VERSPEELDE KONINKRIJK EDWARD KENNEDY IN EEN NACHT EEN en MAROKKO de gouden kip Tekst en foto's van Ger Stolk door J. den Boef 1 ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 V* Hangt er een verschrikkelijke vervloeking boven al de Kennedy's? Deze vraag werd gesteld door senator Edward Kennedy, de man die voorbestemd leek, de volgende president van de Verenigde Staten te worden. Na het ongeluk, waarbij de 28-jarige secretaresse Mary Jo Kopechne om het leven In 1937 werd een foto gemaakt van de familie Kennedy, toen deze nog voltallig was. Op het ene deel van de foto (boven) zit Patricia (toen 13) op de leuning van de stoel van vader Joe. Achter haar staat John (20). Aan de voeten van haar vader zit Jean (9) en achter haar Eunice (16). Op het andere deel van de familiefoto (onder) ziet men achter mevrouw Rose Kennedy (geheel rechts zittend) Joe jr. (22). Naast hem staat Rosemary (19). De 17-jarige Kathleen zit aan haar linkerzijde. Links van Kathleen staat Robert (12) en helemaal vooraan zit Ted (Edward), de vijfjarige benjamin van het gezin. kwam, heeft hij nog meer reden, zich dat af te vragen. Vooral omdat hij tot een familie behoort, die zich tot taak heeft gesteld, de top te bereiken. En Edward moet het werk afmaken, dat zijn broers John en Robert in Dallas (1963) en Los Angeles (1968) uit handen werd geschoten. Edward Kennedy Joan Kennedy Douaneformaliteiten nemen nauwelijks tijd in beslag. Want Marokko heeft het „moeilijk doen" afgezworen. Het weet dat de mark, de franc, en de gulden bij het bezoek van de Westeu ropeaan rijkelijk in het dorre, veelal onherbergzame land zal achterblijven. Het weet ook dat toerisme een middel 'kan zijn om in de schreeuwende armoede, de on voorstelbaar grote werke loosheid te kunnen voorzien. Een druppel op een gloeiende plaat? Misschien. Feit is even wel dat Hassan Deux de bevol king van zijn land met de re gelmaat van de klok voorhoudt, dat toerisme een zegen voor het land 'kan zijn. Een tijdelijk redmiddel dat de achterstand op Europa, vol gens insiders op ruim honderd jaar geschat, tenminste niet nog groter doet worden. Daarom maakt Marokko zich op om de toerist gastvrij te ontvangen. Het prille begin is daarmc i reeds gemaakt. Aan de boorden van de aanrollende Atlantische Oceaan ligt terrein braak, bouwt men koortsachtig aan hotels. Marokko bevindt zich aan de vooravond van een nieuwe ont wikkeling. Het heeft iets noor delijker, in Zuid-Spanje, de kunst afgekeken hoe die gouden kip, die toerist heet, het best, op de snelste manier ook van de veren ontdaan wordt. Het is aarzelend begonnen met het winstbrengende toerisme. Nog niet op de minder nette manier waarop dat in Spanje gebeurt. Rustig aan nog, niet té overdre ven. Het weet dat het typisch Marokkaanse karakter er terrein door zal verliezen. Ook wat dat betreft heeft men erfvijand Spanje als voor beeld. Daar immers werd de Flamencodans en het Andalu- sische lied steeds meer uitge bannen voor beatkelders en schetterende nachtclubs. Maar de Marokkaan weet ook, dat wil men de achterstand met Europa niet groter laten wor den, men concessies zal moeten doen, of zo ge wilt water in de wijn. Marokko is echter ook een andere mening toegedaan. Het geeft zich er rekenschap van dat daartoe nog hele rissen moeilijkheden overwonnen die nen te worden. De allergrootste is wellicht de mentaliteit van de muzelman. Bij het bezoek aan de oude stad, de alom be kende Kasbah, stuit de Westeu ropeaan op een muur van wan trouwen en afkeer. Het laatste woord zou men zelfs voor haat, stille sluimerende haat, kunnen vervangen. De Islam en de door Niets wijst er op, dat Edwatd Kennedy van plan is, zich uit de politiek terug te trekken. Er wordt wel beweerd, dat hij geen ambities meer heeft voor de presidentsverkiezingen van 1972. Dat is echter nauwelijks interessant. Want volgend jaar moet hij in de staat Massa chusetts zijn senaatszetel ver dedigen. Als- hij er dan in slaagt een nieuwe reputatie op te bouwen, is nog van alles mo gelijk. Kennedy heeft het geluk, dat zijn Democratische partij als gevolg van de verloren verkie zingen van vorig jaar belang heeft bij zijn politieke terug keer. Hij is al van het begin van dit jaar een sterk samen bindend element in de partij igeweest. En zelfs een te genstander als de verslagen vi ce-president Humphrey heeft er bij hem op aangedrongen zijn positie in de senaat niet prijs te geven. Nu is dit laatste geen pro bleem. Kennedy heeft het aan zijn kiezers in de staat Massa chusetts overgelaten uit te ma ken, of hij zijn zetel ter beschikking moet stellen. De uitslag stond echter tevoren vast. Want de sympathie voor de zwaargetroffen familie Ken nedy is nog bijzonder groot en het medeleven met de onfor tuinlijke senator en zijn vrouw Joan, die haar vierde kind in februari verwacht, kon niet an ders dan talrijke sympathiebe tuigingen opleveren. James Reston schrijft in de International Herald Tribune, 'dat hij het beroep van Kennedy op de kiezers van Massa chusetts niet fair vindt. Zij hebben alleen de lezing van de senator over wat er gebeurde. Er is veel onopgehelderd geble ven, ook na de rede voor de tv. Door op advies van familie vrienden en in overleg met de autoriteiten „schuld" te beken nen, onttrok hij zich aan een gerechtelijk onderzoek, dat de ware feiten aan het licht had kunnen brengen. En Reston vraagt zich dan ook af, of niet aan de kiezers van Massachusetts, maar aan de senator zelf moet worden de Koran nog aangewakkerde campagne tegen de witte Christenhond is daaraan niet vreemd. De Marokkaanse autoriteiten beseffen dat volkomen, geven dit zelfs ruiterlijk toe. Men geeft zich er evenwel ook re kenschap van dat zoiets, na ja ren, na eeuwen, niet op slag of stoot veranderd kan worden. De toerist in de kasbah ziet de klok, gelijk in de stripverha len, terug gezet Ver terug zelfs, zo ongeveer naar de late middel eeuwen. De gezellige Vlaamse, die tijdens de van Malaga vijf uur durende bootreis zo vol was van plezante gebeurtenissen, krijgt tranen in de ogen wan neer ze moeders met hun zuige lingen op de arm, de eigen moedermelk hoort aanprijzen. Gehurkt zittend wijst een on gesluierde vrouw zich op de borst en maakt het bekende in ternationale gebaar met de vin gers. Tussen de volgers die de ex- cursiegroep als een zwerm lastige insecten, bedelend om zwermt ontdekt ze tenslotte overgelaten, of hij vrede kan hebben met zijn eigen lezing over wat voor en na het onge luk is gebeurd. In een hoofdar tikel noemt het blad Kennedy ongeschikt voor het Witte Huis, omdat daar niet over leven en dood van één mens, maar dat van miljoenen mensen wordt beslist. "TJE Kennedy-dynastie be- gon ongeveer een eeuw na dat voorvader Patrick uit het arme Ierland zijn geluk in de nieuwe wereld ging beproeven. Hij strandde in Boston, waar de Ierse wijk in die dagen geen beste naam had. Niettemin slaagde zijn zoon Patrick Joseph er in, de familie enig aanzien te geven via de drank handel. Van hem kregen de Kennedy's ook de belangstelling voor het politieke leven mee. De basis voor de Kenne dy-dynastie werd echter gelegd door Joseph Patrick, de onder nemende zoon van Patrick Joseph, die al in zijn jeugd overal geld aan verdiende. Na de middelbare school ging hij naar de Harvarduniversiteit. Voor iemand van Iers katholieke afkomst was dat in die dagen nog iets bijzonders. Vervolgens ging hij in het zakenleven mil joenen verdienen. Hij was intussen getrouwd met de intelligente dochter van. de burgemeester van Boston, Rose Fitzgerald, die hij op Har vard had leren kennen. De oude Fitzgerald had heel wat bezwa ren gemaakt tegen een huwe lijk met de zoon van een drankhandelaar, maar Rose luisterde niet naar de raad van haar vader en zij trok tenslotte aan het langste eind. Spoedig was Joe Kennedy een invloedrijk man in Wall Street, in de drankhandel, bij de film industrie en de commerciële radio. Voordat een kuisheids- veldtocht de filmindustrie in grote moeilijkheden bracht, trok hij zich uit dit wereldje terug. Ook keerde hij de beurs de rug toe, voordat de krach van 1929 kwam..,. Zijn afkomst bleef hem ech ter 'achtervolgen. Vertwijfeld heeft hij wel eens uitgeroepen, ook een aantal jochies met kaal geschoren hoofden. Op de sche del komen merkwaardig uitge beten lichte plekken voor. Bij navraag blijken de kinderen als gevolg van luizen van het haar te zijn ontdaan. Inmiddels volgt de groep de richtlijnen van de Marokkaanse gids angstvallig op. Die luiden letterlijk: Blijf goed bij elkaar. Houd je voorganger in het oog. Laat je niet afleiden door straatventers, zorg er voor dat je niet alleen achterblijft. Da mes, doe de hengsels van de tas om de schouder. Houdt die tas voor-de zekerheid ook met bei de handen vast." Het klinkt allesbehalve aan moedigend. Het blijkt evenwel lichtelijk overdreven. Jazeker, vanuit de stegen en twee meter brede straten wordt de ex- cursiegroep door duizenden al dan niet gesluierde donkere ogen gade geslagen. Het geeft je tenslotte het gevoel een be zienswaardigheid te zijn. Bij nader inzien is dat misschien ook wel zo. Want de man van Marokko blijkt openlijk wat hij eigenlijk nog meer moest doen om als een echte Amerikaan aanvaard te wor den. Zijn grote kans kreeg hij toen president Roosevelt hem tot ambassadeur in Engeland benoemde. Londen was toen de belangrijkste diplomatieke post. Daar maakte Joe Kennedy de grote fout, Roosevelt te advise ren, buiten de Tweede Wereld oorlog te blijven, omdat naar zijn mening Hitler-Duitsland toch niet meer verslagen kon worden. Roosevelt luisterde niet. Kennedy heeft toen over wogen, zelf naar het presi dentschap te dingen om te voorkomen, dat Amerika zich weer in de Europese zaken zou mengen. Zijn opzet mislukte. Aange zien hij zich zowel in Londen als Washington onmogelijk had gemaakt, werd hij ontslagen. geïnteresseerd in de geminiede Westerse vrouw. Zoveel bloot been is volgens de Koran im mers uit den boze. De Marok kaan laat zich, zo blijkt, zich het buitenkansje niet ontgaan. Want verboden vruchten sma ken zoet Hij kijkt om en loopt soms honderden meters met de groep mee. Wat de vrouwelijke bevolking betreft, ook hier is de Westerse invloed reeds duidelijk te mer ken. Het aantal vrouwen dat niet gesluierd blijkt, is namelijk vrij groot. Opvallend is verder dat ook de vrouw belangstelling heeft voor de Euro pea anse man. Dit is destemeer opvallend om dat de vrouw volgens de Koran niet het recht heeft naar een man om te zien. I'k betrap zelfs een paar donkere ogen op een uitdagende lach. Wanneer ik verrast terug grijns, slaat een ongesluierde schoonheid de ogen evenwel neer. De positie van de Mohamme daanse vrouw laat zich mis schien ook wel met het volgen de illustreren. In de lounge van het hotel offreer ik mijn reisge noten, vier meisjes, een sigaret. Een gedienstige Moorse bedien de schiet ijlings toe om het ge zelschap van vuur te voorzien. Wanneer hij mij de aansteker als eerste voorhoudt, verzoek ik hem de dames eerst te bevuren. De man, die goed Engels en Frans spreekt, schudt evenwel het hoofd. Dan begrijp ik dat er niets anders op zit. Na mijn ex- Zijn politieke carrière was jam merlijk mislukt. Maar hij gaf niet op. Zijn zonen zouden stee- ven naar wat voor hem zelf on bereikbaar was geworden. En zo werd het gezin van Joe het voorbeeld' van een Ierse familie, die zich wilde laten gelden en daarin zou slagen door de rijk dom van de vader en de intel lectuele en representatieve kwaliteiten van de moeder. Er waren vier zoons en vijf dochters. De oudste zoon, Joe. maakte er na verloop van tijd geen geheim van, dat hij presi dent wilde worden. De Tweede Wereldoorlog haalde echter een streep door de plannen van zijn vader. Tijdens een gevaarlijke vlucht boven het Kanaal, waar voor hij zich vrijwillig had ge meld, kwam hij in september 1944 om het leven. De dood' van Joe was niet de cuus aan de meisjes rook ik als eerste. Hoe reageert de man in de straat verder op de nieuwe ge beurtenissen? Een toerist schiet graag overal foto's van. Dat is bekend. Hij kijkt er waarschijnlijk het hele jaar niet meer naar om. Maar over het algemeen viert de burger lijke gedachte alom hoogtij, al les te kieken wat maar enigszins mogelijk is. Zo ook in de kasbah van Tanger. De toe rist zal hier evenwel opnieuw op de mentaliteit van de muzel man stuiten. Want dan blijkt dat de Ma rokkaan verschrikkelijk bijge lovig is. Het bijgeloof wil dat hij, die eenmaal gefotografeerd is, zijn ziel kwijt is, omdat die met de foto meegaat. Wanneer de Europeaan zijn camera dan ook instelt, verbergt de muzel man het gezicht achter de han den. Als enige remedie blijft dan over, het uit de hand foto graferen. Het op de bonne fooi afknippen, daarbij dan maar afwachtend wat er op het nega tief staat. Verder is het opvallend dat het oudere gedeelte van de be volking de toerist veel gereser veerder ontvangt dan de jeugd. Het oude vrouwtje, nog meer in lompen gehuld dan we tot op dat moment gezien hadden, is daar een voorbeeld van. Vol afschuw, vol walgende afkeer spuwt ze een Amsterdams meisje tegen de blote benen. enige slag, die de familie Ken nedy trof. Niet lang daarna keerde de tweede zoon, John Fitzgerald, zwaar gewond uit het Verre Oosten terug, waar hij in dienst van de marine aan de strijd tegen Japan had deel genomen. De hoop, dat eens een Kennedy het Witte Huis zou bereiken, leek voorgoed de bo dem te zijn ingeslagen. Want in John zag vader Kennedy geen toekomstig president. Voordat John er toch in slaagde president te worden, had dochter Kathleen voor een familiedrama gezorgd door haar huwelijk met de anglicaanse markies van Hartington. Dit bracht verwijdering, ook nadat de markies was gesneuveld. In 1948 kwam Kathleen zelf bij een vliegramp in Frankrijk om het leven. Dochter Rosemary wordt al vele jaren verpleegd in een inrichting voor gehandi capten. Eunice trouwde met Robert Sargent Shriver (ambassadeur te Parijs), Patricia met de ac teur Peter Lawford (van wie zij gescheiden is) en Jean met Ste phen Smith die een deel van het familievermogen beheert. Deze drie zusters en de broers Robert en Edward hadden een groot aandeel in de overwin ning, die John in 1960 op de republikein Richard Nixon be haalde. Op 22 november 1963, ruim drie jaar na zijn verkiezing, werd Johns werk afgebroken, toen hij in Dallas werd ver moord. Robert probeerde vorig jaar op een nogal aanvechtbare manier naar het Witte Huis door te dringen, maar een moordenaarshand legde hem het zwijgen op, voordat de strijd om de kandidatuur van de Democratische partij was beslecht. Edward was toen nog de eni ge zoon van de oude Joe, die de top nog kon bereiken. Hij was altijd de lievelingszoon. Be weerd wordt, dat zijn vader na Tanger is een bezienswaar digheid. Een oude stad waar van men het bestaan in 1969 niet meer zou vermoeden. Een bonte aaneenschakeling van in drukken, van schokkende im pressies. Van mensen in lom pen, van samengroepende mu zelmannen. Een stad die naast het rijke gedeelte zijn kasbah kent. Een kasbah vol melancho lische stegen, stinkend naar be dorven etensresten en gemar keerd door bedelende ineen hurkende figuren in witte lor ren. Tanger blijkt een middel eeuwse stad, in een middel eeuws land, dat verpauperd lijkt door de armoede. Zoals heel Marokko met bittere, bit tere armoede geconfronteerd is. De volgende dag, wanneer de reis naar Tetouan, ruim zestig kilometer verderop tegen het Atlasgebergte gaat, tel ik op de heenweg auto's. Ik kom niet verder dan zegge en schrijve acht voertuigen. Wat ik wel zie is ezels en bijbels aandoende tafereeltjes van herders met schapen. Toch is de Marokkaan niet van intelligentie gespeend. Het meest opvallend is het ontwik kelde gevoel voor vreemde ta len. De excursiegroep waarin ik ben ingedeeld, bestaat uit Ne derlanders en een aantal Bel gen. Wanneer we voor de zo veelste maal geconfronteerd worden met bedelende jochies die zielige gebaren maken in de richting van de mond, zegt één de dood van John F. aan hem de voorkeur zou hebben gege ven om naar het presidentschap te dingen. Een vliegramp, die hij ternauwernood overleefde, schakelde Edward in 1964 ge ruime tijd uit. Bob kon toen zijn gang gaan. Het is bekend, dat Edward Robert vorig jaar had afgera den, aan de presidentsverkie zingen mee te doen. Deze wilde echter niet luisteren. Edward stond toen als gematigd bekend, ook in zijn kritiek op het Viet- nambeleid, waarvoor John en Robert in belangrijke mate meeverantwoordelijk waren. Hij maakte naam en de bewe ring, als zou hij bekwamer zijn dan zijn broers, leek bewaar heid te worden. Uit zijn houding na de moord aanslag op Robert en uit de woorden die hij sindsdien sprak, kwam een vastbesloten heid naar voren, die leek te duiden op aanvaarding van de uitdaging, waarmee ook hij ge confronteerd zou worden. Twee weken geleden zette hij daar zelf echter een heel groot vraagteken achter, door tien uur lang te zwijgen over een döor hem veroorzaakt dodelijk ongeluk. Die uren zijn voor hem de zwaarste van zijn leven geweest omdat hij zich als geen ander realiseerde, dat de grote toe komst, waarvan hij met zijn fa milie had gedroomd, aan een zijden draad was komen te hangen. Het waren echter ook de beslissende uren van zijn le ven. Want al is hij pas 37 jaar en heeft de Kennedyfamilie nog veel politieke invloed voor het Amerikaanse presi dentschap is Edward gewogen en te licht bevonden. van de knapen in duidelijk Ne derlands: „Ajax goed". Ver wachtingsvol steekt hij de hand naar voren. Zijn kameraden met op de gezichten de gedach te te lezen: van de Nederlander, die overgezwommen Schot, is toch niets te verwachten, zijn inmiddels verder gelopen. De Ajax-fan „maakt" het intussen. Een wat dik uitgevallen Amster dammer grijpt vertederd naai de portemonnee. Hij ziet zich even later omzwermd door schreeuwende jongetjes die al lemaal wel een dirham of een peseta willen hebben. Marokko verlaten brengt tenslotte, althans voor mijn persoon, toch een vleugje moei lijkheden met zich mee. Mijn in het paspoort vermeld beroep blijkt de oorzaak daarvan te zijn. Ik wordt verzocht me bij de douane te melden. De jour nalist, zo krijg ik dan te horen is verplicht zijn beroep bij bin nenkomst in Marokko te mel den. Dan ook krijgt hij een gids mee, die hem vrijwel zeker niet langs de plaatsen zal leiden die storend voor de groeiende image van Marokko als toekomstig vakantieland zullen zijn. Dit feit was me onbekend. Ik steek mijn verhaal driemaal af. In het Engels. Pas bij de vierde keer, wanneer ik de taal van Marianne gebruik, glimlacht de ambtenaar onder de fez. Ik te ken een verklaring waarop ik slechts Marokkaanse letters ontwaar. Dan mag ik gaan. Mijn vrouw begroet me (nog) hartelijker dan normaal In het verblindende zonlicht van het middaguur lijkt Tanger een witte sprookjesstad. Een verzameling minuscule huisjes, als door een reuzehand tegen groene heuvels geplakt. Na de straat van Gibraltar, waar de stromingen van de Middellandse Zee en de Atlantische Oceaan rumoerig bijeen komen, waar de moderne toerist ook geconfronteerd wordt met hoog opspringende bruin vissen, azend op kombuisafval, is de Ferryboot van Malaga, de Ibn Batoutan, over een rimpelloze zee Afrika's wateren binnen gevaren. Marokko noodt, zo blijkt dan, de rijke toerist gastvrij binnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11