorting van de hulp- vluchten begin juni was de voe- j dingstoestand van de kinderen snel ler dan voorzien verslechterd, speci- j aal bij degenen, die al aan ondervoe- ding hadden geleden. De hulpgoede- ren, die momenteel Biafra bereiken, vormen siechts een derde van wat in mei als minimum was vastgesteld. Nigeria maakte zaterdag bekend, dat straalvliegtuigen „Biafraanse posities hij Onitsja hebben bestookt ter ondersteuning van grondopera- ties". Biafra meldt, dat de bommen terecht zijn gekomen op een drukke markt in Atani. Vijf en zeventig mensen (meest vrouwen en kinderen) werden eedood en meer dan twee- honderd gewond. De Biafraanse luchtmacht maakt melding van een „bijzonder geslaag de" tegenactie waarbij de oliepomp- installaties van Eremoe volledig vernield zijn en een grote onder aardse oiietank in brand werd geschoten. BRIELSE MEER De zesjarige Johnny van Dorp uit de Van Wezem- bekestraat in Vlaardingen is zondag middag ter hoogte van de Midden plaat in het Brielse Meer verdronken. MUURKLUIZE lO rCIEB A-SYSTEMEN 1 KANTOORMEUBELEN 1 ORG AN IS AT IE MIDDELEN lKANTINE-INRICHTINGi DIRECTIEKAMERS^ .BRANDKASTEN. Vissersboot op mijn KOPENHAGEN De Deense vis sersboot Tabor is op acht kilometer ten zuidwesten van Rodbyhavn in de Oostzee geëxplodeerd. De twee opvarenden zijn omgekomen. Het schip is waarschijnlijk op een mijn uit de Tweede Wereldoorlog gevaren. De mensen smaden wat ze niet begrijpen. GOETHE „Ik kom mijn motor even opha len." Strandweer Een nieuw hogedrukgebied geeft deze augustusweek een zo merse start. Ook morgen zonnig en vrij warm. In de middag een zwakke zeewind. Temperatuur 23 tot 25 graden, zeewater 20 gra den. Vooruitzichten: In het midden van de week een grotere onweer kans, overigens zomers strand weer. DE BILT Droog, warm en vrfl zonnig weer, maar ook enkele wolkenvelden. Meest zwakke wind. DE BILT Achter een fron tale storing, die over Frankrijk naar het noorden trok en zater dagmiddag het zuidwesten van Nederland bereikte, stroomde koelere oceaanlucht ons land binnen. In het algemeen bleven de middagtemperaturen giste ren dan ook meer dan vijf gra den lager dan zaterdag. Onder invloed van een hoge drukgebied, dat zich achter de storing naar onze omgeving uit breidde, was er echter veel zon en viel er slechts in het uiterste noordoosten van het land nog een enkele lokale bui. Inmiddels blijft de^ luchtdruk boven West-Europa nog iets stijgen. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weer in ons land on der invloed blijft van hogedruk- gebieden. Er wordt voor morgen warm en overwegend zonnig weer verwacht met weinig wind. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76.2 cm (1016 millibar), stijgend. Zou eu maan 5 augustus zon op 5.07, onder 20.23; maan op 22.50, onder 14.46; L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1