Lutherse Missouri-kerk trekt aan rem Kennedy R. K. Kerk primair in Afrika moet katholiek zijn BIAFRA BEREID TOT ONDERHANDELEN Een woord voor vandaag Nieuwe vertaling in Afrikaans Mr. Toxopeus Commissaris Groningen VERONTRUSTE WORDT PRESIDENT Paus waarschuwt tegen „Afrikaans katholicisme" Puzzelboek 14 mille uit hoge hoed Noors schip gezonken: Acht doden Dr. Middelkoop niet meer naar Biafra Geen deserteurs uit Berlijn halen Anglicanen en methodisten Fusieplan overboord dan nu fusies Symposion over transplantaties BEROEPÏNGSWERK VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 In Philippenzen 2 beveelt Paulus Timotheus bij de gemeente aan. Maar in vers 25 komt er ineens een nieuwe figuur op het toneel: „Maar ik achtte het noodzakelijk Epaphroditus tot u te zenden." Dat is de man die de brief aan de gemeente heeft gebracht. Paulus noemt hem mijn broeder en medearbeider en mede strijder". Er zit een climax in die woorden: Gemeenschappelijk sympathie, gemeenschappelijk werk, een een gemeenschappe lijke strijd. Eerst was hij alleen maar een medegelovige (broeder), toen een medewerker. En toen de moeilijkheden en beproevingen kwamen werd hij een medestrijder met Paulus. Deze man komt dus met een prachtig getuigschrift in de gemeente van Philippi terug. Paulus zegt zelfs in vers 28: „Houdt mannen zoals hij in ere." Wat kankeren we graag over medechristenen. Wat zien we gauw hun gebreken. En vaak terecht. Want velen bereiken nimmer het geestelijk niveau dat God ons wil schenken. Daarom juist moeten we mannen die wel een goed, geestelijk getuigschrift ontvangen hebben in ere houden. Er zijn er niet veel van. Maar wat wordt hun leven vaak verzuurd door jaloezie van mensen die hun geestelijke kracht nimmer zullen kennen. We lezen vandaag: Romeinen 11:1-12. Vervolg van pag. 1 Officier van justitie Dinis heeft aanvankelijk geweigerd lijkschois» wing te laten verrichten op Mary Jo Kopechne. Op deze weigering is van verscheidene kanten kritiek ge komen, waarna Dinis alsnog besloten heeft een verzoek tot lijkschouwing in te dienen. Wanneer de rechtbank toestem ming geeft voor het opgraven van de stoffelijke resten van Mary Ko pechne, moeten ook nog de ouders hun fiat geven. AANKLACHT Intussen heeft het verkeersbureau een nieuwe aanklacht ingediend te gen Edward Kennedy. De griffier van het bureau heeft onthuld dat een onderzoek heeft uitgewezen dat de senator in de fatale nacht van het ongeluk, gevaarlijk heeft gereden. Woensdag zal het bureau zitting hou den. Kennedy hoeft niet zelf te vtr- schijnen. Hij kan zich laten vertegen woordigen door een advocaat. Wanneer de directeur van het bu reau oordeelt dat er sprake is van grove schuld, kan het rijbewijs van de senator voor een nieuwe periode worden ingetrokken. Kennedy verscheen gisteren voor het eerst na het ongeluk weer in de senaat, hij verklaarde nogmaals dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor het presidentschap in 1972. OPINIEPEILING Deze beslissing wordt, blijkens een opiniepeiling van de Amerikaanse ra dio- en tv-maatschappij CBS, door 51 procent van de 666 ondervraagden onderstreept. Veertig procent meent dat Kennedy zich voor 1972 kandi daat moet stellen. Bijna 60 procent vindt dat hij dit voor 1976 of later moet doen. 32 procent meent dat Ken nedy in het geheel niet meer aan presidentsverkiezingen moet deelne men. De televisierede, die Kennedy na het ongeluk hield en waarin hij de bevolking van zijn staat Massachu setts vroeg hem te steunen, vindt 42 procent bevredigend. 52 procent was er niet tevreden mee. JOHANNESBURG De Neder duitse Gereformeerde Kerk. de Ne- derduitsch Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika hebben besloten tot een nieuwe bij belvertaling in het Afrikaans. De vertaalcommissie zal volgend jaar een aantal fragmenten uit Oude en Nieuwe Testament publiceren, om te laten zien welke richting ze uit wil. (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG Mr. E. H. Toxopeus. de liberale fractieleider in de Tweede Kamer, is de eerste kandidaat om mr. C. L. W. Fock op te volgen als Com missaris van de Koningin in Gronin gen. Dat zou zijn definitieve vertrek uit de Haagse politiek betekenen, waarmee overigens in politieke krin gen al enige tijd rekening werd ge houden. De opvolging van de heer Fock gaat begin 1970 spelen. Tot de ver kiezingen van 1971 zou mr. W. L. Geertsema hét fractieleiderschap van de WD waarnemen. Na die tijd zijn er verschillende kandidaten onder wie het Kamerlid Vonhoff. De KVP-fractieleider drs. W. K. N. Schmelzer had op dit bericht geen commentaar. Zijn. mening is wel dat in het algemeen fractieleiders van de regeringspartijen gekozen zijn voor de periode waarin het kabinet zitting heeft. „Maar daar moet je geen zaak van vaststaande principes van ma ken", meende hij, „er kunnen zich onvoorziene omstandigheden en bij zondere gevallen voordoen". (Van onze kerkredactie) DENVER De 2,8 miljoen leden tellende Lutherse Kerk (Mis- souri-synode) is door haar synode, die midden juli gehouden werd, in een moeilijk parket gekomen. Duidelijk zijn op deze synode de spanningen in deze kerk aan de dag getreden. Een voorstel tot aansluiting bij de Lutherse Wereldfederatie werd ver worpen. Over het lidmaatschap van de Nationale Raad van Kerken en van de Wereldraad van Kerken werd daarna nog nauwelijks gesproken. De president van de kerk, dr. Oliver R. Harms, werd niet herkozen. Hij moest het onderspit delven tegen een van de leiders van de verontrusten, dr. Jacob Preus. Maar wel besloot deze synode tot volledige kansel- en avondmaalsge- meenschap met de Amerikaanse Lutherse Kerk. Al met al lijken de conservatieven op deze synode aan het langste eind te hebben getrokken. In de Verenigde Staten zijn drie grote lutherse kerken (en zeven kleintjes). De Lutherse Kerk in Ame rika (LKA) is de grootste. Ze staat als gematigd vrijzinnig bekend en telt 3,2 miljoen leden De Ameri kaanse Lutherse Kerk (ALK) neemt een middenpositie in en heeft 2,7 mil joen leden. De Missouri-kerk (2.8 miljoen) is conservatief. Zij heeft zich om prin cipiële redenen niet aangesloten bij de Lutherse Wereldfederatie, de Na tionale R3ad van Kerken of de We reldraad van Kerken. Openheid De paus op weg van het vliegveld naar Kampala. Hier en daar trachtten mensen zijn kleed aai te raken. KAMPALA Paus Paulus heeft de bisschoppen van Afrika ge waarschuwd voor een „nieuw Afrikaans katholicisme". Wel mag er in de kerk plaats zyn voor gebruik van het Afrikaanse erfdeel. Maar als Afrika zyn eigen weg gaat bij het interpreteren van de leer van de kerk, zal het in gevaar komen, zei de paus. Zijn rede leek een indirect ant woord op geluiden, die eerder op de bisschoppenconferentie waren ge hoord. Er is geklaagd, dat de Rooms-Katholieke Kerk vanuit Euro pa en Noord-Amerika haar proble men overplant naar Afrika en dat Afrika zo niet de kans krijgt z(|n eigen katholicisme te ontwikkelen. De aanpassing van het evangelie en van de kerk aan de Afrikaanse cul tuur schijnt een moeilijk vraagstuk, zei de paus. En in de praktijk kan dit ook inderdaad zo zijn. Maar de oplos sing is snel. „Uw kerk moet in de eerste plaats katholiek zijn. Dat wil zeggen ge grondvest op hetzelfde erfgoed van dezelfde leer van Christus, zoals de authentieke en gezaghebbende tradi tie van de enige kerk die belijdt." Conservatief vestigd. Maar zij moet bereid blijven, leiding uit Rome te ontvangen. Organisatie De bisschoppenconferentie, die met de rede van de paus werd gesloten, heeft besloten tot de oprichting van een permanente pan-Afrikaanse or ganisatie. Tot voorzitter werd kardi naal Zoungrana, de 52-jarige aartsbisschop uit Opper-Volta geko zen. Aartsbisschop J. K. Amissah uit Ghana wordt kanselier voor weste lijk Afrika en de uit Amerika af komstige bisschop Vincent McCaulev uit Oeganda kanselier voor oostelijk Afrika. De bisschoppen zonden een aan- hankelijksheidsbetuiging aan de paus, waarin zij zeggen, dat de huidi ge twisten in de kerk de grenzen van discussie en onderzoek te buiten gaan. Ook namen zij nog twee politieke verklaringen aan. In de eerste drin gen zij aan op vrede in Afrika en veroordelen zij elke op huidskleur Hor. woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. zeeschilpad, 2. stok, 3. ten dele. Oplossing vorige puzzel. 1. step, 2. toga. 3. Eger. 4. pardoes. 5. orde, 6. Eder, 7. serpent. 8. Elia. 9. nier, 10. Tam. De paus noemde deze voorwaarde I fundamenteel en onbetwistbaar. „U weet dat de kerk in dit opzicht bij- zonder vasthoudend en wij mogen i gebaseerde discriminatie, zelfs zeggen conservatief is." j Als dit voorop staat, dan laat het Het andere stuk gaat over de ver- Vaticaan ruimte open voor nieuwe houding Noord - Zuid. De derde we- vormen van expressie, wat wil zeg- reld is het slachtoffer van schreeu- gen, dat de taal en de manier, waar- j wende onrechtvaardigheid. Gespro- op het geloof geuit wordt, veelvormi- ger kunnen zijn. De kerk in Afrika heeft nu het stadium bereikt, aldus de paus. dat u ..missionarissen voor uzelf" bent. De Afrikaanse kerk ia nu volledig ge- HEL De heer A. J. Govers uit Tiel heeft in een zwarte hoge hoed twee spaarbankboekjes gevonden die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van 14.104 gulden en één cent. De hoed was een jaar geleden op een veiling gekocht die werd gehouden in Erichem. Dr hordel van een overledene werd daar geveild. De boekjes staan op naam van de erflater. De vondst werd gedaan toen de heer Govers de hoed voor de grap bjj een vriend wilde opzetten. Tol dat moment lag het hoofddeksel vergeten in een hoek van z(jn zomerhuisje. HU heeft Inmiddels contact opgenomen met de notaris die indertijd de velling leidde. Erfgenamen heeft h(j nog niet gevonden. Hij weet ook niet in hoeverre hij aanspraak zal kunnen maken op deze vondst. ken wordt van het onverdraaglijk schandaal, dat de rijken nog rijker worden en wel door het exploiteren van de armoede van de armen. Tam-tams Het bezoek van de paus betekent voor duizenden Afrikanen, die naar Kampala zijn gekomen, een opwin dend hoogtepunt in hun leven. Toen gistermiddag het vliegtuig landde, klonk het geluld van tam-tams en andere instrumenten. Afrikaanse dansers in bonte kledij droegen het hunne bij aan het feestelijke schouwspel. De rit naar de hoofdstad, een afstand van veertig kilometer, nam twee uur in beslag. De paus stond rechtop in een open auto. Mannen, vrouwen en kinderen langs de route liepen ritmisch in het Engels: „Wel come pope Paul", juichten, klapten, dansten en vielen van de opwinding flauw. De kleurrijke variëteit van de klederdrachten was oogverblindend. Toen de paus de kathedraal van Kampala binnenging voor zijn eerste mis op Afrikaanse bodem, raakte het koor van 150 jongens en meisjes over zijn toeren. Trommels werden gesla gen, hoorns weerklonken en alles en iedereen, ook de aanwezige nonnen, jubelde en danste. Even later zong het koor in onbe rispelijk Latijn het „Allelujah" en het „Laudate Deum omnes gentes Vanmorgen droeg de paus een mis op in de open lucht Veertig Afri kaanse bisschoppen waren co-cele- hranten. Daarna wijdde hij twaalf bisschoppen. Het was de eerste maal in moderne tijden, dat de paus bis schoppen wijdde buiten Italië. Na de mis ontmoette hij een aantal Afri-, kaanse staatshoofden en rege ringsvertegenwoordigers. Vanmiddag bezocht hij drie zieken huizen. De avond is vrijgehouden voor besprekingen met de delegaties van Nigeria en Biafra. OSLO Acht Noorse zeelieden zijn omgekomen en twee worden ver mist toen hun schip, de Wenny uit Bergen, gistermorgen vroeg ten noordwesten van Andenes (Noorwe gen) is gezonken. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Twee vissersboten konden later 38 schipbreukelingen van de Wenny aan boord opnemen. Hoeveel beman ningsleden aan boord van het vrachtschip waren is niet bekend Men schatte tussen de 30 en 40. CALCUTTA Ruim 5000 politie mannen, van wie vele gewapend met ijzeren staven, zijn gisteren in Cal cutta het gebouw van wetgevende vergadering binnengestormd en heb ben de leden afgeranseld en het meu bilair stukgeslagen. De politiemannen kwamen naar ^e vergadering met het lijk van een col lega, die, naar zij verklaarden, ge dood was tijdens een botsing die dinsdag had plaatsgevonden met po litieke volgelingen van de regering. De agenten renden tierend door het gebouw en vielen iedereen aan die ze tegenkwamen. De laatste jaren was er echter een grotere openheid voor de oecumene gekomen en ook drongen de nieuwe re bijbelopvattingen deze kerk bin nen. Haar positie is dan ook te verge lijken met die van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Het is echter nog de vraag, of nu aan deze ontwik keling geen einde is gekomen. Een van de eerste punten op het agendum van de synode, die acht da gen duurde, was het voorstel van het moderamen, om kansel- en avond maalsgemeenschap aan te gaan met de Amerikaanse Lutherse Kerk. Dat leidde tot een stormachtige discussie. Op een gegeven ogenblik stonden 65 personen te dringen om het woord te voeren. Als bezwaren werden ge noemd, dat de ALK vrijzinnig zou zijn in haar Schriftbeschouwing en de oecumenische contacten van deze kerk. Vlak voor de stemming kreeg de president van de ALK, dr Fredrik A. Schiotz, het woord. Hij liet doorsche meren, dat als het voorstel zou wor den verworpen, dat wel eens tot ge volg zou kunnen hebben, dat ae Amerikaanse Lutherse Kerk de Mis souri-kerk verder links zou laten lig gen (of beter* rechts) en zou gaan werken naar een fusie met het lin kerzusje, de Lutherse Kerk in Ameri ka, waarmee de ALK al kansel- en avondmaalsgemeenscliap heeft. Waarschijnlijk gaf deze speech net de doorslag, zodat de synode met 522 tegen 438 stemmen to« kansel- en avondmaalsgemeenschap met de ALK besloot. Aangenomen kan worden, dat zijn sterke verdediging van dit voorstel de 67-jange president dr. Harms zijn functie heeft gekost. Want toen er vervolgens gestemd moest worden (Harms wes aftredend, maar had zich herkiesbaar gesteld) werd tot veler verrassing de 49-jarige president van het Concordia-seminarie in Spring field, dr. Preus, gekozen Schriftkritiek Jakob Aall Ottesen Preus staat als zeer conservatief bekend. Hii heeft meermalen uitgesproken, dat Schrift- kritiek ln de Missouri-kerk niet geto lereerd mag worden. Harms is juist verweten, dat hij niet optrad tegen hoogleraars die in hun Schrift beschouwing in strijd met de belijde nis zouden zijn. Typerend voor de situatie is wel, dat voor Preus een campagne ge voerd was door het fel-fundamenta listische blad „Christian News". Daags voor de stemming had er in de Denver Post nog een advertentie gestaan, waarin de synodeleden opge roepen werden, om Preus te kiezen. Dat was voor dr. Walter Wol- brecht. een van de meer progressie ven. reeds nauw betrokken in het werk van 'le Lutherse Wereldfedera tie en veneden jaar waarnemer in Uppsala, aanleiding lot een felle aan val voordat de stemming plaatsgreep op het ondergronds gewroet", dat de demokratie in de kerk ondermijnde. Hij noemde geen naam maar ieder wist wie hii bedoelde Daarom gaf Harms Preus gelegenheid om zich te verdedigen. Hij zei dat deze campag ne geheel buiten zijn voorkennis ge voerd was en hij distantieerde zich van het „verdeeldheid zaaiende" Christian News. Preus had waarschijnlijk zelf hele maal niet op zijn verkiezing gere kend. Want kort tevoren had hij nog op een persconferentie in ongenuan ceerde termen het synodebesluit tot kansel- en avondmaalsgemeenschap met de Amerikaanse Lutherse Kerk gekraakt. Door dit besluit ondermijn de de Misrouri-kerk volgens Preus haar standpunt inzake de onfeilbaar heid van de Bijbel. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat zijn neef, dr. David Preus, vice-president is van de ALK en goe de kans maakt, om volgend jaar president te worden, terwijl Jakobs broer Robert hoogleraar in de dog matiek 's in de door Jakob zo bestre den ALK. Uitstellen Na leze twee schokken was het niet meer zo verrassend, dat de syno de met 620 tegen 272 stemmen besloot, om de stemming over het heetste hangijzer, het lidmaatschap van de Lutherse Wereldfederatie, maar uit i° snellen tot de volgende synode, in 1971. Van de Lutherse kerken, die buiten de Lutherse Wereldfederatie staan, is de Missouri-kerk de grootste. De meeste anderen onderhouden met de ze kerk nauwe contacten. De LWF verwachtte dan ook, dat als de Mis souri-kerk eenmaal over de dam zou zijn gekomen, verschillende andere zouden volgen. Op haar assemblee in 1963 in Helsinki bracht de Lutherse Wereld federatie een serie veranderingen in haar constitutie aan, om aan de be zwaren van de Missouri-kerk tege moet te komen. In de volgende jaren waren pr op verschillende niveaus kontakten °n afspraken voor prak tische samenwerking gekomen, die spoedige aansluiting waarschijnlijk maakten. Maar de theologische commissie, die de synode moest adviseren, rap porteerde op de synode van 1967, dat ze nog niex klaar had kunnen komen. En ook dit jaar bleek een eenstem mig advies onmogelijk. De meerderheid van de commissie adviseerde de synode in te stemmen met doel en grondslag van de LWF en uit te spreken, dat er geen bij belse of confessionele verhindering voor lidmaatschao was. Wel moest de synode de praktische kant van het lidmaatschap nog goed bekijken (het kost 85.000 dollar per jaar. tekende de commissie aan) (Van onze kerkredactie) STUTTGART Dokter Herman Middelkoop zal niet meer naar Biafra zal terugkeren. Dit heeft het diakonaal bureau van de Evange- lische Kerk in Duitsland meegedeeld. De Duitse kerk is een van de belangrijkste partners in Joint Church Aid, de organisatie die de luchtbrug van het eiland Sao Tomé naar Biafra in stand houdt. Voorlopig voor drie maanden zal dokter Middelkoop het werk op Sao Tomé leiden. Daarna keert hij naar Nederland terug. Een jaar lang heeft hij alle hulpwerk van de kerken in Biafra gecoördineerd. Hij zal dokter F. C. van der Horst op volgen als medisch secretaris van de hervormde raad voor de zending. BERLIJN De drie westelijke ge allieerden hebben de senaat van West-Berlijn verzocht het terugbren gen van deserteurs van het Duitse leger naar West-Duitsland te staken tot het geallieerd overleg hierover is afgesloten. De senaat had vorige week zondag zeven deserteurs met een charter vliegtuig naar West-Duitsland laten overbrengen. De buitenparlementaire oppositie zae hierin aanleiding tot het houden van nogal roerige de monstraties. De dienstplicht in West-Duitsland is niet van toepassing op West-Berlijn. Superkerk Maar twee commissieleden (onder wie juist weer Preus) zeiden in een minderheidsnota, dat zij niet konden instemmen met grondslag en doel van de LWF die ze „superkerk"-nei- gingen verweten. De synode stelde de beslissing uit. Over het lidmaatschap van de Natio nale Raad van Kerken en de Wereld raad werd nauwelijks gesproken. De synode sprak uit, dat de studie over deze onderwerpen nog te kort was (twee jaar) en gaf ze terug aan de theologische commissie voor verder onderzoek. Tussen ae bedrijven aoor werd het voorstel let vereniging met de Syno de van Fvaneelisch-Lutherse Kerken (een van oe ze^en kleintjes) goedge keurd sn het vrouwenkiesrecht inge voerd. Een politiemacht was op de been, omdat de een of andere stunt van James Forman met zijn Zwart Mani fest gevreesd werd. Hij liet echter verstek «aan. Wel waren er verschil lende andere protestgroepen en Sy- noodkreters in actie. OWERRI/KAMPALA De Biafraanse minister van voor lichting dr. Ifegwoe Eke heeft verklaard, dat zijn land bereid is tot vredesonderhandelingen met Nigeria en daarbij geen enkele voorwaarde zal stellen. „Alles wat wij willen is beëindiging van de oorlog", zei hij. Eke zei, dat Nigeria blijkbaar niet in de vrede belang stelt en door an dere landen aangemoedigd wordt, om door te gaan in de hoop dat Biafra wordt verslagen. Maar Biafra is vol gens dé minister onverwoestbaar. Geen wapenleveranties, hoe groot ook, zullen Nigeria de overwinning kunnen bezorgen. Hoe sneller de hel pers van Nigeria dat beseffen, hoe zouden worden. Sinds de herovering van Owerri door de Biafranen in april hebben zij 203 dorpen en steden heroverd. Door succesvol bombarderen zou de olie productie van Nigeria zijn gehal veerd. Eke oefende ook kritiek uit op de leiding van het Internationanle Rode Kruis. De piloten willen weer vlie gen, maar het mag niet van hun orga nisatie. Zij moeten hun vliegtuigen en voorraden maar overdragen aan (Van onze kerkredactie) DESBOROUGH, Engeland Een anglicaanse bisschop, Cyril Eastaugh, die tegen de fusie met de methodisten stemde, gaat in zyn eigen bisdom gezamenlyke avondmaalsdiensten beleggen met de methodisten. Hy stemde indertyd tegen, omdat hy zich MADRID Artsen, juristen en theologen hebben een eerste Interna tionaal symposion gehouden over de transplantatie van menselijke orga nen. De theologen, waaronder ook joden en moslims, werden geleid door een man, die zelf al bijna een jaar met een nieuw hart rondloopt, de Franse pater Boulogne. Zij drongen aan op groter zeker heid. dat een donor dood is en op een internationaal aanvaarde definitie van de dood. Zij keurden de verkoop van menselijke organen beslist af. als laagkerkelijke anglicaan niet verenigen kon met de voorge stelde verzoeningsdienst waar in de methodistenvoorgangers een soort anglicaanse bevesti ging ondergaan moesten. Hij begint zijn actie in het Noord-Engelse stadje Desborough, waar de anglicaanse parochie en de methodistengemeente een samenwer kingsverband zijn aangegaan. Tijdens de eerste gezamenlijke dienst zal de methodist William Hewitson preken en bisschop Eastaugh "het avondmaal bedienen. Na die bijzondere diensten gaan de beide kerken in dat stadje voortaan iedere zondag gezamenlijke diensten houden in het anglicaanse kerkge bouw. Het gebouw van de Metho disten zal een gezamenlijke zondags school bevatten en daar zullen kin derdiensten worden gehouden. De anglicaanse priesters en de me thodistenpredikanten zullen het pastorale werk onder elkaar- verdelen en gaan samenwerken als dienden ze één kerkgemeenschap. Het ziet er naar uit dat wat op het hoogste niveau niet mogelijkwas. nu op plaatselijk niveau uitgevoerd zal worden, in de hoop dat op de duur kerkvergaderingen zich bij de feite.i zullen neerleggen. de gezamenlijke kerkelijke hulpactie en aan het Franse Rode Kruis, want die zijn geen ogenblik opgehouden met de hulpvluchten, zei de minister. Paus Aartsbisschop Giovanni Benelli, on derstaatssecretaris van het Vaticaan, die met de paus in Kampala is, heeft journalisten gezegd, dat de paus be reid is desnoods een maand langer in Afrika te blijven, als dat zou kunnen bijdragen tot het bereiken van een vrede. De paus is in een onderhoud met Carlo Bayer, een leider van Caritas, die dinsdag van een bezoek aan Ni geria naar Rome is teruggekeerd, tot de overtuiging gekomen, dat Nigeria mogelijk zal instemmen met het toe laten van voedselzendingen over de rivieren. Deze schepen zouden dan een gewapend escorte moeten krijgen van een neutraal Afrikaans land of van de Verenigde Naties. Tot nu toe heeft Nigeria geëist, dat hulptransporten over water met een Nigeriaans escorte moeten plaatsvin den. Dit is voor Biafra onaanvaard baar. Drieduizend Joint Church Aid, de hulpactie van de kerken, heeft afgelopen zondag haar drieduizendste hulpvlucht naar Biafra uitgevoerd. De vluchten zijn na het neerschieten door Nigeria van een Rode-Kruisvliegtuig begin juni wel sterk beperkt, maar nooit onder broken. Via de luchtbrug van de ker ken is in totaal meer dan 31.000 ton levensmiddelen en medicamenten Biafra binnengekomen. Thans wor den gemiddeld zes vluchten per nacht uitgevoerd. Lakoniek merkt het bulletin van Joint Church Aid op: met onze drie duizendste vlucht hebben wij nu ne gen maal de afstand naar de maan afgelegd. NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Heer-Arendskerke, A. J. Overbeeke te Overdinkel. Aangenomen naar Lienden (Betuwe), D. C. van Wijnen te Goedereede: naar Veenwouden, kand. T. G. Sijt- sema te Groningen, die bedankt voor Harkstede. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenhuizen- Een, H. Wanink te Campen (Dtsld.). Het weer in Enropa weer tnax.L n.sL gist Amsterdam zw.bew. 21 0 Brussel mist 22 0 Frankfort l.bew 25 2 Genève onbewolkt 13 0 Innsbruck h.bew. 24 0,2 Kopenhagen onbewolkt 26 0 Locamo zw.bew. 28 20 Londen zw.bew. 22 0 Luxemburg zw.bew. 24 0 Madrid l.bew. 35 0 Majorca l.bew 27 0 Miinchen h.bew. 23 O Nice l.bew. 26 0 Parijs onbewolkt 26 0 Rome l.bew. 27 2 Wenen 23 2 Zürich mist 22

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2