Madame Grès: Synthese van mantel en broekpak Nederlandse mode naar Australië ITALIAANSE DOORBRAAK FAALT Zoon slaat zijn moeder liet ziekenhuis in MOCCONA Dertig arrestaties in onrustig Valkenburg krant van FORMAAT Oorzaak busramp niet schakelen van chauffeur Schadevergoeding voor Engelse Softenon-kinderen Warme dag? Maak eens 'n IJscona... 'n pittige verfrissing! Zo gebeurd. lekker-pittige koffie... van Douwe Egberts Oproep tot solidariteit met T s j echoslowaken 9 PONDERDAG 31 JUU1969 Twee modellen van Dick Holthaus uitgevoerd in wollen jersey, die in augustus 170 maal aan het Aus tralische publiek getoond zullen worden. Links een felrood pak met tuniekmantel; rechts een zwart broekpak met tuniek blouse. fi 1 u r ft;: k W UH Hyacinthe Novak ontwierp dit broekpak als af ter ski. De pan talon sluit met een elastiek on der de voet. De ivitte tuniek- over gooier is van hetzelfde elas tische materiaal als de broek. Er wordt een lange zwarte coltrui ondergedragen met, evenals de tuniek, hoge zijsplitten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 65-jarige mevrouw J. s.-k. uit de Nicolaas Beetsstraat in Schiedam is gis teren bijna het slachtoffer ge worden van een aanslag, ge pleegd door haar eigen zoon, de 30-jarige Jan K. De man kwam gisteravond laat thuis en kreeg ongenoegen met zijn moeder. In de huiskamer volgde een ware ravageslag, hetgeen resulteerde in kapotte meubels, terwijl ook de voorruit aan gruzelementen ging. De moeder rende in paniek de straat op, waar omstanders haar kal meerden. Omdat zü door het gevecht met haar zoon hoofdwonden, een bloeduitstorting en schaafwonden had opgelopen, werd zy later in het Ge meenteziekenhuis opgenomen. De zoon bleef rustig boven zitten en kroop in zyn bed. De Schiedamse politie waarschuwde de andere zoon, de 42-jarige H. J. K., die met zijn broer ging praten en hem kennelijk wist te kalmeren. Gebleken is dat de dader niet on der invloed van sterke drank ver keerde. Gf hij al of niet geestelijk onvolwaardig is wist men niet te vertellen. Omwonenden vertelden dat er al meer moeilijkheden in dit huisgezin zijn geweest. Uit voorzorg had men de lampekapjes al van de muur ge haald, aangezien deze toch al diverse malen door de kamer rolden. Motion Weeks in Utrecht UTRECHT De directies van ide tadsschouwburg, de verschillende nusea, het Utrechts Symfonie Orkest n de Stichting Gaudeamus willen iet volgens hen wat ingeslapen uit- aansleven gaan oppeppen en dat ge- ieurt dan tussen 15 en 27 september net een op een jeugdig publiek ge- icht festival, genaamd „Motion Veeks". Onder meer wordt er een gigan- isch laboratoriumtheater in het >lantsoen naast de schouwburg ge kaatst. De voorstellingen die in deze lit ijzeren buizen en ballonnen opge- rokken structuur worden gegeven, :ijn voor iedereen toegankelijk. Men :an er behalve voorstellingen loor de Londense People-Show, Dansgroep pauline de Groot en de Mass-Movers ook projecten zien van Wim Schippers, Jaap Frenken, Imo Jalass, Wim Gijzen en Jan Dibbets. Het Utrechts Symfonie Orkest, de St' 'ïting Gaudeamus en de Studio vo Electronische Muziek geven con- cei t naast beatgroepen als „Full- hoi en „Ekseption". De Londense kur maar Marc Boyle gaat overal in ei stad projecties van zijn films tonen en happening-achtige opgra vingen verrichten. Voorts worden er tien Motion Mini Pockets geschreven door auteurs als W. F. Hermans, Mulisch, Boon en Campr Zij worden in een bundel tje va 'ien verkocht voor slechts 35 Mnt per stuk. (Van onze moderedactrice) PARIJS Ektor, de Italiaanse modeontwerper die zich geves tigd heeft in het pand dat zijn landgenoot Capucci verlaten heeft, doet een gooi naar de haute couture. Altijd een gevaarlijk ex periment voor een buitenlander in Parijs. Noch Capucci noch Balenciaga is het, ondanks hun talent, gelukt zich staande te houden m de Parijse strijd. Ektor kan zeker mooie kleren ma ken, maar zo nu en dan zakt het peil van de collectie schrikbarend. Zijn mantelpakken hebben dikwijls een bolero, die tot of net over de taille reikt. De rok valt ietwat klokkend, maar vaker behoort er een pantalon bij het pak. De japonnen hebben rechte lijven of een chemisierlijn. De mouwen zijn dan nogal wijd en slui ten met een nauwe manchet. Jammer genoeg overheerst een triestig bruin, dat doorschoten is door zeer kleine beigeachtige figuurtjes, die heel flauwtjes aan batik doen denken. Er worden effen mantels in een lichtere tint bij gedragen, die een hooggeplaatste ceintuur hebben. Een enkele japon was, net als het costuum van de Amsterdamse weesmeisjes vroeger, gemaakt in twee kleuren. Eén kant wit en één kant beige. Kanten bloeses waren op vleeskleurige zijde gezet, een nu- de-look zonder dat er iets bloots aan te pas komt. Trouwens, behalve in de extreme collecties van Courrèges en Paco Rana, ziet men geen doorkijk- gevallen meer. Een typisch voorbeeld hoe het publiek een mode eenvoudig kan afwijzen. Ook voor een man ontwerpt Ektor. Bijvoorbeeld een witte pantalon van net materiaal met een wit leren col bertjasje en overhemden geborduurd met bloemetjes. En er worden dan nog hoge luxe-baggerlaarzen bij ge dragen. Nina Ricci Gerard Pipart, de ontwerper van het huis Ricci, heeft zich geïnspireerd op de mode van de jaren dertig. Zo waren er mantels zonder sluiting die ver overslaan en dichtgehouden wor den door een bindceintuur. Geen kraag of revers. Wel aan de zoom geïncrusteerde biezen, zoals een rode bies in een groene mantel. De lengte blijft om de knie zweven. Men re kent een 45 cm. van de grond. De tailleurs hebben vrij lange jasjes met een sluikvallend schootje onder een ceintuurtje van hetzelfde materiaal als het pak. Het staat alle maal een beetje sloom. De bontstola, dikwijls in twee kleuren, wordt zo wel bij mantels als tailleurs gedra gen. Ook de broekpakken met bijpas sende tweedmantels zijn sluik, maar wel uitstekend van lijn. Grès Madanne Grès heeft tot dusver de mooiste collectie getoond. Ze laat bij de broekpakken mantels dragen, die tot vier, vijf centimeter onder de knie vallen, wat bijzonder mooi staat. Op die manier wordt het broekpak werkelijk draagbaar ook voor haar, die niet zo slank en niet zo jong meer is. Voor de jongeren dan driekwart bontmantels op pakken waarbij hoge laarzen, die tot over de knie reiken, gedragen worden. Onvoorstelbaar mooi was een broekpak van witte breitschwanz met lange mantel, slechts gegarneerd met een zwart le ren ceintuur. Inplaats van de tunie ken, die men overal ziet, hier lange pullovers dik één recht één averecht gebreid. Van bont ook hoge laarzen, wat grappig staat. Er is in die laar zen geen spoortje leer te bekennen. Veel tailleurs hadden een broekrok, die verder nergens gezien werd. In de praktijk voldoet dit kledingstuk ook niet erg, omdat de coupe bijzon der moeilijk is. De rokken vallen iets uit Opvallend was de nieuwe stijl van de ensembles; japon en mantel be hoorden onmiskenbaar bij elkaar, maar waren wel van verschillend materiaal. Voor de japon veelal jersey, voor de mantel lakei» of bont. Wollen crêpe, en jersey voor de avondtoiletten van grootse allure. Grès beheerst de klassieke kunst van het draperen nog. Twintig jaar lang oogst ze er reeds grote successen mee. En terecht. Als kleuren echte najaarstinten: veel kastanjebruin, lichtbruin, beige, wat geel, wit, grijs, zwart en prach tig helder rood. Bont wordt door de hele collectie royaal toegepast. Tot zelfs een pantalon van... berehuid. Wil het bij andere shows nogal eens roezemoezig zijn, omdat het al lemaal zo lang duurt en zelfs wel verveelt, hier bleef het aandachtig stil. Een groter compliment is haast niet denkbaar! DEN HAAG De ramp in Dinant, die op 15 juli 21 levens eiste, is ver oorzaakt door een fout van de chauf feur. De 39-jarige Theo van der Velden, die ook omkwam toen de bus in de vyf meter diepe rivier ver dween, verzuimde tydig terug te schakelen. Dit blijkt uit een onderzoek, dat dezer dagen in België is afgesloten. De voorlopige conclusies van Neder landse en Belgische deskundigen zullen vandaag ter kennis van de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. Bakker worden gebracht. Aanvankelijk rees het vermoeden dat de bus mankementen zou heb ben gehad. Maar het dertien jaar oude voertuig werd voor en na de ramp in goede staat bevonden. De versnelling stond in de hoogste stand. Hieruit wordt opgemaakt dat de chauffeur zich al bij het begin van de hellende weg heeft vergist. Hij kon niet meer op de motor te rugschakelen, toen zijn snelheid te hoog werd. Hij probeerde de bus remmend on deraan te brengen, maar door het herhaalde gebruik waren ze te heet geworden en daardoor onbruikbaar. LONDEN Een rechter in Londen heeft gisteren schadevergoedingen toegekend aan twee kinderen, die misvormd ter wereld zijn gekomen, doordat hun moeders tijdens de zwangerschap het kalmeringsmiddel thalidomide of softenon hadden ge bruikt. De farmaceutische onderneming die het oorspronkelijke Westduitse middel in licentie in Engeland heeft vervaardigd, moet aan een achtjarige jongen zonder armen en benen 20.800 pond (ruim 180.000 gulden) betalen, terwijl een zevenjarige jongen zonder armen 12.800 pond (ruim 110.000 gul den) krijgt. Een van de moeders kreeg boven dien nog een schadevergoeding van 2900 pond (circa 25.000 gulden). De vergoeding aan de andere moeder moet nog worden vastgesteld. De uitspraak zal als richtlijn die nen voor nog ongeveer 60 soortge lijke gevallen in Engeland. Nederlandse toeristen zaten opgesloten GARMISCH-PARTENKICHEN Een groep Nederlandse toeristen is gisteravond in het Höllendal bij Gar- rnisch enige tijd van de buitenwereld afgesloten geweest, doordat tijdens een hevig noodweer drie bruggen door het water werden meegesleurd. Met lange ladders konden de 21 Ne derlanders, waaronder enige kinde ren, in veiligheid worden gebracht. F ar ah ergert zich aan vleierij TEHERAN Keizerin Farah van Iran heeft in een vraagge sprek met Irian. Tribune kritiek geleverd op de hoogwaardigheids bekleders en het publiek die te veel vleierij voor de keizerlijke familie aan de dag leggen, het geen zij „hinderlijk" noemt. De keizerlijke familie is er op recht ontstemd over dat de men sen menen, zodra namen van le den van het vorstenhuis worden genoemd bij officiële gebeurtenis sen of in toespraken, er moet worden geklapt. Voorts begon het de keizerin te vervelen dat er zo'n oneindig aantal ziekenhui zen, straten en parken naar le den van het vorstenhuis wordt genoemd. Keizerin Farah zei verder dat zij haar kinderen niet naar een openbare school zal laten gaan om te voorkomen dat dit aanlei ding geeft tot onnodige pluim strijkerij. Als voorbeeld van onnodige vleierij, zei de keizerin, gebeurde het wel dat bij de officiële ope ning van een brug of stuwdam geen foto's van het nieuwe pro ject werden afgedrukt, maar wel van haar man en haar. Amsterdam Op 7 augus tus zal onze ambassadeur in Australië, mr. W. G. Zeylstra, de Royal Agricultural Show in Brisbane openen en daarbij een serie van niet minder dan 170 modeshows van vijftig Neder landse confectiemodellen aan kondigen. Deze exportbevor dering is te danken aan de Australische Wolraad, die het Internationaal wolsecretariaat te Amsterdam verzocht een col lectie „wolmerk"-kleding te stel len. De ontwerpen zijn verzorgd door Max Heymans, Ferry Of ferman, Dick Holthaus, Edgar Vos, Martijn van der Jagt (de winnaar van de Euro Fashion Contest te Helsinki) en de con- fectiefirma's Diekman, Tweka, lectie „wolmerk"-kleding samen te stellen. De Nederlandse mannequin Cecile van der Jagt is naar Australië vertrokken om met enige Australische collega's de show te presenteren. BOURGES Gisteren hebben zich in een perceel in Bourges (Mid den-Frankrijk) twee gasontploffingen voorgedaan in hetzelfde huis; 16 mensen werden gewond. i Avondmantel van wollen bro- caat van Max Heymans, ontwor pen voor de Australische show. Bij ivarm weer in Zwolle vroeg op ZWOLLE Mogelijk zullen de provinciale diensten van Overijssel van zes uur 's morgens tot twee uur 's middags gaan werken, als het weer warm wordt. Dit initiatief van de provincie is vaste vorm gaan aannemen, nadat op de gemeentesecretarie van Heino vrijdag was begonnen met van zes uur tot half drie te werken. Bij de privinciale diensten werken 250 man. NEW DELHI In de woest stro mende rivier de Godavari, vlak bij de Indiase stad Rajahmundry is een schip met arbeiders omgeslagen en gezonken. Gevreesd wordt dat minstens vijftig mensen zijn ver dronken. Politie greep niet in Los tweemaal de normale hoeveelheid Moccona op in warm water. Voeg suiker naar smaak toe. Vul een hoog glas met ijsblokjes. Voeg nu de opgeloste Moccona toe. Wat stijf geklopte slagroom erop. Maak het gezellig met een snufje cacaopoeder op de slagroom... en u hebt een verfrissende IJSCONA! VALKENBURG In het cen trum van Valkenburg is het gis teravond bijzonder onrustig ge weest. De politie zag zich ge noodzaakt felle charges uit te voeren tegen straatschenners en ordeverstoorders. Omstreeks middernacht luwde de onrust. Er zijn dertig mensen gearresteerd. De ongeregeldheden begonnen toen omstreeks tien uur ruim honderd jongelui samendromden op de hoek WilhelminalaanReinaldstraat bij een jongerenbar. In de buurt wacht ten nieuwsgierige toeschouwers af wat er ging gebeuren. Vanuit een patrouillewagen werd de menigte via een luidspreker ge sommeerd zioh te verspreiden. Toen dit naar de zin van de politie niet snel genoeg gebeurde, gng men over tot charges. Herhaaldelijk werden de straten schoongeveegd. Daarbij waren ongeveer vijftig politieman nen actief. RECHERCHEURS Ook liepen rechercheurs in burger rond die foto's maakten van orde verstoorders alvorens ze te arres teren. Er vielen rake klappen. De charches werden uitgevoerd met auto's en te paard. Tegen twaalf uur was het centrum van het toe ristenstadje weer rustig te noemen. Ook maandag- en dinsdagavond waren er rellen geweest in de bin nenstad. De politie trad daarbij lankmoedig op. Gisteravond werd besloten hard in te grijpen omdat niet werd gereageerd op sommaties en waarschuwingen dat samenscho lingen van de jongeren niet geoor loofd waren. Bij het optreden van de Valken - burgse politie, die versterkt *vas met collega's uit omliggende ge meenten, vielen geen gewonden. JONGELUI De rellen moeten vooral op de rekening worden geschreven van een grote zwerm jongelui die in Valkenburg als illegale gasten te boek staan. Zij brengen de nachten door op straat, of in de bossen, 's Avonds maken zij zioh schuldig aan molestatie van toeristen en grote baldadigheid. Loco-burgemees ter E. Sohoonbrood verwaoht in de komende dagen meer onlusten, zo als gisteravond. De politic heeft ccn bepaalde taktiek uitgestippeld om deze rellen de kop in te drukken. BRUSSEL Een Franse vereni ging van verzetsstrijders uit de Tweede Wereldoorlog heeft gisteren een beroep gedaan op de wereld om de eerste verjaardag te herdenken van de Russische invasie in Tsje- choslowakije op 21 augustus 1968. Zij stelde voor briefkaarten te sturen aan president Svoboda, met één woord er op: „Solidariteit". De oproep werd gedaan door dr. Leon Boutbien, vice-president van de Union internationale de la résistance et de la déportation op een perscon ferentie in Brussel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9