BONGERS EN HOEKSTRA BESTE ACHTERVOLGERS Trudy Groenman is terug in nationale tennistop Verlamde Bikila toch nog in actie Deining om Peter Eusebio wil weg bij Benfica B aanploeg LAJOS PORTISCH ZIT OP FLUWEEL BLOEDIG INCIDENT IN BIAK Vier jaar geëist voor doodslag echtgenote Meer winst AMRO-bank Klaas Balk nationaal kampioen op kilometer Tom Okker „werkte" weer degelijk Top-transfers in Engeland Soberheid bij bouw kantoor Ziekenf ondsra a d Morgen rolt de bal weer 11 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 AMSTERDAM Op het ce ment van het Olympisch Stadion ontstond gisteren nog al wat dei ning over de wijze waarop Peter Post zich in de finale van de strijd om de achtervolgers bij de beroepsrenners had gereden. Na dat Gert Bongers blonde, dit sei zoen niet sterk rijdende Leo Duyndam, gemakkelijk had over troefd en ztich daarmee een finale plaats toeëigende, leek Post aan vankelijk weinig moeite met Brabantse Wagtmans te hebben. Peter heeft er zoals bekend nog al belang bij zich nationaal titel houder te mogen noemen dit in tegenstelling tot andere jaren omdat de strijd om de regen boogtrui straks in Antwerpen op zijn geliefde winterbaan zal gaan. Daar immers, zo stellen de kenners het, kan niemand anders dan Peter Post de titel op zak steken. Maar goed. Peter leek dan aardüg op weg naar de fi nale. Hij had evenwel buiten de taaie vechtjas Wagtmans gere kend. Centimeter na centimeter kwamWagtmans terug. Post voelde dat het mis ging en stak drieënhalve ronde voor het einde de hand omhoog ten teken van pech. Post zou een lekke band hebben.. Oud-sprint kampioen Frans Mahn was evenwel een andere mening toegedaan. „Posts mecanicien liet de tube zelf leeg lopen" heette zijn visie op de zaak. „Ik hoorde het trouwens zelf." Uiteraard bestreed Peter Post, Mahns mening in alle toon aarden. Feit was evenwel dat veel snellere starter Peter Post daarna een kat in 't bakkie had aan traag op toeren komende Ri- ni Wagtmans. Ruziënde Peter Post voegde Frans Mahn zelfs scheldwoorden toe onder het voorbijgaan. Zei eveneens boze Rini Wagtmans: „Laten we de hele achtervolging dan over rij den." Peter Post hoorde evenwel niets meer en wandelde wijs naar de cabines AMSTERDAM Zowel bij de amateurs als bij de profs hebben de baankampioenschappen in de achtervolging nieuwe kampioenen opgeleverd. Bij de liefhebbers zegevierde donderdagavond in het Olympisch Stadion van Amsterdam de 22-jarige Fries Piet Hoekstra na een zeer spannende finalerit in de uitstekende tijd van 5.00.03 over Joop Zoetemelk (5.02.00). Bij de beroepsrenners versloeg de 22-jarige Gert Bongers (6.17,2) zonder veel moeite in de finale de veertien jaar oudere Peter Post. Vooral de overwinning van Hoekstra kwam als een verrassing. Er was eerder gerekend op een nieuwe titel voor Fedor den Hertog of eindelijk een kampioenschap voor Frans van de Ruit. Maar Den Hertog stak deze dagen niet in de juiste vorm en Van de Ruit kon op het beslissende moment zoals gewoonlijk zijn zenuwen niet be heersen. Zijn kracht bleek echter wel uit de tijd van 5 minuten rond, waarmee Van de Ruit de derde plaats vóór Den Hertog opeiste. Het erepodium v i de profachtervolgers Wagtmans (3e) Bongers (titelhouder) en Post (teleurgestelde 2e). HILVERSUM Trudy Groenman, onmiskenbaar terug in de nationale tennistop, heeft haar eerste prijzengeld weer binnen. Ze heeft de laatste vier in het dames-enkelspel bereikt en zal in ieder geval 50 dollar ontvangen. Belangrijker dan het financieel gewin was echter de manier, waarop de 25-jarige Groningse de halve finales bereikte. Zjj versloeg na een zwakke start met degelijk spel alleen aan het net heeft zjj nog niet het niveau wan haar vorige top-periode Vlasta Vopickova. Tom Okker, veel beter, meer ge concentreerd vooral dan in zijn partij van woensdag tegen Peter Pokorny, maakte Jan Kukal in precies een uur een illusie armer. In de halve finales van het en kelspel ontmoet Okker de Tsjech Vladimir Zednik, die trouwens ook zijn tegenstander zal zijn in de halve finales van het herendubbelspel, en die hij donderdagavond al ontmoette in de kwart finales van het gemengd dubbelspel. Okker en Karen Krantzc- ke wonnen met 60 en 75 van Ma rie Neumanova en Zednik. Tegen Kukal leverde Okker een degelijk stuk werk af. De Tsjech (heeft een indrukwekkende aanval, maar Okker week niet voor diens geweldige fore-hand, zocht herhaal delijk de zwakke backhand van Ku kal en verraste zijn lichtzinnig naar het net lopende tegenstander keer op keer met verrukkelijke pas- seerslagen. Toch heeft Okker geen kans gekre gen om het rustig aan te doen. In de eerste set brak hij al snel door de opslag van Kukal heen, maar de Tsjech revancheerde zich onmiddel lijk en dat hield in, dat Okker verder geen risico's mocht nemen. Via 31 32 en 52 haalde Okker de set met 6—3 binnen. In de tweede set mocht Kukal met de service beginnen. Direct ontwik kelde zich een keihard duel om de eerste doorbraak. Keihard maar nooit grimmig. Kukal corrigeerde de arbi ter nadat een fout in zijn voordeel was gemaakt, Okker deed even later hetzelfde. Er werd fel gevochten om iedere slag, maar de stemming bin nen de lijnen was zodanig, dat er eigenlijk ook zonder umpire en li- nes-men kon worden gespeeld. Tot 44 wonnen Kukal en Okker om beurten hun service. Kukal kwam met 54 voor en kreeg op de opslag van Okker zijn eerste setpunt. Een li ne-drive van Okker, zijn „suc cesvolste" wapen in de partij tegen Kukal, tikte tegen de netband, waar door de Tsjech in deze rally werd verslagen. De setwinst, die hij zo vlakbij had, was weer een heel stuk verder weg. Onbereikbaar ver zelfs. Kukal, men taal bepaald geen slappeling, kon die tegenslag niet zo maar verwerken. Zijn verweer in de volgende game was nog zuiver plichtmatig, weinig overtuigend en daardoor ontoerei kend. Okker won met 75. Tom Okker: degelijk werk. STORE MANDEVILLE Abebe Bikila, de legendarische marathonlo per uit Ethiopië, heeft gisteren voor het eerst sinds het auto-ongeluk waarbij hij verlamd werd, weer deel genomen aan een openbare sportma nifestatie. De 37-jarige voormalige lijfwacht van keizer Haile Selassie, winnaar van de marathon op de Olympische spelen van Rome en To kio, koos voor dit tweede debuut de „Paralolympics" de olympische spe len voor lichamelijk gehandicapten uit. Deze worden gehouden op een veld grenzend aan het ziekenhuis van Stoke Mandeville, waar hij be handeld wordt. Bikila deed mee aan het nummer boogschieten en eindigde op de ne gende plaats. De eerste twee plaatsen waren voor de Italiaan Luciano Gig- lio en de Nederlander Paul Suyker- buick. De bescheiden plaats in de eind rangschikking kon de bebaarde Ethiopiër nauwelijks deren. Voor hem was het veel belangrijker dat hij zijn lichamelijke tekortkomingen te boven komt. Bij het auto-ongeluk brak Bikila zijn nek en werd bijna geheel ver lamd. Nog kan hij zijn vingers bijna niet bewegen maar het boogschieten voerde hij uit door de boog met zijn polsen te spannen en de pijl vast te houden en te lanceren door middel van een speciaal ontworpen haak op zijn rechterhand. Ondanks zijn onvermogen was hij zeer opgewekt, „ik weet nu wat het werkelijk betekent om een mens te zijn", zo verklaarde hij. „Ongelukken zoals het mijne kunnen iedereen over komen, groot en klein. Op het ogen blik dat ik dacht dat alles was afgelo pen heb ik uitgevonden dat je met hulp van zovele geweldige mensen opnieuw kunt gaan leven." Negen dagen voor het nieuwe sei zoen in Engeland begint, verwacht men nog altijd enkele top-transfers. Zo staat de Engelse verdediger Keith Newton nog steeds op de transfer- lijst, onder mee.r Manchester United zou belangstelling voor hem hebben. De mogelijkheid dat voor meer dan twee miljoen pond (17,2 miljoen gul den) zal worden „verhandeld", is dan ook niet uitgesloten. De grootste transfers van deze zo mer zijn: Allan Clarke (binnenspeler) van Leicester City naar Leeds United voor 165.000 pond (1.419.000 gulden) -K- Colin Suggett (binnenspeler) van Sunderland naar West Bromwich Al bion voor 100.000 pond (860.000 gul den) -K- Bruce Rioch (spittspeler) van Lu- ton naar Aston Villa voor 100.000 pond (860.000 gulden). Jim Smith (binnenspeler) van A- berdeen naar Newcastle United voor 100.000 pond -)(- Alan Glover (binnenspeler) van Queen's Park Rangers naar West Bromwich Albion voor 70.000 pond (602.000 gulden) Terry Venables (binnenspeler) van Tottenham Hotspur naar Queen's Park Rangers voor 70.000 pond (602.000 gulden). LISSABON Het bestuur van de Portugese voetbalclub Benfica heeft donderdag in Lissabon bekendge maakt de pogingen van Eusebio om van vereniging te veranderen, niet te zullen dwarsbomen. De 26-jarige „zwarte parel" heeft nu definitief geweigerd het hem aan geboden driejarig contract van 530.000 gulden te tekenen. Eusebio wil minstens 220.000 gulden per jaar verdienen, doch zijn vereniging is niet bereid de voormalige schelpen- visser een dergelijk vorstelijk salaris uit te betalen. Naar verluidt heeft de Italiaanse club AS Roma reeds contact met Eusebio opgenomen. Deze pogingen lijken echter met het oog op de in Italië bestaande beperking van bui tenlandse spelers vooralsnog niet met succes bekroond te kunnen worden. Hoge boete voor Manchester JJ. LONDEN Manchester United heeft donderdag de hoogste boete uit de Engelse voetbalgeschiedenis ge kregen. Een commissie van de Football As sociation en League legde de vroege re houder van de Europa Cup een straf van ruim 60.000 gulden wegens onrechtmatige betalingen aan spelers. Een van de beschuldigingen was een niet toegestane betaling aan elf spe lers na de wedstrijd tegen het Argen tijnse Estudiantes voor de wereldbe ker. Elke speler zou toen ruim 2.000 gulden hebben gekregen. Tegenstander van Hoekstra, die vo rig jaar bij de Olympische Spelen in de achtervolgingsploeg had gefaald, maar nu zowel op de weg als op de baan al een goed seizoen achter de rug heeft werd Joop Zoetemelk, die in de halve eindstrijden Van de Ruit in 5.03.4 had uitgeschakeld. Het werd een groots gevecht, met aanvankelijk geringe winst voor de snel gestarte Hoekstra. Zoetemelk komt altijd wat later op gang. Ook nu weer. Halver wege de vier kilometer lagen de riva len dan ook weer precies gelijk. Zo bleef het tot de voor-laatste ronde. Hoekstra had toen kennelijk de „langste adem", Zoetemelk ging stroever draaien. Daardoor groeide het verschil in de laatste 700 meter nog tot ruim 15 meter. Bij de profs was de eindstrijd vooral voor Post „de rit van de waarheid" een bittere waarheid. De lange Amstelvener, die eerder op de dag na een incidentje in de halve finale Wagtmans had verslagen, was tegenover Bongo-s een figurant, die al na een kilometer kansloos was. Bongers, de man die twee jaar gele den in Amsterdam de wereldtitel bij de amateurs veroverde maar na zijn overgang naar de beroepsklasse faal de, was terug aan de top. De man uit Gelderland had zich de laatste drie weken volledig op dit kampioenschap geconcentreerd, had uiterst sober ge leefd. Het succes was er naar. Een aanfluiting was het sprintkam pioenschap van de beroepsrenners. Evenals vorig jaar kwam de titel te recht bij zesdagenrenner Gerard Koel, die in de eindstrijd nog genoeg moeite had om de 24-jarige Amster dammer Charles Ruikers in drie rit ten te kloppen. Ruikers, die na het wereldkampioenschap in 1967 (hij was toen nog amateur) al zijn wieier- attributen had verkocht, had ze nu van de nieuwe eigenaar mogen lenen om ongetraind bij de profs zijn geluk te proberen. Hij werd nog bijna kampioen ook... Klaas Balk huilde. De twintigjarige stratenmaker uit Badhoevedorp stortte vreugdetranen. „Wat ben ik blij met die trui", kwam het er hak kelend uit. Balk was de verrassing geworden van de tijdiit over duizend meter waarin hij met één minuut 9,97 sec. de favoriete titelverdediger Leijn Loevesijn en de revelatie van deze baankampioenschappen, de Braban der Peter van Doorn, die beiden 1.10.09 hadden laten afdrukken, had geklopt. Dankzij een snellere eerste ronde was Balk, die dit kampioenschap twee jaar geleden ook al had gewon nen maar in .het Olympische Jaar helemaal was weggevallen, weer tot de „eerste garnituur" bij de baanren ners doorgedrongen. En nu zal ik het beter doen dan de vorige keer, zo beloofde Balk. Toen was ik nog te jong, ik had te vroeg een hoogtepunt in mijn carrière be reikt en dan denk je dat je er al bent". De verslagen kampioen Loevesijn (ik rekende Klaas tot mijn zwaarste concurrenten omdat bij zich veertien dagen helemaal op deze titel strijd had voorbereid) kwam zijn opvolger spontaan feliciteren. Het stayerkampioenschap bij de profs was voor de 23-jarige Piet de Wit. Ooudkerk en Paul werden twee de en derde. Pier Hoekstra, die gisteren kampioen van Nederland bij de amateurachtervol gers werd, door in de finale Joop Zoete melk te kloppen. AMSTERDAM Na de Neder landse baankampioenschappen heeft de sportcommissie van de KNWU de definitieve ploegen aangewezen voor de wereldkampioenschappen, zowel bij de amateurs als beroepsrenners. Bij het wereldkampioenschap profs, dat van 5 tot en met 9 au gustus op de winterbaan van Ant werpen wordt verreden, zal ons land in de sprint worden vertegenwoord igd door Gerard Koel (Hoogerheide). In de achtervolging starten Gert Bongers (Voorst) en Peter Post (Amstelveen). De drie profstayers waren reeds aangewezen: Piet de Wit, Jaap Oudkerk en Pieter van der Lans. Naar de wereldkampioenschappen amateurs (van 15 tot 24 augustus in Brno) gaan de volgende renners: Sprint: Jan Jansen (Westzaan), Leijn Loevesijn (Amsterdam) en Wim Koopman (Rotterdam). Tijdrit over 1 kilometer met staande start: Klaas Balk (Badhoevedorp). Individuele achtervolging over 4 kilometer: Piet Hoekstra (Dokkum) en Frans van de Ruit (Amsterdam). Ploegachtervol ging over 4 kilometer: Balk, Van de Ruit, (Hoekstra en Tabak (Amster dam). AMSTERDAM Lajos Portisch is al na de partijen van de voorlaatste ronde van het IBM-schaaktoernooi in Amsterdam, die donderdag werden gespeeld, zeker van de eerste plaats in de eindrangschikking. Hij kwam in zijn partij met de Zuidslaviër Damjanovic remise overeen. Uit veertien partijen behaalde Portsich, die het toernooi ook in 1963 en 1967 op zijn naam bracht, elf punten. De Rus Liberson, die met 9'/i punt twee de staat, kan hem niet meer van de eerste plaats verdringen. Portisch besloot overigens pas tot remise, nadat was komen vast te staan, dat Liberson tegen Donner een zelfde resultaat had bereikt. Dat Li berson op een snelle vrede uit was viel te begrijpen. Immers, de 9Vï punt die hij heeft vergaard zijn voldoende voor een grootmeesterresultaat. De ontmoeting Hartoch Ree, is in remise geëindigd. Door dit resul taat heeft Ree, de landskampioen, een meesterresultaat verworven. Hartoch komt daarvoor nog een half punt tekort. Hij moet zaterdag in de slotronde met zwart tegen de BIAK Bij een bloedig incident in een gevangenkamp in Biak is een Indonesische militair om het leven gekomen, terwijl zeker zeven militai ren werden gewond. Volgens berich ten uit betrouwbare kringen hebben negen Papoea-gevangenen verwon dingen opgelopen. Van enige van hen is de toestand kritiek. iHet incident deed zich woensdag middag voor, toen Indonesische mili tairen tien Papoea's, die juist per vliegtuig uit het opstandige gebied van de Wisselmeren naar Biak waren overgebracht, meenamen naar het marinekamp waar al bijna 200 poli tieke gevangenen worden vastgehou den. Bij het kamp gekomen begonnen de Indonesiërs om een of andere re den de tien Papoea's, die met touwen aan elkaar waren gebonden, te mishandelen. Voorbijgangers zagen hoe de solda ten met hun geweerkolven op de ge vangenen losbeukten. Ondanks krachtige protesten van de omstan ders duurden de mishandelingen voort. Toen de militairen met hun gevan genen het kamp binnenkwamen, wer den zij echter door ongeveer 80 daar vrij rondlopende gedetineerden met stenen en stokken geslagen. De Indo nesiërs maakten gebruik van hun vuurwapens, waarna na 20 minuten de strijd was geëindigd. DEN HAAG De minister van sociale zaken en volksgezondheid B. Roolvink, heeft de Ziekenfondsraad verzocht bij de bouw van een nieuw kantoor in Amstelveen de soberheid te betrachten die door de doelstellin gen van do raad, als instituut ten dienste van de minder draagkrachti- gen, wordt vereist. Het bedrag van 15 miljoen gulden dat is gereserveerd is „bepaald ruim gesteld", aldus de minister, en zijn collega drs. J. K. Bakker als minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening a.L, in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Maenen Nelissen en Notenboom (allen kath.v.). Russische grootmeester Leonid Steiri spelen. Veertiende ronde van de groot-> meestersgroep: Wasjoekow Darga —Vs. Gheorghiu Byrne Portisch Damjnaovic 'It—*/», Ivkow KavaleJc Vs—Vs, Barjndregt Steln 0—1, Hartoch Ree afgebr., Tatai Langeweg Vs—Vs. Donner Liberson Vt—Vs. Stand na 14 ronden: l L. Portisch (Hongt 11, 2 W. Liberson (USSR) 9'/s. 3 E. Wasjoa- kow (USSR) 9, 4 M. Damjanovic (Joeg) 8'/».' 5/8 R. Byrne (USA), K. Darga (WDld), B. Ivkow (Joeg), L. Stein (USSR). L. KavaleJc (TsJSl) 7, 10 H. Ree (Ned 6 1 afgebroken partij), 11 R. Hartoch (Ned) 5'/s 1 afg., 12- F. Gheorgiu (Roem) 5'/«, 13 S. Tatai (It) 5,- 14/15 J. H. Donner (Ned), K. Langeweg. (Ned) 4'/i, 16 J. T. Barendregt (Ned) 3. STÖKE MANDEVILLE Bij de spelen voor lichamelijk gehandicap ten, die in Stoke Mandeville worden gehouden hebben, twee Nederlandse zwemmers woensdag een gouden me daille behaald. Kees Broekman won de 50 meter schoolslag in 47 seconden en Piet Makkes zegevierde op dc 50 meter vrije slag. Zijn tijd was 30,8 seconden. BREDA Vier jaar gevange nisstraf met aftrek heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank van Breda gisteren geëist tegen de 28-jarige A. L. uit Tilburg. Hij wordt ervan beschuldigd in de nacht van 24 op 25 januari zijn vrouw Petronella L.-Van Hooydonk met een pistool te hebben doodgeschoten. L. was die bewuste nacht half drie thuisgekomen na langdurig cafébe zoek. Wat er zich in de woning afspeelde, was gisteren het hoofdthe ma voor de Bredase rechtbank. Grote vraag daarbij was of de verdachte zijn vrouw in een vlaag van woede doodschoot, of dat er een ongeluk in het spel was. t AMSTERDAM De nettowinst by de AMRO-bank over hel afgelopen eerste halfjaar bedraagt 30,9 miljoen gulden. Vorig jaar was dit in dezelfde periode 28 miljoen gulden. De totale inkomsten stegen in vergelijking met vorig jaar met 20,9 procent: van 190 miljoen naar 230 miljoen gulden. De kostenstijging was 25,4 procent: van 130 miljoen naar 163 miljoen gul den. De brutowinst bedroeg 67 mil joen gulden tegen 60,2 miljoen in de eerste zes maanden van Tiet vorig jaar. Gezien de onzekere internationale geld-situatie verwacht het bestuur van de AMRO-bank dat het resultaat van het tweede halfjaar niet dezelfde toeneming zal laten zien als die van de afgelopen zes maanden. Het totale resultaat over 1969 zal niettemin boven dat van 1968 liggen. De AMRO-bank wil voortaan per half jaar een dividenduitkering ver strekken. Dit is een primeur. Het eerste halfjaarlijkse dividend be draagt 1,50 per gewoon aandeel van 20. Het totale dividend over 1968 was 3, Meegedeeld werd dat de verkoop van vakantiereizen in studie is. Het bestuur vindt het verkopen van rei zen zeer aantrekkelijk. Er is echter een lange aanloopperiode nodig. Officier van justitie: „Buren heb ben tegen de politie gezegd, dat ze u die nacht hoorden tieren, razen en vloeken. U brulde als een koe, zo hebben getuigen gezegd". Eveneens zouden buren die nacht de vrouw kort na elkaar hebben horen roepen: „Niet doen, niet doen." Vlak daarop zouden de buren in de Tilburgse Alverstraat twee schoten hebben gehoord in de woonkamer van de familie L. Na het gebeurde vluchtte L. de straat op, wierp het pistool in een putje en liep vervol gens naar zijn in de buurt wonende zwager. Samen brachten zij de dode lijk gewonde vrouw naar het zieken huis. Zij stierf daar bij aankomst. Per ongeluk L. zei tegenover de rechtbank: „Als ik gedronken heb, weet ik niet hoe ik mij gedraag". Hij ontkent hardnekkig met opzet in een woedeaanval zijn vrouw te hebben neergeschoten. „Het pistool is per ongeluk afgegaan toen mijn vrouw bij het raam stond. Ze stond daar te kijken of een paar bu ren thuiskwamen. Ik stond vlak ach ter haar met het pistool in de hand. Mijn vrouw had mij even tevoren geholpen met het eruit halen van een patroon die was blijven steken". De raadsman van verdachte achtte tenlaste gelegde doodslag niet bewe zen. Volgens hem waren de getuigen verklaringen tegenstrijdig. Hij drong aan op onmiddellijke invrijheidsstel- ling van L. en zei alleen dood door schuld bewezen te achten. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. Vriendschappelijk voetbal: SSS Maasdijk, Arnemuiden Zee- landia, Hermes DVS Botlek, Melissant SHO, Sliedrecht Piershil, Woudrichem DVS'33, Groote Lindt Puttershoek, CKC Spijkenisse, Heer- jansdam Fluks, 's Gravenzan- de SV HBSS, Be Fair Nieuw Lekkerland, SVV Olympia, Floreant DKM, RVVH GSV, De Zwerver Excelsior, Feyenoord Liverpool. Vogelvrij J^ET hek lykt in het Nabye Oosten van de dam, nu ook Syrië is be gonnen met luchtaanvallen op Israë lische stellingen. Van naleving van het in 1967 overeengekomen bestand is geen sprake meer. De VN-waarnemers kunnen hun werk niet meer doen. Geen van Israëls te-, genst anders trekt er zich iets var aan als zy op bestandsschendingen worden betrapt. ZU gaan er eer prat op. Zo is een situatie ontstaan waarin iedere aanval als vergelding wordt beschouwd. Met het gevaar, dat straks afstraffingen een catastrofale vorm krygen. Dat Israël in dc hoek zit waar de meeste slagen zullen vallen, is dui delijk. Zonder opnieuw een oorlog op grote schaal te beginnen kan het* zich er nauwelijks tegen verdedigen.' Het kan zich echter evenmin veroor loven te capituleren voor de Arabi sche eis, die neerkomt op onvoor waardelijke terugtrekking uit de in" 1967 bezette gebieden. Men kan van Israël niet verwachten, dat het een regeling aanvaardt die het voor de vierde keer aan de rand van vernietiging brengt. Zolang het zijn zaak niet aan dc conr ferentietafel kan verdedigen, zal het dat gewapenderhand moeten doen. Hierbij zal het niettemin een grote mate van zelfbeheersing moeten be trachten. Israël zal niet in staat zyn door mid del van strafexpedities (zoals in het verleden) zyn belagers het zwijgen op te leggen. Zyn uithoudingsvermo gen zal zwaar op de proef worden gesteld. En dat, terwijl de Veiligheidsraad een resolutie heeft aanvaard die (in zijn totaliteit uitgevoerd) vrede en veilig heid in het Nabye Oosten zou kunnen brengen. Nü is Israël een vogelvrij verklaarde. SALISBURY Driehonderddui zend Afrikanen in Rhodesië zijn als gevolg van aanhoudende droogte ge troffen door een hongersnood. Dit schrijft de Evangelisch-LlN therse Kerk in Uppsala.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11