RUST EN ROEST OP EEN VERGETEN REM-EILAND de pier WEEKAGENDA Route en tijden Corso Net doen alsof je door de Breestraat loopt VAKANTIEWERK Regelmatig kunnen wij nog enkele flinke jongens gebruiken voor de bezorging van ons blad in LEIDEN. .Znu^''Vr'C Ds. Swierts naar Koudekerk NIEUWE LEIDSE C0URAN1 3 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 19 69 Het heeft zijn dienst gedaan. Vier maanden kort. Nu staat het verlaten en eenzaam. De opliaalkorf bengelt in de wind. de weg van het Noordwijkse strand naar het REM-eiland af. Wezentje Ik voelde me een heel klein wezentje, daar onderaan die grote ronde poten. Moest ik daar tegen op klauteren? De boot werd tegen de dwarspijlers gelegd. De geringe golfslag liet het vaartuigje tegen de stalen buizen beuken. We Foto's: Dirk Ketting. Tekst: Ronny Vink. balanceerden over de glibberige buizen en begonnen de vijftien meter hoge paal in te klimmen. Helemaal boven durfde ik niet verder. Beneden mij de zee, die vraat zuchtig tegen de buizen aan- klotste. Naast mij, na een halve meter niets, een plank. Maar die kiept toch zeker als ik erop ga staan? Welnee meid, gewoon door lopen, net doen of je door de Breestraat loopt. Op knieën, handen, voeten. Hangend, kruipend, zittend. Maar toch kwamen we er. Een voor slanke posturen be stemd luikje door. Hé, een ma chinekamer. Nog meer kamers, een bar, slaapkamers, keuken, een zaal die vol staat met accu's. De paddestoelen groeien uit de vloer. Wel vochtig. Wat een geweldig gebouw eigenlijk. Je zou er zo een hotel kunnen beginnen voor mensen die rust zoeken. Want stilte is er. Maar het is nu een doodse stilte. Toen we de deur uitliepen brak juist de zon door. We wilden ho ger op. En dat kon je gerust doen. Er was nog ruim 80 meter over om te klimmen. En daar stond je dan. Tachtig meter hoog. Je mijmerde wat. Je dacht eraan dat het hele geval voor 2 miljoen te koop staat Je voelde de zon en je genoot. Vliegjes Dan een stem die over het water schalt: Hé daar, schiet je wel op, het tij keert, we drijven af, we kunnen niet tegen de stroom roeien". Naar beneden rennen. De touwen wisselen. Langs een andere paal klaute ren we weer omlaag. Vliegjes op de eilandpoten. We stapten van het eiland waar we rust en roest vonden. We pakten het kompas. Knikten eens dankbaar naar het zonnetje. De schipper trok zijn motor aan. Dag eiland. Groot stil eiland. Dag toren. We gaan terug naar Nederland, waar het zo vol is dat de mensen bijna van het randje vallen. Inlichtingen en/of aanmeldingen aan ons kantoor Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Leiden. Telefoon 31441. NOORDZEE (vanuit Noord- wijk) Daar sta je dan. Tachtig meter hoog. Op een wiebelig treetje van een losgeraakte ladder. Je kijkt neer op een roestbruin platform, op de golven. Je probeert de kust te onder scheiden, terwijl je weet dat het mistig is. Gek stil is het hier. Geen huilende kindex-en, geen drie op verschillende stations afgestelde transistorradio's. Je hoeft niet over de zonnebrandolielijven te stappen, te struikelen, om een plekje in de zon te vinden. Dit eiland is helemaal stil. Verlaten. Een dood eiland. De zon is warm. De trap deint een beetje. Enkele bouten zijn doorgeroest. Je rekent er maar op dat je niet naar beneden zal smakken. Voorzichtig, treetje voor treetje, even omkijken, nog twin tig meter dalen. Dan, een laatste sprong, een zwik door de enkel en je staat weer op het platform. Het klein ste vliegveldje dat ik ooit heb ge zien. Het gebouw. Roestige klomp ijzer. De luiken zijn dicht, de deu ren zijn dicht, maar niet op slot. Op de balustrade liggen zwart- verteerde vogellichaampjes. Niet één verdwaalde vogel, maar wel twintig. Hebben zij zich te pletter gevloegen tegen de onverlichte toren? Of zijn ze misschien over vermoeid neergestreken zonder eten of drinken te vinden. Die mand, die weggerotte korf die wat heen en weer bengelt in de wind, ik heb er jaren geleden eens in gezeten, vlak na de korte glorietijd van het eiland. Het REM-eiland. In 1964 was het een begrip. Namen van zakenlieden als Zwolsman en Verolme kwamen er aan te pas. Het idee was er plotse ling: een commerciële televisie- Tachtig meter hoog, adem in en een blik omlaag werpen. Bizar lijnenspel van zendmast en vlieg-platform. En nog veel lager een heel klein bootje met twee witte petten. zender neerzetten buiten de terri toriale wateren. In allerijl werd het eiland in Ierland, op een wei-f van Verolme gebouwd. Haast, haast, haast. En de regering had de zenuwen. Mocht dat wel of mocht dat nou niet. Alle wetten en wetjes wer den erbij gesleept. Er was niet één die paste. Men maakte een anti- REM-wetje. Speciaal voor dat eiland. De REM-mensen zaten niet stil. Vliegensvlug een eiland bouwen, televisieprogramma's kopen, om- roepsters keuren. Er zat nog aar dig wat werk aan vast. Pret Enfin, het eiland kwam er. 's Avonds kon je ernaar kijken vanaf de Noordwijkse boulevard. Badend in het licht stond de toren er. In enkele dagen waren de zes zware holle palen van staal in de zeebodem geheid. Precies vijf jaar geleden werden de eerste proef- uitzendingen van radio en tv Noordzee de lucht ingestuurd. De vreugde van de REM-mensen was maar van korte duur. Alles bij elkaar duurden de uitzendin gen vier maanden. Toen streken de helikopters van de Nederlandse regering, na enkele dagen aarze len, neer op het platform. Het was uit met de pret, met Rin-tin-tin, met de Saint, met dr. Ben Casey. De zender werd verzegeld. Het eiland stond nutteloos in de golven. Enkele maanden lang nog ble ven er wakers op het eiland. In diensten van zes weken zaten er steeds twee mannen op het eiland. Toen we hen in die tijd eens be zochten waren ze teleurgesteld dat we geen kranten meebrachten. Ze hadden een tv-toestel. „Vissen? Ach wat, als je een fles bier in het water omkeert haal je de vis achter elkaar naar boven. (Of het waar is? Ik heb het nooit gepi-obeerd.) Nee, we wachten maar tot Noordwijk in brand vliegt, dan zien we nog eens wat". Mist Jai-en later sta je dan op het naar patates en zonnebrandolie stinkende strand en je zint op een plekje aan het water waar het stil is. Je herinnert je het eiland. We zochten een schipper om ons naar deze schrille tegenstel ling met het overvolle strand te brengen. „Wacht maar tot de zee rustig is, dan gaan we". Toen het op een dag wat heiig was en de zee, de soms zo ver- ï-aderlijke zee, spiegelglad ver trokken we in de kleine motor boot. De mist in, varend op het kompas. We zagen het eiland niet. We voeren een half uur. We tuux-den in westelijke rich ting, we probeerden door de mist heen te kijken, wat hoofdpijn tot x-esultaat had. „Maar ik zie hem, daai\!" Een zwarte veeg in de grijze mist-brij Het leek wel of de zee eindeloos was. We stevenden op de veeg af, die langzaam vervormde tot een toren. „Wat valt hij tegen, ik dacht dat hij groter was". Maar naar mate we dichterbij kwamen werd de mast hoger. Ten slotte is 99 meter niet niks. In een klein uurtje legden we Roestend en rottend staat hel ijzeren gevaarte hoog boven ons. boven UitlcijM°Ten4&,H centrum van vermaak scheveningen KOUDEKERK Ds H. J. Swierts van Enkhuizen heeft het beroep aan genomen dat de gereformeerde Kerk van Koudekerk op hem heeft uitge bracht. Ds Swierts die op 26 decem ber 1912 werd geboren, vervulde zijn eerste ambtsperiode van 1941 tot 1946 in Tholen. Sinds september 1946 was hij werkzaam in Enkhuizen. Zuidcr Apotheek, Lammenschansweg tie. 23553. be zaterdag-, zondag-, avond- en nacht» dienst van apotheek R. van Breest Smal» lenburg te Leiderdorp en van Apotheek Voorschoten wordt waargenomen door de Zulder Apotheek. De Ocgstgeestae Apo theek ls geopend. Doktersdlenst Tot zaterdagmorgen 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna, tot zondag M uur, de dokterstelefoon bellen 5 maal 2k Films CAMERA Jeugdmatinee, 2.30 uurt Half a sixpence, a.l. zo: 2 en 4 uur; 7 en 9.15 uur: Wel van het Westen, 14 Jaar: nachtvoorstelling: vr en zat avond 23.30 uur: De Tamour. 18 Jaar. LIDO Mammie, wat deed JIJ nou in de oorlog. 14 jaar( dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. LUXOR Ga Je weg of ik neem Je weg, a.l., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 'en 9.15 uur. RKX Topfotomodel, 18 Jaar. dag. 1.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; vr en zat nacht 23.30 uur: Strijd tegen de ontucht. 18 Jaar. STUDIO Samen uit, samen thuis, aJ. dag 2J0, 7 en 9.15 uur zo 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur. TRIANON Sound of music, a.l., dag. 2 en 8 uur, ook zo. Behandeling na ongevallen De poliklinische bahandellng na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur. ('s mid dags tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Ellzabeth- zlckenhuls (Hooigracht). Op andere werkdagen en op zondagen door het Aca demisch ziekenhuis. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenlngs- en informatiedienst voor Lelden-Zuid-West. secretariaat Jac ques Urlusplantsoen 83- voor hulpverle ning: telef. 24101 bij geen gehoor telef. 20480; voor Informatie: telef. 33921. Bezoekuren Ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten in klasse la lb en 2e dagelijks 10.3011.30. 14.30—16 en 19—20 uur. Voor patiënten ln klasse 3 maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15—19. dinsdag 13—14 zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t/m vrijdag 18.4519.30 uur. zaterdag 15.30—16.30 uur, zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp. 12 jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Ellsabethzlekenhuls Lelden derde klas dagelijks van 2 tot 3 uur en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht, kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht; tweede klas dagelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en dagelijks van half 7 tot half 8. Annaklinlek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dags 11 tot 12 en 2 tot 3. Diaconessenhuls, dagelijks eerste kl. 11 tot 12, 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; derde kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.: kinderafdeling dagelijks van 2.15—3 en 8.30—7.15 uur. ALPHEN Rijnoord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8, op zondag van 4 tot 6 met bovendien op dinsdag en don derdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. NOORDWIJK - Sole Miio klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en des avonds van 7 tot 8. zaalpatiënten zon. des. van 1 tot 3, dinsdag van l tot half 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zater dags van 1 tot half 3. KATWIJK Zeehospitium, longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8. tbc-afde- Ung dagelijks van half 3 tot half 5. Reva lidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbcéafdeling kinderen woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg op werkdagen van 10 tot 5 u„ ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot uur, zon dag van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg), op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags gesloten, ten. Museum molen De Valk Dagelijks open van 10 tot 5 u., zondag van l tot 5 uur, maandag gesloten. Tentoonstellingen Lakenhal, tot 31 augustus: Penningpara de. dagel. v. 10—17 u.. zond. 13—17 u. Heempark Oegstgeesterweg (Kikkerpol der): Flora van eigen bodem, dagelijks van 8—5 uur: van mei tot en met oktober op zat. en zon. 2—5 uur. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3, 5 Juli tot 28 augustus zomerexposltle schil - derljen. grafiek, mozaïeken en plastieken van Grans de Haas, Iyd de Jonge van Zwljnsbergen en Gerrlt Polder, dinsdag t.m. zaterdag van 9 tot 6 uur 's avonds na telef nfsDraak WASSENAAR Kustzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstelling van schilderijen van Paul Arntzenlus, tot en met 20 aug., maand, t.e.m. zat. van 10 tot 17 u., dlnsd. av. 8 tot 10 uur. Mobiel Kantoor ANWB Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lam mermarkt bij molen De Valk. Alarmnummers Brandweer 5 maal 3. Politie 5 maal 4. Doktersdlenst: 5 maal 2 (zat. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. NOORDWIJK Het Is ons ge bleken dat de gisteren geplaatste berichten over de uitgebrande snackbar en het afdrijven van een badgast- in de richting van het REM-eiland pas na een vertraging van enkele dagen bij ons zijn te rechtgekomen. De tijdsaanduiding in deze berichten was dus niet juist. Onze verontschuldiging hier voor. Red. N.L.C. Breestr., Noordeinde, Rembrandtstr., Wittesingel, Zoetenvoudse Singel, Hoge Rijndijk, Utrechtse Veer, Zijlsingel. Herensingel, Medu sastraat, Kooilaan, Willem de Zwij gerlaan, Oegstgeesterweg, Zweiland. Kagerstr., Dieperpoellaan, Hout laan, Anthonie Duycklaan, Van Beu- ningenlaan, Van Slingelandtlaan, Warmonderweg. Pauze in DOELENKAZERNE van 4-5 uur. Omstreeks kwart over 6 terug in OEGSTGEEST: Warmonderweg. Langevoort, Wijttenbachweg, Dorps straat Almondeweg Omstreeks kwart voor 7 terug in RIJNSBURG: Oegstgeesterweg, Kor te Brouwerstr., Vliet NZ., Dubbele Buurt, Langevaart Sandtlaan, He renweg, Kerkstr-, Anjelierenstr., al waar de stoet ontbonden zal worden. Vrijdag 1 augustus NIEUW-VENNEP: Geref. Kerk. 8 uur: Orgelconcert Amerikaanse prof Lester W Berenbroick. Pieterskerk, 8.15 uur: orgelconcert Jan Valach (Antwrpen). Stadhuis, 10 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Flora Rijnsburg, 4.30 uur: opening corso door commissaris koningin, van 18 tot 23 uur gelegenheid tot bezichtiging wagens corso. Zaterdag 2 augustus Stadhuis, 10 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Rijnsburg, Oegstgeest en Lelden: bloe mencorso, bezichtiging ln Flora Rijnsburg van 9 tot 12 uur, vertrek 1 uur, aankomst station Lelden omstr. 3 uur. défilé voor stadhuis Leiden omstr. 3.30 uur. pauze Doelenkazerne tot 5.30 uur, vervolgens vla singels en Leiden-Noord naar Lange Voort Oegstgeest en Rijnsburg. 8.30 uur nam. in Rijnsburg muzikale taptoe op Raadhuisplein. OUDE WETERING: 21 uur grote Gon delvaart (Ringvaart). Zondag 3 augustus Stadhuis, 13 tot 23 uur: bloementen toonstelling (Tsjechische kunst en Hol landse bloemen). Maandag 4 augustus Schuttersveld: circus HEROS. Luxor, Stationsweg 19. 10 u.: Vakantiebe zigheden. ..De avonturen van de tover- knikker". NOORDWIJK-BINNEN Grote Kerk. 8 uur: orgelconcert Feike Asma (Bachpro- gramma). Dinsdag 5 augustus Schuttersveld: circus HEROS. Stadhuis, 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw fonds. Breestr. 19. 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Luxor, 10 uur: Vakanliebezigheden. „De avonturen van de toverknikker". Mus. Volkenkunde. 3 u.: vakantiefilms voor jeugd. KATWIJK AAN ZEE Nieuwe Kerk. 8 uur: orgelconcert Feike Asma. Woensdag 6 augustus Schuttersveld: circus HEROS. Trouwzaal stadhuis, 4 tot 6 u.: spreek uur soc. raadsvrouw. Luxor. 10 uur: Vakantiebezigheden. „De avonturen van de toverknikker". Mus. Volkenkunde, 3 u.: Vakantiefilms voor Jeugd. Donderdag 7 augustus Schuttersveld circus HEROS. Antonlus-clubhuis, 2 uur: Vakantiebe zigheden, „Zet m op - Ozo". Mus. Volkenkunde, 3 uur: Vakantiefilms voor jeugd. KATWIJK AAN ZEE Triomfator- kerk. 8 uur: corgelconcert Gerard Akker huis. Dienst apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: RIJNSBURG LEIDEN Het corso volgt zaterdag de volgende route. 1 uur vertrek uit RIJNSBURG: Rijnsburgerweg, Oegstgeesterweg, Brouwerstr.. Noordeinde, Petr. v. Saxenstr., Evertsenstr., Trompstr., De Ruyterstr., Kanaalstr.. Katwij- kerweg, Langevaart, Sandtlaan, He renweg, Kerkstr., Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstr., Oegstgeesterweg, Rijnsburgerweg. Omstreeks kwart voor 2 in OEGSTGEEST: 13.55 uur Oegstgeest, Rijnsburgerweg, Rijnzichtweg, Leidse Buurt, Geversstr., Leid- sestraatweg. Omstreeks half 3kwart voor 3 aankomst station LEIDEN: Rijnsburgerweg, Stationsplein. Sta tionsweg, Steenstr.. Blauw poortsburg, Haarlemmerstr., Peli- kaanstr., Hooigracht, Hogewoerd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3