Moeilijkheden in Irian na volksraadpleging Druk op Nixon in Pakistan voor levering van wapens Commentaar Twee technici kwamen in aanraking met maanstof van disconto Verhoging maakt geld nog duurder PAPOEA'S IN HECHTENIS Papoea's teleurgesteld en verbitterd Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen Zoetstof wint rechtzaak tegen suiker FINANCIEEL WEEKOVERZICHT ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1969 DJAJAPOERA In verband met de „daad van vrije keuze", die van daag in Djajapoera werd gehouden, zijn volgens een betrouwbare Papoe a-woordvoerder vele Papoea's in pre ventieve hechtenis genomen of onder huisarrest gesteld. Het aantal politie ke gevangenen in het district is naar rijn zeggen tot 250 gestegen. De 110 door Indonesië uitgekozen kiesmannen die ruim 80.000 inwoners vertegenwoordigen, hebben de laatste tieri dagen doorgebracht in de tech nische school, die streng door militai ren wordt bewaakt. Zij hebben zorg vuldig gerepeteerd hoe zij zullen stemmen, hoe zij zullen zingen en juichen en zelfs hoe zij Indonesische ministers en andere functionarissen op de schouders zullen nemen. BELGRADO De Russiche mi nister van buitenlandse zaken An drei Gromyko, zal op uitnodiging van rijn Joegoslavische ambtgenoot Te- pavac in september een officieel be zoek brengen aan Joegoeslavië, aldus ls in Belgrado meegedeeld. Het oerwoud, blijft paradijselijk en onproblematisch DJAJAPOERA De bebrilde Papoea, die me in z'n kantoor ont vangt, heet Frits Kirihio. Hij is 36, woont in het riante huis van de vroegere Nederlandse resident in voormalig Hollandia, en is een van de vier directeuren van Irian Bhakti, een handelsonderneming, die zich heeft toegelegd op de import van levensmiddelen. Zes jaar geleden verdween de toen in Leiden studerende Kirihio uit Nederland. Vlak voor z'n vertrek naar Indonesië een daad, die onder de Papoea-ballingen nogal wat opzien baarde inter viewde ik hem in het Wageningse hotel De Wereld. Hij herkent me nog. En hij weet ook nog wat hij toen tegen me zei. Hij herhaalt 't nog eens in bijna dezelfde bewoordingen: „Ik draai Nederland de rug toe, omdat de toekomst van mijn land in Djakarta ligt." Achteruitgang Ook Kirihio heeft een grote econo mische achteruitgang geconstateerd sinds de Nederlanders zich uit zijn land terugtrokken. „Dat kon niet an ders" verklaart hij. „Nederland is rijk en Indonesië is arm. Djakarta heeft bovendien meer om handen. De ontwikkeling van West-Irian is slechts een van de vele projecten, waarmee het 'bezig is. Maar ik geef toe: het dieptepunt, dat in 1966 werd bereikt, had ik allerminst verwacht. Het is nu weer wat beter maar het gebrek aan consumptiegoederen en de torenhoge prijzen hebben zeker bijgedragen tot de anti-Indonesische houding van de Papoea's." De toekomst ziet Kirihio vrij som ber in. Hoewel hij van mening is dat Indonesië zich extra krachtinspan ningen zal willen getroosten voor de ontplooiing van West-Irian, ligt de welvaart volgens hem nog decennia verwijderd. „Ik iheb al m'n hoop gevestigd op de nikkel- en kopervondstcn in het zuiden", zegt hij. „Veel is 't nog niet, maar de exploratie gaat onvermin derd door. De Amerikaanse onderne- mingen. die ermee bezig zijn, hebben j voor de onderzoekingsfase een be- j drag van 75 miljoen dollar uitgetrok- ben", In een bepaalde vorm van provin ciale autonomie gelooft Kirihio voor- alsnog niet. Deze door Djakarta be- loofde speciale status na een inte rimperiode van centraal bestuur is naar zijn mening alleen maar mo- gelijk, als er economische onafhanke lijkheid is. Zolang West-Irian van subsidies leeft kan het zichzelf niet besturen. Harder werken De beslissing van president Soe- harto de kem van het ambtenaren- j korps in West-Irian te vervangen, juicht Kirihio van harte toe. Hij spreekt van corruptie en bureaucra tie, van onbekwaamheid en arrogan- i tie, en van mensen, die zich ten koste van de Papoea's proberen te verrij ken. „Toch zal 't nog een heel probleem worden, zegt hij. Niet omdat het zo moeilijk is ambtenaren weg te sturen je zet ze met hun hele hebben en houwen op een schip en laat dat naar Djakarta varen maar wel omdat het niet mee zal vallen er integere en bekwame mensen voor terug te krij gen. Enfin, laten we er 't beste van hopen. Zelf zullen we trouwens ook- veel harder moeten gaan werken". Denkt hij er na zes jaar Indone sisch bestuur nog net zo over? „Ja", beweert Kirihio, die in 1964 met de thans ter dood veroordeelde minister van buitenlandse zaken Soebandrlo naar de Verenigde Naties reisde om als een soort paradepaardje te wor den getoond. „De Papoea's hebben nog altijd geen andere keuze. Ze zijn, met cf buiten hun schuld maar dat doet er niet toe, ten nauwste betrokken bij de strijd der Indonesische nationa listen. Djakarta heeft getoond bereid te zijn zelfs tegen Nederland voor West-Irian te willen vechten. Dit stukje van de wereld is niet weg te denken uit het Indonesisch nationalisme. De kreet „Van Sabang naar Merauke" werd al in 1945 aan geheven, en duizenden Indonesiërs zijn er sindsdien voor gesneuveld." Schijnverdrag Kirihio doet dan een felle aanval op Nederland. Hij acht Den Haag verantwoordelijk voor de situatie zo als deze zich op 't ogenblik ontwik keld heeft. „Het Akkoord van New York, dat tot stand kwam omdat Nederland dit eiste, is nooit anders dan een schijn verdrag geweest Toen Den Haag besloot Nieuw-Guinea op te geven, wilde het nog iets van z'n prestige redden: het wilde de beloften van onafhankelijkheid aan de Papoea's gedaan, niet onmiddellijk de dood steek geven. Nederland wist echter dat Indo nesië West-Irian nooit meer zou op geven, als het eenmaal toegang tot het gebied gekregen had. De inlas sing van een zogenaamde daad van vrije keuze was dan ook een farce. S Het enige, dat ermee bereikt werd, Is dat men de Papoea's valse hoop heeft gegeven. Men heeft hen via een internatio naal bekrachtigde overeenkomst voorgespiegeld dat ze binnen zeven jaar zelf over hun staatkundige toe komst mochten beslissen, terwijl ie dereen wist dat dit totaal onmogelijk was. We zitten nu met de gebakken peren want overal in West-Irian is 't een rotzooi geworden." Moeilijkheden Kirihio, die nog perfekt Nederlands spreekt, blijkt een realist te zijn. Hij ontkent niet dat de stemming in z'n land fel anti-Indonesisch is. en dat „zeker negentig procent" van de Pa poea's voor de zelfstandigheid zou kiezen, als er gelegenheid was een vrije stem uit te brengen. „De Indonesiërs staan hier nu voor de grootste moeilijkheden", verzucht hij. „Om de gemoederen te kalmeren en de opstandige gebieden te pacife- ren, zullen ze jarenlang een sterke strijdmacht in West-Irian moeten le geren. Ik voorzie nog meer ongere geldheden, als de pepera, de volksraadpleging eenmaal voorbij is, want de Papoea's zijn zonder twijfel teleurgesteld en verbitterd." Kirihio erkent dat de kiesmannen, die zo unaniem voor Indonesië heb ben gestemd, bedreigd en omgekocht zijn. Ook wil hij niet afdingen op andere feiten, die van het Javaanse bestuur een schrikbewind hebben ge maakt. Er is briefcensuur, er lopen goed betaalde verklikkers rond, die anti-Indonesische opmerkingen van Papoea's bij de politie of bij de mili taire autoriteiten te rapporteren. „Er zijn inderdaad veel arrestaies", zegt hij. „Maar 't gaat toch steeds weer om mensen, die zich politiek gecom promitteerd hebben. Mishandelingen komen nu niet meer voor. Sinds bri gade-generaal Sarwo Edhie bevelheb ber van de Indonesische troepen in West-Irian is, wordt er veel recht vaardiger opgetreden." HOUSTON In het maan- laboratorium van het ruimte vaartcentrum Houston zqn gis teren twee mannen blootgesteld aan het maanstof toen een hand schoen in een vacuumruimte brak. De twee technici Ronald Buffum en George Williams, moesten zich on middellijk ontkleden en een douche nemen en zijn samen met de drie Apollo-astronauten en de hen verge zellende arts en technicus in quaran taine geplaatst. Naar mededeling van NASA-functio- narissen was Buffum met de hand schoen bezig, toen daarin een lek ont stond en lucht in de vacuumruimte stroomde. Met de hulp van Williams kon hij zijn hand terugtrekken. Ver volgens sloten ze het 1de in de va cuümkamer. Met Buffum en Williams worden nu 19 mensen in afzondering gehouden. Het hoofd van de n'iaraotafc-.c-af- de 'rc heeft mee**e ieeld, da; er geen verandering is gekomen in het plan om de drie astronauten op 11 au gustus 'vrij te laten'. Zij zullen dan drie weken in de speciale afdeling hebben doorgebracht. Over 15 jaar De leider van het Apollo-maanpro- j gram, generaal Philips, zei in een ra dio-interview te menen dat over 15 jaar mensen op Mars kunnen worden i gebracht. Dan zou wel binnen twee i jaar met het werk aan dit project moeten worden begonnen. De lance- ring zal volgens hem waarschijnlijk j moeten plaatsvinden vanaf een om de aarde cirkelend ruimtestation. De directeur van de NASA, dr. Thomas Paine, zei donderdag op een I persconferentie dat tegen 1981 een I bemande vlucht naar Mars mogelijk moest zijn. De moeilijkheid was een atoommotor te ontwikkelen die niet veel groter was dan een tafelblad maar de energieeapaciteit had van een reusachtige Hoover-dam. Mariner-7 Gisteravond is de Mariner-7 begon nen aan een vlucht langs Mars. Het ruimtevaartuig begint opnamen te maken op een afstand van 1.6 mil joen km van de planeet en zal naar men hoopt maandag Mars op 3200 km afstand passeren, ditmaal langs de ijskap van de Zuidpool. Misschien dat daar verschijnselen worden waargenomen die de moge lijkheid van leven aanduiden. Be langrijk is de vraag of er water kan worden waargenomen. De legendarische kanalen van Mars kwamen op de foto's van de Mari- ner-6 niet naar voren, maar geleer» den hebben wel een brede streep waargenomen, die naar ze zeiden, een nader onderzoek vereist. De mariner-verkenningen vormen zoals bekend de aanloop tot de lan ding van een onbemand ruimteschip op mars in 1973. (Advertentie) Twee zoetmakersbroederlijk naast elkaar een vertrouwd beeld In Hederkmh Horecabedrijven. ■'j&m De rechter heeft de Nederlandse suikerindustrie verboden om de zoetstof nog langer ln een kwaad daglicht te stellen. Met name be weringen als dat "zoetstof dik zou maken" of "slecht zou smaken" oordeelde de rechter ontoelaatbaar. In het onlangB verschenen rapport voor de door de overheid ingestelde commissie ter Oriëntering Omtrent de Voeding en d Nederland wordt i het in het belang van de volksgenoot* i heid zon zijn, wanneer de gemiddelde 1 Nederlander minder vet ea suikeraoa gebruiken. «Mfl Het gebruik van zoetstof «fel aoefc- maker ln kofflo en thee kan dus voor I velen een positieve bijdrage tok bon gezondheid betekenen. im-ff Van 2 augustus tot 6 september komt er een proefHoovercraftdienst Den Helder-Terschelling- Harlingen. Gisteren werd met het vaartuig, dat een snelheid van 65 km per uur kan bereiken, proefgedraaid. AMSTERDAM Opmer- krachtens in de lucht hangende kre- keliik was deze week het snel dietrestricties, in het tweede halfjaar herstel van het knersniveau zn- hoogstwaarschijnlijk vrij krachtig herstel van het koersnneau, zo hersteld worden, welke maatregel, als dra Wallstreet een betere toon hij inderdaad zijn beslag krijgt, op aangaf. De vraag naar aandelen i de kredietgeving door de banken een kwam in een vrij lege markt, rem zal betekenen. Als we een en ander zien in hel I licht van de gisteren aan de dag tre- dende koerswinsten voor de aande- terwijl de baissiers tot dekking overhaast besloten. Een tech nisch koersherstel werd al eer der verwacht na de afmattende daling der vorige weken. De ver hoging van het disconto in ons land zal het geld nog duurder maken en de investeringen af remmen, zodat de naaste toe komst onzekerheid te zien geeft. België heeft het disconto verhoogd tot zeven procent, daarna volgde, naar verwacht werd, ook ons land en bracht het wisseldisconto op zes pro cent (5'lt). Uiteraard zal deze maat regel invloed uitoefenen op allerlei gebied. We denken aan de obligatie- markt, aan de debetrente voor kre dieten, aan het bedrijfsleven, welke met kosten tot boven de 9 procent kan stijgen, aan de markt voor hy potheken, zo belangrijk voor de wo ningbouw. De afremming van de economie vindt internationaal voortgang. In ons land zal, naar bleek uit het half jaarlijks overzicht van de Amro-bank, het strafdeposito voor de banken, len. dan verwonderen we ons enigszins. De omstandigheden hebben de grootte der koerswinsten onge twijfeld bevorderd. Wallstreet kwam geprononceerd vast af, nu de Senaat bewilligd heeft in de verlenging van de 10 pet. belastingverhoging. Het Dow Jones gemiddelde voor in dustriëlen kwam deze week even be neden de 800, daarna trad een fors herstel in. Deze betere stemming van de New Yorkse beurs moedigde hier de „koopjesjagers" aan om wat mate riaal op te nemen. Na weken lang een baisse-markt te zijn geweest, wijzigde Wallstreet ein delijk haar houding, mogelijk mede in verband met de hogere staalprij- zen, welke door sommige staalcon cerns in Amerika zijn afgekondigd. W instdeling De winstcijfers van U.S. Steel Corp., het grootste staalconcern, zijn in het tweede halfjaar gehalveerd. De winstdaling wordt toegeschreven aan de lagere afzet en de inflatiespi raal. Dat president Nixon echter ge lukkig zal zijn met deze prijsverho ging, denken wij niet. want de staal- prijzen zijn belangrijk voor de ont wikkeling van het prijsniveau in di verse industrieën. Voor de verdere gang van zaken op onze effectenbeurs is de koers, welke New York volgt, erg belangrijk. Men doet o.i. goed zich niet te verkijken op de flink gestegen koersen van gisteren, welke tot gevolg hadden, dat de verliezen in de loop van deze week geleden, vrijwel werden inge haald. Wij zien nog geen helder uit- zioht voor de toekomst en rekenen op ongestadig weer gelet op de krachti ge maatregelen tegen de optredende inflatore tendenzen. Kon. Hoogovens kwaiti met de cij fers over het tweede kwartaal, welke een omzetstijging van ruim 17 pro cent toonden. De winst nam echter slechts met ruim 4 procent toe. De kosten stegen in het 2e kwartaal met 23 procent, hetgeen op de beurs wel indruk maakte. De koers van Ovens liep terug tot 94. maar gisteren was er weer geen wolkje aan de lucht en steeg de notering tot 103. Kon. Olie maakte de kapriolen van Wallstreet mee. Eerst daalde het fonds van 164 tot 157.50. maar daarna trad een koersherstel in tot 164.40, zodat deze week nog een kleine koerswinst tot stand kwam. Philips Philips hield zich, gezien de omstandigheden, bijzonder goed. Een daling manifesteerde zich van ƒ61.00 I tot 58.80, doch daarna verbeterde de koers tot 63.50. Kon. Luchtvaart Mij heeft in het eerste kwartaal van het lopend boekjaar (vanaf 1 april) een flinke winststijging te zien gegeven. De winst nam toe van ƒ19,2 miljoen v.j. tot ƒ21.3 miljoen dit jaar, maar hierbij moet men in aanmerking ne men, dat vorig jaar le kwartaal ƒ6.8 miljoen winst op verkochte vliegtui gen was geboekt, ditmaal niet. Als men hiermede rekening houdt, is er dus een winstverbetering van 70 pro cent te calculeren. De koers van dit fonds steeg op de kwartaalstaat niet, maar gisteren was het luchtvaartaandeel plotseling 8 punten hoger. Merkwaardig was het koersverloop van aand. AKU en Zout-Organon. Eerst daalden deze fusie-kandidaten van ƒ120 tot ƒ113 voor AKU. van 138 tot 128 voor Zout. daarna kwam gisteren een flink koersherstel tot resp. 120 en 138.70. Gunstig De Amro-bank kwam met een halfjaarbalans, waaruit bleek, dat de gang van zaken gunstig was. De ba lanstellingen kwamen 23 procent ho ger. de nettowinst 10.4 pet. Er zal een halfjaardividend worden uitgekeerd, voor het eerst 1.50 per" aandeel van ƒ20 nom., dus V/t pet. Overigens ziet het er naar uit, dat het tweede halfjaar voor de banken moeilijker gaat worden. De directie denkt aan de internationale monetai re situatie, de ontwikkeling op de beurs, de discontopolitiek en het strafdeposito, dat waarschijnlijk in gesteld wordt. Dit strafdeposito komt neer op het renteloos deponeren van geld door de banken bij de Ned. Bank. als een „rode streep" indien de kredietverle ning aan het bedrijfsleven en parti culieren. overschreden wordt. Nu de creditrente zo hoog is voor lange de posito's, telt zulk een strafdeposito dubbel zwaar voor de banken. De obligatiemarkt hield zich deze week vrij goed. LAHORE President Nixon heeft gisteren in Lahore twee uur alleen geconfereerd met zijn Pakistaanse ambtgenoot Jahja Khan. Tijdens dit onderhoud heeft Jahja Khan sterke druk op Nixon uitgeoefend de wapen leveranties te hervatten. Toen Nixon in India was onder vond hij zware pressie het wapenem bargo te handhaven. Nixon heeft bij de besprekingen beide partijen met bargo t hadhaven, ixon heeft bij of beloofd, zo zelden zegslieden van het Witte Huis later. Zij voegden eraan toe. dat het pro bleem is hoe, in het belang van de algemene Aziatische verdediging, de wapenzendingen naar India en Pa kistan kunnen worden hervat, zonder een bewapeningswedloop tussen de biede landen uit te lokken. Zij wezen I erop dat India, in tegenstelling tot Pakistan, een eigen wapenindustrie I heeft en dat Pakistan sinds 1965 het grootste deel van zijn militaire uit- j rusting van China betrekt. De VS staakten, zoals bekend, hun leveranties aan de twee landen tij dens de Kasjmier-oorlog in 1968. Na het onderhoud van beide leiders mochten de topadviseurs aan de besprekingen deelnemen. De kwestie-Vietnam, de Pa- kistaans-Indiase verhouding en de verslechtering van de Russisch-Chi- nese betrekkingen waren onderwer pen van gesprek. Concessies De Amerikaanse president heeft geen pogingen gedaan om Pakistan ertoe te bewegen weer actief lid te worden van de militaire bondge nootschappen ZOAVO en CENVO, waaruit het land zich praktisch heeft teruggetrokken na het besluit de be trekkingen met China en de Sow- jet-unie te verbeteren, zo deelt men mee. In aansluiting op zijn verklaring bij aankomst in Lahore, dat hij het wederzijds vertrouwen wil herstellen in de gespannen verhouding tussen de Verenigde Staten en Pakistan, zei president Nixon later dat goede be trekkingen kunnen worden gescha pen door openhartigheid en een beter begrip van eikaars problemen, en dat hiervoor niet noodzakelijkerwijs we derzijdse concessies hoeven te wor den gedaan. Openhartig President Jahja Khan zei in een toespraak tijdens een banket, dat de gesprekken van die dag „hartelijk en openhartig" waren geweest. In zijn antwoord zei Nixon, dat de ontwik kelingen in Azië van veel groter in vloed op de wereldvrede waren dan die waar elders ook. Ze zouden vrede en vooruitgang brengen of de grootste verwoesting die zij ooit ge kend hebben. Nixon wees er in dit verband op dat Azië over 25 jaar een bevolkingstal van drie miljard zal heb ben. Tevreden In New Delhi hebben officiële bronnen gisteren meegedeeld, dat de Indiase regering zeer tevreden ls over de besprekingen tussen Nixon en premier Gandhi. Nixon heeft bij het uiteenzetten van zijn nieuwe Azi atische politiek onderstreept, dat de VS een „confrontatie" met de Sow- jetunie zullen vermijden over vraagstukken betreffende Azië en het Nabije Oosten en dat zij geen partij zullen kiezen in het geschil tussen Rusland en China. President Nixon, aldus genoemde bronnen, heeft bevestigd dat de VS hun verplichtingen tegenover landen als Thailand in acht zullen nemen, maar dat de Amerikaanse politiek om de militaire betrokkenheid in Azië te verminderen tot het einde zal worden uitgevoerd. Vraagteken ^EEL aandacht is besteed aan het bezoek dat Nixon nu aan Roe menië brengt. Het werd aanvanke lijk van groter belang geacht dan zijn Aziatische reis. Omdat men er een uitdaging aan het adres van- Moskou in zag. Nog steeds wordt naar een verkla ring gezocht voor het merkwaardi ge feit, dat Nixon een uitstapje naar Roemenië toevoegde aan een trip door een ander werelddeel. Enig ver hand leek niet te bestaan. Misschien is het beter er ook niet naar te zoeken. Mogelijk had Nixon alleen behoefte om een naar ver wachting weinig opzienbarende reis door Azië af te sluiten met een tik keltje sensatie. In de plannen van de president zou ook een tussenlanding te Moskou hebben gepast. Die zou echter alles zo gecompliceerd hebben gemaakt, dat hij moet hebben Ingezien het beter niet te kunnen doen. Een oponthoud van enkele uren te Moskou zou de Russische leiders welgevallig zijn geweest. Het zou echter voor de Roemeense gastheren van Nixon een wat onsmakelijke er varing zijn geweest. Want iets van een uitdaging aan de Russen heeft toch wel gezeten in het onverwachte besluit van de presi dent, de al vele maanden lopende uitnodiging van Roemenië te aan vaarden. Hij moet zich echter realiseren, dat hij met vuur kan spelen als hij po litieke munt probeert te slaan uit het sterke verlangen naar onafhan kelijkheid. dat Roemenië openlijk aan de dag legt. Nixon lijkt wel eens te vergeten, dat hij geen verkiezingscampagne meer hoeft le voeren. Het is opvallend hoe hij zijn woordkeus afstemt op zijn gehoor. De (Britse) Guardian noemt dit verontrustend. Zo noemde de president in een toe spraak tot Amerikaanse troepen in Vietnam dc oorlog in dat land een van Amerika's mooiste uren. De ge zaghebbende New York Times zet daar een groot vraagteken bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7