Rijnsburgs bloemencorso met robuuster uiterlijk Zeggingskracht mens zinkt in het niet bij die van de bloem Concert van Valach met veel gevoel voor kleur Verder iedere dag matinee - 15.00 uur avondvoorstelling - 20.00 uur Voorverkoop Ver. v. Vreemdelingenverkeer, Steenstraat 1b, Tel. 0171034994. „De stoere". Soldateske figuren en forse bloemstukken vormen samen een „symfonie m paars". De wagen is van de landelijke vereniging van bloemenexpor- teurs en werd opgestoken door Jelle Atema uit Aalsmeer. (personeelsvereniging Flora), 3e prijs: de dagdromer (vereniging ambulante handel Rijnsburg), 4e prijs: de spor tieve (ijsclub Oegstgeest). Groep buurtverenigingen: mooiste praalwagen van het corso: ere- en lste prijs: de ingetogene (buurtver eniging „Centrum"), lste prijs: de kinderlijke (buurtvereniging Sandt- laan), 2ste prijs: de zelfbewuste: (buurtvereniging Kanaalstraat). Groep bedrijven: ere- en lste prijs: de fantast (Raiffeisenbank Rijnsburg), lste prijs: de charmante (bloemenveiling „Flora"), 2e prijs: de fijnproever (Menken-Liko Wasse naar). Groep kwekers: ere- en lste prijs: de wispelturige (kwekers Noordwij- kerhout/de Zilk), lste prijs: de dui venmelker (kwekers Rijnsburg en omstreken). Personenwagens zonder reclame: mooiste wagen van het corso, ere- en le prijs: De Mooy's bloemenex port (arr. Ch. Koomen), lste prijs: C. Leeuwenburg (arr. A. Zuidgeest), 2e prijs: C. de Koning (bloemenexport (arr. A. v. Leeuwen), 2e prijs: Gebr. Beekhuis bloemenexport (arr. N. v. d. Voort), 3e prijs: fa. W. Tuning ADVERTENTIE Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren. v. Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 Herv. Evangelisatie Wassenaar WASSENAAR Voor de Herv. Evangelisatie gaan morgen voor: 10 uur ds. Boer te Katwijk aan Zee, 4.30 u. de heer Kruithof te Monster. KATWIJK AAN ZEE De heer J. van Duyvenbode slaagde voor het staatsexamen hbs-a. rMUWl IIIDSE COURAN1 3 ZATERDAG 2 AUGUSTUS TW bloemenexport (arr. J. Atema). 4e prijs: fa. Leeuwenburg en Mooten bloemengrossiers (arr. W. Maas), 4e prijs: A. Bohlander Hüttental, Duits land (arr. M. Alberts). Meer dan ooit heeft één man zijn stempel op dit corso gedrukt: bloem- sierkunstenaar Cor de Koning. Hij verzorgde niet alleen de ontwerpen, was niet alleen voor de binders de artistieke adviseur, maar maakte eigenhandig de opbouw van alle praalwagens. Dat is dachten wc nog niet vertoond in Nederland. landse groothandel, nog steeds niet met een praalwagen deel nam. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, ver richtte de opening. Dit keer bleef dat niet beperkt tot een toespraakje, maar moest hij op een met bloemen opgetuigde veilingkar via het auto matische geleidingssysteem de ten toonstellingshal binnenrijden. Hoe wel mr. Klaasesz vond, dat de zeg gingskracht van de mens in het niet zinkt bij die van de bloem, wilde hij toch nog wel iets kwijt. In de eerste plaats dit: naarmate het corso RijnsburgLeiden aan be langrijkheid wint, worden de fi guren die de opening mogen ver richten onbelangrijker. Daarom is dit tot een uiterst belangrijk ge beuren uitgegroeid evenement, nu aan mr. Klaasesz opgedragen. Zo ging het nog even verder. Over de absente binnenlandse groothan del: uw toespraken, meneer de voor zitter, helpen niets. Volgend jaar moet u een lege praalwagen mee laten rijden met een groot bord waarop: dit had de wagen van de binnenlandse handel moeten zijn". En vervolgens over het motto: „na tuurlijk hebben de leden van het or ganisatiecomité model gestaan voor de titels van de wagens. Alleen „de duivenmelker" gaf wat problemen". Artistiek Niettemin bracht mr. Klaasesz hulde aan de organisaties. Het is belangrijk tegenover de buitenwacht te laten zien welke nieuwe soorten er zijn en wat men met bloemen kan bereiken. Niet alleen uit artistiek oogpunt achtte de commissaris het belangrijk, dat Tsjechische kunste naars betrokken zijn bij de Rijns- burgse bloemenshow. En de com missaris vertelde verder: het is te hopen dat de meisjes niet iets extra aan moeten trekken wegens slechte weersomstandigheden. Verder hoop te hij voor het publiek op het tegen gestelde. Een stem uit het publiek: „de commissaris kan me nog meer vertellen". Aldus ontdaan van al zijn waar digheid hees de heer Klaasesz zich in zijn versierde veilingkar en reed het corso RijnsburgLeiden 1969 met het motto „de mens en zijn karakter" in forse vaart open. (Van onze correspondent M. J. Goudriaan) RIJNSBURG Arrangeur Cor de Koning heeft het Rijnsburgse bloemencorso 1969 een robuustere contour gegeven dan de laatste jaren gewoon wasWaarom ook niet99 vroeg ons de arrangeurNegentig procent van de mensen wil een spektakelstuk zien en daarop hebben we dit keer gegokt99Deze beleidslijn manifesteert zich dui delijk in het corso Rijnsburg-Leidendat als motto heeft: „De mens en zijn karakter99Er is veel met eerlijk materiaal gewerkt: hout is hout en geen papier-maché, een dakpan komt van een gesloopt huiser zijn échte oude boerenkarren en meneer de Uil99 van de Fabel tjeskrant heeft vakantie en kon zich dus eveneens per soonlijk presenteren. Stempel Gouden huwelijk in Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP Dinsdag 12 augustus is het 50 jaar geleden dat Franciscus Gerardus Alkemade en Adriana Wilhelmina Nigten in het huwelijk traden. De heer Alkemade, die nu 76 jaar is, bracht zijn eerste jaren door in zijn geboorteplaats Katwijk. In 1912 voltooide hij met succes zijn onder wijzersopleiding in Beverwijk en aanvaardde hij een functie in Lei den. In de eerste wereldoorlog leerde hij zijn vrouw kennen, en wel op het 25-jarig huwelijksfeest van zijn ouders. Na de oorlog verbleef hel paar twee jaar in IJmuiden, waar de eerste twee kinderen werden gebo ren. Vanaf 1921 zijn de heer en me vrouw Alkemade woonachtig in Nieuw-Vennep, waar hij tot onder wijzer aan de pas opgerichte katho lieke jongensschool werd benoemd. In 1927 werd hij als hoofd aan gesteld. De jubilaris nam in die tijd zitting in vele comité's en verenigin gen. Ook zijn vrouw die 77 jaar ge leden in Oude Wetering werd gebo ren, nam actief deel aan het vereni gingsleven. Het echtpaar kreeg tien kinderen. 17 kleinkinderen en vier achter kleinkinderen. Markten TER AAR, l augustug Groentevei ling. snijbonen natuur I 56—95. II 35—65. snijbonen kas I 40—85, II 40. snijbonen stek 35, stokprlnsessenbonen 75—95. dubb. stokprlnsessenbonen 7580, stambonen 40 —65, zuring 11, witte pronkbonen 45—50. rabarber 20, andijvie 14, kroten 20, uien grof 45 middel 18, kromme komkommers 16. augurken A 70, B 59, C 25, Dl 25, DII 20, e 8j_ CD 18—19, alesl per kg; kom kommers 15—18. bloemkool AI 3041. An 17, sla I 18, II 8—10, alles per stuk; toma ten extra 320—350, B extra 310—340 C extra 310, Al 310, BI 320—400 per bakje van 6 kg. LEEUWARDEN, 1 augustus Veemarkt. Aanvoer: 868 gebruiksvee, 550 slachtvee! 203 kalveren, 811 nuchtere- en mestkal- veren, 638 schapen en lammeren, 75 bok ken en gelten, "105 paarden, 10 veulens. Prijzen: melk en kalf koeien 1225—1425. guste koelen 950—1125, pinken 750—825, enterstltren 875—1300, graskalveren 350— 450, nuchtere kalveren 40—55. mestkalve- ren 150—340, fokschapen 120—130, lamme ren 95—110, werkpaarden 1750—1850, veu lens 550—600, bokken en gelten 3040 per stuk; koeien I 450—475. II 380—400,— worst- koelen 310—340, stieren 490—505, graskal veren 490—500, vette schapen 260—275. lammeren 575—600, oudere parden 280— 300, Jonge parden 350—365. bokken en gelt- ten 180—190 per kg geslacht gewicht: vette kalveren 325—340, nuchtere kalveren 140—175 per kg levend gewicht. Zulvelbeurs. Commissienotering: Goud se kaas 325 Edammers kaas 300, Brood kaas 300 per kg. Handel flauw. VENLO, l augustus Groenteveiling: champignons Ie 445—512, If 470—551, lm 431. Ig 346—391. IX 325—327, II 255—270, III 238—241, staandglaskomkommers 75 32—23. 60-75 25-28. 50-60 19-22, 40-50 15. tomaten A 300—307. B 300. C 300. bospeen I 27, II 23 breekpeen B 20—26, prei A 20, rode kool A 14—15, bloemkool 6) 1549, 8) 15. augurken A 74—76. C 55—60, D 26—27. E 9—10. AB 61—75, CD 25, CD grof 17—20, AB II 25—27, CD 112325, stamprinsessen I 5154. II 3036, dubb. stokprinsessen 51—63. finse snijbonen I 60—84, II 35—55. Op de vellingen in Venlo en Grubben- vorst zijn vrijdag ruim 100.000 kg tomaten doorgedraaid. De tomaten die de mini mumprijs van 50 cent per kilogram niet haalden, zijn vernietigd. De lage prijs van de tomaten ls hoofdzakelijk toe te schrijven aan de aanvoer uit de Oost- europese landen en de geringe vraag uit het binnenland door de vakanties. FOTO'S BRAM KRUYT «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiii;ii De opbouw is natuurlijk op alle wagens omkranst door een zee van bloemen. Dit jaar door de hoge tem peratuur laag van prijs. Vorig jaar was de goedkoopste gladiool 30 cent, nu is de duurste voor minder dan een dubbeltje te koop. In de hoeveel heid gebruikte bloemen maakt dat weinig verschil. Wel echter beïn vloedt de prijs sterk de kwaliteit en de variëteit. Er zijn dit keer veel bloemen gebruikt, die gewone men sen zoals wij niet kennen. En dat wil het corso-comité: nieuwe va riëteiten presenteren en laten zien wat allemaal met bloemen gedaan kan worden. T reizeker Het corso telt dertien praalwagens ■en zevenentwinting personenwagens. 'Over de personenwagens is weinig nieuws te melden. Natuurlijk zijn ze mooi; Rijnsburg heeft op dit terrein 'een naam te verliezen, maar echte ■nieuwe vondsten zoal mogelijk 'hebben we niet kunnen ontdekken. De Chevrolet van Th. de Mooy's bloe menexport werd uitgeroepen tot mooiste personenwagen van het cor so, en daar zal iedereen vrede mee hebben. Chris Koomen uit Warmond verdiende met het steken van deze wagen ook nog de hoogste binders- prijs: het gouden boeket. Het arran gement van A. Zuidgeest op de per sonenwagen van corsovoorzitter Leeu wenburg u)as goed voor de zilveren ■anjer. De praalwagens beelden karakters uit Verschillende malen is arran geur De Koning zeer trefzeker ge weest bv. bij „de fantast" en bij „de stoere". Menkens praalwagen „de fijnproever" vonden we voor deze titel wat te grof van opbouw. „De wispelturige" is eveneens zeer goed getroffen met zijn bonte wirwar van de meest uitvoerige variëteit aan bloemensoorten. De forsere op bouw staat er borg voor, dat het cor so het als kijkspel dit jaar zeer goed zal doen. Vooral in de ruime stra ten. Natuurlijk had De Koning hulp: van schilder Joop van Egmond, van tim merman Jan van Egmond en van smederij >.de Heul". Cor de Koning is een internationaal erkende bloe- menarrangeur, die in de meeste grote steden van Europa al bloemen tentoonstellingen heeft verzorgd. In Hüttental (W.-Duitsland) maakte hy al tweemaal een bloemencorso met 30 wagens, maar dat was toch niet te vergelijken met het corso Rijns- burgLeiden. Moeilijk, vroegen wij gisteren de nieuwe arrangeur? Het was veel werk, maar ik heb er nooit van wak ker gelegen, was het antwoord van de artistieke Rijnsburger. Een sym pathiek toespraakje van Rijnsburgs ere-burger T. Kralt Czn. tijdens de openingsplechtigheid, onderstreepte, dat deze profeet wel in eigen land streek geëerd wordt. Duidelijk is dat door de aanstelling van De Koning dit corso niet alleen organisatorisch, maar nu ook artistiek een volbloed Rijnsburgse schepping geworden. De prijzen: praalwagens: groep verenigingen: ere- en lste prijs: de Stoere (bloemenexporteurs), le prijs: de muzikale (cursus bloemschikken Rijnsburg), 2e prijs: de praatgrage „De praatgrage". Op deze wagen van de personeelsvereniging Flora naar een arrangement van M. A. Alberts uit Vianen de vriendelijke nettenboetsters, het pijprokende boertje en de dames in hun prieeltje. Personenwagens met reclame: ere- en lste prijs: automobielimport Maas land (arr. N. v. d. Voort), lste prijs: N.V. ENZAB (arr. v. d. Berg-Smit), 2e prijs: automobielbedrijf Jos Paauw (arr. Jos Paauw), 2e prijs: café-rest. de Gouden Lantaarn (st. F. v. d. Mark), 3e prijs: automobielimport Maasland (arr. N. v. d. Voort)), 3e prijs: Vigolo-bar (arr. B. Scheeren), 4e prijs: café de Koekoek (arr. G. P. Bogaards), 4e prijs: garage Ouds hoorn (arr. D. Nieuwenbuig). De commissaris, helemaal inge bouwd op een veilingkar, rijdt in forse vaart het corso open. Drie charmante Rijnsburgse bloemenmeisjes geven extra fleur aan de mooiste personen wagen van het corso, eigendom van. De Mooy's bloemenexport naar een arrangement van Chr. Koomen uit Warmond. KATWIJK AAN ZEE Dinsdag avond om 8 uur wordt op de boule vard bij de Oude Kerk een open luchtsamenkomst gehouden, waarop de Haagse evangelisatiepredikant ds. G. Vesscur zal spreken. Het Geref. kerkkoor verleent medewerking. BRUSSEL Het Belgische bank- disconto is vandaag van zes tot zeven procent verhoogd. Op 29 mei van dit jaar werd het Belgisch disconto van 5V4 tot zes procent verhoogd. •Ki RIJNSBURG Op de ope ningsplechtigheid kon corso voorzitter C. Leeuwenburg vele prominenten welkom heten. Veel bewondering uitte hij voor het verrichte werk. Rijnsburg heeft al jaren lang ervaring met bloemen corso's: in 1933 was er al een bloemenstoet en vlak na de oorlog verzorgde het Rijnsburgs comité ook „Flora's bloemenpracht aan zee". Het was de heer Leeuwen burg onduidelijk, waarom de eer ste belanghebbende, de binnen- LEIDEN Na Flor Peeters was gisteravond de beurt aan de Tsjechi sche organist Jan Valach om zijn vaardigheden te tonen op het orgel van de Pieterskerk. Ondanks het fraaie zomerweer bestond er voor deze bespeling een redelijke belangstelling, des te opmerkelijker omdat het programma bijna uitsluitend volslagen onbekende werken vermeldde. Vertrouwde klanken bracht slechts het Concert in b van Bachs tijd genoot J. G. Walther, een transcriptie waarschijnlijk; Valach speelde het op zichzelf vrij middelmatige stuk nogal gejaagd, wat onzeker en onevenwiclvtig. dr. J. van der Veen Georg Schumann was een dege lijke koordirigent, die o.a. vele ja ren de Berlijnse Singakademie leid de. Zijn Passacagha over de naam Bach doet hem kennen als een na volger van de Duitse late romantiek a la Reger, maar minder oorspron kelijk dan deze. Het Impetuoso van Bedrig Wiedemann uit Praag ge tuigt ongeveer van dezelfde opge wonden romantiek, waarbij het orgel als coloristisch medium handig wordt uitgebuit. Oorspronkelijker klonk ons het Orgelgemalde van And re j Ocenas in de oren, waarin een soort revolu tionair impressionisme tot uiting komt, dat soms aan Messiaen doet denken. Het meest werden we ge boeid door twee stukken van de Tsjech Petr Eben, Gravemente en moto ostinato, het eerste zeer sug gestief van klank, het tweede strak ker van bouw en ritmiek, ietwat herinnerend aan werken in het he roïsche genre uit de Franse school. Valach realiseerde de werken na Walther knap, met veel gevoel voor kleur, geëmotioneerd en vrij roman tisch naar onze begrippen, maar het geldt hier dan ook een repertoire dat geheel los staat van de protes tantse, vooral Duitse, orgeltraditie die ons zoveel meer vertrouwd is. In elk geval was het geen conven tioneel concert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3