President Nixon achter wordt niet het IJzeren Gordijn heropend voor u.. nieuwe abonné opgeeft GROOT ENTHOUSIASME IN ROEMENIË zaak-kennedy Commentaren B»l|i wmmmmsm Onweer: boerderijen in as en treinverkeer ontwricht r„- ROYALE y&LcUju/m vaste WORDT AIILEKOB EUSEBIO NAAR AJAX? Drama in Borgerhout TIJDELIJK KOELER Vragen Q N.v.v.d. Velde Citroën Vrijheid (RITA) •5rvi'l" HIT WEER Nieuwe Lekke Courant Zaterdag 2 augustus 969—51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BOEKAREST President Nixon is vanmorgen omstreeks kwart over elf in Roemenië aan gekomen voor een bezoek van 27 uur, waarvan de politieke consequenties zich nog maan denlang kunnen doen gevoelen. Het bezoek is het eerste dat een Amerikaanse president aan een communistisch land brengt sinds president Roosevelt in 1945 naar Jalta reisde voor besprekingen met Stalin en Churchill. Door Roemenië op te nemen in zijn reis om de wereld heeft Nixon een land naar voren gehaald dat zich on derscheidt in de communistische we reld door zijn onafhankelijke en unieke positie. De concrete resultaten van de besprekingen met president en par tijleider Ceausescu zullen naar men aanneemt niet voor het einde van Nixon's bezoek worden bekendge maakt. A polio-succes Nixon kan profiteren van het grote enthousiasme dat de geslaagde maan- reis van oe Apollo-II heeft gewekt. Er is in Roemenië grote aandacht aan besteed. Nog gisteravond was er op de tvopnieuw een film over de Apol lo missie. Aankomst en vertrek van Nixon worden rechtstreeks door de televisie uitgezonden. De meeste bedrijven hebben hun personeel om 10 uur brijgegeven. Normaal wordt in Roe menië 's zaterdags tot 1 uur gewerkt. (Zie ook elders deze krant) Straks geen groene kaart meer nodig DEN HAAG De controle van de groene verzekeringskaart aan de gren zen van EEG-landen zal gaan ver dwijnen. De Europese commissie in Brussel is van plan om nog voor het einde van de overgangsperiode (1 jan. 1970) met een ontwerp-richtlijn te komen die afschaffing van die con trole tot gevolg moet hebben. Ze zegt dat in antwoord op schriftelijke vra gen die de Duitse socialist Ludwig Fellermaier (lid van het Europese parlement) heeft gesteld. BOSTON De zaak-Kennedy wordt niet heropend. Het ge- I rechtshof van de staat Masa- I chusetts verklaarde zich giste- ren* niet bevoegd alsnog een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder de i secretaresse Mary Jo Kopechne i de dood vond. Om dit onderzoek was gevraagd door afficier van justitie Edmund Di- nis, die zich verwijten van kranten had aangetrokken dat hij niet de no dige stappen had gedaan met name hel gelasten van een lijkschouwing. Tevoren had senator Edward Ken nedy gezegd dat hij „op elke moge lijke wijze" zal meewerken bij het onderzoek van de officier van justi tie. Kennedy voerde gisteren voor het eerst sinds zijn auto-ongeluk van 18 juli weer het woord in de senaat. Hij drong er bij de leiders van Nigeria en Biafra op aan. gehoor te geven aan de vredesoproepen van paus Paulus. i| f 1st TFiFnMl Deze folo die door de Mariner VI van Mars werd genomen wordt als zeer bijzonder in de ruimte fo tograf ie aangemerkt. De foto beslaat een oppervlak van 63 bij 48 mijl terwijl de grote krater een doorsnede heeft Van 24 mijl. In Eijsden werden enkele huizen door het water ingesloten. Een deel van het talud van de weg Gronsveld Maastricht werd weggeslagen. Een gezelligeverrassing tussen alledaagse rekla me en onverwachte be lastingaanslagen.. UTRECHT/MAASTRICHT Hevige onweersbuien hebben vrijdag in bet oosten en zuiden van ons land een spoor van vernie lingen getrokken. Boerderijen werden door de bliksem getroffen en brandden af. Op sommige plaatsen in de Achterhoek stagneer de het treinverkeer. Vrijdagavond werden in de hele Achterhoek als gevolg van blik seminslag storingen gemeld in beveiligingsinstallaties van over wegen seinen. Vooral na negen uur vrijdagavond J aa-gsss jft,- -;i-; werd het slecht weer. Tussen Zwolle en Wijhe sloeg de bliksem in de lo- komotief van een reizigerstrein, die RSjiftt? daardoor 40 minuten vertraging kreeg. Op het traject Lochem Goor ter hoogte van Markelo, werd een stevi- ||||m ge boom door rukwinden ontworteld B|l| en op de spoorbaan geworpen. De ÉH1 machinist van de reizigerstrein Hen- gelo Zutphen zag het gvaarte te iï'"!'' laat en kon een botsing niet meer pL-. voorkomen. De terein werd bescha- digd maar er deden zich geen j| persoonlijke ongelukkenvoor. Tussen jl Lochem en Goor werden bussen in- gelegd. Door blikseminslag raakte de boer- I derij van de familie Bekkernens in Hlten in brand en werd totaal ver- woest. De schade wordt op anderhal ve ton geschat. In Opsterland werden een tiental bomen door bliksem en windvlagen jl getroffen. De bomen beschadigden auto's, maar persoonlijke ongelukken 1 kwamen niet voor. De boerderij van de familie Tolsma j te Katlijk brnadde uit na bliksemslag. De brandweer kon het pand niet redden, en moest zelfs de uren mtrekken. Dakloos Pagina no. 10 INTERIEUR VERZORGING MEUBEL TOONKAMERS PAPtMBURGmrsiyira LISSABON Speelt de zwar te parel van Mozambique, Euse- bio in het naderende voetbalsei zoen voor Ajax? In Lissabon worden vier clubs steeds harnek- kiger genoemd in verband met Ajax. De Italiaanse clubs AS Ro ma en Inter Milan en de Argen tijnse club Boca Juniors. Zoals bekend weigert Eusebio een con tract bij Benfica, de formatie waarvoor hij negen jaar uit kwam, te tekenen omdat hij meer geld wenst. ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 "TEN liberaal Kamerlid heeft aan de regering schriftelijke vragen ge steld overhet stellen van schrif telijke vragen aan de regering. Hy wilde weten wat de beantwoor ding van zulk een vraag gemiddeld kost aan voor de beantwoording noodzakelijk onderzoek. Uit de be antwoording van zyn vraag is ge bleken dat het gemiddeld om zo'n duizend gulden per geval gaat. Het was van dit Kamerlid een zin nige vraag, en ook het gegeven ant woord was nuttig. Vragen staat een Kamerlid vrjj, maar het kost de pu blieke kas wel iets. Dit laatste mag. De volksvertegen woordiging is er ook om op de rege ring toe te zien en om de regering te ondervragen. Werd de regering niet ondervraagd, we zeggen niet dat ze dan maar haar gang zou gaan. maar het zou, als altijd in een mensen maatschappij als de onze, toch anders wezen. Niet overigens dat alle gestelde vra gen belangrijk zyn. Soms hebben we het ondeugende gevoel, dat het de vragensteller erom gaat met zijn vra gen in de krant te komen. Er zijn ook onbelangrijke vragen by, waarvan de beantwoording intussen toch óók geld kost. Daarom goed dat ons nu duidelijk is gemaakt dat dit alles niet zomaar gaat. Het kost geld. Goed geld als het goede vragen zyn. Kwaad geld als het onbenullige vragen zijn. We hopen als volk op veel goede vra gen vanuit onze volksvertegenwoor diging. Maar men doet daar verstan dig wel te bedenken dat wij nu met z'n allen welen wat het kost. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand als beloning voor mijn aklivileit kies ik C^ONDERZETTEGEL/^□Hj>EKSERVET^^ Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. In Hellendoorn sloeg de bliksem in de boerderij van de heer Schoot Uit- erkamp. Boerderij, inboedel waar onder veel antiek en een groot deel van de wintervoorraad hooi werden door brand verwoest. Vijf personen zijn dakloos geworden In Zeeuws-Vlaanderen werd de buurtschap De Val bij Zaamslag ge troffen door slagregens en onweer. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Een schuur ging in vlam men op. In Castenray onder Venray sloeg de bliksem in een huis, waarvan de bewoners afwezig waren. De schade wordt op 20.000 geschat. In Steenwijkerwold brandde het woonhuis van de familie Koolman, na blikseminslag, geheel af. Het gezin wist zich te reddn. De buurtschap Hel Loo werd vrij dagavond getroffen door een met een wolkbreuk gepaard gaande windhoos. Zeker honderd bomen, merendeels /.ware eiken, werden ontworteld of gespleten. Ook de electriciteitslei- dingen werden vernield. Vrijdagmiddag hield een hevige onweersbui huis in Maastricht en omgeving. Vrijwel alle straten kwa men blank te staan. In enkele straten verzakte het wegdek. Riolen spron gen kapot en tientallen kelders stroomden vol. Een hevig onweer zette gistermiddag straten in Maastricht blank: kelders liepe onder en auto's strandden. J^E hang naar vryheid is de mens ingeboren. De vryheid behoort tot zyn menszyn. Want het is in de sfeer van vryheid dat hy ruimte, mo gelijkheden en kansen heeft tot de ontplooiing van zijn menselijke per soonlijkheid. En tot de ontplooiing daarvan is het dat hij is geschapen. Een nieuw geval van die hang naar vrijheid is deze week die vlucht ge weest van die Russische schryver. Van een bezoek onder toezicht aan Engeland heeft hy gebruik ge maakt. Zo'n geval brengt ons altijd even aan het denken. YVjj in de westelijke we reld hebben in dc vryheid een ryk bezit. De vraag is, of we er altijd het juiste gebruik van maken. Ook in on ze dagen blijken velen met deze rijk dom geen raad te weten. Alsof de vryheid niet al wijd genoeg is, schep pen ze er vreugde in, de grenzen af te tasten. Vryheid betekent ruimte. Maar ruim te is er om te worden gevuld. Met verantwoordelijkheid. De vryheid is er om benut te worden tot iets goeds in het leven. Vrijheid is opdracht. Maak er wat van, zo wordt ons voor gehouden. Die Russische schryver miste iets in zyn vaderland, en by zocht het el ders. Het is te hopen dat hy het in onze westelijke wereld vindt. Niet slechts dc vryheid, maar de mense lijke bevrediging, waarvoor de vry heid overigens een belangrijke voor waarde is. Onvryheid is iets om van weg te vluchten. Vryheid is iets om mee op weg te gaan. Het mensenleven door. ANTWERPEN In Borgerhout bij Antwerpen heeft een geestelijk gestoord jongetje van vier jaar enke le weken doorgebracht bij het lijk van zijn 44-iarige moeder, wier dood, als gevolg van een ziekte, onopge merkt Wc» gebleven. Donderdagavond waarschuwden veronfrus'e buren de politie. Het jon getje bleek zich al die dagen in leven te hebben gehouden met etenswaren die in een koelkast waren opgeslagen. De tragiek van de Ken nedy's, de familie die zich ten doel heeft ge steld de top te bereiken, is een van de verhalen in onze weekendbijlage ZO. Verder vandaag onder meer in ZO: Marokko en de gouden kip. Ook rechters moeten zich specia liseren. Mensheid loopt groot gevaar. Stad van achtduizend jaar oud. Geen vadem diep. Napoleon souvenir voor toeristen. Renso's varkenshokken een do rado voor fijnproevers. Lepeltjes meest verkochte souve nirs. Goed kunnen biljarten is een teken van een verkwiste jeugd SPENCER Regenscherm... Er is een onweersfront onder weg dat in de namiddag en - avond over ons land zal trekken. Daarna wordt wat minder warme lucht aangevoerd. De buienkans is morgen al weer kleiner en er ziin na wat bewolking in de mor genuren opnieuw zonnige perio den te verwachten. De temperatuur die. gisteren en ook vandaag nqg tot 26 a 28 graden steeg, zal morgen in de buurt van 22 graden liggen. Het is een tijdelijke verstoring van het zomerweer, want na zondag wordt het wellicht wat stabieler. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 9; min. temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; max. temp. o tot 6 graden bo ven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal :60 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar), dalend. DE BILT Vanavond en van nacht plaatselijk regen- en on weersbuien, morgen overdag wis selende bewolking en op de mees te plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind draaiend naar richtin gen tussen zuid en west. Belang rijk koeler. Zon en maan 3 augustus zon op 5.04, onder 20.27: maan op 22.19. onder 12.07; 5 aug. L.K. 4 augustus zon op 5.06, onder 20.25; maan op 22.32, onder 13.27; 5 aue. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1