M TOT 140 Glies ter (d )ingen voor top en teen MASTKLIMMEN [Moderne jet VS voor strijd tegen onderzeeboten Charme met exotisch cachet UB ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 hoogspanningsmasten in het Zuiden en Zuidwesten van ons land dat nu bijna gereed is. Een tempo, dat de Duitsers al tot jaloezie heeft ge bracht, niet. in de laatste plaats om dat de totale kosten maar liefst 400 miljoen zijn (in eerste fase). Met het monteren van de masten is het werk niet voltooid: er moeten koppelstations komen, en de kabels moeten worden gespannen. In janua ri 1970 gaan de masten „onder span ning." Dan zijn de mannen, „die als kind al graag klommen", weer met andere hoge zaken bezig. Maar voorlopig richten de op zichters die wel eens boven een kijkje nemen, maar veel op de grond regelen hun verre kijkers nog naar boven. Via de microfoon („portofoon" heet de installatie) geven ze de stoot troepen hun aanwijzingen. On der het motto: „Hoe hoger hoe beter." WASHINGTON Dc Ameri kaanse marine heeft gisteren op dracht gegeven lot de vervaardiging i van een straalvliegtuig voor de bestrijding van onderzeeboten. De marine hoopt dat Lockheed de S3-A in 1972 klaar heeft. Het toestel i zal van vliegdekschepen kunnen I opstijgen en een reikwijdte hebben van 3250 kilometer. Het zal de mo- I dernste radar en sonarapparaten voe- j ren en uitgerust zijn met torpedo's, geleide projectielen, mijnen en diep- J tebommen. Als het toestel, waarvan er zes worden gemaakt, voldoet, worden nog eens 193 vliegtuigen besteld. Het gehele project kost ruim zeven mil- jard gulden. Een bakje koffie tussen hemel en aarde. (Van onze moderedactrice) DARIJS Nu de couturiers blijkbaar de wintermode so- ber en somber willen houden, krijgen opvallende sieraden een extra kans. Swarovski maakt exotische armbanden, hangers en kettingen van Boheems kristal, die schitteren als eens de kroon juwelen van de Russische tsaren. Hij belegt er schoenen mee, net als schelpendoosjes, die in de souvenirwinkels nog altijd aftrek vinden (foto midden)hij maakt er veelsnoerige colliers mee, die strak om de hals sluiten en een pompeus slot hebben, dat aan de voorzijde gedragen behoort te worden. Bijpassende armbanden zullen de bruinbetruide armen opvrolijken. Om al. dit fraais goed uit te laten komen ontwierp super- coiffeur Alexandre enige exoti sche kapsels erbij. Dat met de hoge toren is geïnspireerd door een Perzische prinses uit de oud heid en versierd met een band van blond haar, gesloten met een glinsterende gesp. Het behoort natuurlijk alleen door donkere types gedragen te worden, an ders komt het blond niet uit (foto boven). Heel romantisch is het kapsel Salomé van heel losjes vallende pijpekrullen, waarbij armbanden en collier van donker gevlochten haar zijn en vurige karbonkels de sluiting vormen (foto onder). SS tori De hoogspanningsmast wordt gebouwd met behulp van een kraan, j afkomstig uit Denemarken, die volgens de importeur tot onbe- paalde hoogte bruikbaar is. Op de fóto rechts: in het midden van de mast (140 meter) de kraan (153 meter). j Foto boven: de monteurs hebben zoveel plezier in hun werk, dat ze voor de fotograaf bijna als acrobaten optreden. .,*t Is hier een kalm soort mensen", zegt opzichter J. A. Bou* i wens. We drinken koffie aan de voet van de 140 meter lange hoogspanningsmast in Sliedrecht-Oost. Voor ons is er een bakje koffie" beneden, maar hoven eten en drinken de ruim twintig mannen, die het gevaarte dat gisteren gereed kwam hebben gemonteerd. Van 's morgens half acht tot 's avonds vijf uur leven ze wat hoger dan de meesten van ons. Wel moet hiervan de tijd worden afgetrokken, nodig voor de klim en de afdaling: 's morgens tien minuten en 's avonds weer. „Niemand komt voor het eten naar beneden, dat zou te gek zijn." Huib Goudriaan De monteurs van de hoog spanningsmasten, die De Vries Robbé Co. bouwt in opdracht van de SEP (Samenwerkende Electriciteits Produktiebedrij- ven), zijn een nuchter slag men sen. Ze praten liever over de technische kanten van hun werk, dan over romantiek of risico's van het werken tussen hemel en aarde. SEP-opzichter J. A. Bouwens, al twintig jaar in dit werk, ver telt dat het feit dat mannen voor dit werk solliciteren al een na tuurlijke selectie is. „Je moet iets voor klimmen voelen, an ders kom je automatisch niet bij zo'n bedrijf. Mensen met hoogte vrees kunnen we echt niet ge bruiken." ..Gewoon leuk Een monteur al 23 jaar in het vak bevestigt dit. Evenals Bou wens heeft hij nog nooit meegemaakt dat iemand uit een mast viel, maar: „Gevaarlijk blijft het altijd; je moet van nature een goeie klimmer zijn. anders kun je boven niet werken. 'Je moet hiervoor stalen zenuwen heb ben.'' Een andere monteur haalt zijn schouders op bij de vraag wat hij van zijn werk vindt. „Ik vind het gewoon leuk." Of de warmte geen problemen heeft gegeven? „Boven is het juist lekker, met een fris windje. Regen, kou en wind geven meer last." De montage-inspecteur: „Als het beneden windkracht drie is kun je boven niet meer werken. En voor de winter is dit feitelijk helemaal geen werk. Toen ik bij de SEP solliciteer de, zei de president-directeur dat de beste mastenbouwer een matroos is. die 's winters een spekgladde mast kan beklimmen." Steeiye basis De mast, die gisteren in Sliedrecht gereed kwam, werd in juni en juli gebouwd. De fundering, 96 palen van 18 meter lengte, werd de afgelopen winter gelegd, maar 5 juni begon de montage op deze stevige basis. (De mast weegt 180 ton). Het verbruik van electriciteit neemt jaarlijks toe met tien procent. Een stijging, die het bouwen van hoogspanningsmasten nodig maakt: de provinciale electriciteits bedrijven hebben de armen ineen geslagen en de SEP gesticht. Twee jaar geleden begon de SEP het project van de bouw van 854 Foto's: Herbert Behrens

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5